Užitočné tipy

Ako žiť po odchode do dôchodku

Pin
Send
Share
Send
Send


Pocity muža, ktorý je znížený o len preto, že je už v dôchodku, pripomína pocity dieťaťa, ktoré sa snaží čo najlepšie, aby bolo dobré, ale jeho rodičia si jeho úsilie nevšimnú. Pred dosiahnutím dôchodkového veku začína obzvlášť tvrdo pracovať: zaväzuje sa plniť všetky pokyny svojich nadriadených, nechodí na nemocenskú dovolenku a zostáva pracovať nadčas, ale stále nastáva čas, keď je požiadaný, aby odišiel na zaslúžený odpočinok a namiesto neho sa vezme mladý zamestnanec.

Prečo? moderných dôchodcov chceš pracovať? Za to je v prvom rade zodpovedný štát: vypláca dôchodok, ktorý pre mnohých dnes sotva dosahuje životnú mzdu. Osoba, ktorej bol pridelený taký skromný dôchodok a ktorý bol prerušený v práci, dostane signál, že nie je potrebný. A na Západe všetci veria, že vek 60 - 65 rokov je obdobím aktívneho života, ktoré predchádza starobe a začína najskôr 75 rokov.

úspech vek odchodu do dôchodku Mnohí sú tu šťastní, pretože po odchode do dôchodku nemajú finančné starosti a môžu si dovoliť žiť svoj život naplno: cestovať, venovať sa koníčkom, získať nové vzdelanie a využívať všetky výhody civilizácie. Veľkosť dôchodku a úspory, ktoré majú západní dôchodcovia, im umožňujú užívať si života až do vysokého veku.

Ruska obrázok je iný. Po odchode do dôchodku veľa ľudí nevie, kam sa dať. Skutočnosť, že už nemusíte chodiť do práce, môžete úplne spať a robiť, čo chcete, sa radujú iba v prvom mesiaci nového života. A potom každý deň vstávajú skoro ráno a myslia si, že prišiel nasledujúci deň, ktorý bude taký nudný a bezútešný ako včera.

Sledujte hodiny televízny prijímač nuda, séria už nie je zaujímavá a nie je dôvod chodiť do obchodu a nič. Skromný dôchodok stačí len na nákup tých najnutnejších výrobkov, ale nie je ich veľa. Mlieko a chlieb si môžete kúpiť naraz na niekoľko dní a bez iných výrobkov. Mnoho dôchodcov je v dobrom zdravotnom stave, ale ukázalo sa, že zriedka opúšťajú svoje domovy a prakticky sú pochovaní nažive. Stáva sa, že za týždeň nevydávajú jediné slovo, ale nemôžu si nájsť novú prácu. Preto veľa vtipov, že dôchodok je lístok do budúceho sveta. Ak v našej krajine nepracujete po odchode do dôchodku, jednoducho si musíte myslieť, že zostáva len čakať na smrť.

obzvlášť dôkladne odísť do dôchodku tí, ktorí mali radi svoju prácu a žili ďalej od detí a vnúčat. Pre nich môže byť odchod do dôchodku skutočnou tragédiou, ak sú po celý čas sami a myslia si, čo je pred nami: choroba, zvädnutie, bezmocnosť a nezmyselný život. Vo veku 55 až 75 rokov nie je dôvod na to, aby ste sa považovali za spôsobilého na čokoľvek. Aktívne pracujúci človek nestarne ani vo veku 80 rokov - cíti sa iba zrelý a múdrejší.

Lenivosť nevyhnutne vedie k stresu a ľuďom sa začína realizovaťže jeho život nemá zmysel a je nudný. Keď sa každý deň zapína nedeľa, určite sa objaví pocit prázdnoty a zbytočnosti. Preto, ak to zdravie dovoľuje, po dosiahnutí dôchodkového veku je lepšie neopustiť prácu čo najdlhšie. Ak to nie je možné, musíte hľadať nové zamestnanie.

Ľudia, ktorí naďalej pracujú a študujú v dôchodku starnutie, Túžba nezastaviť sa vopred, hľadať spôsoby, ako zlepšiť svoj život a schopnosť vidieť nové príležitosti namiesto „ukončenia seba samého“ - to sú potrebné súčasti úplného a aktívneho dôchodku.

Práca áno život ruského dôchodcu plné a zaujímavé. V ňom nie je miesto pre osamelosť a apatiu. Teraz po odchode do dôchodku každý tretí dôchodca pokračuje v práci. Starší ľudia sa učia nové profesie. Dôchodcovia sú zaregistrovaní na úrade práce, sú im ponúkané voľné pracovné miesta, posielaní na rekvalifikáciu a ďalšie vzdelávanie.

Samozrejme nájsť vysoko platená práca pre dôchodcu ťažšie ako mladí. Preto musíte súhlasiť s akoukoľvek prácou, ktorú môžete urobiť. Dnes sa veľa spoločností snaží šetriť, je pre nich oveľa výhodnejšie udržať zamestnanca na čiastočný úväzok a vyplácať mu polovicu platu, ako najať zamestnanca a zaplatiť mu vysoký plat. Ak zamestnanec súhlasí s tým, že bude vykonávať rovnakú prácu za dvojnásobok mzdy, aký je rozdiel pre zamestnávateľa, 60 alebo 20 rokov.

Pracujte pre seniorov - Je to jeden zo spôsobov, ako sa cítiť nevyhnutný a zmysluplný. Preto aj tí ľudia, ktorí žijú v hojnosti v dôchodku, sú preto šťastní z akéhokoľvek zamestnania, aj keď iba z úteku a nesedenia celý deň na štyroch stenách. A niekto pracuje podľa princípu: „Čím dlhšie budete pracovať, tým zdravší budete.“

Najčastejšie ženy na dôchodku, Chcú žiť celý život, a nie ho, čakajúc na začiatok smrti a neustále počúvajú, na ktorú stranu to bolí. Okrem toho si želajú ísť na dovolenku, rozmaznávať svoje vnúčatá darčekmi, kúpiť si oblečenie a aktualizovať nábytok. A na to všetko nestačí skromný dôchodok.

- Odporúčame navštíviť našu sekciu so zaujímavými materiálmi na podobné témy "Psychológia horoskopom"

Krok za krokom

S priblížením veku odchodu do dôchodku prechádza osoba niekoľkými fázami. Prvou je tzv. Fáza pred odchodom do dôchodku. Vidíte penzión v ďalekej budúcnosti, ale je tu pocit úzkosti. Mnohí v tomto období začínajú šetriť peniaze, začnú vybavovať letné chaty, kde plánujú stráviť značnú časť času po odchode do dôchodku, niekto sa začne starať o koníček. Tento prístup je úplne správny. Koniec koncov, po takejto príprave sa ľudia prestanú báť opustiť prácu.

Ďalšou fázou je romantické meno „Medové týždne“. Začína sa okamžite po odchode do dôchodku. Človek prežíva pocit eufórie zo získanej slobody - už sa nemusíte nikam ponáhľať, môžete robiť svoje obľúbené veci. Bohužiaľ, po „svadobnej ceste“ sa však často začína fáza sklamania, ktorá spravidla vzniká preto, že obraz života v dôchodku, ktorý človek maľoval vo svojej fantázii, nezodpovedá skutočnosti. Napríklad ste si boli istí, že pri odchode do dôchodku by ste sa venovali výchove vnúčat a deti by vašu pomoc odmietli. Alebo ste si vybrali určitý koníček a zdravotný stav vám neumožňuje robiť to, čo máte radi. Pre mnohých je fáza sklamania nahradená fázou preorientovania a stability - človek si začína uvedomovať svoje slabosti a silné stránky a vyberie si vhodné povolanie. Existujú však ľudia, ktorí sa napriek všetkému úsiliu nemôžu ocitnúť.

Hlavná vec je sebavedomie

Domáci a zahraniční psychológovia súhlasia (a to potvrdzujú početné štúdie), že ľudia s priemernou a vysokou sebaúctou sa najlepšie prispôsobia odchodu do dôchodku. Preto tí, ktorí sa nedokážu vyrovnať so svojím novým štatútom, v prvom rade je potrebné začať lepšie zaobchádzať. Častejšie si pamätajte na svoje úspechy, neodprávajte sa za urobené chyby, berte každé malé víťazstvo (napríklad ste dosiahli dohodu alebo zdieľali recept na značkový koláč so susedom) ako veľký úspech.

Ste zodpovedný za svoj život

Pokúste sa presunúť zodpovednosť za svoj život na niekoho iného. Mnoho dôchodcov verí, že iní majú vinu za svoju zlú náladu a pocit zbytočnosti: deti, ktoré nechcú žiť so staršími rodičmi, bývalí nadriadení, ktorí poslali hodnotného špecialistu do dôchodku, priatelia, ktorí zriedka prichádzajú na návštevu. Musíte však byť zodpovední za svoj život. A žijete predovšetkým pre seba. Mnohým sa zdá, že nie je potrebné pripraviť si vynikajúcu večeru pre seba - hovoria, že môžete jesť polotovary, nemusíte byt čistiť - stále nikto neprichádza, atď. To všetko je však potrebné. Nechajte najprv silou, nútiť seba. Ale v priebehu času vám tieto jednoduché každodenné činnosti pomôžu vyrovnať sa s túžbou a zlou náladou.

Nájdite niečo podľa svojich predstáv

Najlepším spôsobom, ako spoľahlivo prežiť dôchodok, je, samozrejme, nájsť niečo podľa vašich predstáv. Jeden z mojich známych po odchode do dôchodku prevzal usporiadanie kvetinovej záhrady pod vlastnými oknami. Mimochodom, záhradníctvo z nej urobilo najobľúbenejšiu osobu na schodisku. S ňou začali komunikovať susedia, ktorí už mnoho rokov ani nepoznali meno môjho priateľa. Stretla sa so všetkými nájomníkmi domu a s niektorými z nich nadviazala skutočné priateľstvá.

Ďalším problémom, ktorému čelia „začínajúci dôchodcovia“, je neschopnosť komunikovať s ľuďmi „rovnako ako to“, nie prípad. Mnohým sa zdá, že ľudia môžu vnímať takéto „rozhovory o ničom“ ako dôležitosť. To vôbec nie je pravda. Je veľa osamelých ľudí. Nehanbite sa, ak s vami niekto nechce viesť dialóg, nejde o tragédiu. Veľa pomáha pri hľadaní nových priateľov ... psa. Spoznajte štvornohého priateľa. Milovníci psov sú špeciálnou kastou, vždy majú tému na konverzáciu a spoločnosť na prechádzku.

Bežné dôchodkové zamestnania pre ženy

Otázka, čo robiť pre ženu s odchodom do dôchodku, je veľmi globálna, pretože každý človek má svoje vlastné predstavy o požadovanej profesii. Niektorí dôchodcovia, pokiaľ je to možné, uprednostňujú pobyt na rovnakom pracovisku, iní chcú (alebo sú nútení) odísť a začať robiť úplne novú vec. Zručnosti získané počas života, s ktorými ľudia odchádzajú do dôchodku, sú tiež rôzne.

Ak hovoríme o tých povolaniach, ktoré sú najčastejšie ovládané ženami v dôchodkovom veku, môžeme vychádzať z niekoľkých hlavných možností:

  opatrovateľka - pre ženy, ktoré dokonale nachádzajú spoločný jazyk s deťmi, je úloha opatrovateľky dokonalá. Táto profesia si nevyžaduje veľké zaťaženie a nevyžaduje veľa stresu. Mali by ste sa však pripraviť na to, že niektorí zamestnávatelia chcú, aby pestúnka žila na pracovisku,

Mnoho starších žien dáva prednosť opatrovaniu detí

Čistenie miestnosti - energeticky náročné a tvrdá práca

Okrem štandardných možností zárobku existujú aj neobvyklejšie možnosti, ktoré nezahŕňajú uzatváranie pracovných zmlúv. Medzi tieto druhy činností patria:

 • vyšívanie. Ak viete, ako pracovať rukami, môžete skúsiť začať robiť rôzne veci na objednávku. Môže ísť napríklad o kožené výrobky, čipkové výšivky, panely, dekoratívne betónové výrobky a podobne - všetko záleží na sfére vašej „špecializácie“. Hlavnou vecou v tejto oblasti je nájsť dopyt,
 • pestovanie zeleniny a ovocia v skleníku. Niektorým dôchodcom sa darí získať zo svojich letných chát značný príjem. V súčasnosti je vzácna čerstvá zelenina a ovocie pestované bez prísad. Pretože veľa kupujúcich sa zaujíma o kvalitné výrobky,

Skleník vám umožňuje pestovať zeleninu a ovocie na predaj po celý rok

Ako už bolo uvedené, väčšina nezávislých dôchodcov je na voľnej nohe fenomén. Na voľnej nohe sú ľudia, ktorí sú zapojení do určitých objednávok, za ktoré dostávajú určitú platbu. Tento typ spolupráce neznamená uzatváranie pracovných zmlúv a vo väčšine prípadov je bezplatný.

Na voľnej nohe umožňuje dôchodcom vyhnúť sa kancelárskej práci

Nezávislý pracovník je úzko spojený s internetom, pretože väčšina úloh v tejto oblasti nejakým spôsobom súvisí s plnením stránok - či už píše články alebo vizualizuje portály. Existujú však výnimky - napríklad bežného staviteľa, ktorý je najatý na vykonávanie konkrétnej úlohy, možno nazvať nezávislý pracovník. Na voľnej nohe neplatia zabezpečenie príjmu a majú možnosť spravovať zárobky podľa vlastného uváženia.

Ide o oblasť, v ktorej vek osoby vykonávajúcej určité zamestnanie nič neznamená. Hlavná vec, ktorú si cení zákazník, je schopnosť dokončiť úlohu, ktorá bola zadaná nezávislej osobe v stanovenom časovom období.

Na voľnej nohe sú potrebné určité zručnosti pre prácu s internetovými projektmi.

Čo potrebujete na voľnej nohe

Predtým, ako pristúpime k postupnému zoznámeniu sa so svetom nezávislých pracovníkov, prebývajme v niekoľkých základných profesiách, ktoré sa konajú v tejto oblasti.

Tabuľka 1. Nezávislé povolania

profesiepopis
SEO copywriterSeo copywriteri sa špecializujú na vytváranie reklamných textov, ktoré sú zverejňované na internete. Títo odborníci pracujú na vytváraní stručných popisov tovaru v internetových obchodoch, na webových stránkach rôznych organizácií a podobne vykresľujú zoznam služieb. Zákazníkmi copywriterov SEO môžu byť rôzne webové ateliéry, internetové obchody a majitelia komerčných stránok
napaľovačkaNázov povolania pochádza z anglického slova re-write - „prepísať“. Hlavnou úlohou prepisovateľov je „kreatívne prepisovať“ zasielaný text, berúc do úvahy zachovanie všetkých počiatočných skutočností. V niektorých prípadoch je potrebné vytvoriť dlhší alebo kratší text, v niektorých prípadoch sa zákazník musí zamerať na jednotlivé prvky textu a iné vynechať. Zákazníci s informačnými projektmi majú záujem o prepisovanie.
Správca obsahuSprávcovia obsahu monitorujú, aké materiály sú vyplnené na webových stránkach, časopisoch, novinách atď. Medzi úlohy týchto odborníkov patrí výber materiálu, jeho korektúry a následné zverejnenie na konkrétnom portáli. V istom zmysle je správca obsahu podobný editoru, ale jeho rozsah je omnoho užší. Služby správcov obsahu sa predovšetkým zaujímajú o zábavné a spravodajské stránky, ako aj o malé spoločnosti, v ktorých môže spoločnosť KM pracovať na diaľku
WebdizajnérWeboví dizajnéri pracujú s vizuálnou súčasťou budúcich stránok. Títo odborníci sú zodpovední nielen za „atraktívnosť“ webových stránok, ale aj za ich ergonómiu a užívateľsky príjemné rozhranie. Dizajn portálu by mal byť taký, aby užívateľ internetu nebol zmätený v odkazoch a baneroch a rýchlo vyhľadával informácie, ktoré potrebuje na zabezpečenie prenosu. Medzi hlavné programy, s ktorými sa dizajnéri webových stránok zaoberajú, patria Adobe Illustrator, Adobe Photoshop

Ak sa chcete venovať nezávislej činnosti, musíte sa pripraviť na to, že k adaptácii v tejto oblasti dochádza postupne:

  voľba povolania. Hovorili sme o povolaniach, ktoré sa požadujú u nezávislých pracovníkov vyššie. Výber jednej zo špecialít závisí od vašej mentality, ako aj od existujúcich schopností. Takže, ak ste už dobre oboznámení s grafickými programami a viete, ako pracovať s rozhraniami stránok, môžete požiadať o špeciálneho webdizajnéra. S minimálnym počtom zručností môžete venovať pozornosť voľným miestam prepisovateľov,

Pri výbere výklenku v oblasti nezávislých pracovníkov je dôležité vychádzať z poznatkov, ktoré sú v súčasnosti k dispozícii

Nezávislé stránky

Mali by ste byť pripravení prvýkrát pracovať za pomerne nízky poplatok. Väčšina výmen predpokladá koncepciu ako povesť. Dobré meno copywritera pozostáva z hodnotení, ktoré mu zákazník dá za vykonanú prácu. Čím vyššie sú hodnotenia, tým väčšia je pravdepodobnosť, že budete mať možnosť prijať drahšie a komplexnejšie projekty.

Odporúčania pre uchádzačov o zamestnanie na dôchodku

Úspešnosť hľadania práce do veľkej miery nezávisí ani od prítomnosti alebo neprítomnosti konkrétneho zamestnania, ale od nálady uchádzača. Predtým, ako si sadnete a hľadáte vysnívanú prácu, odporúčame, aby dôchodcovia venovali pozornosť týmto jednoduchým tipom:

 • Zlepšite svoje počítačové zručnosti. Bohužiaľ, veľa dôchodcov má veľmi vzdialené predstavy o tých najštandardnejších programoch, ktoré sú určené na prácu na počítači. V súčasnosti si rastúci počet povolaní vyžaduje schopnosť „komunikovať“ s počítačom aspoň na úrovni používateľov. Táto zručnosť značne uľahčuje dôchodcovi nielen hľadanie voľných pracovných miest, ale aj bežný život, pretože vám umožňuje získať viac informácií. Mnoho veľkých miest má špeciálne úvodné kurzy určené pre dôchodcov a umožňujú im začať s počítačom,

Schopnosť používať počítač je užitočná nielen v práci, ale aj v každodennom živote

Práca s deťmi je pre dôchodcov jednou z najlepších možností zárobku

Stránky na hľadanie zamestnania

Dopyt po dôchodcoch

Nanešťastie, povesti, že pre dôchodcov nie je také ľahké nájsť prácu, sú čiastočne opodstatnené, najmä pokiaľ ide o hľadanie práce vo veľkých organizáciách. Podľa prieskumov je iba štvrtina zamestnávateľov pripravená zvážiť uchádzačov o dôchodok a ľudí v preddôchodkovom veku. Takíto zamestnávatelia sa zameriavajú na pozitívne vlastnosti ľudí v pokročilom veku a berú na vedomie ich pozitívne aspekty, ako napríklad:

 • bohaté odborné skúsenosti,
 • zodpovednosť
 • pracovitosť,
 • stálosť,
 • pracovitosť.

В первую очередь начальники ценят опыт, который позволяет пожилому человеку справляться с теми задачами, которые вызывают существенные затруднения у его более юных коллег.

Далеко не каждая компания готова взять на работу пенсионера или человека предпенсионного возраста

Однако около 40% российских компаний открыто избегают найма пенсионеров, поскольку опасаются сопутствующих сложностей. Hlavným problémom je spravidla orientácia organizácií na žiadateľov o nové povolania (napríklad dizajnéri alebo programátori), pričom sa predpokladá, že majú také vedomosti, aké nemajú ani tí najskúsenejší dôchodcovia. Mnoho moderných voľných pracovných miest okrem iného zahŕňa mobilitu zamestnancov, čo znamená časté výlety nielen do jedného mesta, ale aj do iných krajín, čo môže byť pre starších ľudí ťažké.

Zvyšných 35% spoločností sa obáva dôchodcov, ale môžu ich prijať na určité pozície. Jedným z hlavných kritérií „vhodnosti“ staršieho kandidáta je navyše jeho zdravotný stav. Nie je žiadnym tajomstvom, že organizácie radšej nezaoberajú dôchodcov, ktorí majú vážne zdravotné problémy. V prvom rade zamestnávatelia venujú pozornosť energickým a otvoreným uchádzačom o zamestnanie, ktorí sú pripravení naučiť sa nové veci a stať sa organickou súčasťou tímu.

Hlavným kritériom, na ktoré sa zamestnávatelia pri prijímaní starších zamestnancov pozerajú, je ich zdravotný stav

Indexácia dôchodkov pracujúcich dôchodcov

Štát bohužiaľ vôbec nechodí s pracujúcimi dôchodcami - napríklad pred nejakým časom bola schválená iniciatíva na zrušenie indexácie vyplácania dôchodkov úradne zamestnaným dôchodcom. Toto rozhodnutie bolo prijaté v januári 2016 a bude trvať do roku 2024.

Pracujúci dôchodcovia dočasne zamietli indexáciu dôchodkov

Z pohľadu vlády je zvyšovanie dôchodkov pracujúcich dôchodcov neodôvodnené rozhodnutie, od ktorého sa teraz môžeme vzdať. Prostriedky, ktoré sa dajú takýmto zrušením ušetriť, sa prerozdelia medzi nepracujúcich dôchodcov, ktorých platby sa zvýšia.

Medzi dôvody, pre ktoré úradníci zmrazili indexáciu pracujúcich dôchodcov, uvádzame tie hlavné:

 • mzda zamestnaných dôchodcov sa neustále zvyšuje v dôsledku inflácie, čo spôsobuje ďalšie zvýšenie vyplácania dôchodkov,
 • zamestnaní dôchodcovia majú v porovnaní s nezamestnanými veľké množstvo dávok. Napríklad majú každé právo na odpočet dane (ktorý môže dosiahnuť 13%),
 • verí sa, že finančná situácia zamestnaných dôchodcov je stabilnejšia, a preto potrebujú menej materiálnej podpory.

Indexácia dôchodkov sa uskutoční až po odchode dôchodcu

Platby dôchodkov zamestnaným dôchodcom sa indexujú, iba ak bude zamestnanec prepustený čoskoro. K prepočtu dôchodku dôjde už tri mesiace po odchode dôchodcu z predchádzajúceho zamestnania. Prepočítanie bude zahŕňať všetky indexácie, ktoré sa vyskytli počas zmrazenia.

Odchodové body

Pri absencii indexácie by sa malo hovoriť o pozitívnych aspektoch zamestnania v dôchodkovom veku. Aj keď sa indexovanie zastaví, dôchodok pracujúceho dôchodcu bude naďalej rásť vďaka bodom dôchodku. Keďže dôchodca naďalej pracuje, jeho zamestnávateľ platí poistné každý mesiac. Dôchodkové body sa zase tvoria na základe celkovej výšky poistného plateného za predchádzajúci rok.

Čím dlhšie teda dôchodca pracuje, tým viac bude mať tieto body. Body priamo ovplyvňujú zvýšenie dôchodku - čím viac bodov, tým vyšší dôchodok. Náklady na dôchodkové body sa každoročne prehodnocujú av súčasnosti je jeden bod rovný 81 rubľom. Dynamika hodnoty bodov sa vysvetľuje konštantnou infláciou, na základe ktorej sa prepočítavajú dôchodky. Vplyv bodov dôchodku na dôchodok je uvedený nižšie.

1. Rozhodnutie zostať doma

Podľa prieskumu sa traja z piatich dôchodcov rozhodnú zostať doma po odchode do dôchodku. Vo väčšine prípadov to však nie je najvhodnejšie riešenie. Platba energií, vysoké náklady na lieky a výrobky nemusia byť pre dôchodcov cenovo dostupné. Domov sa navyše môže stať skutočným „žalárom“ pre starších ľudí.

RIEŠENIE: Vypočítajte si, koľko peňazí ste minuli v priemere za posledných päť rokov, a k tejto sume pridajte 2–5% (infláciu), aby ste mohli vypočítať úroveň svojich budúcich výdavkov.

2. Ochota pracovať v dôchodku

Ďalším nedávnym prieskumom sa zistilo, že 70% generácie tisícročia (osoby narodené v rokoch 1980 - 1990) a viac ako polovica generácie X (narodené v rokoch 1960–1970), ako aj tretina generácie baby boomu sa pripravujú na pokračovanie v práci po dosiahnutí dôchodkového veku. Nezohľadňujú však pravdepodobnosť, že sa ich plány zrealizujú. Podľa štúdie 60% ľudí, ktorí nedávno odišli do dôchodku, pripustilo, že museli prestať pracovať oveľa skôr, ako očakávali - v dôsledku problémov v práci, zdravotných alebo rodinných povinností.

RIEŠENIE: Naplánujte si svoju dôchodkovú kariéru v mladšom veku. Získajte nové zručnosti alebo sa naučte ďalší jazyk.

3. Zohľadnite ťažkosti pri sťahovaní do menšieho bytu

Mnoho dôchodcov sa sťahuje do iného bytu, menšieho, aby ušetrili na účtoch. Aj keď takáto stratégia môže uľahčiť ich život, niekedy to môže viesť k novým ťažkostiam. Hlavným dôvodom - prechod na nové bývanie si často vyžaduje prijatie zložitých a zložitých rozhodnutí, na ktoré nie každý je pripravený.

RIEŠENIE: Nezabudnite vziať do úvahy čas a peniaze, ktoré budú potrebné na presťahovanie sa do nového bývania, vrátane poplatkov a daní realitných agentov.

4. Spory s manželmi

Manželia, ktorí majú rozdielne názory na odchod do dôchodku, môžu čeliť vážnemu problému. Ich spory sa môžu týkať úrovne budúceho príjmu. Takmer dva z každých päť párov, ktoré sa zúčastnili prieskumu, sa nedokázali dohodnúť na záležitostiach týkajúcich sa dôchodkov alebo sa dokonca rozhodli, že ich nebudú diskutovať.

RIEŠENIE: Komunikácia je najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť konfliktom. Odporúča sa, aby sa plány dohodli v počiatočnom štádiu. Zohľadnite nepredvídané okolnosti, ako je prepustenie alebo choroba.

4. Zohľadnenie dĺžky života

Jedným z dôvodov, prečo v súčasnosti dôchodky často nestačia, je zvýšená dĺžka života. Asi štvrtina ľudí vo veku nad 65 rokov bude žiť do 90 rokov a desatina z nich bude žiť až do 95 rokov. Mali by ste sa opýtať sami seba, či máte v tomto prípade dostatok dôchodkov.

RIEŠENIE: Použite špeciálnu kalkulačku, ktorú nájdete na internete. Zohľadňuje osobné zdravie a rodinnú históriu. Zvážte získanie poistnej zmluvy alebo odloženie určitých platieb, aby ste mohli zvýšiť svoj ročný príjem.

6. Odmietnutie napísať závet

Hoci veľa ľudí venuje pozornosť plánovaniu dôchodkov, nedokážu sa s vôľou vyrovnať. Podľa prieskumu uskutočneného v roku 2014 2/3 Američanov nemajú vôľu. Starostlivosť o právne záležitosti môže byť veľkou záťažou pre rodinu zosnulého - okrem usporiadania pohrebu.

RIEŠENIE: Ak má váš majetok dom alebo iný majetok a je pre vás dôležité, kto ho získa, musíte sa obrátiť na právnika, ktorý vám pomôže urobiť závet. Nezabudnite tiež určiť opatrovníka na lekárske ošetrenie.

7. Zabudnutie pripraviť sa na nepredvídateľné

Pri odchode do dôchodku možno očakávať aj nepredvídané okolnosti. Plynový ohrievač vody môže pokaziť, auto sa môže pokaziť a môže sa stať oveľa viac. Dokonca aj príjemné výdavky, napríklad svadba vášho dieťaťa, si vyžadujú predchádzajúce plánovanie. Podľa jednej z posledných štúdií uskutočnených v USA si asi 50% dôchodcov nemôže dovoliť nepredvídané výdavky (a viac v Rusku), v dôsledku čoho sú nútení prijímať pôžičky.

RIEŠENIE: Vytvorte si svoj vlastný fond sporenia v núdzi.

8. Pomoc dospelým deťom

Neobmedzená pomoc dospelým deťom môže výrazne zhoršiť vašu finančnú situáciu v dôchodku. Nejde samozrejme o plánovanú pomoc, ale o splácanie dlhov, financovanie ďalšieho vysokoškolského vzdelávania, nákup automobilu atď.

RIEŠENIE: Ak vaše dospelé dieťa nemá fyzickú alebo duševnú podradnosť a nemáte peniaze navyše, potom s ním porozprávajte o takom pláne: ak vám dám peniaze teraz, budete mi musieť pomôcť, a preto musím odmietnuť na vašu žiadosť.

Pin
Send
Share
Send
Send