Užitočné tipy

DIY drevo škvrna

Pin
Send
Share
Send
Send


Produkt môžete natrieť farbou „starého striebra“ pomocou moridla. Pripravte ju nasledujúcim spôsobom. Kusy oceľového drôtu alebo klincov sa vložia do octu a nechajú sa niekoľko dní, potom sa nariedia vodou a roztok sa aplikuje na povrch dreva pomocou kefy alebo handry na handru pripevnenú na drevenú rukoväť. Operácia sa musí vykonať pomocou gumených rukavíc.
Povrch vyrezávaného produktu, ktorý po tónovaní uschol, sa jemne brúsi jemným brúsnym papierom: vyčnievajúce prvky sa zosvetlia a vlákno vyzerá kontrastnejšie a reliéfne.

Dubové škvrny.

Bogový dub je dub, ktorý je dlhý čas vo vode alebo vo vlhkej, vzduchotesnej pôde a má hnedo-zelenú až čiernu farbu.
Aký bohatý dar prírody! Nemôžete nájsť krajšiu textúru dreva, napríklad morený dub. Bol mu povolený najluxusnejší produkt - skrinky a skrinky, sedacie súpravy a kreslá, postele, truhlice, rôzne maličkosti. Bog dub je vysoko považovaný a neprístupný.
Mimochodom, všimneme si, že umelé morenie dubu je možné aj doma: vyplniť pomerne vlhké drevo malými železnými pilinami (oceľ alebo liatina) a udržiavať ho vlhké niekoľko týždňov.

Existuje aj iný spôsob: karbonácia - spalenie dymmi z koncentrovanej kyseliny dusičnej. Detaily sú zavesené v odmernej uzavretej nádobe (je tiež možné v plastovom vrecku), na spodnej časti ktorej je nádoba s vodným roztokom amoniaku (amoniak). Po 12 - 20 hodinách sú tmavo šedé alebo tmavohnedé výrobky pripravené na priehľadný povrch. Pri tomto spôsobe tónovania sa časti nekĺzavajú a hromada sa nezvýši.

farbenie Alder.

Kašeľové drevo, ktoré leží vo vode po dlhú dobu, získava krásnu strieborno-sivú farbu, v ktorej sú obsiahnuté, podobne ako rašelinový dub, soli železa rozpustené vo vode. Tanín, ktorý reaguje so soľami železa, však obsahuje menej olše ako dub, takže je mierne vyleptaný.
Táto farba sa dá jelšovému drevu umelo získať tak, že sa niekoľko dní ponechá v roztoku síranu železa. Bažina jelša vo svojich dekoratívnych vlastnostiach ďaleko prevyšuje orechové drevo a úspešne sa používa na sochárske, sústružnícke a rezbárske práce.

Rozsah jelša

  • Olša nemá veľkú pevnosť, ale má jednotnú štruktúru, ľahké a mäkké drevo, čo uľahčuje prácu s ňou. Na základe týchto charakteristík, jelša našla svoje uplatnenie v rôznych priemyselných odvetviach. Vzhľadom na prítomnosť užitočných vlastností sa používa na lekárske účely.
  • Pri sušení jelšového dreva sa na povrchu netvoria trhliny. Vďaka tejto kvalite sa používa pri výrobe hudobných nástrojov.
  • Vďaka svojej flexibilite, viskozite a mäkkosti sa používa ako materiál pre umelecké rezbárske práce: sochy sú vyrezávané, vyrábajú sa ozdobné panely a vyrezávané riady. Umelci používajú pri svojej práci jelša z dreva.
  • Kvôli krásnemu odtieňu po spracovaní s amoniakom a sušiacim olejom sa jelša používa na navrhovanie dekoratívneho nábytku a stolárstva.
  • Keďže je jelša dlhú dobu pod vplyvom vody, získava značnú pevnosť, používa sa na stavbu studní, podvodných štruktúr a na výrobu sudov.
  • Z kôry čiernej olše sa získajú farbivá na látku a pokožku.
  • Alderové drevo krásne horí a má vysoký odvod tepla. Niet divu, že sa nazývajú „kráľovskí“.
  • Pri varení sa palivové drevo a piliny tohto stromu používajú na fajčenie mäsa a rýb. V tomto prípade jelša má vynikajúce vlastnosti ako všetky ostatné.
  • V ľudovom liečiteľstve sa široko používajú jelša a kôra, ktoré obsahujú taníny vo veľkých množstvách. Odvar z kôry a šišky sa v ľudovom liečiteľstve berú ako astringent. Hnisavé rany sa hoja rýchlejšie, ak pripevníte mladé listy jelše čiernej. S diatézou a ekzémom vypijú odvar kvetín zozbieraných na začiatku kvitnutia. Pri hemoroidoch a zápche sa používa vodka infúzia jelšových náušníc.
  • Tradičná medicína vo veľkej miere využíva lístie čiernej olše kvôli obsahu bielkovín, karoténu a vitamínu C. Vytvára suchý extrakt z kužele - tymelínu, ktorý sa používa na úplavicu.
Vedecká klasifikáciaFyzikálne vlastnosti
domain:eukaryotaPriemerná hustota:510 - 550 kg / m3
kráľovstvo:rastlinyLimity hustoty:450 až 640 kg / m3
oddelenia:kvitnúcePozdĺžne zmrštenie:0,4 %
trieda:dvojklíčnolistovéRadiálne zmrštenie:4,3 %
postup:Bukové kvetyTangenciálne zmrštenie:9,3 %
family:brezaRadiálne opuchy:0,15–0,17 %
rod:OlšeTangenciálny opuch:0,24–0,30 %
Medzinárodný vedecký názovOhybová pevnosť:85–97 N / mm²

Alnus Mill. 1754

Pevnosť v tlaku:47 - 55 N / mm²
Typové zobrazeniePevnosť v ťahu:94 N / mm²
Tepelná vodivosť:0,15–0,17 W / (m × K)
Vlastnosti paliva

Morenie dreva: odrody a ich vlastnosti

Základom pre výrobu tekutej impregnácie môže byť voda, alkohol, olej. Každá odroda má svoje vlastné vlastnosti.

Vodné škvrny dostupné vo forme práškovej zmesi rozpustnej vo vode a zmesi pripravenej na použitie. Táto škvrna, druhé meno škvrny, je najviac žiadaná. Môže sa používať na vnútorné aj vonkajšie použitie.

Práškové škvrny sú vysoko rozpustné vo vode. Je šetrný k životnému prostrediu a má elasticitu a priľnavosť. Rozmanitá paleta odtieňov začína najsvetlejším tónom a končí tmavo červenou farbou.

Rôzne odtiene farebných odtieňov

Existuje však niekoľko nedostatkov. Po prvé, neodporúča sa používať tekutú impregnáciu pre živičné horniny. Na povrchu stromu sa môžu objaviť škvrny. A druhý - lakovaním dreveného povrchu škvrnou na báze vody sa drevné vlákna zdvíhajú. Pozitívne je, že štruktúra stromu je viac zdôraznená a súčasne sa stáva náchylnejšou na vlhkosť.

Aby sa tento jav eliminoval, musí sa povrch dreveného výrobku zvlhčiť a nechať určitý čas. Drevo je potom obrúsené a potiahnuté moridlom na vodnej báze.

Farba na zber farby

Alkoholové škvrny Je farbivo anilínu rozpustené v denaturovanom alkohole. Je tiež v hotovej a práškovej forme.

Farbivá sa rýchlo vstrebávajú do drevných vlákien a po pol hodine sa farba úplne vyschne.

Je nepravdepodobné, že by jednotný náter škvŕn s ručným farbením fungoval, pretože hneď po aplikácii sa alkohol odparí. Môžu sa objaviť škvrny, preto je lepšie použiť striekaciu pištoľ.

Olejové škvrny Je schopný maľovať drevený produkt vo farbe známej ľudskému oku. Pigmentové farbenie dáva stromu jednotnú farbu a skryje textúru. Impregnačná tekutina zafarbuje drevo zvnútra a zdôrazňuje štruktúru.

Olejová škvrna neschne tak rýchlo ako škvrna od alkoholu, ale je veľmi vhodné ju používať. Nanáša sa v rovnomernej vrstve a nezvádza vlákna a na povrchu nevytvára film, ktorý umožňuje stromu dýchať.

Kvapalina sa zriedi liehovým roztokom z bieleho liehu.

Voskové a akrylové škvrny majú rovnaké vlastnosti ako vyššie opísané tónovacie materiály. Okrem toho sa starý povlak obnoví voskovým farbivom. Maľuje malé rozdiely vo farbe povrchu.

Tieto škvrny od dreva pokrývajú povrch dreva vrstvou, ktorá chráni pred vlhkosťou. Skontrolujte, či je to jednoduché. Stačí na podlahu naliať malé množstvo vody a po kvapkách odletie. Zároveň je ochranný film voskového farbiva citlivý na mechanické namáhanie a potrebuje ochranu. Na tento účel je lakovaná.

Sfarbenie vodou „bielený dub“ s povrchovou úpravou voskom

Akrylové a voskové kvapaliny majú bohatú paletu farieb a zdôrazňujú drevnatú štruktúru, od ktorej sa tiež hovorí rustikálne.

Farbenie na rastlinnej báze

Svetlé drevo získava červený tón pomocou šupiek cibule. Z toho je potrebné pripraviť silný odvar, ktorý sa aplikuje na drevený povrch. Vývar môžete pridať do hnedej škvrny.

Výrobky z brezy, pokryté odvarom smrekovca smrekovca, získajú červený odtieň.

Orechový roztok zmení farbu dreva na hnedú. Mierne zhnité orechy sa musia sušiť na tmavom mieste. A potom by sa mal rozdrviť na prášok a urobiť odvar. Hotový vývar sa musí prefiltrovať a pridať tam sóda.

Ako si vyrobiť škvrnu vlašského orecha

Po zafarbení stromu roztokom orecha je možné povrch ďalej upravovať. Napríklad dichróman draselný zriedený vo vode dodá drevu červený odtieň. Šedý odtieň sa ukáže, ak maľujete strom zriedeným octom.

Hnedá farba bude krajšia, ak sa prášok škrupiny zmieša s nastrúhanou vŕbou a dubovou kôrou, ako aj jelšovými jahňatami. Tieto zložky sa musia zmiešať s 1 čajovou lyžičkou. jedlej sódy, pridajte vodu a nechajte niekoľko minút dusiť. Vyrobené škvrny vlastnými rukami by sa mali ochladiť a potom je potrebné ich prefiltrovať. Namiesto vlašských orechov môžete použiť dubovú alebo jablkovú kôru.

Infúzia z rakytníka, najmä nezrelé, dá stromu žltý odtieň a pridaná kamenec ho posilní.

Kôra stromov, napríklad dub alebo jelša, môže zafarbiť drevený povrch v čiernej farbe.

Optické vlastnosti

Ako jelša sa používa čierna jelša (Alnus glutinosa) a šedá jelša (Alnus incana). Prirodzený rozsah jelša čiernej sa rozprestiera takmer po celej Európe až po Kaukaz a Sibír. Nerastie v stepných oblastiach južného európskeho Ruska, v južnom Španielsku, v strednej a severnej Škandinávii. Vyskytuje sa v severnej Afrike a západnej Ázii. Prirodzené prostredie šedej jelše je menšie, nenachádza sa v južnej a západnej Európe, ale ide ďalej na sever a na východ ako čierna jelša.

Optické vlastnosti [upraviť |

Škvrny na čaj, kávu a ocot

Čaj obsahuje zložku tianínu, ktorá dokonale zafarbí strom v rôznych odtieňoch, čo je ovplyvnené koncentráciou čajových listov.

Mleté kávové zrná v zmesi s sódou tiež zafarbia výrobky z dreva v rôznych farbách. Namiesto zafarbenia sa používa silná koncentrácia instantnej kávy.

Červený odtieň dreva poskytne ocotový roztok. V skle sa netukové kovové časti, ako sú nechty, vyliajú kyselinou octovou.

Nechty trvajú 1-7 dní v tmavej miestnosti. Čím viac sú v kyseline, tým sýtejšia bude farba. Tónovanie dreva by sa malo vykonávať vonku alebo na dobre vetranom mieste. Len zmes octu má štipľavý zápach.

Morenie dreva na báze octu môže zmeniť obyčajný strom na eben. Stačí pridať vysoko koncentrovaný tianin (dubová alebo vlašská orechová kôra), ktorá vyfarbí strom antracitovú.

Dubová kôra ako surovina na výrobu škvŕn

Strom bude mať čerešňovú farbu z manganistanu draselného alebo podľa obyčajných ľudí z manganistanu draselného. Mal by byť zriedený v teplej vode. Hlavný podiel je 50 g manganistanu draselného na liter vody, ale môže sa meniť, aby sa dosiahla tmavohnedá farba, takmer čierna. Okamžité škvrny sa nanášajú štetcom ihneď po uvarení. A po 5 minútach by sa mal utrieť navlhčenou špongiou. Drevený produkt sa môže v prípade potreby prepracovať.

Malo by sa pamätať na to, že manganistan draselný mizne, takže musí byť pokrytý ochrannými roztokmi.

Vzhľadom k tomu, obsah chemikálií

Šťava z vlkov v kombinácii s rôznymi kyselinami môže zafarbiť strom nielen čierny, ale aj v rôznych odtieňoch. Ak do šťavy pridáte jedlú sódu, dostanete modrú farbu. Glaubertova soľ dodá karmínový odtieň a síran meďnatý - hnedý.

Dub a iné dreviny s vysokou úrovňou tianínu môžu byť sfarbené do hnedých odtieňov, ktoré ich zakrývajú haseným vápnom. Upravené vápno zmení nahnedlý zelenkavý odtieň.

Existuje iný spôsob, ako zafarbiť drevo pomocou tianínu. Drevený produkt musí byť najskôr potiahnutý zložením 75 g uhličitanu sodného alebo 35 gramov uhličitanu rozpusteného v 1 litri. voda. Keď povrch zaschne, pokryje sa roztokom pozostávajúcim z 50 gramov tianínu a litra vody. O hodinu neskôr sa objaví farba škvrny.

Žlté, hnedé a červenkasté odtiene

Ľahké drevo získa žltkastý odtieň, ak je ošetrené odvarom koreňa čučoriedky a 2% kamenca. Namiesto koreňa čučoriedky môžete použiť topoľové výhonky. Potom bude farba ešte sýtejšia. Takéto odvarenie musí byť pripravené týždeň pred zafarbením. Takto sa pripraví: 150 g topoľových výhonkov sa musí prevariť v litri vody, potom sa pridá kamenec a varí sa ďalšiu hodinu. Vývar by sa mal prefiltrovať a nechať uvariť. O týždeň neskôr môžete použiť.

Rovnaký odvar z topoľových výhonkov poskytne zelený odtieň, ak k nemu pridáte silnú odvar dubovej kôry. Podobný účinok sa dosahuje aj v zmesi octu so 60 gramami medeného prášku. Zmes sa povarí asi 15 minút a potom sa strom zakryje. Plánované výrobky nezískajú okamžite potrebný odtieň. Mali by byť namočené v zmesi.

V zriedkavých prípadoch by drevo malo byť sivé. Podobného účinku je možné dosiahnuť zmiešaním jednej časti vody a octu a umiestnením rezavých klincov alebo iných drobných kovových predmetov do tejto zmesi. Najprv však musíte dať trochu času na prípravu zmesi. A potom potom, čo drevo je znížená do škvrny a čakať na získanie požadovanej farby.

Ak chcete získať tmavší tón dubového dreva, použite amoniak zmiešaný s vodou. Takéto škvrny vlastnými rukami by nemali padať na sliznice a pokožku. Preto by mal byť obraz vykonávaný vonku. Je potrebné mať na pamäti, že tekutina rýchlo stráca svoje vlastnosti, preto by práca mala byť rýchla. A škvrnu je možné urobiť v malých dávkach.

Malý drevený výrobok sa dá vložiť do tesne uzavretého pohára alebo keramickej misky. Umiestnite tam otvorenú nádobu so zmesou. Po niekoľkých hodinách môže byť produkt odstránený.

Ak je drevo natreté v požadovanej farbe, roztok by sa mal umyť.

Aký je najlepší spôsob nanášania škvŕn?

Ošetrenie dreva škvrnou sa vykonáva pomocou nasledujúcich nástrojov: kefa, tampón vyrobený z penovej gumy alebo tkaniny, valček a striekacia pištoľ.

Pri tónovaní povrchu škvrnami na alkohole a nitro-škvrnami sa používa airbrush. Tieto kvapaliny rýchlo schnú a kefy na povrchu zanechávajú škvrny. Airbrush sa tiež dá použiť na spracovanie veľkých plôch.

Nástroje na nanášanie škvŕn na drevo

Pre iné druhy škvŕn použite tampón, handru a kefu. Kefa musí byť vybraná s pevnými štetinami, aby na lakovanom dreve nezostali žiadne chĺpky. Handry a tampóny by mali byť tiež vysoko kvalitné, pretože vlákna a vlákna zostávajúce na povrchu vytvoria neatraktívny vzhľad.

Olejové škvrny natierajú strom prírodnými štetinami a škvrny na báze vody môžu byť tiež syntetické.

Povrchová úprava pred prácou

Aby bolo natreté drevo so škvrnou jednotné a krásne, je potrebné povrch pripraviť ešte pred zakrytím škvrnou. Postupujte takto:

1. Odstráňte starý náter, ak existuje, brúsením, ktoré nielen vyčistí povrch, ale aj povrch.

2. Odmasťujte drevo. Škvrny namažte vlhkou špongiou v bielom liehu alebo benzíne.

3. Živicové ihličnany. Živica nájdená v dreve môže spôsobiť škvrny a zlú absorpciu škvŕn. Preto musí byť ošetrené špeciálnym riešením.

Pri príprave povrchu bude možno potrebné starú farbu odlúpnuť, preto vám odporúčame oboznámiť sa s najefektívnejšími spôsobmi odstránenia. Je potrebné poznamenať, že prírodné farbivá, ktoré boli uvedené vo vyššie uvedenom článku, sa tiež široko používajú pri výrobe mulča doma.

Existuje niekoľko spôsobov, ako pripraviť riešenie na odsoľovanie.

1. 50 g uhličitanu draselného sa musí zmiešať so 60 g uhličitanu sodného a rozpustiť v litri vody, ktorej teplota je 60 stupňov.

2. 50 g hydroxidu sodného sa rozpustí v jednom litri teplej vody. Ukázalo sa, že 5% roztok sódy by mal byť ošetrený povrchom.

3. Do 0,75 1 vyčistenej vody sa pridá 250 g acetónu.

Hotová zmes by sa mala nanášať liberálne na povrch dreva. Po pol hodine je potrebné drevo utrieť bavlnenou handričkou a umyť teplou vodou.

Ako maľovať škvrnu

Parkety ošetrené škvrnami a lakom

V procese farbenia škvrnami nie sú problémy. Malo by sa však prečítať niekoľko pravidiel o tom, ako správne pokryť drevo škvrnami od dreva.

1. Škvrna sa musí trochu zahriať. Zvýši sa tým stupeň prieniku do štruktúry stromu.

2. Сильно окунать тампон или кисточку в морилку не рекомендуется, поскольку это приведет к образованию потеков и неравномерной покраски.

3. Морилку необходимо наносить за волокнами. Если возникли потеки на поверхности, лишнее пропитывают мягкой тканью.

4. После полного высыхания первого слоя, наносят последующие до получения необходимого цвета.

5.Nakoniec je povrch ošetrený škvrnou pokrytý niekoľkými vrstvami laku. Každá vrstva by mala byť brúsená jemne brúseným brúsnym papierom.

Ponúkame vám video o tom, ako správne natrieť drevo škvrnami dreva pomocou technológie odreniny.

Pin
Send
Share
Send
Send