Užitočné tipy

Ak sa ostrieža nebude hrýzť, alebo Ako vzbudiť „pruhované“!

Pin
Send
Share
Send
Send


Ostriež je jednou z najbežnejších rýb v našich nádržiach. Nachádza sa takmer všade - v riekach, jazerách, rybníkoch, nádržiach. Aj keď sa v hustom lese náhle nachádza malý lom naplnený vodou, je možné, že sa tam usadila naša „veľryba miniek“.

Každý neskúsený rybár začína svoju cestu od chytania ostrieža. Práve u tejto ryby mnohí začínajú zdokonaľovať svoje zručnosti pomocou všetkých druhov náradia - rybársky prút, donka, muškárenie, pradenie atď.

Zameriame sa na dva z najbežnejších spôsobov rybolovu:

  • spinning,
  • na plávajúce náradie.

Rybársky prút miluje Okush

Pri výbere rybárskeho prútu dávajte prednosť malej ľahkej tyči dlhej 4-5 metrov. Vezmite si rybársku šnúru 0,15-0,2 mm a stredné plavidlo. Hák si musí zvoliť aj strednú veľkosť.

Z návnad sú možné rôzne možnosti - jedná sa o červ, červ, caddis, pijavicu. Ostriež je všemocný a neskladá takmer žiadne jedlo, najdôležitejšie je, že vonia a hýbe.

Spinning výber

Tyč by mala byť stredne tvrdá. Príliš mäkké nedajú tie veľmi ostré trhance návnady, že ostrieža toľko miluje, a tvrdé a drsné najčastejšie iba napínajú a trhajú pery rýb, pretože sú v bidlách slabé. Rybársky vlasec je lepší ako „cop“ 0,17-0,2 mm. Návnady sú takmer vždy najpútavejšie: číslo veterníka 1-3 a samozrejme woblery malých rozmerov, asi 5-7 cm.

Najlepší čas a miesto na hryzenie

Po varení všetkého výstroja môžete ísť k rybníku. Okurky sa čúrajú kedykoľvek počas dňa, stále však dávajú prednosť skorým ranným hodinám. Počas tohto obdobia je ryba nenásytná a ochotne reaguje na všetko, čo rybár ponúka. Popoludní sa uprednostňuje schovávať sa v hlbokých dierach, v háčikoch a v húštinách trávy, a len bližšie k západu slnka opäť zapadá.

Ak chcete začať tým, že pri rybolove pomocou plavákového náradia musíte nájsť miesto bez prekážok as dobrým chodom, upravte výšku plaváka a pokúste sa zmeniť hĺbku návnady. Pri dobrých kousnutiach ostrieža by sa miesto nemalo meniť, pretože táto ryba sa chová a radšej loví spolu.

Počas hryzenia má návyk zvykom prehĺtať návnadu, a preto by ste sa mali vopred zásobiť špeciálnymi nástrojmi na vyťahovanie háčikov - vyťahovačov alebo inými improvizovanými prostriedkami.

Spinning hunting forch je športový, veľmi veľkolepý a vzrušujúci. V lete pred úsvitom sa ostriež prebudí a začína naháňať poter veľkým stádom. Obklopujú poter, vytlačia ho na povrch nádrže a vytvorí sa takzvaný ostriežový „kotol“. V tomto okamihu bude účinné akékoľvek nalievanie návnady na miesto „varenia“ rýb, pretože absolútne bez ohľadu na to, čo ste pripojili k rybárskej linke, hryzie úplne všetko.
Jediné, čo môže rybára neskôr zarmútiť, je veľkosť trofeje: najčastejšie reagujú ako prvé tie najmenšie ryby. Nemusíte sa však rozčuľovať, veľká ryba je v tom momente trochu na bok a hlbšie. Musíte ísť trochu nabok, vyskúšať tvrdšie návnady a chytiť nádrž vo veľkých hĺbkach. Potom vás veľká ryba nebude čakať.

Samozrejme okrem ostrieža existujú aj iné druhy rýb, ktoré sú väčšie, chutnejšie a drahšie. Jeden z nich však málokedy môže súťažiť s „minkom“ v športovej rybolovnosti, v nadšení, ktoré rybár dostáva pri ťahaní za úlovok. Koniec koncov, ostriež často prilieha nie horšie ako veľká šťuka, a to je chytanie ostrieža, ktoré dáva tým prvým vedomostiam začiatočníkom rybárov, ktorí prídu vhod pre chytanie veľmi trofejí, na ktoré budú hrdí po celý svoj život.

Prečo je zimné ostrieža dokonale zachytená takmer v každom vodnom toku: stojaci a tečúci, hlboký a plytký, malý a veľký a akoby zmizol v lete?

Prečo je možné vytiahnuť 10 kg „prúžku“ z jednej diery z ľadu a na lodi, aby ste dosiahli dobrý výsledok, musíte plávať viac ako sto metrov? Prečo hra primitívneho balancera vyprovokuje ostrieža pri útoku a dáva mu drahého japonského woblera na otvorenej vode? Odpoveď na tieto otázky nie je ľahká. Tu je zahrnutá teplota vody a mnoho ďalších faktorov ovplyvňujúcich ichtyofaunu, ale môžete sa aspoň pokúsiť priblížiť k tajomstvu.

Teraz je zima na dvore a mnoho rybárov loví ostrieža, ktorý beží od otvoru k otvoru. Nájsť pruhovaného predátora v tomto ročnom období je ľahké. Je zoskupená podľa obočia pri „zalievaní“, schovávaní sa v zvyškoch trávy, státí na rôznych podvodných „pupkoch“ a iných nepravidelnostiach spodného reliéfu. Či už bude čúrať alebo nie, bude závisieť od triedy a zručnosti rybára. V prvej polovici zimy dosahujú takmer všetci vynikajúce výsledky. Na „vyspelejších“ zimných cestách sa pozorujú dobré úlovky počas celej doby mrazu. V chladnom období je všetko jednoduché a jasné.

A väčšina „pruhovaných“ záznamov, čo sa týka veľkosti aj celkovej hmotnosti, bola stanovená presne v zimnom období. A teraz pôjdeme o šesť mesiacov dopredu ... v lete. Spinningisti majú úlovky, zubáč, šťuky ... a dosť pár bidlá. Špičkové ultralehké spriadacie majstrov a atléti samozrejme vedia, ako cielene chytiť veľké množstvá ostrieža vo veľkých množstvách, ale nie je ich toľko ako v zime. Pruhované sa chytia hlavne pri „východe“, keď stádo loví na hladine vody, pri nejakej trhlinke, s roztrhnutím a striekaním bezohľadne poterá. Predátor je v týchto chvíľach veľmi aktívny a s nadšením útočí na woblerov aj na PVC háčiky s háčikmi s dlhým predlaktím. Bitka však končí a už je ťažké chytiť trnitého lupiča. Ako spôsobiť uštipnutie pasívneho predátora?

Woblery by sa nemali vždy chytiť v teplej vode a prípravky by sa mali chytiť v studenej vode. Tieto návnady by sa mali vždy striedať. Iba v tomto prípade môžu byť preferencie rýb odhalené.

Faktor zverejňovania a teoretické základy

Výsledok výlovu akýchkoľvek rýb spočíva v kombinácii dvoch hlavných faktorov: faktoru uverejnenia a animácie návnad (závisí od osobnej zručnosti a schopnosti hráča, ktorý sa točí) a výstroja. Je zrejmé, že rybár je vyzbrojený modernejšími a tenšími výstrojmi a kvalitnými návnadami, takže je v lepšej pozícii.

Ale na prvom mieste musíte dať zručnosti a techniku ​​rybolovu. Koniec koncov, dokonca aj tie najdrahšie woblery sami nelovia ryby a tie najchladnejšie prútiky sa nešklbajú. Musíte robiť všetko rukami.

Za hlavné a najpracovanejšie návnady na lov ostriežov v posledných rokoch sa považujú malé woblery a rôzne variácie na tému silikón - mikro-prípravok, "Carolina" a súvisiace postroje. Niekedy však mikrooscilátory a dokonca aj zastarané spinningové spinningy „strieľajú“, ale je lepšie sa okamžite zamerať na moderné trendy. Verí sa, že woblery by sa mali chytiť v teplej vode a silikóne - koncom leta a jesene. V skutočnosti striedajte a vyskúšajte volumetrické návnady s „gumou“ vždy a tak často, ako je to možné. Plávajúce miná môžu fungovať rovnako dobre v júli av chladnom novembri, stačí si zvoliť optimálne zapojenie. Verím, že rovnako ako v zimnom rybolove je správna hra základom úspechu.

Ojedinelý wobler je schopný dobre loviť pri jednoduchom a rovnomernom otáčaní cievky. Najmodernejšie modely ostriežov sa spočiatku zameriavajú na aktívne zapojenie pomocou tyče: ostré trhanie, nútenie woblera vyhrabávať sa zo strany na stranu (šklbanie) a silné trháky, ktoré pohybujú návnadou vo vodnom stĺpci v skokoch, sprevádzané jeho neopísateľnými pevnosťami (trhavé). Existuje niekoľko ďalších možností na udržiavanie objemových nástrah, napríklad čerpanie - ťahanie za tyč vo zvislej rovine, ale pravdepodobne by sme v Rusku nemali ísť do veľmi dôkladných jemností.

Celá kabeláž ostrieža je kombináciou trhania a pauzy. Je ťažké ich opísať slovami, je lepšie nahliadnuť do skúsenejších súdruhov alebo sa sami pokúsiť dosiahnuť majstrovstvá. Existuje len jedno odporúčanie - po trhnutí musíte prestať, pričom špička tyče dopredu. Z tohto dôvodu wobler netlačí cez vodný stĺpec, ale vykĺzne vpred. Frekvencia a agresivita trhania bude závisieť od aktivity ostrieža. Bez ohľadu na to, aké zvláštne to môže znieť, ukáže sa, že čím pasívnejšie je ostriež, tým ostrejšie má byť zapojenie. To znamená, že v „kotlíku“ by sa malo uprednostniť klasické šklbanie, ale pri zalievaní a tráve je lepšie vyskúšať „zlé“ trhanie. Len silný impulz môže prebudiť lovecký inštinkt odpočívajúceho dravca. Je to ešte jednoduchšie ako prekonať svoje vlastné stereotypy. Pravidlá platia rovnako pri kabeláži mikroprojektov a káblových zväzkov. Určitý vývoj súvisí aj s trvaním prestávky medzi trhnutím. Takže vo veľmi studenej vode je niekedy užitočné nechať wobleru voľne visieť, aby visel vo vodnom stĺpci po dobu 7 až 10 sekúnd, a naopak, v horúcom vzduchu skrátiť dobu „parkovania“ na minimum. Zároveň by mal byť trhnutý aj v studenej jesennej vode veľmi ostrý. Preto môže byť zapojenie agresívne, môže spôsobiť silné výkyvy a zároveň zostať dosť pomalé na to, aby úbohé ryby zaútočili na návnadu. Je užitočné pozorovať správanie bidlá v čistej vode v plytkej vode - potrebné zapojenie sa vyberie za pár minút. Ak hĺbka ponorenia woblera nestačí na to, aby „dosiahla“ parkovací horizont rýb, stačí z nich prejsť na ťažšie verzie so spodným prípravkom s jemnými návnadami. Samostatne sa oplatí rozhodnúť o veľkosti nástrah.

Andrey Pitersov: Áno, naozaj, napodiv, znie to ... niekedy, čím pasívnejšie je bidélko, tým ostrejšie a „dotieravejšie“ má byť šklbanie woblerov. Toto pravidlo funguje správne v regióne Saratov aj mimo neho. Pokiaľ ide o ostatné návnady, tu nie je všetko úplne jasné, ale vo väčšine prípadov sa dodržiava pravidlo „pasívne ryby - pasívne zapojenie“ ...

Ostriež nie vždy potrebuje svoju ultrajemnú veľkosť. Veľmi malé woblery a zápletky (vibro chvosty nie sú pre mňa osobne milé) sú dobré iba na jar a koncom jesene a napríklad v októbri sú veľkosti na Volge asi 6 až 7 cm mimo konkurencie. Áno, a v polovici letného ostrieža sú obdobia, keď je základom strava nie je úplne smažená, ale úplne dospelá chmúrna. Ako vždy, experimenty s návnadami pomôžu. Nie je potrebné sa sústrediť na jednu vec, pretože vždy môžete nájsť novú.

Prevodový faktor

Ak vezmete náradie v úhrne, konečný výsledok bude závisieť viac od osobných pocitov a vkusu spinningového hráča, než od bežných pravdy. Zdá sa mi, že pri chytaní ostrieža nemôžu existovať žiadne pevné známky ani odporúčania. Riešenie buď „leží v ruke“, alebo nie. Je vhodnejšie, aby niekto chytil čistú ultralehkosť - šplhavý bič do 4 až 6 g, malú cievku a ultratenké šnúry. Niekto bližší je výkonné (samozrejme, pokiaľ ide o ostrieža) rýchlo sa točiace s horným cestom 16 ga kotúčom najmenej 2500 veľkostí. Po dĺžkach prútov sa pozoruje o niečo menší rozsah názorov - všetci sú spokojní s dosahom od 1,8 do 2,2 m. Hlavnou vecou je to, že človek dokáže reprodukovať správne zapojenie pomocou prútika. Osobne nedokážem vykresliť agresívne šklbanie tyčinkou s cestom menším ako 7 ga preferujem tyč dvakrát tak silnú. Ale môj dobrý priateľ Sergey dokázal dať prvotriedne výsledky „rezancom“ SS Extreme Line (2,4 m, 0,8–8 g). Kto videl tento „bič“, môže byť celkom prekvapený. Ale ostriež bol chytený!

Rybársky vlasec je určite opletený. Je mimoriadne ťažké vytvoriť kvalitnú animáciu pomocou monofilnej „gumičky“. A to je v našom prípade dôležité. Slabé pery ostrieža sa nezlomia tak často, ako sa všeobecne verí.

Woblery s rovnými stranami dávajú veľmi silné vibrácie. V prípade pasívnych basov je to iba po ruke.

Zhromažďovanie rýb môžete minimalizovať použitím drahých, veľmi kvalitných, tenkých a ostrých (lepivých) háčikov od japonských firiem. Použijeme tiež prámiky, najmä japonské, s najmenším priemerom. Doteraz sa okrúhle a kvalitné „vlákna“ malých testov dajú robiť iba v krajine vychádzajúceho slnka.

Klasifikácia viac vláknových rybárskych vlascov podľa priemeru je veľmi nevďačná úloha (údaje pasov rôznych výrobcov sa bolestne líšia), takže je najjednoduchšie navigovať podľa skutočného zaťaženia.

Na vytlačenie pasívneho ostrieža potrebujete rybársku šnúru, ktorá vydrží 1,5 - 2,5 kg. Odolnejší, a teda hrubší a plachtiaci, opäť neposkytuje kabeláž šperkov a veľa plachiet, čo je navyše k obmedzenej vzdialenosti odlievania. „Strunové“ ostrieža, zreteľne viditeľné vo vodnom stĺpci, sa trochu bojí. Najmä ten, ktorý je neaktívny. Táto opatrnosť nie je príliš kritická (negatívny účinok sa môže vyskytnúť iba u troch z desiatich bidlách a v bahnitej vode sa zvyčajne zníži na nulu), ale musí byť miesto. Najjednoduchšie je to riešiť v obzvlášť dôležitých prípadoch, napríklad pri rybárskych súťažiach, vďaka použitiu krátkeho (30 - 60 cm) monofilného vodítka pripojeného priamo k hlavnej pletenej šnúre. Otočné križovatky lesov sú neprijateľné z dôvodu možných problémov s dĺžkou presahu pred odliatím - jednoducho sa opierajú o tulipány rybárskej tyče.

Vodítko môže byť obyčajné, nylonové alebo možno fluórované. Rybárske vlasce z fluórovaných uhľovodíkov majú index lomu blízky indexu lomu vody, a preto sú menej viditeľné v tekutom prvku. Tento rozdiel je veľmi dobre viditeľný ponorením dvoch kusov rybárskej vlasce rovnakej hrúbky - nylonu a fluórovaného uhľovodíka - do pohára čistej vody. Zdá sa, že „Flyurik“ sa odparuje. Má však jeden extrémne negatívny znak (je to navyše k nehumánnej cene) - pevnosť v ťahu je oveľa nižšia ako pevnosť v priemere podobná bežnému monofilu. V prípade plavákového alebo mormulárneho rybolovu by odpoveď bola jasná: samozrejme, obyčajná, ale tenšia rybárska šnúra je vhodnejšia, pretože je mäkšia, atď. „Flurik“ je menej roztiahnutý a omnoho menej zamotaný a zahltený návnadou (tiež kvôli priemeru). Pri pradení je to jednoznačné plus. A zatiaľ čo pokročilí majstri plavákov správne ignorujú rybárske vlasce z fluórovaných uhľovodíkov, my spinningisti musíme oceniť všetky ich kúzla. Bežné priemery 0,16–0,20 mm. V cievke je jednou z najdôležitejších vlastností schopnosť neobnoviť slučku počas odlievania. Tenká pletená rybárska šnúra a snaží sa zmiasť. Väčšina moderných cievok poskytuje vysoko kvalitný štýl (za cenu 2 000 rubľov). Lacnejšie cievky nesú príliš veľa nebezpečenstiev. Nejdeme loviť, aby sme sedeli na brehu jazera s ihlou v ruke a vytiahli ďalší hustý „brada“!

Na druhom mieste, ktoré je dôležité, by som dal ľahkosť pohybu a najnižšiu možnú zotrvačnosť - opäť kvôli kvalite zapojenia. Hmotnosť musí zodpovedať hmotnosti tyče. Ak máte špičkové ultralehké pradenie, slušný ľahký navijak sa bude musieť rozvetviť.

Na záver, pár slov o silikónových návnadách a presnejšie - o výbere medzi tzv. „Jedlou“ gumou a zvyčajnou, ktorá získava na popularite. Podľa mojich pozorovaní faktor „požívateľnosti“ pri rybolove ostriežov v skutočnosti neovplyvňuje počet zákuskov, ale výrazne ovplyvňuje ich kvalitu. Veľmi často, najmä pri rybolove v „Karolíne“ alebo podobnom vodiacom zariadení, musíte zvládnuť veľké množstvo prázdnych hrabov a v dôsledku toho neefektívnych háčikov. Pri použití skrytého ofsetového háku sú nervy vo všeobecnosti vyčerpané do tej miery, že biele svetlo nie je príjemné. V takýchto prípadoch je potrebné okamžite prejsť na „chutnú“ gumu. Pauza trvá trochu dlhšie a návnada je pokojne prehltnutá „prúžkovaná“ až po krk. Účinok je niekedy jednoducho ohromujúci. Zbytočné dierky v priebehu elektrického vedenia sú nahradené sebavedomým priľnutím od prvého alebo druhého času. Sklamaný iba z dôvodu slabej prežitia silikónu naplneného „suchým bujónom“. Plazí sa tesne pred našimi očami. Aspoň cena takýchto návnad sa stáva každým rokom demokratickejšou. Čo sa môže len radovať. A pamätajte - ostriež je takmer všade, čo sa v zime dá ľahko dokázať. Musíš ho prinútiť klov.

Tento materiál bol uverejnený v prvom čísle časopisu „Rybolov v Rusku“ za rok 2008

Ako chytiť pruhované ostrieža

Pruhované basy, ostriežovité ryby, žijú pozdĺž atlantického pobrežia Severnej Ameriky, od pobrežia Floridy po Nové Škótsko. Je to ryba, ktorá migruje medzi slanou a sladkou vodou. Pruhované ostriežy (alebo „minke“) sú obľúbeným cieľom športového rybolovu, pretože najväčšia ryba tohto druhu, ktorá sa kedy chytila, vážila 37 kg. Pruhované ostrieža je ťažké uloviť, pretože tieto ryby sú neustále v pohybe a niekedy sa správajú nepredvídateľne. V dôsledku toho medzi rybármi existujú spory o tom, ako čo najlepšie chytiť tieto ryby. V tomto článku sa vyzdvihujú niektoré z najúčinnejších metód výlovu ostriežov, ako aj všeobecné informácie o potrebnom vybavení a požadovaných podmienkach rybolovu. Ak chcete začať, pozrite si krok 1 nižšie.

Где же обитает летний окунь, как его найти?

Практически в каждом пресноводном водоеме или реке его можно с легкостью найти. На небольшой глубине, в водных зарослях, можно подцепить небольшого окунька.

Мелкие особи, как правило, держатся небольшими стаями. Крупный же окунь предпочитает выжидать свою добычу на глубине, держась в тени коряг и травы.

Как правило, взрослые особи предпочитают держаться максимум по двое-трое. Так что на энергичный клев можно особенно не рассчитывать. A to znamená, že pri honbe za veľkými rybami musíte zháňať sľubné miesta jeden po druhom.

Spinning letné ostrieža

Najdôležitejšou vecou pri chytaní zubáča na prút je správny výber tyče. Malo by sa podrobiť skúške najmenej 15 - 20 gramov a strednému alebo stredne rýchlemu ladeniu.

Točna priadza je vybavená navíjačom bez zotrvačnosti s veľkosťou cievky 2000. Je nutné používať povraz s priemerom 0,16 až 0,2 mm. Pri použití hrubšej vlascovej šnúry môžete výrazne stratiť citlivosť skusu, čo negatívne ovplyvní efektívnosť rybolovu.

Najobľúbenejšie návnady sú woblery, spinningy a chvostové spinners.

Spinner - najjednoduchšia možnosť chytenia ostrieža. Najlepšie je používať vibračné rozmetávače, pretože najlepšie napodobňujú pohyby malých rýb.

Woblery - pevná návnada, ktorá simuluje farbu a tvar malej ryby - najčastejšie používajú bodkovanú farbu s dvoma háčikmi.

Rotačné kladkostroje sa však považujú za najnápadnejšie náčinie. Vďaka svojim rýchlym pohybom vo vode upúta pozornosť ostrieža.

Lov ostrieža v lete na plaváku

Úlovok ostrieža na plávajúcom náradí má tiež právo na život.

Pri použití dostatočne dlhej tyče je možné kŕmiť návnadu priamo do vegetácie - to je miesto, kde sa ostriež rád skrýva.

Rybársky vlasec s priemerom 0,25 - 0,28 mm, okrúhly plavák, platiny a háčik vhodného čísla - to všetko je potrebné na chytenie ostrieža pomocou rybárskeho prútu.

Čo si v lete hrýzť ostrieža?

Univerzálnou návnadou na zachytenie „pruhovaného lupiča“ bola a zostáva obvyklá zemská (a najlepšie trusná) červ. Rybári používajú ako návnadu kobylku aj larvu vážky.

Veľké ostrieža sa môže dobre živiť návnadou: ako návnada sú vhodné pudinky, škriatkovia, bezútešné a dokonca aj malé pleskáče.

Tipy na lov ostriežov v lete

Tu je niekoľko ďalších, ale dôležitých tipov:

  1. Pri chytaní ostrieža by mal vietor v ideálnom prípade vyhodiť rybára do chrbta. To vám umožní opustiť návnadu ďalej a lepšie pocítiť záber.
  2. V rybníkoch, kde lovia častejšie, sa ostriež správa opatrnejšie,
  3. Ak sa pri rybolove v rovnakej vzdialenosti a rovnakej hĺbke neobjaví príliš dlho, stojí za to nielen zmeniť miesto, ale aj hĺbku,
  4. Ak lovíte ostriežky pomocou prútika, stojí za to použiť tenkú rybársku šnúru, pretože táto ryba je dravá, čo znamená, že je veľmi pozorný a mimoriadne opatrný.

Chytanie ostrieža je skutočnou skúškou profesionality rybára. Koniec koncov, iba znalosť jeho zvykov, obľúbených miest a správne zvoleného náradia pomôže vrátiť sa domov so skutočne pôsobivými trofejami.

Pin
Send
Share
Send
Send