Užitočné tipy

Ako napísať skript: 10 základných krokov

Pin
Send
Share
Send
Send


Asi aspoň raz v mojom živote si každý amatérsky grafomaniac myslel, že by bolo zaujímavé vyskúšať si ruku ako scenáristu. Toto je zaujímavý zážitok - možno je Oscar hneď za rohom! Zostavovanie a písanie sa zdá byť veľmi jednoduché. Ale to tak nie je. Akýkoľvek scenár, podobne ako kniha, je založený na určitých pravidlách a zásadách, ktoré by sa nebáli zoznámiť s začínajúcim scenáristom.

Nápad a žáner budúceho scenára

Hlavnou hnacou silou príbehu je nápad, To je základom celého scenára. Túto myšlienku musíte dôkladne premyslieť a vypracovať. Malo by byť čerstvé a originálne. Pretože ide o nespracovanú myšlienku, ktorá je najčastejšou chybou začínajúcich scenáristov.

Nápad by sa mal sformulovať a zapísať na papier. Ak sa vám páči a nápad sa zdá zaujímavý, potom je všetko v poriadku. Môžete vykonať prieskum medzi priateľmi a známymi, iba je lepšie skryť ich autorstvo. Ak je väčšina tejto myšlienke ľahostajná, môžete skúsiť hľadať inú.

Čokoľvek by mohlo byť nápadom pre scenár.: čítaj knihu, videl film, počul novinky. Udalosti každodenného života môžu tiež často slúžiť ako dobrý základ.

Každý žáner má svoje špecifické črty. Je však lepšie zvoliť žáner, ktorý odhaľuje hlavnú myšlienku. Aj pri výbere žánru je dôležité, aby autor v ňom písal pohodlne.

Z videa sa naučíte, ako zvoliť nápad pre skript a ako sa naučiť, ako správne kombinovať niekoľko nápadov.

Výber mena

názov - jedna zo súčastí úspechu scenára. Hlavným cieľom dobrého mena je zaujať, upútať pozornosť. To znamená, že by to nemalo byť len veľkolepé, ale aj zaujímavé - čitateľ by mal vedieť pre seba vedieť, čo sa skrýva za menom.

Myšlienka dobrého mena pravdepodobne neprichádza okamžite. Je celkom bežnou praxou, keď na konci písania príde na niečo rozumné. Preto existuje niečo ako „pracovné meno“. Pri natáčaní filmov režiséri často používajú aj pracovný názov filmu.

Dozviete sa, ako si štúdiá vyberajú skripty z tohto videa.

Najbežnejším základným vzorom je je to trojaká štruktúra, Je to základ najpopulárnejších filmov. Pozostáva z troch aktov:

 • kravata,
 • hrdinský zápas s prekážkami,
 • izolácie.

Dodržiavanie štruktúry je veľmi užitočné pri písaní skriptu - pomáha zamieňať zložitosti dejov, postáv postáv a dialógov.

Toto video odhaľuje tajomstvá lepšieho scenára.

Akt 1. Úvod a dej dejín

Veľmi dôležitá časť, V tomto by sa mali zdôrazniť hlavné strany konfliktu, ukázať sa hlavná postava, miesto a čas budúceho filmu. Čitateľa je potrebné zaujímať z prvých 8 - 20 strán. Nakoniec, ak potenciálny čitateľ, a prípadne v budúcnosti kupujúci, nebude okamžite zaujatý, nebude si ho ďalej prečítať.

V zákone 1 by sa mali riešiť tieto otázky:

 • zoznámenie sa s hlavnou postavou, jeho postavou, odhalením z rôznych uhlov,
 • udalosť, ktorá bude slúžiť ako zápletka celého scenára,
 • hlavný darebák, ktorý bude konfrontovať hrdinu,
 • je potrebné určiť hlavný cieľ hrdinu.

Na konci zákona 1 musíte predstaviť sústružnícku udalosť, ktorá zmení život hlavnej postavy a plynule privádza čitateľa k druhému aktu.

Môžete skúsiť ruku pri písaní scenáristu. Video vám s tým pomôže.

2. akt: Boj protagonistu s ťažkosťami na ceste k danému cieľu

Druhý akt je hlavnou časťou. V ňom sa odohráva hlavná opozícia hrdinu a antihrdiny alebo hlavná postava zápasí s ťažkosťami, s ktorými sa stretáva v jeho ceste. Druhý akt je najrozsiahlejší, takže je lepšie ho podmienečne rozdeliť na tri časti.

1 časť druhého aktu

Začiatok druhého dejstva sa začína konfrontáciou dvoch hnacích síl - hrdinu a antihrdinu. Hlavná postava prijíma výzvu. Všetky mosty sú spálené a cesta vedie iba k stanovenému cieľu.

2 časti druhého aktu

Prekážky v ceste hlavnej postavy sú čoraz komplikovanejšie a nebezpečnejšie a náklady na porážku sú vysoké. Ponuky sa zvyšujú a v prípade straty hrdina stratí všetko, čo si vážil. Hrdina sa ocitá tvárou v tvár s veľkými problémami. Druhá časť končí hlavnou porážkou protagonistu.

3 časť druhého aktu

Toto je druh prípravy na vyvrcholenie. Okolnosti nie sú v prospech hrdinu, zdá sa, že bitka už bola prehratá. Hlavný cieľ sa zdá nedosiahnuteľný. Zrazu dostane hlavná postava ďalšiu šancu na nápravu situácie v jeho prospech. Rozhodol sa pokračovať v boji a snaží sa o víťazstvo.

Akt 3. Hlavnou postavou je víťaz

Posledný čin - toto je najviac emocionálna časť. Hlavná postava dosiahne svoj cieľ a zo víťazstva sa stáva víťaznou. Nájde odpovede na všetky hádanky a otázky. Akcia vyvrcholila, po ktorej došlo k rozpadu histórie.

Na konci príbehu musíte zaujať malé miesto, aby ste ukázali, ako je osud postáv po dobrodružstve.

2 účinné spôsoby, ako prísť s dejom - v tomto videu.

Skriptové znaky

Štúdium hlavných a sekundárnych postáv veľmi dôležitý bod, pretože ploché alebo ešte horšie nemožné postavy môžu zničiť aj veľmi zaujímavú predstavu o skripte. Hlavnou vecou pri vytváraní postavy je realizmus. Je potrebné, aby čitateľ empatoval s hrdinom, stotožnil sa s ním. Malo by sa pamätať na to, že vo všetkých zmysloch neexistujú pozitívni hrdinovia ani beznádejne negatívni. Hrdina musí mať príbeh, musí byť kontroverzný, ale zároveň musí čitateľ rovnako ako Stanislavsky zvolať: „Verím!“

Mali by sa brať do úvahy návyky, charakteristické črty a vzhľad každého, dokonca aj drobného charakteru. Urobte svojich hrdinov čo najviac odlišných od seba.

Dialógy a popisy akcií

Mali by ste skúsiť zachovať moderovanie pri používaní dialógov v skripte - divákovi vadí, ak má scenár vytvoriť film. Ale tiež, čo je veľmi dôležité, musí byť dialóg medzi postavami realistický. Príliš správne a podrobné poznámky znie falošne.

V každom scenári je okrem dialógov aj popis akcií. Akčný obrázok je všetko okrem dialógov. Zahŕňa: opis interiéru, vzhľad postáv, akcie. Opis je zriedka dlhý, ale ak sa tak stane, rozdeľte ho na malé odseky.

Úpravy skriptov

Radia skúsení scenáristi: ak už bol text napísaný, odložte ho na dobu minimálne 1 - 1,5 týždňa. Potom začnite upravovať. Je to potrebné, aby ste sa mohli na text znova pozrieť.

Skript sa kontroluje z hľadiska pravopisných, štylistických a interpunkčných chýb. Mali by ste si byť vedomí, že existujú určité normy pre návrh skriptov. Tieto normy sa vzťahujú na vzhľad titulnej stránky, veľkosť písma, odporúčaný počet strán, informácie, od ktorých sa rozprávanie vedie. Pravdepodobne budete musieť znova načítať niektoré dialógy a vyhodiť scény z textu, ktoré neovplyvňujú vývoj grafu.

Tipy Pixar v tomto videu.

Časté chyby

Zoznam najčastejších chýb, ktoré začiatočníci robia:

 1. Píšem text o tom, v čom je sám autor slabo oboznámený.
 2. Úvod do deja nudných šablónových znakov.
 3. Nedodržanie postupnosti rozprávania.
 4. Dlhé a nudné dialógy s komplikovanými poznámkami.
 5. Revízia priveľa skriptovacích nástrojov. Toto je veľmi mätúce pre začiatočníkov na začiatku vývoja remeselného písania.

Štúdium tohto videa vám pomôže napísať skript.

Kde začať písať skript


Foto: freepik.com

Scenár je tvorivá práca, ale filmový priemysel vyžaduje formalizovaný prístup. Výrobcovia a riaditelia nemali čas čítať obrovské objemy, takže vyvinuli všeobecne akceptovaný systém „kreatívnej dokumentácie“, ktorý nám umožňuje v počiatočnej fáze pochopiť, či stojí za to uskutočniť projekt. Hlavné odporúčania v tomto ohľade sú obsiahnuté v dokumentoch Amerického spisovateľa spisovateľov, ktorý určuje „módu“ po celom svete.

Navrhovaná schéma je vo všeobecnosti vhodná na písanie akýchkoľvek skriptov s možnou výnimkou série, ktorá si vyžaduje osobitný prístup.

1Idea. Musíte jasne pochopiť, o čom píšete. Fantázia autora nie je obmedzená, ale dielo potrebuje približný formát - celovečerný film, karikatúra alebo niečo iné.


Foto: freepik.com

Okrem toho musíte poznať trhové podmienky a populárne formáty rôznych filmových štúdií a televíznych kanálov, aby ste si mohli okamžite predstaviť, kto môže ich nápad predať.


Pamätajte, že myšlienka, ktorá vám znie ako 100% trhák, nemusí nutne zachytiť zvyšok. Autor sa často nedokáže objektívne dištancovať od svojej práce, takže vo veľmi ranom štádiu je užitočné tento nápad preskočiť prostredníctvom kritického filtra tých, ktorým môžete veriť.

2Logline - najkratšie možné zhrnutie myšlienky filmu formulované v jednej alebo dvoch vetách. Mal by obsahovať opis postáv, ich činov a určitý výsledok dramaturgie. Pokúste sa vstúpiť do konfliktu a preukázať originalitu zápletky. Napríklad tu je prihlasovacie meno, ktoré môžete ľahko rozpoznať.

Mladý bakalár, ktorý pravidelne oslavuje Nový rok s priateľmi vo vani, náhodou, je v inom meste a ocitá sa v byte s mladou peknou ženou. Kam ich povedie toto náhodné zoznámenie?

3Keď sa vám do hlavy vojde všeobecný koncept filmu, musíte si vyzdvihnúť 3 až 5 podobných filmov v tom istom žánri. Stanú sa pre vás sprievodcom, ale to neznamená, že si od nich môžete požičať nápady.

Ctihodní scenáristi radia pravidelne analyzovať filmy iných ľudí, analyzovať ich podľa scén a snímok, pričom si všímajú triky autora - týmto spôsobom môžete získať skúsenosti.

4Je čas položiť otázku „Ako napísať scenár?“ Čo bude sprisahanie, vyvrcholenie a rozprestretie sprisahania, kto sa stane hlavnou postavou a kto bude sekundárny, aká bude hlavná línia filmu a ktoré scény môžu zafarbiť „druhú vrstvu“ príbehu?


Foto: freepik.com

Toto bude štruktúra vášho scenára - jeho kostra a pracovný plán. Charakteristickým znakom je samostatný dokument, ktorý tiež predchádza písaniu scenára. Popisuje vzhľad, charakter a históriu protagonistky, ako aj ďalšie postavy.


Ak preberiete zodpovednosť za prípravu týchto dvoch dokumentov, bude oveľa jednoduchšie pracovať. Jasný plán a štruktúrovaná vízia deja je polovica scenára.

5Je čas sa dostať k synopse. S ním môžete „predať“ scenár producentom. Synopse je kvintesencia vášho skriptu. Mal by stručne opísať zápletku, body ukotvenia zápletky, vyvrcholenie a rozloženie filmu. Nemali by ste však okamžite otvoriť všetky karty - prehľad by mal prinútiť producenta, aby prečítal celý váš skript. Zväzok môže mať od 1 000 znakov do 2 až 3 vytlačených strán. Vďaka dobre rozvinutému prehľadu môžete už začať hľadať producenta a režiséra svojho budúceho filmu.

Často tu končí osud aj tých najlepších nápadov - nekvalitná synopsa, nezreteľná prezentácia zápletky a banálne gramatické chyby pošlú váš budúci film do koša skôr, ako producent dokáže rozoznať svoj potenciál.

6Na úplnejšiu prezentáciu vašej myšlienky môže byť potrebný názov. V skutočnosti je to rozšírená osnova 10 strán, ktorá postupne vykresľuje dej bez dlhých dialógov. Pomáha producentovi lepšie pochopiť, čo divák nakoniec uvidí na obrazovke.


Foto: rawpixel.com

V Rusku bola namiesto titulku distribuovaná skriptovaná aplikácia. Odráža kľúčové prvky projektu: meno, prihlasovacie meno, cieľové publikum a hlavná myšlienka skriptu je prezentovaná v ľubovoľnej forme.


Hlavnou úlohou aplikácie titulkov a scenárov je upútať pozornosť, zaujať a predať váš nápad budúcemu zákazníkovi. Práve s nimi pôjdete k „veľkým ľuďom“ z filmových štúdií.

7Producentovi sa páčila táto osnova, investori boli nadšení titulom, vaše portfólio obsahuje zmluvu o úmysle (alebo ešte lepšie - objemový vklad v cudzej mene). Teraz je čas na prvý koncept.


Foto: rawpixel.com

Neobmedzujte svoju fantáziu, nemonitorujte objem a kvalitu textu. Prvá verzia skriptu napíšete iba pre seba, aby ste celý príbeh preniesli od začiatku do konca v akomsi logickom poradí na papieri. V tejto fáze skript obsahuje všetky scény budúceho filmu so všetkými dialógmi, činmi postáv a popisom scenérie.


Začiatočníci často robia tú istú chybu - sotva ukončia text, začnú si ho znova prečítať a pokúsia sa ho usporiadať. A myšlienka filmu sa už nezdá byť tak atraktívna, dialógy vyzerajú napäté a postavy sú ako jednobunkové améby. Nevzdávajte sa pesimistického písania - text uzavrite, urobte si prestávku a rozptyľujte niečo iné, až kým vás znova nenavštívi inšpirácia.

8Je čas preniesť celý výsledný prúd vedomia do prísneho rámca samotného skriptu. Najprv musíte rozhodnúť o formáte záznamu.

V ruskej tradícii vyzerá scenár ako nasýtená próza so vzácnymi poznámkami scenáristov o čase a mieste akcie, scenérii a postavách v akcii. Je vhodné si prečítať taký scenár, ale len málo z nich dnes natočí film.


Foto: rawpixel.com

Svet prijal štandardizovanejší a výstižnejší „americký“ formát. Vyzerá to ako extrémne skrátená hra a každá scéna je napísaná podľa prísnych pravidiel. Okrem dvoch „klasických foriem“ existujú aj osobitné formy nahrávania skriptov pre reklamy, hudobné videá a „tiché“ filmy. Vždy je lepšie skontrolovať si so zákazníkom presne, aké technické požiadavky pre skript vyžaduje, aby sa práca nedala opakovať dvakrát.


Prvé vydanie by vás malo dostať do kresla publika. Výhody a nevýhody budúceho filmu uvidíte iba na svojom mieste.

9A ďalej sa začínajú nasledujúce redakčné verzie, ktoré môžu byť niekoľko desiatok. V druhom vydaní sa musíte rozhodnúť, ako dobre sa odráža štruktúra filmu, ktorý ste plánovali - či sa berú do úvahy všetky zvraty zápletky, ktoré je možné vyhodiť bez straty významu. Pri treťom behu venujte pozornosť svojim postavám - možno niekto „vystúpil z postavy“, musíte ho vymeniť alebo ho poslať do prasiatka na ďalší projekt.


Foto: rawpixel.com

Vo štvrtom vydaní sa dialógy musia dôkladne revidovať. Vyslovte ich nahlas - je to ako prirodzená ľudská reč? Nakoniec, vo finále, prejdite všetky štylistické, gramatické a pravopisné chyby, aby sa text nehanbil, aby sa zákazníkom ukázal.


Naučiť sa pozerať sa na váš text ako na niekoho iného, ​​je ťažké, takže v každej z týchto fáz je užitočné spojiť priateľov a známych s prácou. Vo veľkých filmových štúdiách sa tím profesionálnych editorov okamžite pripojí k práci na prvom návrhu a pre scénárista sa táto etapa môže stať najťažšou. „Lepšie“ vedia, ako napísať scenár a často pred očami autora menia svoju pôvodnú myšlienku na nepoznanie.

10Po vydaní posledného bodu po mnohých vydaniach sa vráťte na začiatok - je čas prísť s menom. Všetky nadpisy, s ktorými boli podpísané predchádzajúce dokumenty, sú iba pracovnými možnosťami. Ale až teraz, keď ste úplne odhalili celý svoj nápad, predpísali celý pozemok a postavy, môžete sa rozhodnúť o konečnom mene.

Názov by mal byť krátky, jasný a odrážať podstatu filmu. Pamätajte, že tieto slová, ktoré sa narodili v noci bez spánku, sa potom ukážu na každom plagáte, billboarde a v názve článkov venovaných filmu.

Scenár filmu: vzorka

Tu napríklad vyzerá ako ukážkový skript pre dokumentárny film natočený v roku 2018. Je napísaný v „americkom“ formáte, ktorý sa vykonáva podľa prísneho štandardu.

Po prvé, skript je napísaný iba fontom Courier New a veľkosťou 12. - to vám umožňuje umiestniť každú stránku približne za jednu minútu času obrazovky. Po druhé, každá nová scéna začína stručným popisom miesta a času konania v súlade so všeobecne akceptovanými skratkami. A potom je tu popis akcie v najkomprimovanejšom dialógovom okne formátu a charakteru.


Foto: rawpixel.com

Zároveň sa môžu požiadavky rôznych filmových ateliérov mierne líšiť, takže vždy je lepšie vopred získať vzorku prijateľného formátu, aby ste sa na ňu mohli vo svojej práci zamerať.

SCÉNA 37. INT. VILLAGE HOUSE - VEČER

Dvojitá expozícia: obrázok sa objaví zvitkom - VEVEODA drží zvitok, na rukopisoch tabuľky

A hora je hore pri rieke Amur a strieborná ruda v nej, a z toho vrchu, mnoho ľudí sedia pri dedinách av dedinách yardov päťdesiat sto a pol, a orná pôda, a kone a všetky druhy zvierat, malé a mnohé a víno.

SCÉNA 38. EXT. NÁKLADY NA DÁVKU - DEN

Vodca zostúpi z hrádze po rieku Amur

Z brehov rieky Leny prenikli ruskí prieskumníci do Amuru a prvou bola napísaná hlava Vasily Poyarkov. Он принес важные сведения об Амуре, о его богатствах, о народах, его населяющих. Но чтобы получить эти сведения, ему пришлось пройти через очень суровые испытания

СЦЕНА 39. АНИМАЦИЯ. КАРТА

Анимация, графика: Карта, по ней плывёт кораблик казаков, показан маршрут их движения

Kozáci Vasily Poyarkov prekročili chrbticu a šli dolu do údolia rieky Zeya, prítoku rieky Amur, kam umiestnili zimnú chatu

Pin
Send
Share
Send
Send