Užitočné tipy

Nadviazanie kontaktu s vaším koňom pomocou prírodných techník učenia

Pin
Send
Share
Send
Send


Vytvorte kontakt a naučte sa, ako ho spravovať kôň, neznamená to s ňou spoznať priateľov! Preto v tomto článku budeme hovoriť o užitočných tipoch, ktoré pomôžu nadviazať priateľské vzťahy s koňmi.

Je potrebné povedať, že ľudia aj zvieratá vnímajú svet okolo seba pomocou špeciálnych zmyslových orgánov. Kôň má päť. V prvom rade ide o orgány sluchu, chuti, čuchu, hmatu a zraku.

Slabou stránkou koňa je zrak, najmä ak sa priblížite zozadu alebo blízko jeho tváre. Keď ustúpite od koňa o krok späť, okamžite rozpozná ľudskú podobu a uvidí vás. Pretože sú kone hanblivé, najmä mladé, je najlepšie ich nevyskúšať. Vždy sa priblížte k koňovi vpredu, vždy od neho udržiavajte malú vzdialenosť.

Váš hlas hrá veľmi dôležitú úlohu v procese spoznávania a ďalšej komunikácie s koňom. Kone majú zvlášť dobre vyvinutý zvukový aparát, takže majú ostré ucho, sú schopné rozlíšiť hlasy vo veľkej vzdialenosti. Ak dôkladne monitorujete výrazy tváre koňa, všimnete si, že uši sú v neustálom pohybe a zachytávajú aj ten najvýznamnejší zvuk a šušťanie. Preto kôň z jeho hlasu veľmi rýchlo a ľahko chápe, v akej nálade má jazdec: má strach, sebaistotu alebo nie, veselý a priateľský alebo nahnevaný a nehostinný? Preto je našou ďalšou radou toto: predtým, ako sa priblížite alebo zavoláte koňa, pripravte sa, zbavte svojej mysle zlé myšlienky, nebojte sa koňa a keď k nemu pristupujete, hovorte sebavedome, rozhodne, ale zároveň láskavo. Ak kôň nerozumie vašim príkazom, je neposlušný alebo „dostane zlý“ - v žiadnom prípade ju nekričte ani nezbite. Človek je vodcom v systéme jazdca, takže vykonávanie určitých cvičení závisí od toho, ako prikazuje. Najskôr sa teda naučte ovládať! Počas tréningu musí byť kôň chválený, jemným slovom by sa malo hovoriť príjemným hlasom, jemne tleskajúc po krku a hladiacu hrivu. Koniec koncov, kone nie sú cudzie pocitom nežnosti a lásky.

Ďalším dôležitým momentom v procese nadviazania priateľských vzťahov s koňom je neverbálna komunikácia. Zohráva veľkú úlohu pri výmene emócií a informácií medzi ľuďmi a medzi zvieratami, najmä medzi človekom a koňom. Kone vždy rozpoznajú svojho jazdca presne podľa chôdze. Pri komunikácii s koňmi by sa človek mal vyhnúť náhlym pohybom, nemal by si mávať rukami pred „tvárou“ koňa, pretože to zviera môže interpretovať ako útok a bezprostredné nebezpečenstvo. A môže sa začať brániť. Kôň niekedy vníma ruku rukou ako pozvanie do hry, po ktorej môže kôň začať bežať, biť dozadu vo vzduchu, nahlas sa smiať a valiť sa po zemi.

Pri tréningoch a kurzoch s koňmi by sme nemali zabúdať na obrovskú úlohu hmatu. V prírodných lokalitách sa kone často „uhryznú“ do kohútika, hryzú a poškriabajú - tieto pohyby naznačujú priateľskú náladu. Preto je potrebné pravidelne krotiť a zdvíhať krk, potom vás bude milovať a lepšie poslúchať. Na prvom stretnutí odporúčajú skúsení jazdci poškriabať koňa s malým tlakom, akoby to robíte štetcom. Kôň vníma také hladenie ako túžbu potešiť ju. Avšak buďte opatrní, pretože kôň sa vás môže pokúsiť „poškriabať“.

Jedným z najdôležitejších vonkajších zmyslov človeka i zvieraťa je schopnosť vnímať a rozpoznávať pachy. Kôň má jemný čuch. Kone medzi sebou navzájom komunikujú a nevyhnutne sa čichajú. Kôň robí to isté, keď stretne osobu. Môže sa zdať, že kôň „hádže“ vo vreckách pri hľadaní dobrot, sušienok alebo cukru, v skutočnosti kôň čuchá svojho nového priateľa. Kôň si pamätá vôňu svojho jazdca a nikdy ho nezmení s iným. Je spoľahlivo známe, že kone často zachraňovali jazdcov tým, že snímali nebezpečenstvo alebo nepriateľov. Kôň s pomocou čuchu rozpozná kvalitu jedla: jedlo je pokazené alebo nie, hoci človek nemusí nič cítiť. Kôň pomocou čuchu skúma oblasť, čím si spomenie na cestu.

V prvej fáze známosti môžete ľahko utrieť dôveru koňa, podplatiť jej sladkosťami a dobrotami. Kone majú veľmi radi mrkvu a jablká, sušienky a kôrovce, melón a rafinovaný cukor. Je potrebné pamätať na to, že kôň je ošetrený natiahnutou dlaňou, aby si nechtiac nechtiac nechtila prsty. Všetky druhy ovocia a zeleniny by mali byť predprané a doplnené vriacou vodou. Nepokazujte však koňa. V opačnom prípade sa stane tvrdohlavým a bez dobrôt nesplní vaše sľuby a príkazy.

Tu je niekoľko jednoduchých tipov, ktoré nám skúsení jazdci dávajú, po nich môžete ľahko nájsť priateľov s ktorýmkoľvek koňom. Milujte ju a ona vám odpovie to isté!

NH (Nationalhorsmanship) Prirodzený vzťah s koňom. Mäkké metódy

Up (v bezplatnom preklade „Unity“) v akcii. Metóda dokonale zapadá do konceptu „NH“, hoci autor tento termín vo svojej práci sám nepoužíva.
Monty často hovorí, že cieľom jeho života je „urobiť svet lepším miestom pre kone aj pre ľudí.“ Aby to urobil, s nesmiernou energiou a nadšením, každé ráno si sadne do sedla a jazdí ďaleko od domu, aby „počúval“ kone.
Po prvýkrát „na počúvanie koní“, alebo skôr na štúdium ich správania, Monty Roberts začal v Nevade pred viac ako 40 rokmi. Boli to divoké mustangy, ktoré nepoznali človeka. Sledovaním ich správania celé hodiny začal postupne chápať jazyk držania tela a pohybov tela, prostredníctvom ktorého kone komunikovali medzi sebou. Potom mal nápad vytvoriť partnerstvo medzi koňom a človekom v procese ich komunikácie, ku ktorému vytvoril meno „Join-Up“.
Po pozorovaní divých koní sa Monty Roberts vrátil na rodinnú farmu, kde jeho otec trénoval mladé kone. Roberts sa pozrel na prácu jeho otca novými očami a videl, že najčastejšie pomocou tradičných metód otec „zlomí“ mladých koní. Pomocou princípov, ktoré vytvoril sám

Up ”, Monty Roberts začala robiť zmeny v tradičnej metóde výcviku koní.
Roberts dosiahol svoje prvé úspechy v západných súťažiach a neskôr bol pozvaný do Hollywoodu ako kaskadér, režisér a kaskadér. Pracoval s hviezdami ako Elizabeth Taylor a James Dean.
Samotný Monty však svoju budúcnosť spájal presne s výcvikom mladých zvierat a čoskoro začne úspešnú kariéru trénera dostihových koľají. V roku 1966 Roberts otvoril svoje vlastné trénerské centrum. 18 rokov pracoval so svojou manželkou Pat Roberts v Monty a získal titul najúspešnejšieho dvojročného trénera v Hollywood Park. A dnes sú steny kancelárie Roberts zavesené s diplomami, výstrižkami z novín a inými dôkazmi o úspechoch týchto rokov.
Do 80. rokov žil Monty Roberts pokojný život. Spolu so svojou manželkou trénoval dostihové kone, vychovával deti - 3 svoje vlastné a 47 adoptívne - prijímal vavríny na pretekoch. Málokto vedel o ňom ao jeho metódach. Všetko sa zmenilo na jednu cestu. Kráľovná Veľkej Británie Elizabeth II, vášnivá milovník koní, sa dozvedela o jedinečných výsledkoch amerického trénera. Elizabeth II pozvala Robertsa do Anglicka a navrhla zorganizovať demonštrácie, kde by demonštroval svoju patentovanú metódu Join

Hore “v akcii. Monty súhlasila a Elizabeth II bola šokovaná tým, čo videla natoľko, že vyzvala trénera, aby napísal knihu o svojej jedinečnej metóde.
Kniha s názvom „Muž, ktorý počuje kone“, bola vydaná v roku 1996 a vďaka ktorej sa Monty Roberts preslávila na celom svete. Publikácia predala viac ako 5 000 000 kópií. Neskôr sa natáčali dokumentárne filmy o Monty Robertsovi a jeho metóde, ktoré sa vysielali v celosvetovej televíznej sieti BBC. Jeho metóda sa volala „nový spôsob komunikácie s koňom“.
Dnes Monty Roberts, hoci hovorí, že „je v pokoji“, napriek tomu naďalej demonštruje svoju metódu po celom svete, čím robí z jeho fanúšikov nových milovníkov koní.

Vlastnosti skrotenia koní

Vizuálne sa kone rôznych plemien líšia farbou, výškou, celkovou hmotnosťou, proporciou tela a inými fyziologickými vlastnosťami. Nezabudnite na také dôležité kritérium, ako je temperament zvieraťa. Celkom všetkých týchto znakov je definícia vhodnosti alebo naopak nevhodnosti pre konkrétny druh činnosti.

Väčšina plemien je mäkká a poslušná. Spravidla ide o konské továrne a artičokyly s ľahkým ťahaním. Inými slovami, narodené metalizáciou rôznych plemien. Podľa chovateľov sú flegmatické kone ťažkým plemenom. Pôvodne boli chované na pomoc ľuďom, takže je najjednoduchšie sa s nimi skrotiť.

Ako nadviazať kontakt so zvieraťom?

Hranica medzi lojalitou a strachom z človeka na koni je spočiatku takmer rozmazaná. Napriek tomu, že artiodaktylová skupina má neuveriteľné fyzické údaje, vyznačuje sa jemnou duševnou organizáciou. Preto musí osoba preukázať všetko svoje pochopenie situácie a citlivosti. Je potrebné, aby bol čo najprijateľnejší, najmä v prvých dňoch poznania zvieraťa. Agresia a metóda bičovania sú v tomto prípade úplne vylúčené.

Tu je niekoľko návrhov, ako sa dostať do kontaktu s vaším koňom:

 1. Je dokázané, že kôň dokonale rozpoznáva ľudské emócie. Vyvarujte sa preto prejavom strachu, podráždenosti a nerozhodnosti.
 2. Ak je to možné, trávte väčšinu času so zvieraťom. Kŕmenie a česanie prispievajú k dôveryhodnému vzťahu so zvieraťom.
 3. Ihneď ukážte svoje vodcovské schopnosti. Potlačenie prejavu vôle u koňa však musí byť mimoriadne chúlostivé.
 4. Hladenie v oblasti hrivy a papule môže u koňa spôsobovať pozitívne emócie. Ukážte, že ju máte radi a staráte sa o ňu.
 5. Cudzie pachy vo forme alkoholu a cigariet zviera odradia a môžu dokonca spôsobiť podráždenie a bdelosť.

Ako krotiť koňa pre muníciu?

Skrotenie artiodaktylového streliva si vyžaduje trpezlivosť nielen od zvieraťa, ale aj od osoby. Kôň sa na prvý pohľad môže cítiť nepohodlne, takže je nevyhnutné porozumenie a citlivosť. Existuje metodika, podľa ktorej sa zviera postupne krotí na strelivo. Nasleduje niekoľko kľúčových bodov:

 1. Noste strelivo v stajni. Uistite sa, že sú upevnené prvky bezpečné. Nechajte zviera 5 až 15 minút, nie viac. Potom, aj keď zviera nevykazovalo negatívnu reakciu, vyberte muníciu. Nasledujúci deň tento proces zdvojnásobil, tentokrát odchádzal z koňa na 20 minút. A tak ďalej.
 2. Po pár dňoch začnite koňa vychádzať na prechádzku, sprevádzajte ju uzdou. Podobný proces sa musí vykonávať niekoľko dní, aby zviera nevstúpilo do stresového stavu v dôsledku nového nepohodlia.
 3. Až po niekoľkých týždňoch pravidelných tréningových vychádzok v munícii začnite krátku jazdu na koni.

Ako skrotiť koňa na muníciu je uvedené v videu nižšie:

priebeh školenia

Prvý lezenie koňa na nováčika pomôže pristávacím blokom, ktoré sú špeciálnymi krokmi. Pomáhajú minimalizovať zaťaženie koňa. Najprv potrebujete asistenta, ktorý bude držať tvár zvieraťa. Opierajúc sa o strmeň, všetko, čo zostáva, je hádzať druhú nohu a tlačiť ju do druhého strmene. Kolená sa musia držať tak, aby sa zviera stlačilo, ale nepreháňali. Päta je nasmerovaná nadol a prsty naopak nahor.

Tréningový proces je podmienečne rozdelený do niekoľkých dôležitých etáp, ktoré sa neodporúčajú ignorovať:

 1. Príprava zahŕňajúca procesy ako čistenie a sedlo. Tu je možné vykonať niekoľko cvičení na aktiváciu svalov zvieraťa.
 2. Krátke naťahovanie - vykonáva sa, aby sa zabránilo zraneniam. Použite kúsok mrkvy na povzbudenie koňa, aby zdvihol alebo sklonil hlavu.
 3. Základné školenie. Začína sa po povzbudení zvieraťa.
 4. Nalievanie studenej vody. V procese silnej fyzickej aktivity má artiodactyl tú vlastnosť, že vytvára veľké množstvo tepla. To spôsobuje vážne napätie pre jeho telo. Aby sa zmiernil stav koňa a pomohlo sa obnoviť dýchanie, po tréningu sa odporúča zvieraťu napiť studenou vodou.

Ako rozrušiť koňa?

Jazda na koni je proces, ktorý sa pohybuje v opačnom smere. Je to dosť náročná technika, ktorá sa niekedy neposkytuje každému skúsenému jazdcovi. Avšak zvládnuť je celkom možné:

 1. Zaujmite pozíciu, ktorá zodpovedá pohybu vpred.
 2. Pohybom prednej časti tela smerom dopredu pevne stlačte boky trupu koncami.
 3. Pri pohybe zvieraťa dopredu je potrebné napnúť opraty. Zastaví tak koňa a prinúti ho ísť v opačnom smere.

Dobrý jazdec vždy pozná slabiny svojho koňa. Napríklad, ak má zviera slabý chrbát, potom musí byť jeho rozrušenie mimoriadne chúlostivé. Stačí sa trochu nakloniť dopredu a stlačiť trup nohami.

Jedným z prvkov jazdca je bič. Názory na frekvenciu jeho použitia sa líšia. Hlavná vec, ktorej by ste mali venovať pozornosť, je to, ako na ňu reaguje artiodaktylová skupina. Ak je zviera zneužité, môže byť agresívne a nedôverčivé. Vo väčšine prípadov sa k nemu preruší, len čo kôň dobre reaguje na príkazy.

Video o tom, ako správne rozrušiť koňa a ako zvládnuť bič:

O odmenách a trestoch

Úspech dobre vyškoleného artiodaktylu v mnohých ohľadoch závisí od jeho pochopenia dobrého a zlého stavu vecí. V tejto súvislosti musia byť odmenené pozitívne vlastnosti vo forme usilovnosti, sústredenia atď. Antické vychytávky by sa mali včas zastaviť.

Slovná chvála je pre koňa veľkou motiváciou, aby sa správal určitým spôsobom. Osobitná pozornosť sa musí venovať ich intonáciám. K náprave správania prispievajú aj rôzne druhy dobrot. Ako trest sa používa metóda dodatočnej práce. Keď zviera zistí, že nasledujú ďalšie dve ďalšie kroky, stane sa tvárnejšou.

Osobitným prejavom náladového správania koňa je zvyk hryzenie. Jemné facku do tváre zvieraťa pomôže odvyknúť od takéhoto správania.

Ak sa rozhodnete krotiť koňa, a najmä ak ste v tomto odbore nováčikom, mali by ste pamätať na pravidlá a vlastnosti uvedené v tomto článku, po ktorých môžete získať dôveru zvieraťa a dosiahnuť požadovaný výsledok.

Pin
Send
Share
Send
Send