Užitočné tipy

Ako robiť projekty v aplikácii SketchUp - tipy od profesionála

Pin
Send
Share
Send
Send


V posledných rokoch sa stali čoraz populárnejšie jednoduché a intuitívne programy na modelovanie objektov rôznej zložitosti [1, 2, 3], ktoré umožňujú ľuďom, ktorí nemajú špeciálne zručnosti, vytvoriť tento alebo tento model v čo najkratšom čase s cieľom použiť ho na riešenie rôznych problémov [ 4, 5, 6].

Jedným takým programom je SketchUp, 3D grafický editor, ktorý bol vydaný v roku 2000 a v súčasnosti ho vyvíja Trimble.

SketchUp je k dispozícii v 2 verziách: zadarmo na nekomerčné použitie, ktoré má určité obmedzenia funkčnosti, a platený SketchUp Pro.

Medzi možnosti programu patrí rozsiahla knižnica hotových modelov, materiálov a štýlov, podpora doplnkov a makier, schopnosť pracovať s vrstvami a scénami, tvorba vlastných hotových komponentov modelov, ako aj modelov skutočných budov a štruktúr. Posledný odsek odlišuje tento program od ostatných, čo je spojené predovšetkým s relatívnou jednoduchosťou vytvorenia takýchto modelov.

SketchUp pracuje s grafickými súbormi rôznych formátov, ako sú bmp, jpg, png, dwg, psd, atď. Av prípade potreby poskytuje export modelov do jedného alebo druhého formátu.

Je potrebné poznamenať, že rozhranie programu SketchUp je úplne zhrdzavené, čo veľmi uľahčuje prácu s ním.

Zvážte postup vytvorenia jednoduchého modelu budovy v aplikácii SketchUp - prízemný dom so strechou v tvare diamantu.

Pretože žiadna budova nemôže existovať bez základu, najprv vytvoríme pravidelný obdĺžnik v pracovnom priestore SketchUp a potom pomocou nástroja Odsadenie postavíme vo vnútri ďalší obdĺžnik s rovnakými zarážkami z každej strany.

Potom vyberte obdĺžnik v strede a vymažte nepotrebnú časť pomocou klávesu Delete. Ďalej rozširujeme našu nadáciu pomocou nástroja „Pull / Push“, ktorý je vlastníkom (tento nástroj je patentovaný) SketchUp.

Nástroj „Pull / Pull“ (z anglického Push / Pull) vám umožňuje posúvať ktorúkoľvek rovinu na stranu a vytvárať tak, ako sa pohybuje, nové bočné steny.

Takto vytvorený základ je znázornený na obr. 1.

Obrázok 1. Nadácia domu vytvorená v aplikácii SketchUp

Podobným spôsobom postavíme steny pomocou rovnakých nástrojov na tento účel: „Posun“ a „Vyťahovanie / tlačenie“. Výsledok je znázornený na obr. 2.

Na vytvorenie systému Windows potrebujeme nástroje, ako sú ruleta, obdĺžnik a ťahanie / tlačenie.

Pomocou miery pásky nastavte veľkosť a umiestnenie budúceho okna, potom pomocou nástroja Obdĺžnik vložte do vyznačovacích čiar. Potom pomocou nástroja Pull / Push vytlačte naše okno von cez priechod.

Z toho istého princípu staviame ďalšie okno na tejto strane a dve okná na druhej strane domu.

Získaný výsledok je znázornený na obr. 3.

Obrázok 2. Model domu po vytvorení stien Obrázok 3. Domový model po vytvorení systému Windows

Analogicky s oknami vytvárame dvere.

Ďalej staviame strechu domu. Použite na to nástroj Line. V hornej časti domu automaticky nájdeme stred a nakreslíme čiaru. Potom nakreslíme čiary zhora k okrajom, oblasti vo výsledných obrázkoch sa prekreslia. Rovnaké kroky zopakujte pre každú stranu. Na dokončenie tvorby strechy je potrebné spojiť čiaru s jej hornými časťami.

Získaný výsledok je znázornený na obr. 4.

Obrázok 4. Model domu po vytvorení dverí a strechy

V prípade potreby môžete vytvoriť kroky k predným dverám. Na tento účel sa používajú všetky rovnaké nástroje „Ruleta“, „Čiara“, „Obdĺžnik“ a „Pull / Push“.

Ak chcete vytvoriť verandu, musíte najskôr umiestniť dva stĺpiky do blízkosti domu a potom postaviť strechu, podobnú streche domu.

Dokončite vytvorenie modelu domu. Najskôr vymažte všetky nepotrebné riadky, ktoré boli použité pri meraniach. Ďalej zafarbíme náš model vyplnením jeho jednotlivých častí rôznymi farbami z palety farieb, ktorá je v aplikácii SketchUp, pričom aplikujeme rôzne typy materiálov z dostupných materiálov.

Výsledok vytvorenia modelu je znázornený na obr. 5.

Obrázok 5. Výsledok vytvorenia modelu v aplikácii SketchUp

Ako je zrejmé z príkladu, proces vytvárania trojrozmerných modelov v aplikácii SketchUp je pomerne jednoduchý a nevyžaduje si od svojich používateľov žiadne špeciálne znalosti v oblasti modelovania alebo kreslenia, čo vám umožňuje použiť tento program na riešenie rôznych problémov spojených s tvorbou grafických modelov objektov.

Referencie

  1. Sedova N.A. Počítačové modelovanie riadenia inteligentných autopilotov pre rôzne typy lodí // Vestník námornej štátnej univerzity. 2016.Vol. 75.S. 104-107.
  2. Antipin A.F. Organizácia efektívnej práce učiteľov v podmienkach systému hodnotenia vzdelávania // Aplikovaná informatika. 2014. č. 3. S. 48-59.
  3. Mustafina S.A., Stepashina E.V. Redukcia kinetických schém zložitých chemických procesov na základe grafovo-teoretického prístupu // Bulletin of Kazan Technological University. 2014. č. 10. S. 17-20.
  4. Antipin A.F. Prehľad problémových situácií v programovom kóde // Moderné vybavenie a technológie. 2015. č. 2. S. 82-85.
  5. Stepashina E.V. Optimalizácia finančných ukazovateľov podniku na základe modelu neurónovej siete // Informačné systémy a technológie. 2014. č. 5. S. 34-42.
  6. Sedova N.A., Sedov V.A. Metódy posudzovania kvality roztokov // South Siberian Scientific Bulletin. 2012. Č. 1. S. 88-91.
  7. Antipina E.V., Antipin A.F. Využitie inteligentných technológií na analýzu viacrozmerných údajov // Mladý vedec. 2014. č. 19. S. 172-175.

Elektronické periodikum je registrované u Federálnej služby pre dohľad nad telekomunikáciami, informačnými technológiami a masovými komunikáciami (Roskomnadzor), osvedčenie o registrácii masmédií - EL č. FS77-41429 z 23. júla 2010.

Spoluzakladatelia médií: Dolganov A.A., Mayorov E.V.

Nový prístup k dizajnu

SketchUp je určený pre používateľov, ktorí radšej navrhujú, než študujú počítačové programy. Jediným kliknutím môžete zmeniť dvojrozmerný obrázok na trojrozmerný objekt a pár ďalších kliknutí vytvoriť kópiu tohto objektu. Na model môžete dokonca použiť rôzne textúry dreva, aby ste sa rozhodli, ktorý materiál použiť, aby vyzeral lepšie - napríklad orech alebo javor.

Niekedy sa zdá, že SketchUp číta vašu myseľ. Napríklad, ak potrebujete nájsť stred riadku, „analytické centrum“ programu zobrazí správu, len čo sa kurzor priblíži k tomuto bodu. Platí to aj pre ostatné body vo výkrese.

V skutočnosti vám žiadny program nebude myslieť. Program nebude varovať, ak je hrot v kĺbe o 6 mm dlhší, ako je potrebné, a nekritizuje proporcie skrinky so šírkou 30 cm a výškou 2,4 m. Okrem toho, ak plánujete používať náčrt pripravený v aplikácii SketchUp pri práci na musí byť presný a podrobný.

V porovnaní so štandardnými farbami a textúrami SketchUp predstavuje bezplatný doplnkový modul IDX Renditioner Express (idx-design.com) významné zlepšenie. Poskytuje realizmus a umožňuje vám pridať prirodzené alebo umelé osvetlenie, aby ste pochopili, ako bude váš projekt vyzerať v naturáliách. To všetko sa deje priamo v aplikácii SketchUp.

Základy ovládania aplikácie SketchUp

Stiahnite si a nainštalujte aplikáciu Google SketchUp * do svojho počítača podľa pokynov na predchádzajúcej stránke. Počas inštalácie postupujte podľa pokynov na obrazovke.

* Pri príprave tohto článku bol použitýSketchUpverzia 6. Neskôr prevzatá verzia sa môže líšiť. Všetky verzie majú možnosti prewindowsa pre Mae. Ak chcete zistiť, či nová verzia bude vo vašom počítači fungovať, pozrite sa «požiadavkySketchUphardvér a softvér “, ktorý sa nachádza v časti„ Na stiahnutie “sketcliup.gooyle.com.

Pri prvom spustení programu sa zobrazí výzva na nastavenie predvolených nastavení. Vyberte šablónu návrhu produktu a spracovania dreva a jednotku merania milimetrov. Tieto nastavenia môžete neskôr zmeniť príkazom menu. Okno - »Možnosti. (Ak nie ste oboznámení s touto terminológiou, pozrite si obrázok programového okna v strede hore.)

Ďalej sa naučte základy práce v programe pomocou sprievodcov od spoločnosti Google. Prejdite na sekcie Vzdelávacie kurzy - videonávody a Tréningové kurzy - Návod a preštudujte si hodiny, ktoré majú, počnúc lekciami „Pre nových používateľov aplikácie SketchUp“. Tieto príručky vás krok za krokom prevedú od úvodného predstavenia programu po vytvorenie komplexných modelov. V tomto článku budete musieť vyplniť príručky až po časť „Pre používateľov, ktorí sú oboznámení s aplikáciou SketchUp“. Ak chcete vidieť výzvy na obrazovke zobrazujúce činnosť rôznych nástrojov, funkciu aktivujte Okie “Učebnica. Od samého začiatku si zvyknite na používanie časovo úsporných príkazov, ktoré sa volajú pomocou klávesových skratiek myši a klávesnice uvedených napravo. Keď sa naučíte, ako vytvárať trojrozmerné objekty a pohybovať sa okolo nich, budete pripravení tieto zručnosti uplatniť na stolársky projekt.

Príklad robotov - držiak na servítky

Aby sme ukázali, ako simulovať skutočné stolárstvo v aplikácii SketchUp, použili sme ako model držiak na obrúsky. To znamená, že už máme rozmery všetkých častí. Pri navrhovaní výrobku od nuly najprv určte jeho celkové rozmery na papieri alebo pomocou predbežného modelu, ktorý môžete neskôr zmeniť. Je čas zapnúť počítač, otvoriť aplikáciu SketchUp a začať.

Študujeme modelovanie v aplikácii SketchUp pomocou príkladu

1. Ak chcete simulovať držiak na obrúsky, najprv vytvorte nové modelovacie okno pomocou šablóny „Design produktu a spracovanie dreva“. Pomocou dialógového okna Okno Údaje o modeli, nastavte presnosť na 1 mm. Teraz nakreslite obdĺžnik a odstráňte ho. Upozorňujeme, že výzvy v stavovom riadku sa líšia v závislosti od vybraného nástroja.

2. Pomocou nástroja odložte vzdialenosti od červenej a zelenej osi ruleta, na vytvorenie vodiacich čiar pre nohy a hornú koľajnicu (alebo zadajte ich hodnoty do ovládacieho okna Rozmery). Nakreslite pomocou týchto nástrojov obdĺžnik Obdĺžnik.

3. Pomocou nástroja Ruletové koleso nastaviť vodiace body na jednej z dlhých strán obdĺžnika 10 mm od rohov (v prípade potreby zväčšiť pozorovací uhol). Pomocou nástroja Doug, kliknite na vodiace body a pomaly posúvajte ukazovateľ myši, kým sa koniec oblúka nenastaví do polohy zodpovedajúcej štvrtine kruhu.

4. Pomocou nástroja Výber Vyberte jednu z priamych strán výsledného sektora. Kľúč vymazať (nie guma) odstráňte ju a oblasť vedľa nej a potom odstráňte ďalší riadok. Ak chcete duplikovať tento tvar nohy, rozdelte obdĺžnik a použite nástroj sťahovať stlačením tlačidla smena (na počítačoch Mae - key voľba). Potom, čo ste skončili s obrysmi nôh a palíc, vytiahnite ich pomocou nástroja Potiahnite / zatlačte do hrúbky 13 mm.

5. Nakreslite nové vodiace čiary a nakreslite obdĺžnik pre podporu a označte rovnobežné krivky pomocou vodiacich bodov a nástroja Doug. Vyberte a odstráňte rohy a získajte klenutý tvar.

6. Používanie nástroja čiary Označte priesečníky obdĺžnikov tvoriacich vybrania oblúkom a tieto čiary vymažte. Potom dokončite tvar lúky a vytvorte jej kópiu. Na jednej z častí nakreslite drážky pomocou vodiacich čiar a nástroja Linka.

7. Používanie nástroja Potiahnite / zatlačte potiahnite obe podpery až do hrúbky 13 mm. Ak chcete vytvoriť drážky pre stĺpiky v podperách, sklopte časti medzi čiarami, na ktorých sú nakreslené etapa 6. Keď sú diely pripravené, odstráňte vodiace čiary.

8. SketchUp nevytvára parabolické krivky, iba úlomky kruhov. Ak chcete nakresliť tento oblúk, pridajte podľa potreby vodiace body a pomocou nástroja oblúk krivka pomaly napnite na požadovaný tvar. Odstráňte prebytočnú oblasť a roztiahnite dielec na hrúbku 13 mm.

9. Niekedy je potrebné získať zrkadlový odraz časti, ako je to v prípade stojanu na servítky. Pomocou nástroja sťahovať a držanie kľúča ovládanie (na počítačoch Mac - voľba), Duplikujte stojan a nezrušte výber. V kontextovej ponuke vyberte príkaz Flip By - Červená os komponentu (v tomto prípade) na vytvorenie zrkadlovej kópie.

10. Na zaoblenie rebier umiestnite vodiace body na dve susedné línie jedného z koncov vo vzdialenosti 3 mm od rohu. Nakreslite medzi týmito bodmi štvrtinový kruh. Priblížením sa uistite, že oblúk nepresahuje priame čiary. Vyberte roh a nástroj Tini / Tolkien potiahnite roh na opačný koniec, kde by mal zmiznúť. Vidíte niekoľko tesne rozmiestnených rovnobežných čiar, pretože aplikácia SketchUp nevytvára perfektné krivky, ale vytvára ich z radu plochých tvárí.

11. Ak chcete pripraviť diely na montáž, najskôr ich pomocou nástroja otočte do požadovanej polohy Odbočiť. Otáčaním dielca skontrolujte, či je nainštalovaný pozdĺž požadovanej osi, v tomto prípade modrej. Po dosiahnutí zhody program zobrazí zodpovedajúci nápis.

12. Pretože pripravené výkresy sú určené na rezanie častí, ktoré je na nich potrebné, je užitočné odložiť rozmery pomocou nástroja Indikátor veľkosti. (Rozmery sa nekopírujú na kópiách častí.) Ak chcete zoskupiť plochy a hrany, ktoré tvoria každú časť, trikrát kliknite na jeden z povrchov súčasti a v kontextovej ponuke vyberte položku Vytvoriť skupinu.

13. Teraz zložme virtuálne náš produkt. Vzdialenosť medzi nohami držiaka obrúsky je 102 mm, takže vytvorte dve rovnobežné vodiace čiary v určenej vzdialenosti od seba a jednu kolmú vodiacu čiaru, ktorá slúži na zarovnanie nôh. Pri zarovnávaní zoskupených povrchov a hrán dielu nevenujte pozornosť modrým okrajom výberu, ktoré označujú diel - nemôžu byť zarovnané s vodiacimi čiarami. Priblížte vodiace lišty a posuňte nohu smerom k jednej z vodiacich čiar a koniec pätky k kolmej vodiacej línii. 11kontrolujte ich inštaláciu pomocou Ruleta.Výsledok merania, pred ktorým značka vlnovky (

) znamená, že vzdialenosť sa meria približne a diel nemusí byť správne nainštalovaný.

14. Ak chcete presne umiestniť jednu časť na druhú, použite vodiace body a priesečníky zoskupených častí. Napríklad držiaky obrúskov sú nainštalované vo vzdialenosti 6 mm od koncov nôh. použitie ruleta, nastaviť vodiaci bod 6 mm od konca nohy. Pomocou nástroja presunúť zdvihnite kópiu extrémnej podpory a približne ju umiestnite na svoje miesto. Po presunutí kurzora do rohu zárezu posuňte podperu, kým sa jej uhol nezhoduje s vodiacim bodom. Skontrolujte polohu podpery na opačnej nohe. Túto techniku ​​môžete použiť na prepojenie sprievodcov s extrémnou podporou.

15. Ak si želáte, aby časti zostali navzájom spojené, zoskupte ich rovnakým spôsobom ako predtým s hornou koľajnicou pomocou príkazu Vytvoriť skupinu v kontextovej ponuke. Pomocou nástroja ponechajte medzeru 1,5 mm medzi koľajnicou a stojanmi na oboch koncoch držiaka na plienky Ruletové koleso dajte vodiaci bod na spodnú časť koľajnice, 1,5 mm od jej konca. Zasunutím príchytky s koľajnicou medzi stojany na oboch stranách držiaka na obrúsky posuňte vodiaci bod k okraju stojanu. Teraz pomocou nástrojov obiehať a Panorama, Môžete si prezrieť hotový model z rôznych uhlov.

16. Živé farby použité na rozlíšenie detailov neumožňujú vizualizáciu dokončeného projektu. Použite vzorky textúry dreva dostupné v dialógovom okne. farba alebo si stiahnite textúru zo stránky woodmagazine.com/woodgrain. Kliknite pravým tlačidlom myši na každú zo zoskupených častí a vyberte príkaz z kontextovej ponuky Odpojiť. Textúru okamžite priraďte pomocou nástroja Výplň a znova ju zoskupte.

17. Textúry javora a vlašských orechov (plemien odporúčaných v opise vzoru držiaka obrúsky) dodajú modelu realistickejší vzhľad.

Pin
Send
Share
Send
Send