Užitočné tipy

Chov jeleňov doma

Pin
Send
Share
Send
Send


Väčšina našich rybárov je skeptická voči prospešným vlastnostiam zeme, nezohľadňujúc situácie, keď bez jej využívania má rybárska výkonnosť sklon k nule. Naopak, ich európski kolegovia neustále využívajú pôdu a získali v tejto oblasti značné skúsenosti.

Domáci športovci už úspešne odovzdávajú svoje skúsenosti do našich vodných plôch. Výhody využívania pôdy postupne pochopia amatérski rybári, ale mnohí stále nevedia, pre čo je táto krajina. Tak prečo pridať návnadu návnadu? Zvážte najbežnejšie prípady.

Kto a za akých podmienok používa Zem?

Po prvé, floatri využívajú pôdu, pretože dodávajú návnady na dno v guličkách. Využívanie pôdy je pre darcov menej kritické - návnady dodávajú pomocou špeciálnych krmív.

Zem sa používa v nádržiach s malou hĺbkou as malým alebo žiadnym prúdom. S veľkou hĺbkou a silným prúdom už musíte pridať hlinu, zvážiť a naviazať návnadu. Odporúča sa používať pôdu na tmavom bahnitom dne. V takýchto prípadoch bude mať najväčší účinok.

Vlastnosti výživy a biotopu

Prírodným biotopom jeleňa sú listnaté, ihličnaté alebo zmiešané lesy. Pre jelene sú typické sezónne zmeny v biotopoch. Na jar tieto zvieratá trávia väčšinu času na lúkach a pri močiaroch av lete a zime - v hustých lesoch.

Jelen sa živí hlavne drevinami, poľnohospodárskymi obilninami a strukovinami.

K strave zvierat musí patriť kôra stromov a listy z dubu, borovice, smreku, hrabu, brezy, jaseňa, osiky, javora, jelše. Medzi jeleňmi kríkov a bylinných rastlín potrebných v potrave sú: lieska, malina, vŕba, rakytník, jalovec, šťaveľ, konvalinka, sasanka, dogrose, ostřice, polia polárna, konvalinka. Na vyváženú stravu zvierat sú potrebné aj bobule, napríklad čučoriedky, brusnice, brusnice alebo čučoriedky. Na jar teda kríky tvoria 19% potravy zvieraťa, trávy - 48%, stromy - 30%, bobule - 3%. V lete bude percentuálna strava jeleňa vyzerať takto: 42% - tráva, 28% - stromy, 17% - kríky, 13% - rôzne druhy ovocia a húb. Na jeseň bude mať tento pomer podobu: 40% - kríky, 22% - trávy, 25% - stromy, 13% - ovocie a huby. V zime: 50% - stromy, ďalších 50% - akékoľvek výživné produkty: poklesnuté lístie, kôra, huby, žalude, machy a lišajníky, dokonca aj riasy alebo ryby, raky (ak existuje rieka v blízkosti bydliska zvieraťa).

Chov jeleňov zahŕňa nielen znalosti a pochopenie ich výživy, fyziológie a morfológie, ale aj veľké zásoby vedomostí, skúseností, ale aj obrovské materiálne náklady. Doma sa navrhuje chovať jelene počnúc malým počtom zvierat (do 20 jedincov). A hoci sa chov dobytka považuje za menej energeticky a materiálovo náročný ako komerčný, chov jeleňov si vyžaduje veľa pozornosti a úsilia.

Kde získať pôdu?

Pôdu a návnadu nájdete a kúpite v rybárskych obchodoch. Ale nie všetky obchody ich predávajú a trochu škoda za peniaze. Jedinou alternatívou je vykopať ju.

Najlepšie je mastná, rašelinová pôda z krtkov, odobratá priamo na brehu nádrže. Aby sa zlepšila jej mechanika - zem sa musí preosiať cez sito s návnadou. To umožní odstrániť hrče, vegetáciu, kamene a iné odpadky. Preosiata zemina zvinutá do gúľ nespadne do bahnitého dna a bude tiež lepšie rozpadať sa na stole návnady, emitovať vzduchové bubliny s časticami potravy a prilákať ryby oveľa rýchlejšie.

Chov sobov ako podnik

Prvým krokom k vybudovaniu akejkoľvek farmy je návrh podniku. Na tento účel sa odporúča zaregistrovať roľnícku farmu, ktorá je zdaňovaná podľa zjednodušeného alebo tradičného systému. V takom prípade je možné vyhnúť sa plateniu dane z obratu po dobu piatich rokov.

Na registráciu zvyčajne postačuje predloženie cestovného pasu a identifikačného kódu daňovému úradu. Registrovať podnik môže byť jedna osoba alebo viac osôb. Pri registrácii je potrebné uviesť druh činnosti (v našom prípade chov zvierat). V tomto smere je práca v smere chovu jeleňov výhodnejšia, ale na tento účel by mala farma pracovať viac ako tri roky pri dodržaní hygienických a veterinárnych noriem. Komoditné poľnohospodárstvo nevyžaduje ďalšie osvedčenie.

Odborníci odporúčajú chov jeleňa v poloprírodných podmienkach, ktoré sú usporiadané takto:

 1. Nákup územia v blízkosti lesov.
 2. Na tomto území je oplotená oblasť, v ktorej sa nachádzajú mladé zvieratá.
 3. Uzavretý priestor je rozdelený na sekcie. Spravidla sú tri: pre ženy, pre mužov a pre párenie.

To má však aj svoje nevýhody. Napríklad prirodzení nepriatelia jeleňov - vlkov a medveďov, ako aj iní veľkí predátori, ak sa nachádzajú v blízkosti, môžu zaútočiť a zraniť jeleňa, čo spôsobuje veľké straty.

Takáto výroba môže produkovať tieto výrobky:

 1. Mäso a mäsové výrobky.
 2. parohy
 3. Ekoturizmus.
 4. Vlna.

Znížená nutričná hodnota návnad

V obdobiach studenej vody sú ryby menej aktívne. Jie menej a pohybuje sa okolo. V tomto okamihu by mala byť výživná hodnota návnady minimálna. Zem zriedi návnadu a umožňuje natiahnutie saturačného procesu v čase. Ryba sa bude vykopávať v zemi a bude hľadať častice potravy, čo jej umožní zostať dlhšie na správnom mieste. Okrem toho samotná zemina absorbuje pachy a arómy návnad, ktoré priťahujú ryby.

Soby rastúce na mäso

Ekonómovia sa domnievajú, že náklady na kilogram jeleňového mäsa sú dosť nízke. Napríklad, ak porovnáte náklady na kilogram hovädzieho mäsa s nákladmi na kilogram zveriny, ukáže sa, že cena hovädzieho mäsa je v priemere trikrát vyššia, tj 30%. Ceny za zverinu sú zároveň omnoho vyššie ako ceny hovädzieho mäsa. Ak kilogram hovädzieho mäsa dosiahne maximálnu cenu 700 rubľov, potom cena za kilogram zveriny je v priemere 1 200 rubľov a maximálna cena sa rovná dvom tisíc rubľom.

Táto cena, tvrdí odborníci na výživu, je celkom motivovaná vlastnosťami mäsa. Zverina je koniec koncov nízkokalorická, prakticky neobsahuje cholesterol, je bohatá na vitamíny a minerály (obsahuje železo, vápnik, draslík, dusík, síru). Jelene dosahujú predajnú váhu už vo veku 20 - 24 mesiacov. Realizácia porážky potom bola v zásade už nákladovo efektívna. Jedno zviera ako celok dáva najmenej 60 kilogramov mäsa. Okrem toho samotná žiadosť o zver v Moskovskom regióne presahuje 5 000 ton.

Na splnenie týchto potrieb je potrebné poraziť 100 000 kusov hovädzieho dobytka ročne, zatiaľ čo stádo by v tomto prípade nemalo byť s počtom menej ako 500 tisíc kusov, aby sa obnovila životaschopnosť stáda. Existujúce farmy nespĺňajú túto potrebu. V dôsledku toho má chov pasenia sobov vyhliadky.

Viazanie návnady

Je dobré dodávať krmivo pre zvieratá do miesta kŕmenia zemou. Krvné červy, červy a červy nemôžu byť vyhodené z ruky, pretože sú dodávané na dno v guličkách. Ryby bezpečne vnímajú larvy a červy rojujúce sa v zemi a dlhodobo zotrvávajú v blízkosti návnady. V moderných športových návnadách, kde sa pridáva veľa soli, krvavé červy zomierajú veľmi rýchlo. Na zemi sa cíti výborne.

Chov jeleňov na mäso: základné požiadavky

 1. Mäso by malo byť zdravé, neinfikované a chutné. Za týmto účelom sa preventívne ošetrenie a odčervovanie vykonáva dvakrát ročne.
 2. Zvieratá by sa nemali báť umelých plotov a plotov, prenajímať ich - iba pod prísnym dohľadom as plnou dôverou v spoľahlivosť plotov.
 3. Pasienky jeleňov by sa mali rozdeliť na dve lokality: pastvina a krmovinársky areál. V oblasti, kde sa zvieratá pasú, by mala byť voda a kamenná soľ.
 4. Stáda samíc a samcov by sa mali rozdeliť na väčšinu roka. Zhromažďujú ich iba v lete, počas párenia.
 5. Zvieratá vybrané na porážku by mali byť od stáda oddelené až do obdobia rozmnožovania a umiestnené do samostatných miestností.

Koľko pôdy pridať na návnadu?

Na základe návykov na rybolov je potrebné doplniť návnadu. Ak chcete maľovať na návnadu, musíte použiť veľmi málo pôdy. Ak potrebujete znížiť nutričnú hodnotu - percento pôdy v zmesi môže dosiahnuť až 50% a viac. Pravidlo je toto: čím pasívnejšia je ryba, tým viac pridávame pôdu. Pri rybolove v studenej vode je možné použiť iba jednu krajinu s krvavými červami.

Je možné kŕmiť iba pôdou?

Jedna krajina nemôže byť úplnou návnadou, pretože jej úlohou nie je len prilákať ryby, ale aj udržať ju na mieste. Ryby nebudú stáť na jednom mieste po dlhú dobu, ak nebudú mať pre seba nič výživné. Napriek tomu môžete pomocou jedinej pôdy úspešne chytiť rôzne maličkosti.

Mieša sa do krémového stavu a vrhá sa do vody pomocou hrudiek. Výsledný zákal rýchlo priťahuje pozornosť malých švábov, blúdencov, bezútešných, ostriežov a iných drobníkov. Veľké ryby sú tiež vhodné pre tieto úlovky, ale nezostanú dlho v mieste rybolovu a ich výlov bude veľmi problematický.

Výsledkom je, že zemina je veľmi účinnou, praktickou a lacnou súčasťou zmesi návnad, ktorá hrá nemenej dôležitú úlohu ako základňa, arómy, plnivá a ďalšie zložky. Hlavná vec je, že s jeho vyhľadávaním, prípravou a pridaním k návnadám nie sú problémy.

Pochopenie toho, čo sa deje a ako sa účinnosť návnad zvyšuje, príde iba so skúsenosťami, ale ak sa naučíte, ako správne pridať návnadu k návnadám, máte istotu, že zlepšíte výkon. Keď sa teda nabudúce vydáte na rybolov, nezabudnite si so sebou priniesť malú lopatu na ťažbu zeme a úspech je zaručený.

Chernyak Michail - špeciálne pre SAMODELKI FISH

Technológia chovu jeleňov pre parohy

Parohy sú mäkké, neosifikované parohy rodiny Deerovcov. Parožce sa odrežú, keď samec dosiahne vek dva roky raz ročne. Na párenie sa na zlepšenie výkonu vyberajú muži s obzvlášť veľkými rohmi. Suroviny sa spravidla varia a konzervujú: z nej sa vyrábajú biologicky aktívne prísady, ktoré zvyšujú imunitu, obnovujú ľudský nervový a obehový systém.

Suroviny sa nakupujú od mája do júla. Rohy sa zvyčajne v tomto období zväčšujú dosť veľké, ale neosifikujú. Na získanie rohov sú potrebné špeciálne stroje, v ktorých je zviera upevnené očami so zaviazanými očami. Rezanie rohov by nemalo trvať dlhšie ako tri minúty. Rany sa musia kauterizovať a namazať hlinkou, ktorá zabraňuje infekcii. Po jednom až dvoch dňoch je možné parožce uvariť. Za týmto účelom sa ponoria do nádoby s vriacou vodou na dve až tri minúty, potom sa na tri minúty naparujú. Tento postup sa opakuje 5 až 8 krát. Potom sa parohy „vyprážajú“ v saune, v ktorej sa ošetrenie vykonáva pri rôznych teplotách. Po ošetrení stratia parohy v dôsledku dehydratácie až 65% svojej hmotnosti.

Z hospodárskeho hľadiska to môže byť veľmi prospešné, pretože kilo jeleňovitých parožcov stojí v priemere dvesto až dvesto päťdesiat dolárov a podľa štatistík jeden jeleň produkuje až tridsať kilogramov rohov ročne. V priemere na vytvorenie obývateľného stáda územia musíte minúť približne 800 tisíc rubľov za kilometer štvorcový. Náklady na nákup dobytka, kŕmenie a organizovanie farmy na 500 hláv sa teda budú pohybovať okolo 600 tisíc dolárov, čo sa vyplatí za štyri až päť rokov. V tomto prípade bude ročný príjem dva a pol milióna dolárov (po prvých dvoch rokoch pre „Pestovanie“ rohov, s výhradou nákupu desaťmesačného jeleňa a nie jednoročného a polročného mláďaťa).

Chov sobov a ekoturistika

Mnoho chovateľských podnikov už zvládlo smer ekoturistiky. Zostavené a implementované početné obchodné plány v tomto ohľade. Prilákanie ľudí na farmu ako pozorovateľov, odborníci hovoria, pomôže nielen zlepšiť povesť podniku, ale tiež vytvorí ďalší príjem. Ak teda zorganizujete minimálnu rezervu, v ktorej ľudia budú môcť sledovať život zvierat v takmer prirodzenom prostredí, môžete z toho získať pomerne vysoké príjmy.

Napríklad, keď nastavíte symbolickú cenu 50 rubľov za lístok, keď navštívite „rezervu“ s najmenej dvesto ľuďmi, môžete zarobiť sto tisíc rubľov bez veľkého úsilia. Pri správnej reklame bude takáto ekonomika schopná získať až 7 miliónov návštevníkov ročne. V tomto prípade by však personál mal okrem povinných zamestnancov chovu hospodárskych zvierat obsahovať aj niekoľko ďalších veterinárnych lekárov, marketingového špecialistu a poľovníka.

Benefit a exotický

Šľachtenie sobov je považované za ziskovejšie a najprestížnejšie ako dnes. Toto zviera je jedinečné: samice aj samce tohto druhu majú rohy. Zvieratá oboch pohlaví sa preto môžu použiť na výrobu parožia.

Farba týchto zvierat sa v priebehu roka veľmi líši. Takže v zime sú soby „pestré“: končatiny a hlava sú tmavohnedej farby, krk je svetlo béžový. V lete má zviera obyčajnú šedú alebo hnedú farbu. Zviera je relatívne malé, ale je zaregistrovaný sob s hmotnosťou 220 kg, ale jeho priemerná hmotnosť je 100 - 120 kg.

Zvieratá sú nenáročné, ich obsah sa nelíši od obsahu iných druhov jeleňov, ale kvôli rohom môžete mať vyššie zisky.

Pin
Send
Share
Send
Send