Užitočné tipy

Súbor cvičení ležiacich a posedených pre tých, ktorí nemajú vstup do fitnescentra

Pin
Send
Share
Send
Send


Ak chcete eliminovať opuch a rýchlejšie obnoviť tkanivo chrupavky, môžete uskutočniť masážny kurz. Je dôležité zveriť túto náročnú úlohu skúsenému odborníkovi.

Je potrebné začať vyvíjať nohu ľahkými ťahmi. Trvanie a zložitosť tohto procesu závisí od závažnosti zranenia.

V niektorých prípadoch je masáž možná doma. Ale je lepšie sa najskôr poradiť s fyzioterapeutom.

Obnovte pohyblivosť nôh pomocou liečivých vývarov a morskej soli: do 1 litra vody pridajte 4 polievkové lyžice soli. Použitie vosku a cédrového oleja je vhodné na zahrievanie svalového tkaniva.

Akupresúra zlepšuje kapilárny obeh, bráni preťaženiu lymfy, aktivuje metabolické procesy vo svaloch.

Obdobia fyzioterapeutického komplexu

Terapeutické cvičenia na zlomeninu panvy sú rozdelené do niekoľkých období. V každom štádiu terapie majú fyzické cvičenia svoje vlastné úlohy:

 • 1 obdobie. V počiatočnej fáze liečby je gymnastika nevyhnutná na udržanie normálneho metabolizmu, na zabránenie poklesu svalového tonusu a rýchleho uzdravenia poškodenia. Povolené sú dychové cvičenia, pohyby horných končatín, chodidiel a nôh.
 • 2 obdobie. V tomto štádiu je imobilizácia zvyčajne už odstránená. Cieľom gymnastiky je posilnenie svalov pásu, končatín a trupu. Postupne začnite trénovať kĺby a nohy.
 • 3 obdobie. Počas tohto obdobia liečby sa pacient učí chodiť. Je dôležité obnoviť podpornú funkciu a spoločnú mobilitu dolných končatín.

Podrobnejšie bude každé obdobie cvičebnej terapie po zlomenine panvy uvedené nižšie.

Opravte poškodené funkcie nôh

Ako si vyvinúť nohu po zlomenine? Obnovenie stratených funkcií je potrebné začať ihneď po odstránení sadry, aby sa zvýšila elasticita svalov nôh, zvýšila sa cirkulácia krvi v tejto časti tela. Masáž nôh po zlomeninách pomôže, rýchlo a efektívne zmierni opuch v poškodenej oblasti.

Je užitočné venovať sa miernej fyzickej aktivite pomocou špeciálnych cvičení a nezabudnúť na správnu výživu. Jednou z metód zotavenia, od ktorej závisí úspech v rehabilitácii, je psychoterapia. Snažia sa priviesť pacientov do normálneho emocionálneho stavu.

V období liečby a rehabilitácie sa používajú rôzne masti, ktoré majú otepľovací a protizápalový účinok. Zloženie týchto liekov zahŕňa včelí jed, hadie jedy, horčicu a korenie, ktoré významne zvyšujú krvný obeh v poranenej končatine. Na prevenciu zlomenín kostí je Zhivokost veľmi vhodný.

Cvičenia za prvé obdobie

Táto fáza trvá od 10 do 14 dní. Pacienti môžu vykonávať dychové cvičenia a aktívne pohyby hornej časti tela a ramien. Nohy by mali zostať na valcoch. Medzi špeciálne cviky na zlomeniny panvy patrí zdvíhanie bokov (na používanie plavidla). Najprv sa tento pohyb vykonáva pod dohľadom inštruktora, ale od 4 do 6 dní choroby ho môže pacient urobiť sám.

V piaty až siedmy deň môže pacient ohnúť nohu na koleno. Stehno by malo ležať na valci. Ak sa použije kostrová trakcia, môže pacient urobiť zdravšie pohyby nôh.

Cvičebnú terapiu zlomeniny panvy počas tohto obdobia je možné kombinovať s masážou. Pomôže to znížiť opuch a zabrániť krvným zrazeninám. Masážne procedúry sa môžu začať 3-4 dni, ak nie sú kontraindikácie.

Pred začatím cvičenia by mala byť miestnosť dobre vetraná. Hlava by mala byť v mierne zdvihnutej polohe. Po 10-14 dňoch môžete pokračovať v ďalšej fáze liečby.

Všetky cvičenia sa robia pri ležaní na chrbte a udržiavaní nôh na valci. Počas tohto obdobia by sa mala vykonávať záťažová zlomenina panvy počas 20–25 minút 4–5 krát denne. Zobrazujú sa nasledujúce typy cvičení:

 1. Ohýbanie a narovnávanie prstov chodidiel a rúk (7-11 krát).
 2. Kruhový pohyb chodidla. Cvičenia sa najprv vykonávajú so zdravou nohou, potom s pacientom. Potom robia pohyby s dvoma končatinami súčasne.
 3. Prsty zachytávajú malé predmety (gule, ceruzky).
 4. Nohy sa otáčajú dovnútra a von, a tiež sa ohýbajú a spájajú.
 5. Ohýbanie kolien.
 6. Každú nohu ťahajte striedavo do žalúdka.
 7. Páčka každej dolnej končatiny sa posúva do strán a vracia sa do východiskovej polohy. Toto cvičenie je kontraindikované pri traumatických ochlpeniach.
 8. Zdvihnite každú nohu zvislo. Toto cvičenie na zlomeninu panvy by sa malo vykonávať tak, že sa drží na okrajoch postele.

Keď vykonávate gymnastiku po každom cvičení, musíte sa zhlboka nadýchnuť a niekoľkokrát vydýchnuť.

Cvičenia pre druhé obdobie

Koľko cvičebná terapia po zlomenine panvy v druhom období? Toto štádium liečby trvá asi 2 až 2,5 týždňa. Je dovolené vykonávať zložitejšie a intenzívnejšie cvičenia. V tomto prípade by mali byť zasiahnuté obe dolné končatiny a boky sa neopierajú o valec. Môžete ohýbať kolená, zdvíhať a držať každú nohu v narovnanom stave.

Typicky, 2,5 týždňa po zranení, sa pacienti môžu prevrátiť. Od tejto chvíle sa cvičenia na zlomeninu panvy môžu robiť nielen na chrbte, ale aj na žalúdku.

Ak pacient dobre toleruje gymnastiku a počas cvičenia nepociťuje bolesť, je mu po 3–3,5 týždňoch dovolené vstať a chodiť. Potom začnú triedy tretieho obdobia.

Počas tohto obdobia môžete vykonávať cviky na počiatočnom mieste na bruchu. Vankúš by sa mal umiestniť pod telo. Zaťaženie dolných končatín môžete zvýšiť. Zároveň musíte naďalej robiť gymnastiku, aby ste posilnili ramenný opasok, ruky a chrbát. Môžete vykonať nasledujúcu vzorku cvičení:

 1. Rovné nohy sa striedajú dozadu. Obidve končatiny sa zdvihnú a držia sa na čelnej doske.
 2. Zdvihnite a priveďte rovné nohy (kontraindikované v prípade poškodenia ochlpenia).
 3. Zdvihnite panvu a položte si ruky a ponožky.
 4. Zdvíhacie nohy ohnuté na kolenách.
 5. Ohyb tela v dolnej časti chrbta, v polohe na bruchu. Rovnaké cvičenie sa dá urobiť a stojí na všetkých štyroch.

Pri niektorých typoch zlomenín panvy je pacient starostlivo premiestnený do polohy na bruchu. To sa týka poškodenia symfýzy.

Ošetrujúci lekár by mal predpísať gymnastiku s prihliadnutím na stav pacienta a rýchlosť vyliečenia zranenia. S dobrým zdravotným stavom a rýchlym hojením zlomeniny v druhom období by sa mal pacient naučiť prevracať sa na brucho sám bez použitia rúk.

Bude to dobrý tréning svalov.

Ak chcete vykonávať gymnastiku pre ruky a ramenné opasky, musíte si ľahnúť na chrbát. Musia sa vykonať tieto pohyby:

 1. Zložte ruky pozdĺž trupu. Potom rozdelte horné končatiny pred seba a znížte pred hrudník. Potom znova dole pozdĺž tela. Opakujte pohyby 4-5 krát, striedajte vdychovanie (pri spájaní rúk) a výdych (pri spúšťaní).
 2. Paže natiahnuté do strán a kruhové pohyby, spevnené v dolnej časti chrbta. V takom prípade musíte použiť svaly ramien a predlaktia.
 3. Opierajúc sa o lakte a plecia, zakrivte svoju hruď.
 4. Ohnite horné končatiny v lakťoch a urobte z nich kruhový pohyb dopredu a dozadu.

Cvičenia pre tretie obdobie

V tomto štádiu je cieľom cvičebnej terapie zlomeniny panvy posilnenie svalov dolných končatín, obnovenie chôdze a prekonanie možnej krivdy. Cvičenia sa vykonávajú hlavne v stoji. Je potrebné trénovať silu a vytrvalosť svalov nôh, dolných končatín, zadku a stehien.

Je dôležité stanoviť správny pohyb a zabrániť nerovnomerným krokom. V opačnom prípade to môže v budúcnosti spôsobiť krívanie. Je užitočné robiť vysoké kroky na jednom mieste a držať sa za chrbtom stoličky alebo postele. Potom držte pacienta za ruky, musíte ho postupne naučiť chodiť bez kulhania.

Aké cviky by sa mali robiť so zlomeninou panvy v treťom období? Toto je pohyb nôh a paží v stojacej polohe. Vo fáze zotavovania je dôležité stanoviť správny pohyb pacienta. Starší pacienti najprv vykonávajú gymnastiku a držia sa čela postele. Odporúčajú sa nasledujúce cvičenia:

 1. Ruky na opasku. Pacient vstúpi na miesto a zdvihne nohy vysoko.
 2. Chôdza po špičkách a pätách, so súčasným pohybom rúk (dopredu, dozadu, nahor a do strán).
 3. Natočte nohy do všetkých smerov.
 4. Cvičenie na gymnastickej stene (horolezectvo, kliky).

Môžete robiť drepy, ale opatrne. Toto cvičenie je možné vykonať iba v prípade, že pacient môže byť na nohách asi 2 hodiny bez nepohodlia alebo bolesti v oblasti zranenia. Ak pacient utrpel vážne poškodenie panvových kostí, potom nemôžete dřepať ďalších 6 až 8 mesiacov.

Úplné uzdravenie postihnutia nastane približne 1,5–3 mesiace po zlomenine.

Funkcie cvičebnej terapie pri poranení acetabulami

V prípade poškodenia výklenku v oblasti ilia (acetabulum) trvá tretia doba liečby dlhú dobu. Pacienti môžu neskôr na svoje boľavé nohy ustúpiť a musia používať barle dlhšie.

Ak sa použije imobilizácia sadry, cieľom fyzioterapeutických cvičení je udržanie pohybu v kĺbe. Mierne zaťaženie na osi končatiny je potrebné, keď pacient leží, a počas začiatku chôdze s barlami v sade.

Chôdza zlomeniny panvy

"alt =" ">

Ak chcete vytvoriť správnu chôdzu, musíte sa vyhnúť pretiahnutiu nohy a preťaženiu z jednej končatiny do druhej. Užitočným cvičením v treťom období je chôdza po vode.

Chôdza bez bariel je povolená približne 3 mesiace po zranení. Na rozvoj nôh je potrebné chodiť každý deň. Ich trvanie sa musí postupne zvyšovať. Obnovenie správnej chôdze tiež pomôže špeciálnym simulátorom - krokovým.

Proces rehabilitácie po zlomenine panvy je odlišný. Mnoho pacientov dokáže úplne obnoviť motorickú funkciu.

Poškodenie stydkého kĺbu zostáva väčšina ľudí zdravotne postihnutá. Pacienti často trpia periodickou bolesťou do 1 až 2 rokov po zranení.

Pokiaľ ide o profesionálnych atlétov, zvyčajne sa po poškodení už viac nevracajú na tréning a súťaž.

Súbor cvičení ležiacich a sediacich

Túžba Olgy „nezmieňať sa na želé“ v jej presnom a obraznom vyjadrení spôsobuje veľkú úctu. A na to, samozrejme, lepšie zaťažte všetky hlavné svalové skupiny. Potom bude oveľa jednoduchšie vrátiť sa k úplnému tréningu v priebehu času.

Pri zlomenine dolnej časti nohy, našťastie (ako je tento výraz vhodný) je sada cvičení zo sedenia a ľahnutia celkom schopná pomôcť.

Cvičenie pre celý trup

Pôvodne bol určený na výcvik tricepsov. Keď však budete sedieť a ležať, budete mať pocit, že je to jeden z najúčinnejších. Napnite sa svaly chrbta, tlač a hlavne šikmé svaly brucha.

Východisková poloha - ležiaca na ľavej strane. Dôraz na ohnutú pravú ruku. Ľavý je ohnutý v lakte alebo „objatí“ hrudníka, to znamená, že sa nijakým spôsobom nepodieľa na cvičení. Ohýbaním a uvoľňovaním pravej ruky zdvíhame trup nad podlahu. Ukázalo sa, aké kliešte na jednej ruke ležia na chrbte. Po dokončení 12 krát sa prevrátime na druhú stranu.

Cvičenie na brušné svaly a zadok

 1. Ležiace na podlahe. Poloha hlavy je, akoby sa medzi bradou a krkom zachytila ​​tenisová loptička. Ruky pozdĺž tela. Pomaly zdvíhajte hornú časť tela nad podlahu - nie príliš vysokú, 15 - 20 stupňov, potom sa pomaly položte na zem. Takže 12-krát. Tu sa kladie osobitný dôraz na horné brušné svaly.
 2. Niektoré ďalšie klasiky. Cvičenie sa vykonáva z polohy ležiacej na zemi, nohy ohnuté v kolenách sú zdvíhané v pravom uhle. Ruky sú v zadnej časti hlavy. Pri zdvíhaní trupu sa striedavo natiahneme jedným alebo druhým kolenom k ​​„opačnému“ kolenu. Hlavný účinok je na šikmé svaly brucha, ale rovné pracujú dosť tvrdo.
 3. Zo sklonenej polohy sú nohy zohnuté na kolenách, nohy na podlahe. Bez vyrovnania kolien zdvihnite nohy - v pravom uhle k podlahe.
 4. Súbor cvičení zahŕňa možnosti - sedenie a ľahnutie. Ponúkame verziu cvičenia číslo 3 v sede na stoličke. Nohy nôh sa ohýbajú na kolenách - na podlahe. Nakloňte ruky na sedadlo, potiahnite kolená nahor a snažte sa ich zdvihnúť čo najvyššie. Cvičenie sa zdá ľahké, ale keď cvičíte, napätie brucha, bokov a zadku je dosť nápadné.
 5. Mimochodom, sedí na stoličke, môžete vykonávať rôzne rotácie tela a naklápanie. Ak sa použijú váhy, budú účinnejšie.

Cvičenie pre bedrá a zadok

Tento komplex je neúplný bez cvičenia, zatiaľ čo sedenie a ležanie na všeobecne najproblematickejších oblastiach tela.

 1. Zadok a stehná sú dokonale vycvičené na zdvíhanie nôh dozadu (na želanie - s únosom do strany) v polohe na chrbte. Dôraz sa kladie na ruky ohnuté v lakťoch.
 2. Jedným z najúčinnejších cvikov na vnútornej strane stehna je kývanie nôh nohami na bok.

Je zrejmé, že nie je potrebné vykonávať všetky navrhované cvičenia v tejto podobe. Dúfame však, že sa podľa vášho názoru vyvinula určitá štruktúra, a ak to bude potrebné, pomôže vám to vytvorte si vlastné cvičenie na ležanie a sedenie.

Odvaha, trpezlivosť a veľa šťastia na náročnej a láskavej ceste k zlepšovaniu! Buďte zdraví a krásni!

Počiatočné zaťaženie

Imobilizácia po zlomenine - pevná fixácia kostí dlahou sadrou po ich predbežnej kombinácii zabezpečuje, že kĺb je držaný v správnej polohe. V prípade komplexných úrazov s tvorbou zlomenín sa vykonáva chirurgické ošetrenie - spevňovanie kostných fragmentov kovovými skrutkami alebo doskami. Omietka sa nanáša po dobu 1 až 3 mesiacov v závislosti od typu a zložitosti zlomeniny.

Opatrenia na posilnenie kĺbových tkanív by sa mali prijať, keď je noha v sade - už druhý alebo tretí deň imobilizácie. Prvé cvičenia po zlomení členku neimplikujú aktívne pohyby a účasť poškodeného členku. Zapojené svaly sú iba priľahlé k postihnutej oblasti. Môžete ich vykonávať pri ležaní v posteli.

 1. Utiahnite a uvoľnite svaly stehennej, stehennej a teľacej. Opakujte striedavo choré a zdravé nohy 10-20 krát.
 2. Stlačte a uvoľnite prsty oboch nôh na 1 minútu.

Tieto pohyby by sa mali vykonávať tak často, ako je to možné, najlepšie každé 1-2 hodiny. Po niekoľkých dňoch je čas prejsť na intenzívnejší komplex.

Pri hľadaní nohy v obsadení

Terapeutická gymnastika tohto obdobia vylučuje pokusy o krok na boľavé končatiny alebo otočenie poškodeného kĺbu. Pohyby by mali byť plynulé, opatrné.

 1. Udržujte chrbát rovno a položte obe nohy na zem. Ohnite koleno bolesti v nohách a natiahnite ju rovnobežne s podlahou. Návrat do východiskovej polohy.
 2. Nohu zdvihnite bez ohnutia, koleno potiahnite čo najviac a potom ho položte späť na podlahu.

 1. Na podporu môžete použiť operadlo stoličky, stôl, barlu alebo stenu. Poškodenú nohu pomaly a opatrne odložte nabok a položte ju späť na podlahu.
 2. Vykonajte rovnaké cvičenie a nohu držte niekoľko sekúnd v krajnom bode zdvíhania.
 3. Vezmite nohu späť a pokúste sa zdvihnúť čo najvyššiu výšku a vráťte sa do východiskovej polohy.
 4. Vykonajte predchádzajúce cvičenie s chodidlom v krajnej polohe.
 5. Urobte hladký výkyv dopredu a potom ho vráťte na podlahu.
 6. Vykonajte kruhový výkyv s chodidlom: zoberte ho späť, opíšte vo vzduchu polkruh, pohybujte sa vpred. Položte nohu na zem. Zopakujte pohyb v opačnom smere.

Vykonajte každé cvičenie 10-15 krát.

Daný komplex pomáha posilňovať svalovú kostru nohy, pomáha zlepšovať prietok krvi a výživu tkanív a zmierňuje opuchy.

Liečebná gymnastika so zlomeninou členka si vyžaduje starostlivú pozornosť na zdravie. Pri silnej bolesti v oblasti zranenia by sa malo cvičenie odložiť alebo znížiť jeho amplitúda.
Keď študujete prvýkrát, nemusíte si nastavovať rigidný rámec a pokúšať sa dokončiť celý komplex za každú cenu, silou, dosiahnuť maximálny počet opakovaní. Vystupujúca únava alebo fyzická bolesť sú znamením, ktoré si musíte oddýchnuť. Bude optimálne zariadiť krátku prestávku po každom cvičení, inak nielen chorý, ale aj zdravá noha sa unaví. Po určitom čase môžete s istotou udržiavať rovnováhu, môžete začať vykonávať cvičenia bez ďalšej podpory.

Video - Fyzikálna terapia po zlomení členka

Regeneračná gymnastika po odstránení omietky

Po odstránení sadry nevyzerá noha najlepším spôsobom - koža je bledá alebo namodralá, opuch v členku, tenšie svaly lýtka. Hlavným problémom končatín uvoľnených z okov je však stuhnutosť. Nie je možné počítať s plnohodnotnou motorickou funkciou fúzovaného členka. Pri pohybe v prvých dňoch budete musieť použiť barlu.

Лечебная гимнастика после перелома лодыжки необходима для укрепления связочного аппарата, восстановления нормального кровоснабжения, иннервации тканей, возвращения здоровой походки без хромоты. После снятия гипса внимание направлено непосредственно на сам голеностопный сустав.

Занятия проводятся под руководством тренера в специальной группе. Intenzita záťaže sa vždy počíta individuálne na základe závažnosti zranenia, závažnosti bolesti, fyzického stavu, telesnej hmotnosti pacienta. Spočiatku je potrebné vyvinúť poškodenú nohu každý druhý deň, keď si zvyknete na pohyby, chodíte na denné cvičenia, zvyšuje sa amplitúda a trvanie tréningu.

Cvičenie po zlomenine členka v prvých dňoch by sa malo vykonávať pri sedení na stoličke, čím sa zabezpečí miernejšie zaťaženie oblasti zlomenín. Počas hodín musíte topánky zložiť. Obe nohy by mali fungovať súčasne. Každý pohyb sa musí opakovať 2-3 minúty.

 1. Položte nohy na zem paralelne k sebe. Zdvíhajte a spúšťajte ponožky bez toho, aby sa päty zdvihli z podlahy. Vykonajte rytmicky najskôr s oboma nohami súčasne, potom striedavo.
 2. Zdvíhajte sa čo najvyššie a znižujte päty, položenými na nohách. Alternatívne simultánne a postupné vykonávanie.
 3. Vykonajte plynulé natáčanie chodidiel od päty po ponožky a naopak.
 4. Nohy stoja bok po boku na zemi, podpätky pritláčané k sebe. Zdvíhajte ponožky a zároveň ich otočte do strán a vráťte sa do pôvodnej polohy.
 5. Palce rovnobežných nôh stojacich na podlahe sú stlačené k sebe. Zdvihnite päty a roztiahnite ich do strán.
 6. Opierajte sa o prsty na nohách po podlahe, urobte päty krúživými pohybmi v smere a proti smeru hodinových ručičiek.
 7. Podobné pohyby robte s prstami na nohách a päty položte na podlahu.
 8. Narovnajte kolená a natiahnite sa dopredu. Otočte chodidla rôznymi smermi, potiahnite ponožky smerom k sebe, stlačte a uvoľnite prsty na nohách.

Po zvládnutí komplexu v polohe na sedenie môžete pristúpiť k jeho implementácii, keď stojíte a držíte podporu. Uvedené cvičebné cvičenia po zlomenine, keď sa väzivá a šľachy posilňujú,

 1. Chôdza na pätách, potom na nohách, zvonka, na vnútornej strane chodidiel.
 2. Kroky od päty k päte.
 3. Na podlahu natrite tenkú utierku alebo servítku. Postavte sa na jeho okraj s holými nohami. Prsty prsty, uchopte a pozbierajte všetky tkanivá pod chodidlami.
 4. Použite plastovú fľašu, valček alebo iný valcový predmet s hladkým povrchom. Tréningový prístroj prevracajte nohami dopredu a dozadu cez podlahu.
 5. Položte malú gumenú guľu na podlahu, položte nohu na vrch a otočte ju zo strany na stranu, zatlačte špičkou, pätou, vonkajšou a vnútornou stranou chodidla.

S cieľom zmierniť únavu, predchádzať alebo odstrániť príznaky opuchu, pred triedami a počas odpočinku po nich bolesť nohy po dobu 30-40 minút. Je užitočné horizontálne ležať na lakťovej opierke pohovky, kresla alebo kresla.

Spolu s liečebnými cvičeniami sa masáž, fyzioterapia a kúpele používajú na návrat a posilnenie zdravia kĺbov. Musíte dodržiavať diétu - jesť potraviny bohaté na vápnik.
V prípade absencie kontraindikácií môžete na bežiacom páse zadať kurzy a skákať. Na upevnenie a podporu členku musíte použiť lekársku ortézu alebo elastický obväz.
Celková dĺžka liečebných rehabilitačných hodín je od 1 mesiaca do 6 mesiacov. Úspech rehabilitácie závisí od závažnosti zranenia, veku pacienta, prítomnosti sprievodných ochorení kostného tkaniva.

Okrem špeciálnych cvičení v skupine môžete nájsť veľa spôsobov, ako si vyvinúť nohu po zlomenine členka. Normálna chôdza pri pouličných prechádzkach, horolezectvo a zostupné schody sú vynikajúcou telesnou výchovou, ktorá pomáha vyrovnať sa so zvyškami traumy. Jazda na bicykli, plávanie, práca na šijacom stroji poháňanom nohou majú ďalší tréningový účinok.

Zlomenina členka si vyžaduje správny výber obuvi. Ženy sa budú musieť vzdať ihličiek a vysokých podpätkov alebo plošín. Ortopedické vložky sa musia použiť do niekoľkých mesiacov.

Pin
Send
Share
Send
Send