Užitočné tipy

Ak pes prestane piť vodu

Pin
Send
Share
Send
Send


Aj krátka dehydratácia je nebezpečná pre všetky živé bytosti. Voda je dôležitá pre normálne fungovanie obehového a tráviaceho systému, odstraňuje toxíny z tela a v teplom poskytuje termoreguláciu v dôsledku odparovania. Akonáhle sa množstvo tekutiny v tele psa zníži, táto okamžite ovplyvní jeho pohodu.

Na zistenie minimálneho množstva vody, ktoré by mal pes piť denne, vynásobte jeho hmotnosť 20 ml. Horná hranica normy je 70 ml vody na 1 kg hmotnosti. Úroveň príjmu tekutín samozrejme závisí od počasia, fyzickej aktivity, výživových charakteristík a ďalších faktorov. V chladnom počasí bude pes piť menej ako v horúčave, a to nie je dôvod na obavy.

Ak máte podozrenie, že pes začal piť menej, ako je potrebné, skontrolujte dehydratáciu. Za týmto účelom potiahnite kožu dvoma prstami cez zátylok na krku alebo medzi lopatkami. Ak sa vráti do svojej pôvodnej polohy pomerne pomaly, naznačuje to nedostatok vody v tele. Môžete tiež pritlačiť prst na ďasná psa: miesto dehydratácie sa ihneď nevráti na pôvodnú farbu.

Kvalita vody a misky

Zviera môže odmietnuť piť, ak sa voda zhoršila v dôsledku tepla alebo potravín, ktoré sa do neho dostali, ako aj v dôsledku zápachu čistiaceho prostriedku. Ak pes nepije vodu, dôvod môže spočívať v materiáli samotného konzumenta: plast, najmä lacný, často emituje škodlivé látky. Niekedy hrá úlohu aj misa - ak je príliš nízka alebo vysoká, môže byť pre domáce zviera nepríjemné dosiahnuť ju.

Ústne problémy

Dôvodom odmietnutia vody môže byť zápal ďasien alebo ústna dutina (stomatitída).

Ďalšie príznaky, ktoré poukazujú na stomatitídu: zlý dych, nadmerné slinenie, chvenie svalov čeľuste, opuchnuté lymfatické uzliny, opuch sliznice. V tomto prípade je potrebná pomoc veterinárneho lekára.

V rámci predliečebnej liečby môžete zavlažovať ústnu dutinu zvieraťa slabým (bledým) roztokom manganistanu draselného, ​​2% roztokom chloridu sodného alebo jedlou sódou. Odstavu z dubovej kôry, harmančeka a šalvie môžu už nejaký čas zmierňovať stav domáceho maznáčika.

Pri ochoreniach ďasien (gingivitída) získajú jasne červenú farbu, krvácajú a napučiavajú. Podobné príznaky môžu naznačovať periodontitídu, to znamená zápal tkanív priamo obklopujúcich zub. Pri periodontálnom ochorení sa ďasná zblednú, zväčšia sa medzery medzi zubami. Vo všetkých týchto prípadoch by ste mali psa čo najskôr ukázať veterinárovi.

Existuje mnoho smrteľných chorôb, z ktorých jedným z príznakov je absencia smädu. Pes teda odmieta vodu s vírusovou enteritídou. Najčastejšie sú touto infekčnou chorobou šteniatka. Najzraniteľnejšie sú vo veku 2 mesiacov a pri výmene zubov.

Apatia a letargia zvieraťa tiež indikuje enteritídu. V prvých hodinách teplota psa stúpne, potom nezávisle klesne k normálu. Deň po nástupe prvých príznakov začína zvracanie a hnačka, často krvavým výtokom. Šteňa by sa mala okamžite ukázať veterinárnemu lekárovi, bez lekárskej pomoci zomrie tretí deň.

Ak pes pije príliš málo vody, môže to znamenať aj zhubný nádor. Toto ochorenie je ťažké diagnostikovať samo o sebe, a ak sa takéto správanie oneskorí, musí sa pes ukázať špecialistovi.

Ako nakresliť domáceho maznáčika do vody

Aby mohol pes vypiť požadované množstvo vody, je dôležité, aby mu poskytol správne podmienky:

 1. Pes by mal byť pravidelne cvičený. Ak sedí vo vnútri po dlhú dobu, potreba vody sa zníži, zatiaľ čo škodlivé látky v tele stagnujú. Ak plánujete dlhú prechádzku alebo intenzívny výcvik, vezmite so sebou vodu, aby zviera mohlo piť na ulici.
 2. Jedlo by malo byť k dispozícii iba s jedlom. Keď pes zje, zvyšok jedla musí byť odstránený: ak domáce zviera môže jesť kedykoľvek, začne si zamieňať smäd a hlad.
 3. Pes by mal pravidelne močiť najmenej každých osem hodín. Ak nemáte často možnosť chodiť so zvieraťom, dajte si toaletu pre psa.
 4. Voda by mala byť vždy k dispozícii. Ak zviera trávi väčšinu času vonku, mal by tam byť pijan. U reťazových psov by mal byť umiestnený pri chovateľskej stanici tak, aby zviera dosiahlo vodu, aj keď sa zaplietne do reťaze.
 5. Voda by sa mala každý deň úplne vymieňať. V horúčave - 2-3 krát denne. Misku utrite niekoľkokrát týždenne papierovou utierkou. V lete je možné do nápoja pridať kocky ľadu (psi častejšie pijú studenú vodu). Hlavnou vecou nie je preháňať ho tak, aby domáce zviera nezachytilo prechladnutie.

Teraz zvážte, ako prinútiť psa piť vodu v prípade choroby.

Ak nemáte príležitosť okamžite ukázať domáceho maznáčika špecialistovi, musíte zabrániť dehydratácii. Za týmto účelom dajte psovi rehydratačný roztok: pripravuje sa z prášku Pedialyte, ktorý sa predáva v lekárňach. Šálka ​​roztoku (asi 240 ml) sa podáva psovi raz za hodinu. K nemu nemožno pridať ďalšie prísady.

Ak prášok neobsahuje, dajte svojmu miláčikovi mierne solený vývar alebo zriedenú mrkvovú šťavu.

Ak pes odmieta vodu, môžete si ju vypiť naliatím vody alebo jedného z roztokov do úst pomocou injekčnej striekačky bez ihly. To by sa malo robiť z boku a nie priamo do krku, inak sa pes môže dusiť.

Ak pet prestal piť, musí venovať zvýšenú pozornosť. Včasné konanie môže dokonca zachrániť jeho život.

Znepokojujúce známky

Pri organizovaní vyváženej stravy zvierat je povinným prístupom nepretržitý prístup k vode. Voda by sa mala vymieňať každý deň. Je dobré, ak si majiteľ, ktorý mení vodu, zaznamená zmenu jeho objemu (alebo nedostatok zmien) v porovnaní s pôvodným množstvom.

Výmena vody sa však spravidla vykonáva mechanicky a zmeny správania sa domáceho maznáčika sú už pozorované zmeneným správaním.

Medzi hlavné príznaky, ktoré môžu nepriamo naznačovať dehydratáciu domáceho maznáčika, patria:

 • strata chuti do jedla
 • strata záujmu o život, letargia, apatia,
 • matný vzhľad
 • potopené oči
 • sčervenané oči.

Denný objem tekutiny pre psa

Pre prirodzený priebeh všetkých procesov v tele psa je minimálny a maximálny ukazovateľ denného príjmu tekutín pre zviera.

Ak poznáte hmotnosť psa, môžete určiť jeho dennú potrebu tekutín:

 • minimálna požiadavka je hmotnosť psa vynásobená 20 miligramami,
 • maximálna požiadavka je hmotnosť psa vynásobená 70 miligramami.

Spotreba tekutých potravín pre domáce zvieratá (polievky, vývary, cereálie a iné) sa považuje za konzumáciu tekutín.

Prirodzene sa jedná o približné hranice dennej spotreby, ktoré sa môžu líšiť v závislosti od počasia, stupňa fyzickej aktivity a individuálnych charakteristík plemena.

Ak pes môže prijímať tekutinu z potravy z prírodných potravín, hlavným pravidlom pre domáce zvieratá, ktoré používajú suché jedlo, je povinný denný príjem vody.

Dôvody, prečo pes odmietne vodu

V tejto situácii sa zvažuje niekoľko dôvodov - neuspokojivé domáce faktory a zlé zdravotné podmienky, a to:

 • pitná voda sa nemení denne
 • v tekutine plávajú cudzie predmety (zvyšky jedla, hmyz atď.)
 • nádrž na vodu má nepríjemný zápach kvôli použitému čistiacemu prostriedku,
 • nepríjemná forma jedál, v ktorých sa zhromažďuje voda,
 • stresujúca situácia
 • bolesť spôsobená vývojom zápalových procesov v ústnej dutine,
 • infekčné ochorenie
 • zhubné nádory
 • diabetes mellitus
 • ochorenie obličiek
 • u sučiek - tehotenstvo,
 • pokročilý vek, zmeny súvisiace s vekom môžu ovplyvniť príjem tekutín.

Ak ktorýkoľvek majiteľ dokáže eliminovať domáce faktory, neodporúča sa robiť nezávislé opatrenia v prítomnosti príznakov choroby u psa.

Kľúčové odporúčania a opatrenia

Medzi hlavné opatrenia, ktoré môže majiteľ urobiť v situácii, keď pes odmieta vodu, patria:

 1. Na vylúčenie vírusového ochorenia je potrebné zmerať telesnú teplotu. Horúčka je príznakom vážnej choroby.
 2. Neprijímajte nezávislé opatrenia ani neodkladajte návštevu špecialistu na veterinárnej klinike, aby ste vylúčili závažné ochorenia vnútorných orgánov a funkčnú poruchu tela (zlyhanie obličiek, diabetes mellitus, zhubné nádory atď.). Priradenie testov pomôže správne diagnostikovať ochorenie domáceho maznáčika a predpíše postup liečby.

S opatrným prístupom majiteľa k domácemu miláčikovi sa môžete vyhnúť problémom s pitnou vodou, ak sú doma vzdelávané.

Preto je potrebné dodržiavať hygienické a hygienické predpisy a vyváženú stravu zvierat.

Ak sa dôvody odmietnutia vody nezmestia do domácej organizácie miesta na pitie, potom by sa malo toto zviera okamžite ukázať lekárovi. Je potrebné si uvedomiť, že dehydratácia je nebezpečný proces, ktorý, ak sa aplikuje samoliečba alebo ak klinika nie je okamžite kontaktovaná, môže viesť k smrti.

Úloha vody v tele psa

Voda hrá v tele psa dôležitú úlohu. Zaisťuje normálne fungovanie cievnych a tráviacich systémov, je zodpovedný za stav pokožky, srsti a slizníc. Normálny objem kvapaliny pomáha eliminovať toxíny a v horúcom počasí je voda zahrnutá do procesu termoregulácie kvôli postupnému odparovaniu. Vlhkosť je súčasťou spojivového tkaniva, vďaka čomu sú kĺby mäkčené, pohyby sú ľahšie.

Dehydratácia po dobu dlhšiu ako 12 hodín začína ovplyvňovať stav domáceho maznáčika. Stáva sa letargickým, spomaľuje sa pohyb a metabolizmus. Smäd v horúcom počasí je obzvlášť nebezpečný - teplotná rovnováha je narušená, čo je spojené so závažnými komplikáciami kardiovaskulárneho systému.

Koľko vody by mal domáci miláčik piť denne

Množstvo vody za deň závisí od poveternostných podmienok, fyzickej aktivity, druhu kŕmenia a veľkosti domáceho maznáčika. Pri suchej diéte je potrebné viac tekutín, pretože jedlo spôsobí pocit smädu po vstupe do žalúdka. Miera príjmu tekutín pre psy je 20 - 70 ml na kg hmotnosti domáceho maznáčika za deň. Ak zviera pije menej v chladnom počasí, nemusíte sa obávať. Pri konzumácii snehu, ktorý sa často vyskytuje v husiakoch, malamutoch a samojedoch, môže pes dostať prirodzenú vlhkosť.

Foto: nellis.af.mil

Znaky vyčerpania a choroby

Ak zistíte, že pes pije málo vody, mali by ste skontrolovať dehydratáciu vášho domáceho maznáčika. K tomu použite dva prsty na odtiahnutie kože v kohútiku alebo v oblasti medzi lopatkami. Vlna s vrstvou podkožného tuku by sa za normálnych okolností mala rýchlo vrátiť na svoje miesto, pomalé znižovanie je prvým príznakom nedostatku vody.

Druhým spôsobom je skontrolovať stav ďasien. U zdravého psa by mali byť maľované v bohatej červeno-ružovej farbe, s miernym tlakom a biely odtieň, ktorý sa objaví, okamžite prechádza. Dehydratácia je často sprevádzaná príznakmi vyčerpania. Medzi hlavné patria:

 • strata chuti do jedla, odmietnutie jesť,
 • apatia, letargia a slabá pohyblivosť,
 • neochota ísť na prechádzku, hrať sa,
 • rozmazanie očí, zmena sýtosti tieňa dúhovky,
 • sčervenanie bielkovín.

Za účelom kontroly stavu psa jej môže byť poskytnutá akákoľvek starostlivosť, hračka alebo prechádzka. Zdravé a aktívne zviera by tieto ponuky nemalo odmietnuť.

Prečo pes odmieta vodu

Smäd môže vzniknúť pri mnohých faktoroch. Existujú nasledujúce dôvody, prečo pes nepije vodu dobre:

 1. Čerstvá voda a špinavé riady. Vymieňajte tekutinu v miske najmenej raz denne. Umyte nádobu samotnou pridaním jemných čistiacich prostriedkov najmenej 1-krát týždenne. Inak sa v ňom môžu hromadiť sliny a nečistoty, čo prispieva k vzniku baktérií a ich aplikácii. Typickým znakom špinavej misy je pes, ktorý čuchá vodu a nepije.
 2. Poškodenie ústnej dutiny. Počas pitia sa jazyk skrúti ako vedro, naberá sa do vody a dodáva vodu dovnútra. S porážkou alebo ochorením ďasien je pre psa bolestivé piť.
 3. Ochorenia dýchacích ciest. Pri bežnom prechladnutí alebo zápale hrtanu sa v hrtane objaví výrazný opuch, ktorý vedie k nepríjemným pocitom a bolesti pri pitnej vode, pre psa je ťažké prehltnúť.
 4. Tehotenstvo. V neskorších fázach, ako aj po pôrode, feny vodu často odmietajú.
 5. Obdobie zotavenia po operácii. V tejto fáze sa psi vždy cítia slabí a pijú zle.
 6. Choroby. Nedostatok smädu je zaznamenaný pri onkológii, poruchách močového ústrojenstva, otravách a vírusových chorobách. Tento symptóm je zvyčajne sprevádzaný stratou chuti do jedla, slabostou a nevoľnosťou.

Ak si všimnete, že pes prestal piť vodu a vyzerá vyčerpane, musíte sa obrátiť na špecialistu. Včasná diagnóza sa vyhýba vážnym problémom, prechodu choroby do chronického štádia.

Ak šteňa nepije vodu

Často je situácia, keď šteňa žerie dobre, ale navrhovanú tekutinu odmieta. Dôvodom môže byť skutočnosť, že v jedle je dostatok tekutín, a tiež to, že nie je schopný lapať. Existujú aj tieto dôvody:

 • požitie cudzieho telesa,
 • odchod,
 • vírusová alebo bakteriálna infekcia,
 • črevná obštrukcia,
 • porušenie orgánov.

Najprv musíte priviesť šteňa do nádoby, mierne sklopiť hlavu tak, aby sa jeho nos dotkol vody. Ak ani potom zviera nechce piť, môžete v závislosti od veku použiť fľašu s cumlíkom alebo malou dierkou. Ak sa zistí celková slabosť, horúčka a iné príznaky, zviera by sa malo lekárovi ukázať.

Dôsledky odmietnutia piť

Ak pes zje, ale nemá dostatok vody, môže to viesť k mnohým vážnym problémom. Možné následky:

 • znížená aktivita, letargia a letargia,
 • zmena tónu pleti,
 • zhoršenie kĺbov, bolesť pri chôdzi,
 • narušenie všetkých vnútorných orgánov,
 • metabolické spomalenie
 • odchod na pozadí stagnácie toxínov v tele,
 • vývoj chronických chorôb.

Dlhodobý nedostatok vody vedie k vážnemu vyčerpaniu zvieraťa. Ak sa potrebné opatrenia neprijmú včas, môže to byť fatálne. Preto je dôležité čo najrýchlejšie reagovať na príznaky dehydratácie, najmä ak máte starého psa.

Ako trénovať psa na pitie vody

Nie je možné nútiť pitnú vodu, ale je dôležité, aby ste sa k starostlivosti správne priblížili a zabezpečili priaznivé podmienky. Užitočné odporúčania:

 • psy potrebujú pravidelné cvičenie. Pri dlhšom odpočinku škodlivé látky v tele stagnujú, čo vedie k rozvoju chorôb. Na prechádzku v horúcom nápoji si zober so sebou drink,
 • jedlo by sa malo podávať iba v určenom čase.
 • pitnú vodu by mal mať pes vždy k dispozícii. Keď je misa chovaná v chovateľskej stanici, umiestnite misu na dostupnú vzdialenosť pre zviera,
 • minimalizujte stres, nepokladajte domáceho maznáčika, ak nechce piť,
 • normálne chôdza by sa mala vykonávať najmenej raz za 8 hodín, ak to nie je možné, nezabudnite si kúpiť podnos.

Ak pes vôbec vodu odmieta, dehydratácia by nemala byť povolená. Na to musí dať rehydratačný roztok, ktorý si môžete kúpiť v lekárni. Ak liek nie je po ruke, vypite domáce nesolené kuracie vývary alebo mrkvovú šťavu zriedenú 1: 1. Ako núdzové opatrenie je prípustné naliať vodu do úst pomocou injekčnej striekačky alebo injekčnej striekačky, nainštalovať ju na stranu pod lícom, aby sa zabránilo zaduseniu.

Stručne o hlavnej veci

 1. Psy potrebujú vodu na normálne fungovanie celého organizmu. Nedostatok tekutín vedie k spomaleniu metabolizmu, vyčerpania a chorôb.
 2. Dehydratáciu môžete určiť stlačením ďasien alebo potiahnutím kože medzi lopatkami.
 3. Priemerný denný príjem psov je 20 - 70 ml na 1 kg hmotnosti. Celková suma závisí od počasia, životného štýlu, stravovania.
 4. Ak pes iba zje a odmietne vodu, musí mu byť podaný rehydratačný roztok alebo silou injekcie striekačkou.

Už ste niekedy mali psa odmietnuť piť? V komentároch sa podeľte o to, ako ste riešili tento problém.

Pin
Send
Share
Send
Send