Užitočné tipy

Príznaky napínania a trhania stehenných svalov

Pin
Send
Share
Send
Send


Preťahovanie zadnej časti stehna môže byť bolestivé zranenie umiestnené vo svaloch nohy. Svaly na ochromenie sú tvorené tromi zadnými svalmi umiestnenými medzi stehnom a kolenom, inak nazývanými zadnou časťou stehna. Biceps femoris, semitendinosus a membrány začínajú ako šľacha, ktorá sa vkladá do panvovej kosti. Tieto svaly potom pokračujú po celej dĺžke stehennej kosti a prechádzajú cez koleno, aby sa uchytili na kostiach dolnej časti nohy, holennej kosti a fibule. Okrem toho sa cez bedrový kĺb rozprestiera malá časť svalu hamstring. V tomto článku sa budeme zaoberať tým, ako liečiť distenziu zadnej strany stehna.

Svaly zadného stehna spolupracujú so štvorhlavými svalmi a pomáhajú regulovať silu a stabilitu kolenného kĺbu. To nám umožňuje ľahko vykonávať pohyby, ako sú chôdza, beh, skákanie a drepy. Vedieť, kde sa svaly ochromujú, pripevňujú na kosti nôh a panvy, vám môžu poskytnúť dobrú predstavu o tom, ako sa môžu zraniť. Čo je svalová atrofia?

Fyzioterapia na natiahnutie zadnej časti stehna

Fyzikálna terapia je jednou z najbežnejších metód liečby distenzie chrbta stehna, ktorá pomáha zväčšovať rozsah pohybu a posilňovať svaly. Fyzikálna terapia a rehabilitačné programy sa môžu vykonávať prostredníctvom praktických cvičení s fyzioterapeutom alebo sa učiť, ako ich vykonávať doma. Fyzikálna terapia je účinná iba vtedy, ak sa vykonáva pravidelne. Cieľom je čo najviac obnoviť fungovanie pacienta a zároveň minimalizovať riziko jeho preháňania.

Kvôli vysokej miere výskytu, pomalému hojeniu a pretrvávajúcim symptómom zranenia hamstringa môže byť zraneným a ošetrujúcim lekárom celkom výzva. Odhaduje sa, že takmer tretina zranení zadného stehna sa opakuje počas prvého roka po návrate k športovej alebo fyzickej aktivite, pričom následné zranenie sa stáva závažnejším ako pôvodné zranenie.

Jedna taká fyzioterapeutická technika, známa ako hĺbková čistiaca masáž, sa môže použiť v kombinácii s inými bežne používanými procedúrami. Účinok hĺbkovej očistnej masáže vedie k predĺženiu ochromenia o menej ako tri minúty, čo zvyšuje flexibilitu, ale neovplyvňuje svalovú silu.

Použitie kineziologickej pásky, ako je elastická lepiaca páska, sa tiež ukázalo byť účinné pri zvyšovaní pružnosti svalov a znižovaní rizika zranenia. Toto zariadenie je takmer identické s ľudskou pokožkou, čo sa týka hrúbky aj pružnosti a športovci ho zvyčajne používajú na liečbu zranení a rôznych fyzických porúch. Príčiny bolesti pod kolenom za ohybom.

Cvičenie a strečing

V procese obnovy môže pomôcť vykonanie cielených strií a vylepšených cvičení. Je dôležité zistiť, či je váš konkrétny úsek mierny alebo ťažký, pretože určuje úroveň intenzity, s ktorou by ste mali začať. V priebehu času sa vaše svaly posilnia, čo vám umožní obnoviť schopnosť vykonávať predchádzajúcu fyzickú aktivitu. Odporúča sa päťminútové zahriatie so svetlom kardio.

Efektívne strie na stoličkách: začnite sedením na stoličke, ohýbaním kolien o 90 stupňov. Teraz poranenú nohu zdvihnite z podlahy a nohu vyrovnajte čo najďalej, ale aby ste sa cítili pohodlne. Pred vrátením na zem držte nohu najmenej 20 sekúnd. Tento úsek opakujte päťkrát na oboch stranách, aby ste dosiahli rovnomernú úroveň flexibility v oboch nohách.

Cvičenia na posilnenie nôh: Pomocou vašej telesnej hmotnosti môžete posilniť svaly ochromených. Začnite ležať lícom nadol s predĺženými oboma nohami. Teraz ohnite jedno koleno a priveste pätu k zadku na päť sekúnd. Pre každú vetvu vykonajte dve sady po 15 opakovaní. Keď je táto časť cvičenia úplná, zostaňte lícom nadol, obidve nohy natiahnuté rovno a jednu nohu zdvihnite čo najvyššie zo zeme. Toto dodatočné cvičenie zopakujte 15-krát pred prepnutím na opačnú nohu. Nakoniec môžete tomuto cvičeniu pridať váhu, pretože vaše hamstringy sa stanú silnejšími.

Krútenie: tieto cvičenia sa odporúčajú po tom, ako ste získali silu v nohách. Začnite krútiť pripútaním jedného konca cvičenia k pevnému predmetu a druhého konca k členku. Potom si sadnite na stoličku s predĺženým kolenom. Teraz otočte alebo ohnite koleno k zemi. Tým sa pás napne a aktivuje sa hamstring. Zrýchlenie je možné urobiť jednoduchým vystúpením a zostupom z plošiny dostatočne vysoko, aby sa aktivovali hamstringy, ako robustná stolička. Pre každé cvičenie vyplňte dve sady po 15 opakovaní.

Stály úsek: začnite ohýbať jednu nohu pred vami, druhú nohu natiahnite dozadu. Ľahko ohnite koleno druhej nohy a nakloňte sa dozadu. Udržujte svoju panvu naklonenú dopredu a pomaly sa nakláňajte dopredu, aby ste dosiahli svoje ohyby. Mali by ste cítiť predĺženie chrbta predĺženej nohy cez lýtko a stehno. Držte tento úsek po dobu 20 až 30 sekúnd a potom zopakujte dva až trikrát pred prepnutím na opačnú nohu. Tento úsek je ideálny pre tých, ktorí majú radi behanie, sprinting alebo športovanie na ihrisku.

Sedací úsek: začnite sedieť na podlahe, obidve nohy sa pred vami natiahnite, kolená rovno. Nakloňte sa pomaly a snažte sa dosiahnuť prsty. Snažte sa neohýbať kolená, aby ste si dobre natiahli svoje hamstringy. Po dosiahnutí toho, koľko sa môžete natiahnuť, držte túto pozíciu 20 až 30 sekúnd.

Strečing s partnerom: S pomocou priateľa môžete získať hlboký úsek hamstringov. Začnite ležať chrbtom k zemi. Nechajte svojho partnera zdvihnúť jednu nohu, zatiaľ čo ju držíte rovno. Teraz by mal váš partner jemne zdvihnúť nohu a natiahnuť ju. Je dôležité nepreťažovať a udržiavať kontakt so svojím partnerom, aby sa tak nestalo. Toto cvičenie opakujte dvakrát až trikrát na oboch nohách.

Cvičenie s penovým valčekom: Pomocou penového valca môžete vykonávať samomasírovanie a myofasciálne uvoľňovanie. Začnite v sede na podlahe a obe nohy sú vysunuté rovno. Pod zadok vložte penový valec a začnite sa pohybovať tam a späť a mierne do strán. Príčiny bolesti nôh nad kolenom.

Čas na zotavenie a tipy

Zotavenie sa z napínania zadnej strany stehna bude závisieť od závažnosti zranenia, ako aj od schopnosti vášho tela vyliečiť sa. Okrem toho bude váš záväzok voči odporúčaným fyzioterapeutickým režimom a plánom na liečbu dorzálneho napínania bedra rozhodujúcim faktorom pri rýchlom obnovení vašej ochromenia.

Všeobecne sa odporúča, aby ste sa nezúčastňovali žiadnych fyzických aktivít, kým nebudete mať pocit, že sa vaša poškodená noha môže voľne pohybovať ako nepoškodená noha, a pokiaľ si znovu nezíska silu. Nadmerné používanie skôr, ako sa vaše zranenie úplne uzdraví, môže viesť k zraneniu osôb alebo k trvalej dysfunkcii svalov.

Je dôležité si uvedomiť, že každý pacient sa zotavuje inak, takže pred začatím akýchkoľvek namáhavých cvičení si dajte dostatok času.

Stretch Prevention

Aby ste sa čo najviac ubránili zraneniam v prípade ochromenia, odporúčame v prvom rade zahriať a roztiahnuť svaly pred fyzickou aktivitou. Pomaly zvyšujte intenzitu cvičenia, pretože príliš veľká horlivosť zvyšuje šance na svalové poškodenie exponenciálne. Prestaňte cvičiť, akonáhle máte pocit, že ste sa mohli zraniť. Nakoniec sa zamerajte na posilnenie cvičenia, ktoré pomôže zvýšiť vytrvalosť svalov.

Liečenie zranení hamstringov alebo väčšiny svalových zranení môže byť v tomto ohľade oveľa ťažšie, ako im predchádzať. Dodržiavaním tipov a rád o tom, ako zaobchádzať s distenziou zadnej strany stehna opísanou v tomto článku, si môžete byť istí, že robíte všetko, čo je možné, pri zachovaní vašej bezpečnosti. Príčiny bolesti v oblasti stehien a zadku.

Anatómia stehenných svalov a špecifiká ich napínania

Femorálne svaly sú rozdelené do 3 veľkých skupín. Zoberme si každú z nich.

 1. Zadná skupina - flexory (bicepsy, semišové šľachy, semi-membranózne, popliteálne). Kontrakcia prvého s ohnutým kolenom otočí holeninu smerom von. Zvyšok týchto svalov prispieva k pohybu dolnej končatiny dovnútra, z ktorých posledná pôsobí iba na kolenný kĺb a ohýba ju. Pri pevnej panve je dolná časť nohy ohnutá v kolennom kĺbe a bedro je vysunuté, s pevnou dolnou nohou je trup predĺžený. Ak počas týchto akcií nebol sval predhriaty, môže sa bolestivo roztiahnuť - obeť cíti silnú bolesť.
 2. Predné svaly zahŕňajú:
 • krajčírstvo,
 • štvorhlavý sval,
 • rovno
 • široká stredná
 • bočné široké,
 • stredne široký.


Poškodenie skupiny predných svalov v dotknutej oblasti, vč. rozťahovanie štvorhlavého svalu, vyvolané hlavne ostrými pohybmi počas vonkajších hier.

 1. Mediálna skupina sú svaly aduktora (lastúry, krátke, dlhé a veľké aduktory, tenké) umiestnené na vnútornom povrchu stehna. Pomáhajú priviesť stehno a otočiť ho trochu smerom von, ohnúť ho v bedrovom kĺbe, ohnúť dolnú časť nohy v kolennom kĺbe a otočiť ju dovnútra.

Natiahnutie stehenného svalu aduktora sa pozoruje u športovcov s neúspešným pristátím po skoku, ako aj s priamou silnou ranou, povrazom na nevyhrievané svalové tkanivo.

Príčiny rozťahovania

Zranenie svalov stehien nastáva podľa pomerne jednoduchého mechanizmu. Hladké zaťaženie TBS umožňuje minimalizovať zaťaženie a distribuovať ho do všetkých svalových skupín nohy. Prudký a náhle trhnutie zakáže svaly, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť napnutia stehenných svalov. Príčiny zranenia:

 • prudká zmena postoja,
 • vysoké zaťaženie s nedostatočným napínaním,
 • strata pružnosti svalov a šliach v dôsledku dlhodobého nedostatku pohybu,
 • cvičenie a práca, vzpieranie,
 • vonkajší náraz: smerové úrazy, neúspešné pády, neočakávané zrážky.

Klinický obraz podvrtnutia

Príznaky osoby, ktorá ťahá femorálny sval, sú:

 • Kliknite na tlačidlo. Pacient to pociťuje v čase poranenia - láme svalové vlákna.
 • Pain. Veľmi intenzívne, zvyčajne sa vyskytujú okamžite. Pacient je nútený prestať sa pohybovať, niekedy sa vyvinie bolestivý šok. Obzvlášť bolestivé zranenia v oblasti kĺbov stehna, pretože tu sa koncentrujú zväzky nervových vlákien.
 • Bolesť pri pohmate. Dotknutú oblasť nie je možné dotknúť. To vám umožní okamžite objasniť miesto zranenia.
 • Hematóm. Vzniká, ak sú poškodené krvné cievy a krvácanie sa vyskytuje v tkanive a pod kožou.
 • Opuch. Je to znak rozťahovania bedrových bicepsov.
 • Tuhosť pohybov.

Prevalencia edému a hematómu, závažnosť bolesti sú ďalšími kritériami závažnosti zranenia.

Stupne napínania

Poranenie femorálnej svaly sa klasifikuje podľa stupňa poškodenia:

 1. Prvý stupeň je charakterizovaný prítomnosťou bolesti v neprítomnosti podkožného krvácania. Obeť sa môže naďalej pohybovať, ale pociťuje nepohodlie na zadnej strane stehna.
 2. Druhý stupeň namáhania bedrového svalu je diagnostikovaný s čiastočným narušením integrity svalových vlákien (slza) a je charakterizovaný prítomnosťou hematómov a výrazným syndrómom bolesti. Pacient bude mať ťažkosti s chôdzou a zdvihnutím rovnej nohy.
 3. Tretí stupeň svalového napätia je diagnostikovaný s úplným pretrhnutím stehenných svalov, sprevádzaným silným podkožným krvácaním a neznesiteľnou bolesťou končatín. Pohyby nôh sú mimoriadne bolestivé, pacient nemôže chodiť sám.

diagnostika

Na potvrdenie diagnózy musíte kontaktovať traumatológa. Vykonáva vyšetrenie a zbiera anamnézu. Na určenie lokalizácie poškodenia lekár požiada, aby sa pohyboval bolesťami v nohách, ohýbal sa a narovnal sa, aby skontroloval kĺby, preskúma podliatiny a vyhodnotí bolesť zranenia. Ak sú pochybnosti o tom, či je kosť poškodená, je predpísaný ďalší röntgen. Lekár sa môže tiež odvolať na MRI alebo ultrazvukové vyšetrenie.

Po vyšetrení a vykonaní všetkých diagnostických postupov lekár predpíše potrebnú liečbu. Liečba naťahovania bedrového svalu závisí od stupňa poškodenia.

Príčiny a vlastnosti úrazu

Zranenie svalov zadnej časti stehna sa vyskytuje s výrazným zaťažením bez prípravy a zahrievania. Medzi hlavné dôvody, prečo k tomuto porušeniu dochádza, patria napríklad:

 • prudká zmena polohy,
 • zhoršenie svalového tonusu,
 • vzpieranie
 • hrbole a ostré kolízie.

Dokonca aj začínajúci športovci si musia uvedomiť, že je dôležité pripraviť svalový systém na nadchádzajúce záťaže, aby nedošlo k náhodnému napnutiu svalov, aby nedošlo k dislokácii alebo namáhaniu, takže potom nemusíte tráviť dlhé a drahé ošetrenie.

Prvá pomoc

V prípade poranenia femorálneho svalu je v prvom rade dôležité vytvoriť si odpočinok pre zranenú končatinu, aby nedošlo k nadmernému napätiu na vláknach. Miesto koleno z mäkkého materiálu. Obeť by mala byť v polohe na chrbte, kým sa bolesti a opuchy neznížia. Potom sa aplikuje zima na poškodený povrch (bežný ľad z chladničky, zabalený do celofánu alebo uteráka). Odporúča sa postup opakovať 20 minút každé 3 hodiny. Chráni pokožku pred priamym kontaktom s ľadovým povrchom a prikrýva ju obrúskom.

Na zmiernenie zápalu môžete použiť špeciálnu masť s anestetickým účinkom. Použitie teplých a horúcich obkladov je kontraindikované: to vedie k silným modrinám. Aby sa poškodená oblasť chránila pred opuchom, je potrebné na nohu položiť elastický škrtidlo.

Ak sa hematómy objavili po prvej pomoci, ale bolesť sa nezmenšila - okamžite sa poraďte s odborníkom: oneskorená liečba môže v budúcnosti vyvolať zlomeniny, dislokácie a posuny v postihnutej oblasti.

Druhy zranení

Ak sú poškodené svaly stehien, môže to byť jeden z takých typov podvrtnutí, ako napríklad:

 • poškodenie chrbta
 • aduktorový sval
 • predný sval.

Napínanie svalov zadnej strany stehna môže mať veľmi vážne následky, pretože v tejto oblasti existuje skupina svalov zodpovedná za ohýbanie nohy na kolene a predlžovanie bedrového kĺbu. Poranenie v tejto oblasti je sprevádzané silnou bolesťou.

Pri náraze môže dôjsť k rozťahovaniu predného svalu. Takéto zranenia často postihujú ľudí, ktorí sa zaoberajú bojom proti sebe alebo iným typom zápasu. Pri takom zranení dôjde k pretrhnutiu šľachy.

stupeň závažnosti

Existuje niekoľko rôznych stupňov závažnosti poškodenia svalov zadnej časti stehna, medzi ktorými je potrebné zdôrazniť napríklad:

V závislosti od zložitosti zranenia majú príznaky a klinické prejavy určitý stupeň intenzity. Mierny stupeň sa považuje za najjednoduchší, pretože príznaky nie sú príliš výrazné. Bolesť svalov na zadnej strane stehna je zanedbateľná a má ťažný charakter, opuchy sa objavujú veľmi zriedka. Pri chôdzi nie je prakticky žiadne nepohodlie. V nemocničnom prostredí nie je potrebná špeciálna liečba.

Mierne zranenie je charakterizované výskytom výraznejších symptómov. Keď sú svaly zadnej časti stehna roztrhané, nastáva silná bolesť, ktorá sa výrazne zvyšuje, keď sa noha pohybuje. Okrem toho sa vyskytuje opuch, tvorba modrín a tvorba modrín, keď dochádza k subkutánnemu krvácaniu.

Liečba podvrtnutia

V prvom a druhom stupni je pacientovi pridelený pokoj. Do úplnej obnovy svalového tkaniva a väzov je potrebné vyhnúť sa akejkoľvek fyzickej aktivite. Po úľave od bolesti je pacientovi predpísané fyzioterapeutické a fyzioterapeutické cvičenie.

Pri treťom stupni závažnosti poškodenia môže liečba vyžadovať drastickejšie opatrenia: v prípade prasknutia sa chirurgický zákrok vykoná na poškodenom svalovom tkanive. Regenerácia môže trvať až šesť mesiacov v závislosti od charakteristík tela.

Hlavné príznaky

Ak počas tréningu došlo k akútnej bolesti na stehne, mali by ste sa poradiť s lekárom, aby ste predišli komplikáciám. Однако, если нет возможности диагностировать растяжение в профессиональной клинике, то можно самостоятельно распознать наличие проблемы. Стоит отметить, что симптомы разрыва мышц задней поверхности бедра достаточно характерные и выражаются в:

 • болезненных ощущениях,
 • sčervenanie kože
 • opuch,
 • tuhosť pohybov
 • prítomnosť hematómu.

V najťažšom štádiu poranenia sa objaví trhanie svalov a pocit náhleho kliknutia. Pri palpácii sa môžu bolestivé pocity výrazne zvýšiť.

Človek sa môže dobre pohybovať, ale jeho pohyb je zreteľne narušený. Akékoľvek pohyby sú sprevádzané silnou bolesťou. S úplnou prestávkou sa bolesť stáva veľmi silnou a človek sa snaží obmedziť pohyb.

Okrem toho je možná horúčka a silná slabosť. Porušenie integrity svalov a väzov zadného stehna môže byť sprevádzané skutočnosťou, že nie je možné ohnúť nohu na koleno.

Konzervatívna terapia


Liečba femorálneho výronu zahŕňa:

 • Obmedzenie pohybovej aktivity je potrebné pre účinné hojenie stehenných svalov: v prvý deň sa odporúča pozorovať pokojný odpočinok a v nasledujúcich dňoch používať barle na presunutie bariel, čo môže znížiť zaťaženie poškodených svalov.
 • Aplikácia ľadových zátok na liečbu napínania femorálnych svalov: ľadové zábaly by sa mali aplikovať na postihnuté miesto dvakrát až trikrát denne a mali by sa uchovávať najmenej pol hodiny. Alternatívne môžete použiť vyhrievaciu podložku naplnenú studenou vodou.
 • Na sebe elastickú bandáž alebo kompresné pančuchy.
 • Upevnenie končatiny v polohe, ktorá podporuje odtok krvi z poškodenej oblasti: Aby sa zbavil opuchov, musí byť noha umiestnená nad úrovňou srdca. Požadovaného účinku môžete dosiahnuť umiestnením vankúša alebo valčeka pod nohu.
 • Perorálne podávanie antispasmodík (No-shpa, Midokalm) a nesteroidné protizápalové lieky (diklofenak, ketoprofén, piroxikam).
 • Miestne lieky by sa mali spočiatku podávať pred spaním s masážnymi pohybmi. Následná liečebná taktika - trikrát denne. Najúčinnejšie lieky pre farmáciu: Lyoton-1000, heparínová masť, Actovegin, Nikoflex, Voltaren Emulgel, Indomethacin.

servis je

Skúsený chirurg alebo traumatológ môže presne určiť prítomnosť porušení počas externého vyšetrenia pacienta. Lokalizácia podliatin a bolestivosť poškodenej oblasti naznačuje intenzitu nárazu, ktorý viedol k podvrtnutiu.

Liečebné vlastnosti

V závislosti od stupňa komplexnosti zranenia sa zvolí individuálna technika ošetrenia. Pre miernu až stredne závažnú liečbu liečba vyžaduje odpočinok pre pacienta a odstránenie stresu. Pacientovi sa niekedy odporúča, aby po poranení chodil po určitú dobu s podporou o barle.

Najťažší stupeň napínania sa lieči po dlhú dobu. V prípade roztrhnutia alebo úplného pretrhnutia svalov sa vykoná chirurgický zákrok. Najlepšie je, ak sa operácia uskutoční v prvom týždni po zranení, pretože v priebehu času sa sval môže nezvratne zmenšiť a obnovenie pôvodnej veľkosti bude veľmi ťažké. Následne terapia zahŕňa aj implementáciu fyzioterapeutických procedúr a použitie špeciálnych cvičení v terapeutickej gymnastike.

Obdobie vymáhania

Po liečbe je potrebné vykonať rehabilitačné opatrenia. Zahŕňajú postupy, ako napríklad:

 • fyzioterapia,
 • plávanie
 • fyzioterapeutické cvičenia
 • masáž.

Obdobie rehabilitácie do značnej miery závisí od stupňa komplexnosti poranenia, napríklad pri miernom svalovom zaťažení netrvá dlhšie ako 10 dní. V zložitejších prípadoch, keď sa svaly, väzivá alebo šľachy pretrhnú, môže trvať šesť mesiacov, kým sa úplne zotaví.

Preventívne opatrenia

Každá osoba, ktorá uprednostňuje aktívny spôsob života alebo sa venuje športu, by sa mala bezpodmienečne riadiť základnými bezpečnostnými predpismi, pomôže im zabrániť pravdepodobnosti zranenia počas tréningu. Ako preventívne opatrenia je bezpodmienečne nutné pred cvičením zahriať všetky svaly dobre a nepreťažiť ich.

Úsek stehenného svalu aduktora

Vnútorná svalová skupina je zodpovedná za vyrovnávanie nôh a ohýbanie kolena. Pri pokusoch o sedenie na motúzi bez prípravy, pri drepe a silných kopoch je zranený. Dlhý sval adduktora je najviac náchylný na strečing, ku ktorému dochádza pri športoch, futbale, rýchlom korčuľovaní, hádzanej, lyžovaní, atletike (vysoké skoky).

Quadriceps Stretch

Pretože tento sval (štvorhlavý sval) je v ľudskom tele najmasívnejší, je zranený iba silnou expozíciou (zvyčajne ide o nadmerné zaťaženie v profesionálnom športe) - zníženie svalového tkaniva pri prudkom spomalení vysokej rýchlosti pohybu. Častejšie je poškodený konečník svalu tejto skupiny, ktorý je na rozdiel od ostatných pripevnený k dvom kĺbom: bedru a kolenu.

Poranenia bedrového svalu

V oblasti bedrového kĺbu je celá skupina bedrových svalov, ktoré zabezpečujú komplexné pohyby nôh (flexia, extenzia, adukcia, únos, rotácia). Jedná sa o gluteál, stredný gluteus, hlboký gluteus, biceps femoris, semitendinosus, semimembranosus, quadratus femoris a ďalšie. K ich poškodeniu dochádza pomerne často, a to nielen pri športe. Hlavným mechanizmom je neočakávané zníženie, ku ktorému dochádza pri páde, šoku, nadmernej fyzickej námahe u fyzicky nepripravených ľudí.

Hip podvrtnutie

Toto je vážnejšie zranenie v porovnaní so svalovým napätím. Predchádza mu predĺžené napätie spojivového tkaniva, ktoré vedie k rednutiu vlákien a strate ich elastických vlastností. Vyvrtnutie je možné v oblasti bedrového kĺbu a kolena.

Väzby bedra sú zranené v nasledujúcich situáciách:

 • Vzpieranie so širokými nohami. Typické zranenie športovcov.
 • Opakované kopy a pády v športe.
 • Natiahnutie pod intenzívne zaťaženie netrénovaných ľudí.

Charakteristickým znakom tohto zranenia je výskyt symptómov nie v čase vystavenia, ale pri opakovanom zaťažení.

Závažnosť šľachy:

 1. Ľahké pri roztrhnutí jednotlivých vlákien.
 2. Stredný stupeň. Väčšina väzov je zranená, začína sa oddeľovanie vlákien od seba.
 3. Vážny stupeň. Roztrhnutie a úplné pretrhnutie väzivového aparátu.

Prvé dva stupne sa nepovažujú za zložité a zaobchádza sa s nimi konzervatívne.

Silný stupeň je nebezpečný s komplikáciami a neúplným obnovením pohybu, preto si vyžaduje hospitalizáciu a chirurgické ošetrenie.

Príznaky a diagnostika rozšírenia bedier

Bez ohľadu na miesto a druh poškodenia (svalov alebo väzov) má bedrové poranenie bežné príznaky:

 • Kliknite na tlačidlo. Pacient to cíti v čase zranenia. Roztrhané svalové vlákna.
 • Pain. Veľmi intenzívne, zvyčajne sa vyskytujú okamžite. Bolesť núti pacienta, aby sa prestal pohybovať, niekedy sa vyvinie bolestivý šok. Obzvlášť bolestivé zranenia v oblasti kĺbov stehna, pretože tu sa koncentrujú zväzky nervových vlákien.
 • Palpačná neha. Dotknutú oblasť nie je možné dotknúť. To vám umožní okamžite objasniť miesto zranenia.
 • Hematóm. Vzniká, ak sú poškodené krvné cievy a krvácanie sa vyskytuje v tkanive a pod kožou.
 • Opuch. Je charakteristický pre napínanie bicepsov stehna.

Prevalencia edému a hematómu, závažnosť bolesti sú ďalšími kritériami závažnosti zranenia.

Diagnóza začína podrobným vyšetrovaním pacienta o okolnostiach poranenia. Je dôležité nielen nájsť miesto s najväčšou intenzitou symptómov, ale tiež zistiť, ako pacient vytiahol svaly a šľachy. Niekedy je kvôli ťažkému opuchu a bolesti palpácia miesta poranenia ťažká, a preto je základom pre stanovenie diagnózy príbeh pacienta. Chirurg vykoná ohybové predĺženie nohy a požiada pacienta, aby sa o neho oprel. Po týchto manipuláciách je diagnóza jasná. Na vylúčenie zlomenín kostí je predpísaná dislokácia kĺbov, roztrhnutie väzov, rádiografia a počítačová tomografia.

Liečba po potvrdení diagnózy

S prvou a druhou závažnosťou poranenia svalov a väzov (keď nedochádza k úplnému pretrhnutiu svalových vlákien a väzov) sa pacient lieči samostatne doma. Musí prísne dodržiavať tieto odporúčania:

 • Kompletný zvyšok postihnutej oblasti. Cestuje iba po barle. Ak sa tieto odporúčania nebudú dodržiavať, doba zotavenia sa výrazne predĺži a môžu sa vyskytnúť komplikácie. Napríklad zápal väzov bedrového kĺbu. Dieťa má povolené použiť náplasť na zabránenie pohybu, pretože pre malé deti je ťažké vysvetliť potrebu úplného odpočinku.
 • Chorá noha sa umiestni nad úroveň tela a pod ňu sa vloží vankúš. Deje sa tak, aby sa zabránilo edémom.
 • Je vhodné fixovať miesto poranenia elastickým obväzom bez toho, aby to narušilo prísun krvi do tkanív.
 • Prvé tri až štyri dni aplikujte za studena každé 4 hodiny po dobu 15 minút, potom môžete poranenú oblasť namazať pomocou zahrievajúcich mastí. Bezpečnostným kritériom pre ich použitie je vymiznutie opuchu tkaniva. Okrem zahrievania existujú ďalšie lokálne prípravky, ktoré zmierňujú stav pacienta. V tabuľke uvádzame ich stručnú charakteristiku.
Mechanizmusmenárysy
Chladenie tkaniva. Redukcia bolesti a opuchuHeparínová masť, NikovenaŽiadny vplyv na telesnú teplotu
zahrievanieDolpik, Nikofleks CapsodermPoužívajte až po vymiznutí opuchov. Mnohé obsahujú včelí jed, ktorý je kontraindikovaný u detí a pri prítomnosti alergií.
Úľava od bolesti"Traumeel S", "Fastumgel", "Lyoton"Kompozícia obsahuje ibuprofén a diklofenak. Účinné od prvých dní.
 • Ak bolesť po akútnom období bolí, predpisujú sa lieky proti bolesti. Konkrétne liečivo najlepšie objasní lekár, pretože napríklad s extenzívnym hematómom a edémom je aspirín a ibuprofén kontraindikovaný.

 • V období zotavenia, ktoré závisí od závažnosti zranenia, sa používajú masáže a fyzioterapia. Masáž sa môže začať už piaty deň po miernom natiahnutí svalov a väzov. Fyzioterapiu predpisuje lekár individuálne.

Pri ťažkých zraneniach s úplným pretrhnutím svalov a šliach je indikovaná chirurgická liečba. Takéto poškodenie sa lieči oveľa dlhšie a môže mať následky - krívanie, obmedzenie pohyblivosti kĺbov.

Rehabilitácia a zotavenie

Aktívna rehabilitácia sa môže začať iba so súhlasom lekára. Ak začnete cvičiť skôr, je možné opakovať napínanie alebo dokonca prasknutie svalu.

Uvádzame zoznam účinných metód rehabilitácie:

 • Ultrazvuk. Pôsobí s teplom, čo zlepšuje krvný obeh a stimuluje návrat buniek k normálnym činnostiam. Procedúra sa vykonáva špeciálnym prístrojom, ktorý trvá 3 - 10 minút, je bezbolestná. Priradiť kurz (zvyčajne 10 procedúr) denne.
 • Elektroforéza. Elektrický prúd s nízkou intenzitou dodávaný do poškodeného svalu elektródami stimuluje malé kontrakcie myocytov. To vo všeobecnosti prispieva k ich regenerácii a obnoveniu funkcie.
 • Infračervené žiarenie. Prienik hlboko do tkaniva, rozširuje krvné cievy, zmierňuje bolesť.
 • Fyzioterapeutické cvičenia. Súbor cvičení predpísal lekár individuálne. Ich hlavným princípom je pravidelnosť a postupné zvyšovanie zaťaženia.

Načasovanie vymáhania závisí od stupňa poškodenia:

 • S miernym stupňom - ​​21 dní.
 • V priemere dva mesiace.
 • Závažne - až šesť mesiacov sa niekedy musí fyzioterapia robiť dlhšie.

Jednoduché pravidlá prevencie pomáhajú predchádzať poraneniu svalov a väzov v nohách: nezačínajte vážne cvičenia bez zahrievania a zahrievania, zastavenia cvičenia, keď sa cítite prepracované alebo boľavé vo svaloch, správnej výživy a normalizácie hmotnosti a nosenia pohodlnej obuvi.

Veľmi účinné cvičenie na rýchle obnovenie väzov a svalov stehna

Ľudové metódy

Liečba výronov bedrového svalu doma ľudovými liekmi je okrem hlavného liečenia predpísaného lekárom.

Nižšie sú uvedené najpopulárnejšie recepty používané pri liečbe svalového výronu:

 1. Pivný vývar. Nápoj zohrejte vo vodnom kúpeli a nedovoľte mu, aby povaril. Ponorte doň uterák alebo gázu, vyžmýkajte ho a posypte mletým korením. Naneste na poškodenú oblasť obklad 15 minút.
 2. Ošetrenie čučoriedok. Nalejte lyžicu konárov, koreňov a kôry rastlín so pohárom vody a varte na miernom ohni. Nechajte tekutinu mierne vychladnúť, vložte do nej kúsok tkaniva, vyžmýkajte ho a naneste na postihnuté miesto.
 3. Cibuľová terapia. Jemne nasekajte cibuľovú hlavu. Zmiešajte s cukrom, aby ste získali hustú zmes. Zabalte všetko do gázy, položte na poškodenú oblasť a nechajte hodinu. Vykonajte kompresiu každé 2 dni.
 4. Ošetrenie modrou hlinkou. Spojte hlinený prášok s vodou, kým nezískate hustú zmes. Vložte ju do chladničky. Potom stuženú hlinku vložte do postihnutej oblasti. Tento postup opakujte každých 4-5 hodín.
 5. Lisuje sa s mliekom. Navlhčite handričku tekutinou a naneste na poškodenú oblasť stehna. Vymeňte obklady po každom ochladení.
 6. Ošetrenie borovicovými konármi. Naplňte smaltovanú nádobu do polovice borovicovými konármi. Hore s vodou a varte 30 minút. Výsledný vývar použite na liečivý kúpeľ.

Metódy alternatívnej medicíny sú zamerané na odstránenie bolestivých symptómov, ale nie na liečenie základného ochorenia. Pred použitím ľudových receptov je potrebná odborná konzultácia.

Komplikácie a prevencia výronov

Nežiaduce účinky pretrhnutia väzov a svalov bedrovej oblasti:

 1. Degeneratívne zmeny kĺbov - artróza. Faktorom vedúcim k tomuto ochoreniu je trauma chrupavky kostí.
 2. Ak je poškodený kruhový väz hlavy stehennej kosti, môže sa stať komplikáciou aseptická nekróza: v tejto oblasti sa vyskytuje nekróza tkaniva z dôvodu narušenia zásobovania krvi.
 3. Svalová kýla sa môže vyskytnúť, keď je poškodená fascia (spojivová membrána), ktorá pokrýva sval. Terapeutická patológia sa vyžaduje, ak je obeť profesionálne zapojená do športu. Liečba je takmer vždy chirurgická pomocou štepov.
 4. Migelosy sú tesnenia vo forme uzlov, ktoré sú cítené vo svaloch. Aby sa zabránilo rozvoju tohto ochorenia, po každom zaťažení by sa mala vykonať masáž chodidiel.


Aby sa zabránilo rozťahovaniu, je dôležité dodržiavať bezpečnostné opatrenia:

 • Pred silnou fyzickou námahou vykonajte dôkladné zahriatie na zahriatie všetkých svalových skupín,
 • nezabudnite robiť cvičenia zamerané na napínanie väzov a svalového tkaniva, aby ste zvýšili ich elasticitu,
 • záťaž počas tried sa zvyšuje postupne (odporúča sa zahriať prvý postup),
 • ak si nie ste istí, či môžete cvičenie vykonávať správne, nemali by ste ho absolvovať, kým nedosiahnete určitú techniku ​​a vytrvalosť,
 • Je dôležité zastaviť v čase: ak pociťujete preťaženie svalov, odporúča sa ukončiť tréning, pretože sa zvyšuje riziko zranenia.

Skúsený lekár dokáže eliminovať následky rozťahovania prvého a druhého stupňa stehenných svalov za pár týždňov, úplné rozpadnutie svalov - za jeden až dva mesiace.

Úspešnosť liečby závisí od načasovania kontaktu so špecialistom: čím skôr je problém diagnostikovaný, tým vyššia je šanca na zotavenie v priebehu niekoľkých týždňov, nie mesiacov, takže ak sa u vás vyskytnú príznaky výronov, odporúča sa kontaktovať najbližšiu kliniku alebo zavolať lekára doma.

Pin
Send
Share
Send
Send