Užitočné tipy

5 vecí, ktoré by ste nemali robiť bez skúseností

Pin
Send
Share
Send
Send


Po prvé, ak dôjde k poruche počítača, musíte určiť samotný typ poruchy: problém možno vyriešiť bez vynaloženia akýchkoľvek peňazí alebo drahocenného času.

Ak sú s operačnou miestnosťou spojené chyby alebo „chyby“ („modrá obrazovka smrti“, iné chyby súvisiace s prostredím BIOS alebo vyskakovacie vírusy, bannery na pracovnej ploche), potom bezpodmienečne nie je potrebné ísť do servisného strediska alebo použiť záruku.

Príčinou takýchto porúch sú často vírusy alebo činnosti používateľov, ktoré vedú k takýmto chybám. Najlepším a stopercentným spôsobom riešenia týchto problémov bude preinštalovanie OS.

Na preinštalovanie OS budete potrebovať disk alebo „flash disk“ s takzvaným „nastavením“ (nastavenie) OS, ako aj minimálne zručnosti na osobnom počítači.

Ak nie je k dispozícii žiadny ani druhý, môžete sa obrátiť na internet a požiadať o pomoc: stiahnite „pirátsky“ OS do siete a potom ho preneste na USB flash disk alebo disk (ak existuje iný počítač). V opačnom prípade môžete kontaktovať suseda alebo priateľa.

V prípade, že nejde o disk s OS, ani o osobe so znalosťou procesu preinštalovania systému, musíte sa obrátiť na servisné stredisko výrobcu. To, samozrejme, bude stáť ďalšie peniaze a čas.

5 vecí, ktoré by ste nemali robiť bez skúseností

  1. Úpravy registra, Register Windows je komplexná databáza s hierarchickým znázornením informácií. Ukladá všetky nastavenia a parametre operačného systému, nainštalované programy a vybavenie. Stabilná a správna prevádzka systému priamo závisí od registra. Poškodené alebo nesprávne údaje v registri môžu viesť ku kolapsu systému. Ak systém Windows prestane načítavať alebo začne pracovať horšie po manipulácii s registrom, použite obnovenie z kontrolného bodu.
  2. Odstraňovanie súborov zo systémových priečinkov, Vo všeobecnosti vás systém Windows upozorní, že idete do systémových priečinkov av predvolenom nastavení sa ich obsah nezobrazuje (v prípade štandardného prehľadávača). Niekedy však musíte odstrániť alebo upraviť súbory, aby ste vyriešili konkrétny problém. Ale bez špeciálnych vedomostí alebo správnych a podrobných pokynov je lepšie ísť tam. Existuje vysoké riziko poškodenia systému a body obnovy nemusia pomôcť.
  3. Nenechajte sa ponoriť do systémovej jednotky, Nehovorím, že v žiadnom prípade neotvárajte systémovú jednotku. Jednoducho odstráňte prach, pridajte pamäťovú lištu alebo vymeňte grafickú kartu. Niektorí sa však snažia vymeniť základnú dosku alebo chladiaci systém na centrálnom procesore alebo grafickej karte a potom plačú, že nič nefunguje. Počítačové komponenty sú veľmi krehké a rozmarné veci, ktoré sa boja statického napätia a nepríjemných pohybov. Krok doľava, krok doprava a pri východe máme nefunkčný počítač alebo dokonca dym. Ak sa počítač nezapne, môžete skúsiť, o čom ste si istí, a zvyšok nechať na špecialistov.
  4. Nehrajte s BIOSom, Okrem operačného systému v počítači existuje aj ďalší „mini-OS“, ktorý riadi počítač, až kým sa systém Windows nespustí. Systém BIOS riadi centrálny procesor, ventilátory, pevné disky a ďalšie zariadenia a tiež ukladá parametre svojich prevádzkových režimov. Nesprávne nastavenie systému BIOS môže viesť k úplnému zlyhaniu systému alebo k menším problémom, ako je napríklad pomalá prevádzka alebo nedostupnosť niektorých zariadení. Potrebuješ to?
  5. Manipulácia s príkazovým riadkom, Ako veľa ľudí vie, príkazový riadok je výkonným nástrojom na riadenie správania operačného systému a ďalších programov, ale iba so skúseným používaním. Ak spustíte príkazový riadok a začnete vykonávať príkazy, najmä tie, ktoré sa týkajú zmeny systému súborov alebo iných údajov, musíte si byť istí, že robíte všetko správne. V opačnom prípade sa ocitnete tvárou v tvár s vážnejším problémom ako predtým. A to je veľmi zlé.

Počítač neopravujte vlastnými rukami, ak tomu nerozumiete alebo nemáte presné pokyny. Radšej požiadajte o pomoc priateľa alebo počítačového sprievodcu za málo peňazí alebo aspoň využite spoľahlivé zdroje informácií! Pre začiatočníkov vám odporúčam pozerať si video o programe na optimalizáciu počítača a riešenie problémov.

1 Diagnostika počítača - prečo sa počítač nezapne

Diagnostika a oprava počítača sú hlavnými funkciami akejkoľvek počítačovej služby. Pred vykonaním opravy počítača je potrebné vykonať diagnostiku. Správne vykonaná diagnostika môže výrazne ušetriť čas a peniaze na riešenie problémov.

Ak sa počítač nezapne. Ak chcete začať, stačí zistiť, či je váš počítač pripojený. Je možné, že zasiahli dopravné zápchy, stačí ich skontrolovať 🙂

Prítomnosť elektriny v sieti môže s najväčšou pravdepodobnosťou naznačovať poruchu počítača a predovšetkým jeho napájanie.

Najjednoduchší spôsob kontroly napájaciu jednotku vášho počítača V prípade poruchy pripojte k počítaču iný dostupný zdroj napájania.
Ak nemáte ďalšiu napájaciu jednotku, po odpojení počítača od napájacieho zdroja a odpojení napájacieho kábla od elektrickej zásuvky odpojte dva, najčastejšie biele konektory napájacieho zdroja od základnej dosky.

Po odpojení všetkých káblov napájacieho zdroja pripojte počítač k elektrickej sieti. Na širšom konektore napájacieho zdroja zatvorte dva kontakty: zelený a akýkoľvek dostupný kontakt čiernej farby. Pracovný zdroj napájania začne fungovať. Ak nie, musíte si kúpiť novú. Presnejšia diagnostika a riešenie problémov vám v článku pomôžu - čo robiť, ak sa počítač nezapne .

Ak napájanie funguje, je to celkom možné - vypínač nefunguje, keď zapnete počítač. Ak chcete otestovať funkčnosť, musíte odstrániť konektor tlačidla napájania a zatvoriť ho pomocou skrutkovača. Ak sa napájanie počítača nezapne, znamená to, že tlačidlo napájania nie je príčinou poruchy počítača, ale jadro je stále zdrojom napájania.

Zatvorením tlačidla napájania môžete na sekundu zapnúť chladiaci ventilátor. V počítači ich môže byť niekoľko a iba v nich sa môže prach PC hromadiť vo vnútri počítača.

Keďže sofistikovaná elektronika nepáči prach, nezabudnite počítač vyčistiť a pravidelne ho čistiť. Na tento účel sú vhodné vysávač, plechovka so stlačeným vzduchom alebo mäkká kefa na akvarel. Prečítajte si ďalšie informácie o tom, ako správne vyčistiť počítač - počítač bez prachu .
do menu ↑

1.1 Počítač sa okamžite zapne a vypne

V takom prípade môže porucha spočívať buď na základnej doske počítača alebo v jeho procesore.

Kondenzátory umiestnené na základnej doske sa používajú na usmernenie spoločného napätia. Prehriatím zlyhajú a strácajú kapacitu. Aby sa tak stalo, je dôležité zabezpečiť, aby sa počítač neprehrial.

Nevyhadzujte ihneď základnú dosku. Od prehriatia sa rozkladá postupne. Počítač zamrzne, objaví sa „modrá obrazovka smrti“ a až po niekoľkých mesiacoch môže základná doska počítača konečne zlyhať. A potom to zmeníte. Prečítajte si ďalšie informácie o kritických chybách systému Windows v článku - modrá obrazovka smrti Chyby BSoD.

Skutočnosť, že sa počítač často vypína, môže byť spôsobená nedostatočným ochladením procesora. A je pravdepodobné, že počítačový procesor je v poriadku.

V tomto prípade, keď sme statickým napätím z rúk odstránili známym spôsobom, odpojíme počítač od zdroja napájania, odstránime kryt a opatrne sa dostaneme k procesoru, ktorý je pod veľkým chladičom a veľkým ventilátorom na základnej doske počítača.

Odpojte tri prepojené vodiče chladiča ventilátora. Opatrne vyberte chladič z chladiča. Pokúste sa použiť skrutkovač. Chladiaci ventilátor je s najväčšou pravdepodobnosťou pripevnený k chladiču pomocou spony a dá sa ľahko odstrániť.

Po opatrnom odstránení chladiča s chladičom uvidíme kovovú skrinku, ktorej kryt sa opatrne otvorí aj stlačením kovovej nohy. A mimoriadne opatrne vyberte procesor počítača.

Ak procesor vyhorí, ihneď ho uvidíte. Pozorne si prečítajte miesto inštalácie procesora, pravdepodobne je jedna z tlapiek ohnutá.

Jednou z možností je pokúsiť sa narovnať tenkou ihlou, ale iba v najextrémnejšom a poslednom prípade. Nakupujte tepelné mazivo z počítačového obchodu, ktorý odvádza teplo z procesora počítača do jeho chladiča. Pomocou tepelnej pasty môžete odstrániť všetky malé medzery medzi chladičom a procesorom.

Najskôr vyčistite procesor od starej tepelnej pasty a až potom naneste novú. Opatrne vráťte procesor na pôvodné miesto, potom nainštalujte chladič na svoje miesto a pripojte chladič.

Skúste zapnúť počítač. Ak sa počítač nezapne, procesor vyžaduje výmenu. Keď vymieňate starý procesor za nový, nezabudnite namazať nový počítačový procesor tepelným tukom.
do menu ↑

1.2 Počítač sa zapne a zapípa

Počítač sa zapol, ale zavrčal. A to naznačuje poruchu jeho časti. Všetci vieme, že keď zapnete počítač, jeden krátko zavrčal. To nám ukazuje, že všetky komponenty a detaily nášho počítača fungujú a počiatočný test prešiel úspešne.

Sada vyzváňacích tónov s nesprávnou funkciou počítača je iná. Ich účel závisí od výrobcu počítača a jeho modelu BIOS. Je ľahké to zistiť. Ak to chcete urobiť, vyhľadajte na základnej doske čip BIOS.

Ak je na čipe AMI, pozrite si tabuľku v tejto tabuľke článok , Ak je cena, pozrieme sa na nasledujúcu tabuľku uvedenú v tom istom článku. Ak je nápis na čipe iný, budete ho musieť skontrolovať na internete.

Ak to chcete urobiť, do vyhľadávacieho nástroja zadajte názov vášho čipu BIOS na základnej doske počítača.
do menu ↑

1.3 Prehrievanie komponentov počítača

Jedným z najbežnejších dôvodov, prečo sa počítač neustále reštartuje, je prehriatie procesora alebo grafickej karty počítača. Vždy monitorujte prevádzkový stav chladiča ventilátora umiestneného na grafickom adaptéri PC.

Hodnoty teplotných senzorov môžete vidieť pomocou programu, o ktorom som hovoril v článku - akú teplotu by mal mať váš počítač .

Počas letných horúčav je lepšie vyhnúť sa energeticky náročným hrám na počítači. Spočiatku je výskyt modrej obrazovky smrti alebo artefaktov na obrazovke spôsobený neschopnosťou eliminovať chybu v jadre operačného systému.

Ak akýkoľvek spustiteľný program alebo ovládač počítača chce vykonať nemožný príkaz. Pokus o odstránenie modrej obrazovky je možný jednoduchým reštartovaním počítača. Ak sa však nič neurobí, chyba sa znova vráti.

Zvuk počítača sa zapne v prípade, že niektorý z chladiacich chladičov bzučí, pripomína pracovný traktor. Chladiaci systém počítača sa opotrebuje ventilátorovými chladičmi, tesnenie v ložisku sa stáva tenšie, prach a nečistoty sa tam dostanú, čo vedie k nevyhnutným vibráciám a bzučeniu.

V takom prípade zistite, ktorý ventilátor vydáva taký zvuk, a nahraďte ho novým. Ukázalo sa to jednoducho. Chladič napájania počítača prakticky nezaznie, takže chladič zostáva na grafickej karte, procesore a puzdre.

Identifikovali ste bzučiaci ventilátor chladiča a rozhodli ste sa ho odstrániť, čo znamená, že takto opotrebovaný chladič už nie je škoda a môžete sa pokúsiť ho oživiť. Potom ho opatrne vyberte z chladiča pomocou malého skrutkovača Phillips a položte ho pred nás na stôl.
do menu ↑

1.4 Vyberte chladič a pokúste sa ho vyčistiť

Výstupný bod drôtov je obvykle pokrytý lepiacou páskou. Po odstránení tejto fólie skontrolujte, či je možné rozobrať chladič ventilátora v jeho súčastiach. Ak je to možné, urobte to opatrne. Uzáver chladiča je možné odstrániť pomocou malého plochého skrutkovača.

Nápravu uvoľnite pomocou lopatiek ventilátora. Šedobiely plast, ktorý sa objaví, je opitý zvyšok nášho tesnenia ventilátora. Je to ten, kto spôsobuje hlasný a ostrý zvuk počítača.

Navlhčite vatový tampón čistiacim prostriedkom alebo kolínskou vodou a vyčistite os ventilátora a miesto, kde bude vložený neskôr. Teraz sa oplatí vyrobiť nové tesnenie.

K tomu použite kancelársky nôž, ktorý vyreže malý kúsok z jadra gélového pera. Výsledným tenkým krúžkom bude vaše nové tesnenie pre os chladiča ventilátora.

Ako lubrikant vezmite malú kvapku motorového oleja alebo podobne. Teraz vložte nápravu na nové tesnenie, všetko upevnite zátkou.

Pri správnej inštalácii starého ventilátora do počítača nebudete počuť nepríjemný zvuk pri pripojení k sieti.
do menu ↑

1.5 Pomalé zavádzanie a prevádzka počítača

Počítač je zapnutý, ale systém sa spúšťa príliš pomaly. Priečinky potrebné na prácu sa „načítajú“ na viac ako minútu, ako aj na spustenie ďalších programov v počítači.

Najpravdepodobnejšie je na vine pevný disk - takáto porucha v počítači je charakteristická iba pre ňu. Váš pevný disk môže byť zaprášený, skúste ho jemne vyfúknuť. Držte ho pevne - nie je potrebné ho rozoberať.

Ak to nepomôže, budete musieť vykonať počítačovú optimalizáciu naplno. Ako na to, som vo všetkých detailoch v článkoch povedal:

- Ako zrýchliť počítačového robota - optimalizácia systému Windows XP

Odporúčame vám, aby ste si pozorne prečítali články, aby ste čo najviac využili možnosti svojho počítača.

Na zabezpečenie pevného disku počítača je najlepšie mať vždy záložnú kópiu všetkých vašich údajov na vymeniteľnom externom pevnom disku, ktorý je k počítaču pripojený prostredníctvom portu USB alebo na samostatnej jednotke vo forme obrázka vytvoreného pomocou špeciálneho programu Acronis. Schopnosti, ktoré som opísal v článku - obnova dát .

Najlepšie je ukladať fotografie a ďalšie osobné súbory a preinštalovať operačný systém na externú optickú jednotku v továrni na mieste, ktoré je pre vás na dohľad.

Ak systém „letí“ vo vašom počítači, bude problematické vrátiť vaše údaje, ale preinštalovanie operačného systému počítača nebude ťažké. V prípade, že potrebujete obnoviť údaje, prečítajte si článok - ako obnoviť zmazané súbory .

Všeobecné tipy pre počítač

1. Pri vypínaní počítača ho skúste vypnúť z napájacieho zdroja. Toto ochráni váš počítač pred náhlym prepätím, ku ktorému dochádza pomerne často. Skutočnosť, že je vypínač počítača vypnutý, ho nezachráni pred náhlymi zmenami napätia v sieti.

Z dôvodu skokov už jednotka napájania počítača, tlačiarne a aktívneho reproduktora preleteli jedenkrát. Teraz nemám krok na rovnakom hrable.

2. Je lepšie nechať počítač pracovať celý deň, ako ho neustále zapínať a vypínať. To má nepriaznivý vplyv na jeho pracovné zdroje.

Je to predovšetkým kvôli zvýšenému opotrebovaniu komponentov počítača, ktorých prvky sa rozširujú pri vysokej teplote a pri nízkej teplote (keď je počítač vypnutý) zúžené. Preto napríklad počítače v herni, kde pracujú celé dni, vydržia oveľa dlhšie ako napríklad doma.

3. Počítač neutrpel ostré úrazy do skrinky. V najlepšom prípade potriasa prachom v rámci systému.

V najhoršom prípade môže dôjsť k pádu ťažkého chladiča centrálneho procesora po prudkom úderu, čo povedie k zvýšeniu teploty vo vnútri puzdra a zlyhaniu samotného procesora PC, ako aj k poškodeniu grafickej karty a jej konektora.

Pevný disk tiež netoleruje ostré trasenie a môže sa ľahko zlomiť. A celkovo vás počítač bude stáť veľa. Mimochodom, pevný disk musí byť pevne pripevnený v puzdre počítača. Chráni to pred vibráciami počas prevádzky.

4. Pokúste sa nepiť pri počítači žiadne nápoje. Náhodne vytekajúca tekutina v puzdre počítača je spôsob, ako počítač deaktivovať.

5. Pri práci s počítačom použite antivírusový program. Vírusové programy - trójske kone spravidla zombie počítač, aby hackol časť vášho súboru.

Váš počítač bude teda hacknutý bez vášho dovolenia a vedomia. V skutočnosti to nepoškodí počítač. Ak sa vo vašom počítači nájde vírus, ktorý môže porušiť kontrolný algoritmus počítača, pravdepodobne niečo zlyhá.

Ak máte v počítači často problémy s vírusmi, odporúčame vám prečítať si časť - vírusy , Obsahuje články, pomocou ktorých môžete ľahko odstrániť najhoršie verzie vírusov.
7. Ak idete do obchodu pre novú časť počítača, nezabudnite si so sebou vziať starú zlomenú časť, ktorá je potrebná na výmenu časti počítača. Bude pre vás ľahšie určiť, čo potrebujete. Je možné, že vám bude ponúknuté, že si kúpite niečo, čo vôbec nevyhovuje vášmu počítačovému modelu.
do menu ↑

2 Заключение — самостоятельный ремонт компьютера

Как видите самостоятельный ремонт компьютера, это минимальные знания основ компьютера и правильная последовательность действий при диагностике. Кстати эту тему я написал отдельную статью — диагностика компьютера .

В данной статье разобраны основные моменты по ремонту вашего компьютера своими руками. Ak sa zistia iné poruchy, je lepšie obrátiť sa na odborníka na opravu počítačov alebo na servisné stredisko, kde nájdete všetko, čo potrebujete na opravu počítača.

Každý prvok a časť počítača má svoje vlastné zdroje. Nie je vôbec nevyhnutné, aby po uplynutí vyhradeného času na prevádzku počítačovej časti zlyhal. Takáto trvanlivosť sa vyznačuje počítačmi starej zostavy.

Spravidla stačí pri správnej prevádzke vymeniť iba ventilátory. Ich výkon je však niekoľkokrát nižší ako výkon niektorých moderných mobilných telefónov.

V budúcnosti zvážime zložitejšiu opravu počítačových komponentov, napríklad opravu napájacieho zdroja. Prihláste sa na odber aktualizácií tak, aby vám neuniklo. To je všetko, nech vám váš počítač slúži oveľa dlhšie, ako očakávate 🙂

Počítačová prevencia

Aby ste sa vyhli problémom s počítačom alebo prenosným počítačom, musíte vykonať niekoľko veľmi jednoduchých akcií, ktoré pomôžu zvýšiť „trvanlivosť“ stroja.

Bežnou príčinou poruchy počítača alebo úplného zlyhania hardvéru je prehriatie určitej súčasti. K prehriatiu dochádza z dvoch dôvodov: z dôvodu nedostatočného chladenia (rozbitý chladič, príliš veľa prachu atď.) Alebo z dôvodu neúspešného pokusu o „pretaktovanie“ procesora, grafickej karty alebo inej súčasti počítača.

Po prvé, stojí za to vyčistiť počítač každé tri mesiace: zníži sa tým záťaž, ktorá sa vyskytuje prirodzene v dôsledku prachu ležiaceho na povrchu konkrétnej časti.

Populárne „pretaktovanie“ procesora alebo grafickej karty teda vykonávajú iba skúsení profesionáli, a nie amatérski používatelia. Ak chcete zlepšiť výkon súčasti, musíte mať vedomosti o OS a komponentoch samotného počítača.

Najčastejšou príčinou zlyhania OS je „vrh“ vírusov. Aby ste zabránili zlyhaniu samotného operačného systému, musíte vykonať pravidelnú globálnu kontrolu vírusov na prítomnosť vírusov alebo ešte lepšie nainštalovať a aktivovať akýkoľvek antivírus, ktorý má funkciu kontroly v reálnom čase. Aj keď takýto program spomalí systém, zvýši to bezpečnosť vašich údajov.

Pin
Send
Share
Send
Send