Užitočné tipy

Metódy diagnostiky, liečby a prevencie koliky u koní

Pin
Send
Share
Send
Send


Ak si všimnete nezvyčajné správanie vášho koňa, napríklad neustále padanie, kopyty, ktoré dopadajú na zem alebo kopajú do brucha, odmietajú jesť a vodu, môže sa vyskytnúť kolika. Rovnako ako bolesť brucha u ľudí, kolika je celkom bežná, ale môže viesť k vážnym problémom s gastrointestinálnym traktom koňa alebo poníka a bez liečby môže ohroziť život zvieraťa. Je dôležité identifikovať a liečiť túto chorobu skôr, ako sa vymkne z rúk.

Príčiny koliky

Kone v porovnaní s inými zvieratami a ľuďmi trpia oveľa viac patológiami tráviaceho ústrojenstva. Väčšina chorôb je však sprevádzaná syndrómom silnej bolesti nazývaným kolika. Môžu k nim viesť rôzne etiologické faktory.

Znaky anatomickej štruktúry, ktorá vedie k porušeniu čreva, jeho krúteniu, intususcepcii a iným typickým patológiám:

 • žalúdok koňa je relatívne malý v porovnaní s črevami,
 • mezenterický väz je dlhý, nie pevne fixovaný, mobilný,
 • zúženie v miestach prechodu z slepého čreva na ileum, zo vzostupného na zostupné koleno hrubého čreva,
 • pohyblivý, nie fixovaný väzivovým oblúkom hrubého čreva.

Brušná dutina koňa je „populárnym“ miestom na lokalizáciu parazitov rôznych vývojových štádií. Hlísty, larvy hmyzu a protozoá ovplyvňujú gastrointestinálnu sliznicu, brušnú stenu, mezentériu, väzivový aparát a peritoneum. To vedie k silnému podráždeniu bolesti, nedostatku miestneho krvného obehu a výživy, zhoršenej funkcii orgánov, trombóze. Najbežnejšie parazity:

 • cestódy (Anaplacephala perfoliata) sú lokalizované v slepom čreve, čo spôsobuje fokálnu nekrózu, dystrofiu a perforáciu. Častá je anémia,
 • dospelých a lariev Ascaris (Paraskaris equorum), ovplyvňujúcich gastrointestinálnu sliznicu počas migrácie a vitálnej aktivity,
 • háďatká rodov Strongylidae a Trichonematidae, ktoré počas vývoja a dozrievania lariev poškodzujú cievy mezentérie a čriev,
 • larválne štádiá gadfly (Gastrophilus) štádiá 2 a 3 sa vyvíjajú v žalúdku a dvanástniku.

Významnú úlohu pri vývoji patológií hrá nervový systém. Pri silnom zaťažení, strese, po preprave, zmenách prostredia, zmenách počasia a mikroklímy koňa, zastavuje sa ochranná reakcia, znižuje sa tonus nervového systému, čo spôsobuje narušenie inervácie gastrointestinálneho traktu. Zníženie rezistencie, ktorá sprevádza stresový stav, prispieva k potlačeniu ochranných a kompenzačných síl tela, vyvoláva vznik vredov, zápalových procesov v čreve.

Vývoj koliky u koní je často spájaný s dedičnými a získanými patológiami orgánov brušnej dutiny a samotných. Syndróm bolesti sa často pozoruje u zvierat s nasledujúcimi odchýlkami:

 • prasknutie väzov a mezentérie,
 • črevné nádory
 • vrodené divertikulum ileu,
 • zápalové ochorenia tráviaceho traktu na pozadí zavádzania liekov a iných alergénov,
 • degeneratívne zmeny v črevách v dôsledku starnutia.

Obsah a výživa zohrávajú rovnako dôležitú úlohu v etiológii a patogenéze koliky (ako aj iných chorôb). Neustály pobyt v stajni, nedostatok systematického tréningu, zvýšené pracovné zaťaženie, bohaté kŕmenie fermentovanými krmivami, dodávka potravín s nízkym obsahom živín (slamy) vo veľkých množstvách, nedodržiavanie režimu kŕmenia a pitia vedie k primárnym patológiám žalúdka a čriev.

Metódy detekcie patológie

Koliku nemožno nazvať nezávislou chorobou. Jedná sa o komplex príznakov prejavujúcich sa u koní s rôznymi patológiami, pôsobením mnohých faktorov. Väčšina koliky je sprevádzaná chorobami žalúdka, čriev a mezentérie. Veľmi zriedkavo je syndróm spôsobený poruchami obličiek, pečene a ďalších orgánov.

Typické príznaky

Akákoľvek kolika je sprevádzaná bolesťou rôzneho stupňa, sily a trvania. Bolesť je signálom prítomnosti patologického stavu a regulátorom odolnosti koňa. Bolesť koňa sa delí na spastickú (spôsobenú hypertonicitou hladkých svalov čreva), distenzionálnu (rozširovanie stien čreva a zvýšený tlak na ne nahromadenými plynmi), mezenterický (zmeny v zásobovaní krvi tráviacim traktom).

Stupeň vývoja koliky:

 1. slabý, vyvíja sa na začiatku patológie. Zvieratá v tomto okamihu odmietajú kŕmiť, pozerajú sa na žalúdok, dotýkajú sa jeho hlavy a môžu kopať jeho končatiny. Klinické a fyziologické parametre zostávajú normálne. Táto forma je charakteristická pre vredy a blokády,
 2. intenzívne štádium so slučkami čriev, inverzia žalúdka, porušenie čreva. Forma sa vyznačuje úzkosťou - kôň bezcieľne putuje po stánku, môže sa valiť po zemi. Hyperhidróza a horúčka. Kone kopajú, hryzú brušnú stenu
 3. neskorý stupeň s pretrhnutím zažívacieho traktu, nekrotické procesy. Kôň je veľmi depresívny, telo je pokryté studeným lepkavým potom.

Fyzický výskum - čo hľadať

Pred začatím inšpekčných a diagnostických opatrení je potrebné od vlastníkov, podkoní a iných pracovníkov zistiť informácie o zdravotnom stave koňa pred patologickými zmenami a ich nástupom. Medzi anonymné informácie patria:

 • trvanie ataku bolesti a iných zmien,
 • povaha koliky (prítomnosť prestávok medzi útokmi, sila),
 • výkaly - konzistencia, posledný pohyb čriev,
 • stravovacie návyky, či už došlo k nedávno zmenám v strave,
 • veterinárne opatrenia (liečba parazitmi, očkovanie, liečba) a prítomnosť chorôb,
 • tehotenstva v kobyle, kedy bolo posledné narodenie?

Súčasne so zberom anamnestických údajov by sa malo vyšetriť zviera - povaha správania, vyvolané pohyby. Jedno vizuálne pozorovanie často stačí na vykonanie predbežnej (menej často konečnej) diagnózy. Takže s pohybmi v aréne a valčíkovi je podozrenie na slučkovanie čriev. Chladný a mušľový pot zakrývajúci telo koňa naznačuje roztrhnutie čreva alebo žalúdka. Často je možné pozorovať črevný prolaps, ingvinálnu a pupočníkovú herniu.

Pred diagnózou by sa koni nemali podávať lieky proti bolesti - narušuje to klinický obraz koliky, čo znemožňuje identifikáciu presnej príčiny choroby.

Lekár by mal počúvať črevné zvuky. Vyšetrenie sa uskutoční pozdĺž hranice posledného rebra k hrudnej kosti. Normálne by ste mali počúvať dúhové zvuky s frekvenciou 1 za 1-3 minúty. Pri ileu sa zvuky nezistia.

 • pri pritlačení prstom na ďasno zostane biela škvrna do 5 sekúnd,
 • telesná teplota - 38 - 39 o C,
 • srdcová frekvencia stúpa na hernie 70 až 100, krútenie čriev.

Funkčné vyšetrenie

Na identifikáciu patológií sa vykonáva snímanie. Na tento účel sa používa nazofaryngeálna sonda, ktorá sa zavedie nazálnym priechodom do hltanu a po vyvolaní reflexu prehĺtania sa pomaly dostáva do žalúdka. Pomocou hadice môžete získať obsah (zvyčajne do 500 ml), vyhodnotiť jeho konzistenciu, odobrať vzorku na analýzu kyslosti. Pri upchatí čreva, pri ochoreniach žalúdka, objem tekutiny presahuje niekoľko litrov. Ozvučenie sa vykonáva aj na terapeutické účely.

Rektálna diagnostika určuje polohu a stav panvových orgánov a brušnej dutiny. Rektálne vyšetrenie počas ťažkej koliky, ako aj pri jej vykonávaní u malých žriebät a malých plemien, môže viesť k prasknutiu čreva. Diagnóza sa vykonáva postupne a starostlivo, pričom sa venuje pozornosť povahe stolice. Typické zmeny zaznamenané počas štúdie:

 • s kolitídou a zablokovaním slepého čreva sa nachádzajú tekuté výkaly,
 • krvácanie pri prasknutí čriev sa vred prejavuje v tmavých výkaloch,
 • upchatie hrubého čreva a oslabená peristaltika sa prejavujú vylučovaním hlienu,
 • ileus je charakterizovaný plynovou plnosťou tenkého čreva,
 • zablokovanie slepého čreva sa prejavuje napätím podporných väzov a zhrubnutím steny,
 • s kŕčmi v tenkom čreve sa odhalia oblasti zúženia,
 • invázia ilea na slepého je sprevádzaná tvorbou hustej oblasti pod spodnou časťou chrbta vpravo.

Ak je syndróm bolesti výrazný, u mladého zvieraťa alebo poníka sa pozorujú kŕče rekta alebo koliky, potom nie je možná rektálna diagnostika. Na určenie etiológie je potrebné použiť ultrazvuk. Ultrazvukové vyšetrenie umožňuje identifikovať hromadenie plynov a tekutín, zmeny v stenách orgánov, prítomnosť blokád, intususcepciu, opakovanie. Ultrazvuk vám umožňuje pokryť relatívne veľký povrch brušnej dutiny (pri rektálnej diagnostike nie je k dispozícii viac ako 40 - 50%). Štúdia sa vykonáva brušnou stenou alebo rektálne.

Iné diagnostické metódy:

 • punkcia brušnej dutiny umožňuje odoberať peritoneálnu tekutinu, podľa jej parametrov (prítomnosť krvných nečistôt, hustota, obsah bielkovín), môžete potvrdiť diagnózu peritonitídy, prasknutie čreva,
 • gastroskopia odhalí zápalové ochorenia žalúdka a pažeráka, je možné vyšetriť dvanástnik 12,
 • laparoskopia - chirurgické vyšetrenie a liečba pomocou malých rezov pomocou špeciálnych prístrojov,
 • röntgen.

Funkcie veterinárnej starostlivosti

Liečba koliky u koní má svoje vlastné charakteristiky v závislosti od základnej patológie. V jednom prípade stačí anestetizovať alebo vykonať inú liekovú terapiu, ale v niektorých prípadoch je nemožné urobiť bez chirurgického zákroku. Veterinárny lekár si musí zvoliť optimálnu metódu liečby, ktorá umožňuje obnovenie koňa čo najskôr, s minimálnymi rizikami a stratami na tele.

Terapeutické ošetrenie

Táto metóda je zameraná na odstránenie základného ochorenia, zastavenie bolesti a iných patogénnych symptómov a normalizáciu fungovania zažívacieho traktu. Liečba sa odporúča pri zápalových procesoch, vredoch, obštrukčnom ileu, akumulácii plynu, expanzii žalúdka, peritonitíde.

Bežné liečby:

 • úľava od bolesti pomocou analgetík - bez spaľovania, novalgin, analgin, buscopan. Lieky na všeobecné použitie by sa nemali používať z dôvodu ich inhibície gastrointestinálnej motility,
 • zavedenie antitoxického séra, prednizónu,
 • intravenózna infúzia 5% hydrogenuhličitanu sodného, ​​elektrolyty (fyziologický roztok, glukóza, hemódy),
 • po podaní žalúdka po odstránení obsahu je možné zavádzanie liekov.

Špecifické metódy liečby by sa mali používať opatrne a iba s úplnou dôverou v diagnostiku. Takže keď sú črevá blokované, ústami sa zavádzajú preháňadlá (4% vodný roztok glauberovej soli, tekutý parafín, síran horečnatý), môžu sa použiť klystíry. Ale pri opakovaní čriev tieto metódy vedú k prasknutiu. Spastická kolika spôsobená zastavením peristaltiky zastavuje neostigmín, cerukal - tieto lieky zvyšujú pohyblivosť. Tiež by sa nemal používať pri krútení. Odporúča sa používať antibiotiká, najmä pri inštalácii peritonitídy a keď sa zistia hlísty, predpisujú sa antiparazitiká. Ak je liečba neúčinná a kôň má chronické záchvaty koliky, je vhodné vykonať operáciu.

chirurgický zákrok

Terapeutické opatrenia v niektorých prípadoch nedávajú pozitívny výsledok. Liečenie teda nemôže eliminovať opakovanie čriev alebo prasknutie jeho steny. Ak existuje podozrenie na takéto choroby, lekár by mal okamžite podstúpiť operáciu - oneskorenie s rozhodnutím a oneskorenie niekoľkých hodín výrazne zvyšuje pravdepodobnosť nepriaznivého výsledku.

Ak je potrebný chirurgický zákrok:

 • silné záchvaty bolesti, ktoré sa nedajú zmierniť jednorazovou injekciou analgetík (analgín),
 • počas rektálnych alebo iných vyšetrení boli zistené nádory, silné zablokovanie, opuch črevnej steny, intususcepcia. Mali by ste sa tiež uchýliť k operácii hmatu tenkého čreva - zvyčajne to nie je možné,
 • pri sondovaní sa získalo veľké množstvo (v norme 0,5 - 1 litra) alkalickej kvapaliny, čo naznačuje krútenie čriev,
 • punkcia brušnej dutiny dáva zakalenú tekutinu s prímesou krvi.

Úspešnosť operácie závisí od času jej operácie - takže pri silnom ileu dochádza k nekróze tkaniva po 3 hodinách. Pri mnohých chorobách je pozitívny výsledok nepravdepodobný, napríklad po stočení hrubého čreva alebo jejunu prežije iba 20% koní.

Hlavnou metódou chirurgického zákroku je stredná laparotómia. Pozdĺž bielej čiary sa vykonáva rez 15 až 20 cm (existuje názor, že je vhodné ustúpiť o 4 až 6 cm na stranu, pretože väzivo bielej čiary sa uzdravuje oveľa horšie ako svaly). Takáto rana vám umožňuje vizuálne vyhodnotiť stav vnútorných orgánov. Do brušnej dutiny sa naleje až 10 litrov soľného roztoku, čo významne znižuje riziko prasknutia čriev. Ďalej chirurg vyšetrí každý orgán na poškodenie, intususcepciu a skrútenie. Ak sa zistí patológia, vykoná sa operácia - odstránenie nekrotických rezov čreva, obnovenie priechodnosti, odstránenie plynov a pevných látok. Po operácii a výstupe z anestézie je kôň odvedený do špeciálnej kabíny, kde je potrebné vytvoriť kontinuálnu infúziu elektrolytov (najmenej jeden deň). Každé 4 hodiny je potrebné vyšetriť, zmerať srdcový rytmus a NPV, telesnú teplotu. Kone sú predpisované antibiotiká, v niektorých prípadoch umývajú brušnú dutinu roztokom furatsilínu.

Preventívne opatrenia

Väčšine kolík sa dá zabrániť. Významnú úlohu v mechanizme gastrointestinálnych chorôb zohrávajú kone. Strava by mala pozostávať z kvalitných produktov, je neprípustné používať obilie, seno, kŕmne zmesi postihnuté plesňami, baktériami. Hotové zmesi a voda by mali mať teplotu zodpovedajúcu okoliu alebo telu zvieraťa, je neprípustné podávať mrazené alebo horúce produkty.

 • koncentráty by nemali prekročiť 25% dennej stravy, objemová hmotnosť 60%,
 • obilie a iné koncentrované krmivo po seno,
 • po tréningu je zakázané kŕmiť - koňa musíte dať odpočinúť 30 minút,
 • zviera musí mať voľný prístup k vode a senu,
 • koreňové plodiny, siláž, seno, odpad z potravinárskeho priemyslu by mali byť obmedzené.

Je dôležité pravidelne zapojiť koňa do práce - držať zviera na stajni dlhšie ako 12 hodín denne je neprijateľné, čo vedie k oslabeniu motorickej funkcie čreva a narušeniu krvného obehu. Pasienky, kŕmne žľaby, stajne sa kontrolujú na prítomnosť cudzích predmetov, aj keď kone sú vo výžive selektívne, ale je možné prehltnúť rôzne traumatické predmety. Odčervovanie by malo byť pravidelné a malo by sa obmedziť pasenie počas letnej sezóny. Pokúste sa minimalizovať stres - zmeny v strave by mali byť plynulé, na dlhodobú prepravu zvierat sa odporúča používať sedatíva.

Pin
Send
Share
Send
Send