Užitočné tipy

Ako slúžiť šampanskému - tajomstvo úspechu

Pin
Send
Share
Send
Send


Nie je žiadnym tajomstvom, že šampanské je nápoj, ktorý vytvára atmosféru slávenia, radosti a zábavy. Avšak so všetkou láskou k šampanskému by sme nemali zabúdať, že by sme ho mali piť. podľa pravidiel. Šumivé vína, ktoré zahŕňajú klasické šampanské, sa podávajú pred jedlom, a to ako aperitív, ako aj počas jedla.

Teplota.

Pred pitím šampanského by sa malo ochladiť na teplotu 7-9 stupňov. Na tento účel sa na stole v vedre s vodou a rozdrveným ľadom podáva fľaša šampanského. Vedro je navyše umiestnené vedľa stola na špeciálnom stojane. Fľaša šampanského by mala ochladiť na 7-9 za pár minút pri skladovacej teplote 10-15 stupňov.

Ako otvoriť fľašu.

Opatrne, bez trasenia, držte fľašu šampanského pod uhlom 45 stupňov a pevne držte korok a fľašu otočte. Existuje ďalší bezproblémový spôsob: držte korok dvierkami a otáčaním fľaše otvorte. Mimochodom, šampanské sa musia otvárať ticho, pretože ostrý záber prispieva k rýchlemu odparovaniu oxidu uhličitého zo šampanského. Dekompresia s rýchlym vzostupom z hĺbky nepriaznivo ovplyvňuje kvalitu vína. Rýchly rozpad vína na pohári naznačuje jeho zlú kvalitu, pretože hra dobrého šampanského v pohári trvá niekoľko hodín a najlepšie šampanské vína až desať hodín.

Ako naliať šampanské do pohárov

Pomaly nalejte šampanské do pohára a nasmerujte prikvapkanie vína na naklonenú stenu pohára. Víno sa nalieva v dvoch dávkach, aby sa umožnilo usadenie peny. Sklo sa naplní tromi štvrtinami. Keď sa do pohára naleje šampanské, začne sa „hrať“ - z neho vyniknú bubliny. Bubliny by mali byť malé a perzistentné a mali by sa vyvíjať ako fontány od stredu spodnej časti pohára, pričom na stenách pohára vytvorili bublinový pás, ktorý zostane v pohári niekoľko hodín. Veľké bubliny zvyčajne naznačujú nízku kvalitu vína.

Sklo by sa malo držať za spodok jeho nôh alebo za stojan skla, ale len nezakrývajte ruku okolo jej hornej časti, pretože šampanské sa zahrievajú rýchlejšie, stratia chuť a prestanú hrať. Poháre na šampanské by mali mať tvar kužeľa, ktorý by sa mal postupne rozširovať smerom nahor a potom by sa mal mierne zužovať (tvar „flauta“).

Ako správne servírovať šampanské

Rovnako ako každé ušľachtilé víno, šampanské by sa mali pred otvorením drahej fľaše riadne uskladniť.

Pri akej teplote by sa malo šampanské skladovať.

Šampanské by sa mali skladovať pri teplote 12 - 14 stupňov Celzia a lepšie v miestnosti s vysokou vlhkosťou. Fľaša by sa mala umiestniť na bok. To zabráni vyschnutiu korku a lepšie uchová nápoj.

Pri akej teplote by sa malo šampanské podávať

Teraz je čas otvoriť fľašu. Je potrebné dodržiavať niektoré jemnosti. Šampanské nemožno podávať príliš chladno. Chlad zničí bubliny a zanechá menej chuti. Správna teplota šampanského je 9-11 stupňov Celzia. Pri tejto teplote je úplne odhalená aróma šampanského a vytvárajú sa ideálne bubliny. S jednou vetou možno tajomstvo podania šampanského vyjadriť takto:

Uložte ho na chladnom mieste a podávajte ho vychladené.

Je čas otvoriť fľašu šampanského

Otvorenie fľaše šampanského môže byť veľmi dramatický a stresujúci moment. Je lepšie urobiť to správne a nezostať pri poloprázdnej fľaši, v špinavom obleku a v lepkavej kaluži. Po prvé, nikdy nemierte hrdlom fľaše na niekoho, kto sa otvára. Najlepší spôsob, ako otvoriť fľašu, je nasledujúci:

 1. Fľašu položte na rovný povrch alebo ju pritlačte k telu v uhle 45 *.
 2. Odstráňte fóliovú vrstvu
 3. Odskrutkujte a odstráňte kovové pletivo, pričom držte korok rukou, aby nenarazil v predstihu.
 4. Fľašu otočte pod korok a počkajte, kým nebudete počuť charakteristický „povzdych“ korku, potom pokojne otvorte korok.
 5. Nalejte do pohárov nemal by byť centrovaný, ale pozdĺž okraja pohára, buďte opatrní.

Pozrite sa na video šéfkuchára, ako dokonale otvoriť šampanské a naliať ho do pohára.

Pri použití tejto techniky nikoho nezraníte, vyhnete sa strate šampanského a získate perfektnú penu a bubliny. Po otvorení je lepšie uchovávať šampanské v kovovom vedre s ľadom a vodou. To umožní zachovať jeho vynikajúce vlastnosti dlhšie.

Podávajte správne okuliare

Fľaša šampanského je otvorená a čaká na svoju najlepšiu hodinu. Je čas naliať šampanské pri pohári! Je tu jemnosť! Šampanské sa často nalievajú do bežných pohárov na víno. Toto je klasická chyba. Šampanské, naliate do bežných pohárov, vyzerajú dobre, ale rýchlo strácajú všetky svoje vlastnosti. Poháre na bežné víno sú príliš široké na šampanské, arómy a bubliny sa okamžite odparia. Šampanské by sa mali naliať do presne pohárov šampanského!

Lepšie je získať lacnú sadu pohárov na šampanské ako naliať nápoj do drahých pohárov určených pre červené víno. Perfektné šampanské majú tvar tulipánu. Sklo je podlhovasté, má predĺženie v strede a zužuje sa hore. Táto forma si zachováva čerstvosť, arómu nápoja dlhšie a podporuje tvorbu bublín.

Najlepšie šampanské občerstvenie

Premýšľali ste niekedy, kedy je lepšie podávať šampanské? Pred obedom alebo po obede? Môžeme však predpokladať, že to závisí od osobných preferencií. Predpokladá sa, že šampanské sa najlepšie podáva pred obedom alebo počas obeda. Nedoporučuje sa podávať šampanské ako dezert.

Sladký dezert so šampanským nejde dobre a môže zničiť celú chuť šumivého vína. Okrem toho môžu nastať problémy so žalúdkom. Ak sa šampanské podáva pred večerou, potom sa oplatí podávať syr ako predjedlo. Rôzne druhy syrov a iné slané občerstvenie sú ideálne pre šumivé šampanské.

Ak sa počas obeda podáva šampanské, ideálnym predjedlom sú morské plody, rôzne druhy mäsa alebo krémové talianske cestoviny s nesladenou zeleninou a bylinkami. Sviatok je u konca, ale stále existuje pol fľaše. Ako ušetriť zvyšok dovolenky?

Šampanské si zachová svoje vlastnosti niekoľko dní za predpokladu, že si vyberiete vhodný korok a fľašu ponecháte v chladničke. Čím viac je fľaša naplnená, tým dlhšie šampanské si zachová svoje vlastnosti. Ako servírovať šampanské už nie je veľkým tajomstvom, zostáva čakať na sviatky a oživiť všetky tipy.

Navrhujem sledovať veľmi vtipné video Ako otvoriť šampanské!

Ak sa vám článok páčil, páči sa mu to. Stačí ich zdieľať so svojimi priateľmi na sociálnych sieťach. Pomôže nám to vylepšiť web. Ďakujem!

Ako si vybrať šampanské

Ak chcete stretnúť hostí so skutočným šampanským, mali by ste venovať pozornosť iba nápojom vyrobeným vo francúzskej provincii Champagne. Podľa medzinárodnej klasifikácie alkoholu sa za šampanské môžu považovať iba vína vyrobené z tohto hrozna z tohto hrozna. Všetko ostatné sú len šumivé vína. Ale keďže naši krajania sú zvyknutí volať šampanské všetko, čo pení, budeme v ňom myslieť aj všetky druhy šumivého vína, bez ohľadu na to, kde boli vyrobené.

Pri výbere šumivého vína sa venuje pozornosť nielen tomu, kde a z ktorej odrody hrozna sa vyrába, ale aj tomu, koľko cukru obsahuje. Vína s nízkym obsahom tohto sladkého výrobku sa považujú za ušľachtilejšie, ale stále sú populárnejšie vzorky sladkého šampanského.

Podľa obsahu cukru sa šampanské vína delia do týchto kategórií:

 • sladké vína s obsahom cukru 50 g / l alebo viac (Doux),
 • o niečo menej sladkých vín s obsahom cukru 33 - 50 g / l (Demi-sec alebo Rich),
 • polosladké a čiastočne polosuché vína (Sec alebo Dry) s obsahom cukru 17-35 g / l,
 • suché a polosuché vína (Extra sec alebo Extra dry) s obsahom sladkého výrobku 12-20 g / l,
 • Brut (Brut) - špeciálny druh šumivého vína, ktorého obsah cukru je presne 15 g / l, nič viac a menej,
 • suché vína s obsahom nie viac ako 6 g cukru na 1 liter (nedávková alebo brutálna povaha).

V našej krajine najobľúbenejšie sú polosuché a polosladké šampanské. Ich výberom máte šancu potešiť väčšinu hostí. Ak sa však medzi nimi budú očakávať špeciálni znalci šampanského, neublíži si kúpiť fľašu brutus.

Šumivé vína (ako bežné hroznové vína) sa tiež líšia farbou. Závisí to od odrody hrozna, z ktorej sa nápoj vyrába.

Zaujímavý fakt: najdrahšie šampanské stálo 270 000 dolárov, predalo sa v aukcii.

Ako slúžiť šampanské

Najbežnejšie chybysúvisiace s podávaním šampanského sú:

 • podávanie vína v vedre na ľad,
 • otvorenie fľaše z bavlny,
 • nalievanie nápoja do pohárov, aby čo najviac penilo,
 • servírovanie šampanského s krištáľovými pohármi,
 • ponúkajú ako desiatu šampanské solené lososy alebo iné ryby.

Ale čo naozaj správne?

 1. Šampanské sa podáva chladené na 7-9 stupňov, ale nie mrazené.
 2. Vedro nie je naplnené ľadom, ale vodou, do ktorej sa pridávajú kúsky ľadu tak, aby zostalo chladné tak dlho, ako je to možné, a potom sa do neho ponorí fľaša vína. Vedro ako také je umiestnené na samostatnom stole a nie na jedálenskom stole. V blízkosti sa často nachádza váza s kvetmi, ktoré by tiež nemali byť v strede jedálenského stola.
 3. Fľaša by sa mala otvárať bez bavlny. Najskôr sa z nej odstráni ochranná sieť a fólia, potom sa už odstráni korok. Za týmto účelom sa fľaša nakláňa pod uhlom 45 stupňov a otáča sa, pričom druhou rukou drží korok tak, aby sa „nestrelil“. Ak sa obávate, že fľaša vytĺka z vašich rúk, môžete si vyzdvihnúť servítku, nebude to porušenie etikety. Korok by mal vyjsť ticho. Takýto objav šampanského je skutočne šik. Áno, a nesnažte sa fľašu pretrepať - z toho nebude nič dobré.
 4. Ak čašník slúži stolu, nevyťahujte fľašu z rúk, aby ste všetkým demonštrovali, ako šikovne môžete otvoriť šampanské. Podľa etikety, na recepcii alebo vo verejnej inštitúcii je otvorenie šampanského výhradným právom čašníka, neobťažujte ho.
 5. Ak sa pri stole zhromaždila skupina priateľov, tj v blízkosti nie je čašník, právo na otvorenie šampanského prechádza na ktoréhokoľvek z mužov pri stole. Je logické, ak si majiteľ domu (hlava rodiny) vezme túto čestnú povinnosť. Je možné, že niektorí účastníci oslavy (napríklad hosteska) budú mať predpoklad (aj keď oprávnený), že by úlohu vykonala lepšie ako gentleman. Bohužiaľ, je neprípustné s ním namietať toto právo. Budete musieť zabudnúť na svoje zručnosti a relaxovať, aspoň sa dočasne cítiť ako pravá dáma.
 6. Nalejte šampanské pozdĺž okraja pohára a mierne ho nakloňte. Je obvyklé to urobiť v dvoch krokoch: najskôr trochu nalejú, potom počkajú, kým sa nevypustí pena a nakoniec sa pridá víno. Samozrejme nie až po okraj - poháre vyplňte tri štvrtiny.
 7. Ak máte v príborníku uložené drahé krištáľové poháre, ktoré kúpila stará mama len z tohto dôvodu, zabudnite na ne. Krištáľovo ani bohato zdobené poháre nechodia so šampanským. Potrebujete nádoby z tenkého priehľadného skla. Z dekoru je prijateľný iba tenký zlatý okraj, ale aj bez neho je dobrý. Tvar okuliarov je dôležitý: mali by byť tenké, vysoké, na vysokej nohe. Môžu byť nahradené obyčajnými poháremi na víno, ktoré vyzerajú takmer rovnako, ale samotné sú o niečo širšie. Hlavná vec je, že noha: tenká, dlhá - v žiadnom prípade bez nej.

Na recepciách sa šampanské podáva už vyliaty. Ak k vám čašník prišiel so zásobníkom, dáma by mala odobrať prvú pohárik, až potom (alebo potom, čo dáma odmietne víno), môže jej kaviár natiahnuť ruku za pohár. Mimochodom, bude slúžiť dáme pohár šampanského na strane muža zlý muž, takže sa nemusíte ponáhľať, aby ste slúžili svojmu spoločníkovi s takým zdanlivo zdvorilým konaním.

Šampanské sa môže podávať ako aperitív, digestív alebo doprovodný nápoj (to znamená k stolu). V tomto ohľade je šumivé víno univerzálne. Človek musí iba pochopiť, že suché alebo polosuché šumivé víno je vhodnejšie ako sprievodný nápoj a po obede je dobré podávať sladké alebo polosladké zákusky.

Zaujímavý fakt: rekordná vzdialenosť, ktorú korok odletel pri otváraní fľaše šampanského, je 54 metrov. Z hľadiska etikety ide o anti-záznam, preto ho neopakujte.

Ako piť šampanské

Pravidlá pre pitie šampanského sú o niečo jednoduchšie ako pravidlá pre jeho podávanie.

 1. Pohár držte za nohu, aby nedošlo k zahriatiu vína.
 2. Ak chcete pokračovať v ochutnávaní, nedávajte pohár. Toto je znamenie, že nápoj sa dá odstrániť. Ak si dáte pohár neúmyselne, zatiaľ čo nápoj bol podľa vášho vkusu a chceli by ste ho dokončiť, zoberte nové poháre, ale zabudnite na súpravu na stole.
 3. Pohár šampanského sa zvyčajne drží v ľavej ruke.
 4. Ak sa šampanské podávalo ako aperitív, pri pozývaní hostí na stôl by sa všetky poháre so šampanským mali okamžite hodiť na stôl formou bufetu bez ohľadu na to, koľko nápoja v nich zostalo.

Zrieďte šampanské, pite, miešajte s inými nápojmi, nestojí to za to - odborníci na etiketu a milovníci ušľachtilých vín vám nebudú rozumieť.

Teraz viete všetky pravidlá týkajúce sa toho, ako podávať a piť šampanské, zostáva predurčiť na to predjedlá.

Zaujímavý fakt: narodeniny šampanského sa považujú za 4. augusta a tento sviatok sa oplatí oslavovať! Pozývame vás tiež na stretnutie s novými pravidlami etikety, ktoré sa týkajú prijímania hostí.

Čo mať šampanské

Najskôr by som chcel povedať, ktoré šampanské občerstvenie je kategoricky nevhodné:

 • akékoľvek nakladané uhorky vrátane nakladaných húb, nakladaných uhoriek a ľahkého jedla z nich (azu, vinaigrette, Olivierov šalát v modernej interpretácii),
 • prvé kurzy
 • solená ryba (nielen sleď, ale aj losos, ako aj notoricky známy šalát „sleď pod kožuchom“),
 • mastné mäso (napríklad francúzske bravčové mäso, sadlo, slanina),
 • párky a údené mäso (ryby aj mäso),
 • jedlá ochutené horúcou omáčkou vrátane majonézy,
 • jedlá s horúcou zeleninou a korením (horká paprika, cibuľa, cesnak),
 • Východné sladkosti
 • horká čokoláda.

Pravdepodobne ste si všimli, že takmer všetky jedlá, ktoré sme pripravovali na silvestrovský stôl, boli na zozname nevhodných jedál pre šampanské. Čo teda zostáva ponúknuť hosťom šumivé víno? V skutočnosti je výber stále pomerne široký.

Ak používate šampanské ako sprievodný nápoj, je vhodné zvoliť preň občerstvenie s ohľadom na jeho rozmanitosť.

Sušiť šumivé víno a brutus fit:

 • morské plody (varené akýmkoľvek spôsobom, najmä so smotanou, syrom),
 • kaviár (s ním si môžete pripraviť sendviče),
 • ostatné sendviče s ananásom, syrom, morskými plodmi, ktoré majú jednoduché zloženie,

pre polosuché Šampanské môžu byť ponúkané:

 • hydinové jedlá,
 • pokrmy z morských plodov,
 • rezanie syrom
 • orechy.

Nedávno mu bola často ponúknutá japonská kuchyňa (sushi, pečivo) a dokonca aj pizza. Ako sa ukázalo, nekazia chuť vína.

Ak máte na stole ružové šumivé víno, ponúknite mu vtáka alebo teľacieho mäsa. Toto je jediný druh šampanského, ktorý sa bude páčiť.

polosladké víno sa často podáva ako digestív alebo aperitív. Ak sa hosťom ponúka pred obedom alebo pri obede, je dobré predložiť:

 • pečeňová pasta (lepšia z kačacej pečene),
 • syr
 • ovocný a bobuľový koláč
 • ovocie.

Ak ste svojim hosťom ponúkli sladké alebo polosladké šampanské po obede alebo večeri, dajte mu dezert:

 • koláč alebo koláč naplnený bobuľami,
 • ovocný šalát alebo len jahody so smotanou,
 • zmrzlina
 • kandizované ovocie
 • mliečna čokoláda (môžete bielu).

V každom prípade budú vhodné iba plátky ovocia a syra.

Ak uvažujete o tom, aké jedlá sa pripraviť na šampanské na Nový rok alebo dokonca na sviatočný stôl, odporúčame vám bližšie sa pozrieť na šaláty bez majonézy, ako aj slávny Caesar šalát, tradičný Vianočné jedlá od pečeného vtáka. Ak si neviete predstaviť dovolenku bez Olivierový šalát, odporúčame pripraviť ho z kurčaťa a čerstvej uhorky, ochutiť omáčkou na báze kyslej smotany alebo gréckeho jogurtu.

Šampanské je jedným z najobľúbenejších vín, obyčajne to nie je lacné. Bolo by smutné pokaziť jeho chuť slabo vybranými predjedlami. Pri príležitosti osláv to nebude bolieť naučiť sa základné pravidlá pitia šampanského v ušľachtilej spoločnosti, aby ste neboli považovaní za ignoranta. Všetko, čo je dôležité vedieť o šampanskom, sme sa snažili zhromaždiť do jedného materiálu. Dúfame, že tieto informácie boli zvedavé a užitočné. Prajem peknú dovolenku!

Pin
Send
Share
Send
Send