Užitočné tipy

Ako znížiť hluk ventilátora a zistiť príčinu problému

Pin
Send
Share
Send
Send


Máte lacného čínskeho podlahového ventilátora, ktorý fúka veľmi tvrdo a súčasne vydáva hluk ako lietadlo aj pri prvej rýchlosti? Ste v noci veľmi horúci a nemôžete nechať ventilátor zapnutý, pretože fúka z prikrývky? Tento pokyn je pre vás:

1. Skontrolujte, či je zástrčka ventilátora odpojená.
2. V medzere ktoréhokoľvek z drôtov ventilátora ONE zapnite kondenzátor - 1 microfarad 400 voltov (náklady 15 rubľov).
3. Hotovo!

vysvetlenie:
- Pozri odsek číslo jedna z pokynov.
- Prerušenie vodiča znamená občerstvenie alebo porezanie JEDNÉHO drôtu, ktorý nájdete vo ventilátore, vrátane drôtu, ktorý vedie k ventilátoru.
- Drôt od zástrčky k ventilátoru sa v skutočnosti skladá z dvoch drôtov v jednom puzdre. Ak sa chystáte robiť na kolektívnej farme (opis na konci), to znamená, že najjednoduchším spôsobom opatrne oddeľte plášť na ktoromkoľvek mieste, nájdite dva káble, z ktorých jeden rezáme.
- Ak ste preskočili krok číslo jedna z pokynov, pravdepodobne si nebudete môcť prečítať ďalej.
- Kondenzátor - nezáleží na tom, čo to je, ak to neviete. Choďte do obchodu s rádioprijímačmi a doslovne povedzte „Kondenzátor 1 microfarad 400 voltov pre ventilátor“ (pre referenciu: kondenzátor s kovovým filmom (CL21))) - ak nie, opýtajte sa, kde kúpiť
- Aby ste sa nestáli hlupákmi, kúpte si niekoľko kusov: jeden 0,25 mikrofarad, dva 0,5 mikrofarad a dva 1 mikrofarad [mikrofarady sú skrátene mikrofarady] - všetky majú každá 10-15 rubľov, inú farbu a približne rovnakú veľkosť - potrebujete bude iba jeden
- Najčastejšie je veľa 1 mikrofarad a musíte nastaviť 0,5 alebo 0,25 - záleží to na vašom fanúšikovi. Preto určujte rýchlosť ventilátora, ktorá je pre vás pohodlná. 1 microfarad - veľmi pomalý, 0.5 microfarad - pohodlný, 0.25 dobrý a nie veľmi

- Ak túto vec otvoríte pomocou tlačidiel na ventilátore, je takmer prázdna a je k dispozícii 5 až 10 káblov. V skutočnosti si môžete zahryznúť ktorúkoľvek z nich a priskrutkovať kondenzátor ku koncom drôtu
- Ak je vo ventilátore žiarovka, nedotýkajte sa káblov, ktoré k nej vedú, neovplyvní rýchlosť
- Ak sa pozeráte pozdĺž vodiča od zástrčky k tlačidlám (vodič, ktorý je dodávaný v krabici s tlačidlami), potom je vo vnútri rozdelený na dva vodiče, z ktorých jeden pôjde okamžite k ventilátoru (samotný motor) a druhý sa spájkuje s kontaktom na zbernici pomocou tlačidiel (dlhá čierna vec s drôtmi)
- Ak sa nedotknete drôtu, ktorý sa okamžite dostane vyššie do motora ventilátora, potom urobíte skrat, spálenie bytu a samotný ventilátor sú v skutočnosti nereálne. Ak však vezmete do úvahy článok 2 pokynov, ak ste si vybrali tento konkrétny drôt (neodporúča sa to vôbec, je to najhoršia možnosť), mali by ste opatrne zabaliť samotnú izolačnú pásku, spojenia s kondenzátorom a kondenzátorom (kovové nohy) a je lepšie dve vrstvy. V opačnom prípade sa všetko opísané môže stať a stane sa realitou.
- Ak ste si vybrali iný drôt, s výnimkou vodiča, ktorý okamžite vstúpi do motora ventilátora, nemôžete použiť elektrickú pásku a neizolujte nič. Všeobecne pôjdem s tým, čo a ako na ňu navíjať - bude to fungovať a je 100% bezpečné
- V závislosti od toho, ktorý z káblov ste vybrali, sa rýchlosť ventilátora okamžite zmení na všetkých tlačidlách alebo na ktoromkoľvek zo všetkých tlačidiel.

- Ventilátor má obvykle 4 alebo 5 tlačidiel: 0 - vypnite, 1-3 rýchlosti, 4 - žiarovku (ak existuje). Všetko záleží na ventilátore, ale častejšie ako nie
- Ventilátor obsahuje jeden kábel zo zástrčky (vývodu), ktorý je v skrinke ventilátora rozdelený na dva vodiče. Jeden z nich ide priamo k motoru, druhý z nich k tlačidlám
- Ak spájate kondenzátor do medzery jedného z týchto dvoch vodičov (lepšie číslo), rýchlosť sa zmení na všetkých tlačidlách naraz.
- Ďalej je zrejmé, že do motora vstupujú ďalšie tri vodiče z tlačidiel. Ide o prvú, druhú a tretiu rýchlosť otáčania ventilátora.
- Samotné tlačidlá v podstate neovplyvňujú rýchlosť otáčania, jednoducho prepínajú výkon motora prostredníctvom jedného z týchto troch vodičov a už v samotnom motore určuje jeho rýchlosť (podľa toho sú v motore tri vinutia, na ktoré tieto vodiče idú, ale neviete je to nutné)
- Ak do medzery medzi prvými vodičmi (z troch, ktoré idú k motoru z tlačidiel) pochádzajú z prvého tlačidla rýchlosti do motora, zahrniete kondenzátor, rýchlosť prvého ventilátora sa zníži a ostatné dva zostanú tak, ako boli - to je najlepšia voľba.
- V závislosti od toho, ktorý kondenzátor spájate, bude rýchlosť veľmi nízka, pohodlná alebo optimálna.

- To je všetko, znížili ste rýchlosť ventilátora. Pomocou tlačidiel môžete krabičku otočiť. Ďalej len ďalší popis
- Podobne môžete zmeniť rýchlosť druhého alebo tretieho tlačidla
- Ak chcete zmeniť rýchlosť pri dvoch z troch rýchlostí (tlačidlá), musíte do každej z nich zapojiť kondenzátor podľa opísanej schémy. Jeden kondenzátor môžete použiť pri všetkých rýchlostiach naraz alebo iba pri jednej rýchlosti.

Stručne: rozbalte krabicu pomocou tlačidiel ventilátora, spájajte kondenzátor 1 mkf alebo 0,5 mkf alebo 0,25 mkf do prerušovača drôtov prichádzajúcich z prvého tlačidla rýchlosti do motora ventilátora, skontrolujte rýchlosť, otočte krabicu pomocou tlačidiel tak, ako boli, pripravené.

Lepšie bude spájkovanie, ak existuje spájkovačka. Ak nie, alebo lenivosť, stočte nohy kondenzátora dobre (môžu sa skrátiť, spočiatku sú dlhé) s drôtom, a len v prípade, že ich obalte elektrickou páskou.

PS: metóda kolektívnej farmy je, že ak nechcete nič rozoberať, to znamená rozmotať krabicu pomocou gombíkov, potom môžete kondenzátor spájkovať do samotného drôtu vychádzajúceho zo zásuvky. Ak to chcete urobiť, pozrite si odsek 1 pokynov, potom opatrne odstráňte plášť na vhodnom mieste pre tento drôt, pod ním budú dva drôty odlišnej farby, odrezané JEDNÉ z nich, odkryte konce a pripevnite ku každej nohe (spájke) nohy kondenzátora (sú tiež dva) , obalte elektrickou páskou tak, aby neobsahovali holé káble vrátane nôh kondenzátora. Bolo by lepšie všetko navinúť kondenzátorom s prekrývaním bez toho, aby sa elektrická páska šetrila v dvoch alebo troch vrstvách.

Hluk a bzučanie sú príznakmi problému.

Odporúča sa venovať pozornosť hluku ešte pred nákupom zariadenia. Hodnota ukazovateľa je zvyčajne uvedená v návode na použitie zariadenia. Ak je hladina hluku vyššia ako prípustné ukazovatele, stojí za to uprednostniť menej hlučné modely, aj keď za vylepšené prevádzkové vlastnosti musíte preplatiť.

Hladina hluku zariadenia v zozname charakteristík na mieste

Hladina hluku by sa mala skontrolovať po inštalácii ventilátora. Ak sa ukázalo, že hodnota hlukovej záťaže bola výrazne vyššia ako hodnota uvedená v údajoch z cestovného pasu, problém môže spočívať v nesprávnej inštalácii. Tomuto problému sa môžete vyhnúť tak, že inštaláciu ventilátora zveríte skúsenému pánovi. Ďalšou príčinou hluku môžu byť výrobné závady - takéto zariadenie by sa malo vrátiť v záruke.

Tento problém sa považuje za vážny v prípadoch, keď ventilátor bzučí, hluk, z ktorého predtým bol takmer neznateľný. Vyriešia ho odstránením zariadenia a kontrolou jeho stavu. Ak sú pohyblivé časti veľmi opotrebované, je potrebné vymeniť ventilátor.

Kontrola stavu obežného kolesa

Porovnajte úroveň hluku generovaného vetraním s platnými predpismi. Takže vo dne v obytných priestoroch by objem nemal byť vyšší ako 40 dB, v noci - 30 dB. Na rozdiel od hluku iných zariadení (napríklad chladiča počítačového procesora) ventilátor v kúpeľni, kuchyni alebo záchode nepracuje nepretržite, čo znamená, že maximálna úroveň môže dosiahnuť 70 - 80 dB - ale nie vyššia.

Hlukové dôvody

Ak chcete znížiť hladinu hluku spôsobenú núteným vetraním, mali by ste zvoliť modely obľúbených značiek, ktoré sa vyznačujú tichým chodom a dlhou prevádzkou. Patria medzi ne značky Silent, Viessmann, Vortice a Maico. Ale ani toto zariadenie nemusí pracovať tak ticho, ako sa očakávalo.

Hlavné dôvody zvýšenia hluku počas prevádzky ventilátorov sú nasledujúce:

 • zvýšiť úroveň vibrácií obežného kolesa,
 • porucha motora
 • ložiskové trenie,
 • príliš vysoká rýchlosť vzduchu cez lopatky obežného kolesa,
 • narušenie zvislosti alebo zlá fixácia zariadenia,
 • zlá montáž (jeden z hlavných problémov pri používaní lacných modelov),
 • nedostatok preventívnej údržby zariadenia.

Odvolanie na kvalifikovaného odborníka, ktorý dokáže zohľadniť všetky nuansy inštalácie, pomôže vyhnúť sa problémom s inštaláciou a urobiť všetko správne. Napríklad na strop sa dajú nainštalovať iba modely s guličkovými ložiskami a príliš dlhá dýza ventilátora vedie k zvýšeniu odporu vzduchu a hlasnému hluku.

Dôvodom zvýšeného objemu ventilátora môžu byť zvukové vlny šíriace sa potrubím. V normálnom režime zariadenie začne bzučať silno - v prvom rade to platí pre modely kanálov. Problém už nie je iba v ventilátore, ale v celom systéme, preto by sa mali prijať komplexné opatrenia vrátane zvukovej izolácie ventilačných potrubí.

Metódy odhlučnenia pre potrubné ventilátory

Dôvody pre výber kanálových ventilátorov zahŕňajú potrebu núteného vetrania na relatívne veľkej ploche. Ich charakteristickou črtou je inštalácia nie do jednej zo stien miestnosti, ale do vetracieho potrubia. Takéto zariadenia obsluhuje niekoľko miestností naraz, niekedy celý byt alebo dom. Výkon ventilátora je vyšší, čo vedie k zvýšeniu hladiny hluku.

Jedným zo spôsobov, ako vyriešiť problém hlučnej prevádzky ventilačného systému, je kvalitná zvuková izolácia potrubí. Vyžaduje si to:

 1. Pripravte si potrebné náradie (silikónové lepidlo, mäkká guma, valček s dlhou rukoväťou).
 2. Rezané gumové pásy vhodné pre dĺžku.
 3. Nalepte ich do vnútra kanálov a pevne ich pritlačte k stenám.

Pogumovaný povrch zvýši absorpciu zvuku a eliminuje väčšinu hluku z ventilátora potrubia. Tento spôsob však nie je vhodný pre bytové domy, ktorých obyvatelia budú musieť problém vyriešiť zvukovou izoláciou stien najbližších k potrubiu a znížením prierezu. Zmena veľkosti kanálu urýchľuje pohyb vzduchu, čo vedie k spontánnemu tlmeniu zvukovej vlny v laminárnom prúdení vzduchu. Stena je izolovaná tenkou vrstvou minerálnej vlny alebo iných pórovitých materiálov.

Redukcia šumu stenových modelov na záchode alebo v kúpeľni

Hlasno pracujúci ventilátor v domácej miestnosti nespôsobuje taký nepohodlie, ako sú potrubné zariadenia inštalované v strede domu alebo bytu. Stále však stojí za vyriešenie problému, ak sa hluk z ventilačného systému počas prevádzky zreteľne zvýšil. Na nápravu situácie použite nasledujúce metódy:

 • prevádzka ventilátora na prácu s menším počtom otáčok, čo automaticky znižuje hluk z priechodu vzduchu cez jeho lopatky,
 • kontrola správnej inštalácie zariadenia,
 • inštalácia alebo výmena tlmičov,
 • skontrolovať súlad zariadenia s prevádzkovými podmienkami (av prípade potreby ho vymeňte).

Dobrá možnosť vytvorenia optimálnej výmeny vzduchu v miestnostiach a udržania pohodlnej hladiny hluku sa môže nazývať špeciálne tiché modely. Objem ich práce nepresahuje 25–26 dB. Nielenže to nezasahuje do používateľov vetracieho systému, ale tiež je v súlade s hygienickými normami.

Princíp redukcie hluku v takýchto zariadeniach je použitie špeciálnych izolátorov vibrácií, ktoré znižujú vibrácie rotujúcich prvkov ventilátora. Ložiská zariadenia nevyžadujú údržbu a poskytujú tichú nepretržitú prevádzku po dobu 20 až 30 000 hodín. Ak je systém núteného vetrania neustále zapnutý, prevádzková životnosť zariadenia dosahuje 3 až 4 roky, pri pravidelnom používaní viac ako 10 rokov.

Tichá inštalácia

Výber vhodného zariadenia a špeciálne metódy zvukovej izolácie znížia objem systému núteného vetrania. A hoci nie je možné hluk úplne zbaviť, jeho úroveň bude zodpovedať normám. Na zvýšenie efektívnosti práce pri eliminácii hlukovej záťaže pracujúceho ventilátora sa odporúča poveriť odborníka.

Typická vonkajšia ventilátorová jednotka

Oprava podlahového ventilátora urobte sami! Štart malý: jednoduché ventilátory nemajú uzemňovací terminál. Zariadenie nemá stupeň elektrickej bezpečnosti. Zariadenie podlahového ventilátora obsahuje kryt vyrobený z plastu. Voda sa dostane dovnútra - očakávajte dobrý pretras. Tento typ podlahového ventilátora nie je možné používať v blízkosti vody. Počnúc akváriom s rybami, končiac kvetinovou vázou. Obzvlášť nebezpečné je, keď žijú malé deti. Zmršťovanie padne, dieťa bude hádať, že do neho naleje mlieko ... Nakreslite svoje vlastné závery:

 • nestabilný dizajn
 • základňa sa ľahko zlomí, ohýba,
 • ochrana proti úrazu elektrickým prúdom neexistuje.

Ak podlahový ventilátor spadne, je veľmi pravdepodobné, že sa nič nestane. Ponorte sa do štruktúry. Nechajme stranou funkcie regulácie rýchlosti motora a gombíkov. Poďme hovoriť o prevodovke. Podlahový ventilátor Krasnodar nesie jeden indukčný motor kondenzátora. Predná strana hriadeľa cez čap, matica s ľavým závitom je spojená s lopatkami, zadná časť je vedená do prevodovky tvorenej dvoma ozubenými kolesami, jedným dvojitým.

Hriadeľ je vybavený závitom, ktorý zachytáva, otáča sa, zuby veľkého kolesa. Moment sa prenáša na malé koleso, ktoré poháňa zotrvačník. Ozubené koleso kľukového mechanizmu s priemerom v ramene je preto rotácia nižšia ako rýchlosť pôvodného hriadeľa indukčného motora.

 1. Čepele sa otáčajú pri plných otáčkach motora.
 2. Kľukový mechanizmus sa vďaka prevodovke pohybuje pomalšie.

Cez kĺbový prevod je kľuka zavesená na nohu, kryt motora je namontovaný na osi. Keď sa hriadeľ indukčného motora otáča, čepele sa pohybujú hladko v jednom alebo druhom smere. Tento proces však môžete zastaviť. V prípade dvojitého ozubeného kolesa je kotúč pripevnený k väčšiemu ozubenému kolesu pomocou dvoch guličiek s pružinou vloženou do priechodného otvoru. Ak potiahnete gombík priamo spojený s osou, západka sa vysunie. Spojenie medzi prevodom, hriadeľom je stratené, rotácia sa zastaví. Mechanizmus implementuje ochranu proti pádu: pozdĺž vnútorného otvoru hnacieho ozubeného kolesa sa vyreže šesť drážok. Lopty zapadajú. Získa sa šesť polôh, vzájomný prechod je sprevádzaný cvaknutím, os sa otáča vzhľadom na ozubené koleso, gule narážajú na steny a zasúvajú sa do drážok.

Vyskytujú sa kliknutia, vysoká pravdepodobnosť - vonkajší ventilátor klesol. Pohon je zaseknutý. Funguje tak, že zaskočí ochranný mechanizmus a motor sa tak nespáli.

Veríme, že režim je pre podlahový ventilátor nevýhodný, nevypínajte zariadenie, tepelná poistka motora sa určite zlomí. Prevodovka je pripevnená tromi skrutkami k motoru, rezaným párom mazacích otvorov, cez ktoré je možné okoreniť plastové prevody. Týka sa pohonu rotujúceho s rýchlosťou indukčného motora.

Bolesť hlavy, ako opraviť a zostaviť vonkajší ventilátor. Vidíme situáciu: vzájomná poloha prevodovky je nastavená nesprávne, nohy cez prevodovku, hlava podlahového ventilátora sa bude vzhľadom na prednú rovinu pohybovať asymetricky. Môže byť nepríjemné. Pripojte prevodovku, skontrolujte produkt pripojením napájania. Opatrne sa pokúste vizuálne určiť správnosť vykonanej zostavy, aby nedošlo k úrazu elektrickým prúdom.

Motor podlahového ventilátora

Vo vnútri ventilátora je asynchrónny motor s reguláciou rýchlosti otáčania hriadeľa prepínaním vinutí. Na prevodovke je namontovaný kondenzátor. Rádiový prvok nie je spúšťačom. Veríme, že vinutia nie sú bezdôvodne spojené v štyroch v dvoch radoch, ktoré sú voči sebe posunuté o ôsmu revolúciu. Rotácia poľa využíva fázu napätia a posun o 90 stupňov. V okamihu, keď bude zariadenie zbytočné, jedno vinutie asynchrónneho motora podlahového ventilátora zhorí, budete musieť motor vymeniť. Nie je možné, aby začiatočník ukončil komplexný produkt sám.

Regulácia otáčok sa vykonáva prepínaním napájacieho napätia na príslušné vodiče prepínaním tlačidiel na stojane. Jedno jadro prechádza od šnúry z vývodu k motoru a poloha druhého vodiča je vybraná operátorom. Súčasne sa stlačí iba jedna z rýchlostí, čo je zabezpečené mechanickými metódami blokovania paralelného spojenia. Výrobky Krasnodar sú potešené prítomnosťou podsvietenia: horné tlačidlo umožňuje spaľovanie diód. Vyvarujte sa kolízii v tme s podlahovým ventilátorom. Nepriamo vypovedá: výrobca si je vedomý nestability produktu.

Motor je vyrobený z izolovaného silumínového rotora-bubna, cievkové vedenie je záplatované. Štruktúra zostáva z pochopiteľných dôvodov neznáma, otázka nemá zmysel. Veríme, že pravdepodobnosť poruchy rotora je pomerne malá, kotva dostane energiu zo statora. Štruktúra je zvyčajne reprezentovaná bunkou veveričky. Sada pozdĺžnych vodičov usporiadaných v kruhu, spojených dvoma krúžkami od koncov. С обоих концов на роторе расположена крыльчатка, обдувающая катушки статора. Позволит асинхронному двигателю работать интенсивнее. У краснодарского напольного вентилятора пластиковые крыльчатки.

V prípade nejasností prsteň zapojte pomocou tlačidla (bez demontáže ventilátora) a skontrolujte poruchu. Odpor pracovného vinutia nie je nula, príliš vysoký. Cliff nie je ťažké uhádnuť. Štartovacie vinuté krúžky z kontaktov kondenzátora. Smer otáčania je určený vzájomnou polohou počiatočného a hlavného vinutia, takže po zmiešaní miest získate nesprávny výsledok.

Samozrejme, ak dôjde k zlyhaniu aspoň jedného vinutia, motor nebude fungovať. Jedna fáza nestačí na urýchlenie rotora. Otáčajte čepeľami v smere hodinových ručičiek, aby ste pochopili prítomnosť charakteristickej poruchy. Podlahový ventilátor bude fungovať - ​​jedno vinutie vyhorí. Nie je správne hovoriť o štarte, pracovné cievky, medené cievky sú rovnaké. Motor je kondenzátor.

Metóda regulácie otáčok motora podlahového ventilátora

O spôsobe regulácie rýchlosti sa nič nehovorí, nie je to prekvapujúce. V uvažovanom modeli prichádzajú k cievkam štyri vodiče, jeden dodáva zástrčku. Traja ďalší vstupujú do vinutia cez tkanivovú cambric. To, čo je vo vnútri, nie je isté. Voľba je malá, asynchrónny motor s izolovaným rotorom je riadený dvoma spôsobmi:

 1. Zmena amplitúdy napätia.
 2. Spínanie vinutí s nerovnomerným počtom zákrut.

Neberieme do úvahy riadenie meniča, v tomto prípade jednoducho nie je miesto, kde by bol taký komplexný obvod vhodný. Zostáva regulácia amplitúdy napätia. Na každom z drôtov je nerovnomerný počet zákrut. Jedna rýchlosť (dve) zlyhá, Cambrics bude musieť byť prerušený, preto bude zrejmý elektrický obvod motora. Nepoddajný majster zabalí novú cievku, lenivý vezme peniaze od klienta na kúpu nového motora (starý sa použije na farbu).

Nepriamo je počet otáčok rozpoznávaný pomerom odporov medzi svorkami každej rýchlosti. Tester používa na meranie hodnoty konštantné napätie, takže induktívna časť impedancie sa zahodí. Počet závitov je priamo úmerný ohmickému odporu vinutej časti.

Ako rozobrať podlahový ventilátor

Z toho, čo už bolo povedané, je zrejmé: vo vnútri podlahového ventilátora nie je nič prelomiť. Je to motor a kondenzátor. Zvyšok pripadá na mechanickú časť, na prevodovku. Ak je píšťalka alebo hluk, skúste prevodové stupne namazať. Ako to urobiť, je zrejmé z toho, čo už bolo povedané. V skrinke prevodovky je na tieto účely pár otvorov. Solidol je vhodný na plastové diely.

Oprava podlahového ventilátora, ktorú urobíte sami, by nemala byť príliš ťažká. Vymeňte motor za vhodný z hľadiska hmotnosti a veľkosti. Hlavné typy poškodenia sa týkajú mechanickej časti, obnova sa vykonáva konvenčnými metódami (plastové zváranie polyetylénom) so skúsenými rukami.

Pin
Send
Share
Send
Send