Užitočné tipy

Blues akordy pre gitaru

Spoluautorom tohto článku je Nate Savage. Nate Savage je profesionálny gitarista. Má viac ako 16 rokov skúseností so štúdiom gitary pre študentov z celého sveta. Jeho kanál YouTube s názvom Guitareo má viac ako 450 000 odberateľov.

Počet zdrojov použitých v tomto článku: 6. Zoznam ich zdrojov nájdete v dolnej časti stránky.

12-taktová bluesová sekvencia je pravdepodobne najobľúbenejšou akordovou sekvenciou v americkej hudbe. Každý hudobník je s ňou oboznámený, a to znamená, že každý sa môže k interpretom pripojiť kedykoľvek, s jasným porozumením toho, čo bude ďalej hrať.

Majte na pamäti: Aj keď to nie je nevyhnutne potrebné, bude pre vás oveľa jednoduchšie, ak poznáte základy hudobnej teórie.

Blues akordy. Všeobecné informácie

Po prvé, blues je základom všetkého. Z tohto smeru sa neskôr stala väčšina modernej hudby, najmä žánre rocku a metalu. Preto každý gitarista, ktorý sa chce naučiť, ako skladať hudbu a robiť ju správne, musí poznať akordy pre blues a pravidlá budovania tejto harmónie. Tento článok sa venuje tejto problematike v plnom rozsahu a pomôže vám lepšie pochopiť, o čom to je a ako zostaviť klasické štvorce v ľubovoľnom kľúči.

Základná teória akordov blues

Hlavná vec na zapamätanie sú kľúčové úrovne, ktoré sa používajú pri hraní blues. Toto je prvý, štvrtý a piaty krok - to je tonické, subdominantné a dominantné. Musia byť v akejkoľvek piesni blues, pretože s ich pomocou sa vytvára charakteristický zvuk. Napríklad kľúč C bude okrem hlavnej trojice „Pred“ obsahovať „Fa“ a „Soľ“. Na základe tohto pravidla môžete ľahko vytvoriť harmóniu v ľubovoľnom kľúči.

siedmej akordy

Okrem toho sa siedme akordy často používajú v modrej farbe. Toto sú triády, ku ktorým sa pridá ešte jeden krok - siedmy, a odtiaľ pochádza meno. Na liste sú označené ako X7, kde X je názov akordu. Napríklad A7 je hlavným písmenom „A“, ku ktorému bol pridaný krok G.

Bluesov štvorcový vzor

Za zmienku stojí aj klasický vzor dvanástich-bluesových štvorcov. Vyzerá to takto:

Štyrikrát tonická trojica - dvojnásobný subdominantný akord - dvojnásobná tonická trojica - dvakrát dominantná akordová dvojnásobok tonická trojica.

V niektorých prípadoch siedmy krok stúpa v trojiciach a všetko sa hrá na siedmych akordoch. Pamätajte na túto štruktúru, v budúcnosti sa bude hodiť.

V poriadkuAk chcete sólo s touto hudbou, musíte pamätať na pentatonickú stupnicu na gitare a na jej usporiadanie. Pamätajte si na to, môžete tiež vytvoriť trojicu trojice, ktorú potrebujete, a poraziť ich.

Bluesove štvorce na gitare. Praktické príklady

Nižšie uvádzame niekoľko príkladov, ako vyrobiť bluesový štvorec. Mnohé z nich sú prevzaté z klasických piesní a sú vhodné na výučbu základov blues.

Klasický hlavný bluesový štvorec v kľúči od hry Do vyzerá takto:

C - C - C - C - F - F - C - C - G - G - C - C

Stojí za zmienku o možných siedmych akordoch.

A - A - A - A - D - D - A - A - E - E - A - A

A tak ďalej v rôznych klávesách.

Okrem toho existuje verzia hry, v ktorej je posledná triáda tonických látok v progresii nahradená dominantným akordom, to znamená piatym krokom. To dáva intenzívnejší a nedokončenejší zvuk, keď sa fráza nevyrieši podľa potreby. Na základe dvoch minulých príkladov vyzerajú v tomto prípade sekvencie takto:

C - C - C - C - F - F - C - C - G - G - C - G

A - A - A - A - D - D - A - A - E - E - E - A - E

Použitie tohto ťahu je však opatrnejšie, aby nedošlo k zámene poslucháča a aby sa nestratila samotná melódia.

Chord Forms E (E)

E7 Môžete štipnúť dvoma rôznymi spôsobmi. Najprv - jednoducho odstráňte prstencový prst z druhého strapca štvrtej struny v štandardnej polohe E.

Ďalší - držte svojím malým prstom druhý na treťom.

E7add6 - to znamená, že siedmy akord s pridaným šiestym krokom môžete extrahovať, ak z prsta z druhej pražce štvrtého strunu vyberiete prst a prsta vložíte do druhej pražce struny B.

E9 - akord, tj trojica s pridaním deviateho kroku. Ak to chcete urobiť, musíte držať štvrtý na druhom, treťom na prvom, druhom na treťom a prvom na rovnakom mieste ako štvrtý.

E13 - terzdetsimakkord, tj triáda, do ktorej bol pridaný trinásty krok. Odstráňte prstencový prst z druhej pražce štvrtého a držte prvé dva na druhom.

E7 # 9 - v klasickej polohe E držte prvé dva reťazce na treťom.

Forma A (A) akordu

Triáda siedmej etapy z la je tiež uvedená dvoma spôsobmi. prvý - len vyberte prostredný prst z druhej pražce tretieho.

nasledujúce - držte prvý na treťom mieste.

A7add6 - vyberte prst z druhej pražce tretieho a držte prvý za druhý.

A9 nastaviť dvoma spôsobmi. Prvý - dal malý barre z štvrťroku na druhý pražec a držať tretí na štvrtom, a prvý - na tretí.

Alternatíva - druhá pražcová šnúra B, štvrtá tretia a piata štvrtá.

A13 - Rovnaké ako pri alternatívnom spôsobe nastavenia A9, ale prvý je upnutý na druhom.

Forma B (B) akordu

B7 Je nastavený veľmi nezvyčajným spôsobom - piaty, tretí a prvý reťazec sú zovreté na druhom pražci a štvrtý na prvom.

B9 Je umiestnená rovnakým spôsobom, ale prúžok B je tiež zovretý na druhej pražci.

B7 # 9 - rovnaké ako B7, ale namiesto prvého je druhý zovretý na treťom.

Akord tvorí E (mi) s barre

Všetky formy Mi trojíc sú nastavené rovnakým spôsobom ako v otvorenom formáte, ale s pražcami na pražcoch, ktoré potrebujete.

Všimnite si, žeže to nebude to isté Mi, ale akýkoľvek iný siedmy akord. Ak chcete extrahovať presne mi, musíte dať barre na 12 metrov a pridať požadovaný dizajn k tomu. Okrem toho, keď uvediete tieto formuláre na piatu pražicu, získate veľké triády A.

A (A) Akordové formuláre s Barrom

To isté platí pre La formy. Musíte si pamätať, ako sa hrá na otvorených strunách, a potom ich pridať do barra na akomkoľvek inom podvale. Princíp je rovnaký - sledujte tonikum.

Pohyblivé akordy s otvorenými reťazcami E (s)

Vysvetlite to znovaže v tejto časti uvádzame iba formy akordov, a nie samotné triády. Ak ich umiestnite na rôzne pražce, získate rôzne výsledky, pokiaľ ide o zvuk.

Existujú dve pohyblivé formy siedmeho akordu - držte šiesty na ktorejkoľvek pražci, potom - štvrtý na tej istej pražci a potom - tretí nižší.

Alternatíva - šiesta, štvrtá a druhá svorka na tej istej pražci a tretia - na tej istej.

Forma terzdetsimakkord vyzerá takto - podržte prvý variant formy siedmeho akordu a pridajte do neho reťazec B.

Formy pohyblivého akordu s otvorenou strunou A (a)

Forma siedmeho akordu z A je skonštruovaná nasledovne - piata je zovretá na akejkoľvek pražci, štvrtá - jedna vyššia, tretia - rovnako ako piata. Musíte hrať iba na týchto troch strunách.

Forma ne-akordu vyzerá takto - prvú, druhú a tretiu svorku zvierate na jednej pražci, piatej na tej istej pražci a štvrtej na pražci vyššie.

Siedmy krokový akord je nastavený presne rovnakým spôsobom, ale namiesto pruhu musíte reťazec B držať o jednu cestu nižšie ako tretí.

Forma terzdetsimakkord vyzerá takto.

Základné akordy Blues pre gitary

V nasledujúcej tabuľke sú uvedené hlavné akordy blues pre gitaru vo všetkých najpopulárnejších klávesoch. Stojí za zmienku, že sa dajú presunúť aj na ostré klávesy - najdôležitejšou vecou je nezabudnúť posunúť triády tónom.

Progresia blues

Tu sú zostavené tabuľky s rôznymi progresmi blues, podobné tým, ktoré sú uvedené vyššie v tomto článku. Okrem všetkého sme tiež pripojili zvukové súbory, aby ste mohli, ak si budete priať, prehrávať postupnosť trojíc a tiež skontrolovať, či hráte správne. Tieto vzory môžu byť prekrývané v akomkoľvek rytme na gitare, a nie nevyhnutne iba v náhodnom poradí.

záver

Aj keď nemáte v úmysle hrať na akustickú hudbu, ale iba na rock alebo metal, stále sa musíte naučiť hrať na blues. To je základ, na ktorom sú postavené všetky vaše obľúbené hudobné žánre, a bez nich nemôžete nič zložiť. Okrem toho vám tieto znalosti a zručnosti pomôžu diverzifikovať vaše kompozície a prísť s novými zaujímavými pohybmi - na akustických aj na elektrických gitárach.

Bluesová forma

  • Autor: Denis Chufarov
  • 25. októbra 2012
  • Harmónia, hudobná forma
  • 20 komentárov

Pokiaľ ide o blues, veľa ľudí si predstaví starého čierneho Afroameričana s gitarou a považuje blues za druh archaickej formy. Avšak, blues, pretože sa objavil v polovici XIX storočia, a do dnešného dňa je nevyčerpateľným zdrojom inšpirácie pre rôzne štýly hudby. Ako príklad môžeme uviesť, že pod vplyvom blues je hudba skupiny Metallica a Christina Aguilera.

Aj keď nemáte v úmysle skladať jazz, blues alebo rockovú hudbu, zoznámenie sa s formou blues vám môže priniesť nejaké nové nápady a umožniť vám znieť nový.

Základom moderných blues je 12-taktná forma, ktorá presne kopíruje poetickú formu blues, ktorá je trojradová a má formu AAB.

Na označenie každého nového riadku sa používa akord novej funkcie. V 9 - 10 hodinových úderoch je typický prechod z fázy V do IV

Najjednoduchšou formou blues je teda nasledujúci štvorec:

Posledné dve opatrenia sa nazývajú obrátky a môžu sa líšiť od rozpoznania v závislosti od štýlu hudby.

Forma blues sa veľmi často mylne interpretuje ako pozostávajúca z troch viet. To však neplatí z niekoľkých dôvodov. prvý - toto je neprítomnosť kadencí, najčastejšie pri 4, 8, 12 úderoch, naopak, pridáva sa akord, ktorý zvyšuje gravitáciu, čo skôr prispieva k lepeniu formulára, ako k jeho demontáži. druhý Je fráza blues. Modrý štvortakt môže pozostávať z jednej alebo dvoch viet umiestnených na hranici pseudo-viet.

Pre blues je charakteristická aj konštrukcia fráz na princípe „odpovede na otázku“, keď spevák spieva prvé dve opatrenia a odpovede na sólový nástroj. Táto prax sa objavila v spirituáloch - spirituálnych piesňach, v ktorých zbor odpovedal spevákovmu hlasu alebo naopak.

Aj keď sú archaické blues niekedy vykonávané zvyčajnými trojicami, harmónia blues je najčastejšie založená na disonancii dominantného septického akordu - preto je bluesová sekvencia zvyčajne prezentovaná v presne siedmich akordoch.

Ix Ix Ix ix

IVx | IVx | Ix Ix

Vx | IVx | Ix ix

Ak píšete siedme akordy

a od nich izolujeme poznámky, dostaneme stupnicu blues:

Samotné olovo blues je neoddeliteľné od siedmich akordov, pretože bez sprievodu akordov nevyvoláva typický zvuk blues - čo je prekrytie menších tónov na hlavnej tretine akordu v kombinácii s nestabilnou maličkou septimou. Z tohto gamutu sa veľmi často získava blues pentatonic:

Ktorý po vložení do veľkej harmónie vytvára majoritnú zvukovú charakteristiku blues.

Komplikuje harmóniu

Námestie blues sa, prirodzene, najčastejšie vykonáva v zložitejších variantoch, zatiaľ čo metódy komplikovania harmonickej schémy závisia od štýlu práce.

Pre štýly blues je charakteristické pridanie stredne dominantných alebo menej obvyklých subdominantov. Napríklad:

Ix Vx | Ix Ix

IVx | IVx | Ix | Ix |

Vx | IVx | Ix | vx

V tejto schéme sa pred každou zmenou akordu pridá akord bočnej dominanty. Modry tiež používajú pridávanie chromatických posunov poltónov. V tomto prípade sa všetky akordy považujú za pôvodné kľúče.

Ix IV # x | Vx | Ix Ix III # x |

IVx | IVx | Ix IIx VIbx |

Vx | IVx | Ix | Vx IIbx |

Pre gitarové blues je prezentácia akordov charakteristická nielen vo forme siedmich akordov, ale aj vo forme akordov so sexta. Ak je to schematicky uvedené:

I I6 I7 I6 etc

V jazzových verziách sa používajú pokročilejšie možnosti substitúcie. Každý štvortakt je považovaný za malú sekvenciu, ktorá môže byť pomocou konvenčných jazzových substitúcií extrémne komplikovaná.

Zvážte príklady interpretácie jazzového blues:

C7 / F7 / C7 / C7 /
F7 / F # dim7 / C7 / Em7 - A7 /
Dm7 / G7 / Em7 - A7 / Dm7 - G7 /

Prvý štvortakt sa tu uvádza nezmenený. Druhý typ používa klasický prechod zo subdominantu na tonikum cez zníženú úroveň IV #. Potom sa použila štandardná metóda na rozšírenie akordov zavedením reťazca II-V. Dominantný akord je posunutý do 10. rytmu a pred tým predstavíme postupnosť zatáčok, začínajúc v opačnom poradí, to znamená, že sa presunieme z G7 - Dm7 - A7-Em7 - týmto spôsobom dostaneme počiatočnú zatáčku, teraz ju musíme iba rozšíriť a získať náhradu. Ďalej, v 11. - 12. rytme sa použila rovnaká technika, ale iba pre akord v prvej fáze. Posledné dve miery môžu byť tiež chromatické C7 - Eb7 / D7 - Db7

Ako vidíte, tu sa používajú štandardné harmonické ťahy pre jazz.

Veľmi často sa používa aj zavedenie obratu I-VI-II-V. Potom dostaneme nasledujúcu schému:

C7-A7 / Dm7 - G7 / C7 / Gm7 C7 /
F7 / F # dim7 / C7 -A7 / B7 - G # 7 /
Bb7-G7 / F7 / Em7 - Ebm7 / Dm7 - Db7 /

Jednou z najlepších možností komplikovania bluesovej sekvencie je, ako som už spomínal, Parkerova sekvencia.

Fmaj7 / Em7b5 A7b9 / Dm7 Db7 / Cm7 F7 /
Bb7 / Bbm7 Eb7 / Am7 D7 / Abm7 Db7 /
Gm7 / C7 / F D7 / Gm7 C7 /

Ako vidíte, tu sú kombinované všetky metódy komplikácií diskutované vyššie. Chromatické posuny, zavedenie obratu II-V, oneskorenie dominantných postavení atď.

Niekoľko ďalších sekvencií z učebnice Chugunova:

Prenikanie blues do fúzie viedlo k vzniku takýchto polytonických sekvencií:

Pat Metheny "Missouri Uncompromised"

A / A / A / A /
Bb | A | Db / Ab Eb / G D / F # Dm / F
E / D / A / A /

Existujú aj menšie blues, ktoré však neznejú tak charakteristicky:

Z najznámejších drobných blues možno nazvať refrén z filmu „Stále mám blues“ Gary Moore

Zložitosť formulára

Čistá forma blues neumožňuje žiadnu zmenu v počte opatrení, ale veľmi často sa používa na vytvorenie jednoduchších aj komplexnejších foriem. K jednoduchým patrí napríklad 8-taktná hard rocková forma:

I | I | IV I | V | IV I | I |

Komplexné formy sú kombináciou jednoduchých blues. Klasickým príkladom zložitého dvojdielneho dielu je St. Louis Blues:

Časť A - tu je 12-barový blues

Časť B - 16 hodín

Časť A1 - Opakujte 12-hodinové Blues

Ďalšia verzia jednoduchého trojdielneho formulára založeného na blues:

Pokiaľ ide o blues, nepredstavujem čierneho muža s gitarou, ale Chizha Sergeja Chigrakova, pretože nepoznám cudzie jazyky a myslím si, že hlavná vec v piesni by mala byť jasná.

Chizh má pravdepodobne 10% blues a tie spravidla nie sú prísne - jedná sa iba o štylizáciu a zväčša iba o ruský rock.

Ospravedlňujeme sa, ale ako čítať články? inak sa nemôžem dostať cez WordPress, hoci mám stránku vytvorenú ...
čo robím zle?

Dobrý deň Denis! Je zaujímavé vedieť, aké počítačové programy používate na zvukovú hudbu vrátane editorov a doplnkov. Čo je podľa vás najlepšie. Ako sa ti páči FL Studio?

Používam hlavne Sonar 8.5 a Adobe Audition 3. Veľmi zriedkavo Fl štúdio.
Hlavným doplnkovým balíkom sú návykové bubny, trilógia, basgitara Scarbee, spektrálna hudba. Orchestrálny východný západ a Miroslav Philarmonic, syntezátory True Piano a niekedy DAW Sonar. Zoznam je veľký, ak píšete úplne :) Na spracovanie používam Waves a T-Racks, ale v prípade potreby použijem všetko, čo môže byť po ruke - hlavná vec je, že sa zhoduje s cieľmi. O štúdiu FL. Nezdá sa mi to vhodné predovšetkým preto, že tu jednoducho nie je notový zápis - ale pre mňa je to veľmi dôležité. To neznamená, že program je zlý. Je však vhodné v ňom písať elektronickú hudbu. Ale symfonická alebo rocková hudba je náročná. môžete dosiahnuť dobrý zvuk v akomkoľvek profesionálnom programe - je to zvyk

Ďakujem Denis. Začnem používať Sonar, ale mám k dispozícii verziu 7.

Pozrite si video: Jarek Smietana Jazz Blues Oparty o 3 akordy (Február 2020).