Užitočné tipy

ADHD u dospelých: znaky ochorenia, príznaky a metódy korekcie

Pin
Send
Share
Send
Send


Sprievodca hľadaním efektívnej liečby

Ste dospelý a bojujete s ADHD? Existuje veľa bezpečných a účinných ošetrení. Liečba však nevyhnutne neznamená pilulky alebo lekárske ordinácie. Akákoľvek akcia, ktorú podniknete na zvládnutie svojich príznakov, sa považuje za liečbu. A aj keď sa rozhodnete vyhľadať odbornú pomoc, v konečnom dôsledku len vy zodpovedáte za výsledok. Nemusíte čakať na diagnózu ani sa spoliehať na odborníkov. Teraz môžete urobiť veľa, aby ste si pomohli - a môžete začať ešte dnes.

Čo odporúčame vziať

 • Cvičte pravidelne a s vysokou intenzitou - a nesedajte dlhšie ako hodinu.
 • Tráviť čas užívaním prírody.
 • Zistite, ako strava bohatá na omega-3 tuky môže pomôcť regulovať ADHD.
 • Spať 7 až 9 hodín každú noc.
 • Naučte sa nové relaxačné techniky a precvičujte ich každý deň.
 • Pokúste sa každý deň osobne komunikovať s priateľmi a rodinou.
 • Viac informácií o ADHD získate prečítaním súvisiacich článkov.

  Drogy sú nástrojom, nie liečbou ADHD u dospelých

  Ak uvažujete o liečbe poruchy pozornosti s hyperaktivitou (ADHD), predtým známej ako ADHD, chcete okamžite začať užívať Ritalin? Mnoho ľudí prirovnáva liečbu ADHD k liekom. Je však dôležité pochopiť, že drogy nepomáhajú každému a aj keď skutočne pracujú, nevyriešia všetky problémy a úplne neodstránia príznaky.

  V skutočnosti, hoci lieky často zlepšujú pozornosť a koncentráciu, zvyčajne pomáha len veľmi málo pri zvládaní príznakov dezorganizácie, neefektívneho riadenia času, zábudlivosti a odkladania všetkého do najlepšieho času - rovnaké problémy, aké sa vyskytujú u väčšiny dospelých s ADHD ,

  Čo potrebujete vedieť o liekoch na ADHD

 • Lieky ADHD sú účinnejšie v kombinácii s inými spôsobmi liečby., Drogy získate oveľa účinnejšie, ak okrem nich použijete iné metódy liečby, ktoré sa zameriavajú na emocionálne a behaviorálne problémy, ako aj na rozvoj nových zručností na ich prekonanie.
 • Každý reaguje na lieky na ADHD inak, Niektorí ľudia zažívajú dramatické zlepšenie, zatiaľ čo iní zažívajú iba malú úľavu. Vedľajšie účinky sa tiež líšia a pre niektorých prevažujú nad výhodami. Pretože každý človek reaguje inak, nájdenie správneho lieku a dávkovanie vyžaduje určitý čas.
 • Lieky by sa mali vždy starostlivo sledovať., Lieky na ADHD sú viac ako „užívanie tabliet a zabudnutie na to“ Vy a lekár budete musieť kontrolovať vedľajšie účinky, sledovať, ako sa cítite, a podľa toho upraviť dávkovanie. Ak liečba ADHD nie je dôkladne monitorovaná, je menej účinná a rizikovejšia.
 • Ak sa rozhodnete užívať lieky proti ADHD, neznamená to, že váš život bude vždy sprevádzať tabletky., Aj keď prerušenie liečby a jej pokračovanie nie je bezpečné, môžete sa bezpečne rozhodnúť zastaviť lieky na ADHD, ak veci nefungujú dobre. Ak chcete prestať užívať liek, nezabudnite povedať lekárovi o svojich plánoch a pracovať s ním na postupnom prerušení liečby.

  Pravidelné cvičenie je účinnou liečbou ADHD.

  Pravidelné cvičenie je jedným z najjednoduchších a najúčinnejších spôsobov, ako zmierniť príznaky ADHD u dospelých a zlepšiť koncentráciu, motiváciu, pamäť a náladu.

  Fyzická aktivita okamžite zvyšuje hladinu dopamínu v mozgu, noradrenalínu a serotonínu - to všetko ovplyvňuje pozornosť. Cvičenia a lieky proti ADHD ako Ritalin a Adderall teda fungujú podobne. Na rozdiel od tabletiek však cvičenia nevyžadujú lekársky predpis a nemajú vedľajšie účinky.

 • Pokúste sa trénovať čo najviac, Nemusíte chodiť do posilňovne. Na výsledok stačí 30 minút chôdze svižným tempom štyrikrát týždenne. Tridsať minút aktivity každý deň je ešte lepšie.
 • Vyberte si príjemnú aktivitu a na to si zvyknete rýchlejšie, Vyberte si činnosti, ktoré zahŕňajú vaše fyzické sily, alebo niečo, čo považujete za náročné, ale zábavné. Tímový šport môže byť dobrou voľbou, pretože spoločenský prvok ho robí zaujímavým.
 • Choďte von do prírody, Štúdie ukazujú, že trávenie času vonku zmierňuje príznaky ADHD. Zdvojnásobte výhody kombináciou vonkajšieho času a cvičenia. Vyskúšajte pešiu turistiku, jogging alebo prechádzky v miestnom parku alebo v malebnej oblasti.

  Dôležitosť spánku pri liečbe ADHD

  Mnoho dospelých s ADHD má problémy so spánkom. Najčastejšie problémy:

 • Problémy so zaspaním v noci - často kvôli tomu, že sa nevzdávajú myšlienok.
 • Nepokojný spánok, Môžete ponáhľať a hádzať a otáčať celú noc, rozptýliť deku a zobudiť sa pri najmenšom hluku.
 • Ráno sa prebudili ťažkosti, Prebudenie je každodenný boj. Niekoľko hodín po prebudení nemusíte počuť zvuk budíka a cítiť sa ospalý a podráždený.

  Nízka kvalita spánku zhoršuje príznaky ADHD, preto je potrebný stabilný spánkový režim. Zlepšenie kvality spánku bude hrať veľkú úlohu pri zaostrovaní a nálade.

  Tipy na zlepšenie spánku

 • Nastaviť, kedy ísť spať a držať sa ho, Tiež vstaňte každé ráno, a to aj cez víkendy, a ak ste veľmi unavení.
 • Uistite sa, že spálňa je tma, a vypnite všetku elektroniku (dokonca aj slabé svetlo z digitálnych hodín alebo mobilného telefónu môže narušiť spánok).
 • Vyhnite sa kofeínu neskoro v noci alebo sa ho úplne vzdaj.
 • Pred spaním urobte pokojnú hodinu alebo dve Pokúste sa vypnúť všetky obrazovky (televízor, počítač, smartfón atď.) Najmenej hodinu pred spaním.
 • Ak lieky, ktoré užívate večer, majú tonizujúci účinok, povedzte to svojmu lekárovi či je možné užiť menšie dávky alebo si vziať tabletky skoro ráno.

  Správna výživa pomôže regulovať príznaky ADHD.

  Pokiaľ ide o stravu, správa ADHD je skôr o tom, ako jete, než o tom, čo jete. Väčšina výživových problémov u dospelých s ADHD je výsledkom impulzivity a zlého plánovania. Vaším cieľom je zapamätať si svoje stravovacie návyky. To znamená plánovanie a nakupovanie zdravej výživy, plánovanie jedla, prípravu jedla skôr, ako sa budete cítiť hladní, a udržiavanie porcie zdravého a ľahkého občerstvenia po ruke, takže nemusíte bežať do automatu ani na večeru pri Burger King.

 • Každé tri hodiny naplánujte pravidelné jedlo alebo občerstvenie., Mnoho ľudí s ADHD jedí náhodne: často jedia bez jedla niekoľko hodín a potom sa vrhnú na všetko okolo nich. To negatívne ovplyvňuje príznaky ADHD a emočné a fyzické zdravie.
 • Uistite sa, že z vašej stravy máte dostatok zinku, železa a horčíka. Ak si nie ste niečím istý, zvážte použitie multivitamínu denne.
 • Pokúste sa zahrnúť nejaké bielkoviny a komplexné sacharidy s každým jedlom alebo občerstvením., Tieto produkty vám pomôžu cítiť sa viac pohotovo a menej hyperaktívne. Poskytnú vám tiež stabilný a trvalý prísun energie.
 • Pridajte do svojho jedálnička viac omega-3 mastných kyselín., Rastúci počet štúdií ukazuje, že omega-3 zlepšujú koncentráciu u ľudí s ADHD. Omega-3 sa nachádza v lososoch, tuniakoch, sardinkách, niektorých vajciach a mliečnych výrobkoch. Doplnky z rybieho oleja sú jednoduchý spôsob, ako zvýšiť príjem mastných kyselín.

  Výber doplnkov z rybieho oleja

  V rybom oleji sú dva druhy omega-z kyselín - EPA (kyselina eikosapentaenová) a DHA (kyselina dokoshexénová, tento typ je dôležitý pre fungovanie mozgu). Doplnky sa líšia pomerom týchto kyselín. Na zmiernenie príznakov ADHD je lepšie zvoliť tie doplnky, v ktorých je DHA najmenej 2 - 3-násobok množstva EPA.

  Relaxačné techniky pre ADHD
  Mnoho symptómov ADHD sa zmierňuje pomocou relaxačných techník, ako je meditácia a joga. Pravidelnou praxou tieto upokojujúce metódy zvyšujú pozornosť a koncentráciu a znižujú impulzívnosť, úzkosť a depresiu.

  Meditácia je forma sústredeného rozjímania, ktoré uvoľňuje myseľ a telo a zameriava myšlienky. Štúdie ukazujú, že meditácia zvyšuje aktivitu v prefrontálnej kôre - časť mozgu zodpovedná za pozornosť, plánovanie a kontrolu impulzov.

  V istom zmysle je meditácia opakom ADHD. Účelom meditácie je naučiť sa zamerať na dosiahnutie cieľa. Preto je to školenie pozornosti, ktoré vám pomôže pochopiť a vyriešiť problémy.

  Jóga a podobné praktiky, ako je tai chi, kombinujú cvičenie a meditáciu. Dozviete sa hlboké dýchanie a ďalšie relaxačné techniky, ktoré vám pomôžu sústrediť sa a poznať vnútorné procesy. Dlhým držaním rôznych pozícií získate rovnováhu. Keď sa cítite depresívne alebo nedotknuté, obráťte sa na jogu, aby ste sa rozveselili a znovu získali pokoj.

  Psychoterapia u dospelých s ADHD naučí nové zručnosti pri zvládaní

  Liečba ADHD zahŕňa aj hľadanie vonkajšej pomoci. Špecialisti vyškolení v oblasti ADHD vám pomôžu naučiť sa nové zručnosti na zvládanie príznakov a zmeny návykov, ktoré spôsobujú problémy.

  Niektoré liečebné metódy sa zameriavajú na zvládanie stresu a hnevu alebo na kontrolu impulzívneho správania, zatiaľ čo iné vás naučia lepšie spravovať čas a peniaze a zlepšovať svoje organizačné schopnosti.

  Typy psychoterapie pre dospelých s ADHD

 • Osobná psychoterapia, Dospelí s ADHD často zápasia s problémami spojenými s dlhodobými formami neúspechu v škole, neúspechom, akademickými ťažkosťami, častými zmenami v zamestnaní a konfliktnými vzťahmi. Individuálna psychoterapia vám pomôže vyrovnať sa s touto „emocionálnou batožinou“ vrátane nízkej sebaúcty, pocitu hanby a hanby, ktoré ste mohli zažiť v detstve a dospievaní, ako aj nenávisti voči kritike, ktorú dostanete od ľudí vo vašom okolí.
 • Manželská a rodinná psychoterapia, Rodinná psychoterapia rieši problémy, ktoré ADHD spôsobuje vo vzťahoch a rodinnom živote: konflikty týkajúce sa problémov s peniazmi, zabudnutých povinností a rodinných povinností, impulzívne riešenia. Psychoterapia vám a vašim blízkym pomôže preskúmať tieto problémy a zamerať sa na konštruktívne spôsoby ich riešenia a vzájomnej komunikácie. Psychoterapia tiež pomáha zlepšovať vzťahy tým, že vzdeláva vášho partnera alebo člena rodiny o tom, čo je ADHD.
 • Kognitívna behaviorálna terapia, Kognitívno-behaviorálna psychoterapia stimuluje identifikáciu a zmenu negatívnych názorov a vzorcov správania, ktoré spôsobujú problémy. Pretože mnoho ľudí s ADHD je demoralizovaných kvôli dlhoročným zápasom a nesplneným očakávaniam, jedným z hlavných cieľov kognitívno-behaviorálnej psychoterapie je zmeniť túto negatívnu perspektívu na povzbudivejší a realistickejší vzhľad. Kognitívno-behaviorálna psychoterapia sa zameriava aj na praktické problémy, ktoré sa často vyskytujú pri ADHD, ako sú dezorganizácia, problémy s produktivitou práce a neefektívne riadenie času.

  Tréneri a organizační profesionáli pre dospelých s ADHD

  Okrem lekárov a psychoterapeutov existuje množstvo ďalších špecialistov, ktorí môžu pomôcť prekonať problémy s ADHD.

  Behaviorálny koučing pre dospelých s ADHD

  Koučovanie je nekonvenčná forma psychoterapie, ale môže byť cennou súčasťou liečby ADHD. Na rozdiel od tradičných psychoterapeutov, ktorí pomáhajú ľuďom prekonať emocionálne problémy, sa tréneri zameriavajú výlučne na praktické riešenia problémov každodenného života. Tréneri správania učia stratégie organizácie práce v domácom a pracovnom prostredí, štruktúrujú deň, určujú priority a spravujú svoje peniaze. Tréneri môžu prísť k vám domov alebo s vami telefonicky, namiesto stretnutia v kancelárii. Vzťah medzi klientom a trénerom je často dlhodobý.

  Organizační profesionáli pre dospelých s ADHD

  Odborník v oblasti organizácie môže byť veľmi užitočný, ak máte ťažkosti s usporiadaním času a priestoru. Organizátori pomôžu zredukovať neporiadok, lepšie rozvíjať organizačné schopnosti a naučia sa, ako efektívne riadiť svoj čas. Profesionálny organizátor príde k vám domov alebo do práce, pozrie sa na to, ako usporiadate (alebo neorganizuje) priestor a potom navrhne zmeny. Okrem toho, že vám profesionálny organizátor pomôže usporiadať dokumenty a platiť účty, má odporúčané spôsoby, ako vylepšiť pamäť a plánovanie, úložné systémy a ďalšie užitočné tipy. Profesionálny organizátor vám tiež pomôže s časovým manažmentom: vaše úlohy, zoznam úloh a kalendár.

  Hlavné prejavy

  Medzinárodná klasifikácia chorôb má celú časť o ADHD. Diagnózy sa líšia v prítomnosti a prevalencii patologických symptómov, ale väčšinou sa týkajú detí, pretože väčšina týchto prejavov sa s pribúdajúcim vekom stráca. V prvom rade ide o hyperaktivitu.

  U dospelých je to zriedkavé. Dôvodom je skutočnosť, že ľudské telo sa po puberte úplne zmení a jeho energetický zdroj je obmedzený. Zároveň sa však po dospelosti objavujú nové príznaky ADHD. Medzi nimi sa najjasnejšie prejavuje nestabilita pozornosti. Pre týchto ľudí je veľmi ťažké vykonávať denné povinnosti, napríklad upratovať dom, pripravovať jedlo, triediť veci a umiestňovať ich na svoje miesto.

  Ľudia s ADHD majú tendenciu vyvolávať konflikty. Neustále hádky spôsobujú zničenie rodiny. Zistenie, že dospelý má ADHD, môže byť založené na týchto príznakoch:

  • ťažkosti s vykonávaním bežných úloh, ako je čistenie alebo varenie. V každodennom živote sú títo ľudia dezorganizovaní, rozptýlení, ľahko rozptyľovaní cudzími vecami a neustále meškajú.
  • neschopnosť zostaviť a kontrolovať svoj vlastný rozpočet, ako aj včasné platenie účtov za energie a iných účtov. Ľudia s ADHD nevedia, ako ušetriť a racionálne ich využívať,
  • nedostatok schopnosti počúvať hovorcu až do konca,
  • nedostatok kontaktu pri komunikácii s ostatnými ľuďmi. Pre človeka s týmto typom poruchy je ťažké potlačiť spontánne výroky, sú mimoriadne impulzívne,
  • zábudlivosť, ktorá sa prejavuje v neschopnosti pravidelne brať lieky,
  • nedostatok záujmov a koníčkov. Porucha pozornosti u dospelých sa prejavuje v neschopnosti sústrediť sa na prácu a dlhodobo sa venovať jednému typu činnosti,
  • existujú neustále ťažkosti s plánovaním ich činností, ako aj s následnou implementáciou plánu. U pacientov s poruchou pozornosti nie sú takmer vždy žiadne dlhodobé plány,
  • neschopnosť zostaviť správu, vyvodiť záver alebo záver. Neschopnosť nič analyzovať.

  Všetky tieto prejavy choroby nepriaznivo ovplyvňujú prácu človeka. Neschopnosť sústrediť sa na plnenie pracovných povinností a dôležitých úloh vám nedovoľuje posunúť sa po kariérnom rebríčku a dosiahnuť výšku v profesii. Neúprimnosť a impulzívnosť, ako aj nedostatok taktiky komplikujú vzťahy s kolegami a nadriadenými. Z rovnakého dôvodu môžu v rodine vzniknúť konflikty s blízkymi.

  S ADHD môže byť ťažké riadiť vozidlo, pretože takíto ľudia sa nemôžu sústrediť na cestu, pričom si všimnú všetkých účastníkov premávky, dopravné značky, porovnávajú obrázky z zrkadiel, hodnotia situáciu a podnikajú v tom čase potrebné kroky.

  Syndróm ovplyvňuje intímnu sféru, najmä u žien. Dosiahnutie orgazmu pre nich s touto poruchou je takmer nemožné. Počas pohlavného styku sa musíte plne sústrediť na to, čo sa deje a na vaše pocity, a ADHD to neumožňuje.

  Pre dospelých s ADHD je neuveriteľne ťažké čítať knihy a pozerať filmy, najmä ak pozemok nezachytáva prvé slová alebo sekundy. Takíto ľudia jednoducho nemajú dostatok trpezlivosti, stratia záujem o históriu už po niekoľkých minútach.

  Diagnóza poruchy

  Специалисты утверждают, что СДВГ у взрослых не возникает неожиданно. Это расстройство трансформируется из детской формы патологии. Поэтому в процессе диагностики большое внимание уделяется сбору информации о наличии соответствующей симптоматики в детстве пациента. Для этого производится анкетирование обратившегося за помощью человека, членов его семьи и людей из близкого окружения. Osobitná pozornosť sa venuje analýze školského úspechu pacienta, ako aj tempu jeho vývoja a dosiahnutým výsledkom.

  Súbežne so zhromažďovaním informácií by sa malo vykonávať všeobecné lekárske vyšetrenie. Toto vylúči somatické alebo neurologické choroby, ktoré majú podobné prejavy. Štúdie na rôznych typoch tomografov potvrdzujú prítomnosť organických defektov v centrálnom nervovom systéme. Takéto zmeny sa zaznamenávajú, keď sa človek snaží niečo sústrediť. V pokoji sa organické zmeny v mozgu nezaznamenávajú.

  Rôzne testy navyše pomáhajú diagnostikovať ADHD u dospelých. S ich pomocou môžete nielen identifikovať stupeň duševného rozvoja, ale aj získať úplný obraz o pacientovi.

  Najúčinnejšia liečba

  Hlavné ťažkosti pri liečbe ADHD u dospelých sú spojené s neskorou diagnózou. Čím skôr bude táto porucha zistená, tým ľahšie bude liečená. V každom prípade by to však malo byť komplexné.

  Porucha nedostatku pozornosti môže liečiť psychológ alebo psychoterapeut s povinným predpisovaním liekov.

  Hlavnou úlohou pri korekcii takej poruchy, akou je porucha pozornosti u dospelých, je psychoterapia. Terapeut vyberá najúčinnejšiu techniku ​​na základe individuálnych charakteristík pacienta a závažnosti jeho stavu:

  1. Kognitívna a behaviorálna terapia umožňuje zvýšiť sebaúctu pacienta a prispieva k jeho seba potvrdeniu.
  2. Užitočné sú relaxačné tréningy, pomocou ktorých môže človek odstrániť bremeno silného psycho-emocionálneho stresu.
  3. Behaviorálne kurzy pomáhajú pacientovi naučiť sa organizovať svoj život, využívať svoj čas k maximálnemu prospechu a tiež ho rozdeľujú medzi prácu a odpočinok.
  4. Rodinná psychoterapia pomôže nadviazať vzťahy medzi manželmi, z ktorých jeden trpí ADHD. Na normalizáciu odbornej sféry sa používajú pracovné školenia.

  Liečba liekmi pre dospelých je založená na rovnakej schéme ako pri liečbe detskej formy syndrómu. Pacienti s ADHD nemôžu kontrolovať lieky sami, na rozdiel od zdravých ľudí preto musia príbuzní tento problém kontrolovať.

  Psychostimulanty sú najúčinnejšou liečbou ADHD. Táto skupina liekov však môže byť návyková, takže ich príjem by mali monitorovať odborníci. Počas liečby poruchy pozornosti môžu byť tiež použité nootropické lieky. Pod ich vplyvom sa zlepšuje mozgová aktivita a stabilizujú sa aj mentálne procesy. Iba kvalifikovaný lekár môže odporučiť konkrétne lieky po dôkladnom vyšetrení pacienta a po presnej diagnóze.

  Liečba drogami môže mierne zlepšiť schopnosť sústrediť sa, ale nie je schopná vyriešiť problémy s dezorganizáciou, zábudlivosťou a neschopnosťou vypočítať svoj vlastný čas. Aby bola liečba úspešná, je potrebné kombinovať dobre známe metódy korekcie ADHD u dospelých.

  Dodatočné metódy

  Spolu s psychoterapiou a liečbou drogami sa môžu použiť aj iné metódy na opravu poruchy pozornosti. Väčšina z nich je vhodná na nezávislé použitie ako pomocné metódy pri liečbe ADHD.

  Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako znížiť prejavy poruchy pozornosti, je pravidelné cvičenie. Počas cvičenia sa zvyšujú hladiny serotonínu, dopamínu a norepinefrínu v mozgu. Tieto látky majú pozitívny vplyv na schopnosť koncentrácie. Na dosiahnutie udržateľných výsledkov je potrebné trénovať najmenej 4-krát týždenne, ale nemusíte chodiť do posilňovne. Môžete sa vydať na pešiu turistiku do parku.

  Liečba bude účinnejšia, ak bude možné normalizovať spánok. Keď človek spí, jeho mozog spočíva a uvoľňuje sa, čím sa zlepšuje psycho-emocionálny stav. Ak chýba stabilný spánok, príznaky ADHD sa prejavia s väčšou silou.

  Mali by ste tiež venovať pozornosť výžive, musí byť vyvážená a pravidelná. Pri poruche nedostatku pozornosti je však dôležité monitorovať nie to, čo človek jej je, ale ako to robí. Zlyhanie samoorganizácie vedie k tomu, že ľudská výživa sa stáva nepravidelnou. Dlho môže ísť bez jedla a potom ho absorbovať vo veľkých množstvách. V dôsledku toho sa nielen zhoršujú príznaky poruchy, ale aj blahobyt celej osoby.

  Jóga alebo meditácia môžu pomôcť odstrániť niektoré z príznakov ADHD. Ak pravidelne cvičíte, môžete zvýšiť pozornosť, znížiť impulzívnosť a úzkosť a zbaviť sa depresie. Odporúčania pre kurzy jogy nájdete na internete, ale je lepšie kontaktovať trénera. Vytvorí najvhodnejší súbor cvičení (ásany) s prihliadnutím na váš vek a fyzické zdravie.

  Mylné predstavy o ADHD

  V našej krajine nie je toľko dospelých s potvrdenou diagnózou ADHD. Dôvodom je, že len niekoľko ľudí s podobnou poruchou vyhľadá špecializovanú pomoc. Pre nás jednoducho nie je obvyklé ísť k psychoterapeutom, psychológom a ešte viac k psychiatrom. Ale na Západe sú veci iné. Diagnóza ADHD bola kedysi určená mnohým celebritám, ktoré podľa príkladu ukazujú, že táto porucha nie je veta. Porucha deficitu pozornosti ovplyvňuje Jim Carrey, Paris Hilton, Justin Timberlake, Avril Lavigne a mnoho ďalších svetových filmových a javiskových hviezd. Otvorene hovoria o svojich problémoch, pomáhajú obyčajným ľuďom veriť v seba a začať meniť svoj život k lepšiemu.

  Preto by sme nemali uveriť mylnej predstave, že ADHD je jednoducho „módna“ diagnóza, ktorá ospravedlňuje zlé vzdelanie a pedagogické zanedbávanie. Prvé vedecké práce o ADHD boli uverejnené začiatkom minulého storočia. Existujú ďalšie mýty týkajúce sa poruchy pozornosti s hyperaktivitou, tu je niekoľko z nich:

  • Diagnóza ADHD je daná takmer všetkým deťom, ktoré sú príliš mobilné a aktívne. V skutočnosti táto porucha nie je taká bežná. Približne 6% populácie trpí touto poruchou a iba tretina z nich dostáva potrebnú liečbu. Väčšina hyperaktívnych detí sa vôbec nelieči, najmä pre dievčatá,
  • porucha nedostatku pozornosti je choroba hyperaktívnych chlapcov. Ale to nie je ani zďaleka, vo väčšine prípadov chýba hyperaktivita u pacientov s poruchou pozornosti. Títo ľudia sú jednoducho považovaní za lenivých a hlúpe. Tento syndróm je veľmi častý u dievčat a žien, ale podľa štatistík je častejšie diagnostikovaný u silnejšieho pohlavia,
  • Túto chorobu vynašli Američania, ktorí majú sklon hľadať jednoduché riešenia v ťažkých situáciách. Tento syndróm sa vyskytuje takmer vo všetkých krajinách, ale nie všade, kde je táto porucha dostatočne študovaná.
  • Hlavným dôvodom ADHD sú zlí učitelia, rodičia a nedostatok rigidity vo vzdelávaní. Rodina a bezprostredné prostredie môžu ovplyvniť stav osoby s ADHD, ale hlavnou príčinou poruchy sú genetické vlastnosti alebo organické zmeny v mozgu. V takom prípade dokonca aj najskúsenejší učitelia a milujúci rodičia môžu zriedkavo ovplyvniť správanie dieťaťa,
  • ľudia s ADHD vynaložili malé úsilie na vyriešenie svojich problémov, a preto by ste ich nemali ospravedlňovať. Výskum tomografov nám umožnil dospieť k záveru, že čím viac ľudí s týmto syndrómom sa snaží, tým viac sa ich stav zhoršuje. Keď sa pokúsite sústrediť na dokončenie úlohy, frontálny kortex pacienta sa jednoducho vypne.

  Najnebezpečnejšia je však mylná predstava, že deti s ADHD túto patológiu vyrastú a po 12 až 14 rokoch všetky príznaky zmiznú. Moderné štúdie ukázali, že prejavy poruchy pozornosti pretrvávajú v dospelosti u viac ako polovice všetkých detí trpiacich touto poruchou.

  Takéto veľké množstvo mýtov a mylných predstáv o ADHD sa vysvetľuje skutočnosťou, že deti a dospelí, ktorí ho trpia, vyzerajú celkom normálne, sú schopní zvládnuť základné povinnosti. Syndróm, aj keď komplikuje život človeka, ho ešte stále vážne nezdraví. Dospelí sa prispôsobia svojej patológii tak dobre, že môžu zavádzať aj tých najskúsenejších lekárov. Vo väčšine prípadov je možné odchýlky zistiť až po dôkladnej počítačovej štúdii mozgu pacienta.

  Deficit pozornosti - mýtus alebo realita?

  V tomto článku nebudem vyvrátiť názor odporcov na diagnostiku deficitu pozornosti a nepreukážem koncepcie jeho prívržencov, pretože nemám kompetencie zúčastňovať sa akademických sporov. Áno, to nepotrebujem. Pretože v rámci uvažovaného problému vôbec nezáleží na tom, či takýto jav existuje vo forme choroby alebo či ide len o niektoré charakteristické črty. Je nesporné, že existujú určité psychické črty alebo osobnostné črty alebo príznaky poruchy alebo všetky tieto skutočnosti, ktoré sa v určitých kruhoch spoločne nazývajú deficitom pozornosti. A nie je možné poprieť, že veľa ľudí má problémy s koncentráciou, sú pochmúrne, nemôžu sedieť, neustále ťahajú za niečo vo svojich rukách a vy nemôžete stáť v rade po dlhú dobu. Toto je skutočnosť a ako ju nazvať a či je to choroba alebo niečo iné, nie je také veľké riešenie konkrétneho problému.

  Je tiež skutočnosťou, že vyššie uvedené črty môžu viesť k veľkým osobnostným problémom a vo všetkých smeroch brzdiť rozvoj osobnosti. Spravidla sa to všetko začína prejavovať v detstve, a potom môže ísť do dospelosti, ako som mal napríklad. Tento druh choroby dopĺňa zoznam mojich minulých psychologických „vredov“, ako sú záchvaty paniky, depresia, emočná nestabilita a úzkosť. Niektoré z týchto ťažkostí som sa čiastočne čiastočne zbavil, ale zároveň som urobil hmatateľný pokrok smerom k vyslobodeniu a som si istý, že ich v budúcnosti dokážem do konca odstrániť.

  Stručne povedané, táto skúsenosť sebavedomia z mnohých psychologických problémov a súbežného rozvoja osobnosti umožnila tejto stránke, ktorú práve čítate.

  Pokiaľ ide o nedostatok pozornosti, podrobne vysvetlím, čo to je. Nebudem vás vystrašiť nejakými diagnózami, ako som žil a žil, a potom sa zrazu ukáže, že máte nejakú chorobu alebo syndróm s chúlostivým menom: „Ďakujem, Nikolay!“ - poviete. Nie, poviem vám, čo to môže ohroziť, a vy sami prídete k záveru, či je to pre vás nebezpečné alebo nie. Samotní ľudia často nemajú podozrenie, že majú také problémy, ako som dokonca ani netušil, pretože tento rozruch a večný zhon boli celkom prirodzené. A samozrejme vám na základe svojich skúseností poviem, ako sa toho zbaviť.

  Ak čítate môj blog už dlhší čas, môžete vidieť článok o pocite nudy. Mnohé z ustanovení v tomto článku sú podobné ustanoveniam, ktoré práve čítate. Vysvetlím rozdiel medzi chronickým pocitom nudy a ADHD, aby som sa vyhnul zámene. Prvý vychádza vo väčšej miere z niektorých aspektov osobnosti, našich koníčkov, ašpirácií, zvykov, zatiaľ čo druhý sa týka skôr práce nášho nervového systému a pevných štruktúr mozgu.

  Ak je nuda príznakom duchovného obmedzenia, vnútornej prázdnoty, potom je ADHD zakorenené v niektorých návykoch mysle určitým spôsobom, aby absorbovalo informácie. Nuda sa prejavuje v dlhom časovom období, ADHD v krátkom období. To aj to, čo je pre jednotlivca veľmi nebezpečné a vo veľkej miere vzájomne prepojené, nie je vždy ľahké oddeliť jeden od druhého, často chronickú nudu a ADHD, prejavujúce sa spoločne. Preto odporúčam, aby ste si po prečítaní tohto článku prečítali článok o nude, aby ste mali úplné pochopenie problému.

  Ako pochopiť, či trpíte poruchou pozornosti s hyperaktivitou.

  Nasledujúce „príznaky“ môžu naznačovať, že máte tento syndróm:

  • Je pre teba ťažké dlhodobo sedieť nečinne: cítiš potrebu neustále niečo držať rukami.
  • Sotva si budete dávať pozor na akýkoľvek dlhý proces, neustále sa chcete rozptýliť.
  • Je ťažké pre vás čakať, až na vás príde rad: keď stojíte v obchode, čakáte na jedlo v reštaurácii alebo sa zúčastňujete konverzácie. V dialógovom okne hovoríte hlavne, nepočúvajte osobu, s ktorou hovoríte.
  • Sotva môžete niekoho počúvať až do konca.
  • Hovoríte často konverzáciou z jedného na druhého.
  • Cítite stálu potrebu bezcieľného pohybu: krútenie na stoličke, chôdza tam a späť, atď.
  • Trávenie voľného času na internete pre vás vo veľkej miere charakterizuje chaotické skákanie z jednej karty na druhú, z jedného okna klienta na druhé: odpovedali v ICQ, potom okamžite aktualizovali svoju poštu, išli na web bez toho, aby si prečítali príspevok, prešli niekde inde, a tak hlavná časť váš internetový čas.
  • Je ťažké pre vás dokončiť to, čo ste začali, vaša práca je v plnom prúde, iba vo chvíľach krátkodobej inšpirácie, keď ste veľmi zanietení.
  • Vaše ruky alebo ústa sú vždy plné práce: cigarety, mobilný telefón alebo tablet s hrou, semenami, pivom atď.
  • Nemôžete tráviť čas pokojne, keď nie ste zaneprázdnení ničím, napríklad ležaním na pláži po dlhú dobu alebo čítaním knihy, ktorá nie je najviac fascinujúca.
  • Je pre vás ťažké premýšľať metodicky a dôsledne o niečom bez toho, aby ste prešli od jednej myšlienky k druhej.
  • Pri rozhodovaní sa cítite impulzívne, chcete všetko vyriešiť ihneď, teraz, bez toho, aby ste čakali na okolnosti, ktoré sú pre toto rozhodnutie vhodnejšie. Ak potrebujete, nemôžete sa dočkať, až ho hneď uspokojíte, chcete si tento nápad uvedomiť hneď a nie čakať na vhodné podmienky na vyriešenie problému, ktorý sa práve objavil. Výsledkom je, že máte sklon robiť impulzívne nákupy, kupovať niečo, čo si nemôžete dovoliť. Je pre vás ťažké naplánovať si život vopred, rozdeliť ho do dočasných etáp a potom tento plán dodržať. Všetci to teraz chcete.
  • V dôsledku niektorých z vyššie uvedených bodov sa vo vašom živote stretávate s problémami v organizácii seba samých, pri vytváraní poriadku, pretože neviete, ako plánovať, čakať a vydržať.

  Nebojte sa okamžite, ak naraz narazíte na niekoľko vyššie uvedených položiek. Mnohé poruchy sa vyznačujú symptómami, ktoré sa nejako prejavujú u normálnych ľudí, len v prípade, že sa prejavujú intenzívnejšie, majú veľký vplyv na život pacienta a vždy existujú v spojení so sprievodnými symptómami. Práve z tohto dôvodu sa mnoho ľudí, ktorí čítali o príznakoch depresie, bojí a robí takúto diagnózu pre seba, pretože tak veľa je napríklad nevysvetliteľne smutno. Toto však nie je depresia. Zahŕňa celý rad chronických príznakov.

  Podobne porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD). Je pre nás všetkých ťažké udržať dlhodobú pozornosť tým, čo nás netýka, napríklad čítať nudnú odbornú literatúru. To je normálne, pretože nie sme roboti. Ak pozorujete niečo z toho, čo som uviedol, nemali by ste sa okamžite diagnostikovať. Musíte o tom premýšľať, keď:

  1. Je zrejmé, že ide o odchýlku od podmienečne „normálneho“ stavu. Napríklad na prednáške takmer každý sedí ticho a zapisuje, ale stále sa točí a nemôžete sedieť a počúvať. Vaši priatelia sa môžu sústrediť na prácu, ale nemôžete. Rozprávate najčastejšie v spoločnosti atď. Stručne povedané, vidíte, že sa vám nepáčia ostatní.
  2. Príznaky ADHD zasahujú do vášho života. Z tohto dôvodu máte problémy s komunikáciou, s tréningom (nemôžete sa sústrediť), v práci, v pokusoch o oddych (ste vždy napätí, zášklby), pri organizovaní svojho života.
  3. Našli ste väčšinu týchto príznakov ADHD.

  Ak sú tieto tri podmienky splnené, pravdepodobne máte tzv. Poruchu hyperaktivity s deficitom pozornosti. Aby ste mali príležitosť porovnať, poviem, že pred časom sa mi všetky uvedené príznaky objavili (na jednej strane to nie je prekvapujúce, pretože som ich čiastočne skopíroval), navyše v dosť intenzívnej forme.

  Teraz je obrázok úplne iný. Stále sa mi zdá ťažké sústrediť sa, často sa chcem rozptyľovať (napríklad od písania tohto článku). Ale teraz je omnoho ľahšie ovládať, nachádzam v sebe silu, aby vydržala tieto nepokojné impulzy a priviedla veci na koniec, bez rozptyľovania. Teraz môžem tolerovať dlhé čakanie, relaxáciu, nerobím impulzívne rozhodnutia a nepodporujem bezcieľnú fyzickú aktivitu.

  Vďaka tomu som sa zbavil mnohých problémov s ADHD, medzi ktoré patria:

  • Zvýšená nervová dráždivosť.
  • Napätie, neschopnosť relaxovať.
  • Множество брошенных на полпути задач и сопутствующие этому проблемы (опасность быть исключенным из института, санкции в связи с невыполненной работой).
  • Проблемы в общении с людьми.
  • Трудности в обучении, овладении ремеслом, познании нового.
  • Вредные привычки: курение и алкоголь, «информационный голод».

  Как я от этого избавился и как можете избавится вы и пойдет речь далее.

  Избавляемся от СДВГ

  Я не думаю, что дефицит внимания — древний феномен, уходящий корнями в давние времена. На мой взгляд — это, преимущественно, продукт нашего времени, текущего и прошлого веков. В нашей жизни яростно бушуют лавины информации. А бешеная спешка и суета, задают ритм общественной жизни. Pod náporom týchto faktorov mozog začína pracovať v multitaskingovom móde a zvykne si na neustálu činnosť, bez ktorej už nemôže robiť. Neustále, chaotické, nepokojné prepínanie mysle z jedného subjektu na druhého je v nás fixované ako druh mentálneho reflexu, ktorý začína neustále pracovať. Nedokážeme nasmerovať svoju energiu, začína sa striekať na mnoho rôznych úloh a zbytočných krokov.

  Na Západe sa snažia „liečiť“ ADHD psychostimulanciami a dokonca ich podávať deťom (Použitie Ritalinu pri prevencii ADHD je predmetom tvrdej debaty, droga bola stiahnutá z obchodovania s drogami v mnohých krajinách vrátane Ruska). Droga spôsobuje vedľajšie účinky a závislosť, podobne ako amfetamín. Pevne pochybujem o terapeutickom úspechu takejto „liečby“. Podľa môjho názoru je to pokus lekárov a pacientov ignorovať príčiny problému a dospieť k ľahkému, ale nespoľahlivému riešeniu. Lekári nechcú pochopiť jednotlivé príčiny problému alebo jednoducho nevedia, čo majú robiť, a pacienti nechcú pracovať na sebe alebo so svojimi deťmi a obe strany sú spokojné s jednoduchým a rýchlym riešením.

  Je mi zrejmé, že na odstránenie ADHD musíte urobiť veľa práce, odstrániť príčinu poruchy, čo prinesie omnoho väčší účinok ako všetky lieky a na rozdiel od toho neprináša ujmu ani závislosť. Pre mňa je to rovnako zrejmé ako skutočnosť, že na to, aby ste prestali fajčiť, musíte pracovať s hlavnými príčinami závislosti a žiadne nikotínové náplasti a tablety vám nepomôžu, kým nebudete vedieť, prečo fajčíte.

  Tieto pravdy znie strašne banálne, ale ešte horšie je, že ich väčšina napriek svojej jednoduchosti a zjavnosti neakceptuje. Ak je príčinou ADHD chaotická konzumácia heterogénnych informácií, úzkosť a rozruch, musíte sa týchto príčin zbaviť skôr, ako začnete hovoriť o niektorých tabletkách! Zbavil som sa poruchy hyperaktivity s deficitom pozornosti pomocou jednoduchej metódy na priame potlačenie príznakov tohto ochorenia. Táto zásada spočíva v tom, že by ste sa mali snažiť robiť opak toho, čo vám ADHD hovorí. A to je všetko! Všetko je veľmi jednoduché. Vysvetlite to podrobnejšie.

  Dávaj pozor na seba

  Musíte si vytvoriť zvyk starať sa o seba. Ako na to? Postupujte podľa odporúčaní, ktoré uvediem nižšie, a budete mať taký zvyk. Je potrebné nielen pracovať s ADHD, ale napríklad aj kontrolovať emócie a sebapoznanie. Túto tému som podrobne opísal vo článkoch všímavosti a v druhom kroku môjho programu rozvoja osobnosti si tieto články môžete prečítať po dokončení tohto postupu.

  Vyhnite sa bezcieľnej aktivite vášho tela

  Sledujte polohu vášho tela a jeho členov. Ak sa chytíte a začnete točiť v kresle alebo ťaháte za niečo do rúk, položte ho, skúste sedieť. Vložte tento princíp do svojho každodenného života. Ak čakáte na jedlo v reštaurácii, ktorá dlho neprináša, posaďte sa vzpriamene, nezaujíma sa, držte ruky pred stolom pred vami, položte ich dlaňami dolu a pokúste sa príliš veľa nepohybovať. Zbavte sa návykov hryzenia pier, trhania nechtov, okusovacích pier - atď. Tieto návyky sú znakmi ADHD a kultiváciou syndrómu ich kultivujete. Sledujte svoju pózu, nech je takmer nehybný, ak okolnosti nevyžadujú pohyb.

  Hovorím hneď, že spočiatku bude ťažké, keď sa budete snažiť riadiť sa týmito odporúčaniami, budete cítiť silu, ktorá vo vás praská, spôsobuje pohyb a škrípanie, toto je „energia“ ADHD. Je to, akoby ste sa pokúšali zablokovať búrlivé prúdenie vody vo svojom tele a ťažko ho brzdíte. Nič, buďte trpezliví, potom to bude ľahšie, tok sa bude postupne, ako budete postupovať podľa odporúčaní, zmeniť na tenký potok a vaše telo, ktoré ho blokuje, sa rozšíri a posilní.

  Pri surfovaní na internete dodržiavajte hygienu informácií

  Jednou z príčin ADHD je neustále chaotické putovanie v informačnom priestore. Takéto putovanie, skákanie z jedného na druhého, zanecháva nášmu mysleniu „vrhnutie“, takže sa už viac nemôžeme sústrediť na niečo iné. Preto sa musíte postupne zbaviť tohto dôvodu. Usporiadajte svoju prácu na internete takým spôsobom, aby sa nepremieňal z karty na kartu. Na tento účel napríklad obmedzte svoj pobyt na sociálnych sieťach, vyhradte na to určitý čas, „do 15:00 sa nedostanem do kontaktu ani na twitter, a o 15.30 ukončím svoju návštevu sociálnych služieb. sietí a opäť tam nechodím až do večera. ““

  Mimochodom, rozšírená aktivita v sociálnej oblasti. Siete sa zdajú byť jednou z príčin ADHD. Keďže sociálne siete svojou štruktúrou organizujú prijímanie informácií takým spôsobom, aby sme ich spotrebovali v malých a heterogénnych častiach rýchlo a intenzívne. Čítali sme správy, šli na stránku priateľa, zároveň spustili zvukovú nahrávku, zverejnili pípanie a to všetko za 5 minút. Je to ako jesť veľa rôznych jedál súčasne: jedli kúsok rýb, okamžite jedli uhorky, siahli po zmrzline, vložili krevety do úst a všetko si umyli dúškom kefíru a kávy. A potom trávenie.

  Mozog je tiež veľmi unavený a opotrebuje sa z intenzívneho prijímania rôznych informácií v krátkom čase, ako aj z žalúdka z asimilácie hromady jedla. Škodlivé sociálne siete. Ak trávite čas na internete, je lepšie nechať informácie, ktoré máte k dispozícii, prichádzať vo veľkých častiach as dlhším časovým intervalom. Prečítajte si veľké články wikipédie alebo kdekoľvek inde, pozrite sa na svoje obrazy v dlhu. Tento proces nie je potrebné prerušovať a horlivo sledovať aktualizáciu vašej osobnej e-mailovej stránky alebo sociálnej siete a stlačte kláves F5.

  V tejto chvíli vypnite ICQ a Skype, aby ste sa nimi nerozptyľovali. Všeobecne platí, že keď používate týchto klientov, skúste tam nenaraziť priateľov zo všetkých možných dôvodov, nezabudnite tiež, že nemusíte tam odpovedať hneď potom, ako vám niekto napísal. Najprv dokončite prácu, ktorú ste začali, a potom napíšte, pokiaľ nie je niečo veľmi naliehavé. Pamätajte, že keď vás niečo odvádza od nejakého procesu, jeho implementácia je oveľa menej efektívna, je to vedecký fakt.

  Zamerajte sa


  Čítajte knihy bez toho, aby vás rozptyľovali cudzie stimuly. Čím je kniha nudnejšia, tým lepšie trénujete svoju schopnosť sústrediť sa. Mnohé nudné knihy sú však veľmi užitočné, takže toto cvičenie vám tiež poslúži ako dobrá príležitosť naučiť sa nové veci a zlepšovať svoje profesionálne a osobné kvality. Dodržiavajte čas, počas ktorého by ste sa nemali rozptyľovať, ale len čítajte, nechajte hodinu alebo dve. Môžete to zmerať podľa počtu prečítaných stránok. A kým tento čas neuplynie - žiadne cudzie veci! To isté platí pre vašu prácu, záležitosti. Urobte to všetko bez toho, aby ste sa rozptyľovali a zaznamenali čas na vykonanie. (Najskôr si prečítajte tento článok až do konca, s krátkymi prestávkami, ak je to potrebné, ale nie rozptyľované externými stimulmi.)

  Sledujte, čo vám ľudia hovoria, naučte sa počúvať svojho partnera. To všetko je na začiatku veľmi komplikované. Pozornosť sa bude neustále vznášať, ale nenechajte sa rozčuľovať ani vás obťažovať, len keď si uvedomíte, že ste rozptýlení, pokojne obráťte svoju pozornosť späť na tému sústredenia. Pomaly, ale určite sa zlepší vaša schopnosť sústrediť sa.

  Rozprávajte sa menej o práci

  V spoločnosti iných ľudí nemusíte hovoriť všetko, čo vám napadne, prerušiť sa a ponáhľať, aby ste prehovorili. Na konci počúvajte pokojne ostatných a skúste hovoriť o podstate a téme. Pred odpoveďou pozastavte, premýšľajte o svojich odpovediach. Nie je potrebné klábosiť, udržiavať rovnomernú a pokojnú intonáciu.

  Vzdajte sa zlých návykov

  Fajčenie je najväčším spojencom ADHD: cigareta vás upúta a ruky a prispieva len k rozvoju syndrómu. Ľudia často začínajú fajčiť kvôli prasknutiu vnútornej úzkosti, neschopnosti sedieť a nič nerobiť. Tak to bolo napríklad so mnou. Nefajčím dlho. O tom, ako prestať fajčiť, si potom môžete prečítať článok na mojej webovej stránke, dal som odkaz vyššie.

  Pite menej alkoholu. Premýšľali ste niekedy nad tým, aký je jav takzvaného alkoholického piva? Nielen v láske penového nápoja ako takého, ale v skutočnosti, že pivo, ako je ľahký alkohol, vám umožňuje často dávať dúšok, v dôsledku toho sú vaše ruky a ústa neustále zaneprázdnené. A ak v prestávkach tiež fajčíte a rozprávate sa medzi obláčikmi, pozerajte sa na obrazovku jedným okom, potom si to vezme všetku pozornosť a prispeje to iba k rozvoju deficitu pozornosti, navyše je to tiež veľmi škodlivé. Snažte sa preto vyhnúť šumovým zhromaždeniam v baroch na pivo a cigarety, je lepšie odpočívať v tichosti a snažiť sa relaxovať.

  Pite menej kávy. Káva ako stimulant môže prispieť k odvádzaniu pozornosti a zvýšeniu aktivity. Preto ho používajte, ale s mierou. Nemusíte ho piť, aby ste sa chvili v končatinách.

  Ak nepoužívate iba legálne drogy: alkohol, tabak a kávu, ale ktorékoľvek zo zakázaných liekov, musíte sa ich tiež zbaviť. Napríklad marihuana má veľmi zlý vplyv na schopnosť dlhodobo upriamiť pozornosť na jednu tému, nehovoriac o niečo „ťažšom“.

  Dajte si pauzu od informácií

  Urobte si prestávky v práci, počas ktorých si len oddýchnete a nič neurobíte. Ukončené podnikanie - odpočinok 10 minút, nemusíte hľadieť na obrazovku monitora a vyliezť na sociálnu sieť. sieť, pozrite sa, čo tam odpovedali. Sadnite si na stoličku a relaxujte. Nemysli na nič. Ak to okolnosti dovolia, zavrite oči. Prestaňte hrať na telefóne hlúpe hry, ktoré boli vynájdené len preto, aby ste prekonali čas. V doprave sa pokúste uvoľniť a nepreplávať tabletom s hrou, premýšľať o niečom, čo sa dnes netýka, oddýchnite si myseľ.

  Počúvajte hudbu, nielen pre pozadie

  Počúvanie hudby v príjemnej atmosfére doma, keď už nie ste zaneprázdnení ničím iným, napríklad len ležíte v slúchadlách na posteli - skvelé a veľmi príjemné cvičenie pre ADHD! Ľudia trpiaci týmto ochorením zvyčajne nemôžu sedieť a relaxovať hodinu pri počúvaní hudby. Keďže vyplňuje iba váš zvukový kanál, nezaberá iné úrovne senzorických informácií. A to je príliš málo na to, aby človek trpiaci zmyslovým hladom v dôsledku ADHD musel mať vyplnené čo najviac kanálov prichádzajúcich informácií: zvuk, video, dotyk atď.

  Vykonajte preto toto cvičenie. Zapnite pokojnú a uvoľňujúcu hudbu. Takáto hudba je zvyčajne nudná, čím lepšie je prevencia ADHD! Váš cieľ, počúvajte hodinu! Môžete si vziať album a nevstať z postele, kým ho nebudete počúvať! Ak je to veľmi ťažké, vydržte aspoň pol hodiny. Je vhodné, aby ste tento album predtým nepočúvali, pretože neznáma hudba je nudnejšia na počúvanie ako vaše obľúbené skladby.

  Je to skvelá príležitosť objaviť nové hudobné trendy, o ktorých ste predtým nevedeli. Môžete počúvať ambient (napríklad album Steve Roacha - Structures from Silence alebo Dreamtime Return - skvelé veci!) Alebo pokojný jazz (Miles Davis - In Silent Way), etnická hudba a čokoľvek iné, len aby to bolo upokojujúce a plynulé. Môžete počúvať zvukové nahrávky na stene mojej skupiny v kontakte, sú len také veci zhromaždené.

  Choďte na šport

  Fyzická aktivita vám pomôže nasmerovať nadbytočnú energiu na liečenie tela a rozvoj vašich fyzických vlastností, namiesto toho, aby ste ho zbytočne míňali na nepokojnú činnosť. Športové cvičenia vás často obracajú na nameraný a monotónny rytmus, na rozdiel od zbesilého a chaotického rytmu, do ktorého vás vrazí porucha pozornosti. Počas tréningu sa snažte uvoľniť z informácií a plne sa sústrediť na prácu vášho tela. Preto nemusíte prehrávať prehrávač ani sa pozerať na obrazovku, oddýchnuť si mozog.

  Šport posilňuje všeobecný tonus a normalizuje fungovanie nervového systému, ktorého porucha môže byť spojená s ADHD. (Pozri článok Ako sa zapojiť do športu)

  Venujte sa dlhým a relaxačným prechádzkam

  Odmeraná prechádzka na čerstvom vzduchu je dobrá na relaxáciu a vymanenie sa z rytmu ADHD. Takže po práci, namiesto toho, aby ste pokračovali v bombardovaní mozgu novými kúskami informácií (internet, televízia, konverzácia), choďte na prechádzku po ulici, dokonca môžete byť sami. Pokúste sa nemyslieť na problémy dneška, všeobecne myslieť menej a rozhliadnuť sa okolo seba, všimnúť si prostredie. Myšlienky prúdia pokojne a merateľne, snažte sa čo najviac uvoľniť.

  premýšľať

  Toto je možno najúčinnejšia a najspoľahlivejšia metóda na prevenciu ADHD a mnohých ďalších nepríjemných ochorení! Ako funguje meditácia, poviem vám to teraz. Všimli ste si, že kombinuje všetky vyššie uvedené metódy? Toto je zásada boja proti symptómom ADHD, ktoré som spomenul vyššie. Robíte opak toho, čo spôsobuje poruchu pozornosti, a tak sa toho zbavte: ak sa chcete škubnúť - necháte sa sedieť potichu, chcete prejsť z karty na kartu - ovládate seba a nedovolíte, je ťažké počúvať hudobné album až do konca, cítite sa silne poryvy vstať - nerobte to, to je všetko.

  Meditácia je relácia relaxácie a sústredenia, ktorá má mimoriadne pozitívny vplyv na psychiku a plne implementuje zásadu pôsobenia proti ADHD! Keď meditujete, najprv sa pokúsite nasmerovať pozornosť na nejaký objekt (obraz, fyziologický proces vo vašom tele, frázu v hlave), a tým rozvíjať schopnosti sústredenia, po druhé, upokojiť sa, sedieť asi 20 minút v nehybnej a uvoľnenej polohe. Naozaj budete chcieť vstať a prerušiť tento proces, vaše telo bude chcieť aktivitu, ale budete bojovať proti tejto túžbe, upokojiť ju a presmerovať svoju pozornosť na jej tému!

  Je možné prísť s najlepším cvičením s cieľom naučiť sa, ako sa uvoľniť a vyrovnať sa s vnútornou úzkosťou?! Meditácia mi veľmi pomohla, a to nielen pri eliminácii ADHD, vďaka nej sa vykonala všetka práca na mne, počas ktorej sa vo mne vyskytli všetky pozitívne metamorfózy a ja som bol schopný formulovať závery, ktoré vyplnili môj web, a najmä tento článok.

  Meditácia nie je mágia, je to jednoduché cvičenie, ktoré môže urobiť každý. Ak sa chcete naučiť meditovať, prečítajte si článok tu.

  Ak má vaše dieťa ADHD

  Porucha hyperaktivity s deficitom pozornosti sa často začína prejavovať v detstve. Nezabudnite však, že keď sa snažíte určiť klinický obraz dieťaťa, zohľadnite skutočnosť, že deti sú vždy aktívnejšie ako dospelí a je pre nich ťažšie sedieť ticho a držať pozornosť ako my. To, čo je pre nás neobvyklé, môže byť pre dieťa normálne. Ak teda zistíte príznaky ADHD u dieťaťa, nezvonte. Je to v poriadku, pokojne s ním pracujte, aplikujte kompetentné a jemné vzdelávacie opatrenia.

  Ak je vaše dieťa príliš aktívne a chýba mu zmysel, pomôžu mu všetky tipy, ktoré sú vhodné pre dospelého. Urobte si dlhé prechádzky, naučte ho robiť cvičenia, ktoré vyžadujú sústredenie (šachy, čítanie, modelovanie lietadiel, atď.), Ovládajte jeho voľný čas strávený na internete, rozvíjajte jeho pamäť a sústredenie, naučte ho sledovať jeho pohyby a pokojne mu vysvetľujte jednoduché slová o všetkých zlých veciach, ktoré sa mu stanú, ak sa jeho úzkosť a rozptýlenie prenesú do dospelosti. Hlavnou vecou nie je tlačiť a nenútiť, nájsť líniu, ktorá oddeľuje múdre vzdelanie od agresívnej diktatúry a nejde ďalej.

  A ak učíte dieťa meditovať od detstva, bude to skvelé! Už po dosiahnutí zrelosti nebude mať všetky problémy, ktoré sme mohli mať: problémy s nervovým systémom, úzkosť, impulzívnosť, úzkosť, podráždenosť, zlé návyky atď. Iba ak dospelý potrebuje meditovať 15 - 20 minút na sedenie, potom bude mať dieťa dostatok 5 - 10 minút.

  Nerobte si starosti, ak práca s dieťaťom nevedie okamžite k požadovanému výsledku. Nestrácajte trpezlivosť. Väčšina problémov detí a dospelých sa dá vyriešiť, ale iba ak sa od nich neodvrátite, ignorujete ich príčiny, nenechajte ich na svojvoľnosti bezstarostných lekárov a pracujte s nimi vedome, metodicky a nezávisle.

  280 komentárov

  Súdiac podľa vyššie uvedených príznakov, zbaviť sa ADD sa dá ľahko urobiť tvrdou fyzickou prácou. Po vykopaní niekoľkých lôžok alebo vyložení kontajnera bude mladé telo len ťažko chcieť prejsť z pošty na ICQ a odtiaľ do prehliadača. Povie to tak, že telo sa len ťažko plazí k počítaču.

  Kapitán, jeho matka, dôkazy .... Keby bolo všetko také jednoduché, nehľadal by som hľadanie liekov, ktoré by mi aspoň nejako pomohli sústrediť sa, nemám fyzickú bolesť z toho, že musím prejsť na ďalšiu kartu. Čítajte niečo ďalšie v čase, keď ja, jeho matka, musím do programu pridať dôležitý kód!

  Nádherný článok. Узнала много интересного и самое главное полезного.

  Удивлён количеству отрицательных комментариев.
  Вполне возможно, что люди искали информацию именно по СДВГ, а нашли эту статью. Но даже и в таком случае, ошибка Николая только в применении термина. Ребята, пожалейте свои пердаки. Сайт о работе над собой и своим сознанием в первую очередь. Об этом прямо таки кричит сквозная шапка сайта.
  Лично я нашёл себя в этой статье. И мои заключения о своём состоянии до безумия схожи. Teraz vidím, že nie som jediný, že problém je široký a sú ľudia, ktorí mi rozumejú. Pretože do dnešného dňa také dôležité porozumenie neexistovalo mnoho rokov. Áno, nikto ma diagnostikoval s ADHD, ale to neznamená, že neexistuje žiadny problém, aj keď sa to nazýva inak. Je pravda, že za všetky tie roky mi nikto nikdy nepovedal, čo sa volá.
  Stále si musím overiť, aké efektívne sú rady v článku, ale moje závery boli úplne totožné, Nikolai ich doplnil a štruktúroval, za čo mal veľký rešpekt.
  A ak nenájdete nič užitočné v tomto článku, neplýtvajte nervami, choďte svojím vlastným podnikaním, potom to nie je pre vás. Možno je to pre vás dokonca dobré.

  Väčšina odporúčaní je úplný nezmysel. Píšte sami, musíte bojovať proti príčinám a odporučiť vám pracovať s príznakmi

  Autor trpí grafomániou. Je to škoda času stráveného zbytočným čítaním. Viete, ako písať veľa slov plynulo, ale očividne nemáte tušenie, čo je ADHD. Študent baltskej školy, už nie.

  Čím viac pacientov trpiacich na ADHD sa snaží, tým horšie je to. Tomografické vyšetrenia mozgu ukazujú, že u väčšiny pacientov s ADHD je čelná kôra vypnutá počas koncentračných úloh. Inými slovami, keď sa snažia sústrediť, časť mozgu spojená so zameraním a ukončením vecí je skutočne potlačená.

  „V tomto článku nebudem vyvrátiť názor odporcov na diagnostiku deficitu pozornosti a nepreukážem koncepcie jeho prívržencov, pretože nemám kompetencie zúčastňovať sa akademických sporov. „- napísal si. Nezohľadnili však, že ak chcete napísať článok a uverejniť ho na verejné prezeranie, musí existovať aj kompetencia v otázke, ktorú analyzujete. Nemôžete vydať za pravdu to, čo sa vám zdá „pravdivé“.

  Nikolay sa nenechajú oklamať trollmi

  Nikolai neustále číta a prečíta všetky vaše články. Napísané veľmi ľahko, nič viac a veľa informácií. Začala meditovať, prestať piť a fajčiť. V tomto článku som sa poznal, vďaka za skvelé tipy. Šťastie a prosperita!

  Brad! Najmä tipy pre deti. Ak je dieťaťu 3 roky, ako ho nútiť, aby sa nebral, sedel ticho atď.?

  Nemôžem s autorom súhlasiť. Všetko je to hlúpe podnikanie. Pozornosť a vytrvalosť problému od detstva ... Pamätám si školu ako peklo, pretože v mojej hlave sa prakticky nič neodložilo .. Alebo vyletel nasledujúci deň. Z rozhovoru chcel učiteľ spať a dokonca sledovať text pre tých, ktorí čítajú literatúru, som bol zastavený, keď ma požiadali, aby som pokračoval. Naučiť sa verš je smútok na polovici stránky, ak je všetko viac .. zrúti sa a hovorím próza. neskúšam msya d..I a tak to nie je o tom, čo musíme tlačiť sa, že je to hlúposť a AP je odpad. Teraz mám veľmi pokojný životný štýl s minimom informácií a stále lietam v oblakoch. Čítam .. cítim sa, akoby na mňa viselo niečo ťažké, alebo čítam knihu, zatiaľ čo v druhej ruke nosím tašku s kameňmi do kopca.

  Pin
  Send
  Share
  Send
  Send