Užitočné tipy

Ako nainštalovať klimatizáciu sami

Pin
Send
Share
Send
Send


Rozdelené systémy poskytujú chlad v horúcom období, normalizujú mikroklímu a čistia vzduch. Vysoké náklady na inštaláciu vás povzbudia, aby ste sami pripojili klimatickú technológiu. Postupná inštalácia výkonného klimatizačného zariadenia pre domácich majstrov je možná iba vtedy, ak budete postupovať podľa podrobných pokynov a noriem.

Montážne náradie a materiály

Tu nebudeme zverejňovať princíp fungovania splitového systému, je podrobne opísaný na inej stránke nášho zdroja. Pre spoločné pochopenie: medzi dvoma výmenníkmi tepla - vonkajším a vnútorným, sa chladivo (freón) pohybuje v potrubí v tekutom a plynnom stave, pričom v závislosti od zvoleného režimu (klimatizácia alebo kúrenie) prenáša tepelnú energiu na ulicu alebo do domu.

Úlohou inštalatéra je umiestniť a opraviť bloky v súlade so všetkými pravidlami, skombinovať ich s rúrkami a pripojiť sa k sieti a na konci spustiť a skontrolovať jednotky.

Nemá zmysel uvádzať zoznam všetkých skrutkovačov alebo kľúčov, mal by byť po ruke podobný nástroj pre remeselníka. Budeme uvažovať iba o zariadeniach a zariadeniach, bez ktorých nie je možné namontovať a spustiť samotnú klimatizáciu:

 • perforátor s diamantovou vŕtačkou alebo jadrovou vŕtačkou (v závislosti od materiálu stien) s priemerom najmenej 45 mm,
 • vákuové čerpadlo
 • manometrický rozdeľovač.

Poznámka. Ak sa pracuje na opravách bytu, pridajte do tohto zoznamu brúsku s kruhom na betóne. Je užitočný na vykonávanie skrytých pokládok diaľnic v drážkach stien (hovorové brány).

Špecialisti na chladiace zariadenia, ktoré sa podieľajú na inštalácii zariadení HVAC, sa okamžite opýtajú: Kde je sada na rezanie a spaľovanie medených rúr so stieračom na odstraňovanie (príklad)? Odpoveď je jednoduchá: tieto zariadenia nie sú potrebné pre začiatočníkov pre jednorazovú inštaláciu splitového systému s kapacitou do 3 kW. Je jednoduchšie kúpiť si hotovú inštalačnú súpravu, ktorá obsahuje všetky potrebné prvky:

 • 2 medené rúry s obvyklou dĺžkou s priemerom 6,35 mm (¼ ”) a 9,52 mm (3/8”) so správne rozšírenými koncami a nasadené na matice,
 • Gumová izolácia K-Flex (už natiahnutá cez kmeň),
 • vlnitá hadica na odtok,
 • elektrický kábel pre 4 alebo 5 žíl s prierezom 1,5 mm²,
 • držiak na namontovanie vonkajšej jednotky.

Prečo je lepšie použiť súpravu na inštaláciu klimatizácie v byte. Po prvé, jeho cena je porovnateľná s nákladmi na mlecie zariadenia a materiály nakupované osobitne. Po druhé, konce čiar sú vyrezané na stroji a nie ručne, čo prispieva k spoľahlivému pripojeniu. Zlé ručné spaľovanie je chybou väčšiny neskúsených remeselníkov, čo vedie k úniku freónu a zlyhaniu kompresora.

Továreň (vľavo) a manuálne valcovanie (vpravo)

Poznámka. V závislosti od podmienok na položenie komunikácie budete musieť kúpiť plastový káblový kanál, navíjaciu pásku z PVC, montážnu penu a priezor.

O ekonomickej realizovateľnosti

Pre správne porovnanie vezmeme ako základ náklady na inštaláciu systému split domácnosti pre domácnosť s kapacitou do 3,5 kW (7000 - 9000 BTU). Zahŕňa to inštaláciu a pripojenie vonkajších a vnútorných jednotiek pomocou postroja (2 vedenia, kábel a odtok) až do dĺžky 5 m cez stenu. Cena zahŕňa všetky súvisiace materiály uvedené vyššie.

V Moskve stojí inštalácia nízkoenergetických domácich klimatizačných zariadení od 5 500 do 8 000 rubľov, čo je v dolárovom vyjadrení 98 - 143 dolárov. e) V iných mestách federácie sa náklady môžu líšiť menším smerom, ale proporcie sa stále zachovávajú. Teraz uvádzame priemerné ceny v Moskve za nákup materiálu a prenájmu zariadení na ručnú inštaláciu:

 • Makita punč - asi 500 rubľov. za deň
 • dvojstupňové čerpadlo na evakuáciu spolu s manometrickým rozdeľovačom - 700 rubľov za deň,
 • inštalačná súprava s komunikáciou dlhá 5 m - 2 500 rubľov.

Pre informáciu. Pri prenajímaní zariadení sa často vyžaduje zaplatenie zálohy vo výške 4 - 8 tisíc rubľov vo vzťahu k uvedeným jednotkám. Tí, ktorí chcú valiť medené potrubia sami, môžu si prenajať súpravy náradia 300 - 500 s. za deň.

Pridaním uvedených množstiev získame 3700 rubľov. alebo 66 rokov. e) Ak tu pridáte 10% na nákup spotrebného materiálu a nepredvídané náklady, získate asi 4 000 rubľov (71 cu). To znamená, že inštalácia ručnej klimatizačnej jednotky ušetrí 1500 až 4000 rubľov. Najnižšia cenová hranica oznámená na internete spravidla nezodpovedá skutočnosti, pretože nezahŕňa časť práce a budete musieť za ne zaplatiť príplatok.

Záver: inštalácia split systémov na mieste je ekonomicky životaschopná a umožňuje vám ušetriť 2500–3500 rubľov na nízkoenergetických jednotkách. alebo 45 - 62 rokov. e) Jedna podmienka: práca musí byť vykonaná efektívne, inak vám náklady na zmeny alebo opravy spôsobia, že si budete pamätať príslovie o tom, koľkokrát Avaricious zaplatí.

Poznámka. Ceny v rubľoch sa berú na obdobie marec - apríl 2017 a môžu sa líšiť v závislosti od výmenného kurzu a sezónnosti.

Ako nainštalovať chladič - pokyny

Delený systém je namontovaný v niekoľkých etapách:

 1. Identifikujte, kde zavesiť vonkajšie a vnútorné jednotky. Vyznačte trasu, na ktorej bude sedací úväzok položený komunikáciou.
 2. Vŕtajte cez stenu a položte kufor. Pripevnite vnútornú jednotku a pripojte k nej freónové trubice, káble a drenáž.
 3. Vložte vonkajšiu jednotku a pripojte k nej všetku komunikáciu.
 4. Vykonajte uvedenie do prevádzky.

Je dôležité pozorovať len takú postupnosť operácií. Najskôr nemôžete pripevniť základnú dosku vnútorného modulu a potom vyvŕtať otvor pre popruhy, pretože pri vŕtaní môžete naraziť na armatúry, ktoré spôsobia, že nástroj ide do strany alebo nahor. V prvom prípade bude trasa vyzerať neohrabane av druhom nebudete spĺňať požiadavky na sklon potrubí a budete musieť zmeniť usporiadanie tabuľky vyššie.

Ihneď uveďte odporúčania o správnom umiestnení jednotiek a zariadení koľaje:

 1. Vnútorná jednotka klimatizačného zariadenia musí byť zavesená tak, aby vás prúd vzduchu priamo nevyfukoval, inak je k dispozícii chlad. Optimálne umiestnenie je priamo na vonkajšej stene alebo na bočnej stene blízko okna.
 2. Minimálna vzdialenosť od stropu po klimatizačnú jednotku je 100 mm, ale je lepšie ustúpiť o 30 cm. Medzi telom a bočnou stenou je potrebné minimálne 125 mm, aby bolo možné záclony ponechať dostatok miesta.
 3. Vonkajšia jednotka musí byť nainštalovaná tak, aby sa dala bezpečne obsluhovať vo výške. Najvýhodnejšie miesto je na stene v neglazovanej lodžii alebo balkóne. Ak nie sú, musí byť jednotka umiestnená pod oknom tak, aby sa kapitán mohol dostať k servisným portom a všetkým detailom zariadenia - kompresor, výmenník tepla atď.
 4. Vzdialenosť od stavebných konštrukcií k zadnej stene vonkajšieho modulu je 20 cm, od bočnej steny - 300 mm, ako je to znázornené na obrázku.
 5. Podľa pravidiel sa diaľnice kladú so sklonom k ​​ulici. Na ceste by nemali byť žiadne stojaté úseky vo forme slučiek smerujúcich nahor alebo nadol.

Rada. Umiestnenie vonkajšieho modulu na stenu pri bočnej strane okna je nesprávne. Aj keď sa môžete dostať k servisným portom, nebude fungovať pri demontáži jednotky bez jej úplnej demontáže. Kapitán, ktorý prišiel na opravu kompresora, má každé právo odmietnuť vykonanie práce so zvýšeným nebezpečenstvom (vo výške).

Namontujte vnútornú jednotku

Najskôr vám odporúčame produkt rozbaliť, získať návod na použitie a starostlivo ho preštudovať. Faktom je, že schéma uvedená v technickom pase presne ukazuje, ako správne nainštalovať a pripojiť systém rozdelenia tohto konkrétneho modelu. Stenovú dosku okamžite vyberte z krytu. Ďalší postup je nasledujúci:

 1. Vyvŕtajte vonkajšiu stenu tak, aby kanál prešiel so svahom smerom k ulici. Optimálny priemer otvoru je 50 mm. Je veľmi vhodné do nej vložiť špeciálny plastový obal.
 2. Rozbaľte inštalačnú súpravu a konce obalov freónových trubíc okamžite zabaľte tak, aby sa do nich nedostal prach a vlhkosť. Pripojte druhý koniec ku komunikácii zabudovanej vo výklenku na zadnej stene modulu miestnosti.
 3. Odizolujte konce napájacieho kábla, preveďte ho zadným otvorom puzdra a pripojte ho ku svorkám nakreslením malej schémy na papier, aby ste si pamätali farby.
 4. Vytvorte zväzok zo siete a kábla, ako je to znázornené na obrázku nižšie, a potom opatrne obalte PVC páskou. Potrubie neotáčajte spolu!
 5. Teraz presne umiestnite dosku na pripevnenie bloku a pripevnite ju k priečke pomocou kolíkov, pričom presne dodržujte vodorovnú polohu.
 6. Spolu s asistentom vložte turniket do otvoru a súčasne nainštalujte interný modul na platňu (je pripevnený na západkách).
Komunikácia medzi blokmi na pletence

Rada. Ak sa rozhodnete pre inštaláciu domu v procese opravy domu, je lepšie tajne položiť komunikáciu medzi jednotkami tak, aby sa pozdĺž cesty v stenách orezali drážky. To isté urobte pomocou napájacieho kábla. Ako to urobiť sami, je popísané v nasledujúcom videu:

Čo potrebujete vedieť pre úspešnú inštaláciu a pripojenie komunikácií v interiéri. Najprv pri otáčaní potrubí chladiva otáčajte prevlečnou maticou, držte náprotivok kľúčom a nie naopak, ako je to na fotografii. V opačnom prípade „otočte hlavu“ do výrobnej trubice a bude sa musieť spájkovať. Maticu tiež neutiahnite veľkou silou, aby ste nevylisovali valcovanie, ktoré následne spôsobí únik freónu.

Druhá nuansa: doska zafixujte zreteľne vo vodorovnej polohe, vstavaný kondenzátový kúpeľ už bol vyrobený s požadovaným sklonom. A posledná: nezapájajte napájací kábel do zásuvky, vyzerá to škaredo. Skryte so strojom samostatný riadok z rozvádzača.

Keďže článok a priori nemôže obsahovať všetky podrobnosti, v opačnom prípade hrozí, že sa stane príbehom, odporúčame vám pozrieť si inštalačné video, ktoré nasnímal skúsený sprievodca:

Vložili sme vonkajší modul

Pri inštalácii vonkajšej klimatizačnej jednotky do bytu je dôležité byť opatrný a chrániť sa poistením. Požiadajte asistenta, aby vás držal pri páse, keď ste zaneprázdnení spojovacími prostriedkami, alebo ak používate bezpečnostné vybavenie. Inštalačná technológia je jednoduchá a vyzerá takto:

 1. Pomocou konštrukčnej úrovne označte vŕtané body na stene a urobte otvory pre kotvy.
 2. Vložte montážne skrutky hláv vonkajšej jednotky nadol do držiakov a vypočítajte ich polohu na mieste. Zabezpečte ich špeciálnymi plastovými podložkami, aby nevypadli.
 3. Namontujte držiaky a zaistite ich pomocou kotiev. Položte na ne externý modul a zarovnajte otvory so skrutkami. Pomocou kombinovaného kľúča s predlžovacím káblom uvoľnite upevňovacie matice a utiahnite ich.
 4. Vedie ku komunikačnej jednotke - zaskrutkujte skúmavky k portom a kábel pripojte k terminálom.

Rada. Nenechajte sa ponáhľať, aby ste okamžite pripevnili priezor, znemožní vám to pracovať so servisnými portami počas procesu spúšťania. Ako nainštalovať vonkajšiu časť split systému, je zobrazená vo videu:

Posledným krokom je spustenie systému.

Všetky nové klimatizácie z továrne sú nabité freónom obsiahnutým vo vonkajšej jednotke. Vašou úlohou je vyplniť celý okruh a spustiť split systém bez straty. Postup je nasledujúci:

 1. Pripojte extrémnu hadicu rozdeľovača manometra k cievke servisného portu na strane plynu (na to je vhodná rúrka s väčším priemerom). Pripojte strednú hadicu k vákuovému čerpadlu. V takom prípade musia byť všetky žeriavy zatvorené.
 2. Zapnite čerpadlo a otvorte rozdeľovacie ventily. Počas prvých 10 - 20 sekúnd prevádzky odvzdušnite armatúru umiestnenú na čerpadle.
 3. Ak dĺžka trasy nepresiahne 5 m, evakuujte systém najmenej 20 minút. Cieľom je kompletne odstrániť vlhkosť z okruhu a prečerpať vzduch, pretože vás bude informovať manometer na rozdeľovači (ukáže tlak mínus 1 bar).
 4. Po pol hodine zatvorte ventil a zastavte evakuáciu, potom počkajte najmenej 20 minút a sledujte kalibračnú ihlu. Ak sa začne zvyšovať na nulu, potom je váš systém netesný a je potrebné ho prepracovať.
 5. Odskrutkujte ventil servisného otvoru na strane kvapaliny a potom na strane plynu pomocou šesťhranného kľúča, čím naplníte okruh chladivom.
 6. Zapnite klimatizáciu a skontrolujte jej fungovanie. Keď tlak v systéme stúpne, rýchlo odskrutkujte hadicu z rozdeľovača a namontujte všetky zátky.

Varovanie! Ak na pripojenie tlakomerov k portu používate adaptér pre R410 freón, odskrutkujte maticu adaptéra a nie hadicu, aby ste ho odpojili! Inak všetok freón pôjde do atmosféry.

Nakoniec nechajte klimatizačnú jednotku bežať vo všetkých režimoch a uistite sa, že kondenzát tečie z drenáže, a nie inde (napríklad pozdĺž steny pod vnútorným modulom). Viac informácií o inštalácii bloku ulice a začatí rozdelenia nájdete v poslednom videu:

Predpokladajme, že ste omylom prepustili továrenské chladivo do atmosféry alebo aby plyn unikol zlým pripojením. Odstráňte príčinu úniku, kúpte freón vo valci a doplňte klimatizáciu podľa našich odporúčaní.

Na konci - tipy pre začiatočníkov

Nie je potrebné písať hackerské frázy o ťažkostiach s inštaláciou klimatizačného zariadenia sami, je to zrejmé z vyššie uvedeného. Ak chcete lepšie porozumieť, odporúčame vám pozorne si prezrieť videá od rôznych majstrov a prečítať si komentáre, ktoré zostanú pod týmito videami na YouTube. Inteligentní inštalatéri tu často nie sú prihlásení na odber a od nich môžete získať veľa užitočných informácií.

Posledná chvíľa - nesnažte sa uložiť nástroj. Ak je možné kladivo vziať od suseda, potom pravdepodobne nie je k dispozícii vákuová pumpa zadarmo, ale bez nej nemôžete pracovať. Aj keď niektorí nešťastní inštalatéri pracujú bez evakuácie, vytlačením vzduchu z okruhu pomocou freónu. Vlhkosť však zostáva a potom kompresor deaktivuje.

Potrebujem povolenie na inštaláciu klimatizácie

Konštrukčne je klimatizačná jednotka systém s vnútornou a vonkajšou jednotkou, ktorý je namontovaný na fasáde.

Viacpodlažná budova na základe čl. 246 CC je spoločným majetkom s právom nakladania so všetkými vlastníkmi. Inštalácia zariadenia bez schválenia je porušením:

 • zariadenie vydáva zvuk, bzučiaky, rušiace pokoj susedov,
 • kondenzácia môže zničiť fasádu budovy alebo sa dostať na balkón nižšie,
 • rozmerový blok prekrýva pohľad alebo pohľad a okná,
 • hrozí praskanie stien, skratovanie káblov a požiar.

Na základe odseku 1 článku. 25 Inštalácia deleného systému LCD sa považuje za rekonštrukciu alebo rekonštrukciu miestnosti. V článku 3.5.8 uznesenia č. 170 sa uvádza, že inštalácia klimatizačného zariadenia sa nesmie povoliť bez povolenia správcovskej spoločnosti a jej susedov. Súhlas alebo odmietnutie možno získať až po stretnutí obyvateľov domu.

Dôležité! Obyvatelia súkromných domácností môžu začať s inštaláciou ihneď po zakúpení zariadenia.

Povolenie je potrebné bezpodmienečne, ak:

 • inštalačné práce sa vykonávajú na prednej časti výškovej budovy,
 • používateľ žije v hodnotnom dome z hľadiska histórie a kultúry,
 • split systém je umiestnený nad chodníkmi,
 • na otvore okna, kde sa nachádza blok, nie sú žiadne špeciálne ploty.
Dôležité! Správcovská spoločnosť nemá žiadne právo na odstránenie klimatizácie. Art. 330 Trestného zákona považuje takéto činy za svojvoľné konanie. Demontáž zariadení sa vykonáva iba na základe súdneho príkazu.

Výber miesta pre vnútornú jednotku

Inštaláciu vnútorného modulu klimatizácie vykonávajte vlastnými rukami, aby prúdenie studeného vzduchu nespôsobovalo nepohodlie. Dá sa umiestniť nad hlavu pohovky, na bok a za pracovisko. Usporiadanie vnútornej jednotky určuje stavebné normy:

 • od konštrukcie po strop - najmenej 15 cm,
 • z modulu na pravú alebo ľavú stenu - najmenej 30 cm,
 • od bloku po podlahu - 280 cm, ale v prípade apartmánov na prízemí je vonkajšia jednotka namontovaná na rovnakej úrovni alebo nižšie ako vnútorná plocha,
 • od prekážok v pohybe prúdenia vzduchu - najmenej 150 cm,
Tip! V miestnosti s pohovkou a TV je klimatizácia umiestnená lepšie nad pohovkou.

Kde určiť vonkajšiu jednotku?

Vonkajší modul je umiestnený pri otvorení okna alebo na otvorenej lodžii. Ak je balkón zasklený, jednotka je umiestnená na plote s dobrou nosnosťou alebo na fasáde. Obyvatelia 1-2 poschodí musia určiť umiestnenie vonkajšieho modulu čo najďalej od okoloidúcich. Na 3 alebo viacerých podlažiach je povolené umiestniť zariadenie pod okno alebo na bok.

V súkromnom dome je vonkajšia jednotka umiestnená na stene s vysokou nosnosťou. Na vetraných fasádach usporiadajte špeciálny držiak alebo položte jednotku na podstavec.

Určenie vzdialenosti medzi blokmi

Maximálna dĺžka intermodulárnej trasy je 6 m, v prípade jej prekročenia je potrebná ďalšia injekcia freónu. Ak sú vonkajšie a vnútorné jednotky umiestnené vo vzdialenosti 1 m, trasa by nemala prekročiť 5 m. Systém prebytočnej vody je tvarovaný do kruhu a umiestnený za jednotkou.

Zaujímavé vedieť! Výrobcovia uvádzajú rôzne maximálne vzdialenosti medzi blokmi. Pre vybavenie Daikin je to 1,5 - 2,5 m, pre Panasonic - 3 m.

Примерные схемы расположения сплит-систем

Подходящая схема для монтажа нового кондиционера зависит от типа блока. Внутренний модуль допускается вешать:

 • слева от внешней стороны. Трасса — ровная, блок находится на 0,5 м от стены. Keď sa šnúra otočí na susednú stenu, vzdialenosť sa môže zmenšiť na 0,1 m. Výstup a trasa sú maskované pod krytom zariadenia,
 • naľavo od vonkajšej steny bez toho, aby ste kábel položili na fasádu. Komunikácia je položená v rohu miestnosti a skrytá v krabici. Skrývajú ho pod oponou
 • napravo od vonkajšej steny. Typické riešenie s položením koľaje v krabici so stenou alebo s položením do brány.
Tip! Ak existuje zákaz ukladania koľaje na fasádu, používajte technológiu pokladania v bráne.

Vonkajšiu jednotku je možné umiestniť:

 • na lodžiu alebo balkón. Modul je pripevnený spredu alebo zboku pre ľahkú údržbu,
 • na zasklenom balkóne. Krídlo by malo byť nad klimatizáciou. Aby sa zabránilo inštalácii snehu, vlhkosti alebo zvyškov na jednotku, je nainštalovaný priezor a plast,
 • pod oknom. Táto možnosť je vhodná pre izby bez balkóna,
 • vedľa okna. Blok je umiestnený v spodnej časti okna.

zariadenie

Pri inštalácii zariadenia na reguláciu klimatizácie sami budete potrebovať:

 • dierovač na vytváranie priechodných otvorov pre výstup potrubí, káblov, drenážnych potrubí,
 • rezačka alebo píla na ostré hrany,
 • pilník a lemovač na vyrovnávanie triesok,
 • ohýbačka rúrok alebo špeciálna pružina na tvarovanie medených rúr,
 • vŕtačka s rôznymi priemermi, aby sa vytvorili otvory pre montážne dosky,
 • potrubný kalibrátor a svetlice,
 • Stroborez, ktorý môže byť nahradený sekáčom, kladivom a kladivom,
 • vákuové čerpadlo na spustenie klimatizačného systému,
 • skrutkovače, šesťhranné kľúče, vodováha.
Dôležité! Rezanie rúr pomocou píl zaisťuje vyhladenie hrán brúsnym papierom.

Materiály a spotrebný materiál

Používajte iba vysokokvalitné materiály a ich výber podľa typu zariadenia:

 • napájací kábel na napájanie a pripojenie modulov - napájací kábel pre 4 jadrá s prierezom 2 mm2 × 2,5 mm2,
 • bezšvíkové medené rúry s priemerom uvedeným v pokynoch. Dĺžka výrobkov sa rovná dĺžke koľaje a pažba je asi 30 cm,
 • izolačná izolácia (penová guma) - segmenty po celej dĺžke trasy,
 • syntetická izolácia
 • vlnitá hadica s vnútornou plastovou špirálou na odtok alebo propylénovou rúrou po celej dĺžke trasy plus 80 cm,
 • Konzoly v tvare písmena L (2 kusy) Na upevnenie vonkajšej jednotky s povoleným limitom zaťaženia 5-násobkom hmotnosti zariadenia,
 • upevňovacie prvky - skrutky, hmoždinky a kotvy, vybrané podľa typu konzol pre vnútorný modul.
Dôležité! Ak chcete skryť trasu, budete potrebovať plastovú krabicu s rozmermi 60 × 80 cm.

Výber sedadla

Inštalácia klimatizácie pre domácich majstrov sa začína stanovením umiestnenia zariadenia. Pretože split systémy sa skladajú z dvoch alebo viacerých blokov, budete si musieť vybrať miesto pre oba. V takom prípade je potrebné vziať do úvahy, ako sa bude šíriť studený vzduch v dome alebo byte, ako aj technické požiadavky.

Začnime s technickými požiadavkami. Pri výbere umiestnenia vnútornej jednotky berieme do úvahy nasledujúce požiadavky:

 • od bloku po strop - najmenej 15 cm (pre niektorých výrobcov najmenej 20 - 30 cm),
 • k bočnej stene - najmenej 30 cm,
 • k prekážke, okolo ktorej sa zlomí prúd studeného vzduchu - najmenej 150 cm.

Bežné možnosti inštalácie klimatizácie

Vonkajšia jednotka je obvykle umiestnená zvyčajne pri okne alebo na otvorenom balkóne, ak existuje. Na zasklený balkón / lodžiu je možná inštalácia na plot (ak má dostatočnú nosnosť) alebo v blízkosti steny. Ak bývate v prvom alebo druhom poschodí výškovej budovy, snažia sa umiestniť vonkajšiu jednotku nad úroveň okna - ďaleko od okoloidúcich. Na vyššie poschodia je možné umiestniť pod okno alebo bočné.

Ak je inštalácia klimatizácie vlastnými rukami plánovaná v súkromnom dome, miesto sa obvykle vyberie na základe únosnosti stien. Ak existuje vetraná fasáda, môžete použiť špeciálny držiak alebo zavesiť jednotku na základňu, ak existuje.

Pri výbere umiestnenia blokov split systému je tiež potrebné pamätať na to, že vo väčšine prípadov sú minimálne a maximálne vzdialenosti medzi blokmi normalizované. Konkrétne hodnoty sa môžu líšiť podľa výrobcu. Napríklad minimálna vzdialenosť môže byť 1,5 m, 2,5 m (rôzne modely Daikin) a dokonca 3 metre (Panasonic). Pre niektorých výrobcov nie je minimálna dĺžka regulovaná, to znamená, že môže byť ľubovoľná. V takom prípade môžete nainštalovať bloky typu back-to-back. Inštalatéri označujú tento spôsob inštalácie za „sendvič“.

Inštalácia klimatizácie pre domácich majstrov sa začína výberom jej umiestnenia

Situácia s maximálnou vzdialenosťou medzi dvoma blokmi je trochu jednoduchšia. Zvyčajne je to 6 metrov. Možno bude potrebné viac, ale potom bude potrebné ďalšie tankovanie systému freónom, čo je dodatočné náklady a značné. Preto sa snažia investovať do požadovaných 6 metrov.

Čo potrebujete na vlastnú inštaláciu

Pravdepodobne viete, koľko stojí inštalácia klimatizácie odborníkmi. Na otázku, odkiaľ takéto ceny pochádzajú, pretože práca je iba 3 hodiny, hovoria, že veľmi drahé vybavenie a jeho odpisy sú významnou časťou nákladov. Možno je to tak, ale väčšina tohto vybavenia už môže byť na farme. Výnimkou je vákuová pumpa, ale veľa brigád sa obíde bez nej, pretože normálna naozaj stojí veľa a zlá nie je potrebná.

Pri inštalácii je dôležité dbať na vodorovnú inštaláciu blokov. Vyžaduje si to dobrú úroveň budovy.

Postup inštalácie a vlastnosti práce

Pri samoinštalovaní splitového systému nie je nič super komplikované, existuje však veľa nuancií, ktoré môžu ovplyvniť trvanlivosť a kvalitu vybavenia. Pred začatím práce si musíte dôkladne prečítať pokyny na inštaláciu a obsluhu, ktoré sa dodávajú so zariadením. Vyrovnávate čas strávený tým, že presne viete, čo a ako to urobiť so svojím klimatizačným zariadením, pretože existujú určité nuansy.

Zavesenie vnútornej jednotky bolo jednoduchšie, skôr ako začnete s inštaláciou, vyskúšajte ju zavesiť na platňu

Bloky začatia montáže

Pred začatím všetkých prác sa oplatí hľadať na navrhovanom mieste inštalácie skryté rozvody alebo vykurovacie potrubia. Dostať sa do práce je veľmi smutné. Nasleduje skutočná inštalácia klimatizácie vlastnými rukami. Musíte začať s inštaláciou vnútornej jednotky. Na vybrané miesto umiestnime dosku na upevnenie. Blok by mal visieť striktne vodorovne bez najmenšej odchýlky. Preto opatrne pristupujeme k označovaniu a upevňovaniu.

Dosku pripevníme, nastavíme podľa úrovne, označíme miesta pre upevňovacie prvky. Vyvŕtame diery, vložíme plastové hmoždinky pod hmoždinky, zavesíme dosku a hmoždinky pripevníme. Obzvlášť upevňujeme spodnú časť dosky - existujú západky, ktoré držia blok, takže musia byť pevne pripevnené. Bez vôle. Potom znova skontrolujeme horizontálnosť.

Vyvŕtame otvor pod koľajnicu na inštaláciu klimatizácie vlastnými rukami

Po odhade, kde bude trať umiestnená (mala by ísť na sklon najmenej 1 cm na meter - pri normálnom ukladaní drenáže), začneme vŕtať otvor do vonkajšej steny. Otvor je tiež vyvŕtaný so sklonom - opäť, takže kondenzát normálne opúšťa (uhol môže byť väčší ako koľajnica).

Minimálny priemer otvorov je 5 cm. Pokiaľ nejde o vrták tejto veľkosti, môžete vytvoriť niekoľko otvorov menšieho priemeru, nie spoločný zväzok komunikácií, ale každú rúrku / kábel osobitne. V každom prípade je lepšie vyvŕtať dva otvory - jeden pre meď a elektrický kábel, druhý - pre drenážnu trubicu. Musí byť položená pod zvyškom - aby v prípade núdze neuškodila komunikácia.

Ak sú namontované dva bloky zády k sebe, otvor musí byť prísne kalibrovaný (zmerajte na vašom vlastnom bloku, kde sú umiestnené pripojovacie porty).

Potom namontujte držiaky vonkajšej jednotky. Ak hovoríme o výškovej budove, budete potrebovať horolezecké vybavenie a zručnosti v nadmorskej výške. Tento blok by mal tiež visieť prísne vodorovne, takže pri označovaní dier používame tiež úroveň. Pri montáži konzol inštalujeme upevňovacie prvky do každej diery, bez ohľadu na to, koľko sú - to je nevyhnutný predpoklad. Štandardné upevňovacie prvky - kotvy 10 x 100 mm. Viac je možné, menej je mimoriadne nežiaduce.

Niekedy sa nemôžete obísť bez prolapsu

Po upevnení konzol sa vonkajšia jednotka odkryje. Upevňujeme blok tiež vo všetkých upevňovacích prvkoch, ktoré sú. Iba týmto spôsobom môžeme zaručiť, že za akýchkoľvek podmienok bude stáť na mieste.

Komunikačná podšívka

Dva bloky sú spojené elektrickým vodičom, dve medené rúrky. Odtokové potrubie je tiež vypúšťané cez stenu. Všetka táto komunikácia musí byť správne vybraná, pripojená, položená a zabezpečená.

Takto vyzerá pripojená vonkajšia jednotka

Medené rúrky

Začneme medenými rúrami. Jeden väčší priemer, druhý menší. Veľkosti sú uvedené v pokynoch pre klimatizáciu. Vyrežte kúsok požadovanej dĺžky pomocou rezača rúrok, hrany od okrajov spracujte pomocou špeciálneho nástroja, vyrovnajte a zarovnajte rez. Použitie obyčajnej píly je nežiaduce, rovnako ako pilník na odihlovanie - piliny budú určite vo vnútri potrubia, ktoré sa dostane do systému a rýchlo zničí kompresor.

Izolované rúry sa kladú na pripravené rúry. Okrem toho musí byť tepelná izolácia nepretržitá a musí zahŕňať vnútornú stenu. Spoje kúskov izolácie musia byť zlepené kovovou páskou, čím sa dosiahne veľmi tesné dosadnutie hrán. Kvalita tepelnej izolácie je dôležitá, pretože na neizolovaných častiach rúrok sa bude vytvárať kondenzácia a môže odtiecť dovnútra steny, čo spôsobuje zamrznuté pruhy a ničí stenu.

Tepelná izolácia sa kladie na medené rúrky, sú veľmi pevne spojené a prilepené k spoju metalizovanou (hliníkovou) páskou.

Medené rúrky obalené tepelnou izoláciou musia byť ťahané cez otvor v stene. Predtým je nevyhnutné, aby hrana, ktorá sa vloží do steny, bola starostlivo utesnená, aby sa prach nedostal do potrubia (a je lepšie mufliť oba konce bezpečne ihneď po rezaní a pred začatím pripojenia nechať zátky). Toto je veľmi dôležitý bod, pretože prach rýchlo poškodí kompresor.

Kábel a drenáž

S elektrickým káblom je situácia jednoduchšia. Každý drôt je zakončený špeciálnymi očkami a inštaluje ich na vodiče očistené od izolácie a krimpovacie kliešte. Pripravený kábel je pripojený podľa schémy, ktorá je uvedená v pokynoch.

Na vnútornej a vonkajšej jednotke nad otvormi na pripojenie medených rúr je odnímateľná doska, pod ktorou sú konektory na pripojenie kábla. Pred samotnou inštaláciou splitového systému vyberte platne, zvážte, čo a kde sa budete musieť pripojiť - potom bude jednoduchšie pracovať. Najmä s externou jednotkou.

Vyzerá to ako port na pripojenie elektrického kábla

Pripojenie drenážnej trubice je vo všeobecnosti jednoduché: je pripojené k zodpovedajúcemu terminálu vnútornej jednotky a vyvedené cez stenu. Dĺžka tejto trubice by mala byť taká, aby končila vo vzdialenosti 60 - 80 cm od steny. Drenážne potrubie musí byť položené so sklonom smerom k východu na ulicu. Sklon svahu je najmenej 1 cm na meter. Viac je možné, menej nie.

Trubica musí byť pripevnená každý meter tak, aby sa neklesla. Potom sa hromadí kondenzácia, ktorá môže byť na vašej podlahe alebo nábytku. Keď dáte rúrku cez otvor v stene, je tiež lepšie ju niečo pripojiť.

Ako vyzerá trať zo strany ulice (rúry sú tiež izolované v stene)

V miestnosti sú rúry a káble obvykle obalené kovovou páskou v jednom zväzku. Potom sú pripevnené k stene na niekoľkých miestach, plastová krabica je pripevnená na vrchu. Zvyčajne sa berie ako biela alebo vo vhodnej farbe pre povrchovú úpravu.

Ak si želáte, môžete skryť všetky rúrky v stene - spojiť stenu v stene, umiestniť na ňu a po výkone skontrolovať. Je to však dosť riskantná možnosť, pretože na opravu niečoho, čo budete potrebovať, musíte rozobrať stenu.

Blokovať pripojenie

Vo všeobecnosti tu neexistujú žiadne zvláštne tajomstvá. Keď sa pretiahneme cez otvor v komunikačnej stene, pripojíme sa k zodpovedajúcim konektorom. S pripojením kábla nie sú žiadne problémy - vodiče rovnakej farby pripojte na svorky, ktoré sú už k nim pripojené. V tomto prípade sa určite nebudete mýliť.

Ak výškový rozdiel v inštalácii blokov presiahne 5 metrov, je potrebné vytvoriť slučku na zachytenie oleja (týmto spôsobom umiestnime medené rúrky) rozpustené vo freóne. Ak je rozdiel menší, nevykonávame žiadne slučky.

Položenie koľaje medzi vnútornú a vonkajšiu jednotku split systému

Existujú dva spôsoby, ako odvádzať odtok z deleného systému - do kanalizácie alebo len vonku, cez okno. Druhá metóda je u nás bežnejšia, hoci nie je príliš správna.

Toto je odtokový výkon vnútornej jednotky (po ruke)

Pripojenie odtokového potrubia je tiež nekomplikované. Vlnitá hadica sa ľahko natiahne k výstupu z drenážneho systému vnútornej jednotky (trubica s plastovou špičkou v spodnej časti jednotky). Aby ste si ho udržali pevne, môžete spoj dotiahnuť zvierkou.

To platí aj pre odtok z vonkajšej jednotky. Ukončite to dole. Často je všetko ponechané tak, ako je, a voda steká tesne nadol, ale pravdepodobne je lepšie nasadiť odtokovú hadicu a odstrániť vlhkosť zo stien.

Drenáž vonkajšej jednotky

Ak nepoužívate hadicu, ale polymérové ​​potrubie, musíte vybrať adaptér, ktorý vám umožní pripojiť vývod klimatizácie a potrubie. Musíte sa pozerať na mieste, pretože situácie sú rôzne.

Pri pokládke drenážnej trubice je lepšie vyhnúť sa ostrým zákrutám a určite by ste nemali dovoliť priehyby - v týchto miestach sa hromadí kondenzácia, čo je úplne zlé. Ako už bolo povedané viackrát, slúchadlo je usporiadané so zaujatosťou. Optimálne - 3 mm na 1 meter, minimálne - 1 mm na meter. V celom objekte je pripevnený k stene, najmenej každý meter.

Obeh freónu

O niečo komplikovanejšie je spojenie medených rúr. Sú starostlivo rozmiestnené na stenách, aby sa vyhli excesom a záhybom. Na ohýbanie je lepšie použiť ohýbačku rúrok, ale môžete to urobiť aj s ohýbačkou na jar. V tomto prípade by ste sa mali vyhnúť ostrým zákrutám, aby sa však trubice neohýbali.

Porty na vonkajšej jednotke vyzerajú takto. Z vnútornej strany, podobne.

Od začiatku spájame rúrky vo vnútornej jednotke. Skrútime matice na portoch. Keď sa matice uvoľnia, ozve sa syčanie. Prechádza to dusík. To je normálne - do zariadenia sa čerpá dusík, takže vnútornosti neoxidujú. Keď sa syčanie zastaví, vyberte zátky, vyberte maticu, nasaďte ju na skúmavku a potom sa začnite valiť.

Valtsvanie

Najskôr vyberte zátky z rúrok a skontrolujte ich okraj. Malo by byť rovné, okrúhle, bez ostrapkov. Ak pri rezaní nie je prierez okrúhly, použite kalibrátor. Jedná sa o malé zariadenie, ktoré nájdete v obchode s čelom. Je zasunutý do potrubia, posúvač, zarovnaný prierez.

Hrany rúrok nad 5 cm sú starostlivo zarovnané, keď sú okraje rozšírené tak, aby sa dali spojiť so vstupom / výstupom blokov, čím sa vytvorí uzavretý systém. Správne vykonanie tejto časti inštalácie je veľmi dôležité, pretože systém cirkulácie freónu musí byť pevný. Potom bude potrebné čo najskôr doplniť palivo.

Horiace medené rúrky pre klimatizáciu

Pri horení rúrky držte otvor dole. Opäť platí, že častice medi sa nedostanú dovnútra, ale vyliajú sa na podlahu. V držiaku je zovretý tak, aby vyčníval 2 mm. Presne tak, nič viac, nič menej. Potiahnite trubicu, vložte kužeľ svetlice, krútte, vyvíjajte veľké úsilie (trubica so silnou stenou). Rozhorčenie sa dokončí, keď kužeľ ďalej nepôjde. Zopakujte postup na druhej strane a potom na druhom telefóne.

To by malo byť výsledkom

Ak ste rúrky predtým nekotúľali, odporúčame postupovať na nepotrebných kusoch. Okraj by mal byť hladký, s jasným súvislým okrajom.

Pripojenie k portu

Spárenú hranu potrubia spojíme s príslušným vývodom, maticu dotiahneme. Nesmú sa používať žiadne ďalšie tesnenia, tmely a podobne (zakázané). Za týmto účelom berú špeciálne rúrky vyrobené z vysoko kvalitnej medi, takže poskytujú tesnenie bez ďalších finančných prostriedkov.

Princíp pripojenia medenej rúrky k klimatizačnému portu

Musí sa vynaložiť veľké úsilie - približne 60 - 70 kg. Len v tomto prípade sa meď vyrovná, stlačí tvarovku, spojenie bude takmer monolitické a presne tesné.

Rovnaká operácia sa opakuje so všetkými štyrmi výstupmi.

Evakuácia - prečo a ako na to

Poslednou fázou, ktorá sa končí inštaláciou klimatizácie vlastnými rukami, je odstránenie vzduchu a vlhkosti, zvyšky argónu zo systému. Počas inštalácie plní medené trubice vlhký vzduch z miestnosti alebo z ulice. Ak ho neodstránite, dostane sa do systému. Výsledkom bude, že kompresor bude pracovať s väčším zaťažením, bude sa viac zahrievať.

Ak chcete, aby skladba vyzerala elegantnejšie, môžete ju zabaliť hliníkovou páskou

Prítomnosť vlhkosti tiež negatívne ovplyvňuje výkon systému. Faktom je, že freón, ktorý je naplnený klimatizačnými jednotkami, obsahuje určité množstvo oleja na mazanie prvkov zvnútra. Tento olej je hygroskopický, ale keď je nasýtený vodou, maže vnútornosti menej efektívne, čo vedie k ich predčasnému opotrebeniu.

Из всего этого следует, что без удаления воздуха работать система будет, но не очень долго и с возможными отключением по перегреву (если есть такая автоматика).

Existujú dva spôsoby, ako odstrániť vzduch zo systému: pomocou vákuovej pumpy alebo nejakého freónu vypusteného z vonkajšej jednotky (v továrni je doplňovaný a má prebytok freónu - len pre prípad).

Zilchova metóda

Na portoch externej jednotky odskrutkujte zátky ventilu (na fotografii sú označené šípkami).

Vypnite kryty ventilov

Budeme vykonávať operácie so spodným portom (väčšieho priemeru), ktorý vystrčí kolmo na telo. Pod krytom je nátrubok pre šesťuholník, vyberieme vhodný kľúč.

Pod krytom je ventil so šesťhrannou objímkou

Ďalej pomocou tohto kľúča na jednu sekundu otočíme ventil o 90 ° a vrátime sa do predchádzajúcej polohy. Pustili sme do systému trochu freónu, tam sa vytvoril pretlak. Prst kliknite na cievku, ktorá sa nachádza na rovnakom porte. Týmto spôsobom uvoľňujeme zmes freónu a plynov. Stlačte doslova na niekoľko sekúnd. Časť zmesi by mala zostať tak, aby vo vnútri nezačala novú časť vzduchu.

Môžete to zopakovať 2 - 3 krát, už nie, druhýkrát môžete otočiť ventil umiestnený vyššie. So stopou 2 - 3 metre - môžete trikrát, s dĺžkou 4 metre - iba dva. Pre viac zásob freónu nestačí.

Keď je vzduch takmer odstránený, na výstupe s cievkou (plnenie) navíjame zátku, úplne otvoríme regulačné ventily (pod šesťhranom), čím sa v systéme spustí freón. Všetky kĺby natierame mydlovou penou, aby sme sa ubezpečili, že sú pevné. Môžete bežať.

Vákuové čerpadlo

Na túto operáciu potrebujete vákuové čerpadlo, vysokotlakové potrubie, skupinu dvoch tlakomerov - vysoký a nízky tlak.

Bez otvorenia ventilov na regulačných ventiloch pripojte hadicu z vákuového čerpadla k vstupu s cievkou, zapnite zariadenie. Malo by to fungovať 15-30 minút. Počas tejto doby sa nasáva všetok vzduch, výpary, dusík.

Potom je čerpadlo vypnuté, ventil čerpadla je zatvorený, ale nie odpojený a ponechaný ďalších 15 - 20 minút. Po celú dobu je potrebné sledovať tlakomery. Ak je systém vzduchotesný, nedochádza k žiadnym zmenám tlaku, meradlá šíri na svojom mieste. Ak šípky zmenia svoju polohu - niekde je netesnosť a musí byť odstránená. Nájdete ju s mydlovou penou a utiahnite spojenie (problém je zvyčajne v mieste, kde sú medené rúrky pripojené k výstupom blokov).

Vysávanie klimatizácie pomocou čerpadla

Ak je všetko v poriadku, bez odpojenia hadice čerpadla, úplne otvorte ventil, ktorý sa nachádza nižšie. Niektoré zvuky sú počuť vo vnútri systému - systém naplní freón. Teraz rukavicami rýchlo zahoďte hadicu vákuovej pumpy - z freónu môže uniknúť nejaký ľadový freón a nemusíte mať žiadne omrzliny. Teraz úplne odskrutkujte ventil hore (kde je pripojená tenšia hadička).

Prečo v tomto poradí? Pretože pri plnení freónom je systém pod tlakom, ktorý pri odpojení čerpadla rýchlo uzatvára plniaci otvor. To je všetko, inštalácia klimatizácie pre domácich majstrov je hotová, môžete ju zapnúť.

Spravodlivo treba povedať, že takáto operácia - evakuácia - sa vykonáva iba v Rusku a najbližších krajinách. V tom istom Izraeli, kde klimatizácia pracuje celý rok, nerobia nič také. Prečo je otázka na zamyslenie.

Pravidlá montáže vonkajšej jednotky

Modul je nakonfigurovaný nasledovne:

 1. Kontrola pevnosti balkóna alebo fasády - 2-krát viac zariadení s hmotnosťou od 10 do 15 do 40 kg.
 2. Kontrola konzol na vonkajšej izolácii - musí byť skrytá v materiáli steny.
 3. Položenie tlmiaceho tesnenia na vetranú fasádu alebo pórobetónové betónové steny.
 4. Zohľadnenie hluku zariadenia - maximálna povolená úroveň je od 25 do 30 dB.
 5. Skontrolujte deformácie v každej fáze inštalácie, aby ste predišli úniku chladiva.
 6. Inštalácia vo vetrom vetrom chránenej clone na ochranu pred nepriaznivým počasím.
 7. Súlad so vzdialenosťou diaľnice 15 - 20 cm, ak je zariadenie umiestnené na streche.
 8. Pripojte zbernú trubicu kondenzátu k kanalizácii.
Dôležité! Vzdialenosť od vonkajšej jednotky k povrchu steny je najmenej 10 cm.

Pravidlá pre inštaláciu vnútornej jednotky

Druhý modul je nainštalovaný v miestnosti a kmeň je položený:

 1. Pripojenie na elektrickú sieť s usporiadaním samostatného vedenia - spotreba energie klimatizačného zariadenia je 2 kW.
 2. Kladenie kmeňa metódou zvonku (so skrytím v krabici) alebo vnútornou metódou (so skrytím v stene).
 3. Udržiavanie vzdialenosti medzi blokmi na maximálne 6 m pre efektívnu prevádzku konštrukcie.
 4. Odstránenie domácich spotrebičov, záclon zo zariadenia vo vzdialenosti 3 m.
 5. Klimatizácia nie je umiestnená nad batériami a nábytkom.
 6. Dodržiavajte vzdialenosť od bloku po strop 20 - 25 cm.
Dôležité! Vnútorná jednotka je namontovaná na stene alebo strope.

Montáž vnútornej jednotky

Vnútorná jednotka alebo fén sú nainštalované okamžite. Inštalačné činnosti zahŕňajú:

 1. Vykonávanie meraní zo zariadenia.
 2. Umiestnenie oceľového montážneho rámu na stenu striktne vodorovne s kontrolou hladiny.
 3. Označenie bodov, kde budú spojovacie prvky.
 4. Dierovanie v stene.
 5. Upevnenie plastových hmoždiniek kladivom.
 6. Pripevnenie montážnej dosky na stenu a jej upevnenie pomocou skrutiek.
 7. Zavesenie fénu na špeciálnu dosku a kontrola jeho vodorovnej polohy.
Dôležité! V prípade skreslenia existuje riziko, že sa na palete nahromadí kondenzát a vypustí sa na steny.

Inštalácia vonkajšej jednotky

Vonkajší modul deleného systému váži viac ako 20 kg vďaka kompresoru. Práca vo výškach sa vykonáva za účasti 1-2 ľudí:

 1. Značenie je organizované pomocou úrovne.
 2. Dierovacie otvory sa robia s ohľadom na tepelnú izoláciu domu.
 3. Do otvorov sú zaskrutkované kotevné skrutky.
 4. Konzoly sú naskrutkované na skrutky.
 5. Na zníženie vibrácií sa pod nohy vonkajšieho modulu umiestňuje guma.
 6. Kvalita spojovacích prvkov je skontrolovaná a externý modul je zavesený.
Dôležité! Ak je vonkajší modul nainštalovaný na 3. alebo vyššom poschodí, odporúča sa kontaktovať priemyselné lezcov.

frézovanie

Po odstránení zátok z trubíc:

 1. Skontroluje sa rovnomernosť hrán.
 2. Zárezy sú vyhladené brúsnym papierom.
 3. Prierez sa nastaví kalibrátorom a okraje sa zarovnajú o 5 cm.
 4. Extrémne časti sú rozšírené pre montáž na vstup a výstup.
 5. Počas spaľovania horná hrana potrubia klesá a je upevnená výstupom 2 mm.
 6. Svetelný kužeľ sa umiestni na okraj potrubia, s námahou skrútený.
 7. Valivý koniec sa končí, keď kužeľ nepresahuje okraj.

Operácia sa opakuje pre všetky segmenty.

Skúška tesnosti

Na utesnenie sa používa roztok. Bude potrebovať 0,5 litra destilovanej vody, zahriatej do vriacej vody. Rozpustite 1 polievkovú lyžicu v tekutine. l. pracie mydlo. Výfuková vsuvka sa odstráni, na dýzu sa umiestni čerpadlo bicykla. Pri čerpaní štetcom sa nanáša kompozícia a niť sa utiahne, až kým sa bubliny prestanú tvoriť 1/8.

Dôležité! Usadeniny mydla sa najlepšie odstránia vlhkou handrou.

Plnenie a pranie

Systém je naplnený z valca chladiacim činidlom. Nádrž je pripojená pomocou tlakomeru s adaptérom. Tlak sa čerpá na hodnotu uvedenú v dokumentácii výrobcu. Elektrické vodiče sa pripájajú cez svorky - nula na nulu alebo neutrál. Fáza je prepojená farebne.

Dôležité! HFC kondicionéry nie sú naplnené freónom a naopak.

testovanie

Overenie sa vykonáva takto:

 1. Odpojovací stroj je zapnutý.
 2. Klimatizácia automaticky vstúpi do testovacieho režimu.
 3. U niektorých modelov sa test aktivuje pomocou diaľkového ovládača.
 4. Ak na konci testu prúdi vzduch, nastaví sa poloha žalúzií.
 5. Tepelné tienenie sa vykonáva pomocou tenkého hliníka - to šetrí o 2-3% viac elektrickej energie.
 6. Turniket a odtoková rúrka sú obalené elektrickou páskou, ktorá je odolná voči vlhkosti.

V poslednej fáze sú otvory v stene starostlivo utesnené.

Časté chyby počas inštalácie klimatizačného zariadenia

Vďaka neodbornej inštalácii môžu používatelia urobiť niekoľko chýb:

 • pokládka rúrok so zauzlením - zvyšuje sa zaťaženie kompresora,
 • inštalácia vonkajšej jednotky na balkón so zasklením - stratí sa normálna cirkulácia vzduchu,
 • umiestnenie klimatizácie vedľa zváracích strojov,
 • nerovnomerné usporiadanie blokov - kondenzát začína stekať do podlahy,
 • výber vybavenia bez možnosti automatického odmrazovania - v režime vykurovania externá jednotka zamrzne.

Pre normálnu prevádzku klimatizácie musíte pravidelne čistiť filtre a drenážne kanály. Ak je záťaž nadmerná, systém je hlučný - je narušená rovnováha ventilátora alebo opotrebované ložiská. Uvedené poruchy musí opraviť iba kapitán.

Pin
Send
Share
Send
Send