Užitočné tipy

Ako vymeniť olej v automatickej prevodovke?

Pin
Send
Share
Send
Send


Súčasná politika výrobcov automobilov hovorí, že olej v automatických prevodovkách je navrhnutý na celú životnosť jednotiek. Zároveň sa v poznámkach pod čiarou k servisným predpisom uvádzajú vážne prevádzkové podmienky, podľa ktorých sa musí olej pravidelne vymieňať. Mimochodom, Toyota predpisuje interval 60 000 km. Medzi ťažké prevádzkové podmienky patrí napríklad pravidelné zasúvanie dopravných zápch. Každý rok sa dopravné zápchy predlžujú a medzitým stroje nezískali zásadne odlišný dizajn. Ale nie je to tak dávno, čo výrobcovia predpísali povinné výmeny oleja pre určité série.

Aj keď sami neinformujú o svojej polohe, samotní výrobcovia automobilov odporúčajú pravidelnú obnovu oleja v strojoch, aby sa predĺžila ich životnosť. Rovnaké stanovisko zdieľajú aj špecializované firmy na opravu týchto jednotiek. Počas dlhého obdobia práce získali v tejto oblasti veľa skúseností. A dobre vedia najmä, na ktorých prevádzkach je lepšie vymeniť olej, ktorého produkty používať a ako sa dostať do nástrah.

Pôvodné oleje a analógy

Trh ponúka veľa analógov pôvodných olejov a niekedy oči jednoducho utekajú z výberu. Hlavnou črtou náhrad je splnenie určitých všeobecných špecifikácií a požiadaviek, ktoré sa niekedy ukážu veľmi vzdialené od tých, ktoré boli stanovené v továrni. Napríklad aj falošný nepôvodný olej môže podliehať tepelnej expanzii až dvakrát viac ako pôvodný olej. Prekročenie hladiny oleja v automatickej prevodovke „na horúci“ však nie je také strašidelné, ako keď klesne pod prípustné minimum „na horúci“, čo nevyhnutne spôsobuje hladovanie oleja. Zároveň pri výstupe z výrobnej linky takýto olej prechádza vnútornou kontrolou kvality a nie je potrebné formálne sa sťažovať. Výrobcovia jednoducho používajú lacný základ a doplnkový balík.

Kvapalina pre automatickú prevodovku

Pri výbere náhradného oleja je lepšie dať prednosť svetoznámej značke a nenechať sa oklamať za príliš nízku cenu. Preplatok za výrobný štítok je nevyhnutný, ale kvalitný analóg nemôže byť niekoľkokrát lacnejší ako originál. Opravovne väčšinou používajú produkty Mobil. Podľa ich skúseností sú tieto oleje najvýhodnejšie z hľadiska pomeru cena / kvalita.

V niektorých prípadoch by sa však mali používať iba originálne tekutiny. To platí najmä pre stroje najnovších generácií, ktoré sú na zloženie oleja najcitlivejšie. Existujú príklady, keď použitie náhradníkov nemalo najlepší vplyv na kvalitu automatickej prevodovky a pri prepínaní spôsobovalo cudzie zvuky. To je možné napríklad so 6-stupňovými automatickými prevodovkami od spoločnosti ZF (rodina 6HP).

Vyšetrenie oleja

Napriek tomu, že moderné stroje sa štrukturálne nelíšia od svojich predchodcov, objavili sa aj inovácie, vďaka ktorým sa požiadavky na kvalitu oleja sprísnili. Hovoríme napríklad o blokovacom mechanizme meniča krútiaceho momentu. Moderné automatické stroje majú teraz veľa prechodných režimov, keď ich trecie spojky nie sú úplne upnuté, ale sú v stave čiastočného kĺzania. V tomto prípade by mal olej v trecích pároch vytvárať určitú tepelnú rovnováhu a podmienky mazania. Neexistuje žiadna záruka, že dodatočný trh s kvapalinami môže poskytnúť potrebné podmienky. Pri demontáži a odstraňovaní porúch takých automatov (keď nastane čas nevyhnutných opráv), ktoré dlho pracovali aj na kvalitných náhradných olejoch, sa servisní pracovníci často stretávajú so zvýšeným opotrebením trecích spojok. Okrem toho majiteľ počas ciest nepociťuje nesprávnu činnosť blokovacieho mechanizmu meniča krútiaceho momentu, ale opotrebenie jeho obloženia nevyhnutne vedie k poškodeniu ďalších prevodových prvkov v priebehu času.

Metódy výmeny

Čerstvý olej má vždy lepšie čistiace vlastnosti, ako sa podáva. Pri výmene je to hlavné nebezpečenstvo. Prvky skrinky podliehajú nevyhnutnému prirodzenému opotrebeniu aj počas normálnej prevádzky (vo väčšej miere to platí pre spojky trenia), nehovoriac o ťažkých jazdných podmienkach. V priebehu času sa opotrebované výrobky usadzujú na stenách celého hydraulického systému. Nový olej tieto častice prepláchne a môže ich preniesť do telesa ventilu a upchať jeho solenoidy. Zvyčajne to vedie k trhnutiu a oneskoreniu pri radení prevodových stupňov. Profesionálne firmy zapojené do diagnostiky a opravy automatických prevodoviek preto vždy dostávajú potvrdenie od zákazníkov, že sú upozornené na možné zhoršenie kvality stroja po výmene oleja.

Čiastočná výmena prevodového oleja

Prvá možnosť odporúčaná počas pravidelnej údržby sa nazýva čiastočná výmena. Podstata takejto výmeny je nasledovná: je potrebné vypustiť olej z automatickej prevodovky cez vypúšťaciu zátku, ak takáto zátka neexistuje, je potrebné odstrániť prevodovú panvu. Je dôležité pochopiť, že všetok olej sa nezlučuje s automatickou prevodovkou, zostáva asi polovica oleja. Starý olej zostáva v mechanizme automatickej prevodovky, najmä v koblihe meniča krútiaceho momentu, kanálov tela ventilov a solenoidov. Preto, ak olej jednoducho vypustíte, zlúči sa iba polovica, preto sa táto metóda nazýva čiastočná výmena prevodového oleja.

Ukazuje sa, že došlo k čiastočnej výmene oleja, je iba čiastočne aktualizovaná. Čiastočná výmena oleja je vo všeobecnosti jednoduchá: zdvihnite stroj na výťahu, odskrutkujte vypúšťaciu zátku alebo vyberte celú nádobu, časť starého oleja vypustite do špeciálnej nádoby.

Je žiaduce očistiť steny palety od znečistenia, pretože existuje mnoho špeciálnych čistiacich tekutín, napríklad Liqui Moly Schnell Reiniger sa osvedčila.

Obzvlášť pokročilá mechanika meria presné množstvo vypusteného oleja, po ktorom nalieva toľko nového oleja, čo eliminuje potrebu nastavovania hladiny oleja mierkou.

Ak vyberiete panvicu, takmer všetky automatické prevodovky budú môcť vymeniť olejový filter. Po vypustení oleja a výmene filtra je potrebné vložiť vyčistenú nádobu na miesto, preto musíte použiť nové tesnenie alebo tmel. Vo väčšine prípadov je súčasťou súpravy pre filter s automatickou prevodovkou tesnenie. Pokiaľ ide o čerstvý olej, musí sa naplniť malými dávkami cez otvor na mierku. Samozrejme môžete vysať starý olej z toho istého otvoru pre mierku, ale na to musíte použiť špeciálne vybavenie.

Je veľmi dôležité, aby bola hladina oleja v automatickej prevodovke správne nastavená. Merania by sa mali prednostne vykonávať najskôr, keď je skriňa v chladnom stave, a potom sa musí po zahriatí prevodovky zmerať aj hladina oleja.

Plná výmena oleja v automatickej prevodovke

Táto možnosť výmeny je komplikovanejšia, v tomto prípade dôjde k úplnej výmene všetkého oleja v prevodovke, starý olej nezostane vo všetkých častiach prevodovky. Úplná výmena oleja v automatickej prevodovke sa musí vykonávať menej často ako čiastočná. Výmena oleja s úplným prietokom sa zvyčajne uskutočňuje v týchto situáciách:

 • po zakúpení ojazdeného vozidla,
 • po 100 000 km. bežať,
 • ak veľmi často vozidlo jazdí vysokou rýchlosťou a motor sa prehrieva,
 • ak sa vyskytli problémy počas radenia prevodových stupňov - poruchy solenoidového bloku.

Pri úplnej výmene oleja v automatickej prevodovke môžete tiež prepláchnuť všetky uzly špeciálnymi preplachovacími prostriedkami, ktoré nielen odstraňujú nečistoty, ale tiež môžu obnoviť funkčnosť blokovania meniča momentu a solenoidového bloku.

Výmena oleja s plným prietokom v škatuli je pomerne dlhý stroj - ak si túto službu objednáte v servisnej stanici, bude to trvať asi 1 hodinu. Aby ste úplne vyčerpali starý olej, musíte načerpať čerstvý olej do skrinky, ktorá vytlačí starý olej.

Pri výmene filtra automatickej prevodovky bude potrebné aj ďalšie množstvo oleja. Na úplnú výmenu oleja s úplným prietokom budete potrebovať špeciálne vybavenie, ktoré presne vypočíta množstvo potrebného čerstvého oleja, ako aj množstvo vypusteného starého oleja.

Pri úplnej výmene oleja v automatickej prevodovke sa odporúča použiť špeciálny nástroj - Liqui Moly Automatik Getriebeoil Reiniger, ktorý je určený na umývanie automatických prevodoviek, kvalitatívne čistí ventily a kanály skrinky, a tým zvyšuje výkonnosť automatickej prevodovky.

Proces úplnej výmeny oleja v automatickej prevodovke sa začína skutočnosťou, že hladina oleja sa kontroluje mierkou, je tiež potrebné vykonať jednoduchú diagnostiku.

Potom musí byť preplachovacia jednotka pripojená k hydraulickému systému automatickej prevodovky. Najjednoduchším spôsobom je pripojenie cez hadice chladiaceho systému boxu. V mnohých automobiloch sa môžete pripojiť pomocou dodaných svoriek. Je veľmi dôležité nájsť chladič, chladiacu automatickú skrinku, ktorá sa vo väčšine prípadov nachádza vnútri hlavného chladiča chladiaceho systému motora. Ak poskytnete prístup k armatúram, môžete odpojiť prívodné rúrky a pripojiť ich k splachovacej jednotke.

Keď je nový systém vzduchotesný, je čas naštartovať motor. Splachovacia jednotka sama nastaví tlak kvapaliny a smer pohybu oleja v systéme. Ak v skrinke nie je dostatočný tlak, ale to by nemalo byť, inštalácia odstráni poruchu skrinky a nebude možné vymeniť olej.

Je tiež dôležité vedieť, že v niektorých modeloch automobilov existujú systémy so zabudovanými termostatmi, a tak v takýchto boxoch, ak nie je v okruhu chladiča tlak, je to normálne. Stačí počkať, kým sa motor nezahreje, tlak sa objaví po obnovení cirkulácie tekutiny. Ak chcete v tejto situácii vymeniť olej, musíte termostat rozdeliť, čo poskytujú vývojári.

Po pripojení inštalácie je čas na doplnenie vyplachovacej kvapaliny Liqui Moly Automatik Getriebeoil Reiniger, ktorá odstráni všetku možnú kontamináciu prevodovky, meniča krútiaceho momentu a obnoví telo a ventily (solenoidy).

Premývacia kvapalina sa musí naliať do zohriateho oleja, pretože pri zvýšených teplotách sú detergenty aktívnejšie. Po naplnení preplachovania je potrebné dať box na 6 minút do neutrálneho a parkovacieho režimu, v týchto režimoch sa ventilové skrinky najlepšie vyčistia. Ďalej je potrebné do 5 minút prepnúť všetky režimy skrinky tak, aby preplachovacia tekutina cirkulovala všetkými kanálmi. Aby sa vozidlo neopustilo, musí byť umiestnené na ručnej brzde.

Je dôležité vedieť, že každé preplachovanie sa vykonáva pri voľnobežných otáčkach motora, to znamená, že nie je možné plynovať, zvyšovať otáčky motora, pretože to poškodí skrinku.

Po približne 10 minútach preplachovania sa musí jednotka prepnúť do režimu výmeny oleja. Jednotka vypustí starý olej a kvapalinu do samostatnej nádoby a potom naleje čerstvý olej do automatickej prevodovky. Ďalej je dôležité monitorovať farbu, keď je čas zastaviť inštaláciu: ak je farba prichádzajúcich a odchádzajúcich kvapalín rovnaká, to znamená, že všetok starý olej sa zlúčil a čerstvý olej teraz cirkuluje v systéme.

Potom môžeme predpokladať, že výmena oleja bola úspešná, ale aby ste z výmeny oleja získali najužitočnejší účinok, musíte vymeniť olejový filter. Ak ju chcete vymeniť, je potrebné, rovnako ako pri čiastočnej výmene, odstrániť panvicu, vyčistiť ju a vymeniť filter, potom vložte tesnenie a pridajte viac oleja, ktorý sa zvyčajne pri vyberaní panvice stratí. Potom môžete bezpečne odpojiť jednotku, vrátiť všetky spojenia do pôvodnej polohy, znova naštartovať motor, skontrolovať hladinu oleja pomocou mierky a ak je hladina normálna, potom je možné považovať úplnú výmenu oleja v automatickej prevodovke za úplnú.

Všeobecne platí, že ak je všetko vykonané správne, výmena oleja s úplným prietokom bude trvať asi 1 hodinu prevádzky. Výmena oleja s plným prietokom znamená ďalšie náklady na olej, čo si vyžaduje prepláchnutie systému dvakrát toľko oleja, aby bol box prepláchnutý. Tieto náklady však nie sú ničím porovnateľným s možnými nákladmi na opravu automatickej prevodovky.

LIQUI MOLY Automatik Getriebeoil Reiniger - splachovač pre automatické prevodovky

Okrem toho, ak použijete Liqui Moly Automatik Getriebeoil Reiniger, pôvodné vlastnosti škatule sa obnovia a odstránia sa mnohé problémy, ktoré vznikli v priebehu času.

Výrobca Liqui Moly upozorňuje, že tento nástroj je možné používať iba na čerpacích staniciach, ktoré majú špeciálne vybavenie, ktoré umožňuje výmenu celého objemu oleja v automatickej prevodovke. V plechovke od Liqui Moly Automatik Getriebeoil Reiniger - 300 ml tekutiny, čo je dosť pre 6–9 litrov prevodového oleja.

LIQUI MOLY ATF Top Tec 1700 - syntetická kvapalina pre automatickú prevodovku

Značka Liquid Moli je známa mnohým motoristom vďaka svojim vysoko kvalitným automobilovým chemikáliám a motorovým olejom. Výroba mazív je jednou z hlavných oblastí spoločnosti. Spoločnosť je pomerne propagovaná, ale vytvára vysoko kvalitné výrobky, ktoré sú medzi motoristami veľmi žiadané.

Pokiaľ ide o prevodový olej Liqui Moly ATF Top Tec 1700, je úplne syntetický a navrhnutý pre moderné automatické prevodovky, obsahuje mnoho prísad, ktoré zaisťujú vysoké mazanie komponentov. Tento olej sa okrem toho môže používať dlhý čas, nestarne a neoxiduje.

Viskozita tohto oleja sa vyznačuje vysokým indexom, ktorý zaručuje optimálne radenie prevodových stupňov a dobre chráni pred opotrebením aj pri extrémnej jazde.

Ako aplikovať tento olej

Tento olej sa dá použiť vo všetkých automatických prevodovkách od rôznych výrobcov. Pri použití tohto oleja nie je v rozpore so špecifikáciami výrobcu motora a prevodovky. Pre najúčinnejšie prevodové mazanie sa odporúča nemiešať tento olej s inými olejmi.

LIQUI MOLY Schnell Reiniger - prostriedok na rýchle čistenie

Jedným z najobľúbenejších výrobkov Liquid Moli je rýchly čistič Liqui Moly Schnell Reiniger, ktorý je navrhnutý tak, aby výrazne uľahčil montážne práce. Schnell Reiniger rýchlo a ľahko odstraňuje rôzne oleje, mastnoty a nečistoty, dá sa tiež použiť na odmasťovanie povrchu a nezanecháva žiadne zvyšky.

Schnell Reiniger od Liquid Moth odvádza vynikajúcu prácu so zvyškami dechtu a mastnoty, pretože má vysoké penetračné vlastnosti. Tento nástroj sa považuje za univerzálny čistič, ktorý sa dá použiť nielen na opravy prevodovky, ale aj s komponentmi brzdového systému, spojky a dokonca aj motora, kdekoľvek sa potrebujete zbaviť škvŕn oleja.

Používanie rýchleho čističa

Práca s Liqui Moly Schnell Reiniger je veľmi jednoduchá - čistiaci prostriedok naneste na špinavý povrch a po chvíli, keď by mal vyschnúť, povrch vyschne a povrch dielu sa vyčistí a odmastí. Je dôležité vedieť, že tento čistič môže ľahko poškodiť niektoré plastové časti, ako aj lakovaný povrch, takže pred použitím tohto produktu musíte skontrolovať, či je čistič kompatibilný s povrchom, ktorý je potrebné vyčistiť.

A potom video, ktoré ukazuje, ako správne vymeniť olej v automatickej prevodovke v plnom prúde:

Ako olej pracuje v automatickej prevodovke?

Na začiatok pripomeňme princíp „stroja“ v aute. Toto zariadenie spája motor a kolesá automobilu a prevádza krútiaci moment hnacej jednotky na energiu potrebnú na pohyb. V automatickej prevodovke je kľukový hriadeľ motora spojený s meničom krútiaceho momentu (GDT), ktorého výstupný hriadeľ pracuje s prevodovými mechanizmami. Ten dal do pohybu kolesá stroja.

Prevodová kvapalina, ATF (automatická prevodová kvapalina), sa vyžaduje z týchto dôvodov:

 1. Zabezpečuje normálnu prevádzku uzla. Rovnomerne prenáša krútiaci moment na prevodovku. Vďaka nemu sa auto pohybuje hladko, plynulo. ATF pôsobí ako druh spojkového pedála v automatickej prevodovke. Olej poháňa časti meniča krútiaceho momentu svojím telom.
 2. Výkonný mechanizmus. Po prijatí príkazu od počítača (elektronická riadiaca jednotka) ATF vyvíja tlak na určité kanály v zariadení (hydroplate), čím sa radia prevodové stupne.
 3. Odstraňuje teplo. V dôsledku mechanizmov sa kov zahrieva. Prevodová kvapalina (olej) odvádza teplo do kľukovej skrine, čím sa stabilizuje činnosť zariadenia.
 4. Funkcia mazania. Kovové časti prevodovky sú v neustálom pohybe a vzájomne pôsobia s ostatnými komponentmi zostavy. Potrebujú neustále mazanie. To zvyšuje ich životnosť, znižuje opotrebovanie a zlepšuje adhézne vlastnosti. ATF pôsobí ako mazivo.
 5. Likvidácia ťažby produktu. Počas činnosti mechanizmu sa nevyhnutne vytvára kovová podstielka: prach, otrepy, hobliny, atď. Olej s pomocou pridaných prísad pomáha prístroju zbaviť sa zbytočnej akumulácie, čo uľahčuje fungovanie mechanizmov.

Назначение трансмиссионной жидкости может меняться в зависимости от вида установленной КПП. В роботизированной коробке, например, Getrag 6DCT250, оно необходимо для охлаждения и смазки редуктора. Остальные компоненты устройства охлаждаются воздухом.

Нужно ли проводить замену масла в АКПП?

Несколько лет назад некоторые производители известных брендов, например, знаменитого немецкого триумвирата: Audi, BMW, Mercedes, желая привлечь внимание к своей продукции, объявили: масло менять не нужно. Такая рекомендация была записана в сервисной книжке по обслуживанию автомобиля.

Motoristi boli touto inováciou nadšení: nikto nepotrebuje ďalšie výdavky. Prax nasledujúcich rokov však ukázala, že v prevodovke by sa mala vykonať úplná výmena oleja. Inak sa dokonca aj ten najmodernejší mechanizmus stáva nepoužiteľným rýchlejšie, opotrebuje sa.

Samotní výrobcovia boli o tom presvedčení: počet porúch v prevádzke automatickej prevodovky po dosiahnutí stabilného počtu najazdených kilometrov sa výrazne zvýšil.

Teraz priemysel ponúka lepšie technické kvapaliny ako predtým. Sú schopné odolať kritickým teplotám, pracovať v extrémnych podmienkach. Nie je to však dôvod na úsporu pri nákupe ropy.

Intenzita dopravy, zaťaženie mechanizmov vrátane prevodovky sa výrazne zvýšilo. ATF časom stráca svoje pracovné vlastnosti potrebné na mazanie, chladenie, riadenie pôsobenia častí skrinky.

Pokiaľ tekutina nie je vymenená v čase, bude nakoniec vyplnená úlomkami spôsobenými trením kovových komponentov: odlúpené časti trecích spojok, obloženia, produkty rozkladu a opotrebenie. Takáto abrazívna zmes nepriaznivo ovplyvňuje detaily prevodovky, čo vedie k ich nevhodnému stavu.

Kedy je potrebné vymeniť olej v automatickej prevodovke?

Všetci výrobcovia regulujú dobu výmeny ATF. To nie je to isté pre autá rôznych značiek. Rozsah služieb závisí od ubehnutej vzdialenosti od 50 do 120 000 km. Tá istá spoločnosť BMW AG, ktorá nedávno obhajovala večnosť svojej technickej kvapaliny, odporúča naliať nový olej po 50 000 kilometroch alebo 3 rokoch prevádzky vozidla.

Výmena oleja v automobile s normálnou prevádzkou sa vykonáva pri dosiahnutí 60 000 kilometrov alebo dvoch rokov používania stroja.

Takáto operácia by sa mala vykonávať nielen v súlade s odporúčaniami výrobcov, ale aj skôr, pretože platnosť pracovných kvalít ATF vyprší.

V oblastiach s vysokou vlhkosťou a extrémnymi teplotami sa musí táto služba automatickej prevodovky vykonávať po 30 000 km alebo raz ročne. Pred termínom je tiež potrebné vymeniť prevodovú kvapalinu pre osobné vozidlá, ktoré sa každý deň používajú, za veľkú záťaž.

Mali by sa zohľadniť prevádzkové podmienky stroja:

Chcel by som sa osobitne zamerať na posledný odsek. Niektorí vlastníci vozidiel sú sami zodpovední za to, že prenosová kvapalina sa vyrába predčasne. Umožní to agresívny alebo športový štýl jazdy:

 • plynulé striedanie zrýchlenia rýchlosti s prudkým brzdením,
 • Príjem z kopu (na začiatku pohybu plynový pedál až do zastavenia na semafore),
 • absolvovanie ostrých zákrut pri vysokej rýchlosti.

Uvedené akcie nútia mechanizmy, aby fungovali nad limit. V súlade s tým stúpa teplotný režim v zostave, súčasti sa zahrievajú. V takýchto podmienkach olej rýchlo stráca svoj zdroj, viskozitu a musí sa zmeniť.

Ako zistiť, kedy treba vymeniť olej?

Je potrebné pravidelne kontrolovať technickú tekutinu a počúvať prácu mechanizmov vozidla.

Olej v pracovnom stave má červenkastú farbu bez rôznych nečistôt a stôp kontaminácie. Vyberte sondu zo zariadenia umiestneného v prevodovke.

Ak zistíte nasledujúce príznaky, mali by ste okamžite vyplniť nový ATF:

 1. Olej bol tmavohnedý.
 2. Pri sledovaní sondy je prítomný pálivý zápach.
 3. Vzhľad konštantného vytie počas pohybu vozidla pochádzajúceho z automatickej prevodovky. Keď prepnete režim, zmení sa aj zvuk.
 4. Začnú unikať tekuté oleje, čo vedie k zníženiu hladiny.
 5. Stroj sa pri pohybe škubne.
 6. Nestabilná prevádzka (je možný sklz) prevodovky.
 7. „Chýbajúce“ niektoré režimy: Drive, Reverse.

Na väčšine informačných tabúľ zahraničnej výroby sa na informačnej tabuli objaví chyba, ktorá naznačuje poruchu automatickej prevodovky.

Aký olej potrebujem na doplnenie automatickej prevodovky?

Pred výmenou oleja v krabici musíte poznať jej označenie.

Kvapaliny nalievané do manuálnych prevodoviek a automatických prevodoviek sa navzájom výrazne líšia. Majú svoju viskozitu, výkon. Použitie „cudzieho“ oleja môže viesť k zlyhaniu zariadenia. Po dohode sa výrobcovia automobilov nalievajú do červených automatických prevodoviek ATF.

Ako zistiť, ktorý olej bol naplnený do automatickej prevodovky?

Zdá sa, že ide o jednoduchú otázku, ale nie vždy je možné dať odpoveď okamžite. Servisná brožúra, ktorá označuje typ produktu, sa môže stratiť, určenie farby kvapaliny na sonde je problematické. V takýchto prípadoch môžete použiť nasledujúce možnosti:

 • v niektorých prípadoch je výrobca uvedený na výrobnom štítku pod kapotou,
 • zavolajte oprávneného zástupcu, predajcu,
 • nájdete informácie na internetovej stránke.

Ako pomôcku uvádzame značky ATF, ktoré používajú známe značky:

 • Volkswagen Group - G-052-055, ZF, v extrémnych prípadoch - ESSO,
 • Toyota - ATF Toyota Tire-T,
 • BMW - ZF,
 • Nissan - Nissan Matic,
 • - ATF.

Pôvodné oleje sú vysoko kvalitné, ale sú drahé. Aby ste ušetrili peniaze, môžete odporučiť použitie podobného produktu od iných výrobcov. Na tento účel musíte zistiť technické parametre: tolerancia, viskozita originálu.

V tomto prípade sa však riziko získania falšovaného tovaru výrazne zvyšuje, čo je na trhu viac ako dosť. Použitie kvapaliny s neznámymi vlastnosťami môže mať za následok poškodenie automatickej prevodovky.

Technológia vykonávania práce so samočinne sa meniacim olejom v automatickej prevodovke

Pre tých, ktorí chcú ušetriť peniaze, existuje možnosť výmeny prenosovej kvapaliny sami. Ak sa budete držať technológie vykonávania, potom práca nespôsobí veľké problémy.

Je potrebné vziať do úvahy nasledujúce nuansy. Na rôznych miestach sú plnivá a odtoky umiestnené na rôznych miestach. Pre tých, ktorí sa chystajú vykonať takúto operáciu prvýkrát, môžete ísť online a napísať vyhľadávanie: ako vymeniť olej v automatickej prevodovke. Na akúkoľvek značku bude existovať dostatočný počet odpovedí.

Výmena oleja v samoobsluhe v automatickej skrinke

Prevádzka sa začína zahrievaním automatickej prevodovky. Ak tak chcete urobiť, jazdite autom približne päť minút pri nízkej rýchlosti.

Postup je nasledovný:

 1. Pri vypnutom motore otvorte kryt a vypustite prevodový olej. Je možná iná možnosť - čerpanie otvorom, v ktorom je sonda umiestnená.
 2. Vyberte spotrebovanú nádobu ATP a vylejte tekutinu.
 3. Opláchnite kryt.
 4. Vyberte olejový filter (alebo ho opláchnite).
 5. Nalejte čerstvý olej v rovnakom množstve, vysušený.
 6. Odpojte olejové potrubia, ktoré sa hodia k chladiču chladiča systému. Konce by sa mali spustiť do pripravených nádob.
 7. Naštartujte motor, počkajte, kým z trubičiek nevyteká čerstvý ATF (viditeľný farebne).
 8. Vypnite napájaciu jednotku a pripojte skúmavky k chladiču.
 9. Pridajte tekutinu po značku minima.

Potom musíte prejsť autom niekoľko kilometrov a znova skontrolovať hladinu. Ak je nižší ako minimum, musíte pridať olej. Mali by ste tiež skontrolovať tesnosť systému.

Je potrebné mať na pamäti, že takáto operácia nemení celý olej úplne, ale iba o 70 - 80%. Ak chcete dosiahnuť lepší ukazovateľ, zopakujte tento postup. To si bude vyžadovať ďalšie náklady.

Takéto nuansy, ak je auto v záruke, potom olej vymení odborníci autorizovaného servisu. Nezávislá výmena spôsobí ukončenie záručnej zmluvy.

Pozrite si video: DSG výmena oleja v automatickej prevodovke s preplachom - Škoda Superb II (Júl 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send