Užitočné tipy

Ako odstrániť zápach z topánok

Pin
Send
Share
Send
Send


Vôňa potu z obuvi spôsobuje nepohodlie nielen jej majiteľovi, ale aj ľuďom v jeho okolí. Okrem toho môže taký problém spôsobiť nepríjemnú situáciu, napríklad na večierku. Je vhodné vedieť, čo robiť v prípade, že topánky zapáchajú, ako odstrániť zápach potu a ako sa o topánky správne starať, aby sa zápach už neobjavil.

Príčiny zápachu

Pred odstránením samotného zápachu v topánkach je potrebné pochopiť dôvod jeho vzhľadu. Dôvody môžu byť tieto:

 • nedodržiavanie osobnej hygieny,
 • nízka kvalita materiálu, z ktorého sú topánky vyrobené,
 • huba nechtov, pokožka chodidiel alebo nadmerné potenie.

huba je choroba, ktorú môže predpísať iba lekár.

V prvých dvoch prípadoch sú pôvodcami nepríjemného zápachu baktérie, Ak sa o svoje nohy nestaráte, neumývajte ich príliš dlho, znečistenie a baktérie začnú vydávať nepríjemnú arómu.

Ak sú topánky vyrobené z lacné materiály, ktoré nedýchajú, nohy sa potia rýchlo, v topánkach sú mokré a teplé a to je vynikajúce prostredie pre rast baktérií. Najlepším riešením by preto bolo kúpiť kožené, semišové, priedušné topánky vyrobené z prírodných materiálov. Ale nie každý má príležitosť.

Metódy boja

Aby ste sa zbavili zápachu potu v topánkach, musíte si každý deň umývať nohy a kupovať výpary iba z prírodných materiálov. Tieto dve zložky sú varovaním pred problémom. Ale čo keď problém už nastal, ale je škoda vyhodiť vaše obľúbené topánky alebo tenisky?

Môžete sa obrátiť na ľud domáce opravné prostriedky, Na začiatok je potrebné topánky umývať zvnútra a zvonka alebo utrieť slabým roztokom mangánu alebo peroxidu vodíka. Tu je niekoľko spôsobov, ako sa zbaviť vône obuvi:

 1. Dajte si nejaké topánky na noc sorbent: aktívne uhlie, sóda, múka, mastenec. Látka nielen absorbuje prebytočnú vlhkosť, ale tiež odstraňuje zápach. Nasledujúce ráno musíte produkt potriasť a obuv vysávať.
 2. Namiesto sorbentu môžete použiť mandarínkové kôry, Mali by sa nechať aj cez noc.
 3. Voňajúce tenisky môžu umývanie v práčke v špeciálnom režime. Táto metóda je vhodná iba pre športovú obuv, ktorú je možné prať. Znečistite tenisky, vložte ich do špeciálneho textilného vrecka na umývanie a spustite program. Umyte malým množstvom prášku, pretože je slabo prané. A topánky, čižmy, čižmy a iné druhy obuvi sa musia iba umyť mydlom a vysušiť.
 4. Bavlnené vankúšiky namočené v octe, vložené do topánok na niekoľko hodín. Potom s nimi utrite vnútro obuvi.
 5. Vložte pár do mrazničky alebo naopak, veľký kúsok ľadu zabalený do vrecka, vložte do topánky. Pred nasadením si nezabudnite rozmraziť svoje obľúbené tenisky.
 6. Ako adsorbent môžete použiť hobliny z cédrového dreva.

Po vyčistení obuvi môžete použiť špeciálnu obuv dezodorant topánky, Zabráni sa tým opätovnému výskytu nepríjemného zápachu potu.

Ak odporúčania príliš nepomáhajú a topánky stále vonia, stojí za zváženie, či by bolo lepšie vyhodiť tento pár a kúpiť si nový, vyrobený z kvalitnejšieho materiálu.

Starostlivosť o obuv

Zápach sa eliminuje, ale na ako dlho? Čo zabráni tomu, aby sa zápach objavil znova? Nezabudnite si spraviť niekoľko užitočných návykov na starostlivosť o vaše topánky.

 1. Po každej ponožke je potrebné topánky umyť a osušiť. Neodporúča sa sušiť v blízkosti vykurovacích zariadení. Na tento účel je najvhodnejšia špeciálna sušička topánok, ktorá sa vkladá dovnútra a zahrieva sa na bezpečnú teplotu.
 2. Vložky by sa mali vymieňať alebo prať často. V skutočnosti sa baktérie často hromadia na vložkách. Možno kúpiť antiseptické vložky alebo vložky z aktívneho uhlia.
 3. Je lepšie mať niekoľko sezónnych párov, aby ste ich mohli striedať.
 4. V zimnom období je lepšie počas dňa vymeniť obuv napríklad v práci alebo pri štúdiu. V kožuchu sa nohy rýchlo potia.
 5. Potrebujete dať topánky vetrané, Za slnečného dňa umiestnite paru na priame slnečné svetlo na čerstvý vzduch.
 6. Po daždi musíte venovať zvýšenú pozornosť obuvi, osušiť ju a ošetriť pomocou akéhokoľvek prostriedku na reguláciu zápachu.
 7. Pri športe si musíte starostlivo zvoliť tenisky, uistite sa, že materiál je priedušný a vysoko kvalitný.

Osobná hygiena

Bez riadnej starostlivosti o nohy bude ťažké zbaviť sa nepríjemného zápachu.

Musíte si umývať nohy každý deň. Ešte lepšie je pripraviť kúpeľ na nohy s morskou soľou a ošetriť nohy pemzou. Na čistých a suchých nohách sa baktérie nebudú množiť, čo znamená, že vôňa nebude mať odkiaľ pochádzať.

Ešte jeden tip: nenoste rovnaké ponožky a pančuchy už niekoľko dní v rade. Je potrebné ich meniť každý deň. Odporúča sa používať ponožky vyrobené z prírodných tkanín, aby pokožka nôh dýchala.

Zvýšené potenie

Nadmerné potenie nôh - iba signál o poruchách v tele. Príčinou tohto nepríjemného javu môže byť hormonálne zlyhanie, zvýšený stres, cukrovka. Najprv musíte zistiť presnú príčinu a zaoberať sa ňou. Čo ak však príčina stále nie je vyriešená? Mnoho domácich prostriedkov na potenie nôh. Tu je niekoľko z nich:

 • Vyrobte dvadsaťminútové kúpele v ružovom roztoku manganistanu draselného.
 • Vane s infúziou dubovej kôry. Dve polievkové lyžice kôry by sa mali variť v litri vody asi 15 minút. Dajte vývar, aby ste ho vylúhovali a vykúpali: pohár dubového vývaru s litrom teplej vody. V tomto roztoku nechajte nohy počas 20 minút. Taníny majú antimikrobiálny a adstringentný účinok, vysušujú pokožku a bránia rastu baktérií.
 • Urobte taký kúpeľ: liter teplej vody, 1 lyžicu soli, 1 lyžicu sódy, 5 až 7 kvapiek jódu. Držte nohy vo vode, kým úplne nevychladne.
 • Vaňa so šalviou alebo harmančekom (tieto bylinky môžete používať spolu). Tieto bylinky majú upokojujúci a antimikrobiálny účinok. Päť polievkových lyží listu harmančeka alebo šalvie by sa malo naliať do litra vriacej vody a udržiavať pri nízkej teplote asi 15 minút. Stúpajte nohy po dobu 20 minút.

Zápach v topánkach sa musí riešiť rozhodujúcim spôsobom.

Nepríjemný zápach vychádzajúci z topánky dáva majiteľovi veľa problémov. Muž, ktorého topánky vyžarujú špecifickú vôňu, sa hanbí, že si vyzlečí topánky a ostýchavo stlačí nohy pod seba, keď je na verejných miestach. Aby nedošlo k začervenaniu, chyteniu postranných pohľadov iných, je potrebné čo najskôr riešiť nepríjemný zápach v topánkach.

Predtým, ako sa postavíte na vojnovú cestu s nechutnou „vôňou“, ktorú vám vynútia topánky, skúste s určitosťou určiť príčinu jej vzhľadu.

Nadmerné potenie nôh

V prípade, že príčinou zápachu obuvi je patologické potenie nôh, na boj proti hyperhidróze používajte všetky druhy domácich a farmaceutických prostriedkov, napríklad:

 • antiperspirantové spreje,
 • dezodoračné a adstringentné pasty, masti, prášky a krémy,
 • vane s odvarmi rastlín obsahujúcich veľké množstvo trieslovín.

Aby topánky nemali čas nasiaknuť neskôr, získajte niekoľko párov toho istého typu obuvi a noste ich striedavo. Okrem toho vždy majte so sebou zásoby čistých bavlnených ponožiek a pri každej príležitosti ich vymeňte.

Nesprávna starostlivosť

 • Aby nedávne zakúpené topánky nedostali zatuchnutú vôňu, každý večer z nich vyberali vložky a zavesili ich na šnúru na bielizeň a topánky sami nasadili na vetranie na balkón alebo na iné miesto, ktoré boli prefúknuté ponorom.
 • Ak pršalo počas dňa a vaše topánky sú mokré, naplňte ich starými novinami. Suchý tenký papier z pokožky odvádza vlhkosť a zápach s ňou zmizne.
 • Kúpte si špeciálny elektrický sušič na obuv, ktorý je vybavený ionizátorom a malou ultrafialovou lampou. Takéto miniatúrne zariadenie nielenže účinne vysušuje obuv, ale tiež v nej ničí baktérie, ktoré sú príčinou nepríjemného jantáru.

Nízka kvalita obuvi

Nielen opotrebované, ale aj úplne nové topánky majú svoju vlastnú vôňu a vonia to vždy to isté. Ak drahé značkové topánky spravidla vyžarujú ušľachtilú vôňu dobre remeselnej usne, potom trendy topánky z obrusov z trhu môžu vydávať vôňu, ktorú budú závidieť aj skunky.

V prípade, že máte „šťastie“, že sa stanete majiteľom takého zápachu topánok, skúste odvodiť špecifickú vôňu syntetiky a lacného lepidla takto:

 1. Celý deň položte pár na balkón alebo na parapet.
 2. Ak dlhotrvajúce vetranie neprinieslo očakávaný výsledok, do každej topánky pridajte niekoľko lyžičiek jedlej sódy, trepte topánky tak, aby kryštály hydrogénuhličitanu sodného boli rozložené po celom vnútornom povrchu topánky a topánky nechajte takto celú noc. Ako silná nasiakavá sóda absorbuje nepríjemný zápach, stačí vytrepať topánky a zostávajúci sódový prášok odstrániť pomocou vysávača.
 3. Ak liečba sódou nepomohla, použite manganistan draselný. Podšívku a vložky utrite tampónom namočeným v hustom ružovom roztoku manganistanu draselného.

Ak topánky napriek všetkému tvrdohlavo naďalej smrdia, odhadzujú ich a kupujú iné, aj keď nie také elegantné, ale kvalitné a vyrobené z pravej kože.

Odstráňte následky

Sorbenty, látky so schopnosťou aktívne absorbovať plyny a kvapaliny z prostredia, vám pomôžu odstrániť zakrpatenú vôňu starého potu.

Ako taký môžete použiť:

 • aktívne uhlie,
 • mastenec
 • kamenec,
 • detský prášok
 • jedlá sóda
 • sušený čaj,
 • škrob,
 • absorbér zápachu v chladničkách,
 • vrh z granulovanej mačky.

Spôsob použitia všetkých vyššie uvedených liekov je takmer rovnaký.

Nalejte 1-2 polievkové lyžice ktoréhokoľvek z týchto výrobkov do tenkej bavlnenej ponožky alebo plachtoviny a vložte ju do kufra. Rovnakú operáciu vykonajte s druhou topánkou. Po 10 až 12 hodinách vyberte z topánok vrecká na lieky.

Z pochopiteľných dôvodov nie je táto metóda odstraňovania zápachu vhodná pre modelické kožené topánky, ale tenisky, plachtovinové topánky alebo textilné tenisky sa dajú prať v automatickej práčke. Ak to chcete urobiť, najskôr ich umyte rukou, potom ich vložte do sieťového vrecka a vložte ich do bubna stroja spolu s niekoľkými starými handrami. Umyte sa v režime „Jemná, bez odstreďovania“.

Dezinfekčné a dezodorizačné chemikálie pre zápach potu v topánkach

Na dezinfekciu obuvi a odstránenie zápachu utrite vnútro obuvi namočeným tampónom:

 • roztok manganistanu draselného,
 • stolový ocot
 • lekáreň peroxid vodíka,
 • salicylový alkohol alebo vodka,
 • amoniak.

Pri tom buďte opatrní. Všetky vyššie uvedené tekutiny sú dosť agresívne, takže môžu rozpustiť farbu alebo dokonca poškodiť syntetickú podšívku obuvi.

Ako sa zbaviť zápachu v topánkach? Mráz pomôže!

Kupodivu to znie, ale hniloba ducha (alebo skôr baktérie, ktoré ho produkujú) môžu byť zmrazené. Ak chcete zabiť bacily, umyte a vysušte topánky balením „miláčik“ v hustej plastovej taške a vložte ich do mrazničky s nízkou teplotou. Po 7 až 8 hodinách vyberte topánky z chladničky a nechajte zaschnúť.

Táto metóda, hoci je exotická, ale veľmi účinná, má jedinú nevýhodu v tom, že nie je vhodná na spracovanie obuvi z patentovanej alebo umelej kože.

Dôvody zápachu obuvi

Predtým, ako sa rozhodnete, čo robiť, keď topánky zapáchajú, musíte pochopiť príčiny zápachu. Pozrime sa na ne:

1. Vôňa nových topánok. Všeobecne má každý nový pár špecifický zápach. Niet divu, že obchod s obuvou je možné rozpoznať podľa jeho ťažkého ducha. A to nie vždy súvisí s lacným alebo neprirodzeným materiálom. Podobná „príchuť“ môže mať obalový materiál aj lepidlo. Guma (gumové čižmy) zlej kvality má veľmi pretrvávajúci zápach. Je dosť ťažké zbaviť sa takého zápachu a niekedy je to úplne nemožné. A čo keď topánky smrdia z gumy? Niektorí ľudia prišli s pomerne neštandardným spôsobom, ako sa zbaviť tohto zápachu. Najskôr si umývajú topánky tekutinou na umývanie riadu a potom ich vysušia. Po utieraní vlhkou špongiou v čističi okien. Potom ho umyte prvým čistiacim prostriedkom na umývanie riadu. Potom nechajte topánky zaschnúť. Preto musíte prekonať fetálnu vôňu gumy.

2. Dobre opotrebované topánky majú nepríjemný zápach z prachu, nečistôt a potu. Výsledkom je priaznivé prostredie na rozmnožovanie rôznych baktérií. Dokonca aj najčistejší ľudia môžu páchnuť obuvi a nohám. Pretože sa absolútne každý potí a pri dlhej chôdzi alebo pri športe sa tomu jednoducho nedá vyhnúť.

3. Zlý zápach sa objavuje aj v dôsledku nosenia obuvi zo syntetických materiálov. V takýchto modeloch nohy nedýchajú vôbec. Potom sa proces opísaný v odseku 2 začína oveľa rýchlejšie.

4. Skôr ako zistíte, čo robiť, ak topánky zapáchajú vlhkosťou, musíte pochopiť, prečo tento zápach vzniká. Môže sa objaviť, ak ste si umyli topánky alebo ste sa dostali pod sprchu, potom sa úplne nevyschli. Medzi podrážkou a stielkou môže byť veľké množstvo vlhkosti. Suchá stielka preto nie je ukazovateľom toho, že topánky sú úplne vysušené. Vo vlhkom prostredí sa začnú procesy rozkladu a reprodukcie rôznych baktérií.

5. Nemôžete ignorovať príčiny zápachu topánok, ako je napríklad hyperhidróza - nadmerné potenie, ako aj kožné plesne na nohách alebo nechtoch, ktoré je potrebné liečiť. Mimochodom, po liečbe tohto ochorenia sa už nemôžu používať staré topánky.

Ocot a peroxid vodíka

Čo keď potom páchnu topánky? Môžete použiť stolový ocot. Vlhčené vankúšiky navlhčíme v nej a položíme dovnútra na 3-4 hodiny. Potom obuv starostlivo vetrajte.

Topánky môžete utrieť aj peroxidom vodíka alebo manganistanom draselným. Tieto látky majú dezinfekčné vlastnosti. Vo väčšine prípadov zápach zmizne.

sorbenty

Čo keď topánky smrdia? Ľudové lieky budú vhodné. Napríklad môžete použiť adsorbenty - látky, ktoré absorbujú nadmernú vlhkosť. Môže to byť múka, ryža, sóda alebo aktívne uhlie. Tieto látky je potrebné naliať do topánky 2-3 hodiny a potom ich dôkladne vysať.

Špeciálny dezodorant

Čo keď páchnu topánky? Môžete použiť špeciálny dezodorant. Mali by si striekať svoje topánky zvnútra, najlepšie večer, aby dutina ráno zaschla. Napriek tomu je vhodné produkt používať bez čakania na ostré nepríjemné pachy. Môže sa použiť na pravidelnú údržbu obuvi a obuvi.

Existuje ďalší osvedčený spôsob, ako sa zbaviť nepríjemného zápachu - zmrazenie obuvi na noc po zabalení do plastového vrecka. Nezabudnite však, že topánky z lakovanej kože nesmú byť zamrznuté!

Aby niet pochýb o tom, čo robiť, keď topánky zapáchajú, musíte sa o ne riadne postarať. Ako na to? Teraz to povieme. Musíte:

1. Každý deň po príchode domov si dôkladne umyte a dôkladne osušte a vetrajte obuv. Odporúča sa neobmedzovať sa iba na jeden pár obuvi, ale mať na sezónu aspoň dva páry, aby topánky (alebo topánky) mali čas na dobré vetranie. Ideálnym miestom je otvorený balkón.

2. Vymeňte vložky najmenej 2-krát týždenne. Je možné použiť špeciálne aromatizované alebo antibakteriálne vložky, ktoré majú tendenciu odstraňovať zápach.

3. V noci nastriekajte obuv špeciálnym dezodorantom.

4. Je nežiaduce byť počas celého dňa v jednej topánke. Ak je to možné, vymeňte svoje topánky. Pravdepodobne v práci môžete mať vymeniteľnú obuv.

5. Pančuchy alebo ponožky sa musia vymieňať každý deň. Je vhodné uprednostňovať bavlnené veci.

6. Dobrá hygiena. Nepríjemný zápach z topánok samozrejme nevzniká vždy zo skutočnosti, že moje nohy sa zriedka umývajú. Tento bod by sa však nemal ignorovať. Odborníci odporúčajú po sprchovaní venovať osobitnú pozornosť nohám. Musíte ich dôkladne umyť bežným domácim mydlom a potom si pripraviť soľ a sódu. Potom si utrite chodidlá a nechajte ich pomazať špeciálnym krémom na nohy, v mene ktorého sa používa slovo „deo“. Takéto činidlá majú antiseptické a antibakteriálne vlastnosti. Potom si obliecť čisté ponožky.

Ako odstrániť zápach potu

 • sóda,
 • soľ,
 • aktívne uhlie
 • aromatické éterické oleje.

Spôsob ich aplikácie je opísaný vyššie.

Ako odstrániť zápach mačky

Mačky často označujú topánky svojich majiteľov. Odstraňovanie zápachu nie je ľahké: moč zvierat sa musí dôkladne umyť a potom pokračovať v odstraňovaní zápachu.

Tu pomôžeme:

 • citrónová šťava
 • Kvapaliny obsahujúce alkohol
 • gáfor a boritý alkohol,
 • riešenie octovej esencie.

Ako sa zbaviť nepríjemného zápachu nových topánok

Nové topánky, mokasíny alebo čižmy majú často špecifickú vôňu, ktorá ich majiteľa neustále obťažuje.

Причины его появления:

 • некачественные материалы,
 • клей, используемый при изготовлении.

В ряде случаев новенькие сапожки достаточно оставить на ночь в хорошо проветриваемом месте. Ak špecifická aróma zostáva, musíte topánky ošetriť peroxidom vodíka, vodkou, roztokom manganistanu draselného, ​​octom. S týmto problémom sa tiež vyrovná jedlá sóda a aktívne uhlie.

Pin
Send
Share
Send
Send