Užitočné tipy

Ako rýchlo liečiť dislokáciu kolena a aké by mohli byť dôsledky pre kĺb?

Pin
Send
Share
Send
Send


Tento článok napísal Jonas DeMuro, MD. DeMuro je certifikovaný pediatrický chirurg, špecialista na pohotovostnú chirurgiu z New Yorku. V roku 1996 ukončil štúdium na Lekárskej fakulte Univerzity Stony Brook.

Počet zdrojov použitých v tomto článku je 17. Zoznam ich zdrojov nájdete v dolnej časti stránky.

K dislokácii kolenného kĺbu alebo patelly dochádza, keď sa patella skĺzne smerom k vonkajšej časti nohy, čo spôsobuje, že vak na kĺby sa napučí a spôsobuje opuch. Dislokácia kĺbu je sprevádzaná bolesťou a opuchom, pohyb v kolennom kĺbe je ťažký. Koleno sa často kvôli dislokácii patelly čiastočne ohne a nohu si nemôžete narovnať. Pri liečbe dislokácie kolenného kĺbu je samozrejme potrebné vziať do úvahy množstvo faktorov, aby sa zaručilo správne hojenie a neprítomnosť sekundárnej dislokácie.

Čo potrebujete vedieť o kolennom kĺbe

Pre úplnejšie pochopenie toho, ako vyzerá kĺb, môžete urobiť nasledujúce manipulácie: najprv stlačte pravú ruku pred sebou do pästi, potom ju päsťou ľavej ruky prikryte a omotajte ju okolo prstov. Ručné uchopenie poskytne primitívny, ale úplný obraz štruktúry kolena, kde pravá ruka bude hrať rolu stehennej kosti, ľavá ruka bude hrať holennú kosť a prsty ľavej ruky sa objavia ako šľachy. Akákoľvek minimálna medzera v priľnavosti rúk ukáže stav kostí v čase dislokácie.

V skutočnosti je zariadenie kolenného kĺbu oveľa komplikovanejšie, pretože konce obidvoch kostí sú pokryté chrupavkovými výrastkami (kĺbová chrupavka na stehennej kosti a menisci na holennej kosti), takže kosti sa počas prevádzky neopotrebujú. Pre väčšiu pevnosť je spoj pokrytý patellou. K dislokácii kĺbu dochádza v dôsledku premiestnenia povrchov tohto kĺbu, zatiaľ čo k jednoduchému dislokácii nedochádza ku globálnemu poškodeniu kostí a šliach.

Vrodené utrpenie

Tvorí sa buď v prípade poranenia pri narodení alebo v prípade chronického ochorenia svalov a šliach. Slabé svaly nedokážu pevne držať kĺb av prípade náhlych pohybov nepoškodiť. Stáva sa to pravidelne, ale človek s takým ochorením je vždy pripravený na taký zvrat udalostí.

Získaná choroba (zranenie)

Problémy sa môžu vyskytnúť nielen s tými, ktorí sa neustále venujú športu. Prchavá zmena zaťaženia ktoréhokoľvek kolena je dostatočná, pretože koleno bude pôsobiť silou mnohokrát väčšou ako je obvyklé. Je úplne voliteľné získať dislokáciu pri behu alebo chôdzi alebo sa dostať do dopravnej nehody.

Známy je prípad, keď bol šachový hráč v polovici 80-tych rokov doručený na oddelenie zranenia športov CITO priamo zo súťaže. Vyskočil zo stoličky a rozpačito chytil jednu nohu na nohu a jedno z kolien si vzalo celú svoju váhu. Tento prípad jasne ukazuje, že koleno môže byť dislokované doslova z modrej.

V prípade prudkého výskytu akejkoľvek, aj krátkodobej bolesti v kolennom kĺbe, neskúšajte pokračovať v pohybe okamžite, ale na chvíľu ste v pokoji. Ak sa tak nestane, zranenie sa môže zhoršiť iba v 90% prípadov.

Vnútorné / vonkajšie

Uzavretá dislokácia sa týka všetkých zranení tohto druhu, pri ktorých nedotknutá integrita kože a svalového tkaniva. Otvorené zvonka pripomína zlomeninu, pretože kosť deformuje svaly a pokožku a vytvára otvorenú ranu. V závislosti od závažnosti zranenia je doba zotavenia v každom prípade individuálna.

komplikovaný

Najhorší prípad. Toto je úplné pretrhnutie svalov a šliach, často sprevádzané zlomeninami kostí. V skutočnosti dolná časť nohy visí oddelene od tela a je podopretá iba kožou. Vyžaduje sa iba chirurgický zákrok.

Bez vhodného vybavenia nie je možné nezávisle určiť závažnosť úrazu, a to ani pre skúseného lekára. Bez ohľadu na to, aké nevýznamné sa môže poškodenie zdať, potrebujete poradiť so špecialistom.

Príznaky dislokácie

S voľným okom si môžete všimnúť nasledujúce skutočnosti naznačujúce dislokáciu:

 • Zmeňte vzhľad kolena. Môže byť sprevádzaný neprirodzeným stavom stehna a / alebo dolnej končatiny vzhľadom na celé telo.
 • Opuch kolena alebo jeho časti. Keď dôjde k poškodeniu, telo ho okamžite začne bojovať a na ochranu vytvorí vrstvy buniek. To spôsobuje opuch poškodenej oblasti.
 • Silná bolesť. Každý pokus dotknúť sa kolena alebo ho posunúť spôsobí silnú bolesť.
 • Nedostatok citlivosti. Obeť jednoducho necíti prehmatanie dislokácie, je to kvôli necitlivosti nohy okolo zranenia.
 • Porucha motora. Kolenný kĺb je úplne znehybnený.

Liečba dislokáciou

Pri liečbe dislokácie kolena je veľmi dôležité poskytnúť okamžitú prvú pomoc obeti. Koniec koncov, práve kvalita prvej pomoci pomôže občas zjednodušiť ďalšie ošetrenie a skrátiť dobu zotavenia.

Prvá pomoc pri dislokácii kolena

Najjednoduchšie manipulácie sa vykonávajú priamo na mieste a nie nevyhnutne od lekárov. To je možné vykonať samostatne.

Najprv musíte mierne zvýšiť koleno, aby ste znížili prietok krvi. Tým sa spomalí rast opuchov.

Potom je potrebné umiestniť postihnutú oblasť do chladného prostredia. Na tento účel je vhodný ľad, fľaša studenej vody alebo iný chladený predmet. Studená zníži rýchlosť tvorby nádoru a zníži bolesť.

Ďalej je koleno upevnené v pevnej polohe a zostáva tak až do príchodu lekárov.

Aj keď máte profesionálne zručnosti, nepokúšajte sa samostatne korigovať dislokáciu bez vykonania lekárskeho vyšetrenia. Ak nemáte predstavu o závažnosti zranenia, vaše konanie predstavuje riziko zhoršenia situácie.

Ambulantná liečba dislokácie

 1. Konečná diagnóza sa dá vykonať až po preštudovaní úrazu röntgenovým žiarením, MRI, ultrazvukom atď. Ich svedectvo vám umožní presne určiť závažnosť dislokácie. Konečné rozhodnutie v priebehu liečby prijíma ortopéd s účasťou neurológa.
 2. Povinná je fixácia škáry pomocou omietky alebo fixného obväzu.
 3. Na elimináciu zaťaženia končatín je predpísané použitie bariel pri chôdzi.
 4. Predpísané sú špeciálne postupy, ako napríklad: elektrické procedúry, masáže, vodné procedúry, fyzioterapia atď.
 5. Určená cvičebná terapia.

Oprava kolena

Hlavným dôrazom na konci lekárskych zákrokov je cvičebná terapia. Posilnenie tónu svalového tkaniva sa dosahuje behom, jazdou na bicykli, fitness a plávaním. Všetky cvičenia predpisuje ošetrujúci lekár, zaťaženie, ktoré predpisuje, by sa nemalo zvyšovať ani nahrádzať inými. Ľudské telo nie je počítač a po reštarte nemá konkrétny čas začiatku.

Aj keď po polovici procedúr bolesti kolena zmiznú, neznamená to, že sa kolenný kĺb vrátil do normálu. Nie je možné zrušiť postup, môže to urobiť iba odborník po opätovnej analýze poškodenia.

Liečba opakovanej dislokácie kolena

V prípade podobného zranenia viac ako 2-krát ročne, to slúži ako základ pre chirurgický zákrok. Situácia je nebezpečná v tom, že v dôsledku oslabenia svalov a šliach sa stráca ich citlivosť. Človek prestane pociťovať bolesť, čo vedie k oneskorenej reakcii na dislokáciu. To je spojené s oveľa vážnejším zranením, ktoré nemusí nevyhnutne súvisieť s kolenom.

Liečba sa vykonáva iba chirurgicky, pretože dislokácia kolena je často iba predohrou k oveľa väčšiemu problému. Pravdepodobne napríklad ateroskleróza, artróza atď. Chirurgická intervencia zahŕňa plastickú chirurgiu (svaly, osteoplasty, šľachy), transplantácie a rôzne ich kombinácie.

Spôsoby, ako sa vyhnúť dislokácii

Kosti nôh majú zvýšenú mieru bezpečnosti, pretože práve oni držia váhu celého tela. Táto váha je rovnomerne rozdelená na obidve končatiny, ale ak sa zaťaženie jednej z nich zvyšuje, táto zásoba nemusí stačiť. Pravdepodobnosť dislokácie je väčšia, čím vyššia je hmotnosť osoby. Problém s nadváhou je v tomto ohľade veľmi dôležitý, pretože kolenné kĺby zápasia so zaťažením, na ktoré nie sú prirodzene programované.

Na pomoc svojmu telu by ste mali dodržiavať banálne pravidlá: moderovanie potravy a minimálna fyzická aktivita. Svaly nôh nesmú zabudnúť na svoje funkcie, inak budú atrofovať a za svoju nečinnosť budú musieť zaplatiť oveľa vyššiu cenu.

Stručne o anatómii kolena

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Kĺb pozostáva z kĺbového povrchu holennej kosti, kondylov stehien a patelly (patella - malá plochá oválna kosť), menisku. Kĺb obsahuje hlavné kĺby stehennej a holennej kosti a hrudnej kosti, obklopené šľachami a svalmi pochádzajúcimi zo stehna a dolnej končatiny.

Účelom kolenného kĺbu je rozdeliť zaťaženie tela pri státí a chôdzi. Patella sa podieľa na flexii štvorhlavého stehna a prenáša svoju svalovú silu na dolnú časť nohy.

Ako a prečo sa objaví dislokácia kolena

K dislokácii kolenného kĺbu dochádza, keď je kĺb poškodený, keď sú kĺbové povrchy posunuté, je narušená integrita väzov, svalového tkaniva a kapsuly kĺbu. Dislokácia je sprevádzaná úplným alebo čiastočným vypnutím funkcie kĺbu, čo závisí od jeho typu.

 1. Keď sa kolenný kĺb posunie dopredu alebo dozadu nárazom, pomliaždeninami a inými zraneniami, je plný, kontakt medzi kĺbovými povrchmi kostí zmizne.
 2. Neúplné, keď sa kĺb posúva smerom dovnútra alebo von, a zanecháva čiastočný kontakt medzi povrchmi kosti.
 3. Zatvorené a otvorené, so zachovaním alebo narušením integrity kože a kĺbového vaku.
 4. Zložité - s prasknutím svalov, zlomeninou kostí, prasknutím menisku kolena.
 5. Znáte, keď k dislokácii dochádza opakovane v dôsledku spoločného výronu.

V závislosti od príčiny dislokácie môžu existovať:

 1. Traumatické pri aplikácii vonkajšieho zranenia - úrazy v oblasti kolena, športové úrazy, ako aj pri silnom a náhlom poklese femorálnych svalov - v týchto prípadoch sú častejšie postihnuté patella, kĺb medzi bedrovou kosťou a patellou. V prípade zranenia v dôsledku pádu z výšky a pri dopravných nehodách dochádza k dislokácii dolnej končatiny následkom jej rotácie pevným bedrom.
 2. Patologické, keď sa objaví dislokácia kolena s artrózou, artritídou, nádormi a inými chorobami kolena.
 3. Vrodená táto dislokácia kolena sa javí ako abnormalita vývoja plodu.
 4. Zastarané, včasné neliečené primárne dislokácie.

Dislokácia kolenného kĺbu: príznaky a typy

Dislokácia je určená množstvom všeobecných príznakov, ktoré nezávisia od lokalizácie:

 1. Pain. V čase poranenia sa objaví ostrá a intenzívna bolesť, jej ďalšie prejavy závisia od rozsahu poškodenia, typu dislokácie, príčiny a závažnosti poranenia, času prvej pomoci. Pohybmi sa bolesti kolena zvyšujú.
 2. Nútená póza. Pacient zaujme pozíciu, keď mu noha neublíži a snaží sa ju nezmeniť.
 3. Deformovaná kĺbová oblasť. Výskyt zmien kolena je ovplyvnený typom zranenia, závažnosťou dislokácie a jeho typom.
 4. Poruchy kĺbov - obmedzenie pohybov.
 5. Opuch v kolene spôsobený krvou v kĺbovej dutine alebo synovitídou.

Poranenie dolnej časti nohy

Dislokácia dolnej končatiny má svoje vlastné príznaky. Poranenie laterálnych a krížových väzov (počas subluxácie je poškodený iba krížový väz), premiestnenie predkolenia do strán alebo dozadu a dopredu vedie k rozsiahlemu krvácaniu v kĺbovej dutine a často k poškodeniu neurovaskulárnych zväzkov, ktoré spôsobujú necitlivosť nôh a nôh bez pulzu cievy chodidla, bledá, cyanotická koža. Môže sa vyvinúť ochrnutie v dolnej časti nohy, čo si vyžaduje okamžité zníženie kĺbu, až kým nenastanú nezvratné zmeny. Klinicky je dislokácia dolnej končatiny určená prítomnosťou ostrej intenzívnej bolesti, neschopnosťou pohybovať nohou. Končatiny s narovnaným zranením, deformované koleno. Predkolenie vyčnieva dopredu s prednou dislokáciou a so zadnou dislokáciou.

Calyxové zranenie

Dislokácia patelly je laterálna, torzná, úplná a neúplná (subluxácia). Často diagnostikovaná laterálna subluxácia kalichu, ktorá sa prejavuje slabosťou väzov kolena a deformovaných nôh v tvare X.

Symptomaticky dislokovaná kolenná kukla, ak nie je akútna, sa prejaví iba ako „zlyhanie“ v kĺbe, keď pacient ohne nohu v oblasti kolena. Akútna trauma patelly sa prejavuje bolesťou, obmedzením pohybu, môže sa vyskytnúť opuch spôsobený hemartrózou.

Ako okamžite rozpoznať dislokáciu a nezameniť ju so zlomeninou, pozri v tomto videu:

Zvyčajná dislokácia kolena

Objavuje sa kvôli častému odlupovaniu patelly z fyziologického kanála sklzu, ktorý sa prejavuje vlastnými charakteristikami. Zvyčajne sa jedná o miernu bolesť, nepohodlie, v priebehu času sa vyvinie artróza. Táto patológia často postihuje deti a mladé ženy. Prvá epizóda môže byť sprevádzaná akútnou bolesťou, ohýbaním kolien, neschopnosťou narovnať nohu nezávisle. V budúcnosti už pacienti nebudú vyhľadávať lekársku pomoc, ale pripravia si pohár sami.

Príčiny výskytu obvyklej dislokácie v kolennom kĺbe sú:

 • zvýšená elasticita väzov,
 • patella nad obvyklou anatomickou polohou,
 • poškodený a nerozvetvený podporný väz patelly
 • sploštené klzné dráhy bedrovej kosti, kde sa nachádza drážka smerujúca k patelele.

Subluxácia kolena

V kolennej kosti sa tvorí subluxácia kolenného kĺbu a je spôsobená nadmerným natiahnutím alebo prasknutím patelárnych väzov, slabými femorálnymi svalmi, anatomickými abnormalitami v dolných končatinách. To vedie k nestabilite kolenného kĺbu a jeho subluxácii aj pri ľahkých zraneniach.

Príznaky: bolesť a typická prasklina v kolene počas pohybu, pocit nestability v patelle. V priebehu času vedie subluxácia kolena k artróze a synovitíde.

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne.

Vrodená dislokácia

Vrodená dislokácia kolena - závažná a zriedkavá patológia, ktorá sa vyvíja u plodu v druhom trimestri, je u dievčat diagnostikovaná častejšie. Je potrebné liečiť chirurgicky.

Patelárna dislokácia

Toto zranenie je často diagnostikované u ľudí, ktorí sa zaoberajú športom, vysokou fyzickou aktivitou. Je rozdelená do troch typov:

 1. Akútna dislokácia.
 2. Spätná dislokácia.
 3. Zvyčajná dislokácia patelly.

Dislokácia patelly pri prvom prejave sa vyznačuje silnou a silnou bolesťou, s miernym opuchom kolenného kĺbu a postupnou deformáciou kolena. Bolesť sa objaví pri každom pokuse o pohyb. Patella je premiestnená von, s časom sa môže vrátiť do fyziologickej polohy, čo nezrušuje návštevu u lekára.

Ako je diagnostikovaná

Diagnóza dislokácie kolena a jej typu sa vykonáva pomocou súboru opatrení:

 1. Anamnéza, vizuálne vyšetrenie, palpácia.
 2. Rádiografia, na určenie povahy vytesnenia a vylúčenie poškodenia kostí, diferenciálna diagnostika dislokácie kolena od poškodenia menisku.
 3. MRI alebo počítačový tomogram.
 4. Arteriogram - vykonávaný so symptómami poškodenia nervových ciev, aby sa objasnila prítomnosť vaskulárneho poškodenia.
 5. Ultrazvuk kĺbu, dopplerografia - na analýzu prietoku krvi.
 6. Neurologické vyšetrenie citlivosti kože.
 7. Kontrola prítomnosti periférneho pulzu - stanovenie cievnej priechodnosti.

Diagnóza by sa mala začať čo najskôr, hneď ako sa objavia prvé príznaky poškodenia kolena, pretože od toho závisí komplex terapeutických opatrení a načasovanie obnovy kolena.

Rehabilitácia a odporúčania

Rehabilitácia po liečbe zranenia kolenného kĺbu je zameraná na návrat plnej funkcie kĺbov a zahŕňa:

Vo fáze rehabilitácie liečby kolennej kompozície sa často používa masáž, ktorej podrobnú techniku ​​možno vidieť vo videu:

Cvičebná terapia môže byť účinná pri liečbe obvyklej dislokácie. Špeciálne navrhnutý súbor cvičení s pravidelným vykonávaním vám umožňuje obnoviť pohyblivosť kĺbov a svalov. Odporúča sa tiež chôdza, aby sa rozvíjali a posilňovali svaly okolo kĺbu. Pred prvým chodením sa na koleno aplikuje elastická bandáž.

Pacient je úplne uzdravený 3-4 mesiace po liečbe a rehabilitácii.

Prognóza liečby dislokácie kolena je priaznivá, ak sú dodržané nasledujúce odporúčania:

 1. Je potrebné vylúčiť ťažkú ​​fyzickú námahu, extrémne športy, vysoké skoky atď.
 2. Pred fyzickou námahou sa na fixáciu kolenného kĺbu položí obväz z elastického obväzu alebo kolennej podložky.
 3. В случае отека в конце дня колено можно слегка помассировать с использованием мазей, снимающих отек.
 4. Желательно избегать долгого стояния на ногах.

Pri včasnej a kompetentnej liečbe, následnej rehabilitácii a dodržiavaní všetkých odporúčaní prejde dislokácia kolenného kĺbu bez následkov a chronickej bolesti, koleno bude vykonávať rovnaké funkcie.

Ako je liečba s poškodením kolenného kĺbu, hovorí traumatologicko-ortopéd, kandidát lekárskych vied Jurij Konstantinovič Glazkov:

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život ...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti ...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí ...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli ...

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že existuje skutočne účinný liek na bolesť kĺbov! Prečítajte si viac >>>

Príčiny patológie

K dislokácii kolena zvyčajne dochádza z nasledujúcich dôvodov:

 • Zranenia pri športe (najčastejšie sú zranení bežci a cyklisti).
 • Padajúce z výšky na chodidlá, najmä na narovnané.
 • Nehody a dopravné nehody.

V niektorých prípadoch je príčinou poškodenia kolenného kĺbu slabosť väzivového aparátu spôsobená genetikou.

Charakteristické príznaky

Bez ohľadu na špecifický mechanizmus poškodenia je dislokácia kolenného kĺbu v typických prípadoch sprevádzaná týmito príznakmi:

 • Akútna bolesť v kĺbe, ktorá zostáva v pokoji a výrazne sa zosilňuje pohybom. Výskyt týchto príznakov je spôsobený priamym poškodením nervových vlákien.
 • Zhoršená mobilita. Dislokácia kolena je sprevádzaná buď výrazným poklesom amplitúdy pohybov, alebo úplnou neschopnosťou pohybovať nohou v kolene.
 • Strata citlivosti nôh. Toto je impozantný príznak, ktorý naznačuje poškodenie veľkých nervových kmeňov.
 • Opuchy kolien spojené so zníženou vaskulárnou integritou a krvácaním v kĺbovom tkanive, ako aj s vývojom počiatočných štádií zápalového procesu.

Keď je noha vykĺbená, koleno sa zdeformuje, v jeho prednej časti sa stanoví špicatý výčnelok (deformácia v tvare bajonetu). Z dôvodu silnej bolesti a nestability nie je možné oprieť sa o poškodenú nohu, narovnať sa a trochu skrátiť. Pri subluxácii nohy je noha mierne ohnutá.

Silná dislokácia dolnej časti pravej nohy

Pozastavenie hlavy fibuly sa môže prejaviť zreteľnou deformáciou oblasti pod patellou, určenou dotykom. Mimo spodnej časti kolena môžete cítiť a dokonca vidieť vyčnievajúcu hlavu kosti, ktorú je možné ľahko nastaviť, ale hneď potom zaujme svoju predchádzajúcu polohu, zatiaľ čo bolesť trochu stúpa.

Dislokácia hlavy fibuly na ľavej nohe

Ak bolo zranenie vážne, môže byť dislokácia sprevádzaná zlomeninami kostí nôh. Príznaky poškodenia sú v tomto prípade výraznejšie a okrem extrémne silnej bolesti zahŕňajú závažný opuch, výraznejšiu deformáciu a charakteristický zvuk trenia fragmentov kosti proti sebe (krepitus).

Diagnóza a možné komplikácie

Pri prvom podozrení na dislokáciu kolenného kĺbu by ste mali okamžite kontaktovať najbližšiu pohotovosť, kde lekári vykonajú počiatočnú diagnostiku poškodenia. Zahŕňa:

Vyšetrenie traumatológom. Špecialista zistí podrobnosti o výskyte úrazu, ako aj vizuálne vyhodnotí stav kolenného kĺbu.

Rádiografiu. Konečná diagnóza dislokácie v kolennom kĺbe môže byť stanovená iba na základe obrázka. Týmto spôsobom je tiež možné rozlíšiť toto zranenie od iných zranení (zlomeniny, prasknutia väzov, zranenia menisku a iné).

X-ray prednej a zadnej dislokácie dolnej časti nohy

Na základe získaných údajov sa rozhoduje o otázke ďalších terapeutických taktík. Čím skôr sa človek obrátil na traumatológa, tým väčšia je pravdepodobnosť úplného vyliečenia a väčšia pravdepodobnosť, že sa zabráni vzniku závažných následkov.

Neliečená dislokácia kolena môže byť komplikovaná:

 • Tvorba hematómov (obmedzená akumulácia krvi v mäkkých tkanivách končatiny).
 • Hemartróza - vyplnenie krvi kolenného kĺbu.
 • Paralytická deformácia chodidla, v ktorej visí a zle sa pohybuje, čo nevyhnutne vedie k zhoršeniu chôdze.
 • Gonartróza je chronické ochorenie, pri ktorom sa tkanivá kolenného kĺbu (kosti, menisky, väzivá, kapsuly kĺbov a ďalšie) ničia, oslabujú a strácajú svoju funkciu.

Na diagnostikovanie týchto komplikácií lekári používajú zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie a počítačovú tomografiu, elektroneuromyografiu (ENMG) a ďalšie výskumné metódy.

Pacient s magnetickou rezonanciou (MRI)

Dislokácia kolenného kĺbu vyžaduje chirurgickú liečbu, pretože toto poškodenie je sprevádzané poškodením nielen kĺbových tkanív, ale aj okolitých štruktúr - nervov, krvných ciev a ďalších.

Dislokácia nohy je veľmi vážne zranenie, pri ktorom existuje vysoká pravdepodobnosť vzniku šoku. Preto je v prvej fáze liečby nevyhnutná protikorózna liečba, ktorá zahŕňa:

Primeraná analgézia pomocou nesteroidných protizápalových liekov a narkotických analgetík.

Aplikácia pneumatiky z hýždia na chodidlo, vrátane, na znehybnenie končatiny.

Nastavenie kvapkadla na udržanie kardiovaskulárneho systému.

Je prísne zakázané korigovať dislokáciu kolenného kĺbu v pohotovostnej miestnosti, a to ešte viac samy o sebe - to je plné poškodenia chrbtových nervov a krvných ciev. Redukcia sa vykonáva v nemocnici v celkovej anestézii, aby sa obnovila integrita poškodených tkanív, po ktorej sa na končatinu nanesie sadra.

Ďalšia liečba môže byť konzervatívna alebo chirurgická. Lekári vám môžu dať čiastočné a šetrné zaťaženie na nohu iba 6 až 8 týždňov po redukcii. Najmenej 2 mesiace po operácii sa sadrový náter odstráni a začína sa obnovovacia doba, ktorá zahŕňa:

 • lekárska gymnastika
 • fyzioterapia,
 • kúpeľná liečba,
 • podporná lieková terapia.

Rehabilitácia po odstránení sadry. Pre zväčšenie kliknite na fotografiu

Aj po technicky úspešnom znížení dislokácie po odstránení sadry v kolennom kĺbe často zostáva nadmerná pohyblivosť a „uvoľnenie“ a noha stráca svoju podpornú funkciu. Preto sa v počiatočných fázach po zranení vykonáva rekonštrukčná („rekonštrukčná“) operácia, ktorej cieľom je stabilizovať štruktúry a tkanivá kolena, po ktorej nasleduje rehabilitácia.

Pri včasnom ošetrení v pohotovosti a včasnom chirurgickom zákroku je prognóza dislokácie kolenného kĺbu priaznivá. Závažnosť zranenia neumožňuje kolenám úplne sa zotaviť po prvýkrát, a preto sa krátko po premiestnení často vyžaduje druhá operácia.

Čím neskôr pacient začal liečbu, tým väčšie je riziko vzniku komplikácií, z ktorých najnápadnejší je traumatický šok, ktorý predstavuje priame ohrozenie života obete. V budúcnosti je pri oneskorenom ošetrení pravdepodobnosť úplného zotavenia kolena veľmi nízka.

 • VKontakte
 • facebook
 • cvrlikání
 • spolužiaci
 • Môj svet
 • Google+

V hornej časti komentára je posledných 25 blokov otázok a odpovedí. Galina Pivneva, vysokoškolské vzdelanie v oblasti ľudského zdravia, učiteľka základov zdravia, odpovedá na otázky pod prezývkou Alex admin.

Odpovede na komentáre zverejňujeme raz týždenne, zvyčajne v pondelok. Prosím, neduplikujte otázky - všetky sa k nám dostanú.

Dobré popoludnie, povedzte mi, prosím, stojí za to ísť k chirurgovi. Včera som ostro drepol do práčky, zatiaľ čo v drepe v kolene bola silná bolesť a pocit, že koleno neležalo vo svojom hniezde. Vstal som, roztiahol nohu, bol som rád, že som nemal bolesti, ale pocit, že kĺb nemal obvyklú polohu, neopustil. Pri nepohodlích pri chôdzi už nič viac nedokážem, ale už nemôžem drepnúť. Dnes koleno horí a je mierne opuchnuté, nie sú tam žiadne ostré bolesti, nepohodlie je prítomné pri chôdzi, pri drepe.

Ahoj, Ala. Áno, musíte ísť na klinické vyšetrenie u traumatológa alebo chirurga, vyzerá to, že máte poškodenie menisku.

Nateraz naneste na koleno 10, 2 - 3 krát za deň. Tým sa zníži zápal a opuch. Môžete pomazať masti, napríklad Diclofenac a / alebo Ibuprofen.

Ak máte skutočne poškodenie menisku, táto terapia pomôže zmierniť príznaky, ale nebude úplne vyliečiť. Na kontrolu neťahajte odbornú návštevu.

Ahoj, moja dcéra má 10 rokov na oboch kolenách, viditeľné sú zo strany hlavy fibuly. Ako by sa to trčalo. Nevšimol som si to predtým. Čo by to mohlo byť. Iba sa prihlásili k lekárovi. Hovorí, že to neubližuje.

Ahoj Ayym. Je možné, že ide iba o anatomickú štruktúru kostí vašej dcéry a nie je o tom nič vážne, najmä preto, že nespôsobuje žiadne bolesti ani nepohodlie. Nemôžete určiť prostredníctvom internetu.

Dobrý deň pre vás!
Bojoval s priateľom, ktorý prevýšil moju váhu o 30 kg a celú moju váhu padol na moju pravú nohu dovnútra.
V kolene bola kŕč a bolesť - myslel som si, že to bola zlomenina. Pokúsil som sa oprieť o nohu, potom som urobil pár krokov a uvedomil som si, že nedošlo k zlomeninám. Ochladil sa a potom na noc pripravil ocot. V noci a ráno bola v kĺbe bolesť. Môžem ísť, ale kulhá. Koleno je mierne opuchnuté. Musíte odísť v nedeľu (každý druhý deň) a teraz nie je možné úplne skontrolovať a podrobiť sa liečbe.
Povedzte mi, prosím, čo s kolenom, podľa vášho názoru, a čo môže byť, ak necháte všetko tak, ako je. Ak odídem, potom to, čo nemôžete urobiť, musíte urobiť s nohou.

Ahoj Mark. Zdá sa, že máte poškodenie menisku. Na objasnenie je potrebná rádiografia alebo MRI, klinické vyšetrenie traumatológa alebo chirurga. V takýchto prípadoch je spoj znehybnený aspoň elastickým obväzom, ktorý je rozmazaný mastí, napríklad Quick-gel. Ak je meniskus vážne (úplne) poškodený, je potrebný chirurgický zákrok. Požiadajte o vyšetrenie kliniku.

Vďaka za priania, buď zdravý!

ahoj
Mám otázku o nohe. Spadol po schodoch, myslel si na dislokáciu. Šli sme do zranenia, oni ma tam počúvali, povedala som im, že moja noha bola nejako pokrivená. hovoria - urobíme röntgen, uvidíme všetko. Videli sme zlomeninu krku holennej kosti. Sadrové odliatky. Po dobu 5 týždňov.
Odstránili obsadenie, urobili röntgen. Povedali, že krtek sa rozrástol dobre. Masť tam hovorila čo atď.
S radosťou sa vrátil domov. Zložil nohavice, pozrel som - a noha (pravá) je stále krivka. to je ako zátvorka (a zakrivená dovnútra. Keď som odstránil sadru, nevenoval som pozornosť, pretože som sa veľa obával.
Opäť platí, že prídeš do zranenia? Napísali ma bez toho, aby sa pozreli na moju nohu, ale jednoducho na röntgen.

Čo robiť A čo ma čaká.

Ahoj, Cyril. Ak kosť nerástla správne správne, je nanešťastie zlomená a nanešťastie sa znovu nasadzuje omietka. Ste si však istí, že noha bola pokrivená? Možno sa to stále zdá? Najskôr kontaktujte tohto špecialistu s týmto problémom, nechajte ho vykonať klinické vyšetrenie.

Ahoj, môj syn sa už 12 rokov zapája do freestyle wrestlingu. Na pravom kolene holenná kosť ukazuje, že kosť vyčnieva mierne hore.

Nurlan, ukáž chlapcovi ortopeda alebo chirurga, urob röntgen. Je možné, že má takú individuálnu štruktúru, najmä ak nejestvuje žiadna bolesť a nepohodlie, ale pri kontrole to neuškodí. Potrebujete vyšetrenie na plný úväzok.

ahoj 14-ročné dievča malo na pravej nohe dislokovanú kolennú kosť. Okamžite kontaktovala, samotný pohár bol na svojom mieste. 4-krát bola tekutina vyprázdnená pod pohárik. Opuch zmizol, ale bolesť pretrváva, noha bola okamžite omietnutá. Môže to byť komplikácia, lekár nič nevysvetľuje. rada ako byť?

Dobrý deň, Reseda. Spravidla k dislokácii kolena dochádza v dôsledku posunu kĺbového povrchu jednej kosti relatívne k podobnému povrchu druhej kosti a často s posunom, prasknutím alebo iným poškodením väzivového aparátu. V tomto prípade sa objaví opuch, končatina je zdeformovaná, stráca funkčnosť. Poranenie tohto druhu môže byť tiež sprevádzané poškodením kapsuly kĺbu, nervov, krvných ciev, menisku. A ak je diagnostikovaná obvyklá dislokácia kolenného kĺbu, nežiaducim dôsledkom zranenia môže byť progresívna artróza.

Preto bude okrem odliatku omietky potrebné zaobchádzať aj so spojom dobre. Veľmi často sa po jednom dislokácii objaví druhá, tretia, pretože väzy sú natiahnuté. Keď je omietka odstránená, požiadajte o komplexné ošetrenie: fyzioterapiu, chondroprotektory (zvnútra a zvonka), aplikácie s bischofitom atď. Aby ste mohli vopred posúdiť, ako sa bude kĺb správať v budúcnosti, nikto nemôže jednoznačne posúdiť, preto vám neodpovedajú.

Ďakujem Išiel som k traumatológovi. Hlava je na svojom mieste, problémy so spojovacou kapsulou. Súhlasím - samoliečba je zlá. Podnikal by.

Dobré popoludnie
V dôsledku športového zranenia pred dvoma rokmi sa poškodil laterálny meniskus. Pred šiestimi mesiacmi som sa rozhodol pre operáciu (bolesť pri chôdzi nezmizla a kĺb sa začal blokovať aj pri nosení obuvi). Uskutočnila sa resekcia zadného rohu vonkajšieho menisku. Uplynulo šesť mesiacov, koleno bolelo. Išiel som k osteopatovi a diagnostikovali ma dislokácia hlavy fibuly. Hlava sa drží dopredu a hore, bočný väz je napnutý a zapálený. Hovorí, že sa to stalo aj pri zranení menisku. Manipulácie vložili hlavu na miesto (došlo k cvaknutiu). Bolesť okamžite zmizla a normálne kráčala. Ďalšie vzdelávanie. Po poslednom (drep, skákanie z polo-drepu, skákanie cez švihadlo, skákanie v člne) sa hlava opäť vysunula. Bolesť sa vrátila.
Povedzte mi, ako ho vložiť na svoje miesto? Aká je technika manipulácie?
Ako to chápem, riziko subluxácie je teraz konštantné. A na osteopat nie je vždy možné sa dostať.

Sarybai, v žiadnom prípade neodporúčam, aby sa moji pacienti snažili dať kĺb na svoje miesto sám. V takom prípade môžete a mali by ste kontaktovať pohotovostnú službu alebo zavolať sanitku. V každom prípade je potrebné poradiť sa s odborníkom - chirurgom alebo traumatológom, aby vás vyšetrili a predpísali primerané ošetrenie.

Pin
Send
Share
Send
Send