Užitočné tipy

S zvýšenie fyzického výkonu

Pin
Send
Share
Send
Send


Cvičenie je prostriedkom na zlepšenie výkonnosti. Vzťah duševnej a fyzickej aktivity?

2, Prvá pomoc pri zlomeninách a chvení.

Praktická úloha.

1. Funkčná činnosť ľudského tela sa vyznačuje rôznymi motorickými procesmi a schopnosťou udržiavať vysokú úroveň mentálnych funkcií pri vykonávaní intenzívnych intelektuálnych (mentálnych) činností. Pruhované svaly poskytujú kontrakcie srdca, pohyby tela vo vesmíre, pohyby očí, prehĺtanie, dýchanie, motorickú zložku reči, výrazy tváre atď. Hladké svaly sú súčasťou stien krvných ciev, priedušiek, močového mechúra, žlčníka, močovodov, gastrointestinálneho traktu. cesta, ďalšie vnútorné orgány, koža. Hladké svaly zabezpečujú ich funkciu a vykonávajú pohyby riasiniek črevných epitelových buniek v dôsledku nervového motorického systému a humorálnych faktorov.

Ranné cvičenia fyzicky zatvrdzujú človeka, výrazne znižujú prechladnutie a iné choroby a podporujú aktívnu prácu.

Kto nevie, aké ťažké je niekedy po prebudení zmierniť rannú ospalosť a letargiu. Zapojte sa do zvyčajného rytmu, aktivujte prácu orgánov a systémov tela, ranná gymnastika pomáha obnoviť výkon.Je potrebné vyrovnať deficit pohybov.

Pri fyzických cvičeniach z citlivých nervových zakončení umiestnených vo svaloch, kĺboch, koži, prúdoch impulzov sa vrhá do mozgu, rýchlo sa zvyšuje vzrušivosť centrálneho nervového systému a zabezpečuje sa jeho pripravenosť na intenzívnu činnosť. Kardiovaskulárny a dýchací systém sa prepne do aktívneho prevádzkového režimu. Prúd medzi tkanivovou tekutinou je urýchlený. Zvyšovanie pracovnej kapacity, produktivita práce je pravdepodobne najdôležitejším cieľom ranných cvičení, hoci, samozrejme, nie je jediným.

Je dokázané, že systematické fyzické cvičenia majú významný pozitívny vplyv na mentálne funkcie, formujú mentálnu a emocionálnu odolnosť voči realizácii intenzívnej intelektuálnej činnosti.

Schopnosť vykonávať duševnú činnosť je menej ovplyvňovaná nepriaznivými faktormi, ak sa v procese jej realizácie zámerne uplatňujú prostriedky a metódy telesnej kultúry (napríklad fyzické prestávky, outdoorové aktivity atď.).

Školský deň študentov je plný výrazného psychického a emocionálneho stresu. V spojení s nútenou pracovnou prestávkou, pri ktorej sú svaly, ktoré držia telo v určitej polohe, vystavené značnému času, časté porušovanie racionálneho režimu práce a odpočinku môže neprimeraná fyzická aktivita viesť k nežiaducim účinkom, spôsobiť únavu, ktoré sa zase môžu hromadiť a premieňať na nadmernú prácu. Aby sa tomu zabránilo, jeden druh činnosti by sa mal nahradiť iným, alebo je potrebné odpočinúť. Najúčinnejšie outdoorové aktivity vo forme miernej fyzickej práce alebo cvičenia.

V teórii a metodike telesnej výchovy sa metódy riadeného ovplyvňovania vyvíjajú nielen na jednotlivé svalové skupiny, ale aj na určité systémy

Telo. Udržiavanie aktívnej činnosti ľudského mozgu si však vyžaduje špeciálne prístupy, pozornosť, metódy kombinovania fyzickej aktivity a ich cielený vplyv na funkciu centrálneho nervového systému.

Triedy telesnej výchovy majú rôzne účinky na zmenu mentálneho výkonu ľudí., Ranné cvičenia, chôdza alebo jogging na čerstvom vzduchu - všetky tieto nástroje majú priaznivý vplyv na ľudské telo, zvyšujú tonus svalov, zlepšujú krvný obeh a výmenu plynov v tele. Dôležitú úlohu zohrávajú aktívne prázdniny počas prázdnin: po odpočinku v športovom tábore začínajú študenti školský rok s vyššou pracovnou kapacitou.

Pracovná kapacita osoby teda zvyšuje výkon fyzických cvičení a fyzické prestávky tiež pomáhajú vyrovnať sa s duševnou únavou. Napríklad sa odhalí nesporný vzťah medzi duševnou a fyzickou aktivitou (t. J. Bez fyzického tréningu a vonkajších aktivít bude mentálna aktivita a pracovná kapacita horšia).

2. otras mozgu niekedy môže ísť preč bez vážnych následkov, ale vždy existuje možnosť, že dokáže maskovať vážne komplikácie: mozgové krvácanie, pohmoženie mozgu atď. Ak ste videteže oči obete nie sú zaostrené (oči sa líšia), jeho žiaci nie sú rovnakej veľkosti, nasolabiálny záhyb je vyhladený a asymetria tváre je viditeľná voľným okom, a to najmä v prípade, že očné bulvy blikajú nabok (nystagmus), potom je pravdepodobnosť komplikácií veľmi vysoká ,

Preto je hospitalizácia nevyhnutná aj pri najmenšom otrasoch. Samotný človek sa môže cítiť normálne a niekedy sa ho pokúsi opustiť.

A ak k podobnej situácii došlo u ktoréhokoľvek z vašich priateľov a známych, musíte sa ho pokúsiť presvedčiť, aby zostal aspoň trochu v nemocnici. Je lepšie ležať v nemocnici dva dni, ako neskôr vôbec chodiť.

Medzitým by sa mal na hlavu pacienta umiestniť ľadový mechúr, položiť na nosidlá a previezť sa na pohotovosť.

Ak sa stanete očitým svedkom nehody, pri ktorej došlo k zlomenine, okamžite zavolajte sanitku. Lekári poskytnú prvú pomoc, zmiernia stav pacienta. Pred príchodom sanitky skontrolujte pacienta. Ak máte podozrenie na zlomeninu chrbtice, odporúča sa nedotýkať sa pacienta, aby nedošlo k posunu stavcových diskov. Ak je napriek tomu preprava nevyhnutná, musí byť pacient položený brucho na dosku pokrytú niečoho mäkkého. Pri zlomenine chrbtice, ochrnutí nohy sa môže vyskytnúť porucha močenia.

Ak nie je chrbtica poškodená, pacienta opatrne premiestnite na bezpečné miesto. Skontrolujte zlomeninu a poskytnite prvú pomoc. Ak dôjde ku krvácaniu, naneste turniket akýmkoľvek improvizovaným spôsobom (lano, kravata) a pod neho vložte nejakú látku. Turniket sa používa nad miestom krvácania, nie dlhšie ako dve hodiny.

Čas použitia turniketu musí lekár upozorniť. Ďalej musí pacient znehybniť končatinu pomocou akýchkoľvek improvizovaných materiálov (tablety alebo tyčinky). Nepremokavá dlaha je položená na dva kĺby nad a pod zlomeninou. Ak je rameno alebo bedrový kĺb poškodený, dlaha by mala fixovať tri kĺby.

Po aplikácii sa pneumatika ovinie kusmi látky, odevu alebo iným improvizovaným spôsobom. Pri použití pneumatiky sa nepokúšajte spojiť zlomené kosti, len končatinu fixujte nehybne. Aby sa predišlo tlaku pneumatík na výčnelky kostí, musí sa pod ňu umiestniť niečo mäkké (bavlna, šály)

Nenašli ste, čo ste hľadali? Použite vyhľadávanie:

Najlepšie výroky:Dievča vás unesú, chvosty porastú, budete študovať, rohy porastú 9510 - 7531 - alebo prečítať všetko.

5.18.177.131 © studopedia.ru Nie je autorom publikovaných materiálov. Poskytuje však možnosť bezplatného použitia. Došlo k porušeniu autorských práv? Napíšte nám | Kontaktujte nás.

Zakázať blokovanie adBlock!
a obnovte stránku (F5)

naozaj potrebujem

5. Duševný výkon. Únava a jej prevencia.

Výkon človeka je určený jeho odolnosťou voči rôznym druhom únavy - fyzickej, duševnej, atď. A vyznačuje sa trvaním kvality zodpovedajúcej práce. Napríklad mentálny výkon študentov je určený úspešným zvládnutím učebných materiálov. Duševný výkon do značnej miery závisí od stavu psychofyziologických vlastností študentov. Patrí medzi ne všeobecná vytrvalosť vrátane fyzickej vytrvalosti, rýchlosť duševnej činnosti, schopnosť prepínania a distribúcie, sústredenie a stabilita pozornosti, emočná stabilita.

Stav zdravia študentov a ich odolnosť voči nepriaznivým vplyvom na životné prostredie sú dôležité pre úspešné odborné vzdelávanie.

Únava je fyziologický stav tela, ktorý sa prejavuje dočasným poklesom jeho výkonnosti v dôsledku vykonanej práce.

Hlavnými príčinami únavy sú poruchy harmonického fungovania orgánov a systémov. Metabolizmus v periférnom neuromuskulárnom aparáte je tak narušený, aktivita enzýmových systémov je inhibovaná, excitabilita a vodivosť signálov je znížená, vyskytujú sa biochemické a biofyzikálne zmeny v vnímavých a kontraktilných prvkoch svalovej štruktúry. V centrálnom nervovom systéme dochádza v dôsledku silných proprioceptívnych impulzov k zníženiu excitability a oslabeniu excitácie nervových centier. V endokrinnom systéme sa pozoruje buď hyperfunkcia s emocionálnym stresom, alebo hyperfunkcia s predĺženou a vyčerpávajúcou svalovou prácou.

Porušenie v autonómnom dýchacom a obehovom systéme je spojené s oslabením kontraktility svalov srdca a svalov vonkajšieho dýchacieho prístroja. Funkcia transportu kyslíka v krvi sa zhoršuje.

Únava je teda komplexný fyziologický proces, ktorý začína vo vyšších častiach nervového systému a rozširuje sa aj do ďalších telových systémov.

Rozlišujte medzi subjektívnymi a objektívnymi príznakmi únavy. Únave zvyčajne predchádza pocit únavy. Únava je signál varujúci telo o dezorganizácii v primárnej činnosti mozgovej kôry. Pocity spojené s únavou zahŕňajú hlad, smäd, bolesť atď.

Dôležitosť znalostí o miere únavy pri rôznych druhoch duševnej práce možno posúdiť na základe skutočnosti, že v každej krajine je každý štvrtý pracovník zapojený do duševnej práce. Existuje veľa druhov duševnej práce. Líšia sa organizáciou pracovného procesu, uniformitou záťaže, stupňom neuroemocionálneho stresu.

Zástupcovia mentálnej práce sú zjednotení v samostatných skupinách. Existuje sedem takýchto skupín:

Inžinieri, ekonómovia, účtovníci, administratívni pracovníci atď. Vykonávajú prácu hlavne podľa predtým vyvinutého algoritmu. Práca prebieha v priaznivých podmienkach, mierny neuroemocionálny stres,

Vedúci inštitúcií a podnikov veľkých a malých kolektívov, učitelia stredných a vysokých škôl. Vyznačujú sa nepravidelným zaťažením, potrebou inovatívnych rozhodnutí.

Vedci, dizajnéri, kreatívni pracovníci, spisovatelia, umelci. Ich práca sa vyznačuje vytvorením nových algoritmov, ktoré zvyšujú mieru neuroemocionálneho stresu.

Skupina ľudí pracujúcich so strojmi a zariadeniami. Takzvaná kamera funguje. Vysoká koncentrácia pozornosti, okamžitá reakcia na signály. Rôzne stupne duševného a neuroemocionálneho stresu.

Sadzače, supervízori, zberatelia atď. Vyznačujú sa vysokým neuroemocionálnym stresom a miestnym svalovým napätím.

Zdravotníckych pracovníkov. Ich práca je spojená s veľkou zodpovednosťou a vysokým neuroemocionálnym stresom, najmä medzi chirurgmi a sanitkami.

Do tejto skupiny patria študenti a študenti rôznych vzdelávacích inštitúcií. Ich práca si vyžaduje pamäť, pozornosť, myšlienkové procesy, pretože neustále vnímajú nové a bohaté informácie. Sú neoddeliteľnou súčasťou - obmedzenie motorickej aktivity, vysoké napätie vyšších častí centrálneho nervového systému, psychický a emocionálny stres.

Nepozorný postoj k pocitu únavy, ktorý je súčasťou vlastností duševnej práce, vedie k nadmernému zaťaženiu.

Overfatigue je extrémny stupeň únavy už na pokraji patológie. Prepracovanie môže byť výsledkom veľkého fyzického a duševného stresu. Únava je často spôsobená nesprávnym životným štýlom, nedostatočným spánkom, nesprávnou dennou rutinou atď. Chyby v metódach prípravy, nedostatočný odpočinok vedú k prepracovaniu. V stave chronického prepracovania sa telo stáva zraniteľnejším, jeho rezistencia na infekčné choroby sa znižuje. Ak sa teda únava prehĺbi a nenahradí ju ochranná inhibícia, môžeme hovoriť o prepracovaní. Vďaka obratnému prerozdeleniu duševnej a fyzickej práce je možné dosiahnuť vysokú produktivitu práce a udržať si pracovnú kapacitu po mnoho rokov.

Cyklická povaha excitácie a inhibície kortikálnej činnosti mozgu - „kortikálna mozaika“ - je príčinou únavy mnohých životne dôležitých orgánov v tele. Rytmus životnej činnosti tela je základom opatrení na boj proti nadmernej práci. Je potrebné znížiť excitabilitu kortikálnych nervových buniek, aby sa zvýšila ich citlivosť na dráždivé látky. Na tieto účely slúžia obnovovacie opatrenia, o ktorých sa bude diskutovať nižšie.

Pri dlhodobej duševnej (intelektuálnej) práci, ako aj pri nesprávne nastavenom vzdelávacom procese, pri zaťaženiach presahujúcich schopnosti tela, môže vzniknúť niekoľko podmienok, ako napríklad: - nadmerné zaťaženie a pretrénovanie.

Prepätie nie je len fyziologické. psychologický a biochemický, ale aj sociálny jav. Preťaženie centrálneho nervového systému, ktoré spôsobuje poruchu, môže viesť k duševným poruchám, k poškodeniu vnútorných orgánov. Niekedy preťaženie prechádza rýchlo a bez stopy, keď dosiahnutie cieľa prinieslo uspokojenie. V prípadoch, keď sa cieľ nedosiahne, sa môže vyskytnúť dlhodobá duševná porucha, najmä nespavosť, ktorá môže byť sprevádzaná obsedantnými myšlienkami. V dôsledku nespavosti a zvýšeného emocionálneho vzrušenia má človek neprimerané reakcie na konanie druhých a jeho fyzická kondícia sa zhoršuje.

Pretrénovanie je stav, v ktorom prepätie ANS pôsobí ako hlavný znak. tj neuróza. Športovec sa stáva podráždeným, nedotknuteľným, jeho poruchy spánku. chuť do jedla sa zhoršuje. Chudnutie stráca. Koordinácia pohybov sa zhoršuje, zmeny srdcovej frekvencie, zvýšenie krvného tlaku.

Telo nadmerne trénovaného atléta reaguje na štandardné zaťaženie vyššou ako pred reakciou:

zvyšuje sa srdcová frekvencia

krvný tlak stúpa

pľúcna ventilácia sa zhoršuje, zvyšuje sa kyslíkový dlh.

V ťažkých prípadoch pretrénovania sa šport okamžite zastaví na 2-3 týždne. Príčinou pretrénovania je nielen nadmerná, ale aj časté monotónne školenie, ako aj porušenie školiaceho režimu.

Použitie nadmerného fyzického a duševného stresu, nedodržiavanie denného režimu a výživy môže viesť k rôznym chorobám. V mnohých ohľadoch patologické poruchy vyplývajú zo zníženia imunobiologickej aktivity. V stave vysokej atletickej formy športovec často prechladne, ochorie na chrípku, angínu, atď. Je zrejmé, že vysoká kondícia spojená s používaním ťažkých bremien a mentálny stres pred zodpovednými súťažami znižujú imunobiologickú reaktivitu, čo vedie k zníženiu odolnosti tela voči vonkajším vplyvom.

Takéto poruchy znižujú výkonnosť a to spôsobuje pocit nespokojnosti so sebou samým, čo ďalej zvyšuje emocionálny stres, ktorý vedie k zhoršeným funkciám kardiovaskulárneho systému - hypertenzia, ischemická choroba srdca, ateroskleróza.

Kreatívna duševná práca pokračuje na pozadí pozitívnych emócií. Výkonná mentálna práca. s ktorými sú dispečeri, operátori zamestnaní, najčastejšie sprevádzaní negatívnymi emóciami (dôvodom sú núdzové situácie, prerušenie práce atď.).

Pri negatívnych emóciách v krvi sa množstvo adrenalínu zvyšuje v dôsledku zvýšenia acetylcholínu, ktorý sa podieľa na prenose nervového napätia v centrálnom nervovom systéme, čo vedie k zúženiu ciev, ktoré živia srdce. Pri častých negatívnych emóciách je postihnuté predovšetkým srdce.

Pod vplyvom adrenalínu sa zvyšuje rytmus srdca, čo je spojené s veľkým výdajom energie, zatiaľ čo prísun živín a kyslíka do srdca je obmedzený.

Všimnite si, že pri akejkoľvek duševnej práci, bez ohľadu na to, ako je to ťažké, nedochádza k zvýšeniu hladiny cukru v krvi, ale počet leukocytov v krvi klesá.

Jedným z najnepriaznivejších aspektov duševnej činnosti je zníženie fyzickej aktivity. В условиях ограниченной двигательной активности изменение сердечной деятельности, возникающие под влиянием интеллектуального напряженного труда, сохраняются дольше, чем в условиях нормальной двигательной активности

Напряженная умственная работа (как показывают исследования) сопровождается непроизвольным сокращением и напряжением скелетных мышц. priamo nesúvisiaci s výkonom duševnej práce.

Súčasne so zvýšením aktivity kostrového svalstva sa u väčšiny ľudí pozoruje zvýšenie aktivity vnútorných orgánov - zvýšenie dýchania a srdcovej činnosti, zvýšenie krvného tlaku. funkcie tráviacich orgánov sú inhibované.

Najmä počas mentálnej práce sa mentálne funkcie človeka menia - pozornosť a pamäť. Unavená osoba sa dobre nekoncentruje. Dlhodobé tréningové zaťaženie zvyšuje únavu a môže spôsobiť množstvo nepriaznivých zmien v tele.

Početné štúdie ukazujú, že telesná výchova a šport môžu mať veľmi efektívny vplyv na výkonnostné faktory a pôsobiť proti predčasnému nástupu únavy. Na zlepšenie výkonnosti počas školského dňa je vhodné používať tzv. Formy telesnej výchovy - fyzické prestávky - t. vykonávanie fyzických cvičení medzi triedami.

Pre moderného človeka je ťažké držať krok s požiadavkami vedeckého a technologického pokroku, vyrovnať sa s tokom informácií aj v úzkom odbornom odbore, ktorý sa vo veľkej miere vzťahuje na študentov vysokých škôl. Pre väčšinu z nich je práca v odbore spojená s výrazným poklesom fyzickej aktivity a zvýšením neuroemocionálneho stresu (presnosť, rýchlosť, pozornosť). Kombinácia nadmerného zaťaženia tela a rastu neuroemocionálneho stresu v podmienkach zintenzívnenia výroby vedie k predčasnej únave pri výrobných činnostiach, k skorému postihnutiu.

Aby ste tomu zabránili, musíte neustále pracovať na sebe, študovať vlastnosti vášho tela, naučiť sa používať svoje latentné schopnosti, viesť zdravý životný štýl, systematicky využívať prostriedky telesnej kultúry.

1. Trénujte svoju pamäť

Časť mozgu, ktorá najviac reaguje na aeróbne cvičenie, je hippocampus. Dobre kontrolované experimenty medzi deťmi, dospelými a starými ľuďmi ukazujú, že sa zvyšuje so zlepšenou fyzickou zdatnosťou. Pretože hippocampus je hlavným prvkom učiaceho sa a pamäťového systému, tento objav čiastočne vysvetľuje účinok zlepšenia pamäte pri súčasnom posilnení kardiovaskulárneho systému.

Okrem pomalého zvyšovania pamäte na pevnom disku môže mať cvičenie priamy vplyv na formovanie pamäte. Nemeckí vedci preukázali, že chôdza alebo jazda na bicykli, hoci nie pred tréningom, pomáha lepšie absorbovať a zapamätať si nové cudzie slová. Preto cvičte počas štúdia. Nepreháňajte to: Intenzívne školenie môže zvýšiť stres a nepriaznivo ovplyvniť schopnosť zapamätania.

2. Zvýšte koncentráciu

Okrem zlepšenia pamäte vám cvičenie môže pomôcť lepšie sa sústrediť na úlohu. Najpresvedčivejšie z vedeckého hľadiska sú štúdie uskutočňované so školákmi, ale s najväčšou pravdepodobnosťou to isté platí pre všetky vekové kategórie.

Triedy s 20-minútovými prestávkami na aeróbne cvičenie zlepšili koncentráciu u holandských študentov. Medzitým veľká randomizovaná kontrolovaná štúdia v Spojených štátoch skúmala účinky denného cvičenia po škole počas školského roka. Fyzická kondícia detí sa prirodzene zlepšila. Menej predvídateľným bol nárast sebakontroly. Deti sa externými stimulmi menej rozptyľovali, boli schopné vykonávať niekoľko úloh naraz a zlepšili svoje zručnosti v zapamätaní a používaní informácií.

A ak sa to všetko javí ako tvrdá práca, aby ste mohli využiť cvičenia zamerania pozornosti, nemusíte ani zadržiavať dych. Koncentrácia pozornosti veľkej skupiny nemeckých tínedžerov zlepšila iba 10 minút hracích cvičení, aby sa rozvinula koncentrácia, napríklad zasiahnutie lopty s podlahou súčasne dvoma rukami.

3. Zlepšiť duševné zdravie

Či sa vám to páči alebo nie, fyzická aktivita môže mať zásadný vplyv na náladu. Eufória bežca - pocit rozkoše, ktorý prichádza po dlhšej a intenzívnej námahe - je úplne skutočná. Dokonca aj myši to prežívajú. Nemusí to však byť spôsobené „endorfínovou horúčkou“. Hladiny opiátov produkovaných telom sa zvyšujú v krvnom riečisku, nie je však jasné, koľko endorfínov skutočne vstupuje do mozgu. Súčasné dôkazy zároveň naznačujú príjemnú stimuláciu endokanabinoidného systému: psychoaktívny kanabisový receptor, ktorý tlmí bolesti.

A čo jóga? Pomáha pri strese? Ak dôjde k poplachu, úroveň napätia stúpa, srdcová frekvencia sa zrýchľuje a koncentrácia pozornosti klesá. Reakcia tela na stres, nazývaná „úder alebo beh“, je automatická, ale to neznamená, že ho nemožno vôbec kontrolovať.

Jóga učí ovládanie pohybu a dýchania, aby umožnila režim „relaxácie“ tela. Existuje stále viac vedeckých dôkazov o výhodách jogy. Napríklad v štúdii z roku 2010 účastníci robili jogu a meditáciu denne počas 8 týždňov. Okrem znižovania stresu ukázali mozgové skenovanie aj zníženie veľkosti amygdaly, oblasti mozgu, ktorá hrá veľkú úlohu pri strese, strachu a úzkosti.

Cvičenie sa tiež javí ako sľubný spôsob riešenia depresie. Metaanalýza 2013 nám umožnila vyvodiť opatrné závery, že cvičenie - aeróbne a odporovo - bolo pri zmierňovaní príznakov depresie „stredne efektívne“. Cvičenia sa ukázali byť rovnako účinné ako antidepresíva a psychologické liečby, ale autori štúdie sa domnievajú, že táto oblasť si vyžaduje dôkladnejšie štúdium.

4. Rozvíjajte kreatívne myslenie.

Thoreau, Nietzsche a mnoho ďalších tvorivých ľudí tvrdilo, že chôdza „inšpiruje“ predstavivosť. Minulý rok psychológovia dokázali toto tvrdenie experimentálne. Chôdza, či už na bežiacom páse alebo okolo areálu univerzity v Stanforde, zlepšuje divergentné myslenie, to znamená schopnosť nájsť veľa riešení toho istého problému. Je pravda, že nemá žiadny vplyv na konvergentné myslenie. Preto, ak sa snažíte nájsť jediné riešenie, nie je pravdepodobné, že vám ľahká prechádzka pomôže.

5. Zastavte kognitívny pokles

Obzvlášť presvedčivý je dôkaz, že udržiavanie fyzickej zdatnosti prispieva k zdraviu mozgu v starobe. Najviditeľnejší je vzťah medzi aeróbnym cvičením a zachovaním kognitívnych schopností.

Tréning by nemal byť extrémny: 30-45 minút svižnej chôdze, trikrát týždenne, môže pomôcť predchádzať deplécii duševného zdravia a oddialiť nástup senilnej demencie.

Zvyknite si svoje telo na pravidelný tréning a výsledky nebudú dlho trvať. Účinok bude zrejmý ešte predtým, ako sa objavia prvé znaky kognitívnych schopností súvisiace s vekom.

Výhody nie sú obmedzené na posilnenie pľúc a srdca. Cvičenia zamerané na zlepšenie koordinácie a flexibility mali jednoznačne pozitívny vplyv na štruktúru mozgu a kognitívne funkcie u veľkej skupiny starších ľudí v Nemecku. A silový tréning dvakrát týždenne dáva viditeľný účinok na nervový systém. Tanec môže mať regeneračný účinok aj na starnúce mozog. Iba jedna hodinová tanec týždenne počas šiestich mesiacov nezvýšila aeróbnu vytrvalosť starších účastníkov, ale fyzická aktivita a interakcia s inými ľuďmi prispeli k duchovnej pohode.

Vedci sa stále snažia identifikovať najdôležitejšie faktory, kvôli ktorým má fyzické cvičenie taký silný tonizujúci účinok na mozog. Medzi najpravdepodobnejšie patrí tzv. Zvýšený prietok krvi do mozgu, výbuchy rastových hormónov a rozšírenie siete krvných ciev v mozgu. Je tiež možné, že toto cvičenie stimuluje tvorbu nových neurónov. Až donedávna len málokto veril, že sa to môže stať v mozgu dospelých.

6. Nestojte

Účinok cvičenia na kognitívne schopnosti nám pripomína, že mozog nepracuje oddelene od celého organizmu. Všetko, čo robíte so svojím telom, sa odráža v mentálnych schopnostiach. Sedieť na pápeži celé dni je nebezpečné, Nemysli na to príliš veľa. Vyberte si, čo sa vám páči a jednoducho to urobte.

Autor: neurovedec a spisovateľ Ben Martinoga

Pin
Send
Share
Send
Send