Užitočné tipy

Ako sa stať jazzovým hudobníkom

Pin
Send
Share
Send
Send


- Jazz je medzi niektorými poslucháčmi nepriateľský a je vnímaný ako príliš sofistikovaný a zároveň nudný. Iní so zvukmi jazzu si pamätajú jasné spomienky na pozeranie starých dobrých amerických filmov. Jazz je celý hudobný vesmír. Rovnako ako vo vesmíre klasickej hudby tu nájdete niečo pre seba.

- Toto je, samozrejme, zvláštne, ale možno začať s niečím jednoduchším? Čo je to obyčajne jazz?

Jazz je hudba, v ktorej je improvizácia a hojdačka. Swing je špeciálna rytmická pulzácia, ale aj jazzový štýl a tanec. Obdobie popularity tohto štýlu sa nazýva „Swing éra“. Bol to čas veľkých orchestrov a čas, keď sa jazz stal populárnou hudbou. Po špičke popularity v 20. - 30. rokoch. 20. storočie začalo pomaly upadať a udržiavanie veľkých orchestrov bolo čoraz ťažšie.

Najlepší hudobníci, vrátane vodcov orchestrov, začali zostavovať malé súbory a tento druh komorného hojdania sa nazýval „mainstream“, čo znamená mainstream. Zahŕňa sériu koncertov a nahrávok „Jazz pri filharmónii“, ktoré vytvoril známy jazzový producent Norman Granz v rokoch 1944 až 1983. Členmi JATP bolo veľa vynikajúcich hudobníkov, ako napríklad Coleman Hawkins, Billie Holiday, Ella Fitzgerald, Oscar Peterson, skupina MJQ a mnoho ďalších.

- Jazzové štandardy. Čo je to?

Nazývajú sa tiež vždyzelenými, to znamená vždyzelenými zásahmi. Témy, ktoré nikdy nevypršia. Jazzoví hudobníci sa učia o týchto témach a často vystupujú a ponúkajú nové jedinečné variácie. Jazzové štandardy sú v skutočnosti ďalším spôsobom, ako spoznať jazz. Napríklad zoznam 50 jazzových štandardov, ktoré vám pomôžu začať. Môžete nájsť a porovnať predstavenia tej istej témy od rôznych hudobníkov na rôznych nástrojoch. Môže to byť celkom zábavné!

- Okeya ... A aké iné spôsoby spoznávania jazzu existujú? Možno knihy, filmy?

Áno, existuje veľa zaujímavých jazzových príbehov. Napríklad celovečerný film „Bird“ o Charlie Parkerovi. Saxofonista Charlie Parker je považovaný za druhého po Louise Armstronga a zatiaľ posledného génia v jazze. Zároveň to však bola veľmi kontroverzná postava.

Klavirista Oscar Peterson hovoril zaujímavo o živote v JATP vo svojej autobiografii Jazz Odyssey.

A sú tu dokumentárne série Ken Burnsa, The History of Jazz. Má veľa jedinečných snímok a fascinujúci príbeh, ktorý vás upovedomí.

Pin
Send
Share
Send
Send