Užitočné tipy

Čo robiť po prvom laserovom odstránení chĺpkov: tipy a triky

Pin
Send
Share
Send
Send


Tento článok napísal Sarah Gehrke, RN. Sarah Gerke je registrovaná sestra v Texase. V roku 2013 získala magisterský titul v odbore ošetrovateľstvo na University of Phoenix.

Počet zdrojov použitých v tomto článku je 15. Ich zoznam nájdete v dolnej časti stránky.

Laserové odstránenie chĺpkov sa stáva čoraz obľúbenejším u moderných ľudí, ktorí neradi holia nežiaducu vegetáciu na tele, alebo odstraňujú vlasy voskom, pinzetou a depilátorom. V posledných rokoch sa laserové odstránenie chĺpkov stalo jedným z najpopulárnejších postupov v kozmetických salónoch. Ak po laserovom odstránení vlasov dodržiavate jednoduché pokyny týkajúce sa starostlivosti o pleť, vrátane starostlivosti o pokožku a výberu správnych produktov starostlivosti o pleť, pomôže to zabezpečiť rýchlu a úplnú obnovu vašej pokožky.

Obsah článku:

Podstatou laserového odstraňovania chĺpkov je to, že svetelné vlny zariadenia ovplyvňujú melanín obsiahnutý vo vlasoch, ktorého zahrievanie ničí vlasový folikul. Čím viac je tento pigment v žiarovke a tým menej v epidémii, tým účinnejší bude postup, a preto laserové odstránenie chĺpkov pomáha predovšetkým ľuďom so zdravou pokožkou a tmavými vlasmi na tele. Súčasne táto metóda vedie k zahrievaniu pokožky, ako je to pri intenzívnom opaľovaní, takže výsledkom použitia tejto metódy odstraňovania chĺpkov môže byť začervenanie a odlupovanie v miestach vystavenia laserom.

Starostlivosť o pleť po prvom odstránení vlasov

 1. Vylúčenie víriviek. Kozmetológovia neodporúčajú užívať horúci kúpeľ alebo sprchu prvý deň po relácii odstránenia chĺpkov. Kúpeľ a sauna sú zakázané, až kým nezmizne charakteristika podráždenia laserom, ktorá môže trvať niekoľko dní až týždeň. Prvý deň je lepšie úplne obmedziť množstvo vody a ak je to potrebné, vydať sa na krátku studenú sprchu a pokúsiť sa na epiláciu pokožky neaplikovať žiadne saponáty. Zabráni sa tým podráždeniu. Vo všeobecnosti sa termálne účinky najskôr najlepšie znížia na minimum. Tiež sa odporúča plávať v bazéne až do úplného zahojenia hornej vrstvy pokožky, pretože chlór stimuluje pokožku.
 2. UV ochrana. Po zákroku sa neodporúča užívať slnečné kúpele niekoľko týždňov. Ak sa nedá vyhnúť slnečnému žiareniu, použite opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom, ktorý je obzvlášť dôležitý pri aplikácii na pokožku po odstránení vlasov na tvári. Návšteva solária je tiež zakázaná. Epiderma bola už počas procedúry poškodená, vyžaduje starostlivosť a hydratáciu a nie ďalšie vystavenie ultrafialovému žiareniu.

Zvýšený obsah melanínu v koži po opaľovaní zníži účinok nasledujúceho odstraňovania chĺpkov. Okrem toho sú možné laserové odstránenie chĺpkov na opálenej pokožke.

Najlepšie je zmierniť produkty dráždenia, ktoré obsahujú zloženie pantenolu alebo aloe.

Dôsledky nesprávnej starostlivosti o pokožku po prvom odstránení vlasov

Kozmetičky zbytočne neodporúčajú, aby po laserovom odstránení vlasov poranili podráždenú pokožku horúcou vodou, ultrafialovým svetlom a nesprávne zvolenou kozmetikou. Inak sa exponovaná epiderma uzdraví oveľa dlhšie a nebude to vyzerať príliš krásne.

Nedodržanie náležitej starostlivosti po prvom laserovom odstránení vlasov môže viesť k nasledujúcim následkom:

 • výskyt červených alebo hnedých škvŕn na koži,
 • dlhodobé podráždenie
 • vzhľad rán, krýs a dokonca aj jaziev,
 • silné svrbenie
 • alergická reakcia
 • hyperpigmentácia,
 • výskyt popálenín, opuchov a pľuzgierov, ku ktorým dochádza po spálení od slnka alebo dlhodobom vystavení teplu.

Ak uvedené príznaky nezmiznú ani po týždni, aj keď dodržiavate pravidlá starostlivosti o pokožku po odstránení vlasov, je dôležité obrátiť sa na kozmetológa, ktorý zákrok vykonal, alebo na dermatológa.

Čo robiť po odstránení vlasov

Ihneď po zákroku a počas nasledujúcich troch až piatich dní upokojujúci krém sa musí aplikovať na ošetrené oblasti pokožky ako je Panthenol, Pantoderm alebo Bepanten. Ak pokožka vyschne, podľa potreby je možné ju niekoľkokrát denne aplikovať.

Ak máte osobitnú citlivosť, alergické reakcie alebo akékoľvek pochybnosti o výbere krému, mali by ste sa poradiť s kozmetológom alebo lekárom.

Krém v prvých dňoch po laserovom odstránení vlasov by mal byť čo najľahší, pretože príliš ťažké a mastné látky upchávajú póry, v dôsledku čoho sa na pokožke môžu objaviť malé vyrážky na akné. Okrem toho by ste sa mali uistiť, že používate krémy neobsahujú retinol a kyselinu glykolovú, tieto látky sú po laserovom odstránení vlasov kontraindikované pre pokožku.

Bez ohľadu na to, v akom ročnom období ste odstraňovanie chĺpkov, pokožku po zákroku treba osobitne chrániť pred priamym slnečným žiarením. Preto skôr, ako idete von, ošetrite oblasti pokožky, ktoré „prežili“ epiláciu. opaľovací krém s faktorom SPF najmenej 30 (v lete alebo na intenzívnom slnku používajte krémy s maximálnou ochranou).

Po laserovom odstránení vlasov sa opaľovacie krémy musia používať najmenej po dobu troch mesiacov.

Ďalší tip: niekoľko dní po zákroku, pri sprchovaní, používajte namiesto tuhého mydla gély a peny. Voda by mala byť teplá, nie horúca.

Čo nie je potrebné urobiť po laserovom odstránení vlasov

Počas dňa po laserovom odstránení vlasov by ste sa mali pokúsiť navlhčiť ošetrené časti pokožky a počas nasledujúcich dvoch až troch si pokožku neutierajte žinku.

Ďalej, aby sa zabránilo zápalu, po laserovom odstránení vlasov nie je možné:

 • opaľovanie (aj s opaľovacím krémom) - najmenej dva týždne (viac),
 • navštíviť solárium, saunu, kúpeľňu, používať ultrafialovú lampu - najmenej tri týždne,
 • plávať v bazénoch a jacuzzi a akékoľvek dlhé vodné procedúry - najmenej jeden a pol až dva týždne,
 • hrať športy a všetko, čo súvisí so silnou fyzickou námahou, aby sa zabránilo intenzívnej práci potných žliaz - najmenej týždeň,
 • vydať sa na intenzívnu horúcu sprchu a najmä do kúpeľa - najmenej dva týždne,
 • používajte kroviny a iné dráždivé látky pre kožu (vrátane tých, ktoré obsahujú alkohol, abrazíva atď.) - najmenej dva týždne.

Okrem toho treba mať na pamäti, že Počas prvých pár dní po laserovom odstránení vlasov nemasírujte (s výnimkou ľahkej masáže pokožky, ktorá je povolená od druhého dňa po zákroku).

Počas tohto obdobia by ste sa mali zdržať stresových záťaží tela, vrátane fajčenia a pitia alkoholu.

Akýkoľvek nový liek predpísaný v tomto okamihu je tiež dôvodom na opatrnosť a naviac konzultáciu s lekárom.

Akékoľvek hrubé odstránenie dorastajúcich vlasov znižuje účinok laserového odstraňovania chĺpkov, zároveň ich jemným oholením obrábacím strojom naopak získate pozitívny výsledok, a preto po laserovom odstránení vlasov nemôžete vlasy vytiahnúť pinzetou ani ich odstrániť voskom, cukrovou pastou, vibroepilátorom atď.

Laserové odstránenie chĺpkov: možné komplikácie po odstránení chĺpkov

Bohužiaľ, so všetkou účinnosťou, laserové odstránenie chĺpkov niekedy vedie k určitým komplikáciám. Zvyčajne sa vyskytujú okamžite po zákroku a po určitom čase sami, bez toho, aby vyžadovali akýkoľvek ďalší zásah alebo ošetrenie. Je dôležité byť pripravený na to, čo môže sprevádzať tento typ postupu odstraňovania chĺpkov, a nie na paniku, ak sa tak stane.

napríklad, mierne začervenanie a opuch kože - úplne normálny jav po laserovom odstránení vlasov. To isté platí pre zmena farby (smerom k tme aj k svetlu) alebo vzhľad vekových škvŕn na ošetrovaných miestach kože - taký incident sa môže vyskytnúť ako krátkodobý vedľajší účinok po laserovom odstránení vlasov.

Niekedy môže byť príčinou aj postup pálenie kože, ktoré samozrejme nemožno považovať za normu, a predsa je situácia štandardná a spravidla nie nebezpečná. Z vážnych dôsledkov, ktoré stojí za zmienku vzhľad jaziev a jaziev, so špeciálnou citlivosťou na pokožku a nízkou zručnosťou majstra, je to teoreticky možné, ale veľmi nepravdepodobné.

Aby sme pochopili, v ktorých prípadoch je potrebné sa obávať, pochopíme príčiny týchto javov a naučíme sa, ako minimalizovať ich následky sami.

Príčiny komplikácií a ich liečba (popáleniny, podráždenie a iné problémy)

Akákoľvek komplikácia po laserovom odstránení vlasov môže byť spravidla vysvetlená jedným z dvoch dôvodov alebo ich kombináciou: prvá je individuálna charakteristika vášho tela, druhá a hlavná je nesprávna procedúra (zlý odborník alebo nekvalitné vybavenie).

Nezrušili sa však ani subjektívne črty vrátane individuálneho prahu bolesti. Ak sa počas odstraňovania chĺpkov cítite nepohodlne, nemusí to nevyhnutne znamenať, že šarlatánia s vami spolupracuje.

Sklon k alergiám, vlastnosti štruktúry vlasov a vlastnosti pokožky sú faktory, ktoré ovplyvňujú pravdepodobnosť komplikácií a povahu ich prejavov po laserovom odstránení vlasov.

Včasné komplikácie po laserovom odstránení vlasov

Takže prvá komplikácia je pocit bolesti, Už sme spomenuli jeho dôvody, teraz zistíme, čo sa s tým dá urobiť. Najjednoduchším odporúčaním sú chladné obklady, ktoré za normálnych podmienok úplne zmierňujú bolesť.

Pri zvýšenej citlivosti sa odporúča pokožku „zmraziť“ nejakým časom pred odstránením chĺpkov, aby sa postup stal menej bolestivý a okamžite po ňom, aby sa zabránilo rozvoju bolesti.

Ak túto bolesť vôbec nemôžete znášať, mali by ste sa porozprávať so svojím lekárom o anestézii (na tento účel sa zvyčajne používa lidokaín). Ak po zákroku bolesť pretrváva a obklady z ľadu nepomáhajú, môžete si vziať anestetikum ako „Ibuprofen“, „Ketanova“, „Solpadeina“ atď.

Druhý okamih - sčervenanie alebo podráždenie pokožky po laserovom odstránení vlasov. „Panthenol“ alebo iné podobné prostriedky sa s tým vyrovnávajú a pomáhajú urýchliť proces hojenia popálenín a poškodenia epidermy. Zvyčajne sa tieto účinky postupne znižujú a nakoniec úplne vymiznú v priebehu jedného alebo dvoch týždňov. Ak účinok pretrváva dlhšie ako mesiac, môže to byť kvôli nadmerne vysokej expozícii lasera pokožke, ale len v prípade, že by ste navštívili lekára.

Opuch po laserovom odstránení vlasov môže trvať až dva dni. Ak bol zákrok vykonaný na tvári a spôsobil opuch, na tvár by sa mali aplikovať studené obklady a hlava by sa mala spať s vysokým vankúšom.

Pomerne často sa po zákroku cíti suchá pokožka, niekedy sprevádzaná spálením alebo svrbením. Toto je úplne normálna reakcia na laser (po dlhom vystavení slnku sa cítime rovnako).

Okrem toho môže pokožka stmavnúť a dokonca sa môže začať odlupovať, čo nie je veľmi dobré, ale tiež desivé. Procedúry sú rovnaké ako pri spálení od slnka: Panthenol, zvlhčujúce krémy, ľudové metódy, ako je mazanie pokožky kefírom, a po chvíli všetko zmizne.

Výskyt popálenín po laserovom odstránení vlasov - vo väčšine prípadov je to výsledok práce laika, Hoci to nie je dôvod na paniku. Príčina popálenia môže byť okrem nesprávnej techniky alebo príliš silného laserového impulzu veľmi citlivá na slnko alebo naopak príliš opálenú pokožku, ale odborník by v žiadnom prípade nemal takýto účinok dovoliť.

Popáleniny po laserovom odstránení vlasov sú obzvlášť nepríjemné na citlivých miestach, ako sú oblasti bikín alebo podpazušia, pretože tieto oblasti je obzvlášť ťažké chrániť pred konštantným trením a nechávajú úplne otvorené.

Aby ste predišli popáleninám pri laserovom odstraňovaní chĺpkov, nemali by ste vykonať zákrok, po príchode zo slnečného strediska je potrebné pokožku zbaviť napätia a opáliť. Štandardnou reguláciou horenia je panthenol alebo iné podobné lieky.

Po laserovom odstránení vlasov sú možné aj rôzne prejavy. alergická reakcia - svrbenie, vyrážka, cyanóza atď. Zvyčajne sa ich môžete zbaviť antihistaminikami, ale v závažných prípadoch by ste sa mali poradiť s lekárom.

V každom prípade je potrebné informovať odborníka pred uskutočnením nasledujúceho zasadnutia o tomto vedľajšom účinku a upustiť od postupu, kým sa nestanoví presná príčina alergie (napríklad liek používaný na anestéziu môže spôsobiť alergiu, v takom prípade by sa mal nahradiť iným.) ).

Ďalšou komplikáciou po laserovom odstránení vlasov je folikulitída (špecifický zápal kože). Zvyčajne sa to stáva, keď sa po zákroku ignorujú pravidlá správania, najmä pri dlhodobom vystavení vode.

Zriedkavo, ale stále sa stáva, keď je výsledkom laserového odstránenia vlasov akné, herpetické vyrážky a iné kožné problémy.

Zvyčajne nepríjemné následky po laserovom odstránení vlasov, bez ohľadu na to, ako vážne sa môžu zdať, postupne prechádzajú bez stopy. Ale ak jeden alebo druhý bolestivý príznak trvá niekoľko týždňov - je to príležitosť poradiť sa s lekárom.

Možno výnimkou je vizuálny aparát, ktorý sa niekedy vyskytuje v dôsledku laserového odstraňovania chĺpkov obočia (najmä ak v rozpore s bezpečnostnými opatreniami neboli oči chránené).

Zanedbanie jednoduchých pravidiel môže prinajlepšom spôsobiť konjunktivitídu a v horšom prípade viesť k fotofóbii, zápalu cievovky a výrazne zhoršiť zrak.

Neskoré problémy po zákroku

Môže dôjsť k popáleniu po laserovom odstraňovaní chĺpkov zlej kvality vekové škvrny - svetlejšie alebo naopak tmavšie oblasti pokožky. Pravdepodobnosť takejto nepríjemnosti sa dramaticky zvyšuje, ak zanedbáme zákaz opaľovania v prvých mesiacoch po zákroku. Problém sa spravidla dá vyriešiť, ale nie samostatne, ale s pomocou profesionálneho kozmetológa.

Ďalší nepríjemný dôsledok popálenia po odstránení vlasov - zjazvenie, Ich vzhľad je takmer zaručený, ak sa spálená oblasť oslavuje alebo keď pacient začal liečiť kôru z rany. Paradoxne sa niektoré typy jaziev po laserovom odstránení vlasov znova odstránia pomocou lasera.

Pomerne zriedkavá, ale stále pravdepodobná komplikácia po laserovom odstránení vlasov - abnormálne zvýšenie rastu vlasov. Tento stav má povahu choroby a je liečený liekmi, takže ak k takým nepríjemnostiam nedôjde, nepanikárte, ale jednoducho vyhľadajte lekára.

Ešte exotickejšie účinky laserového odstraňovania chĺpkov - nadmerné potenie s obzvlášť nepríjemným zápachom (niekedy sa vyskytuje po odstránení vlasov z podpazušia), sivými vlasmi.

Nakoniec sa po odstránení chĺpkov zvažuje závažná nepríjemnosť materské znamienka a melanómyktoré sú vždy nežiaduce, pretože tak či onak je spojená s tvorbou atypických buniek.

Čierne bodky po laserovom odstránení vlasov - neprepadajte panike

Čierne bodky po laserovom odstránení vlasov nie sú nič iné ako nesprávne odstránené chĺpky, ktoré začali rásť dovnútra (pod kožou).

Vyzerá to škaredo a navyše môže spôsobiť zápal, takže sa musíte zbaviť problému - ihlou alebo pinzetou.

nutne dezinfikujte nástroj pred zákrokom a nevyberajte si vlasy rukami, aby nedošlo k infikovaniu akejkoľvek infekcie!

Ak si všimnete, že po každom odstránení vlasov sa zvyšuje počet zarastených chĺpkov, mali by ste uvažovať o zmene spôsobu odstránenia prebytočných vlasov.

Z vyššie uvedeného vyplýva, že laserové odstránenie chĺpkov je skutočne efektívny, relatívne bezbolestný a pomerne dostupný spôsob odstránenia vlasov, musíte však splniť dve podmienky: vybrať si dôveryhodnú inštitúciu (najlepšie lekársku) a prísne dodržiavať všetky pravidlá starostlivosti o pleť pred, počas a čo je najdôležitejšie, po zákroku.

Vo videu hovorí špecialista o odporúčaniach salónu o starostlivosti o pokožku po laserovom odstránení vlasov

Pin
Send
Share
Send
Send