Užitočné tipy

Ako čistiť štiku

Pin
Send
Share
Send
Send


Ako vyrezať šťuku na filé bez kože a kostí a zároveň nepropiť celú kuchyňu rybími šupinami. Je to celkom jednoduché, ak ste rezať šťuku prvýkrát, dám vám niekoľko tipov. Najskôr uchopte tesný plastový vak na čistenie. Ak čistenie ihneď odstránite z vrecka, nepríjemná vôňa rybích drobov sa nebude šíriť po celej kuchyni. Po druhé, vyberte mrazené ryby z mrazničky na 5-6 hodín, vložte do panvice a nechajte ich v chladničke. Po tretie, na čistenie rýb potrebujete plytkú nádrž alebo tesný korok, ktorý môže uzavrieť otvor v dreze - je lepšie očistiť šupiny od vody.

Rezanie jednej ryby bude trvať asi 15 minút.

Zloženie a príslušenstvo:

 • šťuka - 1 ks.,
 • nožnice na ryby,
 • malý ostrý nôž.

Ako rezať šťuky na filé

Na filé môžete rezať ktorúkoľvek šťuku, ale je lepšie dať prednosť väčším vzorkám s hmotnosťou od 1,5 kilogramu. Malá šťuka sa môže vyprážať alebo variť celá, samozrejme, vopred čistená.

Na prácu potrebujete nožnice na ryby alebo obyčajné veľké nožnice - sú vhodné na orezanie plutiev. Malý ostrý nôž a obyčajný ostrý kuchársky nôž na rezanie. Nalejte studenú vodu do umývadla alebo do veľkej nádrže, dajte ryby. Pod vodou čistíme váhy ostrým nožom, takže váhy nebudú lietať okolo kuchyne.

Potom odrežte plutvy nožnicami, odrežte hlavu a odstráňte vnútro. Všetky čistenia sa okamžite posielajú do hustej plastovej tašky, aby sa rybí duch nerozširoval po celom dome.

Ruky pomocou malého noža odstránia kožu z rýb. Kožu môžete odstrániť pančuchami, ak pripravujete vypchatú šťuku alebo urobíte rez pozdĺž chrbta a odstránite ju po častiach.

Pomocou ostrého noža oddeľte filé od hrebeňa. Filet dôkladne opláchnite. Z hrebeňa a hlavy si môžete uvariť chutné ucho alebo variť vývar z rýb.

Natiahneme prsty pozdĺž filetu, ak je to potrebné, malé kosti odstránime pinzetou.

Hotový filet je vhodný na varenie kotletiek a plnených rýb. Filet možno tiež zmraziť predbalením do vrecka s klipom.

Predbežná príprava

Pred prerezaním šťuky musíte poznať pravidlá prípravy. Jatočné telo nemôžete držať tak, že si prsty vtlačíte do úst, pretože v ústach rýb je veľa ostrých zubov, ktoré môžu ľahko poškodiť ruku. Rovnako ostré hroty sa nachádzajú na žiabroch rýb. Správne vyčistite šťuku, držte chvost, takže ju musíte posypať soľou.

Doska by mala ležať nehybne na pracovnej ploche, takže je lepšie položiť pod ňu papierové utierky, pričom doska je vhodnejšia ako plast alebo sklo, pretože tieto materiály neabsorbujú pachy. Na zvládnutie rýb musí byť nôž dobre naostrený. Čepeľ by mala byť vybraná široko a rukoväť je pohodlná.

Odstránenie mierky

Rýchlo vyčistite šťuku, ktorá vám pomôže poznať určité pravidlá:

 • Jatočné telo dôkladne umyte. Rybu držíme za spodnú časť chvosta a moríme nôž, aby ste zbavili mŕtve telá váh a pohybovali sa od chvosta k hlave. V takom prípade musí byť nôž udržiavaný naklonený tak, aby váhy nepretáčali.
 • Nožnice na rezanie plutiev rýb blízko pokožky. Ak chcete prerušiť chrupavku medzi hlavou a bruchom, otočte šťuku s hlavou smerom k sebe a vykonajte vpich v blízkosti hlavy. Ďalej, postupujúc k chvostu, musíte sa s istotou prerezať cez brušnú dutinu a snažiť sa nepoškodiť vnútornosti.
 • Vezmite gibletov a rozrežte žiabre dlhým úzkým nožom. Nakoniec odstráňte vzduchové bubliny a odstráňte belavý film, ktorý prechádza celou chrbticou. Potom sa jatočné telo musí dôkladne umyť zvnútra a zvonka zo všetkých škvŕn a krvných zrazenín. V tomto okamihu je čistenie ukončené.

Vôňa rýb je silne absorbovaná na povrchu a spracovanie octom pomôže ju odstrániť.

Prípravné práce

Ak je to možné, v teplejšom období je potrebné ryby čistiť na ulici, kde nie sú problémy so šupinami a odletujú sprejom. V kuchyni je potrebné pred vyčistením šťuky pripraviť miesto a potrebné príslušenstvo vopred, aby ste si počas práce nemuseli niekoľkokrát umývať ruky.

 1. Všetko náradie a príslušenstvo by ste mali úplne odstrániť z rezacieho stola a vedľa neho plynový sporák, je lepšie zakryť kachle a nábytok vedľa nich papierom alebo polyetylénom.
 2. Úplne vyprázdnite umývadlo, pripravte korok tak, aby ste do umývadla mohli čerpať vodu (alebo použite veľkú nádobu).
 3. Vytvorte dosku dostatočnej veľkosti. Je žiaduce, aby bol vyrobený z plastu alebo skla. Do stromu sa vstrebáva zápach rýb, ktorý sa potom ťažko zbaví.
 4. Aby doska počas prevádzky nekĺzala na dosku, môžete pod ňu vložiť mokrý uterák alebo starý uterák.
 5. Budete potrebovať rezací nôž, pokiaľ možno so širokou čepeľou. Môžete vyčistiť šťuku rovnakým nožom, ale je vhodnejšie použiť špeciálny čistiaci prostriedok, ktorý si môžete kúpiť v železiarstve. Najlepšie, ak sa dodáva s nádobou na váhy.
 6. Ručné pracovné rukavice (aspoň vľavo) uľahčia držanie rýb a znížia pravdepodobnosť zranenia.
 7. Môžete si vyrobiť niekoľko štipcov hrubej soli. Ak s ňou posypete chvost šťuky, nebude počas prevádzky z vašich rúk vytĺcť.

Je vhodné vykonať tieto prípravné práce pri rezaní rýb, ktoré nie sú očistené od vodného kameňa.

Ako vyčistiť šťuku

Šťuka nemá na plutvách také ostré chrbty, ako sú ostrieža, rukoväť alebo ostrieža. Ale toto je dravá ryba. V ústach sú v niekoľkých radoch ostré ako ihly ohnuté smerom dovnútra, čo môže byť vážne poškodené. Pri odstraňovaní žiabrov je potrebné postupovať opatrne, pretože majú tiež ostré hroty.

S určitými schopnosťami môžete rýchlo vyčistiť šťuku:

 • Najskôr musíte ryby dobre opláchnuť, aby ste z nej vypláchli priliehajúcu špinu a hlien.
 • Aby ste sa vrhali do kuchyne, je lepšie šťuku vyčistiť pod vodou. Za týmto účelom napĺňajte umývadlo alebo vhodnú širokú misku do polovice, ponorte do nej ryby a vyčistite ich pod vodou.
 • Držiac rybu za chvostom, nožom so širokou čepeľou, sa zo všetkých strán čistia zametavé pohyby proti šupinám šťuky. V takom prípade by sa mal nôž pohybovať pod ostrým uhlom k telu ryby. V tomto prípade váhy prakticky nelietajú, ale ležia na čepeli noža. Ešte lepšie je použiť špeciálny čistič.
 • Potom odstráňte plutvy. Môže sa to stať nožom, ktorý sa odreže v smere od chvosta k hlave alebo nožnicami do kuchyne.
 • Odrežte chrupavku medzi hlavou a bruchom, potom by sa malo brucho starostlivo otvoriť. Ak to chcete urobiť, držte hlavu šťuky k sebe ostrou špičkou noža a prepichnite kožu v blízkosti hlavy (nemala by sa robiť hlboká punkcia, pretože môže dôjsť k poškodeniu žlčníka) a pri udržiavaní čepele v miernom svahu odrežte brucho na konečník a snažte sa dostať dovnútra čo najmenšie. Ak sa všetko urobí správne, obsah vnútorností nezafarbí brušnú dutinu. Okrem toho, ak je vo vnútri rýb kaviár, nepoškodí sa ani ho možno použiť na prípravu chutných pochúťok.
 • Odstráňte droby z konečníka na hlavu. Po dosiahnutí hlavy je potrebné sa pokúsiť oddeliť žiabre a odrezať ich špičkou noža blízko hlavy a bočnej chrupavky. Potom sa vnútornosti spolu s žiabre voľne odstránia z jatočného tela.
 • Pike by mala vyšetriť veľká šťuka. Ak nie je poškodený žlčník, môžete pečeň oddeliť a použiť na jedlo.
 • V poslednej fáze by ste mali odstrániť vzduchové bubliny (biely film pozdĺž hrebeňa) a krvná zrazenina pod ňou.
 • Zostáva umývať brucho a opláchnuť samotnú šťuku zvonku.

Ako je zrejmé z opisu, pri čistení šťuky nie je nič zložité.

Malo by sa pamätať na to, že čerstvá šťuka sa čistí lepšie ako ľahká ležanie na vzduchu. Mrazené ryby by sa mali okamžite očistiť, len čo sa šupiny a pokožka rozmrznú, bez čakania na úplné rozmrazenie šťuky.

Užitočné vlastnosti rýb

Pike označuje sladkovodné ryby z rodiny šťuka. Jeho dĺžka môže byť asi 150 cm a hmotnosť - od 2 do 35 kg. Jej mäso je celkom uspokojivé a nízkokalorické. Najchutnejšie mäso mladej šťuky s hmotnosťou 2 až 2,5 kg, je veľmi šťavnaté a nežné. Väčšie ryby majú menej nasýtenú a výraznú chuť, ale používajú sa aspoň na prípravu rôznych pokrmov. Plnená šťuka je obzvlášť populárna.

Výhody mäsa z šťuky pre ľudské telo je ťažké preceňovať. Prejavuje sa v nasledujúcich vlastnostiach:

 1. Má nízky obsah kalórií: 100 g mäsa obsahuje iba 84 kcal a asi 3% tuku.
 2. Pôsobí ako prírodné antiseptikum, oveľa užitočnejšie ako chemické. Bojuje proti všetkým druhom infekcií a posilňuje imunitu.
 3. Vďaka obsahu vitamínov, mikro a makro prvkov je šťuka mimoriadne užitočná.

Skutočnosť, že táto ryba je okrem vynikajúcej chuti skutočným skladom vitamínov a živín, z nej nepochybne robí jeden z najbežnejších a najobľúbenejších dobrôt.

Tí, ktorí sa prvýkrát rozhodli vyskúšať túto rybu, majú v porovnaní s inými druhmi rýb záujem o to, koľko kostí je v šťave. V skutočnosti je v hrebeni rozvetvených dosť tenkých kostí. Dá sa porovnávať s rybami z rodiny cyprinidov z hľadiska stupňa kostnatosti. Z tohto hľadiska je vyprážané veľmi zriedka.

Oddeľte filé

Šťuka z mäsa robí vynikajúcu mletú rybu. Okrem toho je možné kúsky tejto ryby upiecť v cestíčku. V obidvoch prípadoch budete potrebovať čistý filet. Je potrebné poznamenať, že nie je ťažké rezať šťuky a oddeliť kosti. Ak máte zručnosti, môžete to urobiť veľmi rýchlo - za pár minút. Okrem toho sa rovnakým spôsobom režú aj iné druhy rýb. Postup je nasledujúci:

 1. Hlava môže byť oddelená od tela, takže je pohodlnejšie pracovať, aj keď to nie je potrebné.
 2. Jatočné telo by sa malo položiť na svoju stranu chrbtom k sebe a pri držaní jatočného tela urobte rez pozdĺž hrebeňa ostrým nožom, obchádzajúc chrbtovú plutvu obchádzajúc zhora (potom budú miechové kosti pod čepeľou noža).
 3. Pri niekoľkých ľahkých pohyboch by sa čepeľ noža mala prehlbovať v hornej polovici jatočného tela, až kým nebudú rebrá cítené pod ňou. Práca by sa mala vykonávať opatrne, aby sa neznížili.
 4. Umiestnením roviny noža rovnobežne s rebrami z nich vyberte mäso.
 5. Po oddelení filé v hornej polovici zdvihnite ruku a položte čepeľ rovnobežne s rovinou stola a kolmo na hrebeň a odrežte mäso od chvosta.
 6. Jatočné telo otočte a podobne odstráňte filé z druhej polovice.

Hlava a hrebeň nemusia byť vyhodené. Sú užitočné na varenie rybej polievky, hodgepodge alebo vývaru.

V šťave je veľa malých kostí, ale môžete sa ich ľahko zbaviť. Pri príprave mletého mäsa sa musí mäso dvakrát roztočiť v mlynčeku na mäso, potom sa zmieša s cibuľou, soľou a nechá sa niekoľko minút odstáť. V uvarených mäsových guľkách nebudú kosti.

Ak plánujete variť filé na plátkoch, potom niekoľko minút pred varením, musíte ich posypať citrónovou šťavou a soľou. Soľ a šťava rozpustí malé kosti.

V šťave nie je prakticky žiaden tuk, ale zároveň je bohatá na bielkoviny. Mäso tejto ryby je nielen veľmi užitočné, ale aj veľmi chutné. Šťuka má špecifický zápach, je dosť ostrá, najmä ak je predátor chytený v jazere. Z tohto dôvodu to veľa ľudí nevarí. Ale vôňa tiny sa ľahko zbaví. Stačí nakrájať porciované telá citrónovou šťavou a po niekoľkých minútach zmizne.

Ak sa všetko urobí správne a presne, potom chutné pokrmy pripravené z šťuky môžu prekvapiť a potešiť členov rodiny a hostí.

Prípravný proces

Vedieť, ako vyčistiť šťuku správne, možno predísť mnohým nepredvídaným okamihom. Pred začatím procesu čistenia a krájania tejto úžasnej ryby by sa preto mali dodržiavať niektoré pravidlá:

 • V žiadnom prípade by ste sa nemali pokúšať držať šťuku spustením prstov do úst, pretože existuje niekoľko radov ostrých zubov, ktoré môžu vážne poškodiť vašu ruku. Malo by sa tiež zabrániť kontaktu so žiabrámi, pretože majú tiež ostré hroty.
 • Pred vyčistením šťuku a hlien opláchnite a potom z povrchu odstráňte prebytočnú vlhkosť.
 • Krájacia doska, na ktorej sa majú ryby čistiť, by mala ležať nehybne. Na tento účel môžete použiť papierové utierky navlhčené vodou, ktoré by ste mali umiestniť priamo pod ňu. Odporúča sa používať dosku na krájanie plastov alebo skla, pretože drevená doska veľmi silno absorbuje pachy.
 • Je lepšie ostriť nôž vopred. Čepeľ by mala byť veľmi ostrá a široká pre kvalitné rezanie filé. Rukoväť noža by mala byť dostatočne pohodlná.
 • Pred čistením odstráňte z krájacieho stola všetok kuchynský riad a zakryte okolité povrchy novinami alebo plastovým obalom, aby sa zabránilo ich vločkám. Je známe, že merítka majú pri čistení možnosť letieť ďaleko, a preto stojí za to podniknúť všetky preventívne opatrenia, aby ste ich mohli ľahko odstrániť z povrchov.
 • Keďže šťuka je očistená chvostom, mala by byť vopred posypaná soľou, aby sa neposunula.

Po vykonaní týchto jednoduchých krokov domácnosti v domácnosti výrazne zjednodušia náročnú úlohu čistenia rýb. Mimochodom, ak existuje takáto príležitosť, je lepšie vyčistiť ryby na ulici, aby sa zabránilo vniknutiu šupín a striekaniu na kuchynské povrchy.

Citrónová a vriaca voda

Na urýchlenie procesu čistenia rýb zo šupín môžete použiť nasledujúce odporúčania:

 1. Čerstvý šťuka je najrýchlejší a najpohodlnejší spôsob čistenia. V prípade mrazených vzoriek je situácia o niečo zložitejšia: najskôr musíte počkať, kým sa váhy neroztopia a až potom pokračovať v čistení.
 2. Na prácu sú vhodné gumové rukavice, nad ktorými sa odporúča nosiť bavlnené rukavice, aby sa zabránilo pošmyknutiu a nepoškodili vaše ruky.
 3. Ak má šťuka špecifický zápach z rieky, musí sa ňou trieť citrónová šťava.
 4. Použitie vriacej vody v procese čistenia tejto ryby tiež pomáha zbaviť sa horných šupinatých vrstiev bez námahy. Najprv môžete naliať jednu polovicu rýb vriacou vodou. Po vyčistení to isté urobte s druhou polovicou. Na túto operáciu je vhodné umývadlo alebo hlboká misa. Druhou možnosťou je namočiť ryby do misy s teplou vodou s pridaním octu.

Takéto jednoduché tipy pomôžu hosteske rýchlo vyčistiť šťuku a začnú variť jedlo priamo.

Čistenie rýb

Na zvládnutie zručnosti, ako rýchlo vyčistiť šťuku zo stupnice, sa video zachráni a zreteľne predstaví celý proces. Postupnosť čistenia štiky je nasledovná:

 • Najskôr by sa ryby mali dobre umyť.
 • Ako už bolo spomenuté, na očistenie váhy by sa mal použiť široký, ostrý nôž alebo škrabka. Držiac šťuku za chvostom, je potrebné posúvať váhy v smere od chvosta k hlave pomocou falošných pohybov. Nôž by mal byť držaný mierne pod určitým uhlom, aby malé šupky zostali na čepeli noža a nerozptyľovali sa do strán.
 • Pomocou nožníc alebo rovnakého noža orežte plutvy rýb.
 • Potom je potrebné odrezať chrupavku nachádzajúcu sa medzi hlavou a žalúdkom. Ryby sa musia položiť hlavou k sebe a vpichom sa musí urobiť punkcia nožom, po ktorom sa blížiaci sa brušný priestor postupne odreže smerom k chvostu. Toto by sa malo robiť veľmi opatrne, aby sa nepoškodili vnútorné orgány rýb.
 • Vnútri by mali byť odstránené a žiabre odstránené nožom (na tento účel sa zvyčajne používa dlhý a úzky nôž).
 • Na samom konci by ste mali odstrániť vzduchové bubliny a tiež odstrániť bielu vrstvu, ktorá prechádza celým hrebeňom.
 • Nakoniec by sa jatočné telo rezané šťukou malo dôkladne umyť zvnútra aj zvonku.

Získanie nových zručností o tom, ako vyčistiť šťuku zo stupnice, bude tento proces vyzerať úplne nekomplikovane.

Rezanie rýb na filé

Je známe, že mnoho úžasných jedál sa dá pripraviť z šťuky, napríklad šťavnaté rybie koláče alebo vyprážané plátky filé v cestíčku. Aby však jedlo bolo skutočne chutné, mali by ste pri rezaní dodržiavať určitú postupnosť krokov a vedieť, ako vyčistiť šťuku z kostí bez poškodenia bedier:

 1. Prvým krokom je oddelenie hlavy rýb od tela.
 2. Položte šťuku chrbtom k vám a urobte rez pozdĺž hrebeňovej línie. Pokračujte v tejto operácii, až kým nôž nedosiahne rebrá. Mali by ste však dávať pozor, aby ste nepoškodili kosti rebier a mäso spolu s kosťami nekrájali.
 3. Potom je potrebné odrezať mäsovú časť z rebier.
 4. Ak horné rebro zostáva, musí sa odstrániť. Na odstránenie kostí by ste mali použiť pinzetu.
 5. Koža sa odstráni ako posledná. Jatočné telo so sviečkou je potrebné rozložiť, potom vložte nôž medzi mäso a kožu a posledný opatrne odrežte.

Hlavnou vecou pri čistení nie je poškodenie žlčníka rýb, Žlč šťuka je veľmi horká, akonáhle je na filé, výrazne pokazí chuť jedla.

Spracovanie mrazených rýb

Ak si nemôžete vychutnať čerstvé šťuky, môžete použiť mrazené jatočné telo rýb. Čistenie je ešte jednoduchšie ako čerstvé a nebudete ho musieť rozmrazovať. Порядок действий при этом следующий:

 • Срезаются все острые плавники, остаются только боковые.
 • Вокруг головы, вдоль спины и брюшной полости делаются надрезы, чтобы легче снималась шкурка.
 • Плоскогубцами или щипцами захватывается край шкурки и осторожно стягивается по направлению от хвоста к голове (можно наоборот). После этого ее необходимо отрезать.
 • Vnútri je potrebné extrahovať bez toho, aby ste sa dotkli žlčníka.
 • Extrahovaný kaviár a pečeň sa môžu použiť na prípravu rôznych pokrmov.
 • Rybu nakrájajte na plátky hrubé asi 5 cm, pričom filé oddelíte nožom od hrebeňa.
 • Filet rezaný týmto spôsobom môže byť poslaný do mrazničky, marinovaný alebo mletý.

Existuje ešte jedno tajomstvo, ako vyčistiť šťuku z váh bez osobitného úsilia. Ryby musia byť zmrazené v mrazničke, bez toho, aby boli najskôr vyčistené a nevymyté hlien, Takto si lepšie zachová svoj vkus. Túto metódu často používajú severné obyvateľstvo. Budete potrebovať bavlnené rukavice a podnos na vajíčka. Hlava šťuky padá do bunky a drží ryby za chvostom, pokožka sa opatrne odreže v smere od chvosta k hlave. Koža so zamrznutými šupinami je narezaná na tenkú vrstvu, akoby akoby bola v rovine. Týmto spôsobom je ľahké čistiť ryby aj v bruchu.

Odporúča sa tiež pozrieť sa na materiál o tom, ako rýchlo vyčistiť šťuku zo šupín. Video tohto procesu je uvedené nižšie.

Táto ryba je bezpochyby jedinečná a má jedinečnú chuť a prospešné vlastnosti. Vďaka tomu je veľmi populárna u žien v domácnosti, ktoré chcú rozmaznávať svojich príbuzných chutnými rybími pokrmami. Vyzbrojený vedomosťami a jednoduchými pravidlami si môžete dovoliť, aby ste si tento diétny produkt mohli vychutnať kedykoľvek počas roka.

Pozrite si video: Kuchařský recept Štika na stojáka (Smieť 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send