Užitočné tipy

Pokyny pre domácich majstrov

Pin
Send
Share
Send
Send


Ak lovíte, mali by ste venovať osobitnú pozornosť výstroju. Úspech celého podniku priamo závisí od nich. Nákup návnad je niekedy drahý. Ak existuje túžba a viac času, môžete si vytvoriť domáce woblery. Sú vyrobené z rôznych materiálov. Samotný proces výroby návnad je veľmi vzrušujúci. Naučíte sa vyrábať woblery, môžete experimentovať s ich tvarom.

Každá technika má svoje vlastné tajomstvá. Než začnete, mali by ste si preštudovať všetky podrobnosti procesu vytvárania domácich woblerov. Nebudú horšie ako zakúpené. Po vytvorení niekoľkých pradiarní môže byť rybár schopný dokončiť výrobok ešte efektívnejšie ako komerčné kópie známych výrobcov.

Návnady pre telové materiály

Keď sa pýtate, ako si vyrobiť woblera sami, v prvom rade venujte pozornosť materiálu prípadu. Najčastejšie sa na tieto účely používa strom. Na vytvorenie woblera je však lepšie brať ihličnany. Nevhodný je ani dub, breza alebo buk, ktorý sa pri spracovaní ťažko používa. Najlepšie je pre takúto návnadu lipu.

Niektorí rybári začali vyrábať woblery zo starých balsových plavákov. Na tieto účely sú tiež celkom vhodné polystyrén, plexisklo alebo plast. Dokonca aj obyčajná domáca špongia urobí domáce návnady. Mnoho rybárov vyrába woblery na trolling pre zubáčiky, šťuky alebo iné dravé ryby z tohto materiálu.

Je lepšie nepoužívať polystyrén na lov šťuky. V opačnom prípade sa wobler rýchlo zhorší pod zubami dravca rieky. Malo by sa pamätať aj na to, že na spracovanie plexiskla a plastov budú potrebné špeciálne nástroje.

Čepeľový materiál

Charakteristickým rysom woblera je jeho schopnosť ponoriť sa do určitej hĺbky. Návnada vytvára hluk, ktorý si všimnú dravé ryby. Preto by sa mala čepeľam venovať osobitná pozornosť.

Môže byť priehľadný. Pre takúto čepeľ potrebujete list z polykarbonátu, plastu alebo plexiskla. Ak priehľadná čepeľ nie je prioritou pre nové návnady, používajú sa rôzne plechy. Domáce woblery môžu mať čepeľ z mosadze, hliníka, medi alebo titánu. Hrúbka plechu pre tento prvok by mala byť 1,5 - 3 mm.

Náterové farby a laky

Pri plánovaní vytvorenia domáceho rybárskeho náradia by ste mali zvážiť materiály na zakrytie tela produktu. Toto je obzvlášť dôležité pre drevené woblery. Aby ich prípad nebol zničený vodou, bude potrebné lak bez problémov aplikovať.

Na výrobu woblera vlastnými rukami musíte pripraviť epoxidovú živicu. Natieranie tela návnady sa vykonáva pomocou nitro-laku. Chcú vytvárať viacfarebné woblery, používajú na nich farby. Pentaftalové laky (PF-283) sa považujú za dlhšie. Vyzerajú lepšie. Na tomto laku sú farby.

Ak si prajete natierať telo, mala by sa používať hliníková drvina. Niekedy je zmiešaný s bronzom. Suché materiály sa miesia vo vhodnom laku.

Nástroje

Pri skúmaní otázky, ako urobiť wobler, by ste mali venovať pozornosť výberu nástrojov. Určite ich nájdete v arzenáli majstra domu. Najprv musíte pripraviť nôž. Ak je jeho čepeľ matná, mala by byť dobre naostrená. Inak bude ťažké pracovať s akýmkoľvek materiálom. Nôž by nemal byť veľký. Je ľahšie tvarovať wobler s krátkou, ale odolnou čepeľou.

Ďalej musíte pripraviť pílu na kovové súbory a súbory. Ich profil by mal byť iný. Na uľahčenie zovretia drôtu použite kliešte alebo kliešte s okrúhlym nosom. Na brúsenie drsnosti obrobku budete potrebovať brúsny papier. Vyberá sa podľa typu materiálu tela. Z dôvodu pohodlia bude potrebné obrobok držať vo zveráku. Toto sú základné nástroje. Na maľovanie potrebujete štetce rôznych veľkostí.

Začíname

Skúseným rybárom sa odporúča začať s vlastnou výrobou nástrah s výberom vhodnej formy. A je lepšie kopírovať výrobky známych značiek. Mali by sa uprednostniť najjednoduchšie prípady.

Telo návnady môže byť podlhovasté (střevle) alebo krátke a bradavičnaté (tuk). V prvom prípade si môžete urobiť wobler z kefky na zuby a v druhom - z tyčinky z dreva. Bude presnejšie vyrobiť malú šaržu (až 5 ks). Z identických návnad. To ušetrí čas a materiály.

Celý proces je rozdelený do 4 etáp: výroba všetkých prvkov, nábeh, montáž a maľovanie. Každá z nich má svoje vlastné charakteristiky. O nich hovoria skúsení rybári.

Výroba a montáž častí

Výroba domácich woblerov doma začína meraním vzoriek. Potom vyberte príslušnú tyč materiálu. Nakreslením obrysu woblera sa veľkosť zväčší o 1 mm kvôli možnosti spracovania formulára.

Požadovaný tvar je rezaný nožom. Obrobok je upnutý vo zveráku. Súbor sa vytvorí na bruchu návnady. Vykonáva sa kontrolou vzorky. Ďalej je formulár spracovaný tak, že súbor je v strede. Symetria je tu veľmi dôležitá.

Použitím šmirgľov je obrobok vyrobený veľmi hladko. V jeho nose je súbor vyhotovený šikmo ako vzorka. Potom sa špachtľa vyreže z plexiskla alebo iného vhodného materiálu podľa vzoru. Pomocou súboru má volant správny tvar. Čepeľ by mala stáť v pilníku pevne a symetricky. Drôt upevnite na vhodných miestach.

Domáce woblery musia byť správne vyvážené. Na tento účel sa používa kus olova s ​​požadovanou hrúbkou. Do priečneho súboru sa vloží zaťaženie. To dáva výrobku vztlak.

Ak je záťaž umiestnená na 4/5 tela, wobler bude štandardný. Môže ľahko plávať na povrch a potápať sa pri pohybe. Môžete si tiež pripraviť potápačskú návnadu alebo dokonca podväzok.

Ak je to potrebné, hmotnosť hotového woblera sa upravuje pomocou odpalísk alebo vinutých krúžkov. V tomto prípade by mal byť hotový výrobok vo vode orientovaný horizontálne.

Vytvorením woblerov na trolling pre zubáča, šťuky alebo ostrieža podľa modelu návnady známeho výrobcu je celkom možné dosiahnuť identickú hru s náradím. Tento výsledok sa dá dosiahnuť, ak bol každý prvok vyrobený presne podľa formy originálu.

Ak ste urobili malé chyby, môžete počas zábehu produkt mierne upraviť. Tvar a sklon volantu ovplyvňuje hru woblera vo vode. Ak je čepeľ široká, návnada sa hrá s veľkou amplitúdou, ale s nižšou frekvenciou. S veľkým sklonom čepele wobler viac osciluje, ale mierne ponorí do vody.

Upravte tiež polohu hornej slučky. Menej ovplyvňuje hru výstroja, ale tento prvok by sa nemal ignorovať. Výkyvy v návnade musia byť stabilné. Ak je wobler pri vysokej rýchlosti hodený do strany, je potrebné ohnúť slučku spredu na opačnú stranu.

Volant však musí prechádzať pozdĺž osi symetrie. Po zalomení sa všetky časti rozložia, vysušia a pripravia na konečnú montáž.

Záverečná fáza

V záverečnej fáze sú všetky diely zlepené epoxidom. Je lepšie pridať do neho piliny (to zabráni vytekaniu zmesi). Pri montáži dávajte pozor na symetriu.

Všetky trhliny, póry a nepravidelnosti sú potiahnuté živicou. Pánty a iné konštrukčné prvky sa ukladajú čisté. Ďalej je výrobok natretý lakom s hliníkovými trieskami.

Po úplnom zaschnutí sa nanáša náter kompatibilný s lakom. Natiahol oči woblera. Mali by byť biele alebo žlté s čiernym žiakom. Samotné telo návnady môže mať akúkoľvek farbu. Ryby vo vode nerozlišujú medzi farbami. Preto výber tieňa závisí iba od preferencií majstra.

Niektorí rybári majú záujem o to, ako sa zbaviť vône domáceho woblera. Po prvé, je potrebné poznamenať, že pre tieto práce nie je možné brať lacný, nekvalitný lak. Je lepšie uprednostňovať odrody založené na vode. Sú úplne bezpečné pre ľudské zdravie a sú tiež odolné.

Po druhé, ak bol na výrobok nanesený lak nízkej kvality, môžete situáciu napraviť. Po zaschnutí je potrebné navliecť ešte jednu vrstvu. Musí sa to však urobiť pomocou NT laku. Rýchlo schne a eliminuje nepríjemný zápach predchádzajúcej vrstvy.

Čím lepšia bude posledná vrstva, tým silnejší a odolnejší bude wobler. Na záver je k nemu pripojené tričko. Návnada pre dravé ryby je pripravená!

Každý si môže vytvoriť domáce woblery, ak si to želajú. Toto je vzrušujúci proces. Vytvorte kvalitný wobler po niekoľkých pokusoch. Prináša veľký úlovok a more pozitívnych emócií.

Druhy návnad a ich vlastnosti

Pred začatím výrobného procesu sa musíte oboznámiť s akceptovanou klasifikáciou návnad. Môžete si urobiť niekoľko domácich majstrov pre rôzne plemená rýb, podmienky rybolovu. S dizajnom a charakteristikami sú stanovené vopred.

 • Podľa povahy ich správania vo vode sú vznášajúce sa, klesajúce, vyvážené a povrchné. Je určená pomerom materiálu k vztlaku a bez neho.
 • V tvare. Crowler je optimálny wobler na hrany. Široká čepeľ v prednej časti konštrukcie zaisťuje množstvo rotačných pohybov, prívesy sú umiestnené za nimi. Avšak kvôli zložitosti návrhu je ich oprava ťažká. Domáci wobler z kefky na zuby je vyrobený v tvare poppera. Má malý rez, nemá laloky.
 • Dĺžka a hmotnosť. Závisí od veľkosti, hmotnosti a správania sa rýb. Odporúčaná dĺžka - nie viac ako 15 cm. Hmotnosť ovplyvňuje výber pradenia.

Nezávislá zvlnená budova si vyžaduje osobitnú pozornosť v prípravnej fáze - výber výkresu, materiál výroby. Ako základ môžete vziať továrenský model a vykonať niekoľko vylepšení jeho parametrov.

Výkresy na výrobu

Ak chcete vytvoriť woblery, musíte zostaviť diagram. Bude obsahovať nielen zoznam materiálov, ale aj ich vlastnosti - veľkosť, hmotnosť, umiestnenie a spôsob uchytenia v štruktúre. Najjednoduchší model je plávajúce telo vyrobené v tvare ryby. V pozdĺžnom reze je nainštalovaný drôt s výrezmi. Vykonáva funkcie platiny. Lopatka je namontovaná v prove.

Výhodou takýchto woblerov je možnosť opravy v teréne. Chýba im však dôležitý faktor pre návnadu - neexistujú žiadne zvukové vlny. Preto je lepšie vyrobiť zložitý wobler na mieru, na odporúčanie odborníka.

Pozostáva z nasledujúcich častí:

 • Duté telo rozdelené do troch komôr.
 • Veľké a malé hlukové komory umiestnené v prednej časti návnady. Na vytvorenie zvukových vĺn sa do nich umiestnia malé plastové gule.
 • Miesta na upevnenie háčikov.

Nevýhodou je, že je také ťažké opraviť takúto štruktúru. Na výrobu takého woblera chrobáka sa bude vyžadovať zložitá operácia na vytvorenie dutín v dvoch častiach obrobku. Odporúčaným materiálom je drevo.

Výber materiálu

Najčastejšie sa drevo používa na pradenie a nástrahy. Tento materiál sa ľahko opravuje, spracováva a má správny vztlak. Pre nezávislú výrobu potrebujete minimum nástrojov, ktoré sú k dispozícii v akejkoľvek domácej dielni. Môžu sa použiť aj iné materiály.

Penový wobler sa používa na rybolov na samom povrchu vody. Platí to pre miesta s bohatou vegetáciou. Polyfoam má dobrú vztlak. V prípade výrobného modelu sa vyžaduje minimálna hĺbka 20 cm, čo môže ovplyvniť kvalitu rybolovu.

Odporúčania výrobcu:

 • vyberte penu s maximálnou hustotou,
 • na vonkajšie spracovanie použite jemnozrnný brúsny papier,
 • pri inštalácii ohybov a čepelí sa používa špeciálne lepidlo,
 • v strednej časti je na prepravu namontovaný malý kus olova - mierne prehĺbenie.

Výhody týchto návnad - môžu byť rýchlo vyrobené, opravy sa vykonávajú pri rybolove. Stačí zničiť poškodenú časť konštrukcie pomocou lepidla a čakať na konečné vytvrdnutie. Je to najlepší wobler štiky na letný rybolov.

Klasická návnada bola pôvodne vyrobená z dreva, kým ju nenahradili plastové modely. Polotovar je vyrobený z akéhokoľvek kusu dreva po ruke. Pre presnosť je potrebné použiť vzory. Najlepšie je vyhnúť sa zapojeniu domácich majstrov pre woblerov. Odporúča sa kúpiť tie továrne, aby sa zabránilo skrúteniu rybárskeho vlasca.

Tipy na výber a výrobu materiálu:

 • Najjednoduchší spôsob výroby woblera je korok alebo iné mäkké drevo - lipový céder alebo borovica.
 • Sofistikované návnady so zvukovými kamerami vytvárajú dvojdielnu zmes. Najskôr je vyrobená jedna časť a zrkadlová časť podľa jej modelu.
 • Pre kvalitnú prácu pomocou rytca.

Osobitná pozornosť sa venuje lepidlu. Nemal by sa rozpúšťať vo vode a súčasne by mal dať spoju požadovanú spoľahlivosť. Na opravu musíte návnadu rozobrať, čo často vedie k jej poruche. Cesta von je urobiť niekoľko modelov rovnakého typu na rýchle nahradenie pri rybolove.

Videozáznam obsahuje podrobné pokyny na výrobu woblerov pre kutilov:

Ak chcete presne zopakovať tvar výrobného modelu - odporúča sa vyrobiť wobler z epoxidu. To bude vyžadovať formu tvrdej hliny alebo hliny. Na tanier sa vytvorí dojem z dvoch strán. Následne sa tieto prehĺbenia vyplnia epoxidovou živicou.

Predtým, ako urobíte wobler, budete musieť vykonať niekoľko prípravných krokov:

 • Vyberte formovací materiál s minimálnym obsahom vlhkosti. Po tlači je potrebné zmraziť, aby sa zachovali kontúry.
 • Zloženie zástupného symbolu. Ako základ použite ECF alebo EDF. Trvá 9 dielov živice, 1 diel lepidla a 8 dielov jemných triesok.
 • U plávajúcich modelov sa po naliatí živice na jednu časť nainštaluje drevená vložka.

Poslednou fázou je brúsenie a montáž zariadenia. Predtým sa v nádobe na vodu kontroluje vztlak. Ak je to potrebné, pridá sa hmotnosť. Oprava takejto návnady nie je možná.

Woblery vyrobené z kefy nemajú správne vlastnosti. Tipy ostrieľaných rybárov - venujte viac času a peňazí skutočným efektívnym návnadám.

Pin
Send
Share
Send
Send