Užitočné tipy

Ako posilniť imunitu pri častých nachladnutiach a prestať ochorieť

Pin
Send
Share
Send
Send


Nie všetky zápaly v tele sú infekčnej povahy. Značná časť z nich sa týka aseptických, pretože prechladnutie nastáva v dôsledku podchladenia tkanív nosohltanu. Imunita je v takýchto prípadoch bezmocná z dôvodu neprítomnosti patogénu. Nehovoria o kvalite jeho práce - iba o ich rýchlosti a zdĺhavom priebehu.

Ako posilniť imunitu proti nachladnutiu?

Odporúča sa piť pilulky a iné farmaceutické prípravky na prechladnutie, iba ak „navštevuje“ pacienta viac ako raz ročne a nedá sa prekonať za menej ako 2 týždne, aj keď chce.

Liek zostáva liekom - pôsobí rýchlo a silne, nie je však vždy možné predvídať dlhodobé následky jeho podania.

Lieky a potravinové doplnky

Chronická infekcia nosohltanu - angína, rinitída alebo sínusitída bakteriálneho pôvodu zvyčajne vedie k oslabeniu miestnej ochrany. Najčastejšie je to spôsobené stafylokokmi, najmä zlatom, ktoré je súčasťou kožnej mikroflóry.

Posilnenie imunitného systému počas prechladnutia je niekedy dostatočné iba na miestnej úrovni - zároveň pomáha telu vyrovnať sa so zápalom.

Takéto fondy sa predkladajú:

 • interferóny - vo forme kvapiek alebo spreja na nos. Lieky s interferónmi sa dajú kúpiť vo forme kapsúl alebo rektálnych čapíkov. Tieto proteíny nie sú kompletné telá a neobsahujú genetický materiál spôsobujúci alergiu. Vďaka ich úlohe univerzálnych lovcov baktérií a vírusov, ktorí sú schopní pamätať na už porazených „nepriateľov“, sú lieky s nimi účinné pri existujúcich infekciách. Medzi nimi sú „Grippferon“, „Laferon“, „Interferon“ a ďalšie s takýmto koncom,
 • RNA komplexy - na intranazálne alebo intramuskulárne podanie. Vychádzajú z deoxyribonukleátu sodného vo fyziologickom roztoku. Prostriedky tejto série „hrajú“ na zvýšenie aktivity svojich vlastných monocytov (prenášajú lyzozým schopný rozpúšťať škrupinu baktérií), makrofágy (ničia veľké cudzie predmety) a lymfocyty (lovci intracelulárnych patogénov). Vodca tejto skupiny je Derinat,
 • syntetické kyseliny, ako je polyribouridyl a polyriboadenyl. Prinútia vlastné bunky tela, najmä biele krvinky, aby intenzívne produkovali svoje vlastné interferóny. Aby sa zvýšila imunita pri nachladnutí, prášok týchto kyselín sa musí riediť čistenou vodou a vliať sa do nosa, ale na začiatku boli prípravky na ich báze určené na použitie v oftalmológii. Na domácom trhu predstavuje túto sériu fondov Poludan.

Alternatívou k farmaceutickým liekom sú potravinové doplnky - prírodné stimulanty odolnosti a adaptívne zdroje tela.

 • «Immunetika» - rastlinný koncentrát s bohatým zložením (celkovo viac ako 20 zložiek), kde sa okrem imunostimulantov a antiseptík ako extrakt z húb Reishi používajú alumínium-horečnaté kamene, boborské pižmo a jazvečí tuk, ktoré sa používajú dokonca aj pri protinádorovej terapii. Zloženie je doplnené 3 druhmi „včelárskych“ výrobkov,
 • "Zvuk" - výrobok založený na výrobkoch z včelárstva vrátane propolisového oleja (zmes lepidla na voštiny s maslom), tekutej živice z cédrového oleja a cédrového extraktu, protizápalových a choleretických bylín (bodliak mariánsky, rakytník rešetliakový),
 • «Imunita» - hlavne rastlinné výťažky s vlastnosťami imunostimulantov, vrátane cédrovej gumy, v tandeme s bobrovým prúdom, bielou múmiou a jazvečím tukom,
 • «IMMUNAL» - úplne pozostávajúce z vysokohorských tibetských rastlín. Je to dlho používaná a osvedčená zmes orientálnej medicíny na zvýšenie rezistencie,
 • «Imunita mega » - algináty, adaptogény živočíšneho pôvodu (voľne žijúce zvieratá aj včely) plus rastlinné zložky a kamenný olej.

Ľudové lieky

Recepty babičky s menej zložitým zložením niekedy pomáhajú podporovať telo počas ťažkého obdobia prechladnutia, ako v prípadoch uvedených vyššie.

 1. Víno s korením. Pripravený zo pohára obohateného červeného vína pridaním 1 klinčeka, dezertnej lyžice medu, mletej škorice a muškátového orecha na špičke noža, plátok jablka a toho istého citróna. Všetci spolu privedú do varu, nechajú sa ochladiť na použiteľnú teplotu a pijú bez namáhania.
 2. Cesnaková mätová drink. Je založená na čajovej lyžičke mäty, ktorá sa varí jednu hodinu v termoske, v pohári vriacej vody. Aj keď trvá na tom, musíte strúhať strúčik cesnaku, stlačiť čerstvé z 2 strúčiky citróna. Potom uvarenú mätu preceďte, pridajte citrón s cesnakom a lyžičku medu. Vypite to všetko naraz, stále teplé.
 3. Mix s jazvečím tukom. Pripravuje sa v rovnakom pomere čerstvej šťavy z aloe, jazvového tuku, kvetového medu a kakaového prášku. Všetko sa vloží do žiaruvzdornej misky a zahrieva sa, kým sa tuk neroztopí. Potom premiešajte, ochladzujte a každý deň si pripravte lyžičku.

Takýto „dezert“ je vhodný na posilnenie imunity dokonca aj dieťaťa v dôsledku obsahu kalórií (deti potrebujú cholesterol) a chuti podobnej čokoládovému maslu.

Najlepšími prostriedkami na udržanie ochranných mechanizmov, najmä pri maximálnom výskyte respiračných infekcií (jar, jeseň), sú:

Sú bohaté na potravinové kyseliny, ktoré majú protizápalový, dezinfekčný a odbúravajúci účinok. Nasleduje akékoľvek ovocie, pretože tiež obsahuje veľa kyselín - dokonca aj v tých najsladších, ako sú banány, tomel a mango. Okrem kyseliny askorbovej sú zdrojom iných vitamínov a niektoré sú tiež stopovými prvkami, napríklad železom v jablkách a granátových jablkoch.

Zelenina je v vitamínoch najhojnejšia listová a v mikroelementoch najčastejšie sú koreňové plodiny. Je lepšie zvoliť zeleninu jasných farieb - oranžovú, červenú, ako mrkvu bohatú na vitamín A (je potrebné aktivovať niekoľko ochranných telies).

Vplyv choroby na ochranné vlastnosti tela

Pri častých nachladnutiach môže imunita fungovať neúčinne, pretože jej príčinou je podchladenie krku / dutín a nie infekcia prenášaná vzduchom. Z jednej takejto epizódy na druhú však neustále klesá - najmä miestna. V budúcnosti je možné na mandle pripevniť chronickú bakteriálnu léziu.

Imunita po prechladnutí: ako zvýšiť?

S nástupom ochorenia v tele prudko stúpa produkcia interferónov a C-reaktívnych proteínov zodpovedných za „začiatočnú“ ochrannú reakciu. Keď patológia zoslabuje, ich koncentrácia sa neznižuje okamžite a zostáva vysoká dokonca niekoľko týždňov po zotavení.

Preto imunitu po prechladnutí na chvíľu posilňuje sám, bez účasti pacienta. Následne je žiaduce ho posilniť, aby sa zabránilo recidíve.

Vitamínové komplexy

Ich príjem s modernými technológiami na pestovanie zeleniny a ovocia je nevyhnutný. Technológie zrýchlenia, genetickej modifikácie a dlhodobého skladovania (dozrievania v umelých podmienkach) ich urobili zbytočnými alebo dokonca nebezpečnými.

Medzi multivitamínmi je lepšie zvoliť tie, ktoré majú zložitejšie zloženie. V ich zozname:

 • "Centrum" - obsahujúce 31 zlúčenín (vitamíny a minerály dohromady),
 • Multi-Tabs - súčasne sa široko publikoval, ale teraz trochu zabudol, ale s 19 vitamínmi a minerálmi,
 • Vitrum je komplex 31 chemických zlúčenín, ktoré sa svojou úplnosťou podobajú Centru, vrátane vzácnych stopových prvkov cínu a vanádu.

Americký multivitamínový komplex „One-a-day“ sa vyznačuje dobrou kvalitou a rýchlou stráviteľnosťou, v domácich lekárňach je však menej bežný. Takéto lieky musíte piť 1-2 krát denne, 1 tableta, mesačne.

Myšlienka zdravého životného štýlu zahŕňa 2 povinné zložky:

 • nedostatok zlých návykov (pitie alkoholu a kávy, fajčenie),
 • realizovateľná, ale pravidelná aktivita (pokiaľ možno aeróbna).

Žiaduce je odmietnutie soli, zvýšenie podielu ovocia a zeleniny v potrave s obmedzením obsahu vysoko uhľohydrátov a krmív pre zvieratá, ale už sa nevyžaduje. Radikálne nie je potrebné meniť obvyklú stravu, ak pacient nemá:

 • silná obezita - nad 5 kg nadváhy,
 • rozvinutá ateroskleróza - hypertenzné krízy a ďalšie, od ischémie po srdcový infarkt / mozgovú príhodu,
 • dna - v ktorej je používanie živočíšnych výrobkov úplne zrušené,
 • príbuzní trpiaci rakovinou hrubého čreva a konečníka - keďže žiadne červené mäso sa pri takejto anamnéze neodporúča.

Odporúča sa, aby ste jednoducho vyvážili svoju stravu a znížili podiel jedál s vysokým obsahom sacharidov a tukov všetkých druhov. Za zmienku tiež stojí vyprážané marinády a ľahké jedlá, zložité jedlá s viac ako 3 zložkami. Voľný priestor na stole by sa mal zaberať s čerstvou zeleninou a ovocím, celými zrnami.

Iné metódy

V detstve, dospievaní a skorej dospelosti (do 30 rokov) má pozitívny vplyv na imunitu:

 • stvrdnutie - bez „fanatizmu“ v duchu joggingu v mrazivom počasí,
 • kontrastná sprcha - raz denne, ráno, so zrušením na dobu choroby,
 • aromaterapia - najmä s účasťou ihličnatých olejov.

Podráždený, náchylný k zápalom horných dýchacích ciest a upokojuje výpary morskej soli. Ak chcete nasýtiť vzduch v spálni, môžete si dať slanú lampu, musíte navštíviť soľňu najmenej trikrát týždenne.

Čo cítite so zníženou imunitou

Nedostatok imunity sa prejavuje predovšetkým v tom, že vy často majú prechladnutie (viac ako dvakrát ročne) je priebeh choroby dlhý a príznaky sa výrazne prejavujú. Ak nemáte čas včas posilniť imunitu Pred začiatkom chladného počasia sa občas zvyšuje pravdepodobnosť prenosu chladu.

Okrem toho existujú ďalšie znaky zníženej imunity, ktoré zahŕňajú:

 • vysoká únava
 • letargia, ospalosť počas dňa,
 • nedostatok koncentrácie a koncentrácie,
 • depresívny stav, nedostatok pozitívnych emócií,

Kedy začať posilňovať imunitu

Je zrejmé, že potreba posilnenej imunity je relevantnejšia. jeseň a zimaako napríklad v lete. To však neznamená, že imunita by sa mala prejaviť „zvýšenou bojovou pripravenosťou“ s nástupom chladného počasia. Aby sa opatrenia na posilnenie imunitného systému prejavili v plnom rozsahu, trvá to asi 1 mesiac, čo znamená, že najlepší čas na začatie posilňovania imunitného systému je August-septemberkeď sa blíži prvé chladné počasie, ale ešte neprišiel.

Plný spánok

Prvá vec, ktorú treba začať, je normalizovať spánok. Vedci zistili, že chronický nedostatok spánku môže viesť zníženie odporu vírusové ochorenia o 50%. Dôvodom je skutočnosť, že k najintenzívnejšiemu zotaveniu imunitných reakcií dochádza v noci.

Takže úplný spánok je jedným z najdôležitejších krokov vo vašej túžbe posilniť imunitu a normalizovať ju, musíte sa riadiť niekoľkými jednoduchými pravidlami:

 • spať najmenej 8 hodín denne
 • vstávať a ísť spať v rovnakom čase - každý deň, dokonca aj cez víkendy,
 • Spite v dobre vetranom priestore

Vitamínová terapia

Nemenej dôležitým krokom je saturácia tela potrebným množstvom vitamínov, ktoré sú zodpovedné za posilnenie imunitného systému. Tieto zahŕňajú:

Vitamín A - Je nevyhnutné na úplné zavedenie ochranných mechanizmov ľudských imunitných buniek, prispieva k zvýšeniu počtu protilátok, ktoré sú ústredným článkom imunitného systému. Vitamín A sa nachádza v vaječný žĺtok, mrkva, paprika, kuracie a hovädzie pečene.

Vitamín B - potrebné pre metabolické procesy, podporuje účinný energetický metabolizmus. Z vitamínov B hrá najdôležitejšiu úlohu pri tvorbe imunity vitamín B6, ktorý je obsiahnutý v špenát, jahody, orechy, citrusové plody.

Vitamín C za hlavný spoločník silnej imunity bol vždy považovaný. Je to kvôli jeho priamej účasti na tvorbe protilátok proti vírusovým chorobám. Vitamín C sa najlepšie vstrebáva z prírodných plodov - kivi oranžové, jablká, V zime sa odporúča užívať formu kyseliny askorbovej, ktorá sa predáva v lekárni. Tento vitamín ako žiadny iný vám pomôže čo najskôr posilniť imunitu a prestať ochorieť.

Vitamín D - podieľa sa na obnove ochranných membrán nervových zakončení, poskytuje telu vstrebávanie vápnika, horčíka a fosforu. Hlavným zdrojom vitamínu D je slnečnému žiareniu, Na doplnenie denného príjmu vitamínu D stačí 10-15 minút denne na slnku. Avšak v zime je možné vitamín D získať aj z sleď, vaječný žĺtok, maslo.

Fyzická aktivita

Každý vie, že profesionálni športovci zriedka ochorejú alebo vôbec ochorejú. Prečo sa to deje?

Ide o to, že akýkoľvek šport je spojený s mobilitou, vďaka ktorej zvýšená aktivita imunitných buniek.

Počas cvičenia sa zvyšuje aj aktivita. dýchacie cestyvďaka čomu sú pľúca očistené od choroboplodných zárodkov, ktoré sa dostanú pri dýchaní, čím sa znižuje riziko ich ďalšieho šírenia v tele.

Aj pri fyzickej aktivite výrazne zlepšuje sa krvný obeh v tele a teplota stúpa, čo znamená, že imunitné bunky cirkulujú intenzívnejšie v tele, čo má nepochybne pozitívny vplyv na imunitu organizmu, a vďaka periodickému zvyšovaniu teploty sú neutralizované mikróby, ktoré už vstúpili do tela.

Na to, aby fyzická aktivita mala priaznivý vplyv na imunitu, nie je potrebné nadmerne intenzívne fyzické cvičenie, a najmä nadmerná práca. Podľa vedcov sú najužitočnejšie tieto činnosti:

 • Pešia turistika, najmenej 30 minút denne,
 • fitness alebo telocvičňa - 3-krát týždenne,
 • aktívne hry: futbal, basketbal, tenis,
 • jazda na bicykli,
 • plávanie
 • ľahký beh

Šport vám nielen pomôže posilniť imunitný systém, ale tiež zlepší všetky procesy v tele, čo vám pomôže cítiť sa lepšie a prestať ochorieť.

kalenie

Kalenie, t.j. postupný rozvoj odolnosti tela voči nízkym teplotám - správnym prístupom pomáha zabudnúť na choroby. Určite bezpečnostné opatreniaaby nedošlo k poškodeniu tela:

 • Je potrebné začať tvrdnúť v teplom období, aby sa telo mohlo prispôsobiť účinkom nízkych teplôt,
 • Najlepším začiatkom kalenia je kontrastná sprcha - striedanie studenej a teplej vody v intervaloch 10 až 20 sekúnd. Po niekoľkých týždňoch takýchto procedúr sa teplota vody môže postupne znižovať,
 • Nalievanie studenou vodou je najúčinnejšou metódou vytvrdzovania, môžete však začať s nalievaním až o mesiac neskôr po príprave tela vystavením menej studenej vody. Spočiatku by sa dávkovanie studenou vodou malo robiť 1-krát denne a postupne by sa malo postupovať postupne na 2-3 dávkovanie,
 • Po každom kalení nepoužívajte okamžite pol hodiny von,
 • Najlepší čas na kalenie je večer, pretože a kontrastná sprcha a dávkovanie studenej vody je pre telo určitým stresom a ráno je úplne zbytočné,
 • Ak máte menej ako 18 rokov, preferovaným typom kalenia je kontrastná sprcha,

Dodržiavanie bezpečnostných noriem v prípade tvrdenia je povinné. Ak sa ponáhľate a nenechajte si telo postupne zvyknúť na nízke teploty, potom namiesto posilnenia imunitného systému a zastavenia choroby oslabte ochranné funkcie tela.

Lekár-imunológ

Ak dodržujete všetky odporúčania, ale napriek tomu vás choroba stále chytí viac ako 2-krát ročne - nezabudnite kontaktovať špecialistu - imunologa. Vďaka špeciálnej štúdii - krvnému testu na štúdium imunitného stavu - vám odborník presne povie, aké kroky by sa mali podniknúť na posilnenie imunitného systému.

Na konsolidáciu výsledku vám odporúčame pozrieť si toto krátke video ako posilniť imunitu a prestať ochorieť:

záver

Málokto sa cíti chorý. Málokto si však myslí, že akékoľvek ochorenie môže ohroziť komplikácie a nezmazateľnú stopu zanecháva na celkovom stave tela. Nemali by ste odložiť otázku posilnenia imunity na neskôr - začnite už dnes a veľmi skoro môžete zabudnúť na prechladnutie na dlhú dobu.

Zdravý spánok

Skutočnosť, že naša pohoda priamo závisí od množstva kvalitného spánku, už vieme. Veľmi často však túto skutočnosť ignorujeme a ak sme v lete obklopení ďalšími zdrojmi energie vo forme teplého slnka a veľkým množstvom pravidelného čerstvého ovocia a zeleniny, potom v zime nie je ani prvá, ani druhá ani tretia.

Podľa štúdie uverejnenej v Arch Intern Med (ako aj na blogu Eric Barkera) sa uskutočnil experiment so skupinou sto päťdesiattri ľudí. Rhinovírusy (hlavná príčina všetkých nachladnutí) sa dostali zdravým ľuďom. Pravdepodobnosť nachladnutia u tých, ktorí spali 7 hodín denne, bola trikrát vyššia, preto ľudia, ktorí sa vzdali spánku na 8 hodín. Разница в продолжительности сна всего в 1 час, а риска заболеть — выше в три раза!

Мойте руки

О том, что нужно мыть руки, знают даже маленькие дети. Особенно после того, как вы побывали на улице или держали в руках деньги.

Думаю, что несколько полезных фактов не помешает.

Исследования показали, что при мытье рук хотя бы 5 раз в день ваши шансы заболеть снижаются на 45%. Patogénne mikróby môžu na vašich rukách žiť niekoľko hodín, takže umývanie rúk alebo ošetrenie špeciálnym alkoholovým roztokom (predávaným v lekárňach alebo v domácich chemických obchodoch a kozmetike) pomôže výrazne znížiť pravdepodobnosť prechladnutia.

Ak si myslíte, že sa nič zlé nestane, ak zabudnete umyť ruky, tu sú niektoré ďalšie zaujímavé skutočnosti, po ktorých si umyte ruky po každej odpovedi na telefonický hovor!

Na základe prieskumov (USA a Kanada) si 47% - 60% dospelých niekedy umýva ruky bez mydla a asi štvrtina opýtaných si po kýchnutí alebo kašľaní neumýva vôbec ruky. A asi 45% študentov si po tom, čo šli na záchod, neumývalo vôbec ruky.

Myslím si, že ak uskutočníme výskum medzi našou populáciou, čísla sa nebudú veľmi líšiť (a myslím si, že obrázok bude ešte „farebnejší“). Potrebujete väčšiu motiváciu?

Menej cigariet a alkoholu

Áno, každý tiež vie, že pitie alkoholu a fajčenie znižuje imunitu. Nehovorím o hromade potom, čo sa namočíte alebo strávite 5-6 hodín v chlade alebo horúcom uvarenom víne. Tu skôr hovoríme o dlhodobom a častom používaní.

V našom nose sa nachádzajú špeciálne ciliá (tenké kliny, ktorými sú zakryté naše nosné kanáliky), ktoré zohrávajú pri ochrane tela pred prechladnutím pomerne veľkú úlohu. Sú akýmsi filtrom, ktorý zabraňuje prenikaniu vírusov. Dym vdychovaný z cigariet ochromuje ich prácu a otvárajú sa infekcie. Jedna cigareta preruší prácu tejto riasenky na 30 - 40 minút.

Kuracie mäso

Kuracie polievky a bujóny sú najbežnejším jedlom, ktoré lekári na celom svete odporúčajú prechladnutiu. Hydratuje, vyživuje a dobre ohrieva telo. Obzvlášť dobré sú kuracie vývary, do ktorých bol pridaný cesnak, ktorý je v skutočnosti hlavným prostriedkom proti chladu. Len v kombinácii s kuracou polievkou to funguje ešte lepšie.

Viac slnečného žiarenia a vitamínu D

Slnečné svetlo skutočne prináša liečivú silu. Nielen fyzicky, ale aj emocionálne. Čím menej slnečných dní, tým viac sú náchylnejšie k depresii a stresu. A to zase znižuje imunitu. Vitamín D sa v tele vyrába pod vplyvom slnka, ktorý tiež hrá dôležitú úlohu v boji proti vírusom. Malé slnko = nedostatok vitamínu D. Preto je potrebné hľadať iné zdroje. Napríklad, mať formu vitamínov a jesť viac pomarančového džúsu, rýb rodiny lososov, vajec, kreviet a mlieka.

Masáž uvoľňuje a uvoľňuje stres. Takto zabijete dva vtáky jedným kameňom: získate dobrú profylaxiu proti chorobám chrbta a zvýšite odolnosť tela proti prechladnutiu.

Relaxácia, ktorú získate pri masáži, aktivuje interleukíny vo vašom imunitnom systéme, ktoré vedú v boji proti vírusom prechladnutia a chrípky.

Teraz si povedzme niečo o bežných mylných predstavách!

Čo podľa nášho názoru funguje, ale v skutočnosti to nepomáha

Ak budete postupovať podľa všetkých pokynov v komplexe, samozrejme, nebudete chorí. Ale to, či to všetko funguje samostatne, nebolo dokázané. To neznamená, že sa musíte vzdať a začať hľadať alternatívne možnosti. Všetky tieto nástroje fungujú tak či onak. Jednoducho ich nemusíte brať ako všeliek na zimné vírusy a 100% na ne spoliehate.

Vitamín C. Nikto nezrušuje dôležitosť tohto vitamínu pri posilňovaní nášho zdravia. Len skutočnosť, že začnete jesť kyselinu askorbovú v dávkach (samozrejme v rámci prípustných limitov), ​​vôbec nezachráni. Štúdie, na ktorých sa zúčastnilo 11 000 účastníkov, ukázali, že užívanie dávky 200 mg vitamínu C zvyšuje vašu odolnosť proti chladu iba o niekoľko hodín.

To znamená, že ak pôjdete na kliniku s odkazom na vrchol epidémie, pomôže to, ale nezaručuje ochranu po celý deň. Pamätajte, že máte iba pár hodín!

Echinacea. V zásade to všetko závisí od spracovania, ktoré zariadenie prešlo. Medzi liekmi proti prechladnutiu sa však dá bezpečne považovať za druh placeba. Echinacea nepracuje o nič lepšie a nie horšie ako iné bylinné čaje nachladnutia.

Pamätáme si však, že automatický návrh je skvelá sila.

Zinku. Niektoré štúdie ukázali, že ak užijete zinok, keď sa počas prvého dňa objavia prvé príznaky prechladnutia, môže prechladnúť. Potom sa však výsledky týchto štúdií spochybnili. Uskutočnila sa ďalšia štúdia a viac ako štrnásť placebom kontrolovaných štúdií o účinkoch zinku na telo v boji proti nachladnutiu ukázalo zaujímavý výsledok: 7 vykázalo pozitívny účinok, ďalších 7 nepreukázalo žiadny účinok.

To znamená, že pri užívaní zinku máte 50% až 50% šancu na ochorenie - buď ochoriete alebo nie.

Salin a iné soľné nosné spreje. Takéto nosné spreje môžu pomôcť vyrovnať sa s celkovým zaťažením tela, ale nezaručujú vám spoľahlivú ochranu. To znamená, že ak si myslíte, že po sprejovaní spreja pred odchodom dajte pred seba neviditeľný štít proti vírusom, mýlite sa. Spoločne ich pomoc bude hrať veľkú úlohu, ale samy o sebe vám veľmi nepomôžu.

Over-the-the-counter profylaxia a antihistaminiká. Rovnako ako soľné spreje, pomôžu zmierniť váš celkový stav, ale nebudú vás chrániť pred vírusmi. Rovnakým spôsobom neznížia čas ochorenia.

Tu si každý okamžite pamätá „obľúbený“ ľud, ktorý hovorí, že ak sa lieči nachladnutie, prejde za sedem dní a ak sa nelieči, potom za týždeň.

Antibiotiká. Antibiotiká tiež nefungujú, pretože nachladnutie je vírus a ich hlavnou úlohou je bojovať proti baktériám. To znamená, že ťažké delostrelectvo sa začína iba vtedy, keď sa zaťahuje chlad a postupne prechádza do zápalu pľúc, najmä závažnej bronchitídy alebo bakteriálnej tonzitídy.

Zároveň však z nejakého dôvodu, vždy, keď sa blíži epidémia, sú antibiotiká z regálov drogérie jednoducho odfúknuté magickým vetrom.

Zvýšenie počtu prechladnutí. Keď malé deti práve začínajú chodiť na záhradu, veľmi často ochorejú. Asi po roku sa maximálne dve možnosti „týždenná prechádzka, dve choré“ zmení na „choré niekoľkokrát do roka“. Telo získava imunitu proti rôznym vírusom a stáva sa silnejším. Čím starší človek, tým častejšie mal nachladnutie, tým viac si vyvinul imunitu proti veľkým typom vírusov. Za predpokladu, že samozrejme vedie viac či menej zdravý životný štýl.

Preto, napriek veľkej koncentrácii chorých v poliklinikách a nemocniciach, lekári nie sú tak chorí často v porovnaní s inými ľuďmi.

Všetky vyššie uvedené môžu byť pravdivé alebo nie. Každý z nás má svoju imunitu a zdravotný stav sa tiež líši pre každého. Ale dodržanie aspoň základných hygienických pravidiel, dostatok spánku, aktívny životný štýl, zdravé jedlo a dobrá nálada pomôžu vyrovnať sa s blížiacim sa prechladnutím.

Z môjho pohľadu môžem dodať, že zázvorový čaj sa v posledných rokoch stal jedným z osvedčených domov a chutnými prostriedkami na boj proti prechladnutiu. Navyše, v niekoľkých verziách: obyčajný čierny čaj so štipkou suchého zázvoru alebo plátkom čerstvého koreňového a zázvorového mlieka (niekedy tiež nazývaného tibetský) s prídavkom kardamónu a mletého muškátového orecha.

Zázvor je vynikajúci prírodný antiseptikum a v spoločnosti kardamónu a muškátového orieška vynikajúco bojuje s prechladnutím a zlou náladou. Zakaždým, keď mi bolí hrdlo, pripravím si taký čaj. A piť to tak, že aspoň niekoľkokrát týždenne môže byť veľmi dobrý zimný zvyk.

Pin
Send
Share
Send
Send