Užitočné tipy

10 rýchlych spôsobov, ako zlepšiť výkon počítača

Pin
Send
Share
Send
Send


Dobré popoludnie, priatelia. Všetci používatelia počítačov chcú, aby ich pracovné plochy vyzerali krásne, existuje veľa tém, krásne skratky a ďalšie. Závisí to od vizuálnych efektov. Konkrétne funkcie systému Windows, ktoré nám poskytujú tieň na obrazovke, animáciu, výstup miniatúr, plynulé posúvanie, tieň pod pažou a ďalšie.

V skutočnosti si môžete z internetu stiahnuť rôzne ďalšie vizuálne efekty. Teraz existuje pomerne málo stránok, ktoré poskytujú podobné služby. Inými slovami, nainštalujte do počítača ďalší softvér. Najčastejšie ľudia nastavujú krásne hodiny v pravom hornom rohu a kalendár. Tiež rôzne časovače alebo program, ktorý usporiada všetky skratky do jedného riadku atď.

To všetko je, samozrejme, dobré, ale iba ak máte celkom chladný a moderný počítač. Ale ak váš počítač nie je taký nový? Alebo dokonca starý? V takom prípade všetky tieto animačné efekty spomaľujú počítač. Počítač sa nielenže začne načítavať pomalšie, ale aj pomalšie.

Keďže vizuálne efekty vyžadujú ďalšie prostriedky procesora. Váš počítač sa môže veľmi spomaliť, preto vám odporúčam vypnúť vizuálne efekty, ale iba niekoľko.

Ak ich všetky zakážete, váš systém bude podobný systému Windows 95, ktorý mal dosť nudné rozhranie. Osobne sa mi nepáči tento systém, aj keď to veľa ľudí robí.

Vypnite vizuálne efekty

Po prvé, ak váš systém nie je originálny, ale kombinovaný, vývojári s najväčšou pravdepodobnosťou pridali ďalšie programové doplnky, ako sú hodinky a ďalšie. Nemá v nich zmysel.

Takže vypnite všetky prebytočné údaje. Uvidíte, koľko ďalších gadgetov môže byť. Nepotrebujú nás. Vidíme hodiny vpravo dole. Odstránil by som ich všetky, nechal som iba skratky programu. Takže musíme vstúpiť do funkcie vizuálnych efektov. Na všetkých systémoch Windows sú podobné a sú približne rovnaké. Ako príklad uvediem systém Windows 10.

Kliknite pravým tlačidlom myši na tlačidlo „Štart“ a vyberte kartu „Systém“. V okne, ktoré sa otvorí, v ľavom stĺpci vyberte položku „Rozšírené systémové nastavenia“.

Otvoríme nové okno, v ktorom vyberieme menu navyše. Potom nad blokom „Výkon“ kliknite na tlačidlo „Možnosti“.

Ďalej v novom okne vyberte ponuku „Vizuálne efekty“. Potom začiarknite políčko vedľa príkazu „Špeciálne efekty“.

Ak zvolíme možnosť „Zabezpečiť čo najlepší vzhľad“, začiarkneme všetky efekty. Pracovná plocha sa stane krásnou, ale zaťaženie procesora sa zvýši. V dôsledku toho bude načítanie počítača trvať dlho.

Ak vyberiete najlepší výkon, odstránia sa všetky konektory, a preto sa vaša pracovná plocha bude podobať Windows 95. Pozorne si prečítajte každý z efektov. Premýšľajte o tom, čo potrebujete a bez ktorých môžete robiť.

Alebo iba začiarknite políčka, ktoré mám na snímke obrazovky. Potom kliknite na Použiť a OK. Po vykonaní akcií sa preto pozorne pozrite na svoju pracovnú plochu. Ak vám jeho vzhľad dobre vyhovuje, dokončili ste svoju úlohu, ak nie, môžete vrátiť všetky začiarknutia na svoje miesto.

Potom bude možné jedenkrát naraz odstrániť a skontrolovať, či sa vám tento typ pracovnej plochy páči alebo nie. Všetko záleží na vašom vkusu a výkone vášho počítača. Veľa šťastia!

Ako zakázať vizuálne efekty v systéme Windows 10

Klikneme na ponuku „Počítač“, potom na „Vlastnosti“ a potom máme veľké okno „Ovládací panel“. Musíme kliknúť na príkaz „Rozšírené nastavenia systému“.

Otvorí sa okno, v ktorom musíme v ponuke „Rozšírené“ vybrať podponuku „Výkon“, príkaz „Parametre“.

Otvorí sa okno, v ktorom zvážime, ktoré parametre potrebujeme. V zásade vám odporúčam zvoliť tie isté ako v systéme Windows 7. Pozerajte sa na svoj počítač a pre pohodlie pracujte za ním, pretože vzhľad pracovnej plochy závisí predovšetkým od vizuálnych efektov.

Nájdite náročné programy

Váš počítač je pomalý, ak niečo intenzívne využíva svoje zdroje. Ak k spomaleniu došlo veľmi náhle, môže nejaký runaway proces použiť napríklad 99 percent zdrojov procesora. Je možné, že aplikácia zaznamená únik pamäte a používa veľké množstvo pamäte, čo núti systém prejsť na súbor na výmenu disku. Na druhej strane aplikácia môže disk aktívne používať, čo spôsobuje spomalenie v iných programoch, ktoré tiež vykonávajú operácie so súbormi na disku.

Ak chcete objaviť náročné aplikácie, otvorte Správcu úloh. Môžete kliknúť pravým tlačidlom myši na panel úloh a vybrať položku „Správca úloh“ alebo stlačiť klávesovú skratku Ctrl + Shift + Escape. Vo Windows 8, 8.1 a 10 má nový Správca úloh aktualizované grafické rozhranie, v ktorom sú zvýraznené aplikácie, ktoré spotrebúvajú veľké množstvo prostriedkov. Kliknutím na nadpisy „CPU“, „Pamäť“, „Disk“ zoradíte zoznam aplikácií podľa kritérií spotreby príslušných zdrojov. Ak niektorá aplikácia používa príliš veľa prostriedkov, môžete sa pokúsiť zatvoriť ich obvyklým spôsobom, ale ak sú tieto pokusy neúspešné, vyberte aplikáciu a v kontextovej ponuke kliknite na položku „Odinštalovať úlohu“.

Zatvorte programy na systémovej lište

Mnoho aplikácií beží na pozadí a ich ikony sa zobrazujú na systémovej lište alebo rovnocenne v oblasti oznámení na paneli úloh. Tieto programy sa zvyčajne spúšťajú pri spustení systému a pokračujú v práci na pozadí. Ikony je možné skryť v ďalšom okne, ktoré sa vyvolá kliknutím na šípku v pravom dolnom rohu obrazovky. Kliknite na šípku vedľa systémovej lišty, kliknite pravým tlačidlom myši na momentálne nepoužívané aplikácie a výberom položky Zavrieť uvoľnite zdroje.

Zakážte programy pri štarte

Ešte účinnejšie je zabrániť automatickému spusteniu aplikácií, keď sa systém zavedie, aby sa ušetrili prostriedky pamäte a procesora, a zároveň sa zrýchli proces autorizácie v systéme.

Windows 8, 8.1 a 10 majú teraz v Správcovi úloh zabudovaný vlastný Správca spustenia. Pravým tlačidlom myši kliknite na panel úloh a vyberte položku Správca úloh alebo stlačte klávesovú skratku Ctrl + Shift + Escape. Prejdite na kartu „Spustenie“ a vypnite aplikácie, ktoré nepoužívate. Systém Windows vám povie, ktoré aplikácie spomaľujú proces spúšťania vášho počítača najviac.

Vypnite vizuálne efekty

Používatelia systému Windows používajú veľké množstvo animácií, ktoré spomaľujú počítač. Napríklad Windows môžu pri deaktivácii animačných efektov okamžite skryť a otvoriť okná.

Ak chcete zakázať animácie, stlačte kombináciu klávesov Windows + X alebo kliknite pravým tlačidlom myši na tlačidlo ponuky Štart a vyberte položku Systém. Potom kliknite na odkaz „Rozšírené systémové parametre“ a kliknite na tlačidlo „Parametre“ v časti „Výkon“. Potom vyberte možnosť „Zabezpečiť najlepší výkon“, ak chcete zakázať animácie, alebo možnosť „Špeciálne efekty“ a ručne upravte požadované efekty. Napríklad vypnite „Animácia okien pri minimalizácii a maximalizácii“, aby ste okamžite skryli a otvorili okná.

Zakázať nepotrebné rozšírenia prehliadača

Ak často používate prehliadač, môže to vážne ovplyvniť systém. Používajte čo najmenej rozšírení a doplnkov - môžu spomaliť systém a spotrebovať veľa pamäte.

Prejdite na stránku so zoznamom nainštalovaných rozšírení prehľadávača a odstráňte doplnky, ktoré nepoužívate. Zvážte tiež, či na spustenie voliteľného obsahu potrebujete spustiť rozšírenia. Napríklad zabránením zobrazovania obsahu Flash môžete vážne ušetriť prostriedky procesora.

Skontrolujte, či váš systém neobsahuje malware a adware

Vždy existuje šanca, že počítač je pomalý v dôsledku aktívneho škodlivého softvéru, ktorý beží na pozadí. Dôvodom poklesu výkonu nemusí byť klasický malware, ale adware, ktorý interaguje s prehliadačom a monitoruje aktivitu používateľov pridávaním reklám.

Ak chcete dosiahnuť maximálnu bezpečnosť, prehľadajte počítač pomocou antivírusového programu. Na tieto účely môžete použiť bezplatný skener Malwarebytes Anti-Malware, ktorý detekuje najviac potenciálne nežiaduce programy, ktoré iné antivírusové riešenia ignorujú. Tieto typy hrozieb obvykle pri inštalácii iného softvéru preniknú do počítača. Ak chcete zabrániť ich inštalácii, môžete použiť pomocný program Unchecky.

Uvoľnite miesto na disku

Ak je pevný disk takmer úplne zanesený súbormi, počítač môže bežať výrazne pomalšie. Disk by mal mať vždy voľný priestor potrebný na normálnu prevádzku systémových služieb. Ak chcete odstrániť odpadky, nemôžete nainštalovať riešenia tretích strán - vstavaná systémová utilita „Čistenie disku“ dokonale zvláda túto úlohu.

Defragmentujte pevný disk

Defragmentácia pevného disku nemá veľký zmysel v moderných systémoch Windows. Novšie OS automaticky defragmentujú mechanické pevné disky na pozadí. SSD alebo SSD nemusia byť vôbec defragmentované, hoci moderné Windows ich tiež môžu optimalizovať.

Vo väčšine prípadov sa nemusíte starať o defragmentáciu archívov. Ak však intenzívne používate tradičné pevné disky, napríklad kopírujete veľkú databázu alebo gigabajty súborov počítačových hier - môžu sa fragmentovať, pretože systém Windows nedokázal vykonať optimalizáciu. V tomto prípade môže užívateľ nezávisle otvoriť nástroj na defragmentáciu a skontrolovať, či je súbor defragmentovaný. Ak takáto potreba existuje, môžete operáciu začať násilne.

Odstráňte nepoužité programy

Otvorte ovládací panel, prejdite do časti Programy a funkcie a skontrolujte zoznam všetkých nainštalovaných programov. Ak nepoužívate žiadne programy, ich odstránenie môže viesť k zlepšeniu výkonu. Stáva sa to v prípadoch, keď nechcený program spustí procesy na pozadí, zaregistruje sa pri spustení systému, integruje svoje príkazy do kontextovej ponuky Prieskumníka a vykonáva niektoré ďalšie akcie. Toto opatrenie tiež pomôže uvoľniť miesto na pevnom disku, aby sa zvýšila bezpečnosť systému - napríklad, ak nepoužívate Javu, môžete komponent určite odstrániť, pretože v prípade predčasnej aktualizácie môže obsahovať chyby.

Obnovte pôvodný stav počítača alebo preinštalujte systém Windows

Ak všetky tieto odporúčania problém nevyriešia, zostáva jedným veľmi efektívnym riešením - nasadenie novej inštalácie systému Windows.

Na moderných systémoch Windows 8, 8.1 a 10 je získanie počiatočného stavu systému veľmi jednoduché. Nemusíte používať inštalačné médium systému a preinštalovať systém Windows. Namiesto toho môžete použiť možnosť na obnovenie pôvodného stavu systému, ktorý je zabudovaný v systéme. Táto operácia je podobná preinštalovaniu systému Windows a počas jeho vykonávania sa odstránia všetky nainštalované programy a nastavenia systému, aj keď je možné uložiť osobné súbory.

Ak počítač stále používa klasický pevný disk s mechanickými časťami, skúste prepnúť na disky SSD alebo aspoň uistite sa, že váš ďalší počítač má disk SSD. Táto aktualizácia vedie k významnému zvýšeniu výkonu systému. V čase, keď väčšina používateľov pri vykonávaní základných úloh nevšimne rozdiel medzi procesormi a grafickými kartami, jednotka SSD ponúka vážne zvýšenie výkonu systému.

Našli ste preklep? Zvýraznite a stlačte Ctrl + Enter

Pin
Send
Share
Send
Send