Užitočné tipy

Dungeons and Dragons (Dungeons and Dragons)

Pin
Send
Share
Send
Send


DnD (Dungeons & Dragons D&D, DnD)sú to žaláre a draky ... fantasy dosková hra na hrdinov, ktorú vyvinuli Gary Gygeks a Dave Arneson. Existuje veľa vydaní s upravenými pravidlami hry. A áno, na hranie musíte tiež vytvoriť postavy.

Na základe mojich skúseností ako hráč a spisovateľ môžem povedať, že zručnosti získané v hrách mi pomáhajú vytvárať hrdinov, s ktorými sa ľahšie vcítia do emócie. Existuje šialene veľa článkov o tom, ako vytvoriť svoj vlastný jedinečný charakter, ale väčšina z nich sa týka charakteru.

V tomto článku začnem s rozborom postavy kameňmi z hľadiska herného systému a možností jeho prenosu do knižného sveta. Dohodneme sa na tom, že ak nie je uvedené inak, charakterom sa rozumie sférická osoba vo vákuu.

Poďme teda zistiť, z čoho vlastne postava pozostáva.

osobnosť, fyziológia a schopnosti, Tieto tri faktory považujem za vzájomne prepojené a trochu sa prekrývajúce. Bez nich však nie je možné vytvoriť harmonický obraz. Tak či onak, toto je skutočnosť.

osobnosť

Minulosť, Aj keď začnete písať knihu od narodenia vašej postavy, má už minulosť. Toto je sociálne postavenie jeho rodičov, príjem, zloženie rodiny. Zahŕňa to aj stupeň jeho zdravia: či jeho matka jedla dobre, aká bola ekologická situácia počas tehotenstva. Aj novonarodená postava prichádza na svet už s batožinou.

znak, Je založená na temperamente, to znamená na nervovom systéme. Ktoré sa následne obmedzia vzdelaním. Alebo sa nedrží. Ak je vaša postava prirodzene temperamentná, môže sa na verejnosti sladko usmievať, ale vydať niečo, keď ho nikto neuvidí. A to ho robí živým.

motivácia, Najdôležitejší bod osobnosti. To, z čoho tancuje. Nezdá sa, že by sa hneď objavil, a preto sa berie do úplného konca. To pomáha vašej postave konať, nevzdávať sa, ísť vpred a rásť. Čiastočne tiež určuje fyziológiu a schopnosti. A prvú otázku, ktorú vám pán hry položí, keď mu začnete hovoriť o koncepte vašej postavy „Aká je jeho motivácia?“ Ja ako čitateľ sa vždy opýtam postavy kníh. A ak môžem odpustiť neurčitú motiváciu v nádeji, že sa otvorí po silnej postave alebo podpornej postave. Ale ak GG nemá žiadnu motiváciu, zatiaľ čo je šedá a nič nevyčníva - túto knihu zavriem!

svetonázor, Ako by som na neho mohol zabudnúť. Najzábavnejšia položka našej osobnosti. Worldview nám ukazuje morálku a etiku postavy. Existujú dve osi, pozdĺž ktorých visí ten istý znak.
Prvý odhaľuje náš chaotický charakter, neutrálny alebo dodržiavajúci zákon, druhý - zlý, láskavý alebo neutrálny.

Worldview je spravodlivý náradiepopisujú základné osobnosti postavy, jeho psychotyp. Dvaja hrdinovia s rovnakým svetonázorom môžu vyzerať úplne inak v závislosti od toho, ako sa svetonázor kombinuje s inými časťami osobnosti.

Vplyv svetonázoru (a vo vašom svete nemusí mať vplyv!) Na účinnosť kúziel, láskavosť božstiev, postoj iných postáv (ak vidíte svetonázor, nie je zložitý niektorými vonkajšími znakmi).

Dobro a zlo
dobrý zahŕňa altruizmus, úctu k životu, starostlivosť o život a zdravie iných živých vecí. Dobrý charakter robí obete, aby pomohol ostatným.

neutralita zahŕňa určitú ľahostajnosť. Zvyčajne sú takéto postavy stále proti vraždám, napriek tomu sa však nezastavia, aby sa vzdali svojej poslednej košele, aby niekoho zachránili.

zlo existuje bolesť, útlak, zabíjanie ostatných. Zlé postavy často nemajú takú funkciu ako súcit. Zlé postavy sa často zabíjajú bez výčitiek svedomia, najmä ak sú ziskové (a môže existovať akákoľvek motivácia pre výhodu).

Náhodnosť a poslušnosť
Postavenie, ktoré dodržiava zákon, bude hovoriť pravdu, zachovávať svoje slovo, rešpektovať tradície a autoritu. Odsudzujú tých, ktorí si neplnia svoje povinnosti. Chaotické postavy nasledujú volanie ich svedomia, sú prívržencami všetkého nového, robia, čo majú radi.

Zákon, Čest, dôveryhodnosť, servisná autorita, spoľahlivosť, nasledovanie tradícií, ťažkosti s prispôsobením sa novému, to všetko je v súlade so zákonom. Medzi tými, ktorí považujú dodržiavanie zákona za šírenie názorov, existuje jediný pravý spôsob, že iba zákonné správanie vytvára životaschopnú spoločnosť, v ktorej si každý bude istý, že každý bude konať tak, ako má.

Podľa mojej skúsenosti sú postavy, ktoré dodržujú zákon, veľmi únavné, najmä ak nie sú sami, ale ich je veľa. Často pobúria svojou korektnosťou a precíznosťou. Čo z nich robí veľmi svetlé.

neutralita, Jeden, ktorý je vo vzťahu k vyššie uvedenému neutrálny. Niektoré rešpektujú autority, sú zvyčajne úprimné, ale môžu byť v pokušení lhať alebo klamať ostatných.

chaos, Sloboda, prispôsobivosť, flexibilita, bezohľadnosť, nespokojnosť s legitímnou autoritou, vyrážka a nezodpovednosť. Tí, ktorí obhajujú chaotické správanie, sa domnievajú, že iba osobná sloboda vám umožňuje vyjadriť sa, rozvíjať svet a spoločnosť a využívať potenciál každej osoby.

Svetonázor je niečo, čo sa v postave môže celkom ľahko zmeniť. Hlavná vec, ktorú treba pamätať, je, že pre harmonický vývoj človeka by človek nemal preskočiť z jedného extrému na druhý. Urobte jeden krok pozdĺž jednej z osí a postupne meníte psychológiu. Vedie k tejto príčine a následku.

Stolná hra "Dungeons and Dragons"

Dungeons & Dragons (D&D) je známa značka fantasy hier na hranie rolí. Po celom svete bolo vydaných niekoľko vydaní stolovej hry, bolo napísaných veľa literárnych kníh, natáčali sa profesionálne a amatérske filmy, vytvorili sa počítačové hry a začalo sa vydávanie fanstaffov. Séria hier „Dungeons and Dragons“ (Dungeons and Dragons) (dungeony - dungeony, draci - draci) má nespočetné množstvo fanúšikov.

 • Počet hráčov: 2-8
 • Čas hrania: od 40 minút
 • Vek hráčov: 8+
 • Herná mechanika: RPG / RPG, Fantasy

Stolová hra Dungeons and Dragons (DnD, DnD) bola vydaná od sedemdesiatych rokov. 20. storočie. Od roku 1997 spoločnosť Wizards of the Coast, ktorá popularizovala kultovú hru Magic: The Gathering, ju vyvíja a vydáva.

DnD - RPG hra vo fiktívnom svete fantázie stredoveku podľa jedného z nastavení (špeciálne vytvorené svety). Je založená na dosť rozsiahlych pravidlách. Veľa, vrátane parametrov znakov, závisí od hodnôt, ktoré padli na kocky.

Počas hry Dungeons and Dragons hráči ovládajú „žalár“, bojujú s príšerami, snažia sa nespadnúť do pascí, dokončiť misiu, povedzme, hľadať artefakt. Takáto hra môže byť dokončená za hodinu alebo dve. Pod takou základňou sa vyrábajú stoly napodobňujúce herné miesta.

V zložitejšom, ale bežnejšom prípade je pozemok nelineárny, hráči sa musia pri hádzaní kockami spoliehať nielen na svoje šťastie, ale aj na schopnosť zvyknúť si na rolu, budovať sociálne vzťahy v hre, veľa premýšľať, než niečo urobia.

Pozemným motorom je Dungeon Master (Dungeon Guardian). Svet hry je závislý od neho, záleží na tom, kto a čo sa hráči stretnú na svojej ceste.

Hra je takmer nekonečná. Môžete sa spolu stretnúť na jeden večer, stráviť jedno krátke sedenie, prejsť jednoduchou misiou a rozptýliť sa. Budete tráviť čas dobre, ale nebudete mať čas na rozvoj postavy. Fanúšikovia riadia jednu hru mesiace, roky, čerpajú postavy, objavujú svet, užívajú si dobrodružstvo.

Jednoducho povedané, cieľom hry je dostať sa do srdca kobky, dokončiť misiu a získať body za skúsenosti. V počítačovej hre si samozrejme môžete vytvoriť postavu z niekoľkých parametrov, mechanicky sa pohybovať vpred, sekávať nepriateľov a nakoniec sa tam dostať. Mnoho ľudí si takto rád hrá.

Najchutnejším vrcholom však nie je to, ale schopnosť skutočne zostaviť postavu od nuly, akoby v knihe - s charakterom, zvykami, minulosťou. A nech si musí prejsť zvyčajnými scenármi, hráč, zvyknutý na úlohu, sa na chvíľu nestane iba hádzačom kocky, ale súčasťou fascinujúceho príbehu, ktorý bude písať v mnohých ohľadoch. Stávkovanie je najdôležitejšou súčasťou RPG, pre väčšinu je cieľ D&D v samotnej hre a nie vo víťazstve.

Povedať, že existuje veľa materiálov týkajúcich sa DnD - nič nehovoriť, Počet kníh v Dungeons and Dragons je v desiatkach. Základom každej edície je kniha hráča („Príručka hráča“), kniha hostiteľa („Sprievodca majstra Dungeona“), „Príručka monster“, kniha, ktorá popisuje notoricky známych drakov a iné príšery). Tam je ďalšie knihy s kúzlami, zručnosťami, novými triedami, vecami, dejmi hry, taktickými tipmi, umeleckými knihami, a oveľa viac. Sú rôzne pre rôzne vydania. Boli napísané početné články o Dungeons and Dragons, na fórach sa hráči a majstri podelili o svoje skúsenosti.

Balenie, dizajn, lokalizácia

Hovoriť o konkrétnom balíku je možné iba v súvislosti s niekoľkými hrami, ktoré sú k dispozícii v hotových súpravách. Ako napríklad Legenda o Drizztovi alebo „Hrad Ravenloft“, kde môžete ísť dole do jaskýň alebo preskúmať komár s pohodlím a minimálnym úsilím - všetko je pre vás pripravené, zostáva len zhromaždiť hracie pole a vybrať si postavu.

Vo väčšine prípadov je DnD hra „Build It Yourself“. Knihy pravidiel, miniatúry, hracie polia, súpravy kociek, obrazovka, ktorá uzatvára Masters od ostatných hráčov - všetko sa získava osobitne.

Otázka lokalizácie slávnej hry je, žiaľ, veľmi smutná. Urobil sa iba jeden pokus o vydanie knihy pravidiel v ruštine - preklad základných pravidiel DnD 3,5 v roku 2006 - bol neúspešný kvôli chybám prekladateľa. Preto je teraz možné knihu pravidiel nájsť iba v angličtine (napríklad v krabicových hrách), alebo si môžete stiahnuť amatérske preklady na internete. To však nezastaví priaznivcov hrania rolí.

Balík balíkov

V „krabicovej“ verzii nájdete veľa zaujímavých vecí. Napríklad tu je kompletná sada hry „The Legend of Drizzt“: 40 plastových figúr hrdinov a príšer, 32 dlaždíc bežných dungeonov, 22 dlaždíc na konci dungeonov, 1 počiatočná dlaždica dungeonov, 200 kariet, 10 stavových značiek, 72 zážitkových žetónov, 12 žetónov skúseností monštrá, 16 žetónov hrdinov a monštier, 12 žetónov času a pokladov, žetóny duelov, tábory, útoky, útoky a iné veci, dvadsaťstranné kocky, kniha skriptov, pravidlá hry.

To je dosť na hranie viac ako jednej hry v spoločnosti od 2 do 5 ľudí.

V ostatných prípadoch budete potrebovať: kocky (štvor-, šesť-, osem-, desať-, dvanásť- a dvadsaťstranné), predávajú sa s hotovými sadami, listy znakov (môžete tlačiť alebo písať rukou), knihy pravidiel (aspoň základné).

Okrem toho si môžete kúpiť alebo vyrobiť miniatúry postáv a monštier, ihrisko pre pohodlnejšie boje (sú založené na ťahu), krásna obrazovka pre Majstra (aj keď môže ohraničiť svoj rekord nejakou veľkou knihou).

Vo zvlášť zanedbávaných prípadoch, ak sa pravidlá už naučili naspamäť, môžete použiť iba niekoľko kúskov papiera v škatuli, ceruzku a stiahnuť špeciálnu aplikáciu pre svoj smartphone na hodenie kockami.

obsah

Dungeons & Dragons bol spočiatku doplnkom k počítačovej wargame Chainmail. Hlavným rozdielom bol úvod do hry rôznych fantastických stvorení a magických predmetov. Následne, pod kontrolou hráčov, neboli vojenské jednotky, ale jednotlivé postavy, bola akcia hier prevedená do žalárov. Hostiteľ (Dungeon Master) je rozhodca a vypravca. Hráči vytvárajú skupinu niekoľkých postáv, ktoré interagujú s okolitým svetom, riešia rôzne konflikty, zúčastňujú sa bitiek a dostávajú odmeny.

Prvé úspechy spoločnosti Dungeons & Dragons viedli k rozšíreniu podobných herných systémov. V roku 1977 bol systém rozdelený do dvoch vetiev: ľahšie sa učiteľní Dungeons & Dragons (D&D) a štruktúrovanejšie Advanced Dungeons & Dragons (AD&D). V roku 1989 bolo uverejnené druhé vydanie AD&D. V roku 2000 bola pôvodná herná séria D&D prerušená, tretie vydanie AD&D uverejnené s novým systémom bolo premenované na D&D, ktoré tvorilo základ systému d20. Štvrté vydanie bolo uverejnené v roku 2008 a piate vydanie v roku 2014. Okrem toho od druhej polovice dvadsiatych rokov 20. storočia okolo hry vznikla tzv. „Obnova starej školy“, ktorá sa nakoniec stala pomerne významným fenoménom v doskových hier na hranie rolí.

Prítomnosť rôznych fantastických tvorov umožňuje porovnávať Dungeons & Dragons s prácou J.R. Tolkiena, hoci Gygex tvrdil, že vplyv románu Pána prsteňov bol zanedbateľný a použitie jeho prvkov bolo iba marketingovým trikom. Následne bol D&D ovplyvnený prácou ďalších spisovateľov (napríklad, Robert Howard, Edgar Burroughs, Michael Moorcock, Roger Zhelyazny, Paul Anderson).

Na hre sa zúčastňuje hostiteľ (takzvaný „majster“) a niekoľko hráčov, ktorých počet sa líši v závislosti od redaktorov a želaní účastníkov. Jeden hráč zvyčajne riadi činnosť jednej postavy v hernom svete. Sprievodca koná v mene všetkých nezúčastnených postáv, popisuje prostredie a udalosti, ktoré sa v ňom vyskytujú.

Počas hry si každý hráč nastavuje akcie pre svoju postavu a výsledky akcií určuje kapitán v súlade s pravidlami. Náhodné udalosti sú modelované pomocou razidla. Rozhodnutia sprievodcu niekedy nemusia byť v súlade s pravidlami. Toto je Zlaté pravidlo hry: „GM má vždy pravdu,“ takzvaná „majstrovská svojvoľnosť“.

Tradične obsahuje herný sprievodca alebo súbor pravidiel tri knihy: Príručka hráča, Príručka majstra Dungeonu a Príručka monster. Existujú tiež rôzne dodatky, ktoré môže kapitán použiť podľa svojho uváženia.

Niekedy sa v hre používajú rôzne karty na vizuálne znázornenie situácie v hre a môžu sa použiť aj postavy postáv a ich protivníkov. Avšak hlavnou a niekedy jedinou požiadavkou na hru je prítomnosť znakových listov a sady kociek - kocky s daným počtom strán (d4, d6, d8, d10, d12, d20, d100 (percentuálne kocky)).

Pravidlá Dungeons & Dragons prešli niekoľkými vydaniami.

Pôvodné pravidlá boli uverejnené v roku 1974 a boli doplnené v nasledujúcich dvoch rokoch. Formálne a populárne neoficiálne doplnky boli uvedené v The Strategic Review and Dragon.

V roku 1977 spoločnosť TSR vydala dve nové verzie: Pokročilé kobky a draky a Dungeony a draky.

Dungeony a draky bola ľahká (úvodná) verzia hry. V roku 1977 Základná sada žalárov a drakov, tiež volal Second Edition, bol prepustený v krabičkovej verzii. Toto vydanie bolo opravené v roku 1981 súčasne s vydaním Expertná sadaktorým sa dopĺňajú základné pravidlá. V rokoch 1983 až 1985 bolo tretie vydanie vydané v sérii piatich boxov: Základné pravidlá, Odborné pravidlá, Sprievodné pravidlá, Hlavné pravidlá a Nesmrteľné pravidlá, V roku 1991 boli znovu vydané pravidlá Dungeons & Dragons. Toto vydanie obsahuje Hra Dungeons & draci (úvodné pravidlá) a Cyclopedia Rules of Dungeons & Dragons (príručka vrátane materiálu z základné, odborník, spoločník a Hlavné pravidlá). V roku 1994 bol súbor premenovaný Klasická hra Dungeons & Dragons, av roku 1999 dotlačený ako Dobrodružná hra Dungeons & Dragons.

Pokročilé kobky a draky (AD&D) bola zložitejšou verziou hry. V rokoch 1977 až 1979 sa nazývali tri hlavné knihy pravidiel Hlavné vedenie: Príručka hráča (PHB), Sprievodca majstra Dungeonu (DMG) a Príručka príšer (MM).

V roku 1989 bol program AD&D opätovne vydaný (druhé vydanie). Pravidlá boli opäť zostavené vo forme troch kníh. Patria sem dodatky a opravy, ktoré boli uverejnené za posledné desaťročie. Príručka príšer bol prepracovaný Obludný prehľadna základe ktorého bol v roku 1993 vytvorený Obludná príručka.

Druhé vydanie bolo výrazne prepracované. Pod vplyvom verejnosti triedy ako vrah (vrah) a mních (Monk). démoni a devils boli najprv premenované a potom úplne odstránené z hry, napriek protestom fanúšikov hry. Cieľový vek hry sa znížil.

V roku 1995 bola základná príručka vytlačená s malými dodatkami. Medzi fanúšikmi sa volá toto opätovné vydanie AD&D 2.5.

V roku 1997 spoločnosť TSR získala spoločnosť Wizards of the Coast. Nová spoločnosť okamžite začala vyvíjať novú verziu hry.

V roku 2000 predstavili Wizards of the Coast tretie vydanie skupiny D&D, veľmi odlišné od predchádzajúcich. Tretie vydanie pravidiel sa zameriavalo na vytvorenie veľkej flexibility pravidiel a štandardizáciu mechanizmov činnosti. Základ pravidiel bol presunutý do samostatného systému d20dostupné pod licenciou Open Game License.

V roku 2003 bolo vydanie vydané D&D 3.5, Zahŕňalo mnoho menších zmien a rozšírení pre tretie vydanie.

Pravidlá z augusta 2006 D&D 3.5 boli prvýkrát oficiálne uverejnené v ruštine v tom okamihu, ktoré vlastnili v tom okamihu licenciu na vydávanie D&D v Rusku vydavateľstvom AST (preklad editoval A. Lensky).

V auguste 2007 bolo vyhlásené 4. vydanie, ktoré bolo vydané v júni 2008. Prípravné materiály (Sprievodcovia prezentujú: Učebné triedy, Preteky a Sprievodcovia: Knihy Svetov a príšery) boli vydané v decembri 2007 a januári 2008.

Hlavné rozdiely 4. vydania sú:

 • zvýšenie počtu triedových tried z 20 na 30,
 • výrazné zvýšenie vplyvu zvolenej rasy na schopnosti postavy,
 • zmena v zozname pretekov dostupných pre hru,
 • zavedenie špecializácií pre bojovníkov („rýchly“ alebo „silný“ štýl boja),
 • zmena existujúceho systému svetonázoru,
 • nové základné nastavenie (herný svet)

V júli 2014 bolo vydané piate vydanie. Упрощённые правила игры были опубликованы в бесплатном доступе на официальном сайте Wizards of the Coast. В этой pdf-документации была вырезана большая часть классов, рас и предысторий, многие правила для ДМ и большинство монстров. Вместе с новой редакцией Wizards of the Coast анонсировала D&D Adventure League.

Создание персонажей Править

Перед началом игры каждый игрок создаёт персонажа — своё воплощение в игровом мире. Для этого в первую очередь определяются его базовые параметры — сила, телосложение, ловкость, интеллект, мудрость и харизма. Klasicky, s hodom 3d6 (trojnásobný hod šesťhrannej kocky), ktorý dáva rozptyl 3 až 18, ale obvykle sa používa hod 4d6 a hodnota kosti, na ktorú padol najmenší počet, sa zahodí a hodnoty ostatných sa sčítajú. Táto možnosť poskytuje aj rozdelenie 3 až 18, ale viac sklonené smerom k 18: pravdepodobnosť minima klesá 6-krát a pravdepodobnosť maxima sa zvyšuje 2-krát. Okrem týchto dvoch existujú aj ďalšie alternatívne metódy, ktorých opis je uvedený v knihe hráča (pre verziu 3.5 v knihe sprievodcu (Sprievodca majstra Dungeonu)). Potom hráč vyberie rasu a triedu svojej postavy. Potom si hráč môže zvoliť zručnosti, ktoré postava bude mať, ako aj naznačiť jeho svetonázor. Je tiež možné zvoliť božstvo, ktorého charakter uctieva. Na konci musí hráč správne vybaviť postavu: brnenie a zbrane pre bojovníka, zvitky a kúzla pre čarodejníka, kľúče od majstra a ďalšie špeciálne nástroje pre zlodejov a tak ďalej.

Po dohode s kapitánom môže hráč tiež urobiť Quenta - biografia postavy, ktorá je potrebná, aby sa postava lepšie zmestila do herného sveta.

Počas hry môže postava meniť svoje parametre, zlepšovať ich vďaka získaným skúsenostiam.

Proces úpravy hry

Počas hry strana (hráči konajúci spoločne) cestuje po svete a plní rôzne misie a úlohy. Počas cesty získavajú postavy podľa vlastného uváženia skúsenosť DM, ktorá tak či onak pomáha vylepšiť vlastnosti postavy. Postavy tiež zarábajú peniaze a získavajú vybavenie.

Hra môže obsahovať mnoho menších hier, pri ktorých sa postavy pohybujú z jednej na druhú. Môže sa skončiť po ukončení určitej misie a môže pokračovať donekonečna.

Proces hrania v systéme D&D sa vo všeobecnosti nelíši od hier na iných stolových systémoch.

Adventures and Campaigns Edit

Typická hra Dungeons & Dragons pozostáva z „dobrodružstva“, ktoré je zhruba rovnocenné jednému príbehu. DM môže vytvoriť originálne dobrodružstvo alebo sledovať jedno z mnohých dobrodružstiev (tiež nazývaných „moduly“), ktoré boli publikované v celej histórii Dungeons & Dragons. Publikované dobrodružstvá zvyčajne zahŕňajú históriu, ilustrácie, mapy a ciele, ktoré hráči musia dosiahnuť. Niektoré z nich zahŕňajú popisy miest a letáky. Aj keď malé dobrodružstvo „Chrám žaby“ bolo súčasťou pravidiel Blackmoore v roku 1975, prvým samostatným modulom D&D vydaným spoločnosťou TSR bol „Steading Of The Hill Giant Chief“, ktorý napísal Gygax.

Súvisiaca séria dobrodružstiev sa zvyčajne nazýva „kampaň“. Miesta, kde sa tieto dobrodružstvá odohrávajú, ako sú mesto, krajina, planéta alebo celý fiktívny vesmír, sa nazývajú „nastavenie kampane“ alebo „svet“. Nastavenia D&D sú založené na rôznych žánroch fantázie a majú rôzne úrovne a typy kúziel a technológií. Okrem použitia vopred pripravených nastavení môžu DM navrhnúť svoje vlastné fiktívne svety na použitie ako nastavenia kampane.

Miniatúry Upraviť

Rovnako ako jej predchodcovia, aj Dungeons & Dragons používa miniatúry na zobrazenie účastníkov bitky. Prvé vydanie vyžadovalo miniatúry stolných počítačov Chainmail, ale v nasledujúcich vydaniach sa úloha miniatúr znížila z dôvodu schopnosti ústne opísať priebeh bitky.

V 70. rokoch mnoho spoločností začalo využívať popularitu Dungeons & Dragons a špecializovalo sa na výrobu miniatúr. Oficiálne to urobili Grenadier Miniatures [en], Citadel Miniatures [en], Ral Partha [en] a TSR. Väčšina miniatúr mala výšku 25 milimetrov.

Pravidelne sa Dungeons & Dragons vracia ku koreňom a ponúka ďalšie pravidlá pre miniatúry.

Oficiálne nastavenia (herné svety) Dungeons & Dragons:

 • Greyhawk [en] - od narodenia D&D, 1974, prvá samostatná kniha - 1975. V súčasnosti oficiálne podporovaný sprievodcami pobrežia. V tomto prostredí sa činnosť počítačovej hry na hranie rolí Chrám elementárneho zla: Mystara koná od konca sedemdesiatych rokov. Nie je oficiálne podporované od roku 1999. Toto nastavenie obsahuje nasledujúce podsiete:
  • Blackmoor [en] - od narodenia D&D, 1974, prvá samostatná kniha - 1979. Podporované Zeitgeist Games.
  • Hollow World [en] - od roku 1990. Od roku 1999 nie je oficiálne podporovaná.
  • Red Steel - od roku 1994. Nie je oficiálne podporovaný od roku 1999.
 • Ravenloft - od roku 1983. Od roku 2002 do roku 2006 ho podporoval Arthaus, v roku 2006 jeho oprávnenie odobrali vodcovia pobrežia.
 • Dragonlance - od roku 1984. Od roku 2002 do roku 2007 ju podporovala spoločnosť Sovereign Press a na jar roku 2007 jej vodiči odobrali licenciu.
 • Zabudnuté oblasti - od roku 1987. V súčasnosti je oficiálne podporovaná sprievodcami pobrežia. V tomto nastavení je akcia takých počítačových hier na hranie rolí ako Baldurova brána, Icewind Dale, Neverwinter Nights. Toto nastavenie zahŕňa podsiete (nie sú podporované od roku 1999):
  • Kara-Tur [en] (Oriental Adventures) - od roku 1986.
  • Al-Qadim (Arabian Adventures) - od roku 1992.
  • Maztica - od roku 1991.
 • Spelljammer - od roku 1989. Nie je oficiálne podporovaný od roku 1999.
 • Temné slnko - od roku 1990. Nie je oficiálne podporované od roku 1999, oficiálne sa opätovne vydalo na 4. vydanie D&D v roku 2010.
 • Planescape - od roku 1994. Nie je oficiálne podporovaný od roku 1999. V tomto prostredí sa odohráva akcia počítačovej hry na hranie rolí Planescape: Torment.
 • Narodeniny - od roku 1995. Od roku 1999 nie je oficiálne podporované.
 • Eberron - od roku 2004. V súčasnosti oficiálne podporovaný sprievodcami pobrežia. V tomto prostredí prebieha činnosť počítača MMORPG Dungeons & Dragons Online, ktorý sa začal v roku 2006.

Okrem toho boli pre D&D vytvorené oficiálne nastavenia hier pre svety s autorskými právami: Conan, Red Sonja a Lankhmar.

Od leta 2007 vývojári aktívne podporujú iba nastavenie Zabudnuté ríše a Eberron. Prostredie Greyhawk sa považuje za „základné nastavenie“ tretieho vydania D&D: ak kniha D&D nie je venovaná žiadnemu konkrétnemu hernému svetu, rozumie sa, že udalosti, osobnosti a objekty v ňom opísané patria do prostredia Greyhawk.

Wizards of the Coast v súčasnosti vydáva veľa románov o jednotlivých nastaveniach D&D. Svety ako Dragonlance a Forgotten Realms sú známe skôr svojimi románmi, než aby patrili do hry.

Počet hráčov

Minimálny počet hráčov sú dvaja ľudia, vedúci a hráč. Ale hráči („párty“) sú spravidla spoločnosťami troch alebo štyroch ľudí, čo je oveľa zaujímavejšie a efektívnejšie. Možno väčšie množstvo, ale komplikuje to hranie.

Nepostrádateľným účastníkom hry - vedúci, je Keeper of the Underground, známy ako Dungeon Master, DM alebo len Master. Jeho úlohou je viesť hráčov cez príbeh až do finále.

Ako hrať Dungeons and Dragons

Pravidlá Dungeons and Dragons pre začiatočníkov sa môžu zdať veľmi komplikované. Tak to však je - desiatky kníh na stovkách strán sú venované ich jemnosti. Je to však pre skutočných fanúšikov a amatéri si jednoducho užívajú strávenie večera bez toho, aby sa sami namáhali, čo je dosť základnej knihy pravidiel pre jedno z najnovších vydaní systému.

Navyše pravidlá v ruštine sa nedajú vždy získať, čo vytvára ďalšie prekážky (ale tiež ďalšiu motiváciu naučiť sa angličtinu kvôli vašej obľúbenej hre). To viedlo najmä k tomu, že mnoho hráčov komunikuje o vnútornom slabosti pokrivených anglických mien - a dokonale si rozumie.

Majster často nepoužíva štandardné skripty, ale prichádza s vlastnými príbehmi, ktorými musia hráči prejsť. Príbehy s premenlivým vývojom udalostí, ktoré závisia nielen od vôle Majstra, ale aj od rozhodnutia ostatných účastníkov, aby to urobili tak či onak, sa viac oceňujú. Niektorí samozrejme vedú striktne pozdĺž jednej dráhy (tzv. „Koľajnice“), ale hráčom sa to často nepáči. "Rails" sú dobré pre začiatočníkov alebo tých, ktorí sú príliš leniví na to, aby obsahovali fantáziu na hranie postavy.

Nie je možné nájsť uverejnené knihy pravidiel v ruštine. Budete musieť používať knihy v angličtine alebo hľadať v sieti súkromné ​​preklady. Ale aby hra prešla, musíte sa stále naučiť pravidlá a vopred je to nepríjemné, keď sa proces spomaľuje na najzaujímavejšom mieste, pretože je potrebné niečo naliehavo objasniť.

Hlavné pravidlá

Jedným zo základných pravidiel je, že Majster má vždy pravdu. Je to on, kto vedie dej a rozhodne, čo sa stane teraz.

Stávkovanie nie je o nič menej dôležité ako mechanika. Môžete si budovať vzťahy s ostatnými členmi družstva, s postavami iných hráčov, za ktoré DM hovorí, ukázať charakter, dôvod, nielen mávať mečom.

Všetky informácie o charaktere sú zaznamenané na špeciálnom hárku. Atribúty, zručnosti, zbrane, osobné veci, koľko peňazí má v peňaženke a koľko skúseností získal.

Body skúseností (XP, exp) sa udeľujú za úspešnú misiu, za zabitých nepriateľov, podľa uváženia Majstra - za dobré stávky. Na dosiahnutie každej nasledujúcej úrovne („úroveň“) potrebujete čoraz viac bodov. Hráči začínajú na úrovni 1, maximum, ktoré môžu dosiahnuť, je úroveň 20.

V roku 2000 odišla tretie vydanie DnD, a bolo založené na systéme d20platné do dnešného dňa. Kľúčovým objektom, od ktorého osud znakov doslova závisí, je dvadsaťstranná kocka. Správny ikosedron sa stal symbolom hry a túžba vyhodiť „dvadsať“ sa stala drahocennou túžbou hráčov.

V prvom rade sa kocka („kocky“) valí, keď testovanie zručnosti av boji, Pravidlá podrobne opisujú, ktoré kocky hádzajú, v ktorých prípadoch sa uplatňujú pokuty a bonusy. Konečný výsledok ovplyvňujú aj parametre postavy. Mimochodom, oni sú tiež vyhodení na kocky na začiatku hry, ale nestoja predvolene.

Výsledky v skutočnosti závisia od troch faktorov: kompetentná taktika jednotlivého hráča a celého tímu („párty“), správanie postavy opísané hráčom a šťastie, pretože nie je možné predvídať, čo sa stane so zomrieť, aj keď hráte ako mág veštec.

Atribúty znakov

Všetci hrdinovia majú povinný súbor atribútov, ktoré odrážajú ich fyzické a duševné údaje. To je sila, obratnosť, vytrvalosť a inteligencia, múdrosť, kúzlo (charizma). Sú „vyhodení“ vo fáze stvorenia („generazhki“) postavy na troch šesťuholníkoch. Šesť výsledkov (maximum - 18) je rozdelených medzi atribúty podľa uváženia hráča.

Okrem toho existujú rasové bonusy a pokuty za atribúty, ktoré sa pripočítajú alebo odčítajú z výsledkov hodu. Pri výbere triedy sa preto musí brať do úvahy najmä rasa a atribúty.

Atribúty sú veľmi pomalé, ale počas hry rastú, takže ich môžete pôvodne rozdeliť s rezervou do budúcnosti.

Samostatne choďte body života (prístupové body, „zásahy“). Závisia od úrovne, triedy a výdrže.

Bojovník, duchovný, zlodej a mág - Klasická, vyvážená kompozícia strany, ktorú je možné zostaviť bez ohľadu na verziu hry. V skutočnosti však môže byť sada absolútne ľubovoľná. Môžeš robiť dobrých hrdinov, môžeš zlí, môžeš tých, ktorí dávajú prednosť neutrálnej situácii v akejkoľvek situácii.

Napríklad, dávame základné triedy, ktoré sú k dispozícii na výber v hre Dungeons and Dragons 3.5, vydanej pred pätnástimi rokmi, najúspešnejšou a najpopulárnejšou.

Zoznam hlavných tried

 • Barbar - nevzdelaný, ale primitívne silný, výkonný a vytrvalý, bude stáť bok po boku s bojovníkom a bude mať hlavnú ranu nepriateľa.
 • Kňaz (duchovný) - má božské sily, často ideologického vodcu strany a hlavného liečiteľa. Sila závisí od jeho múdrosti, charizmy a od toho, za ktorého boha sa modlí.
 • Bojovník (bojovník) - spravidla „tank“, ktorý obmedzuje nepriateľov a spôsobuje im maximálne škody. Zvyčajne silné a vytrvalé.
 • Dodger (zlodej) - multidisciplinárny špecialista na čistenie vreciek, otváranie pascí, prenikanie tam, kde ich nezavolali, zhromažďovanie informácií a podvádzanie obyvateľstva čestnými a nie veľmi metódami. V boji preferuje zasiahnutie do chrbta. Medzi jeho hlavné vlastnosti patrí obratnosť a inteligencia.
 • Bard nie je len hudobník, ktorý inšpiruje svoj talent pre rôzne úspechy, ale aj najkrajší charakter, ktorý nemá rovnaké postavenie pri zhromažďovaní informácií, diplomatických rokovaniach alebo zvádzaní. A trochu vyčaruje.
 • Paladin je vždy láskavý a vášnivo náboženský charakter. Silný bojovník, ktorý vie, ako uzdraviť, požehnať a zničiť zlo. Má silnú charizmu.
 • Strážca (ranger) je skúsený a šikovný chlapík, ktorý sa vydáva na cestu bez karty, chytí zajačikov na večeru a, ak vôbec, bojuje proti medveďovi aj proti nepriateľom.
 • Čarodejník - čerpá svoju mágiu z vnútorných síl a nezapamätá si kúzla z knihy. Môže to byť veľmi silná a včasná podpora.
 • Čarodejník (čarodejník) je naučený mág, ktorý sa nezúčastňuje knihy s kúzlami. Jeho profilom sú ohnivé gule, magické šípy a písanie zvitkov.
 • Druid - čerpá magické sily z prírody a snaží sa ich chrániť. Sprevádza ho sprievodné zviera, ktoré nemusí byť ani zďaleka zbytočné.
 • Mních je bojový umelec, ktorý nepotrebuje ostré zbrane a ťažké brnenie.

Ak je hráč tesne v základnej triede, môže zobrať niekoľko tried, aspoň jednu pre každú úroveň, a získať znak viacerých tried. Je však potrebné zvážiť, že viacstupňová trieda ukladá pokuty za získanie bodov za skúsenosti („exps“).

tam prestížne triedy so špeciálnymi schopnosťami. Ak ich chcete získať, musíte splniť niekoľko podmienok.

Osobitné zručnosti („výkony“) sú „čipy“ postáv, ktoré sú im vlastné alebo do ich triedy vlastné. Napríklad, ak má bojovník zručnosti pitva a on zabije nepriateľa v tomto kole, potom môže zaútočiť na iného nepriateľa.

Nové zručnosti sa získavajú raz v niekoľkých úrovniach, ale rôzne triedy majú bonusové „výkony“.

Zručnosti („zručnosti“) sa s každou úrovňou zlepšujú. Ich počet závisí od triedy a bonusu inteligencie - od jazdy na koni a zakrádania sa po schopnosť čítať magické zvitky a viesť diplomatické rokovania.

Ukladanie hodov

V prípadoch, keď sa postava potrebuje chrániť pred negatívnymi účinkami, musíte urobiť záchranný hod. Existujú tri typy, ktoré závisia od triedy, úrovne a súvisiacich atribútov.

reflexy - okamžitá reakcia. Sú potrebné napríklad pri vyhýbaní sa explózii, vyvolali pasce. Zlepšiť vďaka dobrej obratnosti.

trvanlivosť - dôležitý ukazovateľ zdravia. Odolnosť voči chorobám, jedom, nepriaznivým poveternostným podmienkam a preťaženiu závisí od toho. Čím vyššia je výdrž, tým lepšia výdrž.

vôľa - odpor mysle voči návrhom, obyčajným a magickým. Silná vôľa medzi hráčmi s vysokou múdrosťou.

Kúzlo v systéme DnD je možné aplikovať rôznymi spôsobmi. Ak to okolie nevyžaduje, potom kúzelník nič nepotrebuje energie duše, nie vo veľkom štýle pentagrams.

 • magi denne si zapamätajte kúzla zo svojej kúzelnej knihy („kúzla“). Počet zapamätaných a dostupných kúziel závisí od úrovne postavy. Každý deň si môžete zapamätať nové kúzla, v závislosti od plánov.
 • kúzelníci nemajú špeciálne knihy. Kúzlo je ich vrodený dar. Musia kúzla vysielať každý deň, ale majú menej kúziel, nemôžu sa naučiť nové na súčasnej úrovni.
 • Druids čerpať ich kúzla zo síl prírody.
 • duchovenský a Paladini udeľujú ich božstvá, ktoré sa musia každý deň modliť.
 • speváciako čarodejníci používajú vrodené talenty.

Pravopisná sila závisí od úrovne postavy, od úrovne kúzla samotného a atribútu zodpovedného za čarodejníctvo. To sa líši v rôznych triedach: inteligencia, múdrosť, charizma.

V pokojnom prostredí môžete vyčarovať bez zhonu. V blízkom boji je vyčarovanie omnoho ťažšie, charakteru sa ukladá pokuta a kúzlo nemusí fungovať.

Kúzelné predmety

Okrem kúziel existujú aj kúzelné predmety: artefakty, zvitky, čarovné prútiky, lektvary.

Lektvary môže použiť akákoľvek postava, ktorá môže otvoriť korok a naliať obsah fľaše do seba alebo do inej postavy v ústach. Najobľúbenejšie liečivé lektvary sa dajú použiť aj v boji.

Svitky sú napísané kúzelníkmi a obsahujú jednorazové kúzlo. Ten, kto vie čítať mágiu (má príslušné zručnosti), ich môže použiť na rovnakej úrovni ako čarodejníci.

Kúzelné prútiky a palice sú ovládané mágmi a postavami so schopnosťou používať magické predmety. Prútiky nesú 50 nábojov jedného kúzla. Palice môžu držať niekoľko rôznych kúziel, môžu sa dobíjať.

Kúzelné zbrane, magické brnenie pracujú automaticky, stačí vziať zbraň do rúk a nasadiť brnenie.

Zostávajúce magické veci konajú individuálne. Napríklad artefakt bude fungovať, iba ak budú všetky jeho súčasti spojené.

V hre sú príšery pre každý vkus, farbu, veľkosť. Od potkanov po drakov. S superveľmocami a bez nich. Iba v hlavnej príručky o príšerách vo vydaní 3.5 viac ako dvesto stvorení.

Čím silnejšie je monštrum, tým viac bodov za to získajú - ale tým väčšia je šanca zomrieť v boji. Úroveň príšery, s ktorou sa strana dobrodruhov stretne, závisí od úrovne postáv a láskavosti Majstra. Mimochodom, nie je ani zďaleka potrebné bojovať so všetkými monštrami - niekedy musíte premýšľať, ustupovať alebo sa radiť a poraziť nepriateľa pomocou zložitej techniky. Alebo príšery sa môžu ukázať ako celkom rozumné, ukáže sa, že sa s nimi dohodnú.

Znalostnosť (niekoľko typov) pomáha nájsť zraniteľné miesta nepriateľa. Napríklad znalec žalára musel počuť o pozorovateľoch a skúsený ranger vám dôrazne odporučí, aby ste sa s trollom neporiadali, ak s vami nemáte alchymický oheň.

Ak stále nemáte predstavu o prechode hry, pozrite si na internete video, ktoré hrá Dungeons and Dragons. Niektorí považujú fanúšikovia DnD za nadšených, ale snažte sa ponoriť sa do hry pre skutočné pochopenie toho, aké to je.

Игра начинается с создания персонажей, прописывания всех их параметров, а также расы, класса, мировоззрения, имени, возраста и квенты (предыстории).

Когда листы персонажей написаны, Мастер дает вводную историю: где вы сейчас находитесь, что вообще происходит. С этого момента персонажи могут совершать различные действия, задавать вопросы, контактировать друг с другом и персонажами истории. На все, что может влиять на дальнейшее развитие событий, придется кидать кубик, большинстве случаев - двадцатигранник.

Выпили пару кружек пива в трактире – бросьте спасбросок по Стойкости, а то вдруг война, а вы пьяный. Пытаетесь выведать у официантки, какие новости в деревне, – бросок на общение или сбор информации.

Иногда можно пройти миссию без единого боя, только хорошим социальным отыгрышем. Ale bitka je, samozrejme, dôležitou súčasťou herného systému, všetky kocky sa hodia sem - pri rôznych druhoch zbraní sa hodí zomrieť.

V boji môžete útočiť, brániť sa, vyčarovať. Každá akcia vyžaduje zvitok „dvadsať“ - čím vyššia hodnota klesla, tým lepší je výsledok.

Po bitke nasleduje rozdelenie trofejí a vydanie „expy“ majstrom.

DM vedie postavy cez príbeh až do konca misie, ktorá sa zvyčajne prijíma na úplnom začiatku. Dlhé dobrodružstvo sa spravidla delí na mnoho malých úloh („úlohy“).

Hra končí po ukončení sprisahania. To však nezasahuje Na pána prísť s novou „čerpanou“ párty.

Kto má rád Dungeons & Dragons

Fanúšikovia počítačových hier založených na tomto systéme by sa určite mali snažiť hrať DnD: Baldurovu bránu, Icewind Dale, Neverwinter Nights, Planescape: Torment, MMORPG Dungeons & Dragons Online.

Tí, ktorí majú radi knihy o fantasy stredoveku, s elfmi, škriatkami, čarodejníkmi, bojovníkmi, sa môžu ponoriť do sveta.

Dobrou pomocou pre začínajúceho spisovateľa bude úloha Majstra - dostane príležitosť simulovať príbeh naživo.

Samozrejme, hráci a reenaktori, ktorým počasie odišlo domov.

Hra zaujme tých, ktorí nemajú kam dať nekonečnú fantáziu a tých. ktorí sa vždy chceli vyskúšať ako herec.

Dodatočné materiály

Existuje niekoľko verzií hry Dungeons & Dragons, ktorá vyšla štyridsať rokov.

Pravidlá DnD boli prvýkrát uverejnené v celovečerných časopisoch v roku 1974. Hra bola vytvorená na základe Chainmail wargame. Prvé vydanie je najjednoduchšie.

V roku 1977 vyšlo druhé vydanie - Dungeons & Dragons Basic Set, v samostatnej krabici. V nasledujúcich rokoch boli vydané ďalšie knihy a súbory.

Advanced Dungeons & Dragons (AD&D) je komplexnejšia verzia hry, ktorá vyšla prvýkrát v roku 1977. Pravidlá boli zostavené do troch kníh. V roku 1989 sa v troch zväzkoch objavilo revidované a doplnené druhé vydanie - Player's Handbook (PHB), Dungeon Master's Guide (DMG) a Monster Manual (MM).

V roku 2000 nový majiteľ značky Wizards of the Coast vydal tretie vydanie D&D. Bolo to radikálne odlišné od tých predchádzajúcich, mal väčšiu flexibilitu hry, zlepšenú mechaniku. Ako prvý použil systém d20. O tri roky neskôr prišli k hre opravy a rozšírenia a systém spolu s nimi dostal názov D&D 3.5.

V roku 2007 začali vydavatelia vyvíjať nové, štvrté vydanie - Dungeons and Dragons 4. V mechanike, triednom systéme a zavedení nového herného sveta boli vykonané zásadné zmeny. Publikácia pritiahla viac pozornosti na tých, ktorí sa zameriavajú skôr na boj, než na uzatváranie stávok, a všeobecne medzi fanúšikmi bol projekt považovaný za neúspešný a nevyvážený.

Preto nasledovalo piate vydanie stolovej hry. Zatiaľ čo je v prevádzke a fanúšikovia majú k dispozícii iba rozbalenú verziu základných pravidiel, čo možno povedať na oficiálnych webových stránkach vydavateľa. Okrem D&D 5 bola ohlásená D&D Adventure League.

Dungeons and Dragons nie je len hra. Je to obrovská vrstva kultúry, sú to tisíce stúpencov a vzrušujúcich dobrodružstiev vo svete fantázie.

Povedzte pár slov v komentároch a na sociálnych sieťach (skupiny VKontakte, Odnoklassniki)

Pin
Send
Share
Send
Send