Užitočné tipy

Šoky, typy, stupne

wikiHow funguje na princípe wiki, čo znamená, že mnohé z našich článkov napísali viacerí autori. Pri vytváraní tohto článku 60 ľudí (a) pracovalo na jeho úprave a zlepšení, vrátane anonymne.

Počet zdrojov použitých v tomto článku: 9. Zoznam ich zdrojov nájdete v dolnej časti stránky.

Šok nastane, keď telo nedostane dostatočný prietok krvi alebo kyslík, čo môže viesť k nezvratnému poškodeniu orgánov alebo smrti. Šok sa môže vyskytnúť v dôsledku traumy, úpalu, straty krvi, alergickej reakcie a ďalších. Čítajte ďalej a dozviete sa, ako zistiť a poskytnúť úľavu pri normálnom aj anafylaktickom šoku, ktorý je výsledkom alergickej reakcie.

2.17. Koncept resuscitácie, základné resuscitačné opatrenia (nepriama masáž srdca, umelé dýchanie). Funkcie resuscitácie počas utopenia.

Resuscitácia je súbor opatrení zameraných na obnovenie srdcovej činnosti a dýchanie v terminálnych podmienkach (pragónia, agónia, klinická smrť). Medzi takéto udalosti patrí nepriama masáž srdca, umelé dýchanie (mechanické vetranie). Tieto opatrenia zahŕňajú zastavenie ťažkého krvácania, zavedenie antidot (antidot), anestéziu (v šoku). Keď sa srdce zastaví a zastaví sa dýchanie, hypoxia sa vyvinie, najcitlivejším tkanivom na hladovanie kyslíka je mozgová kôra, ktorá začína chladnúť pri normálnej teplote po 4-6 minútach (klinická smrť), keď je ochladená - až 30 minút. Algoritmus pre resuscitačnú starostlivosť. Diagnostikujte stav pulzom na krčnej tepne, dýchaním a reakciou žiakov na svetlo. Zbavte sa obmedzujúcich odevov, nakloňte hlavu dozadu a pod krk alebo lopatky umiestnite valec z oblečenia. Skontrolujte a prípadne obnovte priechodnosť dýchacích ciest. Uchopte ústa alebo nos obete pevne svojimi perami (držte pacientovi nos alebo ústa prstami) a držte pacienta 3 - 5 dychov bez prestávok, pričom sledujte vzostup hrudníka. Skontrolujte pulz na krčnej tepne a reakciu žiakov na svetlo, ak sú neprítomné, aplikujte 1 - 2 predardiálne údery, ak nie je pulz, vykonajte masáž srdca. Dlaňami krížovej dlane pritlačte hrudnú kosť 3 - 5 cm nad proces xiphoidov. Frekvencia tlaku je až 100-krát za minútu, hĺbka vychýlenia je 4 až 5 cm, pomer mechanickej ventilácie a masáže je 2:15 (jeden plavčík) a 1: 4,1: 5 (dva plavčík). Každú minútu kontrolujte pulz a reakciu žiakov na svetlo. Požiadajte ostatných o pomoc pri volaní sanitky, zastavení krvácania a účasti na intenzívnej starostlivosti.

Existujú: pravá („modrá smrť“), asfyxia („biela smrť“) a synkopické topenie. Pri skutočnom utopení plní voda pľúca (22 ml / kg nasávanej vody - absolútna letálna dávka). Pri asfyxálnom utopení je pozorovaný laryngospazmus a pľúca neplnia vodou. Synkopálne utopenie sa vyvíja častejšie u detí a žien so silným strachom, stresom, pádom do studenej vody (dochádza k zastaveniu srdca). Resuscitácia so skutočným utopením sa musí začať odliatím vody z pľúc a asfyxiálnym a synkopálnym utopením podľa resuscitačného algoritmu. Povinná hospitalizácia je nevyhnutná na vylúčenie následkov.

Pozrite si video: Typy ľudí na telesnej (Február 2020).