Užitočné tipy

Ako šiť elastickú vrstvu krok za krokom

Pin
Send
Share
Send
Send


Nie je žiadnym tajomstvom, že tretinu nášho života trávime vo sne. Zároveň chcem pohodlie a pohodlie. Ale obyčajné plachty sa neustále zablúdia a posúvajú sa k podlahe. Ako sa s tým vysporiadať? Použite možnosť napnutia. Pevne držia matrac a zostávajú hladké po celú noc.

Z požadovaného materiálu nie je vždy možné zvoliť ten správny list pre veľkosť postele. V tomto článku vás naučíme, ako šiť elastické plachty na bežné, okrúhle a oválne matrace. Uvidíte, že je to jednoduché, môžete to urobiť sami.

Výber materiálu

Na prácu sú vhodné plátno, bavlna, kaliko, hodváb a pletené oblečenie. Vyberte si akýkoľvek materiál pre svoj plech podľa svojho vkusu. Odporúčame vám, aby ste zostali na látke, s ktorou viete, ako pracovať.

Elastická fólia je lepšie šiť z akejkoľvek bavlnenej tkaniny

Koľko látky budete potrebovať? Závisí to od veľkosti matraca.

Urobme výpočet pre veľkosť 160x200cm. Obvyklá výška strany je 15 cm, k šírke ju pridávame v dvojnásobnej veľkosti - 160 + 15x2 = 190 cm a dĺžke - 200 + 15x2 = 230 cm. Okrem toho pridajte 20 cm. Na nesprávnu stranu a lem. Ukázalo sa 210 x 250 cm. V obchode musíte hľadať látku šírku 250 cm. a kúpte 210 cm. Pomocou tohto vzorca môžete sami vypočítať spotrebu hmoty podľa jej veľkosti! Ak je tkanina širšia, budete musieť prebytok odrezať.

Potrebujete tiež obyčajnú bielizeň elastickú, nite podľa tónu vybranej látky, nožnice a špendlík. Všetko je pripravené na rezanie.

Pozdĺž okraja listu je možné šiť široký elastický pás (2 až 3 cm), ktorý pri rezaní šetrí hrubé kaliko a vydrží dlhšie

Rezný materiál

Varovanie! Pred rezaním tkaniny náchylnej na zmršťovanie ju namočte do horúcej vody, osušte ju a vyžehlite. Alebo len dobre naparujte žehličkou.

Vzor pre plachtu na elastickom páse 160 x 190 cm

Na pripravenej látke zmeráme požadované rozmery - dostaneme obdĺžnik so stranami 210 x 250 cm. Zložte ho štyrikrát a zarovnajte konce. Teraz zoberieme roh, kde sa zmontujú 4 voľné konce látky, zmerajte 15 cm od rohu doprava a doľava, pre výšku strany + 10 cm pre lem. V našom prípade je to 25 cm. Nebojte sa rezať štvorec s rozmermi 25 x 25 cm. Vzor je pripravený. Je to obdĺžnik so zárezmi.

Vystrihnite štvorec pozdĺž nakreslených čiar, postup zopakujte s tromi ďalšími uhlami

Šijacie listy

Najprv zložíme svoje rezané štvorce pozdĺž uhlopriečok smerujúcich dovnútra. Blesk to na písacom stroji, potom spracovať na overlock alebo kľukatá. Spracovávame tiež všetky okraje plátna, s výnimkou okrajov.

Plátno skladáme spojením strihaných strán každého štvorca k sebe, prednej strany látky vo vnútri

Ďalší krok: vytvorte sťahovaciu šnúrku pre elastický materiál. Hranu ohýbame po obvode do šírky vybranej gumy + 2 cm. Príspevok, šiť. Odporúčame neskúseným švadlíkom, aby najskôr vyžehlili lem a ešte lepšie ho načrtli.

Špendlíky spájame v rohoch pomocou špendlíkov, v rohoch robíme stehy s toleranciou 1 cm

Existujú dve možnosti lemovania:

V prvom prípade sa ohneme jedenkrát a stehy, v druhom - ohýbame dvakrát. Ale prvá vrstva hmoty robí menej.

Lem s lemovaním okrajov plachty 1,5 cm

Hrany otočíme o 1,5 cm, orezáme ich, vytvoríme čiaru po obvode a ponecháme otvory pre elastické

Je dôležité nezabudnúť zanechať otvor na predĺženie ďasna. Koľko to bude trvať? Dvakrát menej ako obvod nášho plátna.

Vystrihnite 4 kusy elastickej pásky 35 - 40 cm dlhé, vložte jeden kus elastickej látky do rohu plachty a jej koniec pritlačte na 1 a 2 otvory.

Po dokončení švu, odvážne vložte elastickú hmotu pomocou bežného špendlíka. Zašívajte okraje ďasna.

Pružite po oboch stranách rohu plachty, zopakujte v ostatných troch rohoch

Vyzerá to ako hotová línia so zošitým elastickým materiálom

Máte krásny, exkluzívny, ručne vyrobený hárok.

Je pripravená pohodlná elastická fólia pre domácich majstrov

Možnosti hárkov

Preskúmali sme šitie bežných stretch listov.

A ak chcete šiť plachtu na oválny elastický pás? V takom prípade je potrebné vyrezať dva detaily: ovál pre veľkosť matraca a lem bočného okraja. Pri nákupe látky je potrebné vziať do úvahy túto skutočnosť. Ako vypočítať správne množstvo - zastávka nižšie.

Ak je matrac vyrobený vo forme oválu, môžete na elastickú pásku prišiť oválny povlak

Ak potrebujete šiť plachtu pre detskú postieľku s rozmermi 120 x 60 cm, potom bude mať látka oválu túto veľkosť plus 5 cm. Ukázalo sa, že je 125x65 cm. Teraz urobte hranu so 4 rohmi a urobte zaoblenie. Značíme asi 20-25 cm z uhla na oboch stranách a nakreslíme oblúk s polomerom asi 20 cm. Prebytočné tkanivo sa odreže.

Teraz vystrihnite brúsenie. Bude mať šírku 20 cm (toto je dvojitá výška strany) a dĺžku rovnajúcu sa obvodu východiskového kusu - 380 cm. (125 + 125 + 65 + 65) Plátno rozrezávame na pásy široké 20 cm. Matrace pre deti sú úzke a textílie pre šírku plechu obyčajne nie menej ako 150 cm. Pri oválnom vzore pozdĺž tkaniny ponecháme materiál pre orezávacie pásy. Preto musíte kúpiť látku s dĺžkou 125 cm.

Takže sme rezali prúžky na sústruženie. Teraz ich šijeme ľanovým švom. Pridáme ovál a lícovú stranu k sebe, obrys a šijeme. Nezabudnite spracovať šev pomocou riadku „cikcak“. Zostáva urobiť šnúrku pre ďasná. Ako to urobiť - už sme povedali. Vložíme pružný pásik, plachta pre dieťa je pripravená.

A ak je matrac okrúhly?

Listy na gumovej páske „Mätové hviezdy“ v postieľke novorodenca

Okrúhly hárok môžete šiť rovnakým spôsobom ako oválny hárok. Rozdiel v rezaní kruhu.

Výpočet tkaniny pre okrúhlu časť plachty na okrúhlom matraci s priemerom 2,40 metra

Výpočet strany plachty na okrúhlom matraci

Napríklad priemer matraca je 150 cm, výška strany je 15 cm.

  Matrac sme položili na materiál, krúžok s krajčírskou kriedou. Výsledkom bol kruh s priemerom 150 cm.

Vystrihnite kruh z látky so zväčšením švov

Ak tkanina nie je dostatočne široká, odrežte stranu látky - vyrábame 2 časti

Na stroj pripájame 2 bočné časti

Zošite boku do hlavnej kruhovej časti

Súčasti zabalíme do kruhu, pre elastický šijací stroj urobíme líniu 1-1,2 cm

Odrežte žuvačku správnej veľkosti a vložte ju do otvoru vľavo

Končeky žuvačky šite, zošírite otvor pre žuvačku

Okrúhly list je pripravený.

Dostaneme hotový povlak na elastickú pásku pre okrúhle detské matrace

Ďalšie klipy

Príslušenstvo na upevňovanie plachtov na elastickom páse

Natiahnutá plachta dobre drží matrac. Na zaistenie a dlhšiu životnosť môžete použiť svorky, ak je to potrebné. Jedná sa o široké elastické pásky, ako napríklad „detské fagoty“. Môžete si ich kúpiť hotové alebo ich môžete zošiť zvnútra do kríža. Takýto kopec určite nenechá plachtu zablúdiť.

Mohli by ste sa ubezpečiť, že vytvorenie strečového listu pre vašu obľúbenú posteľ nie je vôbec ťažké, ale zaujímavá a kreatívna aktivita. Môžete ľahko aplikovať vedomosti a vytvoriť si zoznam svojich snov, ktoré sa nebudú blúdiť, kĺzať, ale prinesú vám veľa potešenia. A komplimenty ako starostlivá hosteska vám budú hodnou odmenou za vašu prácu. Teraz môžete bezpečne ísť do obchodu a vybrať si materiál na vytvorenie svojho majstrovského diela!

Aký vzor je potrebný

Vytvorenie akejkoľvek novej veci sa začína jej vizuálnym zobrazením na kúsku papiera. Platí to najmä pre začínajúcich remeselníkov, ktorí stále nedokážu „veľkosťou oka“ určiť veľkosť, správne šitie a ďalšie podrobnosti. Vzory listov na elastickom páse sa dajú kresliť na papier alebo priamo na látku.

Pri vytváraní vzoru pridajte k švom na každej strane 0,5 cm. Na sťahovacej šnúre, cez ktorú je elastická tkanina, zostáva 1,5 cm.

Obrázok znázorňuje hornú časť (oválnu, okrúhlu, pravouhlú) s vyznačením rozmerov, lemu, ktorého šírka je určená na základe osobných preferencií a dostupného materiálu. Obrázok tiež zobrazuje tolerancie, rezné body, šírku elastického pásu.

Ako vypočítať spotrebu tkaniva

Plech na elastickom páse je obdĺžnikový, okrúhly, oválny. Výpočet spotreby tkaniva sa v každom prípade vykonáva inak. Aby sa nemýlilo, pri určovaní množstva materiálu sa odporúča urobiť rozloženie z novín, ktoré pomôže vizuálne predstaviť budúci produkt.

Spotreba tkaniny pre pravouhlú fóliu sa vypočíta takto:

 • zmerajte parametre matraca
 • výška matraca sa vynásobí 2,
 • na určenie zástavby látky sa k násobku výšky pripočíta dĺžka matraca a 1 cm k švom,
 • na určenie druhej strany rezu sa k násobenej výške pripočíta šírka matraca a 1 cm k švom.

Na jeden, jeden a pol dvojitého listu na elastickom páse použite kališ, číry, bavlnu, hodváb alebo ľan. Pred začiatkom práce by ste textiliu mali prať v teplej vode, aby sa po šití zabránilo zmršteniu. Starostlivým žehlením materiálu môžete začať rezať.

Výpočet tkaniny na okrúhlom pláte s elastickým pásom sa vykonáva prevedením tvaru matraca na materiál. Ďalšie kroky závisia od toho, ako vytvoriť lem. Ak plánujete vytvoriť plachtu celú, pridajte do nakresleného kruhu výšku, potom do šnúrky 1,5 cm. V prípade samostatného výrobku vyrobeného z látky sa vyreže kruh, potom sa k nemu prišíva segment, ktorý sa rovná výške s okrajom na ohýbanie a šitie šnúrky.

V prípade oválneho poťahu na matrac sa látka počíta rovnako ako pre okrúhle plachty. Ak má matrac nepravidelný tvar, materiál sa vypočíta na základe tvaru, prítomnosti ohybov a hrúbky výrobku.

Ako urobiť lem

Spodná časť poťahu matraca poskytuje napätie a stupeň fixácie produktu závisí od jeho šírky. Predĺžením lemu pre plachtu sa zvyšuje spotreba tkaniny, čo nie je vždy opodstatnené. Textilný pásik môže držať produkt 10-15 cm spoľahlivejšie ako 50 cm. Odporúča sa, aby začiatočníci prišívali plachtu s minimálnym ohybom a čiastočne zastrčenú do elastického materiálu, aby sa tento proces nekomplikoval.

Na detských matracoch bude plachta držaná s upevňovacou časťou šírky 5-7 cm. Pri jednolôžkových, jedno a pol lôžkach sa oplatí predĺžiť skladaciu tkaninu na 10 - 15 cm.

Kde a ako všiť žuvačku

Ak chcete opraviť poťah matraca, nestačí sa správne ohýbať, pretože si stále musíte zvoliť druh elastického materiálu a spôsob jeho šitia, ktorý existuje 4. Každý z nich je svojím spôsobom dobrý a vhodný na výrobu rôznych vecí. Analyzujeme relevantnosť všetkých metód:

 1. Elastický úplet je všitý po celom obvode výrobku na predohnutú látku. Na upevnenie vlasca sa používa „cikcak“.
 2. Pozdĺž okraja je lem s lemom nazývaný sťahovacia šnúra. Vnútri napínajú elastický pás a kladú ho na špendlík.
 3. Tretia metóda je ťažšie uskutočniteľná a vyžaduje znalosť toho, ako prišívať elastický pás na plachtu. Pripevňuje sa v rohoch s dĺžkou maximálne 20 cm.
 4. Štvrtou možnosťou je šitie na sponách. Jedná sa o elastické pásky, ktoré zabraňujú posunutiu krytu matraca. Okrem uhlovej fixácie sa používajú aj na bočné a pozdĺžne zadržanie.

Ak nie je ľahké zložiť dobre prišitý list, sú nižšie opísané spôsoby správneho stohovania takýchto výrobkov. Môžete použiť ktorúkoľvek z navrhovaných možností.

Ako šiť oválny alebo okrúhly plech s elastickým pásom

Ak chcete vytvoriť poťah matraca oválneho tvaru, musíte:

 • zložte dosť materiálu na polovicu, tvárou dovnútra,
 • zmerajte šírku matraca, jeho dĺžku a preneste tieto ukazovatele do tkaniny,
 • zložte materiál na polovicu a vytvorte 4 vrstvy,
 • zaoblené rohy, udržiavanie požadovaného priemeru,
 • orezať prebytočné tkanivo.

Doska s elastickým pásom v okrúhlom lôžku sa vyrába rovnakou technológiou, ale namiesto oválnej stredovej časti sa vyreže kruh. Mletie sa môže uskutočňovať ako je opísané nižšie alebo tuhé. Pri druhej možnosti sa nakreslený kruh nevystrihne a pridá sa k nemu výška matraca, lem, tkanina. Ak je to všetko zhrnuté, môžete obrobok odrezať a kruhový plech na elastickom páse je takmer pripravený.

 • odreže prúžok, ktorého šírka sa rovná výške matraca plus 2 cm a dĺžke jeho obvodu,
 • Zošite požadovaný počet prírezov, ponechajte pol centimetra na sklade,
 • obrúsiť spodné švy, prišiť na oválnu časť a zložiť vnútornými stranami dovnútra,
 • nakrájajte plátky overlockom.

Vytvorenie šnúrky je poslednou fázou:

 • dolná hrana sústruženia je otočená o pol centimetra nahor,
 • znovu zastrčiť, ale už 1 cm,
 • opláchnite okraj so strojom a nechajte otvor, aby ste neskôr mohli vložiť elastický pás, ktorý bude mať dĺžku polovice dĺžky.

Je ľahké prišívať strečovú plachtu aj na matrac nepravidelného tvaru, ak všetko dôkladne nakreslíte a odmeriate.

Ako šiť plachtu na gumičku.

Elastické fólie sa stali v dnešnej dobe veľmi populárne. Predovšetkým kvôli tomu, že existuje veľa postelí s veľkými jarnými matracmi, ktoré sa nedajú vyplniť obyčajnou plachtou zo štandardnej posteľnej súpravy. Je príliš úzky, a preto sa počas spánku neustále „vyťahuje“ z matraca.

Obsahuje vzory hárkov na elastickom páse.

Je celkom ťažké šiť povlak na elastickú pásku vlastnými rukami, napriek zjavnej jednoduchosti. Kaliko má šírku 220 cm a aby sa vyplnil vysoký matrac vrstvou elastického materiálu, vyžaduje šírka 200 cm najmenej 260 cm kalika a okrem toho je veľmi ťažké opakovať zaoblené rohy matraca na listoch elastických, ktoré sú zriedka štvorcové. Bez skúseností riskujete pokazenie látky alebo v najlepšom prípade budú rohy nafúknuté alebo posunuté rôznymi smermi.

Predtým, ako si na elastickom páse vytvoríte vzor hárku a ešte viac tak vystrihnete látku, stojí za to všetko dobre vypočítať a skontrolovať. A pre zaoblené rohy je lepšie vytvoriť malý vzor (c) spolu s inverziou z tenkého papiera alebo novín a uistiť sa, že roh je správne rozložený, presne opakujúci obrys matraca. Na prilepenie „švov“ a úpravu takého vzoru môžete použiť pásku a „švy“ strihať nožnicami. Výsledný vzor uhla listu na elastickom páse sa môže použiť na ďalšie výpočty.

Spotreba tkaniny na plachty na elastickom páse.

Moderný štandard pre šírku kalika, kaliko 220 cm. Z tejto šírky látky môžete šiť akýkoľvek list, ale iba ak nie je elastickým pásikom. Na šitie hárku s gumou je tiež potrebné „vysunúť“ jednu zo strán hárku. Najprv vypočítajme (pozri nákres), koľko látky musíte kúpiť pre podmienenú veľkosť matraca: dĺžka - 200 cm, šírka - 180 cm, výška - 20 a 15 cm na leme.
Ukázalo sa, že na takýto matrac potrebujete celý kus látky s rozmermi 2, 70 cm x 2, 50 cm. Šírka látky (220 cm) však rovnako nestačí. Je potrebné zväčšiť jednu hranu najmenej o 20 cm, zabúdajúc na krásny vzor na látke, pretože bude umiestnená naprieč posteľou. Preto nekupujte kaliko pre plachtu s elastickým pásom s veľkým vzorom (najmä zvieratá), je lepšie kúpiť kaliko s malým vzorom alebo geometrickými abstraktnými tvarmi.

Pri deklarovanej šírke 220 cm, skutočnom kalikone alebo chintzi je ešte širší a niekedy dosahuje 227 - 230 cm. Je lepšie pestovať plachtu v hornej časti postele, pretože dokovací šev pod vankúšmi bude takmer neviditeľný. Ale iba v prípade, že kaliko má jasne definovaný vzor, ​​bude táto oblasť naopak zreteľnejšia. Jedným slovom, na to, aby sme mohli prišívať plachtu na elastickú pásku s danými veľkosťami, potrebujeme takmer 3 metre hrubého kalika 220 cm širokého (270 + 30), na jednu stranu pridávame 30 cm.
Výhody gumovej fólie sú zrejmé. Doska je vždy „oblečená“, nekĺzava a nekĺzava, posteľ vyzerá elegantne a sviežo. Jediným negatívom je, že stojí viac ako bežná spotreba papiera a textílií, v závislosti od šírky lemu sa výrazne zvyšuje. Samotná šijacia práca je oveľa komplikovanejšia, a preto drahšia, ak si objednáte takýto hárok v štúdiu. O tom budete presvedčení, keď ho začnete šiť vlastnými rukami. Pred šitím sa však vráťme k prispôsobeniu.
Samozrejme nemusíte robiť samotný vzor listu. Potrebné línie musíte označiť priamo na tkanine (zvnútra) jednoduchou ceruzkou a strihať nožnicami. Ale tu sú niektoré nuansy, ktoré musíte myslieť vopred. Napríklad, ako široký vám vyhovuje spodný lem, aký elastický pás použiť na plachtu, kde vytvoriť spojovací šev atď., Ale viac na nižšie uvedenom.

Takže po dokončení všeobecných výpočtov a viete, aká bude šírka, dĺžka listu (vo formulári „Rozbalené“), musíte sa rozhodnúť, akú šírku sa má ohnúť. Príliš „hlboký“ lem spoľahlivo upevňuje plachtu na matraci, najmä ak elastický materiál prechádza úplne v kruhu plachty. V skutočnosti by mal byť taký pásik na elastickom páse, ale je vždy opodstatnený? Po prvé, spotreba látky sa zvýši, čo znamená náklady na plachtu. Po druhé, rez sa skomplikuje (ďalšie uhly ohybu), zvýši sa spotreba ďasien a čo je najdôležitejšie, v týchto „zákrutách“ sa môžete zmiasť, takže sa všetko zmätie. Dokonca aj skúsená krajčírka, ktorá túto prácu prijíma prvýkrát, sa pri výpočtoch zmätie, nehovoriac o milencoch.

Попробуйте сшить простынь на резинке с минимальным поворотом (5-7 см), вставить и натянуть резинку только по углам и наверняка все будет замечательно, если вы правильно выкроите и соберете углы.
После того, когда расчеты выкройки закончены и вы еще раз убедились в их точности, можно перенести их на ткань и вырезать лишние нижние угловые участки.

К верхней части обычно лишь пришивается недостающий участок, то есть, вырезать углы не требуется, поскольку соединительный шов проходит от угла до угла.

Естественно, раскраивая простыню на резинке нужно учесть припуски на швы и на подгибку простыни. Nechcem dúfať, že nájdete úplné pokyny, ako to urobiť, alebo nie, je nemožné brať do úvahy všetky malé veci v jednom článku, musíte tiež „vylepšiť“ tipy ostatných ľudí.

Rohy matraca nie sú vždy pravouhlé, sú často mierne zaoblené a nechcete, aby rohy vôbec trčali. Ak to chcete urobiť, skopírujte krivky pomocou rovnakých novín a preneste ich do vzoru, ako je to znázornené na fotografii.

Ak chcete skontrolovať, či je označenie presne urobené, nemerajte šírku a dĺžku plachty a vzoru, ale uhlopriečky matraca a vzoru by sa mali zhodovať.

Pri rezaní oválneho uhlu nezabudnite nechať odstupy pre švy a zistiť, ako spracovať uhol, s čím šiť a v akom poradí.
No, tu sme „Vstúpte“ k šijaciemu stroju a teraz zašívame plachtu.
Spracovanie švov je možné vykonať pomocou overlocku, ak ho máte, ale nie s kľukatou na „Seagull“, a potom kvôli spoľahlivosti vytvoriť ďalšiu spojovaciu linku vedľa overlocku.
Švy môžete spojiť ľanovým švom, bude to však príliš hrubé a výrazné, najmä v rohoch. Nite by mali byť vybrané trvanlivé, ale nie príliš silné. Hlavná vec je, že sa nerozpadajú v dôsledku vlhkosti a v švoch sa v priebehu času neobjavujú diery. Iba ak chcete, aby šev bol „večný“, zdvihnite silnú niť, napríklad LH - 45. Nastavte steh na šijacom stroji na strednú veľkosť. Príliš malý steh nespôsobí zosilnenie švu, ale dokonca aj naopak, pretože ihla, ktorá často prepichuje látku, môže jednoducho zničiť svoje vlákna.

Ako správne zaobchádzať s okrajom lemovej vrstvy? Na začiatok spočítajte, koľko živice je potrebné. Závisí to od kvality živice samotnej. Ak je teda slabý a veľmi sa napína, potom sa po umytí stane ešte slabším. Je lepšie neupravovať taký elastický pás k okraju lemu listu, ale vložiť ho do lemu v kruhu.

Zariadenia na upevňovanie plachtov na elastickom páse.

Niekedy, aby rohy a stred plachty boli dobre pritiahnuté dokopy, používajú sa špeciálne spony, ako sú podprsenky pre nohavice. Je to veľmi praktické, lacné a efektívne zariadenie. Pravda, nemôže nahradiť elastickú hmotu v rohoch, ale v komplexe dobre pritahuje plachtu na matraci.
Spony sú nielen uhlové, ale aj priečne. Doska dostáva vďaka nim ďalšiu fixáciu a je natiahnutá zo všetkých strán, napríklad ako poťah na matraci. Použitím škvŕn je možné spodnú zatáčku zmenšiť na 5 - 7 cm, čo zníži spotrebu kalika, najmä to bude viditeľné, keď sa prišíva niekoľko listov naraz.

Výsledkom je, že teraz viete, ako vlastnými rukami ušiť plachtu na gumičku. Viete, že musíte kúpiť asi 3 metre kalico šírky 220 cm a tiež si musíte kúpiť ľanovú gumu asi 5 metrov. Na kontrolu presnosti vyrobeného vzoru je potrebné odmerať uhlopriečky matraca a plachty, musia byť rovnaké.
A nakoniec, kaliko alebo chintz sa po praní zmenší, takže urobte malé zväčšenie (2 - 3 cm) šírky a dĺžky elastickej fólie. east, Lmore.

Master class

Ak chcete zošívať listy na elastickom páse do postieľky, musíte najprv zmerať posteľ. Podľa získaných parametrov materiál odrežte, nezabudnite na okraje, lem a šnúrku pridať látky.

Bude to vyzerať ako hotová vec oblečená na matraci. Spôsob, ako vytvoriť vrstvu na elastickom páse, je opísaný krok za krokom ďalej.

Pre prácu, ktorú budete potrebovať:

Materiál ohýbame o pol centimetra v kruhu a spracovávame ho plátnovým švom. Chráni sa tým pred otváraním nití a trhaním hrán.

Preložte materiál na polovicu a zarovnajte okraje. Potom sa znova ohnite a získajte 4 vrstvy.

Odrežte štvorec s rozmermi 21 x 21 cm.

Rohy ohnite smerom dovnútra, ako je to znázornené na fotografii.

Zložte zloženú látku strojom. To vám umožní vytvoriť rohy produktu.

Zmerajte dĺžku elastickej hmoty, ktorá by mala byť polovica obvodovej plochy matraca. Stroj šije elastickú hmotu na predtým ohnutú hranu.

Takto vyzerá hotový produkt. V článku je opísaný spôsob, ako šiť listy na elastickú pásku vlastnými rukami s komplexnejšou štruktúrou, elastickú pásku namiesto elastickej pásky alebo iného tvaru.

Druhá možnosť pre šitie žuvačky

Na výrobu plachty so sťahovacou šnúrou pre elastický pás budú potrebné mierne odlišné činnosti.

Zložte materiál štyrikrát a do rohu orežte štvorec s rozmermi 21 x 21 cm.

Rozšírením látky a ponechaním jedného rohu na stole spojte jej okraje so stranami smerom dovnútra.

Stehovací stroj s plátnovým švom.

Hrana materiálu je ohnutá o pol centimetra, potom o ďalšie 1 cm a opatrne žehlená pomocou žehličky.

Šnúra je zafixovaná kolíkmi. Pri spracovaní na písacom stroji sa kolíky odstránia.

Prepichnite okraj ďasna špendlíkom, natiahnite ho do hotovej šnúrky. Potom môžete šiť elastický materiál dovnútra tak, aby nekĺzal, ale je to pre niekoho pohodlnejšie.

Takto vyzerá hotový produkt.

Dieťa môže skočiť na matrac, plachta zostane na svojom mieste.

Správne šitie hárku je umenie prístupné aj pre začiatočníkov. Počúvaním tipov si môžete ľahko urobiť čokoľvek, či už je okrúhle, štvorcové alebo oválne. Po niekoľkých hárkoch jednoduchej hlavnej triedy vyskúšajte zložitejšie pokyny krok za krokom.

Spotreba tkaniny

Ako šiť plachtu na elastickú pásku na matraci 140x200, 120x60 alebo 180x200? Na prvý pohľad sa zdá všetko jednoduché, ale to nie je úplne pravda, pretože rohy matracov sú zriedka štvorcové a zaoblené rohy je možné dosť zošiť.

Jeden nesprávny pohyb a rohy sa môžu pohybovať nabok alebo škaredo. Aby ste mohli prišiť hárok kalika alebo kaliko, musíte presne vypočítať všetko a urobiť vzorku rohov, napríklad pomocou tenkého papiera alebo novín, ktoré je možné v určitej polohe fixovať lepiacou páskou.

Ako šiť plachtu na elastickú pásku na matraci 160x200? Ak je výška matraca 20 cm, budete potrebovať tkaninu s rozmermi 220x260, t. na každej strane je potrebné hádzať ďalších 30 cm. Na matrac 90 x 200 bude potrebná tkanina 150 x 260, napríklad 140 x 190 - 200 x 250. Stáva sa, že existujúci kotúčik tkaniny nemá požadovanú šírku. V tomto prípade, pri šití podstielky, bude potrebné ju zvýšiť. Aby nevyzeral škaredo a nezkazil obraz, je lepšie to urobiť z jednej strany plachty alebo z miesta, kde budú vankúše.

Ako šiť?

Vzor hárku na kaučuku 140x200 alebo 180x200 sa nemusí robiť najskôr na papieri. Všetky práce sa môžu vykonávať priamo na tkanine, napríklad na fotografii. Čiary je možné kresliť bežnou ceruzkou na nesprávnu stranu. Potom môžete vziať nožnice a smelo rezať. Pri rezaní polkruhu uhla by ste nemali zabudnúť zanechať švy. Predtým je tiež potrebné zistiť, ako správne spojiť rohy, čo treba urobiť a v akom poradí.

Aby bolo možné prišívať povlak na elastickom páse pre matrac 90 x 200 alebo 140 x 190, je preto potrebné zvoliť predovšetkým odolné nite. Nemali by však byť príliš hrubé a báť sa vlhkosti. Odporúča sa vykonávať všetky práce na šijacom stroji. Krok linky je najlepšie nastavený na stredný. Stojí za povšimnutie, že pomocou malej čiary nebude možné spevniť švy spoľahlivejšie, naopak, časté punkcie textílie budú robiť to viac odolné voči deštrukcii.

Spôsoby fixácie

Ako šiť plachtu na elastickú pásku na matraci 120x60? Po šití podstielky musíte vložiť elastickú pásku. To sa dá urobiť v kruhu alebo iba v rohoch. Šírka lemu bude závisieť od šírky použitej gumy. Najlepšie je vybrať si ho na šírku (2 až 3 cm), pretože tenké modely sa napínajú veľmi rýchlo a ich nahradenie nie je také jednoduché. Kvôli väčšej praktickosti to môžete urobiť tak, aby v prípade potreby bola guma mierne napnutá.

Niekedy, aby boli rohy posteľnej bielizne dobre pripevnené, sa používajú špeciálne zariadenia - spony, ktoré sú veľmi podobné podväzkom. Sú celkom praktické, efektívne a sú pomerne lacné. Existujú spony uhlové aj priečne. Ak ich používate namiesto gumy, môžete mierne znížiť spotrebu tkaniva (približne o 5 až 10 cm). Pri šití podstielky musíte pamätať na to, že po praní sa zmršťuje chintz a kaliko, takže počas šitia je vhodné hodiť niekoľko centimetrov na dĺžku a šírku plachty.

Do-it-sami list s elastickým pásikom. Ako rýchlo šiť plachtu na gumičku

Veľmi často, ak nie vždy, v súprave postelí je plachta obdĺžnik látky. A ak budeme nepokojne spať, plachta je kdekoľvek okrem nás. Ďalšou vecou sú plachty na elastickom páse. Kde je cesta von? A cesta von nemá byť príliš lenivá a vyrobiť z tohto obdĺžnika elastickú vrstvu. Alebo si môžete kúpiť správne množstvo látky a šiť taký list.

Najprv musíte zmerať matrac: dĺžka, šírka, výška. Koniec koncov, existujú rôzne matrace - detské, dospelé jeden a pol, dospelí sa zdvojnásobujú alebo možno niekto má neštandardný matrac. Takže: máme matrac. Predpokladajme, že jeho rozmery sú také - štandard pre matrac.

Ak je matrac vyšší, potom tieto veľkosti:

Potrebujeme preň také množstvo látky, ako je to znázornené na obrázku, alebo upravíme hotový list.

Vnútorný modrý štvorec je veľkosť hornej časti nášho matraca, modrý lemovací pás je výška matraca (mám 16 cm), modrý lemovací pás je nevyhnutnou zásobou látky, ktorá sa potom ohýba pod matrac (najmenej 6-8 cm a pokiaľ možno 10 cm) ) Pri značení látky postupujeme k šitiu.

Je potrebné pokračovať v línii dĺžky a šírky matraca až po koniec látky (čierna plná čiara). Obdĺžniky sa tvoria na všetkých štyroch koncoch nášho hárku. Zošite hárok pozdĺž týchto čiar (červený kľukatý pruh). Odrežeme prebytočné tkanivo a ponecháme 0,5 cm. Tieto cm spracovávame v kľukatine, aby sme sa nerozštiepili. Pamätajte si, ako sme v detstve nalepili škatule na hodiny práce. A tak sa ukázalo, iba vo verzii z mäkkej tkaniny. A teraz okolo celého obvodu ohýbame 0,5 cm látky a prišívame - to je drážka (nie úplne) pre elastickú hmotu. Šírku plachty rozdeľujeme podmienene na 4 časti. Toto zmeráme 1/4 po celej dĺžke listu. A do tejto dĺžky vkladáme elastický pásik (červené rohy v rohoch). To isté platí pre všetky štyri rohy hárku.

Všetko je pripravené. Môže sa nosiť na matraci.

Teraz môžete točiť, koľko chcete - plachta bude na svojom mieste.

Koľko stojí šitie plachty na elastickú pásku. Priemerné náklady na rôzne druhy posteľnej bielizne na mieru

 • Detský set stojí v priemere 1 500 rubľov.
 • Obliečky s podobnou veľkosťou s aplikáciami alebo výšivkami majú cenu asi 3000 rubľov.
 • Sada pre arénu s obliečkou na vankúš, plachtu na elastickom páse, obliečku na vankúš a bočné vankúšiky na kravatách stojí asi 3 500 rubľov.
 • Zostava pre dospelých (1,5 alebo 2 spálne) zo saténu a žakár bude stáť 5 až 6 tisíc rubľov.
 • Rovnaká súprava žakárového saténu s čipkovým lemovaním stojí v priemere 10 000 - 11 000 rubľov.
 • Posteľ vyrobená z prírodnej bielizne stojí v priemere 10 - 15 tisíc rubľov.
 • Sada bielizne vyrobenej zo saténu s čipkou, volánkami a stuhami, ktorá zahŕňa okrem hlavných prvkov ďalšie dva dekoratívne vankúše s vankúšmi a „sukňu“ pod plachtu pokrývajúcu spodnú časť postele, stojí asi 23 000 rubľov.
 • A pre tých, ktorí chcú kúpiť vysoko kvalitnú ručnú posteľnú bielizeň z Talianska, vyrobenú z egyptskej bavlny a ľanu, taká súprava pozostávajúca z dvoch obliečok na vankúše a plachty zdobenej čipkami od 20 000 rubľov bez dodania.

Ako šiť elastický pás na hotový list. Ako upevniť plachtu na matrac tak, aby nekĺzal

S rastúcou rozmanitosťou matracov sa objavili problémy s udržiavaním plachiet a posteľných prikrývok. Ortopedické a konvenčné matrace z penovej, bavlny a pružiny sa líšia výškou, poťahom a stupňom mäkkosti. Preto si takmer každý musí zvoliť individuálne možnosti upevnenia podstielky v súlade s jej parametrami.

Existuje mnoho spôsobov, ako bezpečne pripevniť plachtu na matrac, stačí si vybrať ten pravý

Všeobecne možno uvažovať o spôsoboch, ako pripevniť plachtu na posteľ, medzi nimi dva hlavné smery. Jeden z nich zahŕňa použitie spojovacích prostriedkov. Druhým smerom je zmena tvaru a veľkosti samotnej podstielky. Tu je niekoľko metód použitých na pripevnenie plachtov na matrac.

  Používajú špeciálne svorky vyrobené zo širokej gumy s koncovkami z plastu alebo kovu, ktoré je možné zakúpiť na internete aj v obchodoch.

Držiaky s plastovými svorkami na plachty, ktoré vám umožňujú pripevniť posteľnú bielizeň

Držiaky s kovovými sponami na plachtu

Na záclony používajte držiaky zariadení, pracujte na princípe špáradielkov (krokodíly).

Kovová spona s klinčekmi na záclony

Používajte kancelárske spony, ktoré sa dajú použiť na pripevnenie látky k niektorým druhom poťahov na matrace.

Kancelárske kancelárske sponky sa dodávajú v rôznych veľkostiach.

Stuhy alebo elastické pásy zošívajte na rohy plachty, pomocou ktorej je tkanina natiahnutá na matraci a pripevnená zdola.

Rozpočet - šiť elasticky v rohoch plachty

Získajte konfekčné plachty s elastickým prišitím okolo okraja alebo sami upravte posteľnú bielizeň.

Špeciálny elastický povlak

Šijacie gombíky a slučky alebo pásky na plachty a matrace.

Upevnenie plachty pomocou pások alebo pletiva

Používajú samostatný prvok podstielky, ktorý sa skladá z elastickej a textílie, je nosený cez plachty a držaný na bočných stenách matraca.

Po vytvorení postele sa medzera vo forme sukne na elastickom páse natiahne priamo na matrac

 • Vyberie sa plachta veľkých rozmerov, ktorej okraje sa môžu ohnúť hlboko pod matrac.
 • ŠITÉ DIAGRAM

  1. Zmerajte dĺžku, šírku a výšku matraca pomocou odmernej pásky, pre ktorú chcete šiť plachtu. Na šitie môžete bezpečne použiť bežný hotový hárok. V takom prípade zmerajte iba výšku matraca.
  2. Potom tkaninu odrežte v súlade s vykonanými meraniami. Majte na pamäti, že látka na jednej strane by sa mala rovnať šírke matraca plus jeho dvojitá výška plus 20 cm na lemovanie a lemovanie (10 cm na každej hrane). Na druhej strane by dĺžka plátna mala byť rovnaká ako dĺžka matraca plus jeho dvojitá výška plus 20 cm. Ihly pre priemyselné stroje
  1. Vzory vzorov sa môžu voľne meniť v závislosti od parametrov postele a matraca. Mali by ste získať nasledujúce informácie: šírka + (2 x výška) + 20 cm a dĺžka + (2 x výška) + 20 cm
  2. Na vonkajšej hrane látky na jednej strane zmerajte výšku matraca plus 20 cm od rohu. Vložte značku. Zmerajte výšku matraca plus 20 cm od značky umiestnenej v hĺbke plátna. Nakreslite čiaru spájajúcu dve vyrobené značky a jednu ďalšiu čiaru spájajúcu poslednú značku so susednou značkou strana rohu plátna. V rohu získate obrys štvorca.
  3. Vystrihnite štvorec pozdĺž nakreslených čiar. Opakujte postup s tromi ďalšími uhlami.
  4. Ohnite plátno spojením strihaných strán každého štvorca k sebe. Predná strana látky by mala byť vo vnútri.
  5. Pripnite tkaninu v rohoch pomocou kolíkov. Potom urobte stehy v rohoch s toleranciou 1 cm.
  6. Pokračujte v šití ohýbaním okrajov hárku 1,5 cm. Ak na šitie používate bežný hárok, tento krok preskočte.
  7. Hrany opäť otočte o 1,5 cm a orezajte ich. Po obvode urobte čiaru. Súčasne nechajte po stranách každého rohu (20 cm od rohového švu) šírky 2,5 cm široké, cez ktoré sa vloží elastická páska.
  8. Vystrihnite 4 kusy elastickej látky s dĺžkou 35 - 40 cm, vložte jeden kus elastickej látky do rohu plachty a jej koniec pritlačte k otvoru a na druhý koniec elastickej látky pripevnite poistný kolík, aby ste ju ľahšie navliekli do rohu. Pretiahnite elastickú hmotu do rohu a potiahnite ju, aby ste vytvorili zostavu.

   Pružnú vložku pritlačte k druhej diere.

  9. Na oboch stranách rohu hárku prišívajte elastický pás. Zvyšné tri rohy rozmnožte a prišite.
  10. Tento vzhľad by mal mať hotovú čiaru s prešitým elastickým materiálom.

  Pin
  Send
  Share
  Send
  Send