Užitočné tipy

Proti korózii vozidla urobte sami

Pin
Send
Share
Send
Send


Na odstránenie hrdze z karosérie nie je potrebné kontaktovať značkový servis. Mnoho motoristov môže vlastnými rukami odstrániť malé škvrny od korózie a odštiepené farby na karosérii, dverách alebo kapote vozidla. Odstránenie hrdze z karosérie predĺži životnosť vášho vozidla a zlepší jeho vzhľad.

Vrecká na tele sa môžu objaviť ako zo „starnutia“ automobilu, tak aj z dôvodu neopatrnej manipulácie. Napríklad stojí za to neúmyselné otvorenie dverí a čipy sú práve tam. Čo s tým nie je jasné: maľovanie dverí je drahé a jazda s nimi má veľa následkov.

Povieme vám, aké ľahké a jednoduché, a čo je lacnejšie, nezávisle zbaviť sa korózie na karosérii a spoľahlivo ju chrániť pred koróziou. Na konci článku pozerať video odstraňovanie hrdze najúčinnejším a najjednoduchším spôsobom.

Na našich stránkach by vás mohli zaujímať aj nasledujúce články:

Preto navrhujeme zvážiť hlavné metódy samovoľného odstránenia hrdze z karosérie.

Ako odstrániť hrdzu z karosérie vlastnými rukami

Existuje niekoľko spôsobov, ako sa zbaviť hrdze na karosérii, ale v tomto materiáli zvážime iba dve z najjednoduchších metód, ktoré dokáže takmer každý motorista vlastnými rukami.

 1. Mechanické odstránenie hrdze,
 2. Odstránenie hrdze elektrochemickou metódou.

Prvá metóda je veľmi lacná, ale zároveň náročnejšia na pracovnú silu a druhá je pomerne jednoduchá, ale náklady na použité materiály môžu byť niekedy o niečo vyššie ako v prvom prípade.

Po odstránení hrdze je vhodné natrieť poškodenú oblasť na karosérii automobilu bez ohľadu na to, ktorý z vyššie uvedených spôsobov vyberiete.

Na tieto účely je v mnohých prípadoch vynikajúca kozmetická smalt vo forme malej bubliny so štetcom pripomínajúcim lak na nechty. Takýto smalt si môžete zvoliť podľa farby karosérie pomocou katalógu ventilátorov, ktorý je k dispozícii v každom obchode s autosalónom.

Postup odstraňovania hrdze mechanickými a elektrochemickými metódami, ako aj ich výhody a nevýhody, sa budeme venovať ďalej.

Mechanické odstránenie hrdze z karosérie

Mechanické odstránenie hrdze spočíva v očistení plôch, ktoré sú náchylné na koróziu na kov pomocou brúsneho papiera alebo kovovej kefy.

Po vyčistení musia byť tieto miesta ošetrené koróziou a natreté.

Výhody mechanického odstraňovania hrdze:

 1. Schopnosť odstraňovať veľké plochy a ťažké miesta, ktoré majú „nafúknuté“ farby, aktívnu „zvýšenú“ koróziu,
 2. Všetko, čo potrebujete na odstránenie hrdze, je možné kúpiť v akomkoľvek automobile alebo dokonca v železiarstve,
 3. Nízke náklady na použitý materiál.

Nevýhoda tohto spôsobu boja proti hrdzi sa môže považovať za pomerne vysokú zložitosť, ako aj za trvanie procesu.

Na mechanické odstránenie hrdze je potrebné:

 • akýkoľvek konvertor hrdze,
 • maskovacia páska
 • trochu brúsneho papiera
 • kozmetický smalt
 • handry na umývanie a čistenie.

Ak poškodené oblasti boli vystavené silnej korózii, musíte použiť hrubší brúsny papier (veľkosť zrna 120) alebo kovovú kefu. Ale vo väčšine prípadov bude stačiť na odstránenie hrdze jemný brúsny papier so zrnami 400 alebo 600.

Postup je nasledujúci:

 1. Pred začatím práce stroj dôkladne umyte, aby boli zreteľne viditeľné všetky poškodené oblasti - pokyny na umývanie stroja.
 2. Hrdzavým papierom alebo kefou sa musí hrdza očistiť od čistého kovu. Nestojí za to sa do tohto procesu zapojiť, aby sa neodstraňovala farba v blízkosti poškodenej oblasti.
 3. Vyčistený povrch musí byť utretý a podľa potreby tiež odmastený (v závislosti od použitého konvertora hrdze).
 4. Použite maskovaciu pásku priliehajúcu k poškodenej časti tela, ktorá sa nespracuje.
 5. Pripravenú plochu ošetrite koróziou, aby ste v budúcnosti ochránili kov pred šírením korózie. Väčšina týchto výrobkov prevádza hrdzu na pôdu, čo zlepšuje priľnavosť farieb.
 6. Po úplnom zaschnutí korózie opravte miesto opravy kozmetickým smaltom.

Posledná šiesta položka sa týka poškodenia malej plochy. Ak by boli významné prvky tela vystavené hrdze (napríklad prahy alebo dutiny pod nárazníkmi), potom je nevyhnutná kozmetická smalt - tieto miesta sa musia natierať, natierať a natierať. Viac podrobností o tom, ako to urobiť, nájdete v našich pokynoch k lakovaniu automobilov.

Elektrochemické odstránenie hrdze z karosérie

Pod elektrochemickou metódou odstraňovania hrdze máme na mysli vykonávanie redoxných reakcií na poškodených častiach tela v roztoku elektrolytu pod vplyvom elektrického prúdu.

Na prvý pohľad sa zdá, že je to veľmi ťažké. Ale v skutočnosti je tento proces najjednoduchším a najspoľahlivejším spôsobom, ako sa zbaviť hrdze a chrániť telo pred koróziou po mnoho rokov.

Na odstránenie hrdze elektrochemickou metódou existujú špeciálne hotové súpravy, napríklad Zincor-Auto. Podľa pokynov bude takmer každý motorista schopný odstrániť hrdzu sám.

Výhody elektrochemickej metódy:

 1. Úplné odstránenie hrdze z poškodených častí tela,
 2. Nanesenie alebo obnovenie ochrannej vrstvy zinku elektrolytickou metódou,
 3. Bezpečnosť lakov automobilov z dôvodu neprítomnosti kyseliny fosforečnej v zložení roztokov,
 4. Výsledok sa dosiahne v krátkom časovom období - pre všetko, čo sa týka všetkého, nie viac ako hodinu,
 5. Jednoduché použitie.

Medzi nedostatky je možné uviesť, že technológia elektrochemického čistenia kovov neumožňuje zvládnuť veľké plochy korózie bez ďalších technických prostriedkov (zváranie za studena, spájkovanie atď.).

V predajniach automobilov stojí sada na lokálne odstránenie hrdze a následnú galvanizáciu povrchu karosérie Zincor-Auto približne 1 500 - 1 600 rubľov, ale v mnohých online obchodoch ju možno kúpiť lacnejšie.

Sada obsahuje:

 • Roztok č. 1 na odmasťovanie a odstránenie hrdze,
 • Roztok č. 2 na aplikáciu ochranného zinkového povlaku,
 • Elektróda z nehrdzavejúcej ocele č. 1 na prípravu povrchu,
 • Elektróda č. 2 so zinkovým hrotom na nanášanie ochranného povlaku,
 • Spojovací vodič
 • Pokyny.

Súprava je určená na spracovanie až 1 meter štvorcový povrchu.

Proces odstraňovania hrdze elektrochemickým spôsobom je jednoduchý (pozri video nižšie):

 1. Spojovací vodič „krokodíl“ pripájame k autobatérii a druhý koniec k elektróde č. 1 zo súpravy,
 2. Pripojenú elektródu č. 1 v roztoku č. 1 navlhčujeme na odmasťovanie a odstránenie hrdze,
 3. Hladkým rovnomerným pohybom čistíme povrch kovu od zvyškov nečistôt a hrdze a potom zvyšný roztok vypláchneme veľkým množstvom vody,
 4. Pripojíme elektródu č. 2 k drôtu a navlhčime tampón elektródy v roztoku č. 2,
 5. Ľahkými rovnomernými pohybmi elektródy nanášame roztok č. 2 na celú pracovnú plochu, až kým povrch striekaného kovu nestmavne a nezmizne.

Na aplikáciu silnej ochrannej vrstvy s hrúbkou do 15 mikrónov stačí 2 - 3 minúty. Celý proces je dobre znázornený na videu nižšie.

1200 rub. pre správu fotografií

Za automatické opravy fotografií platíme. Výnosy z 10 000 rubov / mesiac E-mail:

Boj proti korózii automobilu často spôsobuje jeho majiteľovi veľa problémov. Na tento účel sa používajú tri hlavné metódy - pasívne, aktívne a elektrochemické, ale každá z nich má svoje výhody a nevýhody. Najčastejšie sa korózia odstraňuje pomocou špeciálnych nástrojov. A na účely prevencie nalepujú spodnú časť puzdra a iné skryté miesta ochranný film alebo ho spracovávajú tmelom. Existujú aj ďalšie preventívne lieky, o ktorých budeme hovoriť neskôr.

Príčiny korózie

Najprv pochopíme, prečo vznikajú korózne procesy. Faktom je, že existujú štyri typy korózie kovových povrchov - elektrochemické, chemické, vodík a kyslík. V súvislosti s koróziou karosérie sa vyskytujú iba prvé dva typy.

K elektrochemickej korózii dochádza v dôsledku skutočnosti, že prostredníctvom elektrolytu interagujú dva materiály s rôznymi redukčnými vlastnosťami (akákoľvek nedestilovaná voda je taká). Pretože železo má nízke redukčné vlastnosti, je výrazne náchylné na hrdzu. Chemická korózia nastáva v dôsledku interakcie kovového povrchu a korozívneho média. Jeho úlohou môže byť kyslík pri vysokých teplotách. Pochopenie podstaty vznikajúcich procesov nám dáva základ pre hľadanie metód boja proti korózii.

Druhy antikoróznej ochrany

Existujú dva hlavné spôsoby, ako chrániť karosériu pred koróziou. Prvým je bariérová ochrana. Nepovoľuje fyzickú interakciu povrchu citlivých kovov s prostredím. Vyjadruje sa to použitím náterových hmôt a rôznych mechanických prostriedkov a ochranných prostriedkov. Druhým je ochrana behúňa. Jeho príkladom je galvanizácia, pretože zinok má negatívnejší potenciál ako železo. Ak ich teda spojíte, v takom páre sa obnoví železo a zinok koroduje. Pretože je však na povrchu zinku oxidový film, tento proces prebieha veľmi pomaly.

Ako už bolo spomenuté, v aute existujú tri hlavné typy antikoróznej ochrany:

Kefy na odstránenie korózie

 1. Pasívne.
 2. Aktívne.
 3. Elektrochemické.

Metóda pasívneho boja zahŕňa použitie laku. Úlohou majiteľa vozidla je v tomto prípade zachovať integritu laku. Malé triesky alebo škrabance na povrchu sa nesmú povoliť. Táto metóda zahŕňa aj pravidelné umývanie práčky, ako aj použitie ďalších ochranných prostriedkov - vosk, vodné sklo atď.

pod aktívny spôsob boja s koróziou znamenajú autá použitie špeciálnych antikoróznych materiálov a tmelov. Líšia sa v závislosti od toho, ktoré časti tela sa používajú. Napríklad sa spodná časť podvozku často ošetruje vrstvou proti štrku. Tieto kompozície sa spravidla vyrábajú na základe jemne rozptýleného hliníkového prášku. Pre oblúky kolies existujú aj špeciálne antikorózne prostriedky, na ktoré sa najčastejšie používa tzv. Tekutý uzáver (silný elastický materiál). Samostatnou triedou sú antikorózne materiály pre skryté dutiny. Sú určené na manipuláciu s prahmi, vzperami, nosníkmi, podlahovými zosilňovačmi a inými povrchmi.

Metóda elektrochemického riadenia s koróziou kovu na karosérii automobilu je použitie špeciálneho elektronického zariadenia, ktoré obsahuje elektródu určenú na koróziu. Jednoducho povedané, nekoroduje karosériu auta, ale spomenutú elektródu. Tento spôsob je veľmi efektívny, ale jeho významnou nevýhodou je vysoká cena.

Ako odstrániť koróziu z auta

Teraz sa obraciame priamo na metódy a prostriedky boja proti korózii v aute vlastnými rukami. Predovšetkým je potrebné mechanicky odstrániť hrdzu z povrchu. A robte to veľmi opatrne! Na tieto účely používajte brúsny papier, rôzne brúsne kotúče na vŕtačku alebo brúsku, ako aj na pieskovanie. Je to posledný nástroj, ktorý najefektívnejšie čistí postihnutý povrch.

Tiež sa používajú špeciálne zlúčeniny na odstránenie korózie. Najjednoduchšie je v tomto prípade použitie slabého roztoku kyseliny chlorovodíkovej s následným odstránením.

však najspoľahlivejšia antikorózna metóda je použitie konvertorov alebo modifikátorov hrdze. Premieňajú oxid železa na tanát železa. Spravidla zahŕňajú polyméry pôsobiace ako primér.

Hrdzavé konvertory pre automobily premieňajú koróziu na vrstvu fosfátov a chromátov železa a zinku. Niekedy sa používajú aj na ošetrenie nekorodovaného kovu pred nanesením zeminy, aby sa zabránilo budúcej korózii, a na zlepšenie stupňa priľnavosti laku na kovový povrch.

Nezávislý boj proti korózii automobilov má nasledujúci sled:

  Odmasťovanie povrchu. Na tento účel môžete použiť rôzne prostriedky, napríklad alkohol alebo lieh.

Odstránenie hrdze z krytu

Pamätajte, že všetky práce sa musia vykonávať opatrne, pretože aj malá škvrna od hrdze môže v priebehu času významne rásť.

Viditeľný je hrdzavý šev

vždy skontrolujte stav zvarov na karosérii. Pamätajte, že sú najviac náchylné na koróziu. Predovšetkým je to nebezpečná intergranulárna forma. Dôsledkom jeho vzhľadu je nepostrehnuteľná strata tvárnosti a pevnosti kovu. Hranice zváraných zŕn sa teda náhodne ničia a oblasti štruktúrnych transformácií sa menia na anódu, ktorá sa intenzívne rozpúšťa. Tento jav je okrem toho možné pozorovať nielen na železných telách strojov, ale aj na nehrdzavejúcej oceli, hliníku, chrómniklu a zliatinách chrómu. Korózia v tomto prípade hrozí, že dôjde k roztrhnutiu jednotlivých zŕn kovu, vďaka čomu šev a telo ako celok postupne strácajú svoje mechanické vlastnosti.

Najcitlivejšie na hrdzavé časti karosérie sú spodné časti dverových panelov, prahy, predné krídla, časti skríň spodnej časti karosérie a vnútorný povrch podbehov kolies. Vzhľadom na to, že prístup na tieto miesta je ťažký, vždy existuje riziko, že si nevšimnete výskyt ohniská hrdze. Skontrolujte ich stav na inšpekčnom otvore alebo na výťahu!

Populárne odstraňovače hrdze

V súčasnosti existuje v predajniach automobilov desiatky rôznych konvertorov hrdze a ich dosah sa môže v rôznych regiónoch krajiny líšiť. Preto nemá zmysel vydávať odporúčania týkajúce sa nákupu konkrétneho výrobku. Ako príklad uvádzame niekoľko mien populárnych zlúčenín, ktoré sú bežné medzi majiteľmi automobilov. takže:

Populárny nástroj „Tsinkar“

 • "Tsinkar"
 • "Movil"
 • Konvertory Hi-Gear Rust
 • "Mail"
 • Sonax,
 • "SF-1"
 • runway,
 • Permatex,
 • Bitumast,
 • "Fosfomet".

Je potrebné pamätať na to, že s akýmkoľvek konvertorom môžete zvládnuť hrdzu, ktorej vrstva nepresahuje 0,1 mm. Aktívne zložky navyše bojujú iba s tvrdohlavou hrdzou. Je lepšie mechanicky odstrániť jeho uvoľnený komponent (pomocou brúsneho papiera, noža, kovovej kefy, pieskovania atď.).

Výber konkrétneho nástroja by mal byť založený na sortimente, jeho zložení, cene. Našťastie sú lacné, takže ak je zakúpený produkt neúčinný, môžete si vždy kúpiť niečo iné.

Ako sa objavuje hrdza

Hlavnou príčinou hrdze je zničenie ochrannej vrstvy krytu, bubna alebo nádrže. Deštrukcia vrstvy môže nastať v dôsledku fyzikálnych alebo chemických účinkov na povrch častí. Okrem korózie sa na povrchu bubna, nádrže, práškových kompartmentov môže objaviť hrdza vo forme plaku, pozostávajúceho zo solí vápnika a železa. Ale hlavná vec - z akéhokoľvek dôvodu sa objaví hrdza, bielizeň v takejto práčke nie je možné prať, kým nebude odstránená.

Metódy čistenia vonkajšieho plášťa

Ak sa na skrinke práčky objavila hrdza, zatiaľ čo skriňa nekorodovala, bude potrebné ju nielen vyčistiť, ale aj natrieť. Čistenie a maľovanie je nasledovné:

 1. Povrch s odlupujúcou sa farbou a stopami korózie sa musí očistiť brúsnym papierom (vhodné je 80) alebo brúskou.
 2. Zvyšky hrdze odstránite pomocou špeciálneho rozpúšťadla „Ziankovka“. Predáva sa vo forme spreja. Sprej sa aplikuje na vyčistený povrch a trie sa tvrdou syntetickou kefou (stará zubná kefka alebo na čistenie odevov). Po osušení obrúskom.
 3. Zatvorte bubon, dvierka a časti skrinky, ktoré nie sú poškodené koróziou, pomocou celofánu alebo handričky, aby sa nezafarbili.
 4. Zahrejte povrch fénom. Na vyhrievanom povrchu je základný náter a farba lepšia a vydrží dlhšie.
 5. Naneste základný náter v dvoch vrstvách. Medzi prvou a druhou prestávkou na 10-15 minút, takže prvá vrstva má čas zaschnúť. Pre prácu je lepšie použiť základný náter a farbu v sprejových nádobách. Ľahko sa nanášajú a rýchlo schnú.
 6. Po zaschnutí základného náteru naneste farbu. Farba by mala byť smaltovaná na kovových povrchoch a rovnakej farby ako telo práčky. O deň neskôr môže byť stroj pripojený.

Нередко можно видеть следы ржавчины на пластиковых частях стиральной машины. Появление бурых пятен и подтеков может быть как признаком коррозии металлического корпуса, так и следствием некачественной воды. Môžete očistiť auto od hrdze z plastu a vrátiť ho do pôvodnej podoby pomocou Domestos, Comet alebo Mr. Muscle. Vhodný je akýkoľvek nástroj na čistenie povrchu vodného kameňa a hrdze. Naneste a opláchnite špongiou po 5-10 minútach.

Rez v stroji, ako vyriešiť situáciu

Práčka sa môže hrdzaviť nielen zvonka, ale aj zvnútra. Toto sa často stáva, ak boli porušené prevádzkové podmienky alebo sa výrobca rozhodol šetriť materiál, z ktorého sú vyrobené bubny a skrutky, ktoré pripevňujú vnútorné časti, a preto zažívajú agresívny účinok vody a čistiacich prostriedkov. Ak sa chcete zbaviť hrdze na bubne alebo skrutkách, ak sa objavili v dôsledku výrobcu použitím lacných materiálov nízkej kvality, môžete tieto diely vymeniť iba za lepšie.

Medzi porušenia prevádzkových podmienok patrí aj nedodržanie kvality vody, ktorá tečie z vodovodného kohútika, s požiadavkami výrobcu zariadenia. To sa týka obsahu vody v vápniku, železe, fosfore atď. Pod vplyvom vysokej teploty sa uvoľňujú z vody a usadia sa na stenách bubna, ohrievača, nádrže, priehradky na prací prášok a vytvárajú povlak. Prvá vrstva plaku je hustá a druhá a tretia sú voľné. Vytvára sa nie vo vnútri bubna, ale na jeho vonkajšej strane. Počas rotácie častice voľnej vrstvy odlietajú a spolu s vodou a saponátmi padajú na odev. Výsledkom je, že veci sú pokryté hnedými stopami hrdze a usadenín.

Zložité znečistenie

Vyššie uvedeným spôsobom nie je vždy možné zbaviť sa škvŕn na oblečení. Ak práčku používate dlhší čas a zriedka ju čistíte, pričom nedodržiavate prevádzkové pravidlá, potom sa v nej môže hromadiť veľa odpadu. Trosky upchávajú filtračný a výstupný ventil. Výsledkom je, že voda, pomaly presakujúca, listy a odpadky, vrátane vločiek hrdze, zostáva vo vnútri. Budete musieť vyčistiť filter, nádrž, ventil a manžetu od nečistôt a zvyškov. Môžete ich odstrániť iba rozobratím práčky.

Známky hrdze vo vnútri stroja

Okrem výskytu charakteristických hnedých škvŕn na pranom prádle existujú aj ďalšie znaky, pomocou ktorých je možné určiť, že práčka, hoci pomaly, ale zvnútra hrdzaví.

 • Vzhľad hrdzavých škvŕn na plastovej doske práčky, priehradke na prášky a gély, na palete.
 • Vzhľad hrdzavých prúžkov a škvŕn na manžete.
 • Červené pruhy a škvrny na bubne.

Jedným z prvých znakov zničenia stroja zvnútra je výskyt nepríjemného zápachu. Je to spôsobené skutočnosťou, že v práčke sa hromadí odpad, čo z nej bráni odstráneniu nadmernej vlhkosti a čistiacich prostriedkov z nej. V dôsledku toho sa vo vnútri zariadenia vytvára agresívne prostredie, ktoré vedie k oxidácii vnútorných železných prvkov. Ak bubon nie je vyrobený z jedného plechu z nehrdzavejúcej ocele, ale má iba nerezový povlak, potom môže dôjsť k poškodeniu, ak je poškodený.

prevencia

Keď dôjde k porušeniu prevádzkových a skladovacích podmienok zariadenia, objaví sa na práčke hrdza. Aby práčka vydržala čo najdlhšie, musia byť dodržané jednoduché pravidlá.

 • Miestnosť, v ktorej stojí práčka, by mala byť vetraná. Je to potrebné, aby v miestnosti, kde je prístroj umiestnený, nebola vlhkosť vysoká.
 • Zabráňte nárazu, pádu stroja.
 • Dvere bubna udržiavajte vždy pootvorené, aby sa vo vnútri nehromadila vlhkosť.
 • Nenechávajte vo vreckách kovové predmety, ktoré by mohli poškriabať povrch valca.
 • Pravidelne (najmenej 1-2 krát za 3 mesiace) odstraňujte vodný kameň alebo umiestnite magnetický filter na prívod vody do práčky. Na zmäkčenie vody sa do práškového a gélového podnosu môže pridať 1 - 2 lyžičky. sóda popol alebo kalíšok na odmerky.
 • Na čistenie práčok zvnútra trosiek použite špeciálne nástroje: chlpy zvierat, klky atď.

Pin
Send
Share
Send
Send