Užitočné tipy

Tip 1: Ako sušiť olejové farby

Pin
Send
Share
Send
Send


Náš skúsený tím editorov a vedcov prispel k tomuto článku a testoval ho na presnosť a úplnosť.

Počet zdrojov použitých v tomto článku je 19. Zoznam ich zdrojov nájdete v dolnej časti stránky.

Tím správy obsahu wikiHow starostlivo monitoruje prácu redaktorov, aby zabezpečil, že každý článok spĺňa naše vysoké štandardy kvality.

Olejová farba sa používa už od siedmeho storočia nášho letopočtu a je univerzálnym nástrojom na vytváranie krásnych umeleckých diel. Olejová farba sa nanáša vo vrstvách na vytvorenie ilúzie hĺbky, ale úplné zaschnutie môže trvať niekoľko dní alebo týždňov. Našťastie existujú spôsoby, ako môžete proces sušenia urýchliť.

Koľko natretých povrchov zaschne

Olejové farby sú zmesi lakov vyrobených z prírodného oleja alebo umelých náhrad, plniacich a farbiacich pigmentov (existujú stovky odtieňov farieb). Používajú sa na maľovanie drevených alebo kovových povrchov (podlahy, steny, strechy, dvere). Olejová farba chráni povrch pred prenikaním pary alebo vlhkosti. Preto sa takáto farba často používa na spracovanie kovových rúrok a dôležitých konštrukčných prvkov budov.

Rýchlosť schnutia zvolenej olejovej farby závisí od jej zloženia, vlhkosti a teploty okolia, vystavenia svetlu a ďalších vonkajších faktorov. Olejová farba na rozdiel od farby na vodnej báze zasychá a nestráca vlhkosť, ktorá v zložení jednoducho nie je prítomná. Na svojom povrchu sa v dôsledku oxidačných procesov objaví olejový film. Aby tieto procesy prebiehali rýchlejšie, je potrebné urýchliť interakciu kyslíka obsiahnutého vo vzduchu a na povrchu farby.

Ako maľovať

Odborníci odporúčajú starostlivo preštudovať zloženie farieb uvedené na obale. Predpokladá sa, že skutočne dobrá olejová farba obsahuje najmenej desať až dvanásť komponentov.

Na urýchlenie tvorby stabilného olejového filmu naneste farbu štetcom alebo valčekom na povrch, ktorý je na to starostlivo pripravený. Tenká vrstva farby schne v priemere asi jeden deň. Ak sa vám nepáčia nerovnosti náteru alebo prítomnosť nenatretých úlomkov, po zaschnutí prvej vrstvy naneste ďalšiu vrstvu, zaschnutie potrvá trochu dlhšie.

Aby sa urýchlil oxidačný proces a tvorba rezistentného filmu, môže sa natieraný povrch zahrievať. Napríklad niektorí umelci ich po dokončení obrazov sušia obyčajnými batériami. Sušenie farby v miestnosti urýchli ohrievač alebo ohrievač. Zahrievanie robí film silnejším. Nenechávajte ohrievač bez dozoru, aby ste predišli riziku požiaru.

Ak chcete maľovať steny, podlahy alebo stropy sami, otvorte okná v miestnosti, pretože olejové farby sú dostatočne toxické a ich vyparovanie môže vážne poškodiť vaše zdravie.

Existujú chemické urýchľovače procesu sušenia olejovej farby. Môžete napríklad pridať sušičky (alebo urýchľovače sušenia). Vyžadujú malé množstvo, musíte do sušičky farieb pridať sušičky so zameraním na pokyny na obale. Potom musí byť výsledná zmes premiešaná veľmi opatrne. Vysúšadlá významne urýchľujú sušenie natretých povrchov, ale neovplyvňujú kvalitu ani hustotu olejovej farby.

Ako dlho môžem vysušiť olejomaľbu?

Najprv musíte pochopiť, že vo väčšine prípadov je možné olej vysušiť za bežných podmienok bez drastických zmien podmienok. Nútené vetranie a zahrievanie môžu byť príliš škodlivé. Obrazy sa častejšie sušia vertikálne, pretože tento prístup znižuje množstvo prilepeného prachu.

Je nežiaduce umiestňovať nový obrázok na ulicu, pretože inak budú stredy a komáre neustále útočiť. Umelecké diela môžu byť ponechané na stojane alebo zavesené na stenách.

Východiskovým bodom je týždeň. Čas sa však dá vypočítať rôznymi spôsobmi. Aké parametre by sa mali brať do úvahy?

1. Hrúbka vrstvy laku. Pastovitá maľba zaschne dlhšie ako obvykle a tenká glazúra zaschne v čo najkratšom čase.

2. Použité riedidlo. Ak je obraz ošetrený terpentínom, môže o niekoľko dní zaschnúť. Ľanový olej schne vždy asi týždeň. Moderná technológia vám umožňuje uprednostňovať extrémy. Napríklad sušičky laku sušia za pár hodín a makový olej môže schnúť niekoľko týždňov.

3. Teplota a vlhkosť v miestnosti. Tento proces bude z dôvodu offseas pomalý.

4. Pigment. Prírodná tráva môže rýchlo schnúť a titánová biela bude trvať dlhšie. Niektoré kombinácie farieb vedú k dlhému procesu, takže musíte byť trpezliví.

Sušenie olejovej farby: ako urýchliť proces sušenia?

Aby ste pochopili, ako rýchlo vysušiť obrázok natretý olejom, odporúčame vám dôkladne preštudovať škálu špeciálnych nástrojov.

1. Tee. Tento nástroj je schopný urýchliť sušenie olejovej farby. Obrázok zároveň získava optimálnu kvalitu, vďaka ktorej je schopný potešiť svoju krásu po dlhú dobu.

2. Vykurovací ventilátor. Predpokladá sa možnosť použitia sušiča na vlasy alebo teplovzdušnej pištole. Najdôležitejšie je vykonať rovnomerné sušenie a umelecké dielo môže byť usporiadané vertikálne alebo horizontálne. Navyše to nemôžete preháňať, pretože inak by farba na obrázku mohla horieť alebo zožltnúť, začať sa topiť a plátno môže stratiť tvar.

Dodržiavanie vyššie uvedených odporúčaní vám umožní úspešne vysušiť olejomaľbu v čo najkratšom čase.

Moderné rýchloschnúce druhy farieb

Na ruskom trhu je rodina farieb, ktoré majú kratšiu dobu schnutia. Táto farba môže zaschnúť za niekoľko hodín, preto je veľmi vhodné nanášať napríklad na rovnakú podlahu. V prípade posledného menovaného zariadenia je nemožnosť dlhodobej prevádzky veľmi nevýhodná.

Ako urýchliť čas schnutia farby

Šampiónom v dobe schnutia je olejová farba. Natretý povrch je možné prevádzkovať najskôr po niekoľkých dňoch, čo je veľmi dlhá doba. Proces sa však môže výrazne urýchliť, ak sa použijú sušiace katalyzátory, ako napríklad sušiace prostriedky. Tieto zložky neovplyvňujú štruktúru náteru a kvalitu nanášaného náteru, ale súčasne výrazne znižujú čas schnutia.

Katalyzátory sú založené na kovoch, ako je kobalt, vápnik, zinok a zirkón. V súčasnosti sú v predaji sušiarne s viacerými sušičmi, ktoré kombinujú výhody niekoľkých kovov a pripravujú hotový výrobok o významnú časť nedostatkov.

Čo robiť, ak farba neschne

  • Nezáleží na tom, či ste použili alkydové alebo akrylové farby, smalt PF 115 alebo iné typy lakov. Rýchlosť sušenia vám ešte nemusí vyhovovať, a preto je potrebné proces nejakým spôsobom zrýchliť. Katalyzátor v tomto prípade nepomôže, pretože sa musel pridať pred farbením. Aké sú alternatívy? Teraz ich uvedieme:
  • Intenzívny pohyb vzduchu. Môžete otvoriť okná, vytvoriť koncept alebo použiť ventilátory. Prax ukazuje, že táto metóda výrazne skracuje čas potrebný na schnutie, a to aj v prípade olejovej farby,
  • Zvýšte teplotu. Fén na vlasy v budove alebo infračervený ohrievač je skvelý spôsob, ako urýchliť maliarske práce. Princíp zvyšovania teploty pri znižovaní vlhkosti tu funguje. To všetko vedie k rýchlemu zvetrávaniu rozpúšťadla z farby a k jej vysušeniu.

Ďalšie tipy na urýchlenie času schnutia farby

  • Naneste tenkú vrstvu. Ten zaschne omnoho rýchlejšie ako ich hrubé náprotivky. Aj keď je potrebné naniesť niekoľko vrstiev, uistite sa, že sú tenké,
  • Pred natieraním je možné povrch zahriať - výrazne to urýchli dobu schnutia laku.

Druhy farieb v závislosti od času schnutia

Olejové farby a emaily sú suché dlho - až niekoľko dní. Jedinou výnimkou sú polyuretánové emaily. Pokiaľ ide o akrylovú farbu a vodnú emulziu, doba schnutia takýchto farieb je extrémne malá - záležitosť hodín. Nakoniec maľba na tapety tiež patrí do kategórie rýchlo schnúcich a na úplné nastavenie stačí niekoľko hodín.

Pin
Send
Share
Send
Send