Užitočné tipy

Ako sa zbaviť čkania u opitého človeka

Pin
Send
Share
Send
Send


Tento článok napísal Shari Forschen, NP. Shari Forshen je registrovaná zdravotná sestra v Sanford Health neziskovej lekárskej organizácii v Severnej Dakote. Magisterský titul v odbore záchranár rodiny získal na University of North Dakota. Od roku 2003 pracuje ako zdravotná sestra.

Počet zdrojov použitých v tomto článku je 29. Ich zoznam nájdete v dolnej časti stránky.

Každý človek je oboznámený so škytavkami. Príčiny a mechanizmus čkania však nie sú úplne známe. Čakanie sa však môže po pití veľmi často vyskytnúť. Bohužiaľ neexistujú všeobecne akceptované spôsoby, ako sa zbaviť náhlych škytaviek. Existuje však veľa ľudových liekov, ktoré vám umožňujú rýchlo a ľahko zastaviť čkanie, keď ste opitý. Zvyčajne jedna alebo viac z týchto metód stačí na zastavenie škytaviek a vy môžete pokračovať v zábave. Okrem toho sa môžete pokúsiť zabrániť škytavke. Za týmto účelom sa vyhnite nadmernej konzumácii potravín, alkoholických a sýtených nápojov, náhlym zmenám teploty, silnému a nečakanému vzrušeniu a emocionálnemu stresu. Okrem toho by ste mali prestať piť alkohol, ak sa snažíte zbaviť čkanie. Každý vie, že zneužívanie alkoholu môže mať negatívne a ďalekosiahle zdravotné následky. Nezabudnite na opatrenie, aby ste predišli nepríjemným následkom. Iba v tomto prípade môžete zabrániť vzniku nepríjemných príznakov vrátane škytaviek.

Príčiny a nebezpečenstvo opitého čkania

Existuje niekoľko druhov opitých škytaviek, ktoré sa navzájom líšia v dôsledku podráždenia nervov vagus:

 • toxický. Ak človek zneužíva alkohol, pečeň prestáva časom čeliť neutralizácii toxínov. Zvyšuje hlasitosť a pritláča membránu,
 • centrálne, začínajúce podráždením nervových zakončení mozgového kmeňa (kvôli alkoholickej encefalopatii alebo nádoru),
 • periférne - dôsledok účinkov toxínov na periférny nervový systém, kvôli ktorým sa vyvíja alkoholická polyneuritída,
 • odrážajú, vznikajúce z chorôb akéhokoľvek orgánu pozdĺž vagového nervu (žalúdok, črevá, pečeň). Príčinou môže byť gastritída, enterokolitída, hepatitída, cirhóza.

Výskyt opitých škytaviek je teda vždy signálom choroby. Niekedy predchádza mikroinfarktu. Je obzvlášť nebezpečné, že ostatní považujú zlé zdravie pacienta za dôsledok intoxikácie a nenaznačujú problém so srdcom, kým nie je neskoro.

Ak sa čkanie začne, keď sú kúsky jedla v pažeráku, osoba sa môže dusiť, zle kašľať. Čkanie môže vyvolať zvracanie. Ak je čkaná osoba pri vedomí, nie je to také desivé. Ak sa však čkanie začne vo sne, opitý sa môže udusiť kvôli zvracaniu.

Dlhodobé nepretržité čkanie u opitého človeka je často sprevádzané inkontinenciou fekálnej a močovej sústavy.

Boj proti opitým škytavkám

Intenzita a trvanie čkania sú individuálne. Ak je človek iba trochu opitý a čkanie trvá iba pár minút, potom je jeho odstránenie relatívne ľahké pomocou jednej z populárnych metód:

 • hlboko vdýchnite vzduch a držte ho dlhšie, mentálne počítať najmenej do 10. Potom vydýchnite čo najpomalšie. Postup zopakujte niekoľkokrát,
 • Vydýchnite v plastovom vrecku a potom pomaly inhalujte z toho istého vaku. Opakujte 5-6 krát. Vdýchnutím vzduchu z vaku osoba nasýti telo oxidom uhličitým, čo je užitočné pre čkanie,
 • opustiť miestnosť a dýchať čerstvý vzduch,
 • Ak sa škytavka začala, keď človek žuval a prehltol jedlo, bolo potrebné plienkou vyplivnúť to, čo zostalo v jeho ústach. Potom by ste mali veľmi pomaly žuť kúsok hnedej chlebovej kôry a prehltnúť v niekoľkých priechodoch. Omrvinky vyčistia steny pažeráka od kúskov jedla, ktoré ich dráždi,
 • pomaly, pri malých dúškoch, vypite pohár pokojnej vody pri izbovej teplote (nápoje sýtené oxidom uhličitým sa nemôžu piť čkaním). Pomôcť má aj čaj mäty piepornej a varené mlieko.
 • v malých dúškoch vypite pohárik kapusty alebo uhorky,
 • dajte si do úst niečo s ostrou chuťou: plátok citróna, plátok čierneho chleba, pomazánka s horčicou alebo chrenom a pomaly žuť,
 • daj si do úst ľad a počkaj, až sa rozpustí,
 • s predĺženou škytavkou položte pijan do postele a položte mu na žalúdok studený obklad. Výmena obkladov každých 5-10 minút za hodinu. Vždy buďte nablízku a uistite sa, že škytavka sa neudusí,
 • umelo vyvolajú zvracanie (pritlačte na koreň jazyka dvoma prstami alebo na rukoväť čajovej lyžičky, šteklite perím).

Po prepadnutí čkanie je lepšie piť alkohol až do konca večera.

Čo nie je možné urobiť, ak je škytavka opitá

Aby ste sa zbavili škytaviek opitého človeka, nikdy by ste ho nemali vystrašiť: nervové reakcie opitého človeka sú nepredvídateľné a náhly strach môže spôsobiť mdloby, infarkt alebo dokonca mikroinfarkt.

Často existujú tipy na vykonávanie fyzických cvičení: ohnúť sa a v tejto polohe vypiť tekutinu. Ale aj pre malého pijana je takéto cvičenie nebezpečné: pri narušenej koordinácii pohybov je ľahké rozbiť pohár alebo dokonca spadnúť. Preto všetky fyzické cvičenia, s výnimkou normálnej prechádzky, je lepšie odložiť nasledujúci deň, keď chmeľ zmizne.

Lekárska starostlivosť o opité čkanie

Opité čkanie nie je také neškodné, ako sa zdá: okrem toho, že človek vydáva nepríjemné zvuky a spôsobuje nepriateľstvo druhých, jeho telo je neustále napäté a chvejú sa, a preto plavidlá zažívajú ďalšie zaťaženie. Opitý škyták je lepšie nenechať sa osamote, kým škytavka neprejde.

Ak je opitý škytavka vo sne, musíte sa ho pokúsiť prebudiť alebo aspoň zabezpečiť, aby nezačal zvracať. Ak čkanie trvá dlhšie ako 12 hodín, je lepšie sa poradiť s lekárom.

Lekári v takýchto prípadoch predpisujú antipsychotické, enzýmové alebo antidepresívne lieky. Po odstránení škytaviek však bude pravdepodobne potrebné ďalšie vyšetrenie: je potrebné zistiť príčiny takýchto dlhých škytaviek. S najväčšou pravdepodobnosťou bude pacientovi diagnostikovaná choroba žalúdka, pečene alebo kardiovaskulárneho systému, možno budete musieť podstúpiť liečbu alkoholizmu.

Dôvody vzhľadu

U bežných ľudí sa čkanie vyskytuje v dôsledku nedobrovoľného sťahovania svalov hrtanu a bránice. Počas kontrakcie sa hlasivky stláčajú, a preto vzniká charakteristický zvuk. Škytavka sa zvyčajne objavuje, keď zlý vzduch vstúpi do žalúdka, kontrakcia svalov bránice ich pomáha odstrániť.

Alkoholické čkanie má svoje vlastné špecifiká a nie je tak neškodná, Existuje niekoľko druhov:

 • toxický - vyskytuje sa v dôsledku otravy tela alkoholom, jeho rozpadovými produktmi,
 • centrálny - je problém komunikácie medzi centrálnou časťou nervového systému a periférnymi časťami, výsledkom je narušenie centrálneho nervového systému
 • periférne - trpia brušný nerv a vagus nerv (vagus), ktorý spája mozog a brušnú dutinu
 • odráža - porušenie gastrointestinálneho traktu.

S alkoholizmom pečeň vždy trpí. Pod vplyvom etanolu sa bunky orgánu ničia, metabolizmus buniek je narušený. Nahradené zničené časti pečene tukovým tkanivom sa zväčšuje veľkosť žľazy a tlačí na bránicu. Výsledkom je, že sa objavia membránové kontrakcie a škytavka. Okrem toho sú nervové bunky ovplyvnené alkoholom, dochádza k oslabeniu svalov a dochádza k atrofii vrátane bránice.

Alkoholické čkanie môže trvať od štvrť hodiny do dvoch dní. Sama osebe je nebezpečná a je často príznakom vážnych patológií telo, čo môže byť smrteľné. Preto je dôležité vedieť, ako zastaviť útok, av ktorých prípadoch sa oplatí vyhľadať lekársku pomoc.

Najrýchlejší spôsob, ako sa zbaviť čkanie

Existuje mnoho spôsobov, ako zastaviť kŕče počas intoxikácie, ale najrýchlejšie je použitie vody. Môže sa zdať, že je banálny a zrejmý, ale táto metóda bola testovaná roky, je účinná a veľmi jednoduchá. Ak chcete odstrániť čkanie, musíte si vziať malé dúšky, pomaly vypiť jednoduchú pitnú vodu. Všetko, čo musíte urobiť desať dúškov. Posilnite túto metódu pitím vody pri ležaní. V tomto prípade dôjde k zmene jedného reflexu k druhému, prehĺtaniu. Existuje aj variácia tejto metódy: musíte vziať desať malých dúškov, potom zadržať dych a prijať ďalších desať dúšok.

Ľudové metódy

Môžete sa zbaviť škytaviek, ktoré sa začali doma. Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je prestať piť, očistiť telo od toxínov. Za týmto účelom vyvolajte zvracanie, očistí sa zažívací trakt a zastaví sa ďalšia absorpcia etanolu. Potom môže škytavka odísť sama, pretože telo sa už prepne na reflex roubíka.

Ak po týchto akciách škytavka neprešla, stojí za to použiť jednu alebo viac populárnych domácich metód:

 1. Zelený čaj. Musíte piť čerstvo uvarený zelený čaj s prídavkom harmančeka alebo mäty. Takýto nápoj je sám o sebe užitočný pri kocovine a tiež pomáha pri vyčistení útoku.
 2. Držanie dychu. Musíte sa zhlboka nadýchnuť a zadržať dych tak dlho, ako je to možné. Malo by sa to urobiť niekoľkokrát, spravidla nestačí jeden.
 3. Sladké. Je potrebné pomaly rozpustiť malé množstvo cukru v ústach alebo pol lyžičky medu. Je vhodné neprehĺtať, ale nechať sladkú hmotu samo vypustiť do žalúdka.
 4. Sour. Musíte tiež rozpustiť štvrtinu plátku citróna alebo veľmi kyslého jablka v ústach.
 5. Ľad. Mali by ste si dať do úst kúsok ľadu a nechať ho tam, kým úplne nezmizne.
 6. Zastaraný chlieb. Kus zatuchnutého chleba sa musí žuť veľmi pomaly a potom prehltnúť. Nemalo by sa umývať vodou.
 7. Cvičenie. Ľahké cvičenie môže pomôcť uvoľniť vašu bránicu. Môžu to byť predné a zadné ohyby, drepy, predné ohyby s rukami zovretými za chrbtom zámku. Pri výkone cvičení je dôležité sledovať dýchanie: pri výdychu musíte squatovať alebo ohýbať a pri vdychovaní sa narovnať.

lieky

Lekárske metódy by sa mali používať vtedy, keď iné metódy nepomohli a útok sa zmenil na zdĺhavý.

Dlhšie čkanie môže byť pre pacienta príznakom život ohrozujúceho stavu, preto by ste sa určite mali poradiť s lekárom.

Podľa výsledkov vyšetrení lekári zvyčajne predpisujú:

 • antipsychotiká - upokojujú nervový systém, rýchlo zmierňujú kŕče,
 • svalové relaxanciá - eliminujú zvýšený tonus svalov zodpovedných za redukciu bránice,
 • enzýmové prípravky - zlepšujú metabolizmus, zlepšujú tráviaci trakt.

Lieky nemôžete predpisovať sami alebo inou osobou, Aké lieky a aké dávky sa majú užívať, môže určiť iba odborník.

V niektorých prípadoch môžu predpísať lekárske postupy na ošetrenie:

 • inhalácia oxidu uhličitého,
 • výplach žalúdka,
 • nosový katéter
 • blokáda novokainu.

Čo sa nedá robiť so škytavkami

Na odstránenie škytaviek by sa v žiadnom prípade nemalo vykonať množstvo opatrení:

 • Neriešte problém strachom. Čkanie je neurologickej povahy, takže strach môže iba prehĺbiť útok, vyvolať nervové zlyhanie, spôsobiť vážnu poruchu dýchania,
 • Na zastavenie útoku nepoužívajte nové nápoje alkoholu. To len zvýši intoxikáciu tela a po chvíli môžu kŕče začať novou silou,
 • Nepite žiadne sýtené nápoje, vrátane vody. Môžu spôsobiť nadúvanie, čo ďalej zvyšuje tlak na bránicu,
 • Tiež by ste sa nemali pokúšať potlačiť škytavku dostatočným množstvom jedla. To nepomôže, problém len zhorší.
V mnohých prípadoch budú uvedené akcie nielen zbytočné, ale môžu spôsobiť vážne škody alebo dokonca smrť.

Ak je útok dlhý a nezmizne, stačí navštíviť lekára.

Možné následky

Alkoholické čkanie je dosť nebezpečný stav, nepodceňujte ho. Často je to príznak extrémne závažných chorôb a patológií, sám o sebe tiež nebezpečný:

 1. Opitý človek nemôže úplne ovládať seba a svoje reflexy. Silné čkanie môže spôsobiť problémy s dýchaním. Tiež vo sne môže spôsobiť zvracanie, čo má za následok pravdepodobnosť udusenia.
 2. Spazmy bránice môžu vyprovokovať alebo byť znakom rozvoja mikroinfarktu v opitosti.
 3. Predĺžené časté kŕče bránice môžu byť znakom poslednej fázy cirhózy.
 4. Dlhé čkanie je príznakom alkoholickej polyneuritídy. Ak ho nezačnete liečiť včas, povedie to k smrti.

Nezabudnite sa poradiť s lekárom, ak:

 • čkanie je silné a dlhé (dve hodiny alebo viac),
 • záchvaty sa objavujú niekoľkokrát denne,
 • záchvaty sa vyskytujú niekoľkokrát týždenne,
 • Škytavka je sprevádzaná symptómami, ako sú znížená citlivosť končatín, bolesť na hrudníku, bolesť svalov lýtka, silné pálenie záhy alebo ťažkosti s prehĺtaním a zníženie citlivosti nôh.

Je možné úplne prekonať čkanie, ako aj závažnejšie patologické nálezy, čo je znak, len ak sa zbavíme závislosti na alkohole.

Ako vzniká

Zneužívanie alkoholu spôsobuje veľké škody na celom tele. Pečeň je jedným z orgánov, ktorý trpí najviac.

Čkanie u opitého človeka sa častejšie objavuje práve kvôli zväčšeniu pečene, ktorá tlačí na bránicu.

To vedie k nedobrovoľným sťahom jej svalov a vďaka prudkému uzavretiu medzery v hrdle je počuť stlačený zvuk. Takéto čkanie je dlhé a intenzívnejšie ako obvykle. Je to kvôli intoxikácii tela.

"Opité čkanie" a jeho nebezpečenstvo

Pretrvávajúce kŕče bránice po požití alkoholu pravdepodobne naznačujú toxickú otravu tela, ktorá nepriaznivo ovplyvňuje všetky systémy.

Počas tohto ochorenia dochádza k toxickému poškodeniu nervových zakončení, čo následne vedie k vážnym problémom s pamäťou, zmätenosťou, svalovou atrofiou.

Preto by sa okrem únavných škytaviek mali riešiť aj tieto príznaky:

 • znecitlivenie končatín
 • bolesť teľaťa,
 • krok zníženia citlivosti,
 • poruchy spánku
 • únava.

Pamätajte, že alkoholická polyneuritída bez riadnej liečby môže byť fatálna. Škytavky samy osebe môžu byť pre opitého človeka nebezpečné. Môže sa dusiť jedlom alebo zomrieť na zvracanie.

Nadmerná konzumácia alkoholu je škodlivá pre kardiovaskulárny systém, čo zvyšuje riziko súvisiacich chorôb. Takže počas silnej škytavky môže opitý človek mať mikroinfarkt.

Z vyššie uvedeného vyplýva, že čkanie po alkohole je signálom, že by ste mali byť viac pozorní k svojmu stavu a možno je čas premýšľať o tom, ako sa zbaviť závislosti.

Ako zastaviť

V mnohých prípadoch pijan, rovnako ako jeho blízki, neberie čkanie vážne ...

Ale táto pozícia je úplne zlá, pretože opitý škytavka je dôkazom toho, že telo je otrávené.

Je potrebné vynaložiť maximálne úsilie na jeho vyčistenie.

Nezabudnite vyprázdniť žalúdok a spôsobiť zvracanie. Stačí kliknúť na koreň jazyka. Takto sa zbavíte ďalšej otravy krvi toxínmi, ktoré boli v žalúdku. Existuje šanca, že vysiľujúce čkanie sa zastaví v dôsledku skutočnosti, že nervový systém prechádza na reflex roubíka.

Dychové cvičenia môžu byť veľmi užitočné pri alkoholických škytavkách. Je to takto:

 1. Zhlboka sa nadýchnite.
 2. Zadržte dych 2-3 sekundy.
 3. Vydýchnite.

Nasledujúce jednoduché cvičenie môže pomôcť:

 1. Šírite si nohy.
 2. Nadýchnite sa.
 3. Zdvihnite ruky nahor.
 4. Nakloňte sa dopredu a sklopte ruky

Opakujte niekoľkokrát.

Osvedčené jedlo s výraznou chuťou. Môžete jesť plátok citróna, kyslého jablka, chlieb s horčicou alebo chrenom.

Nezabudnite na tradičné spôsoby, ako sa zbaviť čkanie:

 1. Spotreba veľkého množstva vody.
 2. Rozptyľovanie čkanie. Môže vás zaujímať napríklad jeho rozhovor.

Najlepší spôsob, ako zabudnúť na čkanie po alkohole, ako ukazuje prax, je prestať piť alkohol.

Ak to neprejde dlho

Boj proti škytavke doma je, samozrejme, lepší ako nič, ale keď to nepomôže a navyše škytavka vydrží dlhšie ako jeden deň, najvhodnejším riešením by bolo ísť do nemocnice.

Liečba alkoholických škytaviek zvyčajne zahŕňa špeciálne inhalácie. Musia nevyhnutne obsahovať oxid uhličitý. A už vieme, aký to má účinok.

V niektorých prípadoch sa vykonávajú tieto postupy:

 • методы исследования желудка (например, зондирование),
 • блокады нервов диафрагмы,
 • медикаментозное лечение посредством применения различных психотропных препаратов и противосудорожных средств.

Тяжёлые ситуации могут требовать хирургического вмешательства.

Prísne zakázané

Spomenuli sme, že tradičné metódy zaobchádzania so škytavkou môžu byť účinné, ale slávna voľba s strachom sa neodporúča.

Dôsledky použitia strachu na osobu, ktorá je v pití, sú nepredvídateľné.

V najlepšom prípade bude jednoducho reagovať s agresiou, v najhoršom prípade - bude mať infarkt. Preto je lepšie uchýliť sa k jemnejším metódam.

Nikdy nepoužívajte sýtené nápoje. To môže viesť k nadúvaniu, čo vytvára ďalší tlak na bránicu.

Škytavky na alkohol by sa nemali „liečiť“ konzumáciou veľkého množstva potravín. Žiadne zaťaženie tráviaceho systému!

Ako sa vyhnúť

Vyčerpanie škytaviek sa dá zabrániť, ak:

 • kontrola spotreby alkoholu,
 • mať sústo k jedlu
 • nepiť alkohol sýtenými nápojmi,
 • uistite sa, že vaše dýchanie je rovnomerné.

Počas „slušnej“ hostiny je možné tieto odporúčania dodržiavať. Bohužiaľ, počas nárazu nemotorný alkoholik nebude myslieť ani na dýchanie ...

Je nemožné ignorovať škytavku, ktorá vznikla po požití alkoholu, pretože to znamená infekciu tela toxínmi.

Najprv musíte vyvolať zvracanie a priviesť osobu na čerstvý vzduch. Odporúčané dychové cvičenia a cvičenia. Používanie vody a kyslých potravín, ako je citrón, neublíži.

Pozrite si video, v ktorom špecialista preukazuje zaujímavé spôsoby, ako sa zbaviť škytaviek:

Pin
Send
Share
Send
Send