Užitočné tipy

Ako rýchlo umiestniť svoje dieťa do postele - za 5 minút bez sĺz

Pin
Send
Share
Send
Send


Dieťa má spať najmenej 10 hodín. V mnohých ohľadoch tento režim závisí od úspešného zaspávania. Každý rodič však vie, že čím viac chce dieťa spať, tým viac paradoxne nechce zaspať a ľahnúť si. Výsledkom je, že čím viac sa chová rozmarne a neposlušne. Prečo dieťa nechce ísť spať? A ako to povedať? V skutočnosti nie je všetko také zložité.

Prečo dieťa koná pred spaním?

Možno sa snažíte spať vaše dieťa, keď to naozaj nechce. Za spánok detí stojí za to poznať niekoľko funkcií:

 • deti majú rôzne spánkové cykly,
 • cykly sa líšia v závislosti od veku dieťaťa, pohody a emocionálneho stavu,
 • deti majú iný spánkový algoritmus (individuálne vlastnosti každého dieťaťa).

Nemôžete len prinútiť dieťa zaspať. Je potrebné vytvoriť vhodné podmienky vedúce k spánku, to znamená pokojnú atmosféru.

V závislosti od veku sa môže príčina vaginálov pred spaním líšiť. Najobľúbenejšie sú:

 • zdravotné problémy, zlé zdravie,
 • neochota ísť nasledujúci deň do materskej školy alebo školy,
 • strach z nejakej udalosti nasledujúceho dňa,
 • nadmerné vzrušenie (aktivita menej ako 2 hodiny pred spaním alebo silný emocionálny šok),
 • nočné mory (často deti).

Vždy existuje dôvod na problémy so zaspaním. Môžete a mali by ste hovoriť so starším dieťaťom, diskutovať o všetkom, čo ho znepokojuje. Malé deti budú musieť byť sledované a ostáva len špekulovať, hádať o dôvodoch, rôznymi spôsobmi sa snažiť upravovať podmienky zaspávania a denných aktivít.

Čo robiť

Zabudnite na cieľ „dať dieťa do postele“. Vaším cieľom je vychovávať dieťa v jeho postoji k spánku ako niečo príjemné a bezpečné, aby formovalo motiváciu. Preto kategoricky nie je možné nechať plačúce a rozmarné dieťa samo („prerazí a zaspí“).

Deti sa snažia odložiť sen, v závislosti od veku, na rôzne triky:

 • len plakať a konať
 • trieť si oči
 • vydržať v kúpeľni na dlhú dobu,
 • bežať na toaletu alebo piť,
 • pripomenúť si veľmi naliehavé a dôležité témy pre konverzáciu,
 • Uvedomte si, že práve teraz musia jesť, inak zomrú na hlad.

Vďaka fantázii a fantázii detí zoznam trikov pokračuje donekonečna, presnejšie povedané, až na vrchol podráždenia rodičov a na frázu „Takže to stačí, poďme spať. Už ste jedli, pili a umyli sa. “ Potom môže dieťa akéhokoľvek veku urobiť škandál iba so slzami a krikmi.

Všetky strany sa, samozrejme, mýlia, ale vo väčšej miere rodičia. Namiesto toho, aby ste sa dotkli vynaliezavosti dieťaťa a potom sa okamžite rozčuľovali a vyvolali konflikty a škandály, nezabudnite na niekoľko jednoduchých pravidiel:

 • Napriek všeobecným údajom si každé dieťa postupne vytvára vlastný režim spánku a bdelosti.
 • Sledujte a odhaľujte individuálny režim vášho dieťaťa.
 • Pokúste sa upraviť svoju každodennú rutinu tak, aby vyhovovala biologickým hodinám vášho dieťaťa.
 • Akonáhle si všimnete prvé signály pripravenosti dieťaťa na spánok (znížená aktivita, depresia pozornosti a pokles záujmu o činnosti, naklonenie hlavy, zívanie, trenie očí, kývanie bábiky alebo seba, spievanie piesne), neváhajte a potom pokračujte v ležaní.
 • Nech už robíte čokoľvek, odložte bok a využite moment. Koniec koncov, ďalšia výhodná minúta v biologickom režime dieťaťa môže prísť až po niekoľkých hodinách.
 • Dieťa vždy zabaľte a prebudte súčasne (víkendy nie sú výnimkou).

Podľa priemerných štatistík pediatrov potrebuje dieťa do jedného roka najmenej 12 hodín spánku. Od roku do piatich rokov - od 12 do 14 hodín (2 hodiny popoludní). Po režime pre päť dospelých. Plný odpočinok je pre dieťa veľmi dôležitý, pretože jeho nervový systém je slabý, ale neustále dostáva veľa dojmov.

Dieťa do jedného roka

Vyberte si hlbokú a mäkkú kolísku, aby sa jej dieťa cítilo ako v náručí. Ale samozrejme nezabudnite na bezpečnosť dieťaťa. Napriek popularite uspávanky sa odporúča nemiešať hry a relaxáciu. Včasné priradenie vám v budúcnosti ušetrí ukladanie problémov. Posteľ je miesto na spanie. Nie je potrebné ju preťažovať hračkami. V budúcnosti už nemusíte robiť nič iné v posteli (hry, štúdium, jedlo).

Neodporúča sa používať svetlé farby v interiéri miestnosti a najmä v tkanine postieľky. Je lepšie zvoliť monofónne jemné odtiene, bez komplikovaných a veľkých vzorov. Verte mi, na deň, keď dieťa nájde niečo na čo sa pozrieť. Ale jeho vlastná izba by mala dať iba odpočinok. Je užitočné oboznámiť sa s vlastnosťami detského farebného vnímania.

Čo robiť pred položením dieťaťa:

 • vetrať miestnosť
 • nakresliť záclony
 • normalizovať teplotu (optimálny režim - 20 - 22 stupňov),
 • starať sa o suchosť a čistotu dieťaťa, obliecť si pohodlné nočné prádlo,
 • výber oblečenia závisí od temperamentu dieťaťa (bude pohodlnejšie a tichšie pre niekoho v plienkach a pre niekoho bez neho),
 • vyzdvihnúť prikrývku v závislosti od teploty miestnosti a dieťaťa, niekedy ju možno nahradiť plachtou,
 • neodnímajte prsník, je dobré, ak s ním dieťa zaspí (látky, ktoré prichádzajú s mliekom, regulujú nervový systém a mozog, dávajú dieťa do režimu spánku),
 • byť pokojný a jemný v čase choroby z pohybu - dieťa cíti všetko,
 • používať hladenie, uspávanie a nevoľnosť,
 • Všimnite si, že dieťa spí, položte ho na chrbát v postieľke.

Všetky predchádzajúce odporúčania zostávajú, ale ako dieťa rastie, posteľ sa mení, hrudník ustupuje do pozadia. Na záchranu prichádzajú ďalšie metódy.

Príbeh pred spaním

Stará osvedčená metóda poslania dieťaťa do morfského kráľovstva je príbeh pred spaním. Malo by byť objemné, plné mágie, lásky a starostlivosti. Je to možnosť komunikácie s dieťaťom a prajeme mu dobrú noc.

Rozprávky sú najlepšie vybrané pokojne a pokojne, rozprávajú im rovnakým pokojným hlasom. Odporúča sa vyhnúť dobrodružným príbehom alebo emotívnym príbehom. Ospalé príbehy sú vhodné pre deti od 2 do 4,5 rokov. Odporúčam nájsť knihu A. Berdnikovej "Ako sa vysporiadať s vagármi." Obsahuje niekoľko ospalých príbehov. Alebo hľadajte materiál presne na žiadosť „ospalých príbehov“ na internete.

Pri ukladaní dieťaťa do režimu spánku postupujte podľa týchto odporúčaní:

 • Príbehy vlakov so slovným sprievodom „chuh-chuh, chuh-chuh“ sú pre príbeh perfektné. Alebo o vetre s charakteristickým „šššom“.
 • Je pekné sprevádzať príbeh hladením dieťaťa.
 • Vyhnite sa rýchlemu tempu reči a vysokej intonácii.
 • Bude užitočné prepojiť rozprávku so skutočným životom dieťaťa, jeho čerstvými spomienkami.
 • Vyhnite sa otázkam a volajte dieťa k dialógu. Len mi povedz, čím viac odmerané, tým lepšie.
 • Zahrnúť do samotného príbehu (jeho sprisahania) malú ukolébavku.
 • Aby to pre vás bolo ešte zaujímavejšie, pridajte poznámky o kreativite: vymýšľajte príbehy a uspávanky.

Ak bude dieťa pravidelne chodiť spať, bude si užiť čas so svojimi rodičmi, potom postupne pôjde spať sám.

Príbehom môže byť aj rituál. Toto je prvý náznak toho, že sa začala príprava na spanie. Samozrejme by to nemali byť niektoré vysoko aktívne cvičenia, ktoré vzrušujú psychiku. Napríklad schéma na spanie môže byť: prezlečenie, pranie, pozeranie druhej ruky (minúta zákruty) alebo presýpacie hodiny, vypnutie hlavného svetla, rozprávka s nočnou lampou.

varovanie

Dieťa je stále zle orientované v čase. Preto by ste nemali vyhodiť správy o naliehavom odchode do dôchodku na spanie ako sneh na hlave. Pomôcka, ale nie s vetou „Zostáva 15 minút“, ale s činmi: urobte hluk v kúpeľni, dajte na popredné miesto knihu rozprávok, vyberte pyžamy a povedzte, že čas na prebudenie je u konca.

Kedy položiť dieťa osobitne?

Rodičia sú často mučení otázkou, kedy začať samostatne položiť dieťa. V skutočnosti je všetko individuálne. Malo by byť zrejmé, že dieťa zostane celú noc samo so svojimi úzkosťami, pocitmi, strachom, fantáziou. Ale tu nie je všetko také jednoduché:

 • Na jednej strane je pochopiteľná túžba rodičov chrániť psychiku dieťaťa.
 • Na druhej strane však príliš dlhá doba strávená v rodičovskej posteli je spojená s rozvojom nezávislosti. Vľavo sám sa dieťa učí vytvárať pohodlný priestor sám o sebe a bojovať proti svojim obavám.

Najlepšie je pripraviť dieťa na prechod do jeho postele. Nech ho chce. Aby ste to dosiahli, musíte si vytvoriť pozitívny postoj k spánku a osobnému priestoru, spať vo svojej postieľke ako privilégium, nie ako trest. Niekedy, bez podozrenia na to, rodičia posilňujú túžbu dieťaťa spať s nimi, napríklad, „Ak sa správate zle, pôjdete do svojej izby.“ A samozrejme, nie je potrebné vystrašiť dieťa strašidlami a inými príšerami. Naopak, jeden môže prísť s príbehom, že vo svojej izbe dobrá víla vytvorila zvláštnu atmosféru, v ktorej sa snívajú iba dobré sny. Alebo že detské postieľky sú navrhnuté špeciálne tak, aby ukazovali iba zaujímavé príbehy a pomáhali si dobre oddýchnuť. Samotná mama by rada spala v postieľke, ale už je dospelá.

Doslov

Pamätajte, že počas celého dňa sa musíte postarať o nadchádzajúce pred spaním dieťaťa. Ako bude prebiehať proces znášania a zaspávania, do veľkej miery závisí od udalostí uplynulého dňa, aktivity dieťaťa, vzrušenia, otrasov, povahy vzťahu rodič-dieťa ako takého a počas konkrétneho dňa. Je možné, že dieťa je jednoducho prehnané, pretože položenie je problematické.

Staršie deti, samozrejme, musia vysvetliť dôležitosť režimu, spánkový cyklus, význam tohto „resetovania“ pre telo. Príbeh nadchádzajúcich pozitívnych udalostí má priaznivý vplyv na zaspávanie. Zamerajte sa na vybavenie nasledujúceho dňa. Samotné dieťa bude chcieť zaspať skôr, aby prišlo toto vybavenie. Potom je vašou úlohou len pomôcť trochu, vytvoriť vhodné meditatívne a upokojujúce podmienky.

Tipy pre rodičov položiť svoje dieťa do postele

Dieťa do jedného roku sa pri vedomí spánku nevedie k uvoľneniu. A deti chcú spať, rovnako ako dospelí, jednoducho nevedia, ako na to. Preto musíte naučiť svoje dieťa spať samo a bez sĺz. Je dôležité pochopiť, že všetky deti sa líšia a čas spánku každého sa bude líšiť.

Oplatí sa naučiť vidieť známky únavy a pochopiť, že dieťa chce spať.

Keď dieťa začne trieť oči, je často podráždené alebo sa stáva letargickým - to je jasné znamenie je nevyhnutné spať, V tomto okamihu bude najľahšie spať. Neodkladajte spánok, keď sa tieto príznaky objavujú pri kŕmení, chôdzi, umývaní alebo podnikaní vo vašom podnikaní. Ak ste vonku, svoje dieťa okamžite vyložte do postele alebo na kočík.

Ak počas spánku nespíte, dieťa prepracuje, stane sa príliš aktívnym alebo príliš rozmarným. Tantrum môže začať alebo naopak skákať. V tomto stave bude znášanie bez sĺz už príliš ťažké.

Ak dojčíte, dieťa počas dojčenia zaspí na prsníku. S stohovaním nie sú žiadne problémy. Ak sa rozhodnete exkomunikovať, budete musieť zmeniť metodiku znášania. Môžete sa kŕmiť pred spaním ležiacim na posteli, aby si dieťa nezvyklo na stálu prítomnosť v náručí.
Pred nočným spánkom musíte vytvoriť určitú atmosféru - slabé svetlá (môžete zapnúť nočné svetlo), ukľudňujúcu hudbu alebo ukolébavku, relaxačnú masáž. Je lepšie kúpať dieťa vo veľkej kúpeli pred spaním, aby mohol plávať. Dieťa je teda fyzicky unavené, čo prispieva k zdravému spánku.

Aby sa dieťa pri plávaní mohlo pohybovať, a nielen ležať, voda by mala byť pod telesnou teplotou. Teplota vody postupne klesá. Po pár dňoch začnite plávať pri teplote 36 stupňov, znížte teplotu vody atď. Za dva mesiace tak môžete kúpať dieťa pri 25 stupňoch. Hlavná vec je, že by mal byť schopný pohybu, aby sa udržiaval v teple.

Na kúpanie dieťaťa si kúpte okolo krku špeciálny kruh - to je veľmi výhodné. Nie je potrebné sa postaviť a držať, bude plávať.

Dieťa sa môže kývať na rukách alebo v postieľke s bežcami. Naši predkovia vždy hádzali deti do kolísky. Keď dieťa vyrastie, musíte ho naučiť, aby zaspal bez choroby z pohybu.
Večer nezahŕňajte karikatúry pre dieťa a nevytvárajte ani emocionálne výbuchy. Ak je dieťa nadmerne vyťažené, bude ťažké ho pokojne spať. Je lepšie vyčerpať dieťa fyzicky večer - choďte na prechádzku. Matka by mala robiť cvičenia a masáže pre dieťa prvého roku života. Pred spaním tiež kŕmte svoje dieťa pevne. Na plný žalúdok spí silnejšie.
Pred spaním nezabudnite vetrať miestnosť. Dajte svojmu dieťaťu primerane spať, aby nebol horúci ani studený. Optimálna teplota na spánok je 18 - 20 stupňov.
Aby ste lepšie zaspali, môžete si kúpiť projektor pre nočné svetlo, ktorý bude vysielať hviezdy (alebo niečo iné) až k stropu a má tiež príjemnú hudbu. Deti tiež ľahko zaspávajú, keď sa pozerajú na detskú postieľku pre detskú postieľku.

Tajomstvo zdravého spánku

Aby dieťa v noci rýchlo zaspalo, musíte pre neho vytvoriť potrebné podmienky:

 • Teplota v detskej izbe by mala byť chladná. Možno až 18 stupňov, nie každý sedem dokáže odolať poklesu teploty, ale tu je celkom možné zabezpečiť 22 až 24 stupňov,
 • pred spaním je potrebné miestnosť vetrať,
 • Miesto na spanie by malo byť pohodlné a bezpečné.

Ak s vami dieťa spí, nezabudnite, že sa neskrývame s dekou. Ak dieťa spí v postieľke, potom na spanie potrebuje rovnomernú tvrdú matraci a žiadne postieľky, kravaty, hračky v postieľke. Prečítajte si viac o tom, ako zvoliť postieľku pre novorodenca >>>

Príprava na spánok

Ako rýchlo spať svoje dieťa v noci?

Aby sa upokojil nervový systém dieťaťa pred spaním, je veľmi dôležité dodržiavať určitú dennú rutinu.

 1. Niekoľko hodín pred spaním by nemali byť povolené aktívne hry, ktoré si vyžadujú fyzický a emocionálny stres. Takéto činnosti vzrušujú nervový systém dieťaťa a veľmi dlho nemôžu zaspať,
 2. Ak je dieťa staršie ako 1,5 rokov, potom najlepšou možnosťou v tomto prípade je pokojná hra, ktorá pomôže dieťaťu relaxovať,
 3. Pre deti do 1 roka je celkom vhodná tichá zábava: zvážte hračky, obrázky. Stačí si vziať dieťa do náručia a robiť s ním nejaké domáce práce alebo len chodiť. Uvoľní to nervový systém.

Vaňa a relaxačná masáž

 • Kúpanie v teplej vode pomôže dieťaťu upokojiť a relaxovať,
 • Počas vodných procedúr pred spaním nepoužívajte bylinné dekorácie ani éterické oleje,
 • Je veľmi dôležité v tomto okamihu nepovoliť nadmernú aktivitu, striekanie a hry, inak dosiahnete opačný výsledok, dieťa sa nadmerne vyťaží a nebude môcť v noci spať,
 • Po kúpeli si môžete urobiť ľahkú relaxačnú masáž alebo ju len jemne ťahať po chrbte. Pomôže mu to upokojiť sa a naladiť sa na spánok.

Spali sme na odporúčanie Dr. Komarovského

Komarovsky má vlastný názor na to, ako stohovať deti. Vo všeobecnosti aktívne bojuje za dodržiavanie zdravého rozumu vo všetkom, čo súvisí so zdravím dieťaťa. Tiež sa domnieva, že by ste nemali pokračovať o dieťati a nepretržite sa točí okolo neho, ignorujúc svoje vlastné potreby. Unavená, podráždená, ospalá matka predsa nemôže v dome vytvoriť potrebnú atmosféru a náladu. Odtiaľ začínajú problémy vo vzťahoch s manželom.

Manželia po narodení veľmi často chodia spať v inej miestnosti, pretože potrebujú spať. A matka noci nosí dieťa v náručí, trasúc ho, kŕmia ho atď. Po niekoľkých mesiacoch tohto režimu sa mama zmení na zombie. Vynára sa otázka: ako rýchlo dať dieťa do postele? Ako prinútiť dieťa spať niekoľko hodín za sebou?

Je potrebné poznamenať, že všetky deti sú rôzne a výsledok z používania rôznych metód sa bude tiež líšiť.

Takže napíšem hlavné a hlavné tézy doktora Komarovského týkajúce sa spánku.

Večerný časový rozvrh

Pred položením dieťaťa musíte začať určitý sled činností (rituál), ktorý dieťaťu umožní rozvíjať zvyk ľahko vstávať za nimi. Tento rituál môže zahŕňať:

 1. kúpanie,
 2. Hygienické postupy
 3. Oblečenie na pyžamá,
 4. Zatváracie závesy,
 5. Nesvieti

Rutinné položky môžu byť úplne odlišné, hlavná vec je, že nespôsobujú zvýšenú aktivitu. Je dôležité vždy postupovať rovnako. Именно он поэтапно подготовит вашего малыша к укладыванию спать на ночь.

Прочитайте полезную статью по теме: Ритуалы перед сном>>>.

Сон в своей кроватке.

Доктор Комаровский придерживается мнения, что ребенок должен спать в своей кроватке, У каждого человека должно быть личное пространство. И ребенка нужно научить уважать родительское пространство. Есть риск, что ребенка, который привыкнет спать с мамой, будет сложно приучить к своей кроватке. И бывают случаи, когда ребенок спит с мамой не только в первый год жизни, а гораздо дольше — до 6 лет и далее.

Deti, ktoré od narodenia spia oddelene od svojich rodičov, majú menšie obavy, čo potvrdzujú mnohé štúdie. Tiež spanie dieťaťa s mamou a vysťahovanie otca na pohovke alebo v inej miestnosti môže viesť k vážnym problémom v rodine. Otec je s týmto stavom zriedka spokojný. Komarovsky hovorí: „Nie smečka by mala žiť podľa zákonov mláďa, ale mláďa žije podľa zákonov stáda.“ V tejto veci je dôležité, rovnako ako vo všetkých ostatných, byť dôsledný, držať sa prijatého rozhodnutia a nemanipulovať s ním vo forme hystérie.

Hlavným dôvodom, prečo si matky berú svoje deti pre seba, je pohodlie dojčenia v noci. Koniec koncov, deti jesť 2-4 krát za noc, v závislosti od veku. A nie vždy sa moja matka chce postaviť, nakŕmiť sa a znova ísť do postele. Tiež som sa snažil učiť svoje prvé dieťa od narodenia do spánku v detskej postieľke, ktorá bola vedľa nášho dospelého. Ale často sa ukázalo, že keď ma dieťa kŕmilo, zaspal som a neposunul som ho späť do postieľky. A časom som dospel k záveru, že je ešte pohodlnejšie spolu spať.

To by však nemalo trvať dlho. Mnoho matiek trpí tým, že sa dieťa v noci často zobúdza. A to nie je 2-3 krát, ako som mal, ale stáva sa to 10-15 krát! A stojí za to vedieť, že dieťa bude jesť v noci, kým ho nedojčíte. Ak kŕmite 1 rok, potom bude jeden rok v noci. A ak sa rozhodnete nakŕmiť 2 alebo viac rokov, potom budú po celú dobu problémy s nočným spánkom.

Komarovsky hovorí, že dojčenie je nevyhnutné, aby bolo dieťa imunitné. A je to potrebné do jedného roka po narodení. Po roku je už dieťa prevedené na bežné jedlo, objavia sa jeho zuby. Po roku, dieťa nemá nutričnú potrebu dojčenia. Táto potreba však môže byť emotívna. A ak chce žena, môže dieťa kŕmiť až dva roky.

Poviem z vlastnej skúsenosti. Prvé dieťa bolo kŕmené 1 rok a 1 mesiac. Celú tú dobu bolo prítomné nočné kŕmenie. Po odstavení dieťa začalo spať celú noc takmer okamžite. Druhé dieťa bolo kŕmené 1 rok a 3 mesiace. Príbeh bol úplne rovnaký. Počas kŕmenia sa dcéra v noci zobudila. A to sa deje takmer so všetkými. Musíte sa vydržať 2-3 noci, potom, čo ste sa rozhodli, že nedáte prsia v noci. Dieťa sa už ďalej nezobudí, aby požiadalo o prsník.

Hlavná vec je držať sa svojho rozhodnutia. Jeden nemôže stáť a kŕmiť, inokedy vydrží. Rozhodli sme sa nedať, takže musíte ohýbať svoju líniu a hrať podľa svojich vlastných pravidiel.

Preto, ak vaše dieťa viac ako roka nedostatok spánku vás skutočne bráni v tom, aby ste žili a cítili sa dobre, môžete sa rozhodnúť zastaviť laktáciu alebo prestať v noci kŕmiť. A s dieťaťom môžete komunikovať nielen aplikáciou na hrudník.

Na druhej strane, dojčenie je výhodné v tom, že nemusíte myslieť na žiadne spôsoby, ako umiestniť svoje dieťa do postele. Dieťa zaspáva na hrudi. Keď hepatitída B skončí, musíte hľadať ďalší bezbolestný spôsob, ako dať dieťa do postele. O týchto metódach budem ďalej písať.

Podmienky pre nočný spánok.

Je dôležité spĺňať všetky podmienky pre dlhý nočný spánok dieťaťa, Ak tieto podmienky nie sú splnené, dieťa sa často prebudí a často bude musieť byť uložené do postele. Z tohto nedostatku spánku a konfliktov v rodine.

Aby dieťa dobre spalo a často sa v noci nezobudilo, je potrebné, aby:

 • mal pohodlnú posteľ a matrac,
 • pred spaním jedol pevne
 • bol fyzicky unavený za deň, lekár ponúka techniku, keď počas dňa „musíte mučiť dieťa“, určite choďte pred spaním
 • pred spaním nemal emocionálny stres (večer nedávajú nové hračky, nepozerajú karikatúry atď.),
 • miestnosť mala vlhký vzduch (50 - 70%) a nebola horúca (optimálna teplota vzduchu je 18 - 20 stupňov),
 • predtým, ako idete spať, musíte si kúpiť dieťa v chladnom kúpeli, aby sa nesedel, ale pohyboval sa vo vode, aby sa sám zohrieval,
 • aby dieťa zaspalo rýchlo, musí chcieť spať.

Dieťa do dvoch rokov vôbec nepotrebuje vankúš. U detí je hlava väčšia ako u dospelých, iné proporcie. Od dvoch rokov musíte dať hustý vankúš, asi 2 cm hrubý.

Ak dieťa v noci dobre nespí, môže to mať veľa dôvodov. A vy ich môžete analyzovať iba vy. Dieťa môže byť chladné. V tomto prípade musí nosiť teplé pyžamy a nezakrývať ho. Potom už nebude potrebné narovnávať prikrývku v noci. Ak je dieťa mladšie ako 5 mesiacov, môžete ho spať. Potom sa nebude prebudiť vlnou rúk a nôh. Zavalil som svoje deti a neskôr som ich vhodne obliekol na teplotu v miestnosti.

Ak je miestnosť upchatá a horúca, dieťa sa určite prebudí od smädu. Potom mu musíte dať vodu na pitie. Je však lepšie kúpiť zvlhčovač a udržať vysokú vlhkosť. Potom bude dieťa lepšie spať.

Pokúste sa dieťa vyčerpať fyzicky za deň. Prechádzajte sa viac čerstvým vzduchom, choďte po schodoch, stúpajte po schodoch, šmýkačkách atď. Fyzická aktivita podporuje zdravý spánok. Emočné dojmy sú však opakom. Dieťa je nadmerne vyťažené a prinútiť ho ísť spať je jednoducho nemožné. Preto sú všetky emócie najlepšie ráno.

Ak dieťa počas dňa veľa spí, z tohto dôvodu ide do postele neskoro v noci a málo a zle spí, musí sa prebudiť skoro popoludní. Potom bude nočný spánok silnejší. Sú prípady, keď je možné dieťa po dvoch rokoch spánku zrušiť, ak je dieťa veľmi aktívne. Tu sa musíte pozrieť na svoju situáciu.

Hojdacia alebo nie?

Hojdacie dieťa nie je pre dieťa škodlivé. Pre mamu to však môže byť ťažké, najmä ak už dieťa veľa váži. Sú chvíle, keď je dieťa zvyknuté spať v náručí svojej matky, že vôbec nechce spať v posteli. Nedávno som čítal príbeh takejto matky. Sťažuje sa, že dieťa spí iba v náručí, keď ho položí do postele, začne kričať. A musí celú noc spať! A zatiaľ nič nepomôže zvyknúť dieťa spať v posteli.

Táto situácia nie je pre dieťa škodlivá. Je pohodlný, teplý a dobrý. Mučená matka je však veľmi zlá. A v takejto situácii existuje len jeden spôsob, ako sa rozhodnúť - urobiť rozhodnutie a neodstúpiť o krok späť. Dieťa zaspalo v náručí - dalo ho do postieľky. Kričí, ale nemusí ho okamžite vyzdvihnúť. Zdvihnite dieťa na brucho, hlavu, chrbát. Hovorte pokojne, upokojujúco. Hlavnou vecou nie je zúfalstvo a nesmie byť naštvaný. Pretože táto nálada sa prenesie na dieťa. Zapnite zvuky prírody alebo uspávanky.

Prvýkrát, keď dieťa môže kričať na dlhú dobu - hodinu alebo dve. Buďte blízko, nenechávajte dieťa samé, železo a pokoj. Nabudúce sa upokojí rýchlejšie. Dieťa už 3-5 krát pokojne spí v postieľke. Hlavná vec nie je odchýliť sa od rozhodnutia.

Ak dáte dieťaťu s pohybovou chorobou na ruky, zabaľte ho do plienky alebo prikrývky, v závislosti od teploty. Keď dieťa zaspí, položte ho na posteľ. To udrží mamu teplo a dieťa sa zobudí z prudkého poklesu teploty.

Po exkomunikácii som tiež húpal svoje deti. Pre mňa osobne to bol najjednoduchší spôsob, ako ich uložiť do postele. Po 10 minútach nevoľnosti zaspali a potom som ich dal do postieľky. V dvoch rokoch bolo pre mňa ťažké fyzicky ich kývať v náručí. A prešli sme iným spôsobom. Dala som dieťa do postele, posadila sa a hladila. Niekedy spievala uspávanky alebo zapínala upokojujúcu hudbu.

Rituály pred spaním.

Aby dieťa rýchlejšie zaspalo, musia sa rituály vykonávať každý večer. Každá rodina bude mať svoje vlastné rituály, ale vždy by mali byť rovnaké. Od 6 mesiacov už môžete tieto obrady predstaviť. Dieťa bude tieto činnosti spájať so spánkom a ľahšie bude zaspať bez rozmarov a rozmarov.

Najstarším rituálom je uspávanka. Môžete spievať uspávanky už od útleho veku, dieťa si zvykne a ľahko zaspí. Jediným problémom je odstaviť dospelé dieťa, ktoré zaspáva pod uspávaním.

Rituály zahŕňajú:

 • večerné kúpanie a čistenie zubov
 • čítanie príbehov pred spaním
 • ktorým sa ustanovujú hračky
 • večerná relaxačná masáž
 • bozkávanie

Vy sami môžete prísť s nejakým rituálom, ktorý urobíte len pred spaním.

Elizabeth Pantley "Ako položiť dieťa spiace bez sĺz"

Kniha Elizabeth Pantleyovej je dosť populárna. Autorka je matkou štyroch detí, v knihe sa podelila o svoje skúsenosti a postrehy. Stručne opíšem hlavné ustanovenia tejto knihy, nebudem sa venovať podrobnostiam, aby som nepredlžoval článok príliš dlho.

1. V noci by ste nemali dávať svojim deťom sladkosti a potraviny obsahujúce rýchle sacharidy. Pretože je to rýchly zdroj energie av noci potrebujeme výživné a uspokojivé potraviny, ako sú obilniny a mliečná kaša, tvaroh, mlieko, syr.

2. Ak dojčíte, nejedzte večer, čo môže spôsobiť nadúvanie a koliku u vášho dieťaťa (biela kapusta, fazuľa a iné strukoviny, orechy), a nepiť kávu a čaj.

3. Pred spaním musíte dodržiavať určitý režim a rituál, ktorý sa bude opakovať deň čo deň. Napríklad prechádzka - večera - plávanie - čítanie rozprávok - pokojná hudba - zapnutie nočného svetla - posteľ.

4. Pokúste sa zariadiť denný spánok súčasne, aby ste nastavili vnútorné hodiny dieťaťa.

5. Je dôležité chytiť okamih, keď dieťa chce spať a bez straty času sa okamžite ľahne ľahnúť. Musíte si byť vedomí prvých príznakov nadmernej práce: zívanie, šúchanie očí, je neposlušné. Ak tento okamih vynecháte, potom už dieťa nebude rýchlo a bez sĺz spať. Potom ešte musíte počkať 2 hodiny na správny okamih.

6. Autor tvrdí, že mnohí mylne veria, že ak dáte dieťa do postele skoro večer, zobudí sa skoro. Kniha hovorí, že ak existuje vždy režim, dieťa bude spať v noci na dlhú dobu. Preto ju možno spať o 8-9 a ráno bude spať až do 8. hodiny.

Neviem, ako má autor, ale moje deti nebudú spať 12 hodín v noci, ak počas dňa spali. Ak dieťa nie je položené počas dňa, potom je tento scenár možný. Vek dieťaťa je navyše stále dôležitý. Preto nesúhlasím s týmto bodom. Súhlasím viac s Dr. Komarovským, ktorý sa zasadzuje za neskoré umiestnenie detí.

7. Kniha je napísaná tak, aby presunula nočný spánok skôr, malo by sa to robiť postupne. Každý deň položte dieťa o 15-30 minút skôr.

8. Dieťa, ktoré dobre odpočíva počas dňa, v noci lepšie spí.

S týmto bodom tiež nemôžem úplne súhlasiť. Ak veľa spíte počas dňa, potom v noci s najväčšou pravdepodobnosťou dieťa spí menej. Tu sa musíte sami rozhodnúť, ako uprednostňujete.

9. Ak sa dieťa zobudilo v noci krátko po zaspaní, musíte sa k nemu okamžite priblížiť, zatiaľ čo je stále ospalý. Okamžite ho umiestnite do pohodlnej polohy alebo potriasť rukou, povedzte svoje ospalé frázy, ako napríklad „t-sh-sh“. Nenechajte dieťa rozveseliť, inak bude ťažké znovu spať.

10. Spánok dieťaťa a dospelého je rozdelený do cyklov. Okamžite po zaspaní je spánok najsilnejší. Na konci cyklu je spánok citlivejší. Keď dospelí dorazia na koniec cyklu, prevrátia sa na druhú stranu a zaspia znova. Dieťa stále nevie, ako to urobiť samo. Môže sa prebudiť a hľadať zdroje ubezpečenia. Preto musíte naučiť svoje dieťa spať samo.

Najprv sa k nemu dostanete, aby ste ho vyzdvihli, upokojili a otriasli. V takom prípade opakujte „ospalou frázu“. O niečo neskôr to bude stačiť na mŕtvicu dieťaťa bez toho, aby ho vzalo do náručia a povedal „t-šš“. Ešte ďalej bude stačiť iba zvuk „t-shh“. Po čase sa dieťa naučí zaspať na konci cyklu spánku ako dospelí.

11. Musíte si vybrať detskú hračku na spanie. Alebo si to dieťa vyberie sám. Malo by to byť niečo mäkké, pohodlné a príjemné na dotyk. Ak si vyberiete takúto hračku, vložte ju medzi seba a svoje dieťa a zároveň ju odstavte. Napríklad, dojčite pred spaním a umiestnite túto hračku vedľa nej. Dieťa si na to zvykne, táto hračka bude spojená so spánkom, bude vonieť ako matka.

12. Pri ukladaní dieťaťa zapnite upokojujúcu hudbu na relaxáciu. Môže to byť tiež zvuk prírody: spev vtákov, zvuk vodopádu alebo dažďa. Takzvaný „biely šum“ pomáha deťom relaxovať a zaspať. Môže to byť hluk bežiacej práčky, zvuk tečúcej vody. Teraz na internete môžete zapnúť a stiahnuť veľa takýchto zvukov pre bábätká.

13. Svojim deťom môžete dať bradavku na zaspanie alebo fľašu. Iba fľaša môže viesť k zubnému kazu a prejedaniu. Bradavka do 3 mesiacov môže zhoršiť laktáciu, takže je lepšie ju nepoužiť pred týmto vekom. Figurína po 2 rokoch môže narušiť sústo a spomaliť rozvoj reči.

14. Je dôležité, aby dieťa spalo vo svojej postieľke v známom prostredí so svojou obľúbenou hračkou. Potom sa prebudí a uvidí to isté miesto, na ktorom zaspal, nebude sa báť a rýchlo zaspí. Ak dieťa zaspalo pri matke v posteli svojej matky a prebudilo sa v posteli, nerozumie tomu, čo sa stalo, a začne plakať. Predstavte si, že je na svojom mieste: zaspal vedľa svojho manžela a prebudil sa v kuchyni. Je to škoda ...

15. Nie je potrebné, aby každé vŕzganie dalo dieťaťu prsník alebo bradavku. Možno, že dieťa jednoducho hodilo a otočilo vo sne, ale nezobudilo sa.

16. Zmeny nastávajú postupne. Možné je aj spätné vrátenie. To znamená 2 kroky vpred, 1 späť. Ak však v priebehu času dodržiavate jednu taktiku, sen dieťaťa sa zlepší.

17. Ako dlho má dieťa spať:

 • novorodenec - 16 - 18 hodín denne
 • 1 mesiac - 6-7 hodín počas dňa a 8-10 hodín v noci
 • 3 mesiace - 5 - 6 hodín počas dňa a 10 - 11 hodín v noci
 • 6 mesiacov - 3 až 4 hodiny počas dňa a 10 až 11 hodín v noci
 • 9 mesiacov - 2,5 - 4 hodiny počas dňa a 11 - 12 hodín v noci
 • 12 mesiacov - 2 až 3 hodiny počas dňa a 11 až 12 hodín v noci
 • 2 roky - 1 - 2 hodiny počas dňa a 11 - 12 hodín v noci
 • 3 roky - 1 - 1,5 hodiny počas dňa a 11 hodín v noci

Prajem všetkým matkám a otcom viac trpezlivosti. Ak budete reagovať primerane a pokojne, naučíte sa, ako rýchlo a bez sĺz dať dieťa do postele.

Spať u detí

Dieťa spí väčšinu dňa, ale niekedy môže byť ťažké ho v noci položiť. Môže to byť spôsobené rôznymi problémami:

 • dieťa zmiešané vo dne iv noci (súvisiaci článok: Dieťa zmiešané vo dne iv noci, čo mám robiť? >>>),
 • cíti hlad
 • Zvykol som zaspávať v náručí svojich rodičov,
 • zaspáva iba počas dojčenia,
 • V noci som si zvykla spať až po chorobe z pohybu.

Dieťa dlho zaspí: čo robiť?

Nervový systém dieťaťa potrebuje hladký prechod z aktivity na pokoj. Preto je dôležité venovať väčšinu času rituálu relaxácie, o ktorom sme už diskutovali vyššie.

Je tu však ďalší dôležitý bod - denný režim.

Majte na pamäti! Ak počas dňa dieťa nedostane dostatočný odpočinok, jeho nervový systém sa unaví a začne sa preťažovať.

S najväčšou pravdepodobnosťou ste zažili tento stav aspoň raz: príďte domov, unavený, zdá sa, že ste jednoducho položili hlavu na vankúš a okamžite zaspali.

Keď však idete spať, otočte sa celé hodiny, otočte sa a jednoducho nemôžete zaspať.

U detí je to podobné. Dieťa je unavené a chce spať, ale nervový systém sa nemôže dostať z vrcholu vzrušenia a dieťa trpí, nemôže zaspať. To je presne ten hlavný dôvod, prečo dieťa zaspáva dlhú noc.

 1. Stanovte dennú rutinu podľa veku. Na tomto webe máme veľa článkov venovaných tomuto problému (prečítajte si napríklad článok: Koľko času je potrebné dať dieťa spať? >>>),
 2. Nezabudnite na náladu na spánok, relaxáciu,
 3. Byť blízko dieťaťa, vytvárať pre neho pokojné podmienky, aby zaspal.

Mimochodom! Niektoré deti veľmi reagujú na mokré plienky. Nechcem zaspať ani sa zobudiť vo sne. Aby ste tomu zabránili, vždy si kupujte plienky vo veľkosti a dobrej kvalite. Takže si môžete zaistiť dobrý nočný spánok sebe aj svojmu dieťaťu.

Pamätajte, že absolútne všetky deti cítia emocionálny stav svojej matky. Aby vaše dieťa v noci rýchlo zaspalo a spalo, predovšetkým by mali cítiť pokoj milovaného dieťaťa.

Pokojná matka je kľúčom k dobrému nočnému spánku.

So spánkovými návykmi a budovaním správnej dennej rutiny pracujeme na online kurze Ako naučiť dieťa zaspávať a spať bez hrudníka >>>

Pin
Send
Share
Send
Send