Užitočné tipy

Ako obnoviť záložky v prehliadači Chrome a Firefox

Pin
Send
Share
Send
Send


Ak ste unavení z preinštalovania všetkých rozšírení Google Chrome v systéme Linux pri každej preinštalovaní operačného systému, mali by ste vedieť, že v skutočnosti existuje spôsob, ako zálohovať svoj profil Google Chrome v systéme Linux.

Funguje tak, že skopíruje rôzne konfiguračné súbory, ktoré prehliadač Chrome používa na nastavenie profilu a neskôr ho uloží. Nezabúdajte, že to je najlepšie, keď je v prehliadači Chrome nakonfigurovaný iba jeden používateľ. Ak máte viac používateľov, je to stále ľahké, ale v rôznych priečinkoch môžete byť zmätení.

Zálohovanie profilu Chrome

Ak chcete zálohovať svoj profil prehliadača Chrome, začnite otváraním okna terminálu, ale nezabudnite mu poskytnúť prístup root. Je to zlé a váš profil môžete náhodou zálohovať aj mimo súhlasu bežného používateľa. Namiesto toho ho uložte ako bežný používateľ a prejdite na príkaz CD

/ .config vnútri domovského priečinka.

V konfiguračnom priečinku sa nachádza väčšina nastavení a profilov programu. Tu sa ukladajú informácie o profile prehliadača Chrome pre používateľov. Pomocou príkazu tar musíte v adresári profilu úplne vytvoriť archív GZip.

Kompresia by mala byť rýchla a ľahká. Po dokončení procesu uložte zálohu do priečinka pomocou príkazu MV

Google Chrome

Správca záložiek prehliadača Chrome nemá funkciu na vrátenie späť. Ak naň omylom kliknete, môžete odstrániť celý priečinok so záložkami a nebudete ich môcť obnoviť. Ďalšie dôvody straty údajov nájdete v časti: Desať spôsobov, ako rozdeliť údaje. Ak ste vytvorili zálohu s možnosťou exportu, môžete ju importovať - ​​záloha však už nemusí byť relevantná (zastaraná).

Najskôr nereštartujte prehliadač Chrome. Ak ste ju stále zatvorili, nechajte ju zatvorenú. Prehliadač Chrome ukladá jednu kópiu súboru záložiek, ktorá sa pri každom spustení prepíše. Spustite program Prieskumník systému Windows a do panela s adresou zadajte nasledujúcu adresu zmenou názvu „NAME“ na názov vášho účtu Windows:C: Users NAME AppData Local Google Chrome User Data Default.

Priečinok obsahuje dva súbory záložiek - Záložky a Bookmarks.bak. Bookmarks.bak je posledná záloha, ktorá bola aktualizovaná pri poslednom spustení prehliadača.

Ak ste nevideli súbor .bak, ale iba dva súbory s názvom Záložky, kliknite na ponuku Súbor a vyberte položku Možnosti.

V okne Vlastnosti priečinka kliknite na kartu Zobraziť a zrušte začiarknutie možnosti „Skryť prípony pre registrované typy súborov“. Teraz môžete vidieť skoršie skryté rozšírenie .bak.

Ak chcete obnoviť zálohu, zatvorte všetky otvorené okná prehliadača Chrome. Potom vymažte súbor Záložky a premenujte Bookmarks.bak na Záložky.

Po otvorení prehliadača Chrome sa zobrazia skoršie odstránené záložky. Všetky záložky vytvorené od posledného zapnutia prehliadača Chrome zmiznú.

Mozilla Firefox

Používatelia prehliadača Firefox majú oveľa jednoduchšie. Ak ste odstránili záložku alebo priečinok so záložkami, kliknite na ponuku Spravovať a výberom položky Zrušiť zrušte odstránenie. Môžete tiež použiť klávesovú skratku Ctrl-Z. Ak už máte otvorené okno knižnice záložiek, vyberte Menu a stlačením Záložky ich otvorte.

Ak boli záložky odstránené pred niekoľkými dňami, použite podponuku Obnoviť zálohu na karte Import a zálohy. Firefox automaticky zálohuje vaše záložky každý deň a ukladá ich na niekoľko dní.

Obnovenie zálohy úplne nahradí existujúce záložky záložkami zo zálohy. To znamená, že všetky záložky, ktoré boli vytvorené po vytvorení zálohy, sa stratia.

Aby ste predišli strate dôležitých záložiek, môžete pred obnovením zálohy použiť možnosť Exportovať záložky do HTML. Po obnovení zálohy môžete importovať súbor HTML alebo ho otvoriť v prehliadači Firefox.

Ak sú pre vás vaše záložky veľmi dôležité, potom je dobrou voľbou ich zabezpečenia pravidelné zálohovanie pomocou funkcie Export v správcovi záložiek prehliadača. A ak narazíte na stratu záložiek alebo zlyhanie pevného disku, môžete ich kedykoľvek obnoviť zo zálohy pomocou možnosti importu pomocou ľubovoľného webového prehľadávača.

obsah:

Zálohovanie prehliadača (z angličtiny. „záloha“ - „záloha“) - uloženie základných nastavení prehľadávača, napríklad nastavení, sady doplnkov, záložiek a hesiel. Niekedy sa nastavenia a rozšírenia neuložia, ale ide iba o uloženie záložiek a hesiel.

Pri preinštalovaní systému Windows (alebo iného systému) môže byť potrebná záloha prehliadača. Bohužiaľ, často na to zabudnú, a v dôsledku toho musí užívateľ často obnoviť všetky potrebné nastavenia prehľadávača z pamäte.

Ak čelíte potrebe preinštalovania operačného systému, nezabudnite si uložiť nastavenia prehliadača. A ako na to. popíšeme v článku nižšie.

Obnova záložiek bez zálohy

Je to však ťažké a nie vždy pohodlné a môžete tiež jednoducho zabudnúť vytvoriť záložnú kópiu súboru včas. V takom prípade existuje ďalšia univerzálna voľba pre oba prehliadače, Google Chrome a Mozilla Firefox.

Súbor knižnice záložiek prehliadača je možné obnoviť pomocou softvéru na obnovu dát! Prečo nie? Koniec koncov, súbor knižnice záložiek prehliadača je rovnaký ako akýkoľvek iný, čo znamená, že všetky funkcie programov na obnovu súborov sa naň vzťahujú.

Ak stratíte súbor knižnice záložiek prehliadača, spustite Hetman Partition Recovery, naskenujte disk, na ktorom je nainštalovaný prehliadač (zvyčajne je to jednotka C) a obnovte ho. Potom sme jednoducho vložili záložku do príslušného priečinka prehliadača a spustili ju.

Ako ukladať záložky a heslá v prehliadačoch Chrome, Opera a Firefox

jazyk:ruský formát: Aktualizované:2017-02-11 Uverejnil používateľ

Kompletný sprievodca o tom, ako uložiť heslá, záložky a nastavenia do najpopulárnejších prehliadačov.

Tento týždeň som mal vo svojej práci takmer núdzový stav - musel som preinštalovať Windows na dva počítače súčasne (na ten hlavný, ktorý hrá úlohu ukladania sieťových súborov a poštového prijímača, ako aj v účtovníctve). Samotná preinštalovanie nie je nijako zvlášť náročné, je však potrebné vziať do úvahy všetky programy, ktoré boli na PC, a uložiť ich parametre. Najprv si vždy uložíte najdôležitejší softvér, ktorý potrebujete pre prácu, ale často sú programy, ktoré sú vnímané ako sekundárne, ponechané cez palubu. A jedným z týchto programov je prehliadač.

Na prvom počítači som tam uložil všetko okrem práce Firefoxu. Ukázalo sa, že to márne - malo veľa hesiel a potrebných záložiek, ktoré bolo potrebné obnoviť manuálne. Po tom, čo som prišiel na taký „hrable“, v účtovníctve som sa už obával zálohy prehliadača (mimochodom, tam bola Opera). A potom som si myslel, že by bolo pekné maľovať, ako uložiť nastavenia najobľúbenejších webových prehľadávačov, aby ich neskôr, ak sa niečo stane, nehľadali po celom internete. Preto vás upozorňujem na článok s inštrukciami o tom, ako zálohovať prehliadače Google Chrome, Opera a Mozilla Firefox.

Všeobecné spôsoby zálohovania

Hneď musím povedať, že v priebehu rokov od vývoja počítačovej technológie (a najmä prehliadačov) bolo vyvinutých niekoľko záložných možností. Dnes si môže každý vybrať ten, ktorý sa mu bude páčiť. Všetky metódy zálohovania nastavení prehľadávača je možné rozdeliť do troch kategórií.

Prvá kategória obsahuje mechanizmus zabudovaný do najmodernejších webových prehliadačov automatická synchronizácia, Všetko, čo musíte urobiť, aby to fungovalo, je aktivácia účet Užívateľ. Od tejto chvíle bude samotný prehliadač ukladať záložné kópie svojich nastavení na servery vývojárov. Ak chcete obnoviť všetky záložky a heslá, stačí znova nainštalovať program a prihlásiť sa do svojho účtu. Jedinou nevýhodou tohto prístupu je, že plne dôverujeme našim (vrátane dôverných) informáciám tretím stranám.

Druhá kategória obsahuje zálohovanie Softvér tretích strán a / alebo špeciálne doplnky. Táto metóda bola veľmi populárna na začiatku 2000-tych rokov, ale dnes sa v dôsledku zmien v distribučných politikách moderných prehliadačov prakticky nepoužíva. Ak však máte napríklad stále starý systém Windows XP so starými verziami prehliadača Firefox alebo Google Chrome, potom vám môžu pomôcť programy ako MozBackup:

A nakoniec, tretia kategória je úplne ručné kopírovanie a obnovenie súborov ukladajúcich určité nastavenia prehľadávača. Táto metóda je jediná možná, ak sa systém nenaštartuje a v prehliadači nie je pripojený žiadny účet. Aby ste ju mohli implementovať, musíte poznať verziu prehľadávača (aby skopírované súbory prešli na novo nainštalovaný) a miesto, kde sa nachádzajú súbory s potrebnými údajmi. Tomuto spôsobu budeme venovať maximálnu pozornosť (aj keď sa zmienime o alternatívach).

Zálohovanie prehliadača Chrome

Google Chrome dnes, napriek nespokojnosti niektorých používateľov v súvislosti s najnovšími aktualizáciami, zostáva najobľúbenejším prehliadačom. Používajú ho viac ako 50% návštevníkov internetu, takže začnime s prehliadačom Chrome.

Najjednoduchšie je mať vždy zálohu všetkých nastavení prehliadača používateľský účet, Ak chcete aktivovať automatické zálohovanie, stačí kliknúť na tlačidlo so štylizovaným obrazom muža v pravom hornom rohu (vľavo od tlačidiel minimalizovať / zväčšiť / zatvoriť) a prihlásiť sa pomocou svojho účtu GMail:

Po prihlásení do svojho účtu v časti „Nastavenia prehliadača Chrome“ budete môcť nastaviť, čo presne sa má ukladať na serveroch Google. Ak to chcete urobiť, nájdite sekciu „Prihlásenie“ a kliknite na príslušné tlačidlo. „Rozšírené nastavenia synchronizácie“, V predvolenom nastavení je aktívna možnosť „Synchronizovať všetko“, ale položky, ktoré nepotrebujete, môžete zrušiť výberom možnosti „Vybrať objekty na synchronizáciu“:

Ak nepoužívate najnovšiu verziu prehliadača Google Chrome (do 40. roku), môžete vykonať úplnú zálohu bez automatickej synchronizácie pomocou špeciálnych programov. Jedným z najlepších v tejto triede je Google Chrome Backup:

Tento program môže fungovať bez inštalácie (druhý odkaz stiahnuť ako archív ZIP), má jednoduché rozhranie vo forme sprievodcu krok za krokom a je takmer úplne Russifikovaný. Myslím si, že to zvládne každý. Google Chrome Backup má iba dve nevýhody: nepodporuje najnovšie verzie prehliadača Chrome (hoci autor ubezpečuje, že je naplánovaná globálna aktualizácia) a antivírus ho dokáže zistiť ako trójsky kôň, pretože zachytáva a ukladá údaje prehliadača, takže ho musíte pridať do bieleho zoznamu. alebo spustiť s vypnutým antivírusom.

Najväčší problém je v prehliadači Chrome s manuálnym ukladaním parametrov. Faktom je, že takmer každá nová verzia mení štruktúru ukladania osobných údajov používateľa, a preto je možné, že tu uvedené informácie postupne prestanú zodpovedať skutočnosti. Napriek tomu uvediem hlavné súbory, ktoré môžete uložiť a použiť ako zálohu hlavného profilu (v predvolenom nastavení sa nazýva „Predvolené“, ak si však vytvoríte zálohu iného profilu, potom sa na skopírovaných adresách objaví meno skopírovaného). profil):

 1. záložky Chrome je uložený v súbore s názvom „Záložky“ (bez prípony) v priečinku C: Users USERNAME AppData Local Google Chrome User Data Default (alebo C: Documents and Settings USERNAME Local Settings Application Data Google Chrome User Data Default Bookmarks pre staršie verzie systému Windows).
 2. expanzia zvyčajne sa tiež nachádzajú v priečinku profilu používateľa vo vyhradenom priečinku s názvom „Rozšírenia“: C: Users USERNAME AppData Local Google Chrome User Data Default Extensions (alebo C: Documents and Settings USERNAME Local Nastavenia Údaje aplikácie Google Chrome Údaje používateľa Predvolené Rozšírenia). Okrem priečinka s rozšíreniami môžu existovať ďalšie priečinky s parametrami týchto rozšírení s názvom „Pravidlá rozšírenia“, „Stav rozšírenia“ a „Nastavenia lokálnych rozšírení“. Je lepšie ich uložiť, aby sa nestratili nastavenia doplnkov.
 3. heslá sú tiež uložené v priečinku profilu používateľa v súbore bez prípony s názvom „Prihlasovacie údaje“: C: Users USERNAME AppData Local Google Chrome User Data Default (alebo C: Documents and Settings USERNAME Local Settings Data aplikácií Google Chrome Údaje používateľa Predvolené ).
 4. nastavenie Google Chrome sa nachádza v súbore „Preferences“: C: Users USERNAME AppData Local Google Chrome User Data Default (alebo C: Documents and Settings USERNAME Local Settings Data aplikácií Google Chrome Údaje používateľa Predvolené ). Nemožno ich však kedykoľvek obnoviť, ak sa verzia nového prehľadávača nezhoduje s verziou, ktorú ste mali predtým.

Niektorí súdruhovia odporúčajú úplne uložiť priečinok „Predvolené“, aby úplne uložili všetky nastavenia prehliadača Chrome a potom ho nahradili v novo nainštalovanom prehliadači. Táto metóda však bude fungovať, iba ak sa verzie prehľadávača zhodujú s verziou beta. Ak sa pokúsite nahradiť priečinok používateľa v novšej verzii prehliadača Google Chrome, môže sa vyskytnúť chyba alebo dokonca úplné zlyhanie webového prehľadávača. Preto je lepšie obnoviť parametre „pointwise“.

Backup Opera

Raz, jeden z najpopulárnejších a najlepších alternatívnych prehliadačov Opera, bohužiaľ, sa stal ďalším „klonovaním“ prehliadača Chrome pomocou mierne upraveného motora Blink. Niektorí používatelia navrhli tak radikálnu aktualizáciu a zostali verní fínskej tvorbe, iní ju vôbec nechceli aktualizovať, zostali na 12. verzii prehliadača a iní prešli na prehliadač Chrome alebo Firefox. Tak či onak, Opera je stále populárna, takže navrhujem zvážiť jej zálohovanie pre starú aj novú verziu.

Počnúc verziou 15 pracuje Opera na úprave motora Chromium s názvom Blink. Mnoho funkcií tohto prehľadávača je preto veľmi blízko prehliadaču Chrome, ktorý je uvedený vyššie. Napríklad nová prehliadka, podobne ako prehliadač Google, ponúka svojim používateľom pohodlné online synchronizácia všetky nastavenia profilu. Ak chcete aktivovať automatické ukladanie, musíte buď vybrať položku „Synchronizovať“ v hlavnej ponuke, alebo kliknúť na tlačidlo s ikonou malého muža v pravom hornom rohu (minimalizovať / zväčšiť / zavrieť pod tlačidlami) a zadať svoj profil alebo vytvoriť nový (odkaz nižšie):

Na vytvorenie profilu je vhodný akýkoľvek e-mail a heslo pre minimálne 12 znakov. Po zadaní účtu, rovnako ako v prípade prehliadača Chrome, si môžete vybrať, čo sa má synchronizovať. Jedným slovom je tento mechanizmus rovnaký a nevyžaduje od používateľa žiadne zvláštne znalosti.

Pokiaľ ide o programy pre zálohovanie Opera, potom špecializovaný, bohužiaľ, neexistuje. Zo všetkého, čo som vyskúšal, funguje Chromium Backup viac-menej rozumne:

Tento program obsahuje hotové profily na zálohovanie najpopulárnejších prehliadačov prehliadača Chromium: Google Chrome, Opera a SRWare Iron. Všetko, čo musíte urobiť, je vybrať požadovaný profil z rozbaľovacieho zoznamu a kliknúť na tlačidlo „Vytvoriť zálohu“. Informácie o úspechu vytvorenia zálohy a adrese, na ktorú sa uložia, sa zobrazia v stavovom riadku nižšie. Ak chcete obnoviť, bude stačiť ísť na rovnakú kartu a zadať zálohu. Všetko je veľmi jednoduché, ale zlé je, že program nezaručuje správnu prácu s novými verziami prehliadača (aj keď sa mi podarilo úspešne vytvoriť zálohu 34. opery).

Nakoniec, ak sa rozhodnete urobiť manuálne zálohovanie, budete musieť vedieť, ktoré súbory a priečinky sa majú uložiť. Mená a cesty sa vo všeobecnosti zhodujú s tými, ktoré sú v prehliadači Chrome, ale existujú aj funkcie (napríklad priečinok profilu nie je uložený v lokálnom adresári, ale v roamingu: C: Users USERNAME AppData Roaming Opera Software Opera Stable):

 1. záložky v Opere, rovnako ako v prehliadači Google Chrome, sa ukladajú do súboru s názvom „Záložky“ na stránke C: Users USERNAME AppData Roaming Opera Software Opera Stable (alebo C: Documents and Settings USERNAME Local Settings Application Data Opera Software Opera Stable Bookmarks pre staršie verzie systému Windows).
 2. expanzia rovnako ako v prehliadači Chrome, sa nachádzajú aj v priečinku „Rozšírenia“: C: Users USERNAME AppData Roaming Opera Software Opera Stable Extensions (alebo C: Documents and Settings USERNAME Local Settings Application Data Opera Softvér Opera Stable Extensions).
 3. heslá uložené v priečinku profilu používateľa v súbore prihlasovacích údajov: C: Users USERNAME AppData Roaming Opera Software Opera Stable (alebo C: Documents and Settings USERNAME Local Settings Application Data Opera Software Opera Stable ).
 4. nastavenie obsahuje súbor „Predvoľby“ v hlavnej zložke profilu: C: Users USERNAME AppData Roaming Opera Software Opera Stable (alebo C: Documents and Settings USERNAME Local Settings Application Data Opera Software Opera Stable).
 5. Piggy Bank Sitesak ste túto funkciu použili, uložia sa do súboru "stash.db": C: Users USERNAME AppData Roaming Opera Software Opera Stable (alebo C: Documents and Settings USERNAME Local Settings Application Data Softvér Opera Opera Stable).
 6. Expresný panel pre rýchle spustenie stránok je obsiahnutý v súbore "Favorites.db": C: Users USERNAME AppData Roaming Opera Software Opera Stable (alebo C: Documents and Settings USERNAME Local Settings Application Data Opera Software Opera stabilný).

Skopírovaním vyššie uvedených súborov a ich nahradením za podobné v novo nainštalovanej Opere uložíte všetky vaše predchádzajúce nastavenia.

Opera 12 a nižšie

V starej opere, počínajúc 11. verziou, existovala synchronizačná služba Opera Link, ktorá umožnila čiastočné online zálohovanie. K dnešnému dňu je však táto služba uzavretá, preto je pri zálohovaní potrebné iba používať spôsob manuálneho uloženia potrebných súborov.

Чтобы точно узнать, где хранится профиль текущего пользователя в старой Опере лучше всего перейти по адресу opera:about и в выданном списке отыскать раздел "Папка Opera":

Из этой папки нам нужно будет сохранить такие файлы:

 • bookmarks.adr – закладки,
 • operaprefs.ini – настройки,
 • speeddial.ini – экспресс-панель,
 • wand.dat – пароли,
 • contacts.adr – контакты (если Вы пользовались встроенным почтовым клиентом),
 • notes.adr – заметки (если Вы их использовали).

Также Вам, возможно захочется сохранить почту, пришедшую на встроенный почтовый клиент (папка "mail"), тему оформления (папка "skin") и некоторые специфические настройки, вроде жестов мыши (папка "mouse"), клавиатурных сокращений (папка "keyboard"), параметров меню (папка "menu") и панелей инструментов (папка "toolbar").

Бэкап Файрфокса

Третьим в списке лидеров среди браузеров всегда был и остаётся Mozilla Firefox (правда, он практически сровнялся по количеству приверженцев с Opera, поэтому по некоторым данным, возможно, является и вторым после Хрома).

В новых версиях Файрфокс всё больше старается походить на Хром, перенимая у него многие возможности. Среди прочего появился и собственный механизм онлайн-синхронизации. Чтобы активировать его нужно вызвать меню в правом верхнем углу и нажать на кнопку "Войти в Синхронизацию" или перейти в раздел "Настройки" – "Синхронизация":

Pomocou služby synchronizácie od spoločnosti Mozilla si nielen uložíte všetky nastavenia prehliadača, ale budete môcť synchronizovať aj záložky a heslá medzi počítačovou a mobilnou verziou webového prehľadávača (to však funguje aj v prehliadači Chrome).

Čo sa týka zálohovacích programov Firefoxu, tu uvedený program MozBackup vám pomôže:

Napriek tomu, že program nebol dlho aktualizovaný, stále je schopný vytvárať normálne zálohy aj najnovších verzií prehliadača Firefox a poštového klienta Thunderbird (mimochodom to tak je :)).

Ak sa rozhodnete zálohovať manuálne, budete musieť uložiť niekoľko súborov na C: Users USERNAME AppData Roaming Mozilla Firefox Profiles (alebo C: Documents and Settings USERNAME Local Settings Application Data Mozilla Firefox Profiles pre staršie verzie systému Windows). Rovnako ako v prípade prehliadača Chrome, budú pravdepodobne uložené v priečinku s názvom „Predvolené“ (alebo priamo v priečinku Profily). Ak máte niekoľko profilov, potom namiesto „Predvolené“ vyhľadajte v označených cestách adresára s názvom vášho profilu:

 1. záložky Mozilla Firefox a spolu s nimi história sťahovaných súborov a zobrazení stránok, sú uložené v súbore „places.sqlite“.
 2. heslá nachádzajú sa naraz v dvoch súboroch „key3.db“ (samotný zoznam paliet) a „logins.json“ (parametre automatického dopĺňania pre autorizačné formuláre). Mimochodom, súbor "formhistory.sqlite", ktorý sa dá tiež uložiť, je zodpovedný za prácu formulárov s automatickým dopĺňaním, ktoré nevyužívajú autorizáciu.
 3. expanzia (ak je nainštalovaný) sú uložené v samostatnom priečinku profilu s názvom „prípony“.
 4. nastavenie tiež umiestnené v niekoľkých súboroch: bežné v súboroch „prefs.js“, vlastné v „user.js“ a možnosti na paneli nástrojov v „xulstore.json“.
 5. Nastavenia stránoknapríklad povolenia na spúšťanie doplnkov alebo možnosti zobrazenia sú umiestnené v súboroch „Perms.sqlite“ a „Content-prefs.sqlite“.

záver

Vedieť, kde a čo treba hľadať, uloženie nastavení vášho obľúbeného prehliadača nebude ťažké, aj keď váš operačný systém náhle prestane fungovať. Stačí skopírovať potrebné súbory a nahradiť ich neskôr údajmi v novo nainštalovanom prehliadači. Ak sa so zálohami nechcete obťažovať manuálne, funkcie automatickej synchronizácie zabudované do všetkých moderných webových prehliadačov sa hodia. Stačí si raz vytvoriť aktivačný účet a samotný program zálohuje všetky nastavenia na serveroch vývojárov.

Nestrácajte dáta svojho prehliadača a užívajte si surfovanie po internete!

Pin
Send
Share
Send
Send