Užitočné tipy

Ako zostať hore bez kofeínu

Pin
Send
Share
Send
Send


Niekedy sa cítim veľmi ospalý. Dôvodom môže byť bezesná noc, dlhá cesta alebo prísny pracovný harmonogram, ale aj v dňoch, keď mám dostatok spánku, som ospalý do poludnia. Niekedy je veľmi, veľmi ťažké odolávať nutkaniu zdriemnuť.

Zdá sa mi, že šálka kávy alebo pohár energie by ma mohol ušetriť, ale kofeín môže len oddialiť bezprostredné zlyhanie. Som náladový a výkon klesá na nulu. Ale aj keď si myslíte, že kofeín je prijateľný, nie je potrebné používať tieto stimulanty, pretože existujú zdravšie a prirodzenejšie spôsoby prebudenia a povzbudenia.

1. Pešo

Umelé osvetlenie, počítačové monitory a klimatizácia môžu spôsobiť nenapraviteľné poškodenie vášho zdravia. Ponechajte kanceláriu aspoň 15 minút na prechádzku po budove. Dážď a spálené slnko, chlad a teplo - nič vám nemôže zabrániť dostať sa na čerstvý vzduch a trochu rozptýliť monotónnu prácu.

2. Šport

Keď robíte cvičenia v kancelárii, budete vyzerať čudne, ale týmto spôsobom môžete mierne zvýšiť srdcový rytmus, saturovať krv kyslíkom, čo zvyšuje činnosť mozgu. Skočte na miesto (so skokovým lanom alebo bez neho), napnite sa. Ak vás kolegovia trápia, choďte hore po schodoch a choďte dolu, až sa budete cítiť trochu unavení.

3. Utiahnite gyrus!

Ak nemôžete robiť fyzickú prácu, robte mentálnu prácu! Vyriešte krížovku alebo pár sudoku. Zahrajte si so svojimi kolegami v námornej bitke! Takže môžete nielen stimulovať mozgovú aktivitu, ale tiež rozvíjať ducha zdravej rivality.

Čerstvosť a chlad vám zaručia dobrú náladu. Vypite ľadovú vodu s citrónom. Čím viac tekutín konzumujete, tým lepšie! Striekajte trochu vody na tvár. Dajte kocky ľadu na zápästia alebo chrámy, vložte jednu z kocky do úst.

8. Aromaterapia

Majte krém alebo éterický olej na pracovnej ploche. Uistite sa, že tento produkt má silnú, žiarivú arómu - napríklad citrus, mäta alebo jazmín. Utrite si ich pokožku na rukách a chrámoch alebo si položte kvapku na ich hornú peru, aby ste prebudili čuch bez podráždenia ostatných. Vyvarujte sa zápachu levandule, o ktorej je známe, že má eutanázický účinok.

Nasaďte si slúchadlá, zapnite obľúbenú hudbu a tancujte 5-10 minút. Niektorí z vašich kolegov sa vám smejú, ale rozpaky vám tiež pomôžu zobudiť sa.

Vyberte si kolegu, ktorý sa vám páči, a povedzte mu pár vtipov. Dobre sa spolu smejeme! Smiech stimuluje produkciu endorfínov. Ak nepoznáte vtipné vtipy, pozrite si vtipné video na internete a bude to fungovať.

12. Zavolajte rodičom

Je to zvláštne, ale rozhovor s vaším otcom alebo matkou vás môže zobudiť. Veľkú úlohu v tom zohráva emocionálny vzťah k ľuďom, ktorí vás prebudili, keď ste boli dieťaťom. Bez ohľadu na to, aký vzťah vás teraz spája, stres alebo potešenie z hovoru vás rozveselia. Okrem toho si vaši rodičia pravdepodobne myslia, že už hovoríte príliš zriedka, takže v žiadnom prípade nebude hovor zbytočný.

Ak vyššie uvedené tipy pre vás nefungujú, možno príčinou poklesu výkonu nie je ospalosť.

Káva: priateľ alebo nepriateľ?

Najprv však povedzme, ako káva ovplyvňuje naše telo. Pravdepodobne ste si všimli, že káva je fajčenie: bez „dávky“ sa človek nemôže normálne sústrediť na veci, ktoré sú pred ním.

Pozrime sa ako a prečo sa vytvára zvyk: zdroj energie pre telo - adenozíntrifosfát. Ale vďaka energii sa premení na adenozín - hormón únavy. Jeho neprítomnosť môže viesť k nespavosti a problémom s nervovým systémom. Kofeín na chvíľu blokuje adenozín, a preto cítime nárast sily: na záchranu prichádza opäť adenozíntrifosfát (zo skrytých zdrojov).

Čo je to? Kofeín samotný nedáva žiadnu energiu. Len dočasne blokuje únavový hormón. Ale pretože telo berie zdroj energie zo skrytých zdrojov, po dočasnom náraste energie sa začnete cítiť unavení.

Okrem toho, že káva je návyková, existuje aj niekoľko negatívnych dôsledkov, Po prvé, váš nervový systém je neustále v vzrušenom stave, a to ovplyvňuje srdce. Pre ľudí s arteriálnou hypertenziou je to smrteľné - kvôli zvýšeniu tlaku v dôsledku kávy. Na druhej strane existujú štúdie, ktoré potvrdzujú: kombinácia kávy a tabaku škodí srdcu.

Po druhé, z času na čas sa môžu objaviť tieto syndrómy - bolesť svalov, podráždenosť a pokles nálady. Prebytok kofeínu navyše vedie k zhoršeniu pleti. A po tretie, káva vylúhuje užitočné prvky z tela - vápnik, horčík, draslík a sodík.

Existujú tiež pozitívne aspekty pri miernom používaní kofeínu. Kávové zrná napokon obsahujú aminokyseliny a antioxidanty. Podľa potvrdených vedeckých štúdií je u pacientov s cukrovkou, ktorí majú stravu vo svojej strave, tiež menšie riziko, že dostanú druhú fázu tohto ochorenia. Ide o to, že vláknina znižuje hladinu glukózy v krvi. Kofeín má tiež priaznivý vplyv na prevenciu chorôb, ako sú Parkinsonova choroba a Alzheimerova choroba.

Preto v malých dávkach kávy, o ktorých sa budeme baviť o niečo neskôr, nedochádza k žiadnym škodám. Ak ste sa z nejakého dôvodu stále rozhodli vzdať sa kávy, potom si vypočujte naše jednoduché odporúčania.

Ako sa zbaviť zvyku bez veľkého úsilia?

Akýkoľvek zvyk - bez ohľadu na to, či je škodlivý alebo užitočný - môže byť vyradený. Aj skúsení fajčiari môžu prestať fajčiť raz a navždy, takže boj proti závislosti na káve je omnoho ľahší.

5 jednoduchých odporúčaní:

  • Vymeňte kávu za čakanku. Je to jeden z najjednoduchších spôsobov: vôňa a chuť takéhoto nápoja sa podobajú káve, ale v čakanke nie je jediný gram kofeínu.
  • Vypite horúcu vodu s citrónom. Taký jednoduchý nápoj vás rozveselí a váš tráviaci systém.
  • Vzdajte sa kávových rituálov. Napríklad, ak ste zvyknutí piť kávu s kolegami po obede, pite čaj. Alebo vo večernej káve s priateľom vymeňte smoothie.
  • Pite čerstvo vylisované zeleninové šťavy. Vyberte si zeleninu podľa svojho vkusu - poteší telo užitočnými vitamínmi.
  • Skúste vydržať bez kávy po dobu 21 dní. Môže sa vytvoriť akýkoľvek zvyk, takže začnite volaním seba a skúste nepiť kávu 3 týždne.

Ak ste vyskúšali všetko, ale chuť na kávu zostala, odporúčame vám pamätať na to, že norma je 100 - 200 mg za deň. Podľa toho môže ísť o šálku čaju, 100 gramov tmavej čokolády alebo šálku kávy.

Odhliadnite od obrazovky.

Je ťažké pozerať sa na jeden bod na dlhú dobu, napríklad na obrazovke počítača, vaše oči sa začínajú bolieť a vaše viečka sa zatvoria. Boj proti ospalosti hrozí bolesťami hlavy a rovnakou pózou - bolesťou v ramenách a krku.

Aby ste sa s tým vyrovnali, skúste oči blikať častejšie, meniť pózy a oči z obrazovky - pozerajte sa na vzdialený objekt každých 20 minút.

Jedzte zdravé potraviny

Ak ste jedli hojne, určite vás spia. Budete sa cítiť letargicky a neschopne, pretože vaša energia sa vynakladá na trávenie. Vyhnite sa ťažkým jedlám bohatým na sacharidy a sladkostiam.

Existuje veľa potravín, ktoré vám pomôžu byť energický po celý deň. To je toast s avokádom, arašidovým maslom a zelerom alebo mrkvou a homosom. Potraviny ako špenát, fazuľa a šošovica sú vynikajúcim zdrojom železa a nedostatok železa často vedie k únave. Železo sa lepšie vstrebáva, ak budete jesť tieto potraviny bohaté na železo s potravinami s vysokým obsahom vitamínu C.

Pitná voda

Ľudské telo je 60% vody. Aj taká nevýznamná strata vody v tele, ako je 1–2%, vedie k únave a zmätenému vedomiu.

Funkcie vody v ľudskom tele sú neobmedzené. Prenáša živiny, ako je kyslík a uhľohydráty, do rôznych častí tela vrátane mozgu. Takže uhasiť smäd nie čajom alebo kávou, ale vodou.

Choďte na prechádzku

Krátka prechádzka za slnečného dňa je dobrou príležitosťou na nabitie batérií. Slnečné svetlo odháňa ospalosť, obnoví zrozumiteľnosť vedomia a zvýši účinnosť.

Jasné svetlo aktivuje hypotalamus - časť mozgu, ktorá riadi naše denné biorytmy. Regulujú spánok a bdelosť.

Tancujte alebo sa pohybujte

Ak je vaša kancelária umiestnená vo viacpodlažnej budove, potom zostupovanie a stúpanie po schodoch rýchlym krokom alebo dokonca zabehnutie vám pomôžu odísť zo spánku.

Počas cvičenia sa zvyšuje hladina endorfínu v krvi. Táto látka pomáha zmierňovať stres a únavu, zvyšuje pocit eufórie.

A ak tancujete na svoje obľúbené melódie, máte okrem iného zaručenú príjemnú zábavu a podporu energie z hudby.

Dýchajte zhlboka

Pri hlbokom dýchaní vstupuje do rôznych častí tela viac kyslíka, čo môže zvýšiť hladinu energie.

Hlboké dýchanie tiež znižuje stres a úzkosť, čo zase pomáha zlepšovať imunitný systém, udržiavať zdravie a silu. Ale musíte dýchať žalúdkom, je to efektívnejšie.

Počúvajte hudbu

Keď počúvate svoju obľúbenú skladbu, váš mozog dostane dobrú dávku dopamínu - hormónu potešenia. Vaše obľúbené melódie tiež aktivujú produkciu chemikálií, ako je serotonín (hormón šťastia) a oxytocín (hormón, ktorý znižuje úzkosť a strach).

Hlasitá hudba môže ľuďom pomôcť zbaviť sa ospalosti, hoci efekt môže byť krátkodobý. Čím rozmanitejšia hudba, tým silnejšia.

Žuvačka žuvacia

Žuvanie znižuje dennú ospalosť, pravdepodobne preto, že proces žuvania zlepšuje krvný obeh a aktivuje určité časti mozgu.

Nedávne štúdie tiež ukázali, že žuvačka môže ľuďom pomôcť sústrediť sa na skúšky, znížiť úzkosť a zlepšiť porozumenie čítania.

Pozrite si video s hravými mačiatkami

Niektorí ľudia veria, že sledovanie trikov roztomilých kundičiek nielen zlepšuje náladu, ale tiež pomáha bojovať proti ospalosti.

Pri sledovaní videa s roztomilými mačiatkami sa zvyšuje hladina oxytocínu a hladina kortizolu, stresového hormónu, klesá.

Ak nič z uvedeného nepomôže, skúste si zdriemnuť.

Ak pred týmto časom, keď zvyčajne idete spať ďalších 6 až 7 hodín a vy už nemáte silu bojovať zdriemnutím, potom je 5-25 minút spánku skvelým spôsobom, ako doplniť svoju silu.

Dlhší odpočinok môže po prebudení viesť k letargii, ktorú nebude ľahké zbaviť.

Výskum ukázal, že popoludňajšie zdriemnutie je lepšie ako dlhší nočný spánok a kofeín na prekonanie ospalosti uprostred dňa. Spánok zlepšuje pamäť a tvorivé myslenie.

Pin
Send
Share
Send
Send