Užitočné tipy

Ako namontovať hlavu valca na motor

Pin
Send
Share
Send
Send


Za automatické opravy fotografií platíme. Výnosy z 10 000 rubov / mesiac E-mail:

Tesnenie hlavy valcov (hlava valca) je určené na utesnenie roviny medzi blokom a hlavou. Udržuje tiež požadovaný tlak vo vnútri olejového systému a zabraňuje úniku oleja a chladiacej kvapaliny. Tesnenie je potrebné vymeniť pri každom zásahu do tejto časti motora, tj možno považovať za jednorazové, pretože pri opätovnej inštalácii existuje vysoké riziko narušenia tesnosti pripojenia.

Výmena tesnenia hlavy valcov vykonávajú odborníci ktorejkoľvek čerpacej stanice, ale ak táto služba stojí v priemere asi 8 000 rubľov. Samotný diel vás bude stáť od 100 do 1 500 alebo viac rubľov v závislosti od kvality produktu a modelu automobilu. To znamená, že bude oveľa lacnejšie nahradiť ho nezávisle a proces je síce pracný, ale nie kriticky zložitý.

Typy tesnení

V súčasnosti sa široko používajú tri hlavné typy tesnení hlavy valcov:

 • bezazbestovéktoré počas prevádzky prakticky nezmenia pôvodný tvar a po miernej deformácii sa rýchlo zotavia,
 • azbestpomerne odolný, odolný a schopný odolať najvyšším teplotám,
 • kovktoré sa považujú za najspoľahlivejšie, najúčinnejšie a najodolnejšie.

Azbestové tesnenie hlavy valcov

Tesnenie hlavy valcov bez azbestu

Tesnenie hlavy valcov

Kedy je potrebné vymeniť tesnenie hlavy valcov?

Špecifická záručná doba, po ktorej musí byť tesnenie hlavy vymenené, v podstate neexistuje, Životnosť tohto produktu závisí od modelu a celkového stavu motora automobilu, spôsobu jazdy a ďalších faktorov. Existuje však niekoľko zrejmých znakov naznačujúcich, že tesnenie prestalo úplne vykonávať svoje funkcie:

 • vzhľad motorového oleja alebo chladiacej kvapaliny v oblasti spojenia na križovatke bloku s hlavou,
 • výskyt cudzích ľahkých prímesí v oleji, čo naznačuje prenikanie chladiva do olejového systému prostredníctvom tesnenia,
 • zmena charakteru výfukového plynu pri zahriatí motora, ktorá naznačuje prienik chladiacej kvapaliny do valcov,
 • výskyt olejových škvŕn v nádrži s chladivom.

Toto sú najbežnejšie príznaky opotrebenia alebo chybné tesnenie hlavy valcov. Okrem toho je potrebná jeho bezchybná výmena pri úplnej alebo čiastočnej demontáži hlavy valca.

Inštalácia hlavy valca: postup a všeobecné odporúčania

Prvou podmienkou pre správnu a spoľahlivú inštaláciu hlavy valca je čistota sedadla. Dôkladne vyčistite rovinu bloku, na ktorom je umiestnená hlava valca. Čistenie sa najskôr uskutoční pomocou ostrého predmetu a potom pomocou špeciálnych čistiacich prostriedkov pre automobily, ktoré pomôžu odstrániť zvyšky oleja v nemrznúcej zmesi.

Venujte osobitnú pozornosť otvorom, do ktorých sú skrutky zaskrutkované. Dostávajú olej, vodu, odpadky. A potom, keď je hlava valca priťahovaná kolíkmi do bloku, môžu spôsobovať mikrotrhliny v bloku valca v dôsledku skutočnosti, že keď sú kolíky zaskrutkované, vytvára sa nadmerný tlak. Keď sa motor zahrieva týmito mikrotrhlinami, bude tlačiť plyny, plyny zlomia tesnenie medzi hlavou valca a blokom a voda z chladiaceho systému sa dostane do oleja. Oprava motora je vám poskytnutá! A to je v najlepšom prípade. Preto sa odporúča pred zaskrutkovaním kolíkov dôkladne skontrolovať otvory a uistiť sa, že ich navlhčíte čistou handrou a pomocou skrutkovača sa dostanete na dno.

Po vyčistení priestoru pre hlavu valca pokračujte v inštalácii. Montáž hlavy valca začína správnou inštaláciou tesnenia, ktoré je umiestnené medzi hlavou valca a blokom valca.

Otvory bloku sa musia zreteľne zhodovať s otvormi tesnenia, iba v takom prípade sa inštalácia považuje za správnu.

A hlava valca by mala byť dobre očistená od sadzí, nečistôt, oleja, nemrznúcej zmesi. Ak existuje podozrenie, že hlava valca bola prehriata alebo inak ovplyvnená, čo viedlo k deformácii, skontroluje sa to na špeciálnom zariadení a potom sa podľa potreby prebrúsi.

Pri inštalácii hlavy valca na miesto sa stáva, že tesnenie „vytiahne“, takže dajte pozor.

Hlava valca sa považuje za namontovanú na svojom mieste, keď sa „usadila“ na koľajniciach a hadice, drôty s ňou nezasahujú. Potom začnite postup skrutkovania. Aby sa skrutky nezamiešali, musia byť vopred označené. Vnútorné skrutky sú znečistené olejom, takže je ťažké zamieňať ich s vonkajšími, bude to určitá známka.

Ak nemáte pneumatické alebo elektrické náradie, môžete skrutky hlavy valcov zaskrutkovať pomocou starej, dobrej hniloby.

U rotora sú skrutky iba návnadou, ale nie sú úplne utiahnuté, pretože na to existuje špeciálny momentový kľúč. Iba s jeho pomocou skontrolujte správny uťahovací moment, ktorý odporúča výrobca.

Prvý uťahovací moment sa odporúča nastaviť na 2 kg. Hlavná vec - nezabudnite dodržať určitý poradie uťahovacích skrutiek, vo dvojiciach od stredu po okraj. V tomto prípade sa hlava nekrúti.

Druhý uťahovací moment by nemal prekročiť 8 kg. Poradie uťahovania zostáva v pároch nezmenené, od stredu k okrajom. Po dotiahnutí skrutiek o 8 kg vykonáme dve holistoty, obidve 90 °. Najprv prejdeme skrutky prvýkrát, otočte momentovým kľúčom o 90 °, potom druhýkrát.

Po konečnom utiahnutí sa hlava valca považuje za mechanicky namontovanú, ale ešte nefungujúcu. Aby to fungovalo, musíte pripojiť celú perifériu, t. hadice, trubice a ďalšie. Bezprostredne sa odporúča, aby ste sa k tomu nevrátili neskôr, pripojte kábel snímača teploty a nastavte časovú značku.

Po inštalácii ventilových skiel. Pred inštaláciou musia byť očistené od nečistôt a namazané. Čisté a namazané poháre by sa mali ľahko zmestiť.

Aby nedošlo k zámene inštalačného postupu okuliarov a ich odstráneniu, sú umiestnené v určitom poradí. Po inštalácii okuliarov namažte „lôžko“, na ktorom potom vačkový hriadeľ leží.

Niečo pre vás užitočné:

Namontovaný naolejovaný a čistý vačkový hriadeľ je na svojom mieste. Môžete ho okamžite opraviť pomocou upchávky. Skúsení zámočníci, aby sa zjednodušil proces stanovovania značiek vačkových hriadeľov, stále používajú metódu dedko. Počas inštalácie vačkového hriadeľa musí prvý a tretí vačkový hriadeľ smerovať k vám.

Potom nasaďte kryt vačkového hriadeľa. Namažte miesta, na ktorých bude ležať vačkový hriadeľ (posteľ), a nezabudnite na jednu nuanciu. Nakoniec musíte odstrániť starý tmel a použiť nový, potom bude olej dobre držať.

Pri inštalácii druhej časti krytu zopakujte postup. Teraz nalejeme orechy a nezabudnite na podložky, ktoré by mali byť pod každou maticou.

Uťahovací moment matíc vačkového hriadeľa nesmie prekročiť tri kilogramy. Skúsení opravári sa môžu napnúť bez momentového kľúča. Potom nasaďte ochranný obal.

Potom nasadíme na vačkový hriadeľ, ale predtým si nezabudnite dať na vačkový hriadeľ kľúč, ktorý zabráni otáčaniu prevodového stupňa.

Pevne pripevnite prevodový stupeň na mieste. Zaistite, aby sa značky na prevodovom stupni a hlave valca zhodovali.

Potom nasaďte rozvodový remeň, ale najskôr sa odporúča nasadiť napínací valec. Pred valec namontujte na podložku špeciálnu podložku. Nezabudnite, že valec do „šialenstva“ by nemal byť dotiahnutý, mal by sa voľne otáčať na pažbe.

Pri nasadzovaní rozvodového remeňa nezabudnite skontrolovať zhodu značiek na ozubení vačkového hriadeľa a na kľukovom hriadeli. Keď je ozubený remeň oblečený, dotiahnutím napínacieho valca dosiahneme požadované napnutie remeňa.

Po napnutí na požadovaný indikátor (remeň sa otáča okolo svojej osi o 90 °) utiahnite regulačnú maticu hladko.

Nasleduje príklad rozvádzača, ktorý musí byť správne namontovaný v drážkach. Je potrebné, aby po inštalácii rozvádzača do drážok bolo dodržané zarovnanie hriadeľov. Medzi rozvádzač a hlavu valca namontujeme plynové čerpadlo bez toho, aby sme zabudli namazať tesniacou hmotou. Aby sa driek neopieral o vačkový hriadeľ, musí sa vytlačiť pomocou skrutkovača. Teleso pohonu palivového čerpadla je dotiahnuté šesťhranom.

Po miernom stlačení puzdra šesťuholníkom návnady orechy a rovnomerne priťahujeme. Potom šesťuholník „vážne“ dotiahneme. Nakoniec inštalujeme distribútora, ktorý sme vyskúšali iba predtým. Nezabudnite na tmel, ktorý eliminuje únik oleja. Nezabudnite na tyč, na ktorej je načasovanie zapaľovania, pretože po naštartovaní motora môže byť potrebné upraviť rozdeľovač. Opäť skontrolujeme pripojenie vodičov a potrubí, na ktoré sme zabudli.

Posledným dotykom je inštalácia krytu ventilu a krytu rozvodového remeňa. Po dokončení všetkých prác a kontrol nezabudnite naskrutkovať plynový kábel na svoje miesto. Hlava valca je namontovaná a pripravená na použitie.

Kedy je potrebná výmena?

Výmena tesnenia hlavy valcov môže byť potrebná v dvoch prípadoch. Prvý - v prípade odstránenia hlavy pre niektoré opravy. Druhou je zmena tesnenia samotnej v prípade straty hermetickosti. V takýchto prípadoch tvrdia, že tesnenie hlavy valcov je spálené alebo je vylomené tesnenie hlavy valcov.

Príznaky a dôsledky:

 • únik maziva alebo chladiva na križovatke,
 • ak je pri kontrole zloženia maziva na mierke viditeľná pena s bielym odtieňom, stáva sa to, ak chladivo preniká poškodeným tesnením,
 • biele výfukové plyny - k tomu dochádza, keď je chladiaca kvapalina vo valcoch,
 • ak sa v nádrži alebo na povrchu kvapaliny objavia mastnoty - je to preto, že mazacia látka bola v chladiacom systéme vozidla cez poškodené tesnenie,
 • v chladiacom systéme sú výfukové plyny opäť cez chybné tesnenie hlavy valcov. Je to zrejmé z bublín v chladiči alebo v nádrži,
 • môžu sa vyskytnúť aj ďalšie príznaky a znaky straty tesnosti.

Potrebné nástroje:

Pre tých, ktorí nevedia, ako zmeniť a zvoliť tesnenie hlavy valcov, opíšeme celý proces krok za krokom. Vysvetlíme tiež, prečo je dôležité postupovať podľa poradia uťahovania skrutiek.

Toto video ukazuje, ako jednoduchým spôsobom skontrolovať tesnosť systému hlavy valcov a integritu všetkých systémov.

 1. Odpojte záporný pól batérie od systému.
 2. Pri TDC vystavíme piest prvého valca.
 3. Vypustite chladivo.
 4. Znížte tlak v systéme.
 5. Odpojte výfukové potrubie tlmiča výfuku od kolektora.
 6. Odstráňte kryt hlavy valcov.
 7. Po odpojení vodičov a uvoľnení svoriek odstráňte rúrku s telom čističa vzduchu.
 8. Odskrutkovaním a uvoľnením matíc posuneme konzolu do strany.
 9. Odpojte hadice chladiaceho systému.
 10. Odpojte ponor hnacieho plynu заслонки.
 11. Odpojte vodiče od olejového senzora v kľukovej skrini výkonovej jednotky.
 12. Odpojte ostatné vodiče a podložky.
 13. Demontujte kryt a pás.
 14. Upevnite remenicu hriadeľa z možného otáčania, odskrutkujte skrutku, na ktorej je namontovaná.
 15. Opatrne vyberte remenicu z hriadeľa a uistite sa, že nie je poškodené olejové tesnenie.
 16. Odskrutkujte skrutky a maticu, odstráňte kryt, ktorý sa nachádza vzadu.
 17. Odstráňte zvyšné hadice, podložky a vodiče.
 18. Podľa schémy uvoľňujeme dotiahnutie 10 skrutiek hlavy valcov pomocou kľúča „Torx“.
 19. Úplne odskrutkujte všetky skrutky.
 20. Musíte ju odstrániť pomocou podložiek.
 21. Demontujte hlavu.
 22. Teraz môžete odstrániť tesnenie hlavy valcov.
 23. Ak sú skrutky veľmi roztiahnuté, okamžite zmerajte, potom je pravdepodobne lepšie ich vymeniť.
 24. Vyčistite povrchy, ktoré prídu do styku s tesnením.
 25. Teraz môžete vložiť nové tesnenie. Pri inštalácii sa uistite, že otvor, cez ktorý prechádza olej, je medzi tretím a štvrtým valcom.
 26. Položili sme hlavu valca, pričom musíte zaistiť, aby boli hriadele v hornej úvrati.
 27. Utiahnite skrutky, pričom dodržujte nasledujúcu schému, inak môžu vzniknúť nepríjemné následky, ktoré prekrývajú celú prácu takým spôsobom, že je narušená tesnosť.
 28. Tiež pozorujte okamih. Je to individuálne pre každý model vozidla.
 29. Odstráňte hadice, rúrky, podložky a vodiče v opačnom poradí, v akom boli odstránené.
 30. Týmto sa dokončí výmena.

Počas jazdy nezabudnite sledovať a kontrolovať, ako systém funguje a ako funguje, či je zabezpečená tesnosť a či existujú nejaké negatívne signály.

Výmena tesnenia

Výmena tesnenia hlavy valcov nie je príliš komplikovaná, ale pretože je to dôležitá súčasť, musíte tu robiť všetko starostlivo a presne. Všetky práce sa vykonávajú v niekoľkých fázach:

1) Odpojenie všetkých prídavných zariadení, potrubí a iných častí, ktoré bránia odstráneniu hlavy valca.

2) Vyčistite skrutky hlavy od oleja a nečistôt, aby ste zaistili pohodlie a bezpečnosť kľúča.

3) Uvoľnite upevňovacie skrutky a malo by začať od stredu, otáčaním každej skrutky najviac o jednu úplnú otáčku súčasne, aby sa uvoľnilo napätie.

4) Odstránenie hlavy bloku a odstránenie starého tesnenia.

5) Čistenie sedadla a inštalácia nového tesnenia hlavy valcov, ktoré by malo sedieť na všetkých vodiacich puzdrách a zodpovedať označeným vyrovnávacím drážkam.

6) Nasadenie hlavy a utiahnutie skrutiek, ktoré sa vykonáva výhradne momentovým kľúčom a iba podľa diagramu poskytnutého výrobcom pre váš model vozidla, pretože je dôležité, aby boli skrutky utiahnuté presne s optimálnym nastavením krútiaceho momentu pre váš motor.

Po namontovaní motora môžete nainštalovať a znova pripojiť všetky prídavné zariadenia. mali by sa dodržať prvé dniak existujú nejaké známky poškodenia tesnenia opísané v zozname vyššie.

Náklady na inštaláciu tesnenia hlavy valcov

Ak sa naučíte sami vymeniť tesnenie hlavy valcov a zaistíte tak tesnosť systému, môžete ušetriť slušné množstvo. Pre tých, ktorí nevedia, koľko to stojí za výmenu tesnenia hlavy valcov, povieme vám, že samotná práca môže byť v rozsahu od 170 do 400 dolárov, v závislosti od značky auta. Tiež bude nákladné vymeniť tesnenie hlavy valcov.

Čerpacia stanica

Pin
Send
Share
Send
Send