Užitočné tipy

Ruptúra ​​svalov - príčiny a liečba

Pin
Send
Share
Send
Send


Svalová slza je vážne a pomerne časté zranenie. Ak sa nevyhnete liečbe, môžu sa vyskytnúť nepríjemné následky. Liečba svalových sĺz je súbor postupov zameraných na zbavenie osoby syndrómov bolesti, odstránenie krvi z hematómu vytvoreného v mieste sĺz, vykonanie rehabilitačných opatrení na vyliečenie zranenia a návrat do normálneho života.

Ošetrenie svalov sa musí vykonávať tak, aby nespôsobovalo komplikácie, ako je zápal krvi v hematóme a úplné odbúravanie svalov, pretože následky môžu byť najškodlivejšie - až do úplnej straty pohyblivosti končatiny, ktorá bola zranená.

Roztrhnutie lýtkového svalu sa u športovcov často vyskytuje v dôsledku trhania, keď sa tlačí zo zeme alebo naopak, pristáva z veľkej výšky. Okrem toho sa môžu vyskytnúť svalové trhliny počas rýchlych pokusov na dlhé alebo krátke vzdialenosti.

Ľudia z oblasti športu môžu odtrhnúť i lýtkové svaly. Môže to vzniknúť v dôsledku pádu z výšky, amatérskeho futbalu, pádu zo skateboardu. U detí - počas bežných hier s priateľmi vo dvore (doháňania, lezenie na stromy, dlhé skoky).

Príznaky a príčiny poruchy svalov

Príznaky akejkoľvek svalovej trhliny (napríklad stehenné svaly) sú rovnaké:

 • ostrá bolesť v čase zranenia,
 • bolestivé alebo nepríjemné pocity po zranení, zhoršené pokusmi pohnúť nohou, vstať,
 • opuch v oblasti sĺz.

Ak pociťujete bolesť, najmä ak máte podozrenie na poškodenie svalov, mali by ste okamžite kontaktovať odborníka v lekárskom stredisku.

symptomatológie

Príznaky pretrhnutia sú takmer rovnaké pre všetky svaly - objavuje sa bolesť, ktorej sila závisí od závažnosti zranenia. V mieste poškodenia sa postupne vyskytuje opuch a ak praskne veľké množstvo vlákien, môže dôjsť k tvorbe modrín. Svalové napätie zosilňuje syndróm bolesti, ktorý ovplyvňuje pohyb - obeť ich nedobrovoľne obmedzuje v oblasti zranenia a pri úplnom zlomení je to jednoducho nemožné.

Známky úplnej prestávky:

 • Náhla intenzívna bolesť.
 • Po zastavení akútnej bolesti je bolesť pociťovaná po dlhú dobu.
 • Rozsah pohybu je obmedzený.
 • Zmena farby kože v mieste poškodenia vo forme modrín alebo zmeny farby.
 • Edém rôznej závažnosti.
 • Pocity kŕčov.
 • Svalové kŕče.
 • Svalové tkanivo sa stáva stuhnutým a svalová slabosť.

V prípade čiastočného prasknutia alebo výronov je zranený sval počas hmatu tvrdý, ale zostáva dostatočne flexibilný a normálne funguje.

Prvá pomoc

Prvá pomoc pri napínaní a pretrhávaní svalov a väzivového aparátu je založená na imobilizácii poškodenej zóny a aplikácii ľadového obkladu.

Algoritmus prvej pomoci:

 • Chráňte napäté svaly pred ďalším poškodením. Ak to chcete urobiť, odstráňte všetko, čo stlačí zónu zranenia, a postavte telo tak, aby sa úplne uvoľnilo.
 • Poškodený sval by mal byť v pokoji, je potrebné vyhnúť sa činnostiam, ktoré vedú k napätiu a iným opatreniam, ktoré vyvolávajú bolesť.
 • Aplikácia studeného obkladu na postihnutú oblasť by sa mala vykonávať každú hodinu počas bdelosti. Ponechajte ho maximálne 20 minút. Ľad je účinné protizápalové liečivo, ktoré zmierňuje bolesť. Balíky s ľadom, mrazenou zeleninou alebo kúskom mäsa sa aplikujú na miesto poranenia iba cez ochrannú vrstvu materiálu a nie priamo na pokožku, čo pomôže vyhnúť sa námrazu.
 • Stlačenie s týmto zranením je užitočné, ale malo by sa to robiť opatrne, aby nedošlo k ďalšiemu poškodeniu postihnutej oblasti. Elastická bandáž, ktorá pomôže zmierniť syndróm opuchov a bolesti, to robí dobre.
 • Je žiaduce umiestniť postihnutú oblasť nad samotné telo.
 • Akékoľvek manipulácie, ktoré vyvolávajú bolesť svalov alebo ovplyvňujú postihnutú oblasť tela, sa nesmú vykonávať, kým sa nezastavia hlavné znaky poškodenia.

Ďalej je potrebné dopraviť obeť do lekárskeho zariadenia, kde je traumatológia a ortopédia. Tam odborníci poskytnú pacientovi kvalifikovanú pomoc.

diagnostika

Diagnóza s takmer všetkými zlomeninami svalov nespôsobuje ťažkosti. Iba s čiastočným alebo uzavretým roztrhnutím môže mať špecialista množstvo pochybností o presnosti diagnózy, čo znamená, že je potrebné ďalšie klinické vyšetrenie, rádiografia, CT a ultrazvuk.

Ako liečiť prasknutie svalov

Aká metóda liečby je potrebná na zlomeniny svalov? V prípade čiastočného poškodenia svalového aparátu bude stačiť naniesť odliatok z omietky. Počas tohto postupu sa musí poškodené končatie umiestniť do polohy, v ktorej sa okraje poškodených vlákien spoja na maximum.

Potreba okamžitého chirurgického zákroku vzniká iba v prípade úplného pretrhnutia svalov. Šev pri pretrhnutí, ku ktorému došlo v samotnom svale, sa ukladá vo forme písmena „P“.

Chirurgický zákrok je tiež potrebný, keď sú šľachy odtrhnuté, keď na konci svalu nedochádza k charakteristickému oddeleniu vlákien a šľacha alebo skôr jej koniec bude medzi svalovými vláknami.

Ak obeť dostáva včasnú a správnu liečbu, prognóza bude priaznivá a postupom času dôjde k úplnému obnoveniu stratených svalových funkcií.

Obdobie zotavenia po pretrhnutí svalového aparátu trvá až dva mesiace. Počas tohto obdobia by sa obeť mala zúčastňovať fyzioterapeutických sedení a sama si vyvinúť zranený sval.

Ak chýba potrebná terapeutická terapia, zvyšuje sa riziko vzniku hrubých jaziev, ktoré spôsobujú obmedzenie anatomickej mobility v poškodenej končatine.

Dôležité! Je prísne zakázané vykonávať nezávislú liečbu ruptúry svalov, pretože v dôsledku nesprávnej liečby môžu dochádzať k vážnym komplikáciám až do straty pracovnej kapacity.

Neodkladajte diagnózu a liečbu choroby!

Činnosti na liečenie svalovej slzy

Okrem vykonávania infiltračnej blokády môže lekár predpísať aj súbor opatrení.

1. Užívanie liekov - odborníci zvyčajne predpisujú Wobenzym v množstve 9 až 15 tabliet denne. Tento liek podporuje zrýchlené hojenie poranených svalov, aktivuje regeneračné procesy. Wobenzym sa užíva najmenej dva týždne, často jeho používanie trvá až tri týždne. Jedinou kontraindikáciou je vek pacienta pacienta. Ak je dieťa mladšie ako 5 rokov, užívanie lieku sa neodporúča.

2. Na topické použitie sa pacientovi predpisujú masti s obsahom heparínu, aby sa zabránilo zrážaniu krvi v poškodenom svale.

3. Na zabezpečenie odpočinku a znehybnenia poškodených svalov sa na poškodenú časť končatiny aplikuje sadra alebo sa urobí akákoľvek iná fixácia bolestivej oblasti, aby sa imobilizovala.

4. Ak sa hematóm nezistil ultrazvukom, ale vznikol, musí sa krv odstrániť - podľa možnosti pomocou hirudoterapie.

5. Ak nebol vykonaný celý potrebný súbor opatrení na rehabilitáciu poškodeného svalu a v dôsledku toho vznikla úplná medzera, vykoná sa chirurgický zákrok.

Pre bežných pacientov sú všetky vyššie uvedené opatrenia dostatočné na rehabilitáciu svalov po sĺzach po dobu troch týždňov. Pokiaľ ide o športovcov, potrebujú špeciálne podmienky zodpovedajúce úrovni ich fyzickej zdatnosti. Tréning sa často začína už piaty deň po zranení - dotýkajú sa však iba tie svaly tela, ktoré sú nad úrovňou pásu.

Desiaty deň po zranení je povolený tréning v bazéne. Pokiaľ ide o beh, mal by byť hladký, po nanesení ľadu na postihnutú oblasť. V každom prípade rozhodnutie o odbornej príprave prijíma ošetrujúci lekár.

Pin
Send
Share
Send
Send