Užitočné tipy

Vyrábame krásny a silný stolný stolík vlastnými rukami

Pin
Send
Share
Send
Send


Náš skúsený tím editorov a vedcov prispel k tomuto článku a testoval ho na presnosť a úplnosť.

Počet zdrojov použitých v tomto článku je 13. Ich zoznam nájdete v dolnej časti stránky.

Tím správy obsahu wikiHow starostlivo monitoruje prácu redaktorov, aby zabezpečil, že každý článok spĺňa naše vysoké štandardy kvality.

Vytvorenie stola je pre začiatočníka tesára skvelým jednoduchým projektom, ale aj skúsenejším stolárom to môže byť dosť komplikovaná práca. Najjednoduchší stôl sa skladá z pracovnej dosky, nôh a podporného rámu. S malým množstvom reziva pre tieto prvky bude možné vytvoriť stôl, ktorý plne vyhovuje vašim potrebám.

Určené s dizajnom a konštrukciou

Pri výbere dizajnu je potrebné rozhodnúť, kde sa produkt použije: na trávnatom trávniku pod stromom doplňte altánok, stojte v dielni alebo v dome.

Najjednoduchší stolík pre krajinu sa dá namontovať za pár hodín s minimom materiálu, ale nebude trvať dlho. Aby ste získali produkt, ktorý sa bude naozaj dobre používať, musíte dôkladne pripraviť dosky a vykonať všetky technické operácie v každej fáze s vysokou kvalitou.

Jeho hlavnou výhodou, na rozdiel od nákupu, sú nesporné úspory.

Ak v lese nájdete veľký pahýľ, môže sa ľahko vyrobiť záhradný stôl. Stačí odstrániť kôru z pňa, urobiť rovnomerný rez na vrchu, brúsiť, ošetriť antiseptickým a lakom. Stačí pritĺcť alebo pripevniť hotovú nábytkovú dosku k nohe z pne - a ste hotoví.

Stolové dosky vyrobené z dosiek pripevnených dole pomocou priečnych koľajníc vyzerajú dobre. Ak dávate prednosť lepeným doskám, môžete to urobiť sami, ale bude to vyžadovať veľa úsilia.

Ak ich dokážete úspešne zdôrazniť, stanete sa autorom úplne originálneho dizajnérskeho produktu, ktorý je škoda zanechať na záhrade v daždi.

Pre začínajúceho majstra je ťažké fixovať nohy bezpečne, takže sa pokúste vybrať dizajn, správne zhodnotiť svoje schopnosti a zohľadniť náklady na prácu a čas. Najjednoduchší spôsob výroby nôh kríža a tvaru L. Na pripevnenie rovných nôh je potrebné dôkladne spojiť jednotlivé časti.

Jednou z najpohodlnejších možností pre záhradu je skladací stôl s lavicami, ktorý je možné nainštalovať do altánku alebo na verandu. Nie je ťažké vykonať, hlavnou vecou je výber vysoko kvalitných materiálov a ich náležitá príprava na prácu.

Najjednoduchší stolík pre krajinu sa dá namontovať za pár hodín s minimom materiálu, ale nebude trvať dlho.

Ako si vybrať strom?

Pre záhradný alebo kuchynský stôl je vhodné mnoho druhov dreva, mäkké (borovica, smrek, céder, jedľa) a tvrdé (dub, breza, jaseň, orech, javor, jabloň, hruška, akácia atď.) Výnimkou sú príliš mäkké druhy. drevo (topoľ, jelša, osika, vŕba).

Jedným z hlavných parametrov vhodnosti dreva na výrobu nábytku je odolnosť proti rozpadu: uvedené druhy spĺňajú túto požiadavku.

Ak neplánujete robiť nábytok nepretržite alebo len začnete cvičiť, uprednostnite najbežnejšie druhy dreva - borovicu a brezu.

Stolové dosky vyrobené z dosiek pripevnených dole pomocou priečnych koľajníc vyzerajú dobre.

Pre dosky, rámy a nohy je možné použiť drevo rôznych druhov. Vo fáze montáže budú potrebné hmoždinky: zvyčajne sa vyrábajú z agátu alebo zimostrázu. Brezové drevo má nevýrazný vzor a môže sa značne zdeformovať v dôsledku rozliatej kvapaliny - je lepšie ho nepoužívať ako stolový materiál, ale kvôli tvrdosti tohto plemena z neho môžete urobiť nohy.

Pracovná doska sa najlepšie robí z dubu alebo borovice. Ak môžete kartáčovať drevo, povrch kuchynského stola môže byť skutočným umeleckým dielom. Mäkké drevo sa hodí na kefovanie: drevo sa spaľuje plynovým horákom a mäkké vlákna sa odstránia železnou kefou. Práca sa najlepšie vykonáva na dvore kvôli veľkému množstvu prachu. Ak sa vám podarilo drevo spáliť rovnomerne, výsledok vás poteší. Kefa môže byť zafarbená škvrnami, škvrnami, vodou zriedenou akrylovou farbou. Natieranie stromu je samozrejme voliteľné: je to len dekoračná voľba.

Ak dávate prednosť lepeným doskám, môžete to urobiť sami, ale bude to vyžadovať veľa úsilia.

Výber farieb a lepidiel

Pred inštaláciou musia byť dosky chránené pred rozpadom. Strom musí byť impregnovaný emulziou voda-polymér (VPE): spracovanie sa vykonáva dvakrát v intervale 3 až 5 dní. To je dosť pre produkt vydrží dlho.

Niektoré modely budú vyžadovať lepidlo. Spolu so špeciálnymi stolárskymi lepidlami (BF-2 atď.) Je možné použiť stavebné PVA: nanáša sa na oba povrchy, ktoré sa majú lepiť, suší sa na „lepenie“, potom sa diely spoja a udržiavajú pod tlakom až tri dni.

Pre začínajúceho majstra je ťažké fixovať nohy bezpečne, takže sa pokúste vybrať dizajn, správne zhodnotiť svoje schopnosti a zohľadniť náklady na prácu a čas.

Výber farieb a lakov sa určuje podľa toho, kde sa produkt plánuje použiť: na záhrade alebo v interiéri. Alkydové, alkyduretánové, nitrocelulózové laky a olejové farby sú vhodné pre záhradný stôl, ktorý je nevyhnutne vystavený dažďu. Pre kuchynský stôl, rovnako ako pre akýkoľvek nábytok, ktorý je neustále v miestnosti, je lepšie používať akrylové farby a laky: sú šetrnejšie k životnému prostrediu, nemajú silnú vôňu. Na detský nábytok a hračky sa odporúčajú laky označené značkou „modrý anjel“.

Ak sa rozhodnete pokryť drevo moridlom, farbou alebo jednoducho tónovaným lakom, musí sa to urobiť pred montážou. Musí sa zvážiť kompatibilita materiálov. Lak je zafarbený vhodným zložením farby: ak je lak alkydový, farba by mala byť olejová, ak používate akrylový lak - je možné ho zafarbiť iba akrylovou farbou. Najskôr sa malé množstvo laku dôkladne premieša v samostatnej nádobe s farbou a potom sa výsledná zmes pridá k väčšiemu objemu laku.

Jednou z najpohodlnejších možností pre záhradu je skladací stôl s lavicami, ktorý je možné nainštalovať do altánku alebo na verandu.

Aké nástroje sú potrebné

Pre prácu, ktorú budete potrebovať:

 • píla,
 • okružná píla alebo priamočiara píla,
 • vŕtačka
 • skrutkovač,
 • kladivo (ak sa rozhodnete použiť nechty).

Na záhradný alebo kuchynský stôl je vhodné drevo mnohých druhov.

V tomto zozname sú zahrnuté iba tie najnutnejšie nástroje, ale aby bola práca pohodlnejšia a výsledný produkt pôsobil esteticky príjemne, je vhodné kúpiť alebo prenajať rotačné pokosové škatule, excentrickú brúsku a frézku.

Otočný pokosový box umožňuje robiť rezy presne v pravom uhle. Excentrická brúska umožňuje pripraviť diely jednoducho, rýchlo a efektívne: brúsite dosky za hodinu, namiesto toho, aby ste to robili celý deň ručne brúsnym papierom. Pre vysoko kvalitné obrábanie koncov je užitočná pásová brúska a frézka vám umožňuje zvoliť strom pre potrebné drážky a spracovať hrany.

Ak nemáte v pláne robiť nábytok stále alebo len začnete cvičiť.

Domáci stôl vyrobený z paliet

Veľkolepý rustikálny stôl môže byť vyrobený z paliet (drevených paliet). Ak ste šťastným majiteľom takého kontajnera, najmä palety s dvoma poschodiami, jednoducho ho rozoberte: nie je problém s nákupom dosiek!

Myslíte si, že je vždy lepšie kúpiť nové dosky? Pravdepodobne ste s drevom predtým nepracovali: nemôžete použiť surové drevo (produkt sa po niekoľkých mesiacoch zdeformuje) a suché dosky sú oveľa drahšie. Ak chcete dosky vysušiť zo surového dreva, sú naskladané na hromady v dobre vetranej miestnosti: tento nevyhnutný proces oneskorí váš projekt o 4-6 mesiacov! Dobrou voľbou pre kuchynský stôl môžu byť už uvedené odmietnuté dosky, tiež suché.

Pre dosky, rámy a nohy je možné použiť drevo rôznych druhov.

Späť na palety: sú rozobraté. Teraz máte k dispozícii silné dosky s rôznymi vzormi a farbami, je možné, že zo stromov rôznych druhov. Tieto vlastnosti by sa nemali považovať za nedostatky: pridajú do výrobku zvrat: stačí z nich vytvoriť zaujímavú kompozíciu, striedať dosky podobného odtieňa.

Po stranách palety sa vytvorí vynikajúci rám a zostávajúce lamely sa použijú na zostavenie dosiek.

Práca sa najlepšie vykonáva na dvore kvôli veľkému množstvu prachu.

Na výrobu nôh potrebujete tyč s hrúbkou najmenej 5 cm. Všetky podrobnosti musia byť pripravené: vlákna dôkladne obrúste brúsnym papierom, najskôr veľkým (č. 120 - 150), potom jemnejším zrnom (č. 400 - 600) a opatrne odstráňte prach.

Niektoré dosky môžu byť natreté akrylovou alebo olejovou farbou. Fanúšikovia podkrovia môžu používať šablóny vo forme čísel alebo jednoduchých grafických symbolov. Dosky s krásnym prírodným morim vzorom alebo jednoducho lakované. Po zafarbení alebo prvej vrstve akrylového laku vznikajú mäkké vlákna, ktoré sa musia brúsiť stredne veľkým brúsnym papierom a naniesť novú vrstvu laku.

Veľkolepý rustikálny stôl môže byť vyrobený z paliet (drevených paliet).

Ak sa lak používa na nevodnej báze, postačí nanášať 2 až 3 vrstvy a akryl - počet vrstiev môže dosiahnuť až desať.

Po nalakovaní súčastí môžete pokračovať v inštalácii, ktorá pozostáva z niekoľkých etáp.

Dosky dosiek pripevňujeme prúžkami, ktoré kladieme do spojov dosiek. Pomocou vŕtačky, skrutkovača a skrutiek pripevňujeme dosky k latám (v spojoch používame dve skrutky, na pevné dosky - jednu). Použitie vŕtačky je potrebné, aby pri zaskrutkovaní skrutiek nedochádzalo k prasknutiu dreva. Rám pripravujeme z pripravených bočných stien paliet. Pomocou vrtákov vhodných pre skrutky s priemerom vyvŕtajte otvory v spojoch. Spoje natrite lepidlom a upevnite pomocou skrutiek. Nainštalujeme nohy: dosky jednoducho priskrutkujeme k rámu a skrutky priskrutkujeme diagonálne. Podobným spôsobom vyrábame prepojky, aby sme posilnili dizajn.

Na vytvorenie nôh potrebujete tyč s hrúbkou najmenej 5 cm.

Lepený drevený stôl

Pre lepené dosky musíte zvoliť dosky rovnakej šírky. Ak je stôl určený pre dielňu a na jeho vzhľade nezáleží, môžete použiť staré podlahové dosky: už tam sú drážky. Ak chcete urobiť drážky sami, potrebujete frézku.

Na vyzdvihnutie dosky potrebujete rovný povrch. Bočné steny jednoducho potiahneme lepidlom, spojíme dosky bez medzier a výslednú konštrukciu dotiahneme svorkami. V závislosti od použitého lepidla by mala doska zaschnúť 1 až 3 dni. Ak sa všetko urobí správne, dostanete dosku s úplne rovným povrchom bez trhlín. Zostáva prísť na koniec - najprv obrezať skladačkou a potom obrúsiť. Ak nie je k dispozícii pásová brúska, musí sa to urobiť ručne - brúsnym papierom, najskôr veľkým, potom stredne zrnitým.

Po nalakovaní súčastí môžete pokračovať v inštalácii, ktorá pozostáva z niekoľkých etáp.

Ak nechcete robiť pokazenia lepidlom a svorkami, môžete použiť hotový nábytkový panel z železiarstva. Potom je doska prikrytá priehľadným alebo farebným lakom.

Na dosiahnutie dobrého výsledku je potrebné naniesť 5 až 7 vrstiev (na akrylový lak do 10). Po každej tretej vrstve by sa mal pracovný povrch pracovnej dosky brúsiť jemnozrnným brúsnym papierom a opatrne odstraňovať prach vlhkou handrou. Vo fáze lakovania je dôležité nehýbať: každý lak by mal dobre uschnúť.

Zostáva urobiť nohy záhradného alebo kuchynského stola: na nohy sa zameriame na nohy tvaru L. Potrebujete dosky s hrúbkou najmenej 22 - 25 mm.

Pre lepené dosky musíte zvoliť dosky rovnakej šírky.

Nohy v tvare písmena L pozostávajú z dvoch častí spojených pod uhlom 90. Na doskách, ktoré sa majú spojiť, je potrebné vykonať výber, spoj natrieť lepidlom na drevo a potom namontovať skrutky.

Keď lepidlo zaschne, zakryjeme nohy lakovaním a po zaschnutí ho jednoducho pripevníme k doskám na skrutkách.

Spojenie nôh s doskou má niekoľko možností.

Stôl s rovnými nohami

Na vytvorenie rovných nôh stačí strihať hrubý lúč na kúsky rovnakej dĺžky. Spojenie takýchto nôh s doskou má niekoľko možností.

Aby ste sa uistili, že rovné nohy sú bezpečne nainštalované, môžete použiť kolíkové spojenie doma. Môžete si ich vyrobiť z akátového dreva alebo si môžete kúpiť hotové výrobky. Na zostavenie spojových spojov je potrebné rýchlo schnúce tesárske lepidlo (BF-2).

Na vytvorenie rovných nôh stačí strihať hrubý lúč na kúsky rovnakej dĺžky.

Bočný stolík v tvare X.

Nohy v tvare X sú vyrobené z dosiek alebo dosiek s hrúbkou najmenej 50 mm.

 1. Na vnútornej strane pultu pripevníme dve skrutky na každej strane k skrutkám.
 2. Aby tabuľka vyzerala dobre, musia sa okraje dosiek najprv orezať pod uhlom 52.
 3. Spárované lamely upevňujeme tak, aby nohy zapadli, na každú stranu urobíme presahy 2 - 3 mm.
 4. Dosky ukladáme na rovný povrch a prechádzajú ich pod požadovaným uhlom. Meriame vzdialenosť medzi koncami dosiek: mala by zodpovedať šírke stola.
 5. Križovatka s kriedou: tu musíte zvoliť polovicu hrúbky dosiek, aby po zostavení ležali v rovnakej rovine.
 6. Drážky potiahneme lepidlom a časti umiestnime pod lis na 1-3 dni. Pre väčšiu spoľahlivosť je možné spojenie zosilniť samoreznými skrutkami.
 7. Namaľujte nohy.
 8. Zostáva ich pripevniť k pracovnej doske ich umiestnením do drážok tvorených lamelami - stôl pre domácich majstrov je pripravený.

Nohy v tvare X sú vyrobené z dosiek alebo dosiek s hrúbkou najmenej 50 mm.

Stôl s lavicami

Optimálnym riešením pre altánok je jedálenský stôl s pripevnenými lavicami. Tento dizajn je najlepšie skladať a čistiť na zimu v miestnosti.

Na stôl budete potrebovať hrubé dosky (od 32 mm), ktoré je potrebné podľa výkresu rozrezať na kúsky. V tomto uskutočnení sú k stolu pripevnené dve lavice. Ak sú všetky časti odrezané, musia sa obrúsiť, pričom sa musí venovať zvláštna pozornosť koncom. Každá doska je individuálne lakovaná.

Optimálnym riešením pre altánok je jedálenský stôl s pripevnenými lavicami.

Na spojenie častí stavby pripravíme kolíky (dĺžka 160 mm), matice a podložky - každý po 24 kusoch. Pre ostatné spoje používame samorezné skrutky alebo klince vhodnej dĺžky. Vŕtačkou je potrebné pripraviť všetky otvory pre upevňovacie prvky.

Podľa nákresu zostavíme dosku a hornú časť lavíc. Priečne koľajnice rezáme pozdĺž okrajov, uhol by mal byť 45. Toto sa obyčajne robí pomocou otočného pokosu.

Vyrábame a pripevňujeme všetky nohy k skrutkám. Diely rezané pod uhlom.

Každá doska je individuálne lakovaná.

Výrobok dotiahneme čapmi so skrutkami. Otvory pre kolíky musia byť najskôr vyvŕtané vrtákom. Pri inštalácii čapu dajte podložky na obidve strany a matice dotiahnite kľúčom.

Výrobok dotiahneme čapmi so skrutkami.

Dosky sedadiel upevňujeme medzerami 5 mm alebo viac. Ak sú sedadlá spojené s podperami na rezanie, pripevníme ich na montovanú základňu pomocou dosiek 160 cm: sú potrebné 4 dosky.

Nainštalujeme zvyšné svorníky a užijeme si výsledok.

Vŕtačkou je potrebné pripraviť všetky otvory pre upevňovacie prvky.

Domáci stôl z paliet

Materiál pre tento stôl bol rozobratý na palety. Samozrejme môžete použiť nové dosky. Iba jedna podmienka - musia byť suché. Môžete si kúpiť suché (to stojí viac) alebo kúpiť obyčajné, dať ich niekde do vetraných stohov a vydržať najmenej 4 mesiace, najlepšie pol roka. Všeobecne je všetok nábytok vrátane záhradných lavičiek vyrobený zo suchého dreva.

Zostavíme stôl na ulicu - dáme ho do altánku, preto nebudeme lepiť dosky dosky, ale pripevníme ich zdola pomocou dosiek. Toto je veľmi jednoduchý tabuľka krajín a veľmi lacné.

Po demontáži paliet dostávame dosky s individuálnou farbou a vzorom. Po troche vykúzlenia a ich niekoľkonásobnom posunutí rôznymi spôsobmi dosiahneme požadovaný výsledok. Ukázalo sa, že je to celkom pekná doska.

Z dosiek vyberáme dosku

Berieme po stranách palety. Používame ich na rám stola. Brúsime ich najprv drsným brúsnym papierom, potom ich jemne dolaďte na požadovanú hladkosť (zrno 120 a 220).

Bočné prúžky idú na stranu stola

Berieme prúžky, ktoré zostali nepoužité, pomocou ktorých upevníme dosku. Umiestnime ich na miesto, kde sú spoje dosiek. Na pripevnenie každej dosky spojom používame dve samorezné skrutky, jednu celkom - jednu.

Z opracovaných bočných stien a dvoch dosiek (tiež brúsených) zostavíme rám stola. Na koniec pripevňujeme jeho časti samoreznými skrutkami (dve pre každý spoj). Rám môže byť na skrutky nalepený alebo tiež „zasadený“. Iba ich dĺžka je veľká. Pre každú z nich predvŕtame otvory vrtákom, ktorých priemer je o niečo menší ako priemer skrutiek.

Pracovná doska je takmer pripravená

Zostavenú dosku otočíme a zbrúsime. Порядок тот же — сначала наждачной бумагой с крупным зерном, потом — с мелким.

Далее — установка ножек. Выбираем четыре доски одинакового размера, проверяем их длину, корректируем при необходимости. Potom znovu brúsime. Je to jednoduchšie ako brúsenie už naskrutkovaných nôh. Leštené dosky pripevňujeme k rámu. To budú nohy. Pre každú - dve samorezné skrutky upevnené v diagonále (pozri fotografiu). Pre väčšiu stabilitu inštalujeme prepojky dole. Z mosta je možné ponechať asi 10 cm a všetko prepojiť pomocou skrutiek, aby sa dosky neroztrhli, vyvŕtame otvory.

Nainštalujte nohy a prepojky

Ďalej zakryjeme stôl záhradou lakom. Po prvej vrstve celá hromada povstane. Neznepokojujte sa, je to normálne. Brúsny papier berieme s jemným zrnom a brúsime do hladkosti.

Stôl do letného domu pre domácich majstrov je takmer pripravený. Zostáva to zakryť lakom

Po odstránení prachu opäť lakujte. Lak by mal v zásade ležať rovnomerne, ale záleží na dreve, takže môže byť potrebný ešte jeden cyklus brúsenia / natierania. Výsledkom je taký domáci stôl.

Dom pre domácich majstrov pripravený na použitie

Ak sa vám nepáčia škvrnité dosky a stopy starých nechtov, môžete si vyrobiť rovnakú konštrukciu dosiek. Táto tabuľka môže byť pravouhlá, možno štvorcová. Všetky veľkosti sú ľubovoľné - pozrite sa na dostupné miesto.

Chatový stôl zo zvyškov dosiek

Tento záhradný stôl pre domácich majstrov sa zostavuje zo zvyškov dosiek rôznych plemien a veľkostí. Doštičky z borovice hrúbky 25 mm a šírky 50 mm šli do rámu dosky a zvyšky 15 x 50 mm k nohám. Rám vyrábame podľa požadovanej veľkosti. Tento stôl bude stáť na verande a má malú šírku. Tak to nie je široký - 60 cm a dĺžka 140 cm. Výška nôh je 80 cm (v rodine sú všetci vysoké).

Zostavíme rám, k nemu pripevníme nohy

Okamžite sme nastrihali dve dlhé dosky po 140 cm, takže doska bola 60 cm široká, odpočítajte dvojnásobnú hrúbku použitej dosky - to je 5 cm. Krátke tyče by mali byť 60 cm - 5 cm = 55 cm. Rám sklopíme pod pravým uhlom a otočte ho skrutkami. Skontrolujeme, či sú pruhy správne zložené - zmeráme uhlopriečky, mali by byť rovnaké.

Dosky sme orezali štyrmi doskami po 80 cm a pripevnili sme ich zvnútra k zmontovanému rámu. Na každú nohu môžete mať 4 skrutky.

Vyrábame prepojky pod policu

Okolo stredu nôh opravíme priečku. Toto je rám pre poličku. Polica môže byť použitá na určený účel a tiež zvyšuje tuhosť konštrukcie. Pripevnite striktne v pravom uhle a skontrolujte pomocou veľkého štvorca.

Rám položíme na podlahu a skontrolujeme, či je ohromujúci alebo nie. Ak sa všetko urobí správne, malo by stáť pevne. Potom zoberte brúsny papier alebo brúsku a obrúste.

Ako sa dostať k montáži dosiek. Z dokončovacích prác boli dosky rôznych druhov dreva, niektoré natreté škvrnou. Striedame dosky rôznych farieb.

Dosky pracovnej dosky upevňujeme pomocou dokončovacích klincov a jemne ich zakončujeme podšívkou. Na poličku ju môžete pripevniť pomocou bežných klincov alebo samorezných skrutiek. Potom sme zarovnali brúskou. Poslednou fázou je maľba. Veľmi nešťastný výber laku. Kúpené príliš tmavé, nepáčilo sa mu vzhľad. Musí sa znovu obrúsiť a natrieť inou farbou.

Domový stôl pre chalupu je pripravený

Drevený stôl s lepenou pracovnou doskou

Tento dizajn sa vyznačuje nohami tvaru L. Zostavujú sa z dosiek rovnakej hrúbky. V tomto prípade 20 mm. Na ich udržanie je potrebných 5 skrutiek. Otvory predvŕtajte vrtákom s priemerom 1-2 mm menším ako je priemer skrutiek. Potom pod viečkami vyvŕtajte výrezy s väčším priemerom. Priemer je možné zvoliť pre nábytkové zátky vhodnej farby alebo ich vyrobiť z drevenej tyče. Ďalšou možnosťou je použiť tmel na drevo, do ktorého sa pridá drevný prach, ktorý zostane po mletí. Po sušení a brúsení bude ťažké nájsť stopy.

Nohy so značkami pre zipsy

Pri montáži nôh sa uistite, že uhol je presne 90 °. Ako vzor si môžete zvoliť lúč. Najprv sa spoj oboch častí nôh potiahne tesárskym lepidlom, potom namontujeme skrutky v nasledujúcom poradí: prvé dva extrémy, potom stredné, a až potom ďalšie dve. Po zaschnutí lepidla sa nohy pomelú, nalakujú a vysušia.

Stolové nohy pripravené

Je čas vyrobiť dosku. Zozbierame ju z dosiek rovnakej hrúbky. Prijímame pracovníkov podľa potreby. Môžete použiť fragmenty rôznych šírok. Je dôležité iba to, aby všetko vyzeralo ekologicky a bočné steny dosiek boli ploché a dokové bez medzier.

Strany dosiek vybraných pre dosku potiahneme lepidlom, položíme na rovný povrch (nejaký stôl) a pritiahneme svorkami. V tomto prípade spravovali jeden, ale výhodne nie menej ako tri. Utiahnite sa tak, aby vo výslednom štíte neboli žiadne medzery. Nechajte deň. Po odstránení svoriek dostaneme takmer hotovú dosku. Stále je potrebné orezať - zarovnať okraje a potom obrúsiť. Môžete ho rezať pomocou priamočiarych píl alebo obyčajných ručných píl. Pomocou brúsky je ťažké dosiahnuť priamku, ale môžete to skúsiť. Po brúsení dostaneme krásnu dosku.

Lepte stolovú dosku z dosiek

Rovnakou technikou môžete vytvoriť oválnu alebo okrúhlu dosku. Iba bude potrebné nakresliť príslušnú čiaru a prilepiť lepené dosky pozdĺž nej.

Aby bol stôl atraktívnejší, urobte rám. Berieme tenkú tyčinku, spracujeme ju brúsnym papierom a pripevníme ju po obvode pracovnej dosky. Môžete tiež použiť dokončovacie nechty. Len dosky sú tiež vopred potiahnuté lepidlom na drevo a potom nechtami.

Upevňujeme lištu po obvode

Po zaschnutí lepidla sa škára opäť ošetrí brúsnym papierom.

Tým sa otočí hotová doska

Teraz môžete pripevniť nohy stola. Rám tabuľky zostavujeme zo štyroch dosiek (nie je tam žiadna fotografia, ale dá sa urobiť ako v predchádzajúcom odseku). Prilepíme ho k zadnej časti pracovnej dosky pomocou lepidla a potom inštalujeme potvrdenia nábytku cez dosku. Na potvrdenie sa vyvŕta predbežný otvor s predĺžením pod hlavou. Otvory pre upevňovacie prvky sú maskované rovnakým spôsobom ako na nohách.

Nohy pripevňujeme k pevnému rámu. Vložili sme ich do rámu. Môžete ho pripevniť pomocou bežných skrutiek. To je všetko, vlastnými rukami sme si pripravili stôl pre chalupu.

Stôl z dosiek je pripravený

Ako vyrobiť drevený záhradný stôl s lavicami

Pre túto tabuľku boli použité dosky 38 x 89 mm (samy sa uvoľnili), môžete však mať štandardné veľkosti. Rozdiel v milimetroch nebude mať významný vplyv na výsledky. Na fotografii nižšie vidíte, čo by sa malo stať.

Vonkajší stôl na letný dom s lavičkami

Na spojenie použitých častí boli použité kolíky dlhé 16 cm s podložkami a maticami (24 kusov). Všetky ostatné kĺby sú vybavené klincami s dĺžkou 80 mm.

Časti stola spájame čapmi a podložkami a maticami.

Časti sú nainštalované na mieste, vŕtacím otvorom je vyvŕtaný otvor. Je v nej nainštalovaná príchytka, podložky sú umiestnené na oboch stranách a matice sú dotiahnuté. Všetko je utiahnuté kľúčom. Prečo je táto možnosť vhodná? Na zimu ju môžete rozobrať a zobrať do stodoly alebo do garáže.

Ako vyrobiť drevený jedálenský stôl

Stôl vyrobený z masívneho dreva je krásny, prírodný a spravidla drahý. Ale kúpiť taký stôl, nie je nutné, pretože si ho môžete vyrobiť vlastnými rukami nemenej kvalitatívne a za oveľa menej peňazí.

Takže na vytvorenie jedálenského stola vlastnými rukami budete potrebovať:

 1. 4 ks podperné nohy pre stôl, vysoké 73 cm a nie príliš tenké,
 2. Pre dosky: 4 drevené dosky so suchými hranami dlhé 1 m (pre stôl so šírkou 60 cm),

 1. Na rám: 2 dosky dlhé 80 cm a 2 dosky dlhé 40 cm.

Pripravte náradie: hobľovačka, brúska alebo brúska, priama píla na rezanie dosiek, kotúčová píla, vŕtačka (s vrtákom 8 mm), skrutkovač, brúsny papier, samorezné skrutky (30 mm), tesárske lepidlo, hmoždinky, svorky (pokiaľ možno). A samozrejme sa hodia ceruzky, pásky, rukavice a ochranné okuliare.

Na dokončenie stola budete potrebovať lak, farbu alebo farbu spolu so základným náterom. Najprv si vytvorte dosku. Ak to chcete urobiť, musíte maximálne presne nastaviť všetky 4 dosky na rovnakú dĺžku - 100 cm. Ak vaše dosky neboli rozrezané na píle, je potrebné ich orezať aj na šírku a hrúbku. Potom sa musia dôkladne obrúsiť hobľovačom. Čím lepšie budete brúsiť drevo, tým hladšia bude doska. Hrany dobre opracujte tak, aby dosky dosadali čo najtesnejšie na seba.

Dosky nebudeme spájať skrutkami a klincami, ale lepidlom a hmoždinkami (chopper). Aby sme to dosiahli, urobíme na okrajoch všetkých dosiek rovnaké poznámky s krokom 10-15 cm a vyvŕtame otvory pre hmoždinky s vrtákom 8 mm. Potom sme okraje obrúsili a na ne a do vytvorených dier naneste lepidlo na drevo. Teraz nasekáme nasekané nasekané lepidlo do otvorov a následne pripojíme všetky 4 tyče. Prebytočné lepidlo z povrchu odstraňujeme brúsnym papierom a brúsime ho, rovnako ako všetky hrany v rovine. V tejto fáze môžete chodiť po pracovnej doske s kovovou špongiou, aby ste získali drevo textúru.

Takže doska je pripravená. Teraz musíte pripevniť nohy a vytvoriť pre to základňu.

Za týmto účelom rovnomerne pripevnite stĺpiky pomocou krátkych priečnych dosiek pomocou lepidla a skrutiek. Lepidlo zaschne najmenej 12 hodín.

Nohy pripevňujeme k dlhým priečkam a do nich vyvŕtame diery, aby sme mohli dosku nainštalovať neskôr.

Po zaschnutí lepidla v ráme môžete do neho nainštalovať dosku (rám).

Ak chcete stôl predĺžiť a rozšíriť, musíte tabuľku posilniť dvoma ďalšími priečnymi okrajmi, ako je to znázornené na fotografii.

Stôl je teda takmer hotový, zostáva iba na jeho spracovanie lakom alebo škvrnou alebo farbou, vopred natieraný.

Akú farbu maľovať stôl? Stavajte na osobných preferenciách a farbe zvyšku nábytku. Nižšie je uvedená najuniverzálnejšia možnosť - doska a nohy sú pokryté škvrnami.

V tomto videu môžete sledovať hlavné chyby vyfarbenia stromov vlastnými rukami.

Ak máte radi lesk, povrch stola môže byť pokrytý škvrnou a navrch lakom (príklad na fotografii nižšie) alebo jednoducho natieraný.

Nohy môžete namaľovať na bielo a zakryť dosku škvrnou, aby ste získali vzhľad ako ten na nasledujúcej fotografii.

Ako vyrobiť kuchynský stôl z drevotriesky

Kuchynský stôl pre domácich majstrov vyrobený z laminovanej drevotriesky je praktickým a cenovo dostupným riešením. Takéto dosky sú pokryté dekoratívnym plastom, ktorý je odolný proti oderu. V typickom uskutočnení sú rozmery plátna pracovnej dosky 3000 x 600 x 36 (26) mm, ale dnes nebude ťažké kúpiť vrstvu drevotriesky rezanej na požadované rozmery alebo zariadiť v nábytkárskej dielni predaj vhodného obloženia.

Budete tiež potrebovať:

 • Spojovacie a koncové pásky,
 • Koncové hrany
 • Väzby.

Aj keď získate dosku vhodnej veľkosti, budete musieť konce dodatočne spracovať - ​​výsledkom bude atraktívnejší výsledok a ochrana podkladu pred vlhkosťou. Na tieto účely môžete použiť špeciálnu hranu nábytku na báze polyvinylchloridu alebo prilepiť okrajovú pásku. Lemovanie je považované za praktickejšie pre jedálenský stôl a vhodné pre domácich remeselníkov.

Na kuchynský stôl budete potrebovať príslušnú oporu - nohy si môžete kúpiť samostatne alebo uprednostniť hotovú základňu. Všetko záleží na tom, akú možnosť ponúkajú vaše kresby. Najbežnejšou možnosťou sú okrúhle nohy D = 60 mm a výška 71 cm, môžu byť skladacie, s výškovým nastavením a tiež sa líšia v dizajne - matný, maľovaný, lesklý.

V našom prípade to budú chrómované lesklé nohy tyče s priemerom 60 mm, ako aj stolová doska vyrobená z bielej drevotriesky s hrúbkou 36 mm a pre ňu sa vyberie biela plastová drážka v tvare písmena T s obvodmi.

Ako vyrobiť jedálenský stôl s pracovnou doskou z drevotriesky:

 1. Materiál je označený podľa výkresu. Na rohoch zaoblenia by mal byť polomer 60 mm.

 1. Stolová doska je tvarovaná pomocou skladačky.

Mala by sa použiť píla s reverzibilnými zubami, pretože inak by sa mohol štiepať plastový povlak. Najskôr sa uhol drevotriesky vyreže pomocou priamočiary pílky s okrajom 2 mm a nakoniec sa zaoblí brúskou.

 1. Drážka pre lemovanie je frézovaná.

 1. Plnené hrany. Pred tým musia byť konce produktu potiahnuté silikónovým tmelom. Tesniaci tmel sa ukladá do okraja aj na hornú stranu pracovnej dosky. Na vyplnenie okraja sa používa gumová palička. Potom sa odstráni prebytočný tmel.

 1. Nohy sú pripevnené. Za tým účelom sa na zadnej strane pracovnej dosky značí ceruzkou. Nohy sú vo väčšine prípadov umiestnené 100 mm od okraja.

Na upevnenie držiakov sa používajú samorezné skrutky so zápustnou hlavou dlhou asi 20 mm. Potom sú nohy nasadené na držiaky a upevnené pomocou šesťhranného kľúča - to je všetko, váš nový stôl je pripravený.

Vyrobte si sedadlá

Rozmerová lavica

Podľa výkresu sme brúsili dosky požadovanej veľkosti. Všetko je potrebné v dvojitom množstve - na dve sedadlá. Brúsime dosky, venujeme osobitnú pozornosť koncom.

Striháme krátke segmenty, ktorými upevňujeme tri dosky sedadla pozdĺž okrajov pod uhlom 45 °. Najprv zostavíme konštrukciu, ktorá je pripevnená k spodnému sedadlu. Berieme dosku dlhú asi 160 cm, na koniec k nej pripevníme dve krátke dosky rezané pod určitým uhlom. Je potrebné pripevniť tak, aby táto doska bola v strede.

Spodná časť podpery sedadla

Potom sme k výslednej štruktúre pripevnili nohy (môžete použiť nechty). Potom pridáme ďalšie rezané dosky pod uhlom a všetko dotiahneme čapmi a skrutkami.

Dosky sa upevnia k výslednej konštrukcii. Pretože ide o uličný stolík, nemusíte ich klepať blízko. Medzi dvoma susednými priestormi musí byť najmenej 5 mm. Na nosníky (ktoré sú rezané) pribíjame klincami, dva na každú dosku.

Sedadlá sú navzájom spojené

Hotové sedadlá upevňujeme štyrmi doskami s dĺžkou 160 cm. Každá noha je pripevnená pomocou kolíkov (ak idete, môžete dať dva kolíky tak, že ich umiestnite do uhlopriečky alebo nad sebou).

Nohy spájame s doskami pomocou kolíkov

Ako určiť rozmery

Podľa vyššie opísaných princípov môžete tabuľky vyrábať viac alebo menej na dĺžku a šírku. Ako zvoliť najlepšiu veľkosť pre svoju rodinu?

Ak hovoríme o štandardnej kuchyni s rozmermi od 6 do 8 štvorcov, potom výkresy ukážu typický dizajn s výškou 750 mm a obvodom 800 x 500 ... 1200 x 600 mm.

Jedálenský stôl pre domácich majstrov by mal byť navrhnutý pre určitý počet ľudí. Zvyčajne to zodpovedá počtu obyvateľov - 3 - 9, ale pre hostí sa stále pridáva niekoľko prázdnych miest. Pre veľké spoločnosti bude skladací dizajn dobrým riešením.

Výpočty sa uskutočňujú takto: počet osôb sa vynásobí 60 („pracovný“ obvod na osobu). Pokiaľ ide o šírku stolovej dosky, tu sa riadime odporúčaniami odborníkov - jej optimálne hodnoty sú od 800 do 1100 mm. Úzke stoly je ťažké zostaviť a široké stoly sú nevhodné na sedenie.

Ak sa rozhodnete urobiť kuchynský stôl oválnym (okrúhlym) vlastnými rukami, budete musieť vypočítať obvod - priemer * 3.14.

Zostavenie tabuľky

Stôl je zostavený iným spôsobom. Upozorňujeme, že pri doskách sú priečne dosky na okrajoch odrezané pri 52 °. Upevňujeme ich v takej vzdialenosti, aby nohy vnikli. Pre každú dosku 2 nechty. Môžete skončiť s malými klobúkami, alebo môžete hlboko kladivo, a potom otvory zakryte tmelom.

Ako vyrobiť drevený vonkajší stôl

Teraz musíte zbierať krížiky nôh. Zoberieme dve dosky, prekrížime ich tak, aby vzdialenosť medzi ich koncami bola 64,5 cm. V tomto bode bude potrebné odstrániť drevo pri polovičnej hrúbke dosky.

Bude sa musieť znížiť

Rovnaký zárez urobíme aj na druhej doske. Ak ich pridáte, zobrazia sa v rovnakej rovine. Spojíme sa štyrmi klincami.

Ako vyrobiť nohy tvaru X pre záhradný stôl

Rovnakým spôsobom pripravíme druhú časť stola. Kým stôl nie je zostavený.

Pravidlá pre výber formulára

Tvar kuchynského stola zohráva významnú úlohu vo vnímaní priestoru. Univerzálny dizajn - pravouhlý alebo pravouhlý obdĺžnik. Je vyvážený a dá sa nainštalovať blízko steny alebo do stredu miestnosti, čo šetrí miesto.

Oválne modely sú tiež celkom pohodlné a krásne, ale nie sú príliš veľké - v dimenzionálnom produkte sa zmestí najviac 8 osôb. Okrem toho vyžadujú veľké plochy - viac ako 8 metrov štvorcových. metrov, pretože ich nemôžete dať na stenu.

Okrúhly stôl je tiež možné označiť ako univerzálny a tradičný doplnok vhodný pre veľmi malé aj veľké kuchyne. Má však menšiu kapacitu ako pravouhlý stôl.

Najlepším riešením je obdĺžnikový stôl so zaoblenými rohmi. Už sme opísali, ako vyrobiť práve taký stôl z drevotriesky vlastnými rukami.

Položte stôl

Teraz musíte pripevniť nohy k konštrukcii, na ktorej sú lavice nainštalované. Položili sme ich do rovnakej vzdialenosti od lavičiek a upevnili sme ich špendlíky.

Držiak na stôl

Teraz nainštalujte dosku. Upevnili sme ju tiež klincami. Poslednou fázou je maľba. Tu každý robí, ako má rád.

Vonkajší stôl na letný dom s lavičkami

Pravidlá starostlivosti o nábytok

Po vyrobení jedálenského stola je potrebné sa postarať o dlhé prevádzkové obdobie produktu.

Takže drevený nábytok, leštený a lakovaný, vyžaduje starostlivú starostlivosť, pretože sa dá ľahko poškriabať. Okrem toho sú tu možné stopy kontaktu s horúcimi látkami. В качестве базового ухода за древесиной подбирается универсальный полирующий состав.

Если же речь идет о столешнице из МДФ или ДСП с пластиковым покрытием, то уход за ней не сложен и заключается в регулярном мытье моющими средствами.

Не забывайте, что кухонную мебель нужно отодвинуть от отопительных приборов и от стен, граничащих с улицей. Вреден для деревянной мебели будет и прямой солнечный свет.

Вариации на тему

Podľa tohto nákresu si môžete pripraviť samostatne lavičky a stôl pre letnú rezidenciu, záhradu. Dizajn je spoľahlivý a ľahko vykonateľný.

Samostatne lavičky a stolík pre záhradu podľa rovnakej kresby

Vzhľad si môžete vylepšiť tak, že mierne zmeníte vzhľad sedadiel a pracovných dosiek

Ďalšia možnosť so samostatnými lavičkami

Maľované biele

Tabuľka pre domácich majstrov: výkresy

Stála krajina tabuľky

Jednoduchý stôl s nohami tvaru X.

Drevený záhradný stôl

Domáci drevený stôl so spodným nosníkom

Pin
Send
Share
Send
Send