Užitočné tipy

Ako sa zbaviť krčnej chrumky

Pin
Send
Share
Send
Send


Spoluautorom tohto článku je MUDr. Chris M. Matsko. Matsko je bývalý lekár z Pensylvánie. V roku 2007 absolvoval Lekársku fakultu Temple University.

Počet zdrojov použitých v tomto článku je 10. Zoznam ich zdrojov nájdete v dolnej časti stránky.

Krk drvenie, rovnako ako pravidelné drvenie prstami, je pomerne častým zlozvykom. Aj keď neexistujú spoľahlivé dôkazy o tom, že drvenie (kavitácia) v kĺboch ​​krčných stavcov je nebezpečné alebo môže spôsobiť značné škody, zdravý rozum naznačuje, že takýto zvyk je ťažko užitočný. U niektorých ľudí sa neustále pokusy o prekonanie krku v krku vyvinú v obsedantnú tiku, ktorá môže negatívne ovplyvniť komunikáciu s ostatnými. Určitá sila vôle a pochopenie príčin krízy v krku vám pomôžu zbaviť sa tohto zlozvyku. Na tento účel sú vhodné protahovacie cvičenia, ktoré hnetia a uvoľňujú krk.

Krk drví: prečo

Aj keď je veľa ľudí pevne presvedčených, že chrumkavý krk a osteochondróza sú dve čižmy pary a nič iné, v skutočnosti je dosť ďalších dôvodov na drvenie:

1. Tenká stavba. Hypermobilita medzistavcových kĺbov, ktorá vyvoláva krízu, často prichádza s elegantnou postavou. V tomto prípade „znejúci“ krk môže spôsobiť čisto psychologické nepohodlie bez toho, aby predstavoval nebezpečenstvo pre telesnú kondíciu tela. Podobná hypermobilita sa niekedy pozoruje aj u detí.
2. Športové aktivity. Na začiatku tréningu si športovci môžu všimnúť „zvyk“ drnčať sa za krky. Stáva sa to v dôsledku disociácie antagonistických svalov, prechádza po ukončení zahrievania a nevyžaduje liečbu.
3. Problémy s držaním tela. Správna poloha chrbtice zaručuje relatívne dobré zdravie. Akékoľvek odchýlky od normy, či už ide o kyfózu alebo lordózu, sú spojené s narušením interakcie medzi svalmi a kĺbmi. Na krčnú chrbticu sa vyvíja neprirodzená záťaž, na ktorú reaguje s kŕčom.
4. Porucha metabolizmu vápnika v tele. V tomto prípade sa usadeniny vápenatých solí akumulujú na kĺboch ​​a stavcoch, čo zvyšuje zaťaženie všetkých segmentov chrbtice. Ako jeden z výsledkov - krk.
5. Choroby chrbtice vrátane:

 • spondylóza sprevádzaná proliferáciou kostného tkaniva. Rast alebo osteofyty tiež spôsobujú bolesť a kŕče v kĺboch,
 • spondylolistéza charakterizovaná posunom jedného z stavcov. Medzi ďalšie príznaky patrí znížená citlivosť dolných končatín, bolesť v dolnej časti chrbta, ochromenie,
 • necrovertebrálna artróza, pri ktorej dochádza k deštrukcii medzistavcovej chrupavky. Okrem krku sa pozorujú aj silné bolesti, skoky v krvnom tlaku, neistá chôdza a závraty.

Kríza, ktorá nie je sprevádzaná bolesťou, je spravidla úplne neškodná a je buď výsledkom genetickej predispozície, alebo dôsledkom únavy - morálnej aj fyzickej.

Samodiagnostika by sa nemala robiť: príčinu krízy môže v každom prípade určiť iba lekár. Odporúča sa, aby ste sa najskôr spojili s chiropraktikom, neurológom, traumatológom a ortopédom. V nemocniciach vo veľkých mestách môžete tiež stretnúť stavovce - lekára špecializujúceho sa na drhnutie krku. V malých mestách však budú musieť byť pacienti spokojní so „štandardnou“ skupinou špecialistov.

Pri otáčaní hlavy krk drví: čo robiť

Pite, aby ste sa nerozpadli

Existujú tri recepty na nápoje, ktoré majú priaznivý vplyv na spojivové tkanivo a kĺby a v dôsledku toho odstraňujú crunch:

 • na báze želatíny. Je potrebné naplniť 3 g jedlej želatíny 50 ml teplej vody, nechať rozpustiť. Nápoj po dobu 1-1,5 mesiaca pred spaním,
 • na základe subpestilencie včiel. Musíte si dať pohár mŕtvych včiel - možno je to najťažšia časť receptúry. Hlavná zložka sa naleje do 0,5 litra vodky a na 21 dní sa umiestni na tmavé miesto. Potom by ste mali napiť nápoj a vypiť ho trikrát denne po dobu 1 čajovej lyžičky, ktorá sa predtým zriedila malým množstvom vody. Liečba musí pokračovať až do skončenia liečby.
 • na základe pomarančovej šťavy a kuracej chrupavky. Malo by to trvať 1 lyžička. rozdrvená chrupavka a rozriedená pomarančovým džúsom. Musíte piť nápoj 2-3 krát denne. Po 1,5 týždni sa stav kĺbov významne zlepší a po 3 mesiacoch. ich funkcie sa úplne obnovia.

Mali by ste si uvedomiť, že takéto recepty sa vzťahujú na alternatívnu medicínu a rovnako ako všetky ľudové lieky nemusia byť také účinné, ako by sme chceli.

Okrem nápojov musíte do ponuky zahrnúť aj viac morských rýb, zeleniny, bylín, ovocia, mlieka, syrov. Tieto produkty posilňujú kosť a chrupavku a zlepšujú metabolizmus, ktorý pozitívne ovplyvňuje kĺby.

V žiadnom prípade by ste sa nemali vzdať tukov, ale je lepšie dať prednosť zelenine. Neodporúča sa tiež prestať používať soľ - telo to potrebuje, aj keď v menšom množstve, ako ho väčšina absorbuje.

Pohyb je život

Sedavý spôsob života, ktorý vyvoláva choroby sprevádzané prasknutím kĺbov, sa musí čo najskôr zmeniť. Minimálne musíte prerušiť sedavé práce každých 40 minút. a venujem ho jednoduchej gymnastike:

 • nakloňte hlavu doprava, na pár sekúnd podržte, vráťte sa do pôvodnej polohy. Potom to isté opakujte s naklonením doľava, dopredu a dozadu. Po prvé môžu byť pohyby sprevádzané kŕčom, ale keď sa svaly zahrejú, všetko prejde,
 • zatiahnite ruky do „hradu“ a položte ich do zadnej časti hlavy. Mierne zatlačte na hlavu a sklopte ju k hrudníku. V takom prípade by sa mal objaviť pocit napínania svalov krku,
 • dajte si dlaň na čelo a zatlačte hlavu dozadu. Zároveň je potrebné stlačiť hlavu a snažiť sa odolať dlaniam. Takýto „boj“ spôsobuje svalové napätie a trénuje krk,
 • pritlačte prsty k jednému z chrámov. Vykonajte cvičenie podľa predchádzajúceho príkladu a potom pracujte s iným chrámom.

Aby boli takéto cvičenia účinné, mali by sa opakovať tak často, ako je to možné. Pretože uvedené cvičenia sú pomerne ľahké a nevyžadujú si žiadne zvláštne podmienky, môžu sa praktizovať nielen doma, ale aj v práci. Najmenej 3-5 minút. dostatočne hodinovo, aby sa krk cítil lepšie za týždeň.

Nemenej efektívne, ale „náročnejšie“ nabíjanie, na ktoré musíte vyčleniť najmenej 15 - 20 minút. čas by mal obsahovať:

 • kruhové pohyby panvy,
 • usrkávanie pri natiahnutí rúk,
 • rôzne pohyby ramien, ich ohyb a roztiahnutie,
 • Plytké drepy
 • zatlačiť z podlahy,
 • „Bicykel“ - musíte si ľahnúť na chrbát, trochu zdvihnúť nohy, natiahnuť si žalúdok a simulovať jazdu na tomto type prepravy,
 • zavesenie na horizontálnu lištu po dobu 30-60 sekúnd. Ako možnosť - môžete sa držať brvna nad dverami a mierne ohýbať chrbát a natahovať chrbticu.

Pre takýto výcvik nie je potrebný osobitný telesný výcvik, ale napriek jednoduchosti nabíjania je veľmi efektívny. Chrbtica chrbtice je roztiahnutá a stáva sa flexibilnejšou, čo bráni výskytu akýchkoľvek drví. Hlavnou vecou je precvičovať cvičenia na chrbte a krku každý deň a zmeniť ich na jeden z hlboko zakorenených návykov.

Samomasáž - jednoduchá a užitočná

Masáž z chrumkavého krku je trochu ako cvičenie s „zámkom“ na zadnej časti hlavy. Vykonáva sa v nasledujúcom poradí:

 1. Vlasovú oblasť obetierajte gáfrovým olejom.
 2. Ľahnite si na chrbát v pohodlnej polohe.
 3. Zovierajte ruky pod týlnou kosťou tak, aby ich rebrá priliehali na ňu.
 4. Chvíľu si ľahnite a nechajte telo relaxovať. Môžete si predstaviť teplo prichádzajúce z rúk do krčnej oblasti.
 5. Zdvihnite hlavu, zatlačte ju dlaňami a potom ju sklopte. Ruky by sa mali pohodlne vojsť do krčnej oblasti, aby počas pohybu masírovali.

Dĺžka konania je obmedzená iba na pohodu a túžbu praktizujúceho. Po dokončení si natiahnite svaly na krku rukami a intenzívne ich potierajte.

Výsledok bude zrejmý o 2 týždne. Do tejto doby sa uvoľnia predtým uviaznuté korene nervov, zlepší sa prietok krvi a krk prestane drtiť.

Krčná kríza rýchlo „kapuluje“ pred cvičením a vyváženou stravou. Ak tak neurobí, mali by ste sa poradiť s lekárom. Proti tomuto príznaku môže byť potrebná vážnejšia zbraň.

Možné príčiny kŕčov v krčných stavcoch

Niekedy sa krk drví kvôli menším faktorom, ktoré sú bezpečné pre zdravie, konkrétne:

 • nadmerná fyzická aktivita zlúčenín a tkanív u ľudí s nízkou hmotnosťou,
 • disociácia svalov zodpovedných za ohýbanie a predlžovanie u športovcov vedie k drveniam,
 • u dojčiat sa tento jav vysvetľuje nedostatkom tekutín v kĺboch, pretože starnutím sa vylučuje sám.

Bohužiaľ, niekedy kliknutia na krku sú príznakom nebezpečnej choroby. Každá z nich je uvedená nižšie:

 • artróza,
 • artritída,
 • Ankylozujúca spondylitída,
 • choroby spojivového tkaniva.

Varovanie! Poškodenie krku je neuveriteľne nebezpečné, pretože tepny, ktoré živia mozog, prechádzajú blízko tejto časti chrbtice. Ich stlačenie môže spôsobiť vážne poruchy.

osteochondrosis

Pri chondróze dochádza k degeneratívno-dystrofickej zmene medzistavcových platničiek. Klinické prejavy patológie krku sa líšia od klasickej rozmanitosti, keď je chrbtica zapojená do procesu choroby. Ochorenie je sprevádzané nielen kŕčom v krku pri otáčaní hlavy, ale tiež porušením mozgového obehu, hladovaním kyslíka, nespavosťou, depresiou, migrénami, závratmi a dokonca záchvaty paniky. Tento stav často spôsobuje VSD.

Cervikálna spondylóza alebo osteoartritída je zmena kostného tkaniva, kĺbov na krku a chrbtice. Tieto zmeny sú zvyčajne spôsobené vekom. Disky krku, keď starnú, padajú, strácajú tekutinu a sú dosť tuhé. Patologický stav sa spravidla diagnostikuje u starších ľudí, vyžaduje komplexnú liečbu.

Sondilolistez

Krvácanie krčnej chrbtice je niekedy vyvolané spondylolistézou. Tento jav sa často vyvíja v dôsledku kostných ostrohov, herniovaných diskov, osteoporózy alebo onkológie. Tento stav si vyžaduje okamžitú liečbu, okrem drví sa sprevádzajú aj mnohé nepríjemné príznaky - bolesť, závraty, rozptýlenie, znížená citlivosť jazyka.

Zakrivenie chrbtice

U detí sa zvyčajne diagnostikuje kyfóza, lordóza, skolióza a iné podobné krivky chrbtice. U dospelých sú spravidla komplikáciou iných ochorení kĺbov a chrbta. Takéto procesy vyvolávajú zmeny vo svalových a kostných tkanivách, a preto sa vyskytujú drtia. Zakrivenie je viditeľné vizuálne, určované charakteristickými črtami - nepohodlie v hornej časti tela, stuhnutosť pohybov, slabá necitlivosť.

Kliknutia sú niekedy spôsobené zvýšenými hladinami vápnika v mäkkých tkanivách. Tento jav sa mylne nazýva ukladanie solí v kĺboch, ale nemôžu sa tam ukladať, ale iba v väzoch, koži a šliach. Ochorenie je nebezpečné, pretože spôsobuje zvýšenie záťaže a rýchle opotrebenie stavcov, chrupaviek a iných štruktúr. To spôsobuje motorickú patológiu.

Mechanické zranenia

Krk drví a bolí hlava, a to nielen kvôli zlomeninám, ale aj subluxáciám, ku ktorým dochádza aj po nepríjemnom pohybe. V prípade poškodenia tkaniva dochádza k zvýšeniu pohyblivosti a destabilizácii chrbtice a niekedy k zhoršeniu pohyblivosti stavcov alebo diskov. Na tomto pozadí má človek nepríjemné pocity a kliknutia počas fyzickej aktivity.

Výčnelok a prietrž

Ak sa krk drví, niekedy pôsobí ako sprievodný jav výčnelkov a kýly. Tieto procesy sa vyznačujú vyčnievaním medzistavcových platničiek, v prvom prípade nie sú sprevádzané pretrhnutím membrány. Jedným z príznakov je kríza v postihnutej oblasti, nevoľnosť, znížená citlivosť, vegetatívne-vaskulárne a neurologické príznaky.

Typické príznaky

Ak sú klinické prejavy drtia spôsobené fyziologickými faktormi, vo veľkej väčšine sa nevyskytujú žiadne ďalšie príznaky. Ak sa vyskytnú kliknutia v dôsledku choroby, objavia sa nasledujúce príznaky:

 • krk sa krčí, keď je hlava naklonená alebo je možná fyzická činnosť, pulzujúce, strelecké alebo bolestivé bolesti,
 • nepríjemné pocity v okolí alebo na jednej strane vyžarujú do zadnej časti hlavy, hrudnej kosti alebo ramien,
 • pri stlačení koreňov miechy sa objaví radiálny syndróm,
 • mravenčenie alebo pálenie kože na krku,
 • mierne znecitlivenie tváre a lopatiek rúk, rúk,
 • problémy so šľachovými reflexmi,
 • blanšírovanie kože,
 • nadmerné potenie
 • ťažké migrény
 • rozdiely krvného tlaku
 • "Husia koža" na kožu "
 • rachot v ušiach
 • bolesť srdca
 • mierna nevoľnosť
 • celková slabosť
 • červená dermografia.

Keď sa krk bolí a drví, sú prítomné vyššie uvedené príznaky, musíte sa bezodkladne poradiť s lekárom.

Prečo krk krčí?

Krčka krčných stavcov v dôsledku deformácií kĺbov v oblasti krku. Svaly a väzy sú navrhnuté tak, aby zabránili zraneniam, poskytujú úplnú rotáciu hlavy. Ak je svalové tkanivo preťažené alebo je obmedzené, cervikálna oblasť je stresovaná, prispieva to k objaveniu sa drvenia. Medzi hlavné príčiny kŕčov v krku patria:

 1. Disociácia svalov, ktoré sú zodpovedné za ohýbanie a predlžovanie športovcov, má špecifický zvuk.
 2. Nadmerná pohyblivosť kĺbového tkaniva u jedincov trpiacich podváhou.
 3. Kliknutie na novorodenca je zaznamenané kvôli nedostatku kĺbovej tekutiny. S pribúdajúcim vekom tento fenomén sám odchádza.

Iné okolnosti vedúce k rozvoju choroby.

 1. Vzduchové bubliny. V oblasti krku sa chrbtica skladá z jednotlivých stavcov oddelených špeciálnou tekutinou. S vekom sa v exsudáte objavujú malé vezikuly. Keď sa krk pohybuje, praskne, ozve sa zvuk.
 2. Osteofyty. Na tkanivách chrbtice sa niekedy vyvíja rast. Narúšajú normálne fungovanie väzov krčka maternice.
 3. Krk drví a závraty v prítomnosti zápalových a degeneratívnych ochorení chrbtice, tiež v dôsledku porúch v cievach.
 4. Poruchy metabolických procesov. V dôsledku nadmerného množstva vápnika vo svalovej zóne sa objavia šľachy, väzivo, kliknutia.
 5. Ak nie je držaný postoj a chrbtica je v nesprávnej polohe, môže sa pri otočení hlavy objaviť kŕč.

Choroby spôsobujúce tento problém:

 • osteochondróza,
 • kyphosis, lordóza, skolióza,
 • neverbálna artróza,
 • spondylolisthesis.

Kĺbové tkanivo často spôsobuje drvenie, konkrétne prerušenie jeho práce.

diagnostika

Pri vymenovaní lekára hodnotí sťažnosti, príznaky a vizuálne ich vyšetruje. Okrem diagnostiky „v zhone“ sú také opatrenia predpísané:

Vďaka výsledkom týchto štúdií lekár predpisuje vhodné terapeutické metódy.

Symptomatické prejavy

Podľa fyziologických znakov sa krk krčí bez asymptomaticky. V ostatných prípadoch sú zaznamenané charakteristické znaky.

 • silné pulzovanie, bolesti a streľby,
 • bolesť môže vyžarovať do hrudnej kosti, ramien, šije, má stály alebo epizodický charakter,
 • s akoukoľvek pohyblivosťou alebo otáčaním hlavy sa nepohodlie zosilňuje.

Keď sa narušia korene mozgu, môžu sa objaviť drví. Potom sa okrem kliknutí a tresky stále zaznamenávajú tieto javy:

 • strata citlivosti kože, paréza,
 • pocit „bežiacich husacích hrčiek“
 • znecitlivenie rúk
 • zvýšená separácia potu
 • rozvoj vyrážky žihľavky,
 • blanšírovanie kože.

Bežné príznaky, ktoré sa vyskytujú pri všetkých ochoreniach v oblasti krku, sú zvýšený krvný tlak, závraty, únava, bolesť hlavy, zvuky a píšťalky, nestabilná chôdza a nevoľnosť.

Ľudové metódy

Využívajú sa alternatívne metódy na zvýšenie účinku konzervatívnych a iných udalostí. Používajú sa po konzultácii s lekárom, aby sa predišlo alergiám a iným nepríjemným následkom.

Populárne domáce recepty.

 1. Aplikujte flanel s medovou kašou a nastrúhanými surovými zemiakmi po dobu 1 hodiny. Vďaka silnému kŕču môžete vydržať dlhšie.
 2. Tinktúra na vnútorné použitie na základe subpestilácie včiel. Pripojte 0,5 litra vodky a pohár mŕtvych včiel. Trvajte na tom, že budete stáť 20 dní, stláčajte tenká fazuľa a nechajte ju na tmavom mieste. Hotovú zmes vypite trikrát denne po dobu 1 polievkovej lyžice a rozriedite ju 40 mililitrami vody.

Do úplného zotavenia je potrebné zaobchádzať s domácimi liekmi. Kurz niekedy trvá viac ako 1 mesiac.

Masážna a cvičebná terapia

Okrem konzervatívnych metód môže lekár predpísať aj manuálnu liečbu a masáže. Pomocou týchto postupov sa zmierňuje aj stav osoby, bolesť sa zmierňuje. Ak je nepríjemný pocit chronický, potrebujete masáž 1 hodinu 3-krát týždenne.

Manuálna terapia a fyzioterapeutické cvičenia posilňujú svaly, zlepšujú prietok krvi a zabraňujú následnému poškodeniu tkanív. Можно делать самостоятельный массаж, если нет возможности ходить к специалисту.Predtým by ste sa mali oboznámiť s pravidlami masáže.

 1. Po dobu 5-10 minút miesite postihnutú oblasť pomalými pohybmi.
 2. Po masáži by ste mali cítiť úľavu a relaxáciu.
 3. Stojí za to si ľahnúť na 1 hodinu.

V kombinácii s masážou musíte absolvovať špeciálny komplex fyzioterapeutických cvičení. Takéto udalosti zmierňujú napätie, posilňujú korzet svalov a zmierňujú bolesti krku. Lekári odporúčajú robiť tieto cvičenia:

 • pohybovať sa doprava a doľava, dozadu / dopredu,
 • otočte a otočte hlavu v kruhu,
 • vyvíjajte malý tlak na chrám, chrbát hlavy a čelo a súčasne namáhajte krčné svaly, aby prekonali manuálnu silu.

Ak chcete vykonávať takéto cvičenia pomaly, nevykonávajte náhle pohyby. Najskôr otočte hlavu 3-5 krát v oboch smeroch a postupne až 10-krát. Vedenie tried 1-2 krát denne. Výsledky budú viditeľné po 7 dňoch.

Dôležité! Nemôžete silne hádzať hlavou späť, prudko ju otáčajte v smere hodinových ručičiek. Tieto pohyby spôsobia bolesť, závraty a zvýšenú srdcovú frekvenciu.

Ako správne krknúť krk

Po kliknutí na cervikálnu oblasť spôsobenú fyziológiou je napätie chrbtice oslabené, únava sa mierne zmierňuje. Správne krknite krk v súlade s nasledujúcimi odporúčaniami:

 • nohy od seba vzdialené od seba,
 • otočte hlavu štyrikrát v smere hodinových ručičiek v jednom smere a rovnakú čiastku v druhom smere,
 • počas nabíjania je lepšie kŕmiť.

Veľa ľudí chce sedieť v kresle kliknutím na krky. To sa dá urobiť, ale účinnejšie - v stojacej polohe.

Na ktorého lekára pôjdete?

Čo robiť, keď sa krk drví? Ak sa po kliknutí na krčnú chrbticu cítite nepohodlie, obráťte sa na svojho stavovca. Je ťažké nájsť takého lekára v komunálnych poliklinikách, preto mu môže pomôcť aj neuropatológ, ortopéd, neurochirurg a traumatológ. Lekár predpíše niekoľko testov, laboratórnych aj hardvérových.

Chirurgické ošetrenie

Chirurgia je zriedkavo predpísaná, zvyčajne keď je stav pacienta poľutovaniahodný a iné metódy liečby nepomáhajú. Indikácie pre chirurgickú liečbu zahŕňajú spondylózu, výčnelok, prietrž, poranenie miechy.

Operácia sa vykonáva v súlade s intenzitou symptómov, priebehom choroby a jej charakteristikami. Jeho cieľom je obmedziť nepohodlie, zničiť patologický stav, zlepšiť fungovanie pohybového aparátu a vyhnúť sa komplikáciám. Obdobie rehabilitácie je dlhé, vyžaduje si dlhé zotavenie.

Terapeutické ošetrenie

Kríza v krčnej chrbtici sa lieči individuálne v každom prípade. Všeobecná schéma pozostáva z týchto činností:

 • lieková terapia
 • protidrogová liečba.

 1. Chondroprotektory - zabraňujú deštrukcii chrupavky a znižujú zápal. Medzi účinné prostriedky tejto skupiny patrí Alflutop, Mukartrin, Arteparon.
 2. Nesteroidné protizápalové lieky - diklofenak, movalis, ibuprofén.

Nedrogová terapia zahŕňa fyzioterapeutické opatrenia. Využívajú tieto postupy:

 • iontoforéza,
 • magnetoterapia,
 • laserová terapia
 • reflexná terapia
 • úprava vlny
 • elektroforéza.
 • UHF - udalosti.

Ako ďalšie opatrenia použite:

 • masáže,
 • manuálna terapia
 • osteopatia,
 • akupunktúra,
 • fyzioterapeutické cvičenia.

Ak sa zaznamená hypermobilita kĺbov, odporúča sa nosiť ortopedický korzet - „Shants golier“. Ak konzervatívna liečba zlyhala, pacient je indikovaný na chirurgický zákrok. Jeho cieľom je premiestniť medzistavcové platničky.

Ako zabrániť kŕču v krčnej chrbtici?

Ak sa prijmú preventívne opatrenia, dá sa zabrániť drveniu. Tieto zahŕňajú:

 • udržiavanie zdravého životného štýlu - cvičenie každý deň,
 • pri pasívnej práci cvičte každú hodinu,
 • jesť vyvážené, zdravé jedlo - odmietať alebo minimálne konzumovať tuky, jesť veľa bielkovinových potravín,
 • absolvovať masážne kurzy každých šesť mesiacov,
 • Vyvarujte sa fyzickému prepracovaniu
 • sledovať váhu
 • vzdať sa fajčenia a alkoholu.

Každý rok sa odporúča absolvovať skúšku. Zhrnutie v krku spôsobené ochorením zvyčajne znamená priaznivú prognózu.

Cvičte terapiu s výskytom kŕčov

Pasívny životný štýl, ktorý vyvoláva škrípanie krku a bolesť, sa musí zmeniť. Fyzioterapeutické cvičenia zahŕňajú vykonávanie jednoduchých cvičení, ktoré pomáhajú obnoviť kĺby, stav chrbtice a zabrániť stagnácii. Pri sedavej práci by malo každých 40 minút absolvovať niekoľko kurzov z tohto kurzu.

 1. Nakloňte hlavu doprava, podržte 30 sekúnd a vráťte sa do východiskovej polohy. Rovnaké kroky opakujte, ale doľava. Najprv budú pohyby obmedzené a spojené kliknutím. Keď sa svaly zahrejú, tieto nuansy zmiznú.
 2. Dajte ruky do „hradu“ a hodte ich za hlavu. Trochu naň zatlačte, naklopte nadol k hrudnej kosti. Mali by ste cítiť napätie krku.
 3. Položte dlaň na prednú kost a zatlačte hlavu dozadu. Zároveň stlačte hlavu a pokúste sa odolať dlani. Toto cvičenie spôsobuje svalové napätie a trénuje krčnú chrbticu.
 4. Prstami stlačte jeden chrám. Vykonajte cvičenie podľa vyššie uvedeného príkladu, po práci s iným chrámom.

Po vykonaní týchto tried sa objaví pocit svalovej relaxácie, negatívne symptómy sa oslabia. Cvičenia by sa mali vykonávať tak často, ako je to možné, až do úplného zotavenia. Vykonávať činnosti nielen doma, ale aj v práci, v škole. Postačuje 3-5 minút na to, aby sa krčné svaly cítili lepšie po 7 dňoch.

Nie je o nič menej efektívne nabíjanie, ale vyžaduje si to veľa úsilia. Cvičenie bude trvať 15-20 minút. Na úspešné ukončenie cvičení sa odporúča predbežné nabitie. Napriek ich jednoduchosti je ich výsledok významný. Výsledok je okamžite pociťovaný, chrbtový stĺp je napnutý, stáva sa flexibilným, je možné zabrániť kŕču. Lekári odporúčajú vykonávať tieto jednoduché cvičenia počas celého života.

 • kruhová rotácia panvovej časti,
 • výťahy s paralelným ťahaním horných končatín nahor,
 • rôzne pohyby rúk, drepy, kliky,
 • cvičte na bicykli - ľahnite si na chrbát, roztiahnite nohy, natiahnite si žalúdok a otočte dolné končatiny, ako pri šoférovaní tohto vozidla,
 • zavesenie na vodorovnej lište 1 minúta. Ak doma takéto zariadenie neexistuje, môžete uchopiť priečku nad dverami a ohnúť chrbát.

Dá sa tomuto ochoreniu predchádzať?

Hlavnou úlohou preventívnych opatrení je znížiť statické a dynamické zaťaženie krku. Prevencia tejto choroby je jednoduchá, ale ako obyčajne by ste mali brať nasledujúce odporúčania.

Pravidlá prevencie drvenia krku.

 1. Ak osoba pracuje v kancelárii alebo jazdí dlhšiu dobu, mali by ste čo najčastejšie meniť polohu tela, zahriať sa, nakloniť a otočiť hlavu.
 2. Chrbty a kŕče dokonale odstraňujú krémy, masti. Na ďalšie účely sa odporúča spať na ortopedickom vankúši, ktorý je jednotlivo vybraný.
 3. Choďte na masáže alebo to urobte sami:
 • nakloňte hlavu dopredu, môžete na ňu použiť podperu vo forme valca, špeciálneho vankúša,
 • dvoma rukami zdvihnite svaly na oboch stranách krčnej chrbtice, vtierajte do problémových oblastí, štipnite, jemne potľapkajte dlane
 • medzi všetkými metódami jemne posúvajte krk.
 1. Pravidelne sa venujte športu: zaregistrujte sa na plávanie, ráno cvičte, robte jogu, z čoho vyberať.
 2. Navštívte kúpeľný dom, saunu - pomôže vám to trénovať kapiláry.

Preventívne cvičenia by sa mali dopĺňať udržiavaním zdravého životného štýlu a prijímaním komplexov vitamínov. Lekári odporúčajú dodržiavať špeciálnu diétu a opierať sa o potraviny nasýtené vápnikom a fosforom.

Pozrite si video: BOLESŤSTUHNUTÝ KRK? Ako sa jej zbaviť rýchlo a ľahko! (August 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send