Užitočné tipy

Ant uterus

Pin
Send
Share
Send
Send


wikiHow funguje na princípe wiki, čo znamená, že mnohé z našich článkov napísali viacerí autori. Pri vytváraní tohto článku 20 ľudí (a) pracovalo na jeho úprave a vylepšovaní, a to aj anonymne.

Počet zdrojov použitých v tomto článku je 13. Ich zoznam nájdete v dolnej časti stránky.

Prvým krokom k vytvoreniu vlastného mravca je nájdenie mravcov. Často sú nepolapiteľní, ale ak viete, kam hľadať, potrebujete iba trochu času a trpezlivosti.

popis

| upraviť kód]

Samice sú spravidla väčšie ako robotníci a líšia sa od nich aj štruktúrou hrudníka a prítomnosťou krídel. Po „manželskom lete“ a oplodnení zlomia krídla, aby založili novú rodinu alebo zostali v materskej kolónii. Medzi najväčšie mravce na Zemi patria kráľovné kočovného rodu. Dorylusktoré majú v usadenej fáze v čase dozrievania vajíčka výrazne zväčšené brucho a celkovú dĺžku do 5 cm (Dorylus wilverthi) .

Pre väčšinu druhov mravcov je typické, že sa mačky a pracovníci (diploidní jedinci) vyvíjajú z oplodnených vajíčok - majú dve sady chromozómov získaných zo spermy a vajíčka. Samce sú haploidné. Mravce niektorých druhov sa dokážu rozmnožovať parenogenézou, pri ktorej samice pochádzajú z neoplodnených vajíčok a u druhov. Mycocepurus smithii všetky ženy.

Spárovanie nastáva iba raz počas „párenia“ s mužmi. Zároveň sa do maternice dostane zásoba mužských spermií, ktoré sa počas svojho života konzumujú postupne. Stredná dĺžka života mravcov je veľmi dlhá, v závislosti od druhu môže byť až 12 - 20 rokov. Mravce mravcov žijú stokrát dlhšie ako väčšina jedincov hmyzu rovnakej veľkosti. Záznam pre mravce a sociálny hmyz je 28 rokov pre maternicu Lasius nigerobsiahnuté v laboratórnom hniezde.

V zrelých mraveniskách sa maternica väčšiny druhov ukrýva v útrobách hniezda a uteká pri prvom nebezpečenstve. U niektorých druhov však ženy zbierajú jedlo a opúšťajú hniezdo. V mladých rastúcich hniezdach zostáva maternica v hniezde, ktorá podporuje ich vlastnú existenciu a rastie prvých pracovníkov v dôsledku tukových rezerv a svalov krídel podstupujúcich histolýzu. Kráľovná kŕmia larvy špeciálnou sekréciou slinnej sliznice a / alebo špeciálnymi „kŕmnymi“ vajciami. Množstvo dostupného krmiva je spočiatku veľmi obmedzené, preto sa hľadá kompromis medzi počtom a veľkosťou prvých pracovníkov - všetci sú spravidla malí alebo dokonca trpaslíci.

Niektorí mravce majú podobnosť s rojom včiel medonosných. V určitom čase jedna z kráľovien s družinou opustí rodinu a presťahuje sa na nové miesto, vytvorí tam novú kolóniu (pučanie kolónií).

výcvik

Predtým, ako pôjdete na lov maternice, musíte zistiť, ako vo všeobecnosti vyzerajú, a naučiť sa rozlišovať maternicu od pracovníkov. K tomu sme dokonca napísali špeciálny článok, odporúčame vám, aby ste sa oboznámili. Ale v krátkosti sa maternica líši od pracovníkov vo väčších veľkostiach, prítomnosti krídel (alebo miesta, kde boli pripevnené) a veľkého chrbta, na ktorom sú umiestnené lietajúce svaly.

Naučiť sa rozlišovať maternicu od pracovníkov

Vytvorenie inkubátora

Ďalšou fázou prípravy je výroba inkubátorov. Musíte sa naučiť, ako pripraviť byty na mravce. Toto sa robí celkom jednoducho, musíte zobrať skúmavku alebo injekčnú striekačku s utesneným nosom, naliať tam prevarenú vodu, asi jednu tretinu. Potom musíte urobiť kúsok bavlnenej vlny a vtlačiť ju do skúmavky tak, aby bola takmer úplne ponorená do vody. Otočte inkubátor hore nohami a uistite sa, že voda neuniká. Ak ste urobili všetko správne, potom v tomto inkubátore bude maternica schopná žiť a dať vznik novej kolónii.

Takto vyzerá obyčajný mravčiarsky inkubátor

Letový stôl

Teraz ste pripravení loviť maternicu! Je tu však jeden problém - každý druh mravcov letí len v určitých obdobiach roka, niektoré druhy - 2-krát ročne. Ako porozumieť, keď druh, ktorý nás zaujíma, letí? Na tento účel môžeme použiť letový stôl. Ukazuje, v akom čase tento alebo ten druh letí. Musíte pochopiť, že konečné termíny sú uvedené v tabuľke, a to neznamená, že váš názor bude lietať v tomto konkrétnom čase.

Masívny let na Acromyrmex versicolor

Vybrali sme druh mravcov, ktorý nás zaujíma (napríklad nech je to Serviformica cunicularia). Podľa tabuľky letov sa ukazuje, že tento druh pravdepodobne letí v polovici leta - celý júl v tabuľke je malovaný malinovou farbou. Ale toto je príliš dlhá doba, však? Je to tak, pretože každý rok závisí časový rozvrh letu na mnohých faktoroch - napríklad na tom, ako rýchlo dozrievajú kokony maternice, ako rýchlo budú vhodné podmienky na odlet atď. Ako sa máme?

Po prvé, ak viete, kde sa nachádza mravenisko požadovaného druhu, môžete si ho pozrieť. Pár dní pred letom sa pri vchode objavia osamelé samce a samice, akoby chodili na prieskum. Ak je však najbližší mravenisko veľmi ďaleko, nemáte inú možnosť, ako monitorovať počasie. V priebehu rokov štúdia mravcov boli niektoré vlastnosti objasnené, napríklad v našej strednej zóne mravce takmer vždy lietajú po silnom daždi alebo pri vysokej vlhkosti. Z osobnej skúsenosti je možné nájsť kráľovné v tých najnešťastnejších obdobiach a práve vtedy, keď ich neočakávate. Napríklad stojíte na zastávke, čakáte na autobus. V takom prípade sa oplatí prepraviť malý kontajner, pomocou ktorého môžete priniesť maternicu do domu bez jej poškodenia.

Maternica je pripravená na lietanie

Ak ste si istí, že let začal, potom je účelné hľadať kráľovné, ktoré by mali bežať pri hľadaní vhodného úkrytu pre základňu mravca. Najlepšie je chodiť po širokých cestách s ľahkým povlakom neďaleko oblasti, z ktorej by mohla maternica lietať - napríklad na vidieckych cestách pokrytých pieskom je veľmi viditeľná putujúca maternica. Princíp je jasný - v tých miestach, kde by maternica mohla bežať po tom, čo spadne na svoje krídla, musíte prejsť čo najviac a skúmať pôdu.

Predpokladajme, že máte šťastie a vidíte na zemi plazivú maternicu. Ak ešte neupustila krídla - je lepšie nechať ju na pokoji, možno ešte nie je oplodnená. Potrebujeme iba maternicu, ktorá už odhodila krídla - určite budú niekde v okolí. Ak to vidíte, môžete ho vložiť do inkubátora.

V žiadnom prípade sa nedotýkajte maternice rukami! Môžete ľahko poškodiť nohy alebo brucho. Potrebuje ju vtiahnuť do inkubátora, môžete použiť improvizované objekty - prispôsobiť a nasmerovať maternicu pomocou stebla trávy alebo tenkej vetvičky, kúskom papiera. Hlavná vec nie je zraniť! Ak s vami nie je žiadny inkubátor, môžete použiť inú nádobu na prenesenie maternice do domu, ale nemusíte ju ťahať, ale čo najskôr ju preneste do inkubátora. Potom sa pokúste zistiť pohľad. Ak ide o sociálny parazit, uvoľnite ho, ak maternica vytvorí kolóniu sama o sebe, inkubátor vyberte na temné, tiché miesto a nerušte ho. Po pár dňoch dôkladne nahliadnite - pravdepodobne už bude znášať vajíčka. Teraz zostáva čakať - je vhodné sa nedotknúť maternice vôbec niekoľko týždňov, každé z vašich vykukujúcich sa môže zmeniť na jesť mláďatá a budete musieť počkať od začiatku.

Uterus Serviformica cunicilaria in vitro

Začiatok novej kolónie

Uplynulo 4-6 týždňov, už ste mali prvých pracovníkov. Blahoželáme! Oslavte svoje bledé husacie hrbole, ktoré za pár dní stmavnú a zosilnia, a pripravte sa na kŕmenie kolónie! Takmer určite máte obvyklé všežravé druhy - čo znamená, že kolónia musí byť kŕmená sirupom a bielkovinami. Sirup sa dá vyrobiť z cukru alebo medu - s ním opatrne berte iba od dôveryhodných včelárov, inak môžete získať otravu kolóniami. Nalejte čistou vodou a premiešajte, pomer je od 1: 3 do 1:10, tu môžete experimentovať. Varte veľa naraz - sirup je vhodný na kŕmenie prvý deň, potom ho musíte znova uvariť, aby nedošlo k otrave. Krmenie sirupom sa má robiť každé 2 až 3 dni. Uistite sa, že mravce pijú všetok sirup, ak niečo zostáva - zvyšky odstráňte kúskom rúna na pinzetách alebo špáradle.

Colony Serviformica cunicilaria s pracovníkmi

Musíte tiež kŕmiť kolóniu bielkovinovým krmivom. Krmný hmyz je na tento účel najvhodnejší. Mali by ste získať úrodu alebo nájsť adresu obchodu s domácimi zvieratami alebo kontakty chovateľa, od ktorého môžete získať hmyz vo vašom meste kedykoľvek v roku. Ak je krmivo vo vašom meste všetko zlé, kúpte si sušený gammarus v obchode s domácimi zvieratami, ale nezabudnite, že mravce na ňom rastú mnohokrát horšie, a mali by ste premýšľať - možno by ste nemali mučiť zvieratá a žať sami pre seba - živia sa väčšinou semená. Bielkovinové krmivo by sa malo podávať každé 3 až 4 dni pre väčšinu druhov a porcie by sa mali vyberať tak, aby ich mohol uniesť bežný pracovník.

Ak urobíte všetko správne, vaša kolónia porastie a získa silu. Čoskoro bude pre vás ťažké nakŕmiť kolóniu v inkubátore. Potom musíte pripojiť arénu. Ale viac o tom v inom článku ...

Pin
Send
Share
Send
Send