Užitočné tipy

Kŕmenie jahniat bez oviec

Pin
Send
Share
Send
Send


Tento článok napísal Pippa Elliott, MRCVS. Elliot, BVMS, MRCVS je veterinárny lekár s viac ako 30 ročnými skúsenosťami vo veterinárnej chirurgii a liečbe spoločenských zvierat. V roku 1987 promovala na univerzite v Glasgowe, kde získala titul vo veterinárnom lekárstve a chirurgii. Pracoval na tej istej klinike zvierat vo svojom rodnom meste viac ako 20 rokov.

Počet zdrojov použitých v tomto článku je 28. Zoznam ich zdrojov nájdete v dolnej časti stránky.

Niekedy musíte z fľaše nakŕmiť jahňa. Jahňacie mäso môže osirieť, ak jeho matka zomrie pri narodení alebo ho jednoducho odmietne z neznámeho dôvodu. V takom prípade je potrebné zviera nakŕmiť čo najskôr, aby prežilo. Pri kŕmení musíte dodržiavať určité pravidlá.

Prečo ovce nekrmia jahňa?

Existujú rôzne situácie, keď ovce nemôžu alebo nechcú živiť potomstvo. Zvážte, prečo sa to deje:

 1. Nedostatok materského pudu. Kvôli neskúsenosti niektorých oviec sa materské pocity hneď po prvom porazení neprebudia okamžite. Odpudzujú jahňatá, nepriznávajú svojich vemien.
 2. Početné potomstvo. Ak ovca vyprodukovala 2 - 3 jahňatá, nielen jedno, môže si vybrať najsilnejšieho a najsilnejšieho a výlučne ho nakŕmiť, zatiaľ čo nedovolí, aby k nej prišli iní.
 3. Problémy s vemenom. Ak má ovce opuch alebo zápal vemena, počas kŕmenia pociťuje bolesť. V takom prípade nebude potomstvo kŕmiť.
 4. Stres. Po porazení je lepšie zviera nestresovať - ​​ovce nemôžete prepravovať, meniť miesto pobytu, inak môže mláďatá mláďatá odmietnuť.
 5. Ovce po porazení zomreli. Táto situácia sa niekedy stáva z dôvodu zložitého pôrodu alebo choroby.

Rada. Ak z nejakého dôvodu ovce nekŕmia svoje potomstvo, oplatí sa pokúsiť vysadiť jahňatá s ďalšou bahnicou, ktorá sa túla približne v rovnakom čase.

Ako zasadiť jahňatá do inej ovce?

Ak je na farme súčasne niekoľko oviec, existuje šanca, že iná matka akceptuje opustených novorodencov. V prvých 18-24 hodinách života musia novorodenci získať časť mledziva, inak budú životaschopní a slabí. Spôsoby výsadby cudzích jahniat dojčiacim ovcom nie sú vždy účinné, ale niekedy pomáhajú pripájať deti. Zoberme si ich:

 1. Jahňacina srsť, ktorú matka opustila, je hojne namazaná plodovou vodou alebo mliekom novošľachtených oviec. Potom dieťa získa vôňu pestúnskej matky, čo zvyšuje šance na jej prijatie.
 2. Cudzie jahňacie mäso sa kúpe v soľnom roztoku, aby úplne odstránilo vôňu jeho matky z tela. Potom sa vlnátko natiera na vlne pôvodného jahňacieho mäsa, po ktorom prvý získa vôňu budúcej sestry.
 3. Ovce s vysokým mliekom, ktoré dokážu kŕmiť niekoľko jahniat, sú zviazané, ich hlavy sú pevné tak, aby nemohli vidieť a cítiť vôňu ostatných jahniat, ktoré sú pripevnené k vemene. Dojčatá (príbuzní a cudzinci) majú voľný prístup k bradavkám a dostávajú správne množstvo mlieka. Po niekoľkých dňoch ovce zvyčajne prijímajú cudzincov.

Výsadba cudzích jahniat dojčiacim ovcím

Pri použití týchto metód nie je vždy možné poskytnúť mlieko novorodencom, napriek tomu existuje riziko, že matku sestru nenájdu alebo nerozpozná cudzincov. V takom prípade musíte jahňatá kŕmiť sami.

Základné pravidlá pre kŕmenie jahniat

Osirelé jahňatá sú úplne bezbranné, ich imunitný systém je veľmi slabý. Z tohto dôvodu je dôležité poskytnúť im pohodlné životné podmienky - umiestniť deti do suchej a teplej miestnosti s dobrým vetraním.

Ak jahňa neakceptuje matka alebo iná ovca, musíte ho z fľaše nakŕmiť. Riad a riad musia byť dezinfikované - ošetrené vriacou vodou alebo parou, aby sa zničili baktérie. Akákoľvek patogénna mikroflóra môže poškodiť novorodencov. Batoľatá môžu ochorieť a zomrieť.

Varovanie! Jahňatá sa kŕmia vareným mliekom, napriek tomu, že obsahuje menej vitamínov ako čerstvé.

Jahňacie mäso, ktoré je na umelom kŕmení, by sa nemalo prejedať. V opačnom prípade existuje riziko zastavenia žalúdka, čo je pre novorodenca nebezpečné. Nemal by však hladovať. Je dôležité prísne dodržiavať pravidlá a normy týkajúce sa kŕmenia detí, od ktorých závisí ich zdravie a život.

Čo a ako nakŕmiť?

V prvý deň svojho života musí jahňa určite získať časť mledziva od oviec. Ak sa tak nestane, imunitný systém dieťaťa nebude schopný odolávať vírusom a baktériám. Je pravdepodobné, že jahňa, ktoré nepilo mledzivo, nebude žiť do dospelosti. Až po vypití mledziva môže byť dieťa prevedené na umelé kŕmenie.

Kravské alebo kozie mlieko

Ak nie je možné nakŕmiť osirelé jahňacie mlieko z ovčieho mlieka, používa sa kravské alebo kozie mlieko. Jeho zloženie sa líši od oviec, ale ak nie je na výber, budete musieť použiť to, čo je k dispozícii. Kravské alebo kozie mlieko sa môže jahňaťovi dodávať 5 až 6 hodín po prijatí mledziva.

Kravské alebo kozie mlieko

Kŕmenie je 5-6 krát denne. Varte mlieko, potom ho ochladte na teplotu 37 - 38 stupňov, dajte ho z fľaše. Vhodný je kontajner s gumovým cumlíkom určený pre dojčatá. Pred každým kŕmením by ste mali misky vypláchnuť vriacou vodou. Fľaša by sa nemala udržiavať príliš vysoko, aby dieťa mohlo piť.

Náhrada ovčieho mlieka

Ak si môžete kúpiť náhradné mlieko z ovčieho mlieka (ZOM) pre osirelé jahňatá, táto možnosť stravovania je vhodnejšia. Jeho zloženie je správne vyvážené a čo najbližšie k prírodnému.

ZOM je prášok, ktorý sa rozpustí vo vode. Vyrába sa v Rusku v dvoch verziách:

 • pre jahňatá mladšie ako 15 dní,
 • pre zvieratá staršie ako 15 dní.

Rozdiel je v tom, že zmes pre novorodencov obsahuje viac tuku a sušené mlieko pre staršie jahňatá obsahuje viac bielkovín. Vitamíny a jahňatá sú okrem iného súčasťou jahňacej výživy. ZOM sa riedi podľa pokynov v návode - 1 kg prášku sa rozpustí v 9 litroch teplej prevarenej vody.

Prvých 14 dní

Vo veku dvoch týždňov by jahňatá mali dostávať iba mlieko alebo jeho náhradu. Kŕmenie sa vykonáva 6-krát denne v pravidelných intervaloch. Ak sa kravské mlieko používa ako výživa, potom v prvom týždni života je jeden porčný objem 180 - 200 ml. Od druhého týždňa života sa jahňatá prenášajú na päť jedál denne, zatiaľ čo veľkosť porcie sa zvyšuje na 350 - 400 ml mlieka.

Ak je jahňacie krmivo ZOM, výrobca zmesi odporúča dodržať takýto režim a dávkovanie krmiva:

 • od 1 do 5 dní života sa kŕmenie vykonáva 5-6 krát denne, čím sa získa 125 - 150 ml mliečnej zmesi,
 • od 6 do 15 dní života sa počet kŕmení zníži na 4 až 5 a objem podávania sa zvýši na 250 ml,
 • od 16 do 40 dní sa deti kŕmia trikrát denne, čím sa získa 450 - 500 ml náhradky mlieka.

Kŕmenie jahniat zmesou

Od 10. dňa po narodení môžu jahňatá po naparení ponúknuť malé množstvo sena lucerny a zmiešaného krmiva.

Varovanie! Zavádzanie nových potravín do detskej stravy by malo byť opatrné. Je dôležité pozorovať reakciu zvieraťa.

Ako starnete

Od 13. dňa sa jahňa môže naučiť piť mlieko z misky. Ak sa dieťa o jedlo nezaujíma, mali by ste navlhčiť prst v mliečnej zmesi a nechať ho olizovať. Zviera postupne pochopí, že mlieko sa dá priviazať z misky.

Do dvoch týždňov veku sa bábätkám neodporúča zavádzať doplnkové potraviny, ak sa živia materským mliekom. Umelé kŕmené jahňatá môžu byť ponúkané nové produkty už 11 dní po narodení. Ako výživové doplnky používajte:

 • mokré zmesi pšeničných otrúb a ovsených vločiek (nie viac ako 20 - 30 gramov),
 • vlhké krmivo.

Od veku dvoch týždňov je možné ponúkať drobné porcie jahniat v rozdrvenej forme (do 50 gramov). Ak sa produkt absorbuje normálne, postupne sa zvyšuje objem koreňových plodín. Keď jahňatá dovŕšia 21 rokov, oplatí sa do krmiva zaradiť seno, siláž a mleté ​​ovos.

Úplný prechod na jedlo pre dospelých nastáva až do 4 mesiacov. Počas druhého mesiaca života musí poľnohospodár zvýšiť denný objem koncentrátov v potrave zvierat na 150 g, zatiaľ čo podiel sukulentného krmiva na deň by mal byť asi 300 g. Ďalej sa podiel koncentrovaného krmiva postupne upraví na 200 - 220 g a sukulentný - na 500 g. Vo veku 4 mesiacov by jahňatá mali dostať najmenej 300 g koncentrátov a 800 g sukulentného krmiva.

Ak ovce nekrmujú jahňacie mäso, nevzdávajte sa. Existuje možnosť vyskúšať rastliny dojčiat s inými dojčiacimi bahnicami. Ak to nie je možné, musíte deti kŕmiť umelo kravským, kozím mliekom alebo špeciálnym mliečným prípravkom pre jahňatá. Hlavnou podmienkou normálneho vývoja zvierat je dostať prvú časť mledziva do 24 hodín po narodení.

Kŕmenie jahniat bez matiek

Polhodinu po narodení sú novorodenci pripravení na prvú porciu kolostra v ich živote. Napriek prirodzenému inštinktu matky tento mechanizmus niekedy zlyháva a žena odmietne kŕmiť deti. Takéto nehodné správanie môže mať niekoľko dôvodov:

 • prvé narodenie
 • mastitídy,
 • vzhľad 2 alebo viacerých mláďat v jednom jahňaťi.

Okrem toho, ak plod nie je správne umiestnený, žena môže zomrieť.

Pri chove oviec na výrobu chmýří dávajú prednosť spoločnej údržbe samice a novorodenca

Ak jahňatá zostanú bez matky, mali by sa im venovať náležitá starostlivosť:

 • stajňa by mala byť suchá a čistá. Imunitný systém novorodencov je v tomto období veľmi slabý, preto je potrebné vykonať súbor hygienických a hygienických opatrení,
 • teplota vzduchu v miestnosti by nemala klesnúť pod +20 ° C,
 • kŕmidlá a misky na pitie musia byť pred použitím dezinfikované,
 • Odporúča sa prísne dodržiavať rozvrh výživy.

Najlepším spôsobom, ako pomôcť osamelému telu, je zasadiť ho do inej ženy

Je potrebné zveriť novorodenca novej matke opatrne: každé zviera dokáže odlíšiť svojho potomka od cudzinca zápachom. Aby proces „transferu“ uspel, musíte sa trochu pokúsiť a novorodenca namazať plodovou vodou z budúcej opatrovateľky.

Naučte sa z nášho článku, ako začať s chovom oviec doma. Vlastnosti konštrukcie pastiera, výber plemena, vlastnosti kŕmenia oviec a užitočné tipy pre začínajúcich chovateľov oviec.

Čo nakŕmiť jahniatko

Veľmi dôležitým krokom v procese kŕmenia novorodenca je potreba získať matku alebo inú dojčiacu ovcu v prvých niekoľkých hodinách po narodení mledziva. Toto obdobie sa môže predĺžiť až na dva dni, neskôr už nemá zmysel kŕmenie mledzivom. Nejde o plnotučné mlieko, ale o tekutinu blízku zloženiu mlieka, ktorá obsahuje veľké množstvo tuku potrebné pre novorodencov. Okrem toho, s mledzivom dostáva jahňa východiskovú imunitu, ktorá prispieva k jeho normálnemu vývoju. Ak sa tak nestane, potom neexistuje žiadna záruka, že jahňatá v budúcnosti nezomrie na žiadnu chorobu.

Novorodené jahňatá sa najčastejšie kŕmia kravským mliekom. Toto nie je celkom ten správny prístup, pretože zloženie ovčieho mlieka sa výrazne líši od kravského mlieka. V poslednom menovanom prípade je zvýšený obsah laktózy, z ktorej jahňatá začínajú hnačkou. Ak však neexistujú iné možnosti, je to tiež vhodné. Musíte jesť jahňacie mäso s kravským mliekom 4 hodiny po konzumácii mledziva.

Pripravené na kŕmenie mlieka by malo byť celé, jeho teplota by nemala prekročiť 30 stupňov. Kŕmenie dieťaťa sa vykonáva z fľaše s cumlíkom, ktorý napodobňuje vemeno matky. Postupne môžete naučiť jahňa samého jesť z misky, môžete začať už od 12 dní. Plnotučné mlieko sa podáva počas prvého mesiaca života, množstvo mlieka a frekvencia kŕmenia sa líšia v závislosti od veku:

 • v prvom týždni nie je viac ako 200 gramov mlieka,
 • v druhom týždni života potrebuje jahňacie mäso až 400 gramov,
 • tretí týždeň sa vyznačuje zvýšením dávok na 700 gramov,
 • do štvrtého týždňa do 900 gramov.

Kŕmenie začína šesťkrát denne a postupne sa znižuje počet denných kŕmení na 2-3 krát. V treťom týždni môžete do stravy pridať jemne nasekané koreňové plodiny alebo sploštené zrno. Kŕmenie by malo začať postupne a počet prvých dávok by nemal prekročiť 30 gramov.

Do jahňacej stravy sa môžu postupne zavádzať rôzne minerálne prísady, ktoré posilňujú kosti dieťaťa a pomáhajú mu harmonickejšie sa vyvíjať. Po celú dobu umelého kŕmenia je potrebné starostlivo monitorovať stav jahniat a podľa potreby konzultovať s veterinárom.

Výhody mledziva

V prvých hodinách života jahniat potrebujú kolostrum - tekutinu vylučovanú mliečnymi žľazami po pôrode. Obsahuje prvky, ktoré prispievajú k formovaniu imunity. Odporúča sa neodkladať prijatie výživnej esencie, pretože ak životný elixír nevstúpi do tela do 48 hodín, dieťa môže zomrieť.

Ak z nejakého dôvodu novorodenec zostane bez mledziva, pravdepodobnosť úmrtia je vysoká

Vzhľadom na to, že prvé časti mledziva môžu byť znečistené v dôsledku procesov vyskytujúcich sa vo vemene, mali by byť dekantované a až potom kŕmené. Tento produkt s vysokým obsahom bielkovín umožňuje vďaka svojim vynikajúcim baktericídnym vlastnostiam odstrániť výkaly z čriev a chráni gastrointestinálny trakt pred infekčnými chorobami.

Kŕmenie mladých mláďat

Po prekonaní prvého mesiaca života a po kŕmení potomkov, ktorí zostali sirotami, by sa nemalo predpokladať, že práca je vykonaná. Ovce živia potomkovia tri mesiace života a iba potom sa jahňatá odstavia z maternice.

Po uplynutí jedného mesiaca jahňacie mäso môžete začať pridávať odvar z koláča a ovsené vločky. Paralelne s tým by sa malo začať zavádzanie koncentrovaného jemného krmiva do stravy. Počas prvého mesiaca si jahňatá zvyknú na umelé kŕmenie pre dospelých a ponúkajú im mäkké seno alebo čerstvú trávu. Strava jahniat po prvom mesiaci života je niečo také:

 • počas druhého mesiaca sa pridá 25 gramov koncentrovaného krmiva,
 • tretí mesiac kŕmenia obsahuje 150 g. koncentrovať a 300 g. šťavnaté krmivo
 • štvrtý mesiac jahňacieho mäsa sa podáva 200 g. koncentrované krmivo a 500 g. šťavnaté,
 • jahňatá staršie ako 4 mesiace - 300 gr. koncentrát a 800 g. šťavnaté jedlo.

Takto sa jahňatá postupne prenášajú na plnohodnotnú výživu dospelých. V tomto veku sa prirodzene kŕmené jahňatá odstavia od bahníc a prenášajú sa na výživu dospelých.

Umelé kŕmenie jahniat

V prípadoch, keď iná samica nie je schopná kŕmiť osirelé teľa, je potrebné jahňaťu pomôcť jesť.

V prvej fáze sa podáva pomocou fľaše a potom sa naučí piť z misky

Základné pravidlá výživy:

 • prvých pár týždňov, ovčieho, kravského alebo kozieho mlieka
 • Pred použitím musí byť fľaša sterilizovaná a tekutina uvarená. Napriek tomu, že zahriaty produkt obsahuje menej vitamínov, podobné opatrenie chráni bábätká pred hnačkou,
 • aby sa dieťaťu uľahčilo pitie, fľaša by sa mala umiestniť pod úroveň hlavy,
 • prejedanie sa neodporúča, pretože je plné zastavenia žalúdka,
 • v prvom týždni je rozvrh jedla 2,5 hodiny a počet jedál 6-krát,
 • po 2 týždňoch života sa počet kŕmení zníži na 5-krát, z 3 na 6 týždňov - až 4-krát v úderoch a od 7 týždňov na 3 jedlá denne.

Po dvoch týždňoch si môžete zvyknúť na misku

Prechod na jedlo z misky by mal byť postupný.

Tabuľka. Ako kŕmiť jahňatá starnutím

fotografieFunkcie kŕmenia
Od 2 týždňov sa môže strava meniť s 200 g tekutej ovsenej múky kŕmenej jedným jedlom.
Od druhého týždňa by ste mali denne dávať sušenú metlu s listami.
Po 3 týždňoch sa do výživovej schémy zavádzajú jemne nasekané koreňové plodiny a sploštené zrno v množstve 30 g na krmivo. Keď zvieratá dosiahnu jeden mesiac, ich počet sa môže denne zvyšovať o 9 g.
Koncentráty vo forme otrúb, olejových koláčov a nakrájaných ovosov dávajú od 28 dní v množstve 50 g každý deň, vo veku 2 mesiacov - 150 ga za 3 mesiace sa ich počet zvyšuje na 300 g.
Od 50. dňa sa časť plnotučného mlieka zníži na 150 g za deň a množstvo ovsenej múky sa zvýši na 700 g.

Minerálne doplnky by sa nemali zanedbávať. Kostná múčka, drvená krieda a soľ posilnia kosti a prispejú k lepšej stráviteľnosti jedla. Množstvo návnady je asi 5 g denne.

Do 3 mesiacov od pestovania zostáva na jedného jedinca nasledujúce množstvo produktov:

 • plnotučné mlieko: 55 - 65 l,
 • koncentráty: 3 kg
 • koreňové plodiny: 9 kg.

Vo fáze náhradného kŕmenia je dôležité starostlivo sledovať stav dieťaťa. В случае возникновения поноса, необходимо давать много жидкости. Это поможет избежать обезвоживания организма.

Начиная с 3 месяцев овец можно выпускать на пастбище

Заменители молока

Кроме коровьего молока, есть еще один вариант вскармливания ягнят-сирот. Заменитель овечьего молока был специально разработан для вскармливания осиротелого потомства в условиях крупных ферм. Tento vývoj je vyvíjajúci sa organizmus vhodnejší a úspešnejší, pretože jeho zloženie je čo najbližšie k materskému mlieku a zohľadňuje vekové požiadavky potomstva.

ZOM (Substitution of Skim Milk) je vyvinutý v dvoch verziách. Počiatočná kompozícia na kŕmenie v prvých dvoch týždňoch života. Zloženie tohto produktu obsahuje väčšie množstvo tuku potrebné na správne stravovanie novorodencov. Druhá možnosť je určená na kŕmenie väčšieho počtu dospelých potomkov, čo vyžaduje viac bielkovín pre dobrý rast a vývoj.

Okrem toho majú obe formulácie vyvážený obsah vitamínov dôležitých pre malé ovce. Samotné krmivo je dostupné vo forme prášku a je podobné dojčenskej výžive na kŕmenie. Dokonca sa zriedi podobným spôsobom. Jeden kilogram prášku sa zriedi v 9 litroch vody pri teplote 40 ° C. Krmivo ako náhrada mlieka dostalo veľa pozitívnych spätných väzieb od chovateľov hospodárskych zvierat, treba poznamenať, že potomstvo umelo kŕmené sa príliš nelíši od prirodzene kŕmených zástupcov.

Podávanie náhradky sa mierne líši od odporúčaných dávok mlieka.

 • od 1 do 5 dní života je norma 150 g. šesťkrát denne
 • od 5 dní do dvoch týždňov 250 g. nie viac ako 5-krát denne,
 • od 2 do 6 týždňov 500 g. 3-krát denne.

Súbežne s 10 dňami života sa potomkom začnú kŕmiť malé množstvá potravy pre dospelých. Od mesiaca starý potomok začne zvykať na vodu. Od 1,5 mesiaca, ktoré sa kŕmia náhradou ovčieho mlieka, môžu byť deti už úplne kŕmené potravou pre dospelých.

Krmenie mladých potomkov sirotiek z oviec je zodpovedným a zložitým procesom. Je dôležité starostlivo monitorovať podstielku po celú dobu pestovania av prípade potreby okamžite kontaktovať veterinárnu kliniku. Pomôže to predchádzať zbytočným problémom a ušetriť potomstvo.

Denný príjem jahňacieho kravského mlieka

Ak nie je možné chovať zvieratá na prírodnom materskom produkte, mali by ste ich zmeniť na kravu. Alternatívne kŕmenie je možné až po uplynutí 5 hodín po konzumácii mledziva. V tejto fáze musíte venovať mimoriadnu pozornosť zdravotnému stavu dieťaťa, pretože zloženie a hustota kravského mlieka sa výrazne líši od ovčieho. Teplota produktu by nemala byť vyššia ako 30 ° C.

Na simuláciu vemena matky by sa na fľašu mala vložiť bradavka

Odporúčaný príjem mlieka podľa veku:

 • od 1 do 5 dní: 5-krát,
 • od 6 do 20 dní: 3-krát,
 • od dňa 20: 2-krát denne.

Každé dieťa musí dostať každý deň toto množstvo mlieka:

 • od 1 do 7 dní: 200 g,
 • od 7 do 15 dní: 400 g,
 • od 15 do 20 dní: 700 g,
 • od 20 do 30 dní: 900 g.

Počas prvého mesiaca života dieťa vypije asi 20 litrov mlieka. Na konci 4 týždňov sa odporúča prejsť z celého produktu na produkt shot. Chov oviec výlučne na produkt z hovädzieho dobytka si však bude vyžadovať, aby poľnohospodári investovali omnoho viac energie a finančných investícií v porovnaní s dojčením do ľudského mlieka.

Za hodnú náhradu kravskej podstaty sa považuje priemyselná náhrada za ovčie mlieko - ZOM. Tento produkt je vhodnejší pre jahňacie telo a bežne ho používajú chovatelia hospodárskych zvierat, ktorí chovajú veľké množstvo oviec.

V závislosti od veku detí je ZOM k dispozícii v 2 typoch: zmes na kŕmenie od 1 do 15 dní a zmes pre zrelších jedincov

Približné zloženie zmesi pre deti:

Ak prvé 2 týždne jahňatá potrebujú veľké množstvo tuku, zameranie sa presunie na bielkoviny. Zloženie zmesi pre „zrelé“ deti:

Kŕmenie druhého druhu je možné jeden mesiac.

ZOM má konzistenciu prášku: 1 kg produktu vyžaduje 9 l vody s teplotou + 38 ° C.

Normy pre kŕmenie ZOM:

 • prvý deň: počet krmív je 5 až 6 krát, hmotnosť dávky je od 125 do 150 g,
 • od 5 do 15 dní sa zmes podáva 4 až 5 krát a hmotnosť sa zvýši na 250 g,
 • od 16 do 40 dní je potrebné kŕmiť 500 g zmesi trikrát denne.

Dojčatá chované na ZOM sa nelíšia od jahniat kŕmených materským mliekom

Ako naučiť mladé zvieratá kŕmiť krmivom

Bez ohľadu na to, či jahňatá rástli maternicovým spôsobom kŕmenia alebo jedli s fľašou, asi mesiac po narodení, musia sa naučiť jesť z misky.

Tipy od skúsených chovateľov:

 • je vhodné nedávať deťom jedlo niekoľko hodín: keď majú zvieratá hlad, začnú misku používať rýchlejšie,
 • pred kŕmením jahňatá musia ohnúť kolenné kĺby a nasmerovať hlavu na mlieko,
 • ak dieťa nechce piť z misy, môžete si namočiť prst do mlieka a nechať jahňacie oko olízať,
 • pre väčšie pohodlie sa odporúča umiestniť nádobu na stojan.

Úplné odstavenie od matky nastáva vo veku 3 mesiacov: počas tohto obdobia sa zvieratá dokážu sami živiť.

Kŕmenie mladých

Pred prechodom na zostavenie stravy pre mladé zvieratá je potrebné kompetentne odstaviť od matky.

Všeobecné pravidlá prechodu na život „dospelých“:

 • na ochranu ženy pred mastitídou, ktorá sa často vyskytuje po odstavení, je potrebné znížiť množstvo tekutého a kŕmeného jedla,
 • samice aj mladé zvieratá sa môžu pásť iba 2 týždne po prechode na samostatnú údržbu.

Zelené a hrubé potraviny tvoria základ každodennej stravy

Typy prioritných zdrojov:

 • zelené a drsné, Čerstvá tráva a seno sú základom výživy oviec. Zo všetkých odrôd sena jahňacie preferuje fazuľu a malú trávnatú lúku. Minimálny denný príspevok na tento produkt je 1/100 hmotnosti zvieraťa. Súbežne s senom môžete kŕmiť zvieratá približne 2 kg slamy denne, nemali by ste však zneužívať stonky obilnín. Ak dáte jednu slamu bez toho, aby ste ju riedili senom, produktivita oviec výrazne poklesne. Takýto zásah bude mať navyše negatívny vplyv na ich tukov,
 • šťavnatý, Ovce nikdy nepopierajú potešenie z konzumácie zemiakov, mrkvy, krmovín, melónov alebo siláže. Prípustný denný príjem koreňových plodín je od 1 do 1,5 kg,
 • koncentrovaný, Krmivo z obilia s vysokou úctou pre jahňatá. Obzvlášť populárna je kukurica, vika, hrach, ovos a jačmeň. Odporúčaná dávka je od 300 do 500 g denne. Aby sa vyvážila proteínová zložka potravy, je žiaduce podávať zvieratám jedlo a koláč.

Chôdza na pastvinách je nevyhnutnou súčasťou systému kŕmenia oviec.

Údržba pastvín

Prechod zo stánku na lúku by mal byť plynulý. Jarná tráva v počiatočnom štádiu jej tvorby obsahuje veľké množstvo vody, preto je vhodné kŕmiť mladý rast hrubou trávou pred a po pasení. Tiež veľké percento obsahu draslíka môže mať negatívny vplyv na nasýtenie tela sodíkom. Na vyváženie týchto prvkov sa odporúča, aby každý jednotlivec podával denne 8 až 9 g soli.

Pasenie sa odporúča za podpory skúseného psa

Pasienky:

 • pasúce sa zvieratá sú najvýhodnejšie s rozvinutou prednou časťou, v ktorej je jeden pastier vpredu a ktorý riadi tok zvierat nachádzajúcich sa v prednej línii. Ďalší pastier je na konci kŕdľa a zaoberá sa ležiacou ovcou. Vďaka tejto metóde zvieratá jedia lepšie a menej poškodzujú pastviny,
 • ranné pastviny by sa mali začať skoro ráno, okolo 5 hodín. Prvá prestávka je od 11 do 12 a druhá od 2 do 3 popoludní, počas ktorej majú ovce zhromažďovať silu na novú prechádzku, pokiaľ možno na brehu rieky alebo rybníka s čistou vodou. Pasenie môžete ukončiť o 22. hodine,
 • Dobre zorganizované zalievanie je kľúčom k úspešnému šľachteniu zvierat, pretože tolerujú nedostatok vody omnoho horšie ako nedostatok potravy. Každý kilogram krmiva by mal byť vybavený 3 litrami tekutiny. Denná norma spotrebovanej vody sa mení v závislosti od ročného obdobia, zdravotného stavu a výživových charakteristík. Pre mladé zvieratá je potrebné 2 až 3 litre tekutiny, ale pri extrémne vysokých teplotách sa toto číslo zvyšuje na 5 litrov. Zvieratá je potrebné napájať 3-krát v teplom období a 1 až 2-krát v zime. Teplota vody by nemala byť nižšia ako + 8 ° С. Najvýhodnejšia je voda odobratá z artéských studní.

Na pasenie mladých rastlín je vhodné používať iba tie najlepšie pasienky

Režimy kŕmenia vzoriek pre mladé ovce

Tabuľka. Približná denná strava mladých zvierat

Názov krmiva, kgVek mladých zvierat, mesiace
6 — 88 — 1010 — 12
seno1,01,21,5
Repa, zemiaky1,02,02,0
koncentráty0,20,250,3
Krmivo pre vetvy-1,01,0

V zime by sa energetická zložka stravy mala posilňovať vďaka koncentrovanému krmivu a senu

Tabuľka. Odhadovaná denná strava na kŕmenie oviec

Názov krmivaMladý rast
OsrstenieMäsová vlnaRomanovský
Hay, kg1,01,31,2
Zemiaky, repa, kg1,52,01,5
Koncentráty, kg0,30,30,3
Produkcia živej hmotnosti, kg25 — 2728 — 3023 — 25
Plánovaný rast, g130 — 150150 — 170150 — 170

V nepriaznivých poveternostných podmienkach by sa mali mladé zvieratá kŕmiť vo vnútri

Režim kŕmenia mladých zvierat:

 • 6 hodín: prvá denná dávka sena,
 • 10 hodín: koncentrované krmivo,
 • 15 hodín: silážne a koreňové plodiny,
 • 18 hodín: zvyšok sena.

Je žiaduce, aby v každom podávači ležal soľ.

Nádoby na potraviny sa odporúčajú ukladať na dvor

Pestovanie jahniat, rovnako ako všetky ostatné hospodárske zvieratá, by malo byť sprevádzané jasnou kontrolou kvality krmiva a prísnym dodržiavaním dávok a noriem. Prvé týždne života určujú ďalšie formovanie tela dojčiat, preto je v tejto fáze mimoriadne dôležitý kompetentný prístup k systému výživy. Ak sú jahňatá nezbedné a počas umelého kŕmenia odmietajú jesť, mali by ste sa obrátiť na svojho veterinárneho lekára a konať v súlade s jeho odporúčaniami.

Zistite z nášho článku, aké sú choroby oviec. Kompletný zoznam chorôb, diagnostických funkcií. Ako predchádzať chorobám oviec?

Nezabudnite, že chyby vo výžive môžu viesť k všetkým druhom chorôb. Napríklad, ak je narušená minerálna rovnováha, potom si môžu bábätká vyrovnať svoj nedostatok tým, že si navzájom zjednú zem alebo vlnu, čo je zase plné vzhľadu bezoárov a zvýšením úmrtnosti stáda. Kŕmenie jahniat, ktoré rastú bez matky, je dosť problematické, ak sa však odporúčania skúsených chovateľov hospodárskych zvierat dôsledne dodržiavajú, po niekoľkých mesiacoch sa nebudú líšiť od jahniat, ktoré chovala samica.

Pozrite si video: Bačovská škola (Jún 2021).

Pin
Send
Share
Send
Send