Užitočné tipy

Ako odstaviť psa alebo šteňa naháňajúceho mačky: efektívne spôsoby

Pin
Send
Share
Send
Send


Ako zabrániť tomu, aby pes lovil nevinné tvory?

Niektorí psi majú napríklad vrodenú tendenciu loviť, napríklad bude pre vás veľmi ťažké zabrániť jazdeckej chalúpke pred lovom chipmunkov, veveričiek a hlodavcov (ako aj susedných mačiek!). A napriek tomu musíte vyskúšať! Aj keď nie vždy je možné úplne potlačiť prirodzený inštinkt psa, môžete ho trénovať tak, aby vás poslúchol, a potom ho budete môcť odvrátiť od prenasledovania veveričky alebo hlodavca (alebo mačky). To si vyžaduje čas a trpezlivosť, inými slovami, je lepšie použiť verbálny príkaz ako „Nemôžete!“, Podaný prísnym hlasom. To tiež pomáha, keď príde na stretnutie s novým psom na platforme psa (ak chcete, aby ho pes ignoroval) alebo pohárom zmrzliny ležiacej na zemi. Nezabudnite povzbudiť psa, keď vás poslúcha a vráti, potom bude vedieť, že sa mu darilo dobre. Ako odmenu za poslušnosť používajte pozitívne posilňovanie - láskavé slovo alebo potľapkanie po chrbte. Na rozdiel od rodičov, tu podporujeme úplatkárstvo, najmä ak máte labradorského retrievera, ktorý je veľmi čiastočný k jedlu. Aj keď sa majiteľovi suchých čističiek nebude páčiť, plátky mrazenej sušenej pečene alebo psích sušienok vo vrecku nohavíc môžu byť chutnými školiacimi a propagačnými nástrojmi.

Ak máte čo do činenia so psom, ktorý je ťažké trénovať, ako je napríklad nemecký krátkosrstý ukazovátko („úplne ťa ignorujem, skúste mi zavolať!“), Možno budete musieť uchopiť elektrošokový obojok, ktorý vás upozorní k vášmu pohľadu na psa. Aj keď nemôžem obstáť v takých výcvikových metódach a myslím si, že nie je nič lepšie ako slovné cvičenie, ale musím pripustiť: existujú psi, ktorí sa nechcú učiť. Inými slovami, ak naliehavo prikázate (alebo kričíte) svojho psa, aby sa vrátil a ona vás ignoruje, malý elektrický šok („Ahoj! Počuješ ma?“) Môže pomôcť. Ak to zachráni mačku alebo iné zviera alebo vášho psa pred smrťou, ktoré sa snaží naraziť na rušnú diaľnicu, som za elektrošokový obojok. Avšak iba ak viete, že je to jediný spôsob, ako privolať psa k sebe.

Prečo psy prenasledujú mačky?

Nikoho neprekvapí ľahostajnosť psa voči mačke, s ktorou štvornohí vyrastali od šteniatka. Zároveň tolerantný prístup k domácej mačke nezaručuje úplnú ľahostajnosť k mačkám, ktoré môže pes vidieť na ulici.

Niektorí psi prenasledujú mačku s konkrétnym cieľom usmrtenia. Takáto neľudská motivácia sa vyskytuje u plemien na lov malých kožušinových zvierat. Keď žijú v meste, psy začnú vnímať zvieratá ako korisť menej. Bez ohľadu na cieľ, ktorý váš maznáčik sleduje, prenasleduje mačku, je dôležité, aby ste pochopili, že jeho konanie je inštinktívne. Jednoducho povedané, keď pes prenasleduje mačku, často si neuvedomuje svoje vlastné činy.

Dôležité! Absolútne všetky plemená psov sú náchylné na prenasledovanie mačiek!

Vo väčšine prípadov pes prenasleduje mačku len kvôli procesu. Mnoho majiteľov psov sledovalo, ako ich miláčikovia prenasledujú mačky, ak boli príliš leniví na to, aby utiekli. Vrodený dravý inštinkt psov neumožňuje ignorovať beh mačky.

Pamätajte, že v boji medzi mačkami a psami nie sú vždy silnejší a väčší. Vo voľnej prírode výsledok boja rozhodne o sebavedomí, nie o sile alebo veľkosti. Pomerne často pouličné mačky neutekajú pred psami, ale začínajú útočiť alebo brániť.

Takáto rvačka môže viesť k vážnym zraneniam očí, najmä ak je váš miláčik stále šteniatko. Mačky sú prirodzene pohyblivé, pohyblivé a majú neočakávanú fyzickú silu. Niet divu, že mačky sa nazývajú univerzálnymi predátormi.

Venujte pozornosť! Šteňa alebo dospievajúci pes má dostatočne ostrú reakciu, aby sa vyhlo presným úderom a pazúrom mačky.

Vo vašom záujme odstaviť domáce zviera naháňajúce mačky z viacerých dôvodov. Poranenie v šteňatí môže mať za následok morálnu traumu alebo zranenie. Väčšina dospelých psov, ktorí prenasledujú mačky, má tendenciu strieľať. Pri prenasledovaní pes ignoruje okolité nebezpečenstvo a môže spadnúť pod auto.

Dôležité! Nikdy chvála vášho psa za agresiu voči malým zvieratám (mačky, veveričky).

Aj mierne schválenie z vašej strany môže byť príležitosťou na upevnenie negatívneho zvyku. Navyše agresiu nemožno ignorovať! V takýchto situáciách je nečinnosť z vašej strany povzbudením.

Ako vylúčiť kontakt psa s pouličnými mačkami?

Ako chrániť susedné mačky pred smrťou, ak bývate v súkromnom dome a pes má voľný prístup na ulicu? Najprv musíte skúsiť hovoriť s majiteľmi mačiek. Ako ukazuje prax, tento krok málokedy vedie k úspechu.

Väčšina majiteľov, ktorí uvoľňujú mačky na spontánnu prechádzku, si neuvedomuje nebezpečenstvo tejto udalosti. Pokúste sa susedom vysvetliť, že počas vlastného chôdze môže ich zviera zomrieť, a to nielen zo zubov psa.

Čo robiť, ak susedia nereagujú na vaše varovanie a mačky naďalej prichádzajú na váš dvor? Vašou úlohou je urobiť všetko pre ochranu zvierat. Nakoniec nie sú zodpovední za nezodpovednosť vlastníkov.

Venujte pozornosť! Väčšina mačiek sa bojí vyskočiť z vysoko hluchých plotov, pretože nedokážu posúdiť, či môžu skočiť späť.

Skôr ako psa pustíte na dvor, skúste skontrolovať, či sa vo vašej oblasti nachádzajú mačky. Ak nájdete nežiaduce susedov, musíte sa správať tak nahlas a hrozivo, ako je to možné, aby ste mačky vystrašili.

Je dôležité, aby sa pes nezúčastňoval na zastrašovacom procese. Okrem toho by domáce zviera malo byť v dome zatvorené, aby nemohol tento proces pozorovať. V opačnom prípade môže pes „dokončiť“ vykonanú prácu - byť zmätený zachytením a zničením mačiek.

V teplej sezóne je možné vystrašené mačky vystrašiť postrekom vodou. Väčšina mačiek sa bojí ostrých, hlučných gest. Ak chcete odstaviť mačku, choďte na svoje stránky, môžete si urobiť repellu.

Podložky alebo orechy vložte do malej plastovej nádoby (napríklad z jogurtu). Nádoba je napoly naplnená a pevne zabalená lepiacou páskou. Výsledkom je, že dostanete niečo ako šumivé gule.

Odhoďte túto guľu smerom na mačky (nie na mačky), ak vstúpia na vaše územie. Keď votrelci zistia, že šumivý zvuk je nebezpečný, môže sa na strom zavesiť ľahký model odpudzovača (napríklad vyplnenie pohánky a zabalenie niekoľkých vrstiev pásky), takže vo vetre vydáva hluk.

Môžete bojovať proti neustálym návštevám nepozvaných hostí alebo pomocou ich pretrvávajúceho správania trénovať psa. Ak sú mačky skutočne ohrozené, je dôležité byť ostražitý a kontrolovať domáce zviera. Pokúste sa viesť počiatočné fázy výcviku striktne na vodítku.

Oprava správania ako spôsob odstavenia

Ak chcete odstaviť psa, ktorý beží po mačkách, musíte prekonať inštinkt, a to je zdĺhavý a veľmi starostlivý proces. Ak máte podozrenie, že mačka môže mačke skutočne uškodiť, ak ju dohoní, musí kráčať na vodítku a v papuli!

U psov šteniatka si rýchlo zvykli nosiť papuľa. Prvých pár dní po zakúpení príslušenstva ho neklaďte na psa. Potom, ako si šteňa zvyklo na prítomnosť príslušenstva, vykonajte niekoľko prípravných krokov.

Zoberte papuľa tak, aby tvorila košík. Dajte liečiť na spodnej časti papule a nechať domáceho maznáčika si to. Keď pes strčí tvár do tlamy, aby si overil, či sa v nej liečia, aktívne ho povzbudzujte.

Po niekoľkých dňoch tréningu bude domáce zviera pokojne nasadiť papuľa. V tomto okamihu môžete zapnúť bezpečnostné pásy. Akonáhle je zámok zapnutý, začnite aktívne priťahovať pozornosť šteniatka, aby sa čo najviac vyhladilo jeho nepohodlie. Najskôr stačí na to, aby šteniatko stálo v papuli 5 až 15 sekúnd.

Cieľom väčšiny psov, ktorí prenasledujú mačky, nie je ich cieľom skutočne ublížiť. Ak váš maznáčik reaguje na mačky príliš násilne, musíte si na školenie nájsť partnera s pruhovými pruhmi. Mačka musí byť dospelá, sebavedomá a musí mať silnú psychiku.

Na výcvik psa musí byť mačka umiestnená v kočíku alebo v klietke. Pes vedie do klietky na krátkom vodítku a uistite sa, že na mačku nezačne štekať ani sa ponáhľať. Ak je domáce zviera pokojné po dobu 5 až 10 sekúnd, musí sa aktívne chváliť a povzbudzovať. Ak pes štekne aktívne, je rýchlo vyradený z miestnosti a rozptyľovaný hrou.

Hneď ako pes prestane prudko reagovať na prítomnosť mačky, čas strávený v miestnosti s klietkou sa pri hre zvyšuje a „nariedi“. Najskôr sa bude pes správať obozretne a obmedzene. Ak si nie ste istí lojalitou psa, skúste kŕmiť mačku cez klietku a sledujte reakciu domáceho maznáčika.

Ďalšia etapa zahŕňa voľný pohyb mačky po miestnosti, zatiaľ čo pes je pripevnený na krátke vodítko. Vašou úlohou je dosiahnuť maximálny pokoj domáceho maznáčika alebo jeho zaručenú reakciu na príkaz stop. Tím môže byť akýkoľvek, hlavnou vecou je, aby ho pes jasne vedel a bez pochyby vykonal.

Venujte pozornosť! Cvičenie správania v interiéri zvyčajne trvá niekoľko dní. Plná kontrola nad správaním psa na ulici môže trvať mesiace.

Problém je v tom, že v známom prostredí pes chápe, že s ním trénuje a vykonáva príkazy, aby dostal odmenu.

Ďalšie vzdelávanie zahŕňa rozvoj reflexu. Pes by sa mal liečiť zakaždým, keď vykazuje zdržanlivú reakciu na pohyb mačky. Po precvičení reakcie v miestnosti sa výcvik presunie na ulicu. Akonáhle si všimnete mačku, pripevnite psa na vodítku.

Pristúpte k mačke čo najbližšie a sledujte správanie psa. Väčšina mačiek prejaví reakciu na priblíženie psa, otočenie hlavy alebo pokus o odchod. Ak sa váš miláčik nezaťažuje, keď sa mačka začne hýbať, veľkoryso ho pochválte a rozptyľujte hru.

Príčiny behaviorálneho problému

Psi vo väčšine prípadov chránia územie, na ktorom žijú, a miesta, na ktorých chodia. Po vyznačení väčšiny námestia alebo parku sa pes právom považuje za majiteľa majetku, takže akýkoľvek vzhľad nepozvaných hostí sa považuje za pokus o územnú celistvosť.

Okrem toho je dôležité pamätať na to, že psy sú dravci a mačky možno považovať za potenciálne obete. Hlavné dôvody, prečo pes prenasleduje mačku, sú:

  • túžba baviť sa
  • prejav loveckých inštinktov.

Pre psov žijúcich väčšinou v uzavretých priestoroch je akýkoľvek prejav bežiacich ľudí, mačiek, automobilov alebo iných pohyblivých predmetov akýmsi signálom k činnosti.

Majiteľ môže priviazať psa na vodítku, zatiaľ čo mačka kráča v blízkosti, a môže vyvolať vôľu. Namiesto upokojenia začína pes nervózny a vypukne. V jednom okamihu majiteľ nemusí mať čas na držanie vodítka a pes pri hľadaní mačky sa môže dostať pod auto.

Niektoré plemená psov, ako sú teriéri a chrti, majú neobvykle silný lovecký inštinkt. Takéto plemená psov vo väčšine prípadov začínajú kvôli záujmu sledovať potenciálnu korisť.

Správne odstavenie psa

Môžete odstaviť psa, ktorý má bežať po mačkách, keď je s týmto miláčikom na tom istom území potenciálne dráždidlo. Najprv musíte psa priviesť na mačku na vodítku. Odporúča sa, aby mačka mala únikové cesty, pre prípad, že pes bol predtým vyčerpaný na prechádzku.

Fyzicky unavený pes s nízkou pravdepodobnosťou napadne mačku a chce ju prenasledovať. Keď majiteľ drží psa na vodítku, môže začať veľa skákať. Je potrebné zviera pevne držať a opakovať príkazy na odovzdanie - „Fu!“, „Stop!“, „Poďte ku mne!“.

Ak je pes nezvyčajne aktívny a nepočúva svojho majiteľa, môžete skúsiť striekať tvár psa vodou zo špeciálnej sprejovej fľaše. Je však potrebné si uvedomiť, že táto metóda patrí do extrému a dá sa to urobiť až potom, čo pes nereaguje na predtým vydané príkazy. Postrek vodou je potrebné zopakovať príkaz „Nemôžete!“ Pokojným a pevným hlasom.

Dôležité! Takéto stretnutia sa musia opakovať viackrát, aby sa zabezpečilo, že prenasledujúci inštinkt psa bol otupený.

Stáva sa tiež, že sa pes odmietne riadiť pokynmi majiteľa, naďalej sa uvoľňuje a snaží sa predbehnúť svoju obeť. V takom prípade sa odporúča kontaktovať psovoda. Účasť na špeciálnych výcvikových kurzoch pomôže psovi správne reagovať na povely svojho majiteľa, či už na ulici alebo doma.

Kroky na opravu

Odborníci radia, že hlavným cvičením, ktoré potrebujete, aby ste vyškolili svojho štvornohého priateľa, je predloženie žiadosti vedľa vlastníka. V tomto by mali byť trénovaní všetci psi bez výnimky a nezáleží na tom, či ide o šteňa, trpaslíka alebo veľkého plemena.

Bez súhlasu majiteľa by pes nemal opustiť majiteľa a čakať na povel. Je dôležité dosiahnuť výsledok tak, aby pes sledoval a poslúchal majiteľa pri prvých príkazoch.

Správny postoj majiteľa

Dôležitou úlohou pri odstraňovaní problémov so správaním u dospelých psov je správny prístup majiteľa k rôznym problémovým situáciám. Majiteľ musí psa potrestať, ak chce zviera prenasledovať alebo dokonca trhať. Trest neznamená použitie fyzickej sily. Môže to byť prísny hostiteľský hlas alebo nepríjemný nepríjemný zvuk.

Venujte pozornosť! Profesionálni tréneri a psovodi neodporúčajú používať fyzické tresty. Dôvodom je skutočnosť, že po potrestaní sa domáce zviera začne báť svojho vodcu, ale tak nedosiahne riešenie problému.

Je dôležité neustále posúvať dobroty pre poslušnosť. Chôdza sa musí robiť každý deň dvakrát na miestach, ktoré spôsobujú zvýšený záujem o domáceho maznáčika.

Ak má pes záujem o miesta, kde chodia mačky, musíte také miesta neustále navštevovať. Poznamenáva sa, že po niekoľkých týždňoch si zviera zvykne, pamätá si povolené a zakázané správanie.

Tímový tréning

Nie vždy môže pes prekonať svoj lovecký inštinkt. Pes sa môže pokúsiť dobehnúť mačku pri akejkoľvek príležitosti. Je potrebné zaobchádzať so zvieraťom každý deň, učiť hlavný príkaz podania „Nemôžete!“, Po celý čas držať psa na krátkom vodítku pri chôdzi na ulici.

Tiež sa neodporúča používať vodítko vo forme retiazky, pretože pri pokuse o vypuknutie môže psa poškodiť. Je vhodné zvoliť vodítko z mäkkých tkanív.

Ak zviera hrýzne vodítko, môžete ho skúsiť ošetriť špeciálnou látkou - kolocytom. Jedná sa o výťažok z rastliny, ktorý nepoškodzuje telo psa, ale nepríjemná a horká chuť kolocytu spôsobí averziu k žuvaniu na vodítku.

Je dôležité si uvedomiť, že keď pripravujete svojho domáceho maznáčika o takú zábavu, ako je poľovníctvo, musíte sa pokúsiť nahradiť koníček iným pohyblivým druhom hier. Môže to byť outdoorová hra s Frisbee, obratnosť (prekonávanie prekážok s návodom zameraným na rýchlosť a presnosť) a niektoré ďalšie.

Pin
Send
Share
Send
Send