Užitočné tipy

Výcvik psov - Ako bezpečne udržiavať psa na vodítku?

Keď chodíte so svojim štvornohým miláčikom ráno alebo večer, samozrejme dodržiavate pravidlá pre vychádzkové psy a na verejných miestach necháte svojho domáceho maznáčika chodiť iba na vodítku.

Aby sa zabránilo úniku a úteku psa, chovatelia psov často ovíjajú vodítko okolo paží alebo aspoň okolo prstov: je spoľahlivejšie a silnejšie.

Veria, že ak sa pes ponáhľa, aby bežal, potom také „vinutie“ zachráni nielen toho, koho pes šiel, ale aj samotného domáceho maznáčika. Je zrejmé, že napríklad pes, ktorý vytiahol napríklad za mačku, môže omylom spadnúť pod kolesá okoloidúceho automobilu. A tiež, priateľ, ktorý odlomí vodítko, má dobrú šancu sa stratiť. Hádame, čo osudu psa čelí, ak zostane na ulici bez pána.

Varovanie! Nebezpečenstvo!

Chovatelia psov, ktorí majú skúsenosti, najmä tých, ktorí majú veľké domáce zvieratá, pravdepodobne nebudú konať tak bezohľadne. Viac ako raz videli, čo vedie k arogancii majiteľa psa, ktorý si ovinul vodítko na zápästí. Majitelia sa vždy snažia pomôcť nováčikom: radiť. Správa je, že vinutie vodítka psa nie je skutočnou prekážkou medzi psom a miestom, kde sa rozhodol trhnúť.

Áno, nie je pochýb o tom, že každý majiteľ verí, že jeho pes je šikovný a chápe všetko, čo sú slová adresované zvieraťu. Každý si je takmer stopercentne istý, že ho pes miluje a vo všeobecnosti sa neodváži neposlúchnuť. Že nepokojní psi sú niekde ďaleko. Všeobecne platí, že príbeh je pre ostatných, ale nie pre tohto konkrétneho majiteľa a jeho domáceho maznáčika.

Lekári vydávajú alarm. Hovorí sa, že ak by majitelia aspoň raz videli, čo vedie k takejto nedbanlivosti, nikdy by v ruke nezranili vodítko. Prsty trpia. V najnebezpečnejšom prípade to môže byť dislokácia kĺbov. Mimochodom, dislokácia rúk je tiež pomerne častým zranením nedbanlivých milovníkov psov.

Ale niekedy sa stane niečo vážnejšie: ruka môže trpieť ešte viac a potom bude potrebné šiť a obnoviť jej funkcie na dlhú dobu.

Aké je to správne?

Aby sa predišlo zraneniu, vodítko sa musí držať určitým spôsobom. Dlaň prechádza slučkou a prsty sa zvierajú (ako na kľučke dverí).

Ak potrebujete zaistiť pevnejšie držanie, vodítko nezabalte, ale jednoducho ho uchopte druhou rukou.

Ak potrebujete psa chytiť za obojok, mali by ste byť tiež veľmi opatrní. Existuje vysoká pravdepodobnosť, že prsty budú trpieť, ak sa pes rozhodne trhnúť dopredu.