Užitočné tipy

Ako hrať na jazz na saxofóne

Pin
Send
Share
Send
Send


Saxofón je trstinový hudobný nástroj súvisiaci s vetrom. Ak sa sústredíte na princíp zvukovej produkcie, malo by sa to pripísať skupine trstinových drevených hudobných nástrojov. Predtým, ako sa pýtate, ako hrať na saxofón, je dobré poznať históriu jeho vzniku a trochu dôležitú teóriu.

Stručná história

Saxofón bol postavený v prvej polovici 19. storočia, presnejšie - v roku 1841, keď sa hudobný majster Adolf Sachs snažil eliminovať intonačné disonancie (nezrovnalosti) medzi mosadznými a drevenými dychovými nástrojmi. Medzi jeho plány patrilo aj vyplnenie medzery medzi nimi zafarbením a vytlačenie nepohodlného objemného nástroja - basového ophicle, ktorý navonok pripomína fagot.

Sax predstavil svoje nové stvorenie pod názvom „náustok ophikleid“. V roku 1842 prišiel majster do Paríža, kde sa jeho nástroj veľmi zaujímal slávny skladateľ a spoločník majstra Hector Berlioz. Vytvorenie svojho priateľa publikoval v časopise Noviny pre politické a literárne debaty a dal nové znenie tohto nástroja - saxofónu.

Po vyhlásení o ňom verejnosti sa tento nástroj začína rozširovať.

Hector Berlioz sa stal prvým skladateľom, ktorý napísal nové dielo „Choral for Voice and Six Winds“, ktoré pridal saxofón.

V decembri 1844 debutoval ako priamy účastník operného orchestra s operou Posledný judský kráľ Georges Kastner.

Jazz a ďalšie smery

Koncom 19. storočia sa objavil nový hudobný smer - jazz, v ktorom sa náustok ophleid stal jedným z hlavných interpretov, pretože špecifický zvuk saxofónu bol pre tento štýl najvhodnejší. Od roku 1918 sa vlna, ako je Sasko, prehnala svetom. Jedná sa o hromadnú výrobu, širokú distribúciu a nahrávky z rokov 1910-1920, v ktorých je zreteľne počuteľný zvuk saxofónu.

V čase narodenia swingu (smer jazzu) vznikli celé jazzové súbory alebo orchestre, kde skupina saxofónov bola povinná a predstavovala najmenej 5 nástrojov.

Druhy saxofónov

Pre mnohých bude prekvapením, že napriek všeobecnému názvu nástroja je saxofón rozdelený do viac ako 8 kategórií postavených na princípe registrácie:

 • sopranissimo saxofón - systém v byte B,
 • sopranino-saxofón - ladenie v byte E,
 • alt saxofón - ladenie E bytu,
 • tenorový saxofón - systém v byte B,
 • baryton-saxofón - ladenie v E-byte,
 • basový saxofón - ladenie v byte B,
 • kontrabas saxofón - ladenie v E flat.

Ako vidíte: typy nástrojov sú klasifikované rovnakým spôsobom ako hlasy v zbore (nepočítajú sa prvé dve a najnižšie možnosti). Pochopenie delenia je celkom jednoduché, ak máte predstavu o zafarbeniach vyššie uvedených hlasov (soprán, alt a tak ďalej).

Päť prikázaní saxofonistu:

Zdá sa, že každý začínajúci saxofonista by mal tieto prikázania poznať. Pretože ich skúsený pozná a pravdepodobne ich sleduje. 🙂

 1. Nádherný zvuk. Dobite s ním všetko. Bez neho ťa nebudú počúvať.
 2. Pohodlie a pohodlie saxofonistu pri hraní. Nechcete hrať bez nich a nebudete schopní.
 3. Dobrá palica pre hru a niekoľko ďalších palíc vo vrecku (našťastie 😉).
 4. Praktický saxofón a pohodlný náustok. Tu je všetko jednoduché. Na tomto webe vám ukážeme, čo je čo.
 5. Inšpirácia a radosť z hry. V opačnom prípade, prečo to všetko?

Aby ste sa to všetko naučili, odporúčame vám, aby ste sa zúčastnili lekcií na webovej stránke Saxophone Tutorial, kde sa môžete naučiť:

 • saxofón ako nástroj - história tvorby, zariadenie a tipy na starostlivosť, skladovanie a nákup,
 • lekcie pre začiatočníkov o tom, ako začať s učením, ako sa pripraviť na hodiny, ako zostaviť saxofón na hranie a základy hudobnej teórie,
 • školiace hodiny o tom, ako hrať na saxofón - vizuálne vysvetlenia metód hrania saxofónu s podrobnými textami a obrázkami.

Ako hrať na saxofón: tipy

Každý sa môže naučiť hrať na nástroj, hlavná vec je pravidelnosť tried (ako vo všetkom ostatnom).

Saxofón nie je absolútne nástrojom, ktorý je možné ľahko zvládnuť nezávisle, pretože nemá temperamentný systém: budete musieť hrať zvuky sami so zameraním na váš sluch a pomocou správneho dychu.

Je oveľa ľahšie zvládnuť túto úlohu na klavíri - v ňom sú všetky noty už zabudované automaticky.

Malo by sa to robiť pod vedením učiteľa alebo tútora. Bude schopný nasmerovať vás správnym smerom, upozorniť na chyby a vyhodnotiť vašu hru zvonku, čo je veľmi dôležité v procese učenia sa hrať na hudobný nástroj.

Ak nemáte príležitosť zapojiť sa do mentora, váš priateľ bude návodom na hranie saxofónu. V súčasnosti je možné ľahko nájsť lekcie pre samoukov na internete, na ktorých budú všetky základy učenia maľované od a do. Ak potrebujete pomoc, môžete tiež kontaktovať tlačové médium. Napríklad:

 • "Škola hry na saxofón", Bolshiyanov,
 • „Pre jazzového saxofonistu“, Zvonarev.

Veľké množstvo literatúry nájdete v učebniciach pre detské umenie.

Čo najskôr a profesionálnejšie nechceli hrať na saxofón, snažiac sa o úroveň Marcela Mühl alebo Sigurd Rasher, stojí za to si uvedomiť, že tempo je vo vašom prípade druhoradou úlohou. Rýchlosť by nemala hrať žiadnu rolu v prvých krokoch vývoja nástroja.

Oplatí sa rozhodnúť o type saxofónu, pretože napriek príbuznosti majú rozdiely. Najlepšie je alto saxofón, ktorý obsahuje všetky najlepšie vlastnosti tohto nástroja.

Posledná a najdôležitejšia rada, ako hrať na saxofóne, je znalosť notového záznamu. Ani jeden správny a efektívny výcvik nie je dokončený bez elementárnej teórie. Ak chcete hrať zvuky, v prvom rade sa musíte naučiť všetky noty, stupnice, tóny, intervaly a ďalšie dôležité základy, aby ste sa nehladili ako v mori, úplne nerozumeli kam smerovať.

Technika hry

Prstoklad (usporiadanie a striedanie prstov) saxofónu je veľmi blízko hoboju, ale pery nie sú príliš zastrčené.

Princíp zvukovej extrakcie je podobný metóde hry na klarinet, ale na prvom mieste je oveľa ľahšie držať ambushur (poloha kĺbového prístroja počas hry dychových nástrojov).

So zvukom saxofónu je možné počas vibráta vytvoriť dostatočne veľkú amplitúdu, zreteľne zvýrazniť staccotto (trhaný dotyk hry) a vykonať plynulý pohyb z jednej noty do druhej (glissando).

Saxofón prekonáva skupinu drevených podľa možností dynamiky (na úrovni rohu). Napriek tomu, že samotný nástroj nie je zahrnutý do klasifikácie vetrov, schopnosť zlúčiť sa s trámom mu umožňuje harmonicky interagovať s vyššie opísanou skupinou.

Keď sa pýtate, ako hrať na saxofón, musíte pochopiť, že potrebujete základné vedomosti o metódach hry skôr, ako budete ich len niekoľko: ovocné ovocie (príjem tremolou pomocou jazyka), rezonančný zvuk, ultravysoký výkon registra a ozvučenie vlajky v ňom , Polyfónia je tiež možná.

Zaujímavé fakty

Clinton, štyridsiaty druhý prezident USA, saxofón dobre vlastnil, predtým chcel svoj život spojiť s hudbou.

Saxofón je jednou z hlavných nominácií v súťaži mladých ruských delfických hier.

V Sovietskom zväze jazzová hudba podľahla kritike (40. a 50. roky). Potom bol taký ostrý výraz: „Od saxofónu k fínskemu nožu - jeden krok.“

Ako hrať jazz

Ako sa naučiť hrať jazz? Neexistuje jednoznačná odpoveď. Možno objavíte tak silnú povahu, že vám to umožní vytvoriť si vlastný jazzový štýl alebo si dokonca vyvinúť svoj vlastný jazyk. Základný kurz klasickej harmónie určite nebude ani zďaleka zbytočný, ani lekcie na prístroji. Ale kde začínate?

Najprv musíte nájsť príležitosť na počúvanie dobrého jazzu (jazzového klavíru). Slávni hudobníci ako: Bill Evans, Keith Jarrett, Herbie Hancock, Chick Corea, Ahmad Jamal, Oscar Peterson, Bud Powell, McCoy Tyner, Miles Davis, Charlie Parker, John Coltrane, Pat Metheney (Guitar) a mnohí ďalší vytvorili obrovské dedičstvo. , prezentované hlavne vo forme zvukových záznamov. Je však možné nájsť nejaké noty pre klavír a ďalšie nástroje.

Pokúste sa analyzovať, čo počúvate, najmä to, čo sa vám páči a čo hrajú svrbivé ruky. Pokúste sa získať tieto jazzové tóny. Potom už nebudete musieť znova objavovať koleso a fáza oboznámenia sa s textúrou bude ľahká a príjemná. V každom prípade sú požiadavky na jazzových hudobníkov vyššie, presne pokiaľ ide o vytvorenie kompozície „za behu“, a pokiaľ ide o interakciu s inými hudobníkmi v procese improvizácie. Táto cesta je veľmi dlhá a dobrí majstri sa jazzmani dostávajú bližšie k dospelosti. Tak choďte na to.

Po prečítaní týchto materiálov budú mať používatelia veľa podrobných odpovedí na jednoduchú otázku „ako hrať jazz“. Nemysli si, že hranie je ľahké. Názor, že hranie je ťažké, je tiež nesprávny. Jazz môžete hrať profesionálne, ale aj na počiatočnej úrovni. Hudobníci, ktorí sa prvýkrát zoznámili s bluatonovou pentatonikou, sú spočiatku ohromení jednoduchosťou a sofistikovanosťou zvuku, ale to isté sa stane, keď sa zoznámite s bluesovou mriežkou. Osobne som bol ako dieťa fascinovaný, keď som robil svoju prvú kompozíciu boogie, samozrejme, poznámkami. Veľkým problémom však bolo v tom čase nájsť zrozumiteľné poznámky, učebnice a dokonca aj samotné jazzové kompozície. Teraz je ich veľa a snažíme sa vybrať to najlepšie. Hranie jazzu je zaujímavé.

Stránka obsahuje kolekciu „Poznámky pre saxofón“

Poznámky sú prispôsobené na učenie a umožnia vám zvládnuť rôzne triky hry. Hudobná zbierka obsahuje:

 • melódie pre začiatočníkov - jednoduché a známe od detstva,
 • cvičenia a štúdie zo "Školy hry na saxofón",
 • Populárne a klasické zvonenia

Ak chcete začať s tréningom práve teraz, choďte na začiatok tréningového bloku:

Prečo by ste sa mali naučiť hrať na saxofón?

 • podčiarknite svoj stav. Hudba sa učila všetkým aristokratom. Mnoho vládcov - králi, cisári, prezidenti - hrali hudobné nástroje,
 • hudba a reč sú dvojčatá. V hudbe av reči sú frázy a vety. Existujú otázky, výkričníky a iné interpunkčné znamienka. Preto tí, ktorí hrajú a spievajú, hovoria a píšu lepšie. Ľahšie sa učia cudzie jazyky a rýchlejšie sa učia gramatiku.
 • Môžete sa učiť v každom veku. Zlepšenie fyzického zdravia a výkonnosti. O tom je veľa informácií,
 • Rozvíja sa kreativita. Ako viete, tvorivosť je najvyhľadávanejšou schopnosťou v 21. storočí. Môžete vytvárať nové nápady,
 • Ak môžete dať nový impulz do života - vstúpte do hudobného sveta a zbavte sa každodenného života. Hranie na saxofón je vynikajúci stres. Môžete sa upokojiť alebo sa pobaviť v smutnej chvíli,
 • Naučiť sa hrať na saxofóne je tiež prekonanie nemožného, ​​prekonanie vašich obáv. Včera sa vám to zdalo nemožné, ale dnes môžete začať hrať. Vôľa, zvyk pravidelných tried a sebadisciplína sú ďalšie bonusy za hranie saxofónu.

Je ťažké naučiť sa hrať na saxofón?

Začnime tým najťažším. Z toho, čo je pre začiatočníkov najčastejšie desivé:

 • saxofón technicky sofistikovaný hudobný nástroj. Áno, je to pravda. Forma, mechanika, ventily, náustok saxofónu - to všetko je vynikajúci príklad technickej zručnosti. To nám umožňuje povedať hrať saxofón dostatočne jednoduchý - saxofón je vyrobený tak, aby jeho prehrávanie nebolo ťažké, ale aby bolo možné hrať krásnu hudbu. Hrajte nadšene, krásne a dlho! Preto nezabudnite na to,
 • hudba prehrávaná na saxofóne je komplikovaná. Tvrdíme, že na saxofóne sa hrá odlišná hudba. Nikto vás núti začať s komplexnými melódiami. Začnite s jednoduchými. Rozvíjať zručnosti. Postupom času sa dostanete k vykonávaniu krásnych tém. Saxofón je skutočne na dlhú dobu. Často na celý život. Saxofón je koníček, radosť a láska.

Začnite sa učiť, prestaňte čakať na lepší okamih. Nie som tvoj štýl!

Naučiť sa hrať na saxofón

Chcete ovládať saxofón? Zvládni to!

Budete uspieť! Ak máte príležitosť a čas, choďte na hudobnú školu. Tam vám povedia, že základom pre tréning saxofonistu je nezávislé skúšky doma, A je to pravda. V každom prípade pre vás budú preto informácie na webovej stránke Saxophone Tutorial užitočné.

Pozrite sa, aké ľahké dievča hrá na saxofón. A tak môžete!
Sophia Tyurina. Deň víťazstva

Ak sa vám páči, kliknite na tlačidlo.

Možno nemáte saxofón?

Toto je opraviteľné. Nemôžeme samozrejme povedať, že saxofón je lacný nástroj. Ale je odolný a dokonca zdedený. Všeobecne platí, že ak sa chcete naučiť hrať na saxofóne, budete potrebovať nástroj.

Pre dieťa je s najväčšou pravdepodobnosťou vhodný altový saxofón. Ak sa v budúcnosti rozhodnete, choďte na nástroj, ktorý buduje tenor. Existuje mnoho výrobcov saxofónov, takže si môžete vybrať cenovo dostupný nástroj na školenie.
Lekcia 1.6 na webe je venovaná výberu saxofónu a tipom, ako si saxofón kúpiť tak, aby nedošlo k omylu a nepreplateniu.

Saxofón. Trochu z histórie stvorenia.

Podľa Wikipédie je saxofón trstinovým hudobným nástrojom. Zvukom patrí k trstinovým hudobným nástrojom.

Saxofón navrhol belgický hudobný majster Adolf Sachs v roku 1842.

V tom čase vynálezca saxofónu pracoval v hudobnej dielni svojho otca v Dinan. Sax sa pokúsil eliminovať rozdiely v intonácii medzi drevenými (flauta, klarinet) a medenými (trúbka, roh) nástrojmi z mosadze. Z tohto dôvodu bolo potrebné medzi nimi vyplniť medzeru. Adolf Sachs zdokonalil náustok klarinetu a prispôsobil ho nástroju z mosadze s oftalmológom. Výsledkom bol nový dychový nástroj - „náustek ophikleid“.

Prijatý nový hudobný nástroj:

 • kovový kužeľovitý tvar tela
 • Boehmov prstencový ventil,
 • náustok s jedinou trstinou.

V auguste 1841 bol na priemyselnej výstave v Bruseli uvedený náustok ophleid. Dizajn tohto nástroja sa ukázal byť taký úspešný, že následné vylepšenia a vylepšenia ho prakticky nezmenili. Preto bol nový nástroj postupom času pomenovaný podľa mena jeho vynálezcu Adolfa Sachsa. A teraz ho poznáme pod menom saxofón.

V súčasnosti sa saxofón používa v dechovej kapele. Menej často v symfónii. Často sa používa aj ako sólový nástroj v sprievode orchestra (súboru). Saxofón je jedným z hlavných nástrojov jazzu a súvisiacich žánrov a populárnej hudby. Tento nástroj má plný a silný zvuk, melódiu zabarvení a veľkú technickú mobilitu.

Teraz môžete určite začať hodiny hry:

Pin
Send
Share
Send
Send