Užitočné tipy

Ako čítať karty pre gitaru?

Pin
Send
Share
Send
Send


Každý gitarista počul slovo - tablature , Ale mnohí stále, bohužiaľ, nevedia, o aký druh „zvieraťa“ ide. :) Po prečítaní tohto článku budete medzi odborníkmi na túto tému!

záložky vynašiel pred známymi poznámkami. Obsahujú menej informácií ako poznámky, ale sú ľahšie čitateľné. Vlastne za to a vynašiel. Predstavím vám niekoľko obrázkov z tablatúry:

Vysvetlím postupne:

1. Šesť vodorovných, dlhých prúžkov - obvykle označujú struny gitary. Skóre sa však týka reťazcov zhora nadol a nie ako skutočná gitara. (Horný pruh je prvý reťazec).

2. Zvislá čiara cez všetkých šesť čiar - označuje rozdelenie opatrení.
3. Čísla na riadkoch - označujú počet pražcov, na ktorých by mal byť reťazec upnutý. Napríklad, ak je číslo 2 na 3. nad riadkom, musíte 3. reťazec držať na 2. pražci.

Nasledujúci typ záznamu:

4. Na úplne ľavom okraji sú čísla 3/4 - veľkosť opatrenia. (Veľkosť prehrávania presne ako v poznámkach).

5. Z čísel na riadkoch zostupujú pruhy a sú vzájomne prepojené. Zobrazujú trvanie poznámok. Aj keď sa tabelúra často nenájde, také podrobnosti. V našom príklade sú zobrazené ôsme poznámky. Aby ste pochopili trvanie not a opatrení, odporúčame vám študovať hudobné notácie.
A posledný príklad:
6.

Vľavo vidíte latinské písmená. Myslím, že ich veľa ľudí pozná. Označujú reťazec pod poznámkou:

E (mi) - prvý reťazec
H alebo B (si) - 2. reťazec
G (soľ) - 3. miesto
D (re) - 4
A (a) -5
E (s) - 6

Odporúčam vám zapamätať si tento príklad, pretože často sa tabuľky vyskytujú s opačným zápisom. (horná lišta je 1 reťazec a spodná je 6.). Ak viete, ktorý reťazec (poznámka) pod ktorým písmenom sa určite nestratíte.

Iný zápis pre hranie trikov v tablature:

Glide (glisando) - označené nasledujúcimi znakmi a / , ktoré sú umiestnené medzi dvoma číslicami (zostupne a vzostupne glissandos), ktoré označujú kĺzanie pozdĺž reťazca od pražca označeného 1. číslicou k pražcu označeného ako 2., napríklad:

Opisuje sa tu kĺzanie po 1. reťazci, najskôr od tretej pražce do piatej pražce a potom od piatej pražce do druhej pražce.

h a p - Legato je označené: vzostupne (kladivo zapnuté) a zostupne (vytiahnuté) - sú označené medzi 2 notami, pričom zvuk sa extrahuje na prvú notu prstom pravej ruky a nasledujúci zvuk - ľavou rukou. Príklad (najprv vzostupne legato, potom zostupne):

označuje vibrato efekt. Spravidla sa vkladá za poznámku toľkokrát, koľko má reťazec vydržať.

^ - lanové zdvíhanie (pás). Je písaný medzi dvoma notami, kde zvuk stúpa z prvej na druhú. Táto metóda sa častejšie používa pri hraní na elektrickú gitaru.

Teraz porovnajte grafiku tablature s textom. Každá z nich zobrazuje rovnakú melódiu:

Príklad grafickej tabuľky

Príklad karty Text

V zásade sa už veľa objasňuje. Je však potrebné vysvetliť niektoré notácie, ktoré nie sú uvedené vyššie:

8b9 - ako aj označenie ^ hovorí o sprísnení šnúr. A písmeno b znamená žiadny návrat (úplné ohyb). Latinské písmeno (hore) - S (v grafickej verzii) zobrazuje okraj podväzku. V našom prípade pol tony. Môžu sa vyskytnúť ďalšie písmená: J - štvrtinový tón, F - jeden tón.

8b9r8 - označuje výťah s návratom. (Nezobrazuje sa tu).

(4) - Zobrazuje veľmi tichú notu alebo notu, ktorú nemôžete hrať. (Tu nie je zobrazené)

/ 7 - prístup k určitej note metódou glisando, zdola nahor. 7 - zhora nadol.
7 / - a naopak, táto možnosť hovorí o posúvaní z poznámky „do ničoho“ zospodu nahor. 7 / - zhora nadol.

Označenia, ktoré sú uvedené nad tabuľkou, sú nad niektorými poznámkami:

P. M. - stlmenie dlaní - stlmenie rukou.
N. H. - prírodný flageolet. A. H. - umelé.
T - poklepanie -kliknutím na tlačidlo. Zobrazuje položky s oboma rukami.
S a P - slepý (facka) a pop (pop), Používa sa na kartách pre basové gitary.
p, i, m, a - slávne 4 písmená, ktoré označujú prsty ľavej ruky, konkrétne, ako si vziať túto alebo tú poznámku.

Ak sa chcete vážne venovať hre na gitare, musíte študovať notový záznam. Tablety vám pomôžu, ak ste melódiu už počuli a dobre si pamätáte jej tempo a motív. Úspešné školenie pre vás!

Čo sú tablatúry?

Keď analyzujem piesne na jednom reťazci, v každej melódii napíšem nasledujúcu frázu: „Toto je najjednoduchšia verzia tabuliek na jednom reťazci.“ Teraz je čas vysvetliť - čo presne sú tabuľky? Predstavte si spôsob, ako si predstaviť hranie na gitare „tak, ako je“, to znamená, nakreslite struny a označte spôsob, ktorým by sme mali ťahať. Vyzerá to takto:

Týmto spôsobom tablature je spôsob nahrávania gitarykeď sú pod sebou nakreslené šesť reťazcov na papieri (elektronický dokument) - a na nich sú vyznačené pražce, na ktorých musíte pred vytiahnutím strunu zovrieť.

Ako čítať karty (karty)?

Čo sú tablatúry, na ktoré sme už prišli, teraz by som sa chcel naučiť čítať viac tablatúr podrobnejšie. Poďme zistiť, ako čítať karty pre gitaru (karty sú skrátené na tabuľku). Vo vyššie uvedenom variante je uvedená zmena troch akordov zlodejov: Am> Dm> E> Am. Čísla v zázname znamenajú trápenie, za ktoré musíte strunu vytiahnuť. Myslím, že ste uhádli, že ak sú čísla uvedené v tabuľke uvedené pod sebou (na tej istej vertikále), je potrebné ich vytiahnuť súčasne. K dispozícii je 6 reťazcov, ktoré symbolizujú 6 reťazcov. Hore je prvý reťazec, dole je šiesty.

K dispozícii je tiež tabelúra tohto typu

tu sa hrá jeden reťazec: najskôr 6. šklbanie trikrát, potom 5., potom 4.

mimochodom Elvis Presley - pekná žena

Na tablature môžete na gitare vyznačiť kladivo, šmýkačky, vibrato, posuvné, flageolet. Napríklad snímka sa označuje takto:

Ako vidíte čítanie kariet je hračka, ale zároveň vám umožní rýchlo pochopiť, ako presne si musíte skladbu prehrať. Čítanie kariet - veľa mysle nie je potrebné. Dokonca by som povedal, že čítanie tabuliek je omnoho jednoduchšie ako učenie akordov a bojov. Aspoň keď som sa zoznámil s tablatúrou, bol som príjemne prekvapený, že krásne melódie môžete hrať takým jednoduchým spôsobom.

Príklady gitarových kariet

Tabuľky predstavujú piesne rôznej zložitosti.

Tu ste príklad tabuľkykde sa hrá na jednej gitare. Skúste ich hrať, sú nereálne zložité.

Zároveň sú však neuveriteľne krásne - mali by ste sa usilovať o takúto hudbu!

Pozoruhodným príkladom fingerstyle sú 3 karty vyššie.

Keď na internete hovoríme o „Dajte karty“ alebo „Stiahnutie kariet“ - ide o formát súboru Guitar Pro 5. Akákoľvek tabula, ktorú môžete otvoriť v tomto programe a okamžite uvidíte, ako by sa mala hrať, ako aj počúvať.

Aký je záver? Tablety pre gitary sú skvelým spôsobom, ako sa ďalej rozvíjať, keď už vás unavujú akordy, boj a brutálna sila. Tabuláre otvárajú obrovský „svet umenia“ a hier a čítanie tabliet nebolo vôbec ťažké!

Aplikácia tabuľky

Tablety alebo jednoducho karty sa používajú na nahrávanie hudobných diel medzi gitaristami. To uľahčuje život gitaristom, pretože nie je potrebné učiť sa poznámky a hudobné notácie (aj keď sa rozhodnete dosiahnuť vážnu úroveň, budete sa musieť učiť poznámky) alebo mať hudobné pozadie.

Tablety môžu byť použité pre všetky typy gitár, s ľubovoľným počtom strún a v akomkoľvek reťazci. Ako karta je možné nahrať takmer akúkoľvek hudbu pre gitaru. Existuje mnoho programov pre zostavovanie tabuliek, z ktorých najbežnejším je Guitar Pro - editor tablatúr so skvelými funkciami. Momentálne na internete nájdete veľa diel vo formáte tohto programu (gtp, gt4, gt5).

Kľúčová notácia

Tabuľkový spis sa skladá z vodorovných pravítok, ktorých počet sa spravidla rovná počtu reťazcov a zvislých, ktoré rozdeľujú zloženie na miery. Každé vodorovné pravítko zodpovedá gitarovej strune, ktorá začína najtenšou a končí najsilnejšou, ak čítate tabuľku zhora nadol.

Vľavo od každého vodorovného pravítka sa zvyčajne označujú reťazce: buď číslami (v tomto prípade musí byť gitarová štruktúra uvedená pred tabulátorom) alebo názvom poznámok otvoreného reťazca. V tomto prípade sú názvy poznámok písané latinskou notáciou, zatiaľ čo šiesty reťazec je napísaný veľkým písmenom (E) a prvý reťazec je písaný malými písmenami (e). Ak naľavo od čiary nie je uvedený údaj o počte reťazcov alebo tónov a ak nie je uvedený údaj o gitarovej štruktúre pred štítkom, potom sa použije štandardný systém pre typ gitary, pre ktorý je karta zaznamenaná.

Počet pravítka sa nemusí zhodovať s počtom reťazcov, napríklad pri zaznamenávaní samostatných častí tablatúry nájdete skrátenú tabuľku, ktorá zobrazuje iba tie reťazce, ktoré sa zúčastňujú na časti.

Číslo na vodorovnom pravidle označuje číslo pražca, na ktoré chcete stlačiť reťazec. Ak je uvedené číslo 0, prehrá sa otvorený reťazec. Doplnkové poznámky, tj poznámky, ktoré nemôžete hrať, sú uvedené v zátvorkách. Príklad tabuľky (refrén piesne „Golden City“):

Ak je na rovnakom riadku vertikálne niekoľko čísel, je potrebné tieto zvuky extrahovať súčasne. Napríklad, akord A (Am) vyzerá takto:

Venujte pozornosť znaku. X na šiestom reťazci znamená, že tento reťazec by nemal znieť.

Názvy metód hry použitých pri písaní na tablatúru.

Glisando alebo Glide označené značkami a / medzi dvoma číslicami (zostupne a vzostupne glissandos), ktoré označujú kĺzanie pozdĺž reťazca z pražca, ktoré je označené prvou číslicou k pražci, ktorá je označená druhou:

V tomto príklade sa aplikuje kĺzanie po prvej strune, najskôr od tretej pražce po piatu a potom od piatej po druhú.

Legatto označené značkami p a hod (nadol (odtiahnite) a vzostupne (kladivo zapnuté), Legattos), ktoré sú uvedené medzi dvoma notami, kde zvuk je extrahovaný na prvú notu prstom pravej ruky a nasledujúci zvuk je extrahovaný prstom doľava. Stručný príklad (najskôr stúpajúci, potom zostupný):

vibrato označené

ktorý je za poznámkou umiestnený toľkokrát, koľko má reťazec vydržať.

Pásový alebo lankový výťah označené ^ medzi dvoma notami, zatiaľ čo zvuk stúpa z prvej na druhú. Táto metóda sa zvyčajne používa pri hraní na elektrickú gitaru.

Zdieľajte odkaz na sociálnych sieťach alebo pošlite e-mailom:

prednosti

Súbor tabuľky pozostáva z vodorovných čiar, ktoré označujú reťazce, a zvislých, ktoré označujú miery. Najvyššia čiara je prvá šnúra (najtenšia na gitare) a najnižšia šnúra. To je, ako to bolo, naopak. Je ľahké si ich zapamätať. Taba vyzerá, že sa pozeráte na hmatník, keď hráte na gitare.

Niekedy sú naľavo od riadkov napísané textové reťazce. Ak neexistujú žiadne názvy reťazcov a gitarový reťazec nie je uvedený, považuje sa záložka za štandardný reťazec E (Mi).

Čísla na riadkoch označujú počet pražcov, na ktorých je reťazec držaný. Ak je uvedené nulové číslo, zaznie otvorený reťazec. Ak sú čísla napísané na niekoľkých vodorovných riadkoch presne pod sebou, musia sa hrať súčasne. Napríklad nahrávať akordy. Chord Em:

V tabuke Guitar Pro môžete zobraziť karty a s notovým zápisom. To je veľmi výhodné, pretože v ňom je okamžite viditeľný rytmus diela. Na kartách môžete samozrejme uviesť aj trvanie poznámok, ale nie vždy sa tak deje.

Okrem týchto základných vecí môžete do tabuľky zaznamenať aj rôzne techniky hrania na gitare. Zvážte najbežnejšie používané.

Kladivo a zatiahnutie (kladivo a bazén)

V hudobnom zápise sa označuje ako legato.

V textovom formáte je kladivo označené písmenom hoda korešpondenčný list p, Sú umiestnené medzi notami, ktoré sa hrajú legato.

Ohyb (zdvih, ohyb)

Ohyby sú označené šípkou hore a počtom, koľko tónov treba vytiahnuť. Celé - plné pásmo na tón. V iných prípadoch sa zapíše počet poltónov, napríklad 1/2 alebo 3/4.

V textovom formáte je pásmo označené písmenom b.

Bend-Release (ohyb-release)

Uvoľnenie ohybu je označené šípkou nahor (ohyb) a šípkou nadol (uvoľnenie). Čísla označujú počet tónov, ktoré sa majú vytiahnuť.

V textovom formáte je vydanie označené písmenom r.

Je to naznačené vlnou nakreslenou nad notou, ktorá sa hrá s vibratom.

V textovej podobe nakreslite vlnovku (

Tlmenie ľavej ruky (mŕtve noty)

Označené krížikom alebo písmenom x.

Prírodné flageolety označujú Harm.a umelý alebo mediátor P.H.

Poznámky extrahované poklepaním sú označené písmenom T nad nimi.

Rytmické symboly v tabuľke

Niekedy, najmä nie leniví ľudia, môžu dokonca nakresliť rytmickú zložku skladby na karte. V tablatúre, ako aj v notovom zápise, môžete určiť veľkosť miery, tempo a počet mier. Ale čo trvanie bankoviek a pauzy? Ukazuje sa, že na to existuje riešenie.

V kartách sú uvedené časové značky, čísla tempa a mierky, ako aj noty.

Trvanie bankoviek a pauzy

V hudbe je trvanie podmienené trvanie noty v závislosti od zvoleného tempa diela. Viac sa o tom dočítate v článku Základy teórie hudby pre úplné nuly (1. časť).

V notovom zápise možno dĺžku noty posudzovať podľa toho, ako je nakreslená. Ale čo karty? Koniec koncov, máme iba čísla a riadky? V skutočnosti je všetko jednoduché. Nakreslite dolné riadky a body, trvanie tónov a pauzy. Pre lepšiu prehľadnosť pozri nasledujúci obrázok:

Ak v Guitar Pro vypnete notový zápis, tieto riadky označujúce rytmus sa automaticky pridajú na karty.

Tu sú v zásade základné označenia najobľúbenejších gitarových trikov v kartách. Ak ich poznáte, môžete ľahko prečítať akúkoľvek tabuľku a dokonca si vytvoriť svoj vlastný!

Pin
Send
Share
Send
Send