Užitočné tipy

Migrácia zo systému Windows XP na systém Windows Vista

Pin
Send
Share
Send
Send


V najbežnejšom prípade má používateľ vždy možnosť nainštalovať „čistú“ verziu systému Windows 7. Alternatívnym riešením by mohla byť inštalácia systému Windows 7 súbežne so starým operačným systémom - analogicky by ste mohli nainštalovať systém Windows Vista bez odinštalovania systému Windows XP, tento prístup je však spojený s určitými problémami. Zvážte dve najbežnejšie možnosti prepínania na systém Windows 7 - v systéme Windows XP a Windows Vista.

V prípade systému Windows XP bohužiaľ nie je možný plynulý prechod na systém Windows 7. Teoreticky sa dá predpokladať, že používateľ má možnosť vykonať prechodný upgrade na systém Windows Vista a potom nainštalovať ďalší systém Windows 7, ale táto možnosť povedie k zlyhaniam softvéru a hardvéru, ako to používatelia opakovane naznačujú. Spoločnosť Microsoft sa však rozhodla pre majiteľov XP čo najjednoduchšie nainštalovať nový operačný systém a na tento účel vyvinula špeciálne nástroje.

Pripravte sa vopred

Používateľ, ktorý plánuje aktualizáciu svojho operačného systému na novú verziu, ešte pred inštaláciou systému Windows 7, môže vyhodnotiť, ako sa bude počítač správať v novom prostredí. Za týmto účelom spoločnosť Microsoft vytvorila špeciálny portál Windows 7 Compatibility Center, ktorý obsahuje neustále aktualizovanú databázu softvéru a hardvéru, ktorá ukazuje ich kompatibilitu so siedmou verziou. Okrem toho spoločnosť vydala bezplatný program s názvom „Poradca pri prechode na Windows 7“, ktorý vám umožní zistiť, či počítač a jeho softvér spĺňa nové systémové požiadavky, a tiež pochopiť, či má zmysel upgradovať na nový systém.

Program Windows Data Transfer Tool je zodpovedný za ukladanie používateľských údajov. Vytvára jediný súbor, ktorý obsahuje všetky užívateľské súbory a nastavenia, ale sám nekopíruje programy, takže je potrebné skladovať jednotlivé distribúcie potrebných programov. Táto migrácia vyžaduje Windows XP SP2. Okrem toho musíte vziať do úvahy, že prenos súborov zo 64-bitovej verzie systému Windows XP do 32-bitového systému Windows 7 zlyhá. Prenos údajov sa môže vykonávať ako v rámci jedného počítača, tak aj prostredníctvom sieťového pripojenia s viacerými strojmi.

Potom môžete pristúpiť priamo k inštalácii - musíte vybrať možnosť „Plná“ a nainštalovať systém Windows 7 na jednotku, na ktorej sa nachádza starý systém (pôvodný priečinok Windows sa predvolene uloží pod názvom Windows.old). Ak bol tento disk naformátovaný v systéme súborov FAT32, môže sa zobraziť chybové hlásenie. V takom prípade bude potrebné disk previesť na NTFS pomocou príkazu convert: / fs: ntfs.

Režim Windows XP

Napriek relatívnej stabilite aplikácií systému Windows XP v rámci „siedmich“ je to celkom možné a problémy s kompatibilitou. V tomto prípade systém Windows 7 pripravil režim Windows XP, ktorý je súčasťou vydaní Professional, Enterprise a Ultimate. Je to plnohodnotný virtuálny stroj založený na Microsoft Virtual PC s nainštalovaným balíkom Windows XP SP3. Implementuje bezproblémovú integráciu starých a nových systémov: spoločnú schránku, schopnosť presúvať súbory priamo z okna virtuálneho počítača, zobrazovať aplikácie nainštalované v režime Windows XP v ponuke Windows 7 a ďalšie možnosti.

Po inštalácii môžete staré súbory a nastavenia vrátiť do nového systému. Ak to chcete urobiť, spustite súbor vytvorený pomocou nástroja Windows Easy Transfer a importujte údaje účtu a súbory. Nakoniec posledným krokom je inštalácia starých programov: „Nástroj Windows Data Transfer Tool“ vo svojej správe uvedie, ktoré programy je potrebné nainštalovať, a preto sa uskutoční úplný prechod zo systému Windows XP na systém Windows 7 bez straty údajov. Ovládače, v tomto prípade, bude potrebné preinštalovať, ale Windows 7 sa s ich nájdením na webe úspešne vyrovná.

Skutočnosť, že systém Windows 7 je dosť blízko systému Windows Vista, uľahčuje prechod na nový systém na rozdiel od prepínania zo systému Windows XP: v tomto scenári sa uložia nielen používateľské súbory a nastavenia, ale aj samotné programy. V prvom rade sa používateľ musí rozhodnúť, ktoré vydanie systému Windows 7 bude aktualizované: Vista Home Basic a Vista Home Premium možno upgradovať na Home Advanced alebo Maximum, Vista Business na Professional alebo Maximum a Vista Ultimate. - iba na „maximum“. Preto nie je možné počas procesu aktualizácie znížiť "úplnosť" systému. Je dôležité, aby bola 32-bitová verzia systému Windows 7 inovovaná iba na 32-bitovú a 64-bitovú - v tomto poradí na 64-bitovú.

Ak je potrebné nainštalovať jednoduchšiu verziu systému Windows 7 alebo, napríklad, 64-bit namiesto 32-bit, potom bude potrebné systém preinštalovať od nuly a postup prenosu súborov bude úplne zodpovedať postupu pri prepínaní zo systému Windows XP.

Nezabudnite, že pred inováciou zo systému Vista na Windows 7 je potrebné, aby systém Vista mal verziu SP1 alebo SP2.

Po príprave môžete spustiť inštaláciu systému Windows 7 výberom položky Aktualizovať v ponuke „Typ inštalácie“. V tomto štádiu by nemali byť žiadne problémy, aj keď niekoľko používateľov malo po pokuse o inštaláciu nového operačného systému na systém Windows Vista nekonečné reštartovanie, odborníci túto skutočnosť spojili s „zlomeným“ diskovým obrazom s distribúciou systému Windows 7 stiahnutým z internetových obchodov a odporučili ho veľkým pozor na vytvorenie inštalačného disku. Po inštalácii systému sa zobrazí hlásenie o programoch, ktoré odmietajú pracovať - ​​spravidla sa však všetko skončí úspešne.

Migrácia podnikových údajov

Pre odborníkov v oblasti IT, ktorí plánujú upgradovať svoju flotilu IT v systéme Windows 7, je k dispozícii USMT verzia 4.0, nástroj na migráciu používateľského prostredia. Produkt vám umožňuje zhromažďovať všetky účty a súvisiace používateľské dokumenty, systémové a aplikačné nastavenia a potom ich môžete preniesť do nového OS. Na tento účel sa vytvoria súbory XML, ktoré popisujú pravidlá migrácie vytvorené príkazom konzoly ScanState. Počas procesu skenovania a určovania zoznamu súborov a aplikácií program nerobí zmeny v existujúcom systéme, ale vytvára adresár, v ktorom sa potrebné údaje uložia až do migrácie do úložiska migrácie. Môžu byť komprimované, aby sa skrátila doba kopírovania smerom k úložisku alebo aby sa ušetrilo miesto na disku. Prenos je iniciovaný príkazom LoadState av tomto okamihu USMT presunie požadované súbory jeden po druhom z dočasného adresára, prípadne ich rozbalí a dešifruje v migračnom úložisku a potom ich z tohto priečinka odstráni.

Pamätajte, že USMT podporuje možnosť migrácie pomocou obchodu s pevnými odkazmi (spustenie SaveState pomocou kľúča s pevným odkazom). Táto metóda šetrí čas a miesto na disku, pretože nezahŕňa opätovný prenos súborov z jedného média na druhé, ale spočíva v opätovnom priradení indexov súborov k sebe navzájom v rámci systému súborov. Okrem toho sa USMT môže spustiť v prostredí predinštalovania Windows, čo umožňuje napríklad migráciu offline.

Systém Windows 7 poskytuje všetky potrebné nástroje na prenos údajov a aplikácií z predchádzajúcich verzií operačných systémov (Windows XP a Windows Vista) pre podnikových aj koncových používateľov. V nových aplikáciách je rozhranie na vykonávanie takýchto operácií výrazne zjednodušené, čo umožňuje ich rýchlejšie a efektívnejšie vykonávanie v počítačovom parku.

Môžete migrovať na systém Windows Vista?

Najdôležitejšie je, že najskôr potrebujeme kópiu systému Windows Vista. Ideme do obchodu a kupujeme. Okamžite si urobte rezerváciu, že aktualizácia je zložitejší a zdĺhavejší proces.

To, či môžete vykonať inováciu úplne a úplne, závisí od toho, ktorá verzia systému Windows je k dispozícii a ktorá verzia systému Windows Vista ste si vybrali. Inováciu môžete vykonať iba z konkrétnej verzie systému Windows XP na konkrétnu verziu systému Windows Vista. Bez čistej inštalácie nemôžete inovovať žiadnu staršiu verziu systému Windows vrátane systému Windows 9x / Me a Windows 2000 na systém Windows Vista.

V nasledujúcej tabuľke je uvedená verzia systému Windows XP a verzia systému Windows Vista, z ktorej môžete vykonať inováciu:

Takto môžete inovovať systém Windows XP Home na ľubovoľnú verziu systému Vista, ľubovoľnú verziu systému Windows XP možno inovovať na systém Windows Vista Ultimate. Nemôžete inovovať XP Professional alebo Tablet PC na žiadnu z domácich verzií, ani inovovať XP Media Center na Home Basic alebo Business.

Windows 2000 a Windows XP x64 nie je možné vôbec aktualizovať.

Upozorňujeme, že aj keď nemôžete vykonať inováciu, máte samozrejme všetky práva na zakúpenie aktualizačnej verzie systému Windows Vista, samozrejme, za predpokladu, že máte nainštalovanú akúkoľvek verziu systému XP alebo Windows 2000.

Čo je nové v inštalátore systému Windows Vista?

V skutočnosti sa zásadne líši od toho, čo sme videli v predchádzajúcich verziách systému Windows. Je rýchlejšia, modulárnejšia, výrazne zjednodušuje aktualizáciu OS počas inštalácie a je úplne bez zvyškov času - z DOSu.

Bez ohľadu na verziu systému Windows Vista, ktorú dávate prednosť, dostanete rovnaké DVD ako ostatné. Inými slovami, ak si zakúpite program Home Basic, vaše DVD bude totožné s vašimi DVD prehrávačmi Ultimate. Trik spočíva v kľúči: licenčný kľúč systému Windows Vista je táto dlhá sekvencia čísel a písmen, ktoré zadáte pred spustením inštalácie a určuje, ktorá verzia sa môže nainštalovať do vášho počítača.

To výrazne zjednodušuje aktualizáciu jednej verzie systému Windows Vista na funkčnejšiu. Nemusíte znova chodiť do obchodu a kupovať nový disk, za aktualizáciu môžete platiť cez internet, získať nový kľúč a bez problémov napríklad prepnúť z domu na Ultimate.

Architektúra inštalátora systému Windows Vista: aktualizácia založená na obrázku

Po dokončení inštalácie systému Windows Vista vyzerá tento proces veľmi podobne ako postup inštalácie systému XP. V skutočnosti, ak nechcete venovať pozornosť známemu rozhraniu, môžete vidieť veľa rozdielov. Systém Windows Vista nedekomprimuje jednotlivé súbory - disk DVD obsahuje spúšťací obraz systému Windows Vista, ktorý je možné preniesť na pevný disk počítača.

Inštalátor systému Windows Vista naskenuje nainštalovaný XP a potom vytvorí kópie dôležitých informácií. Na rozdiel od procesu aktualizácie XP inštalátor systému Windows Vista nekombinuje systémy XP a Vista.

Po skopírovaní všetkých dôležitých informácií (vrátane aplikácií) sa aktuálna verzia XP odstráni. Výsledkom je to najlepšie z oboch verzií Windows - aplikácií a správnych dát z XP a (relatívne) čistej inštalácie systému Vista. S knižnicami DLL už nebudú žiadne problémy. Po prenose obrázka na pevný disk počítača systém Windows Vista skontroluje systém a podľa toho nakonfiguruje inštaláciu.

Zjednodušený je nielen proces inovácie zo systému Windows XP, ale aj inovácia na ďalšie súčasti systému Windows Vista (napríklad z Home Basic na Home Premium). Okrem toho spoločnosť Microsoft sľubuje, že proces aktualizácie nových verzií operačných systémov Windows Vista sa zjednoduší rovnakým spôsobom (čítame servisné balíky).

Za túto príležitosť by sme sa mali poďakovať vývojárom spoločnosti a tzv. Manifestom komponentov (cca. Component manifestes). Manifesty sú skripty napísané v XML, ktoré popisujú proces, ktorým by mal inštalačný program Windows aktualizovať informácie. Postup inštalácie je tradične položený na pleciach vývojového tímu inštalátora. Preto pri pridávaní / odoberaní funkcií zo systému Windows musel tím upraviť inštalačný program.

Windows Vista je rozdelený na komponenty hneď po inštalátorovi a vývojový tím zodpovedný za inštaláciu OS môže napísať manifesty XML na vykonanie migrácie informácií. Multikomponentný inštalátor môže v prípade potreby obsahovať kódové volania na vykonávanie zložitejších úloh migrácie údajov, ak jednoduché skripty nepomáhajú.

To všetko znamená, že inštalátor systému Windows Vista zvládne migráciu informácií oveľa inteligentnejšie ako systém Windows XP, keď používateľ inovoval zo systému Windows 9x alebo Me. V budúcnosti by sa mala každá súčasť systému Windows Vista ľahko aktualizovať, pričom by sa mala zachovať spoľahlivosť.

Pripravuje sa na aktualizáciu

Pred pokračovaním v postupe aktualizácie starej verzie systému Windows na nový systém Windows Vista sa oplatí dobre sa pripraviť. Aby ste predišli nepredvídaným situáciám, musíte zálohovať dôležité informácie a zjednodušiť proces aktualizácie.

    1. Uložte si dôležité informácie

Táto fáza nie je voliteľná, ale POVINNÁ. Dôrazne vám odporúčame zálohovať si informácie a pred pokračovaním skontrolujte, či sú uložené všetky potrebné informácie. Vista je úplne nový OS, ktorý, aj keď prešiel najväčšou beta verziou v histórii testovania, je plný mnohých „prekvapení“. Aktualizácia OS nie je hračka, môže potenciálne zničiť všetky údaje na pevnom disku,

Použite svoj obľúbený program na zálohovanie údajov a skúste uložiť všetko, čo môžete. Nie je potrebné vytvárať obraz systému - aj keď to nie je taký zlý nápad - pretože dokumenty, fotografie, hudbu, uložené hry, domáce videá atď. Môžete ukladať samostatne.

Ak máte externý pevný disk alebo miesto na sieťovej jednotke, je vhodné vytvoriť celý obraz systému. Ak sa vyskytnú neočakávané problémy, môžete všetky informácie obnoviť. Ak uložíte iba dôležité informácie, budete musieť znova nainštalovať OS, aplikácie, ovládače atď. Môže to trvať deň alebo dva.

2. Vyčistite nepotrebný systém

Ďalším krokom je zbaviť sa všetkého zbytočného. Odstránime nepotrebné aplikácie, ktoré jednoducho zaplnia miesto na disku. Spustite program Čistenie disku a odstráňte všetky dočasné súbory, súbory cookie atď. Skontrolujte, či sú na médiu uložené všetky potrebné informácie, a odstráňte duplikát z pevného disku. Ak ste predtým nevenovali veľkú pozornosť čisteniu disku, nadišiel čas.

3. Odstráňte antivírusový softvér

Niektoré antivírusové aplikácie môžu rušiť inštaláciu OS. Aj keď ste si úplne istí, že váš antivírusový softvér je kompatibilný so systémom Windows Vista, pred pokračovaním ho odinštalujte alebo aspoň odpojte. Ak ste už počuli o nekompatibilite aplikácie s novým OS, neváhajte - nebudete ju už viac potrebovať. Používajte aplikáciu iných vývojárov, ale po inštalácii systému Windows Vista.

Odporúča sa tiež vypnúť ďalšie aplikácie, aby ste zaistili bezpečnosť systému vrátane antispywarových modulov a brán firewall.

4. Defragmentovať pevné disky

Aj keď neveríte v liečivé vlastnosti pravidelnej defragmentácie, je ešte lepšie vykonať tento postup pred spustením aktualizácie. Po vyčistení, ktoré sme opravili, sa objaví veľa fragmentovaných súborov. Pripravíme červený koberec pre náš nový OS.

Spustiť aktualizáciu

Stiahli ste si systém Windows XP a pripravujete sa na inováciu na systém Windows Vista. Predtým, ako to urobíte, musíte vykonať niekoľko prípravných krokov. Mali by ste predovšetkým uložiť všetky dôležité informácie, odstrániť všetky nepotrebné údaje a podľa možnosti defragmentovať pevný disk. Prejdime k tomu podrobnejšie.

Bez ohľadu na to, ako inzerujete absenciu problémov pri prechode zo systému Windows XP na systém Windows Vista, buďte na pozore. Systém Windows Vista sa práve rozbieha a počet chýb, ktoré sa objavujú pri jeho práci, neustále rastie. Nezabudnite zálohovať všetky súbory a údaje vrátane fotografií, dokumentov, hudby, uložených súborov videohier, videí, ovládačov atď. Má zmysel uložiť celý obsah priečinka Moje dokumenty, Môžete zálohovať údaje pomocou ľubovoľného programu zálohovania, ako je napríklad Genie Backup Manager alebo, napríklad, Acronis True Image. Okrem toho môžete jednoducho archivovať potrebné súbory a preniesť ich na inú jednotku. Okrem toho môžete vytvoriť úplný obraz systému, ktorý by sa potom mal uložiť na iný pevný disk alebo médium. Tento obrázok budete potrebovať v prípade vážnych problémov a musíte bezodkladne obnoviť plne funkčný systém Windows XP.

Pred inováciou zo systému Windows XP na systém Windows Vista vyčistite systém a odstráňte nepotrebné programy, súbory alebo údaje. Používajte najmä štandardný obslužný program systému Windows XP s názvom Čistenie disku, Pomocou neho môžete odstrániť všetky dočasné súbory, súbory cookie, zostávajúce súbory z už odstránených programov atď.

Nakoniec sa dôrazne odporúča defragmentovať pevný disk pred inštaláciou systému Windows Vista. Aj keď to nie je potrebné, zrýchlite inováciu systému Windows XP na systém Windows Vista. Defragmentácia pomôže zabudovaným nástrojom systému Windows XP. Napríklad v systéme Windows XP môžete vybrať príkaz Štart> Všetky programy> Príslušenstvo> Systémové nástroje> Disk Defragmenter, v okne, ktoré sa otvorí, vyberte požadovaný disk a kliknite na tlačidlo defragmentovať.

Po dokončení predbežnej prípravy vložte inštalačný disk systému Windows Vista do optickej jednotky. Na obrazovke sa zobrazí nasledujúce okno.

V tomto okne je veľmi málo položiek. Jedným z nich je odkaz Skontrolujte kompatibilitu online, Ak kliknete na odkaz, spustí sa prehliadač a otvorí sa stránka Poradca pre inováciu na systém Windows Vista, z ktorej si môžete program stiahnuť. Poradca pre inováciu na systém Windows Vista, Tento úžasný program vám umožní analyzovať systém a skontrolovať, ktoré z jeho komponentov nie sú kompatibilné s operačným systémom Vista, ako aj odporúčania týkajúce sa výberu konkrétnej verzie systému Vista.

Чтобы воспользоваться программой, загрузите ее и после установки запустите. Откроется окно, в котором нужно щелкнуть на кнопке Начать проверку, Во время процедуры сканирования в нижней части окна программы будет расположена таблица, в которой можно изучить особенности всех версий Windows Vista.

По окончании сканирования все установленные в системе программы и драйверы будут проверены на совместимость с устанавливаемой операционной системой. Не забудьте, что для работы Советника по переходу на Windows Vista необходимо, чтобы ваш компьютер был подключен к Интернету.

Завершив работу с программой, вернитесь в окно установки Windows Vista и щелкните на кнопке Установить, Начнется процедура установки.

Чтобы загрузить программу Советник обновления до Windows Vista (она же Windows Vista Upgrade Advisor), можно также перейти по следующей ссылке: http://www.microsoft.com/windowsvista/getready/upgradeadvisor/default.mspx.

В новом окне вам будет предложено подключиться к Интернету, чтобы получить последние обновления, такие как обновления безопасности и новые драйверы. Vykonanie takejto aktualizácie, ak je počítač pripojený k internetu, nie je zlý nápad, pretože vám umožňuje aktualizovať dôležité systémové súbory systému Vista ihneď po jeho inštalácii a v budúcnosti sa tým nebude rozptyľovať.

V novom okne zadajte licenčný kľúč. Ak je to potrebné, začiarknite aj políčko. Automaticky aktivovať systém Windows po pripojení na internetaby sa systém Windows aktivoval okamžite po zadaní licenčného kľúča. Ak ste v predchádzajúcej fáze nezadali žiadny kľúč, v novom okne sa zobrazí výzva na výber verzie systému Windows Vista, ktorú chcete nainštalovať. Začiarknite políčko Vybratá edícia systému Windows je vybraná, vyberte požadovaný typ systému Windows a kliknite na tlačidlo ďalej.

Ak naopak zadáte kľúč, požadovaná verzia sa nainštaluje automaticky.

V ďalšom okne začiarknite políčko Súhlasím s podmienkami licencie a kliknite na tlačidlo ďalej.

Ak pevný disk obsahuje súbory iných operačných systémov, s výnimkou hlavného (napríklad Windows XP Home spolu s hlavným Windows XP Premium), súbory tohto systému sa musia odstrániť.

V novom okne kliknite na odkaz. aktualizovať.

V nasledujúcom okne sa môže zobraziť správa o kompatibilite so zoznamom možných problémov s nainštalovanými programami alebo zariadeniami. Problém pre zariadenie sa dá vyriešiť inštaláciou nového ovládača určeného špeciálne pre systém Windows Vista, zatiaľ čo konfliktné programy sa najlepšie odstránia. Napríklad má zmysel odstrániť program Windows Messenger, pretože systém Vista má vlastnú verziu tohto programu. Kliknite na tlačidlo ďalej.

Teraz sa začne proces aktualizácie systému Windows, ktorý pozostáva z niekoľkých fáz, vrátane kopírovania súborov na pevný disk, extrahovania súborov (z predtým skopírovaného obrazu), inštalácie komponentov a aktualizácií. Po extrahovaní súborov sa počítač reštartuje a aktualizácia bude pokračovať.

Trvanie inštalácie závisí od výkonu počítača a od niektorých ďalších faktorov vrátane počtu nainštalovaných programov a komponentov v aktualizovanom systéme Windows XP, či ste vykonali optimalizáciu systému pred aktualizáciou (napríklad defragmentácia disku) atď. V každom prípade sa môžete spoľahnúť na približne 30 - 40 minút, ktoré sa strávia aktualizáciou.

Nasledujúce fázy preinštalovania sa nelíšia od podobných. Kroky inštalácie systému Windows Vista, Budete musieť uviesť potrebu aktualizácií, vybrať časové pásmo a jednu z možností pripojenia k sieti.

Zostáva počkať, kým sa počítač znova nereštartuje, a potom môžete začať pracovať so systémom Windows Vista. Ihneď po reštarte sa zobrazí okno so zoznamom všetkých programov a ovládačov, ktoré sa nedali načítať pri štarte systému. V tomto okne môžete skúsiť spustiť program alebo zakázať jeho automatické načítanie. Pre všetky zistené ovládače, ktoré nie sú kompatibilné so systémom Windows Vista, musíte nájsť novú verziu na internete. Neubližuje aktualizácia ďalších ovládačov. Ak to chcete urobiť, navštívte webové stránky výrobcov základnej dosky, grafickej karty, zvukovej karty atď. Po nainštalovaní všetkých potrebných ovládačov by mali možné problémy spojené s prevádzkou určitých zariadení zmiznúť.

Pin
Send
Share
Send
Send