Užitočné tipy

Ako urobiť šípku

Pin
Send
Share
Send
Send


Náš skúsený tím editorov a vedcov prispel k tomuto článku a testoval ho na presnosť a úplnosť.

Počet zdrojov použitých v tomto článku je 13. Ich zoznam nájdete v dolnej časti stránky.

Tím pre správu obsahu wikiHow starostlivo monitoruje prácu redaktorov, aby zabezpečil, že každý článok spĺňa naše vysoké štandardy kvality.

V tomto článku budeme postupne hovoriť o tom, ako z pevného kameňa urobiť šípku. Ak ste začiatočník, odporúčame začať druhou časťou, aby ste sa naučili robiť rady z jednoduchých materiálov. Môže sa použiť aj spodná časť fľaše na pivo!

Typy šípok

Šípka je jej predná, výrazná časť, vyrobená z pevného materiálu. Rozlišujeme rozsiahlu klasifikáciu šípok:

 1. Podľa zamýšľaného použitia sa rozlišujú športové, tréningové a poľovné tipy.

Prvý sa používa na lukostreľbu v športe a výcviku a druhý sa používa na lov zvierat. Časť športového vybavenia má priamy kužeľovitý tvar, dva ostriace uhly, takže šípku je možné ľahko odstrániť z terča. Športový hrot by mal počas letu poskytovať najmenší odpor vzduchu, nezávisieť od smeru vetra a byť najmenej traumatický. Upevňuje sa na hriadeľ výložníka pomocou závitového spojenia alebo pomocou roztaveného šelaku. Tvar hrotu, okrem kužeľového tvaru, je guľovitý, so zaobleným úderníkom, s priechodným otvorom (pískanie) a tiež vo forme viečka alebo dvojitého kužeľa.

Na použitie v tímových hrách na hranie rolí sa používajú humanizačné šípky. Toto sú špeciálne gumové tipy pre tipy. Ich cieľom je udrieť bez prepichnutia tela.

Šípka na poľovné účely má škodlivé účinky. Špičky majú špeciálny tvar so špičatými čepeľami rôznych čísel (od dvoch do šiestich čepelí). Čepele môžu byť samootváracie, pevné alebo zameniteľné. Špička je niekedy vybavená vložkou s voľnou rotáciou, ktorá odoláva nárazom vetra a uľahčuje obtok kosti. Samostatným typom tejto kategórie sú tupé hroty s roztiahnuteľnými hrotmi po páde do zvieraťa (nárazníky). Sú určené na lov malých zvierat a vtákov. Na lov kožušinových zvierat existuje samostatný druh - tupé hroty, ktoré sa pri náraze usmrtia, aby sa zachovala hodnotná kožušina. Lovecké špičky sú spojené s hriadeľom pomocou závitového spojenia, niekedy vybaveného tlmičom vibrácií.

 1. Na zvláštne účely.

Toto sú tipy, ktoré mali v minulosti konkrétne využitie: prepichnúť reťazovú poštu alebo obsadiť brnenie, znížiť výstroj na lodiach, upozorniť na útok atď. Sú to zvukové šípy tvaru dláta, sekáče, srezni. Okrem toho boli použité vrúbkované čepele v spojení so zápalnými šípkami.

Domáce šípky: funkcie

Bez ohľadu na úlohu musí mať šípka tieto vlastnosti:

 • Domáce tipy musia byť ostré, aby zasiahli cieľ.
 • Pre vysoké škodlivé vlastnosti musia byť odolné.
 • Aby sa zabezpečili dobré aerodynamické vlastnosti, mali by byť mierne ťažké a zároveň racionálne.
 • Materiál na výrobu dýz musí byť odolný, ale zároveň je vhodný na spracovanie.

Okrem toho, aby sa efektívne dosiahli stanovené ciele, všetky šípky musia mať rovnaké tipy, ktoré by mali mať rovnakú váhu. Toto je dôležité najmä pre šípky používané pri streľbe z kuše.

Ako si vyrobiť šípky doma

Ak stručne opíšete výrobný proces, ako robiť tipy doma, môžete určiť hlavné fázy:

 1. Výber správneho materiálu.
 2. Tvorba špičky materiálu so zapínaním pomocou improvizovaných prostriedkov.
 3. Pripevnenie hrotu k hriadeľu šípu. To sa deje dvoma spôsobmi: nasunutím ramena alebo jeho upevnením do drážky vo vnútri. V prvom prípade sa vyrobí špeciálny uzáver, ktorým sa na hriadeli nosí bod. V druhom prípade je vo výložníku vytvorená dlhá drážka a hrot je pripevnený závitmi a lepidlom.
Domáce kované Lugs

DIY šípky: výroba netraumatickej špičky

Ako materiál na špičku sa používa penová guma, šampanské korky, plast, mikroporézna stavebná guma. Z vybraného materiálu by sa mala vyrezať doska 10 mm široká, 45 - 50 mm dlhá a na konci by sa mal vytvoriť ostrý uhol. Pomocou slučky ju pripevnite k tyči pomocou malej medzery, ktorá chráni špičku pred prerazením cez šípku.

Druhá jednoduchá možnosť, ako vyrobiť „humánne“ špičky, je nasledovná: na hriadeľ výložníka je namontovaný kus gumovej trubice dlhý 20 - 30 mm. Mal by byť pevne namontovaný na základni výložníka tak, aby samotný koniec vyčnieval 10 mm od hriadeľa.

Na implementáciu inej metódy budete potrebovať: hliníkovú pásku, mincu, nožnice, zmäkčujúci materiál (odporúča sa použiť kus penovej gumy), látku s rozmermi 10 x 10 cm. Koniec hriadeľa výložníka je obalený elektrickou páskou tak, aby zostala 2 mm. Mince sa na ňu pripevňujú kolmo k tyči, pevné, upevnené elektrickou páskou. Na vrchnej časti je pripevnený kus penovej gumy, ktorá je navrchu pokrytá látkou, všetko je pripevnené elektrickou páskou. Špička môže byť na vrchnej strane zdobená hliníkovou páskou.

Výroba "bojových" tipov

Existuje veľa spôsobov, ako vyrobiť lovecké alebo traumatické tipy pomocou improvizovaných prostriedkov. Niektoré z nich sú:

 1. Na plechu (môžete použiť plechovku pod plechovkou) je nakreslená skica budúceho hrotu, vystrihnutá nožnicami na kov. Obrobok je ohnutý kliešťami, hrot je nabrúsený nožom alebo sekáčom. Na stĺpiku sú vyznačené miesta, kde bude hrot pripevnený. Na týchto miestach sú vytvorené vybrania s hĺbkou 2 až 3 mm. Zmontovaný hrot sa nasadí na šípku, v miestach výklenkov sa pritlačí kliešťami. Čepeľ je pripevnená drôtom, upevnená zverákom, nabrúsená pilníkom.
 2. Výroba hrotov z rukávov. K tomu je potrebné pripraviť hriadeľ, rukávy vhodné pre jeho priemer (od AK-47, lovecké kalibre 223 a ďalšie), samoreznú skrutku, v závislosti od dĺžky špičky (mala by byť kratšia o 5 až 7 mm), lepidlo. Úzka časť rukávu je odrezaná, hrany sú spracované. Potom musí byť upnutý vo zveráku, vystrihnúť kapsulu. Veľkosť použitej vŕtačky by mala byť o niečo menšia ako priemer samoreznej skrutky, vyvŕta otvor v strede kapsuly. Potom musí byť objímka priskrutkovaná k vrtáku tak, aby sa jeho priemer rozšíril na veľkosť hriadeľa. Hrany sú vyplnené, namazané lepidlom, rukáv je zasunutý na hriadeľ až po doraz. Potom sa do otvoru kapsuly zaskrutkuje samorezná skrutka, ktorá sa rozomelie na brúsku.
 3. Kus hliníkovej rúrky sa narovná do plochého stavu, hrany sa odrežú na požadovaný tvar, naostrí sa. Hriadeľ je namazaný lepidlom, nasaďte naň špičku. Ďalší výrobný postup s použitím hliníkovej rúry: niť sa narezáva na špendlík s priemerom 3 cm a priemerom 8 mm, potrubie sa narezáva na kúsky 4 cm. Konce kolíkov sú nabrúsené do špicatého tvaru.
 4. Rozpočet možnosť zámkov na kľúče. Na plochom kľúči so značkou musíte naznačiť tvar špičky. Potom ju držte vo zveráku, odrežte prebytočnú pílku a naostrite hrany brúsnym papierom. Od konca hriadeľa musíte urobiť rez do dĺžky kľúča, zasunúť ho tam, navinúť ho silným káblom. Kvôli pevnosti fixujte lepidlom.
 5. Špička nechtu. Nos hriadeľa je vybraný nožom, ktorý je polovičnou dĺžkou obvyklého klinca. V strede výrezu musíte urobiť odkvapový žľab. Klinec je umiestnený vo vnútri žlabu a je navinutý silným drôtom.

Okrem toho môžu byť bojové hroty vyrobené z rezaných starých nožníc, ktoré sú spojené nožmi, ostrým pilníkom, úlomkom kameňa.

Pin
Send
Share
Send
Send