Užitočné tipy

Ako zabiť jedovatý brečtan

Pin
Send
Share
Send
Send


Ivy (Hedera) sa odvoláva na popínavé ihličie rodiny Aralievovcov. Vďaka svojim húževnatým a veľmi silným koreňom sacích rastlín je rastlina schopná vyliezť na stromy, ploty, rúrky a stĺpy. Čím dlhšie je, tým je jeho kmeň hrubší.

Na miestach, kde nie je podpora, napríklad v lese na mýtine, vytvára rastlina druh zeleného koberca na zemi. Zarastená burina buriny narúša normálny vývoj plodín v záhrade a kvetín v prednej záhrade. V niektorých prípadoch je však veľmi ťažké sa ho zbaviť.

Opis zariadenia

V prírode existuje viac ako 15 druhov brečtanu a asi 1000 dekoratívnych odrôd, ktoré sa líšia farbou a tvarom listov. Povrch listov brečtanu je v zásade hladký a hustý. Listy môžu mať iný tvar: môžu byť celé, trojprsté alebo päťprsté. Lístie je vo väčšine prípadov jasne zelenej farby, aj keď niektoré dekoratívne druhy majú lístie s rôznorodým sfarbením alebo strapcami, žlté, červené alebo oranžové škvrny a pruhy.

Hlavnou charakteristickou črtou tejto rastliny je jej schopnosť neustále rásť. S pomocou stoniek a vzdušných koreňov môže brečtan rýchlo opletať akýkoľvek povrch, ktorý sa tiahne viac ako 35 metrov.

Ivy má pomerne nenápadné kvetenstvo. Má tvar dáždnika a jeho farba je žlto-zelená. Kvetenstvo tejto rastliny je dobrá medová rastlina, ktorá priťahuje pozornosť mnohých druhov hmyzu.

Dajte mu príťažlivosť a bobule ovocia modro-čiernej farby, ktoré sa objavujú na konci kvitnutia. Pre ľudské telo sú bobule jedovaté, ale pre vtáky nie sú nebezpečné, a preto ovocie tohto vždyzeleného jedla s radosťou.

Propagačné funkcie

Bežný záhradný brečtan sa môže množiť výhonkami, odrezkami alebo vrstvením. V prvom prípade je potrebné odfotiť 8-10 listov a opatrne zatlačiť do vnútra nádoby na piesok. Na povrchu by mali zostať iba listy.

Po 10-14 dňoch sa na stonke objavia korene s púčikmi z leteckých korienkov. Potom by sa mal výhonok odstrániť z piesku a odrezať tak, aby na každom odrezku bol list. Potom môžu byť vysadené na určených miestach. Čoskoro zakorenia v zemi a začnú dorásť do výšky.

Rozmnožovanie sa môže vykonávať aj odrezkami. Na výsadbu sa berie materiál s dĺžkou 10 - 15 cm, ktorý sa kosí na jar alebo v lete. Vetvičky len prilepia na vlhkú pôdu. Korenené odrezky sa vyskytujú rýchlo. V tomto prípade je možné vynechať ďalšie zalievanie a hnojenie.

Ak sa brečtan rozmnožuje vrstvením, bude potrebné dlhé výhonky brečtanu. Na spodku každého z nich by sa mal urobiť rez a až potom ich pripnúť pomocou špeciálnych konzol k zemi. Po zakorenení rastlín sú starostlivo oddelené a presadené na plánovaných miestach.

Ako sa zbaviť brečtanu na záhrade?

Ak brečtan obsadil územie pôdy, na ktorej sa plánuje pestovanie akejkoľvek plodiny, mala by sa zlikvidovať. Práca sa vykonáva v etapách:

 1. Najprv sa musíte pripraviť na postup. Je dôležité pochopiť, že ak brečtan vyrastie na veľkom pozemku, bude ťažké ho odstrániť sami - budete potrebovať pomoc niekoľkých ľudí, z ktorých každý musí na rezanie koreňov a vetiev použiť pílu alebo prerezávač.
 2. Potom musíte určiť extrémne výhonky buriny. Prerastanie brečtanu sa vyskytuje rýchlo a súčasne pokrýva veľké pozemky. Keďže miluje rast v tienistých oblastiach, extrémne výhonky môžu byť pod húštinami iných rastlín.
 3. Potom je potrebné odrezať korene a najhrubšie vetvy rastliny pomocou záhradných nožníc. Pri silnom raste brečtanu sa obrábaná plocha lepšie rozdelí na niekoľko menších.
 4. Valivý brečtan sa musí vykonávať súčasne so všetkými asistentmi, ktorí stoja spolu s nimi v jednom rade. Ak je stránka príliš veľká, pravdepodobne budete musieť prevrátiť niekoľko „kobercov“, ktoré vytvorila rastlina.
 5. Po dokončení práce je potrebné „rožky“ brečtanu odnášať zo záhrady, pretože aj pri porezaní dokáže uvoľniť korene.

Ako oslobodiť strom z brečtanu?

Otázka, ako odstrániť brečtan zo záhrady, je dôležitá, ak sa rastlina začala krútiť stromom. Najprv by ste mali určiť, koľko rastlina rastie. Koniec koncov, ak strom silno „prehltne“, potom v dôsledku zablokovaného prístupu užitočných látok ku koreňom existuje riziko jeho úmrtia. V niektorých prípadoch sa strom po vážnom poškodení odstráni spolu s brečtanom.

Celá burina zo stromu nemusí byť odstránená. Pretože koreň brečtanu je v pôde, je dôležité odrezať iba jeho hlavnú časť, ktorá sa nachádza pod ňou, a horná časť rastliny čoskoro zomrie.

Ak je strom takmer úplne zarastený burinou, musí byť odstránený 1-1,5 m vysoký a asi 1 m okolo kmeňa. Potom pomocou záhradných nožníc alebo píl na rezanie treba urobiť veľmi namáhavú prácu - oslobodiť spodok stromu od brečtanu.

Po dokončení práce je potrebné strom dôkladne preskúmať a odstrániť všetky, aj tie najmenšie kúsky koreňov a výhonkov. Pomôže to zabrániť opätovnému rastu buriny. Rezané konáre a korene by sa mali vyberať zo záhrady a nechať zaschnúť.

Liečivé vlastnosti brečtanu

Ivy sa používa v tradičnej medicíne aj v tradičnej medicíne. Jeho stonky obsahujú gumu a listy tejto rastliny sú bohaté na:

 • glukóza,
 • fruktóza,
 • rafinóza
 • stachyosa,
 • galaktóza,
 • triterpenoidy,
 • éterický olej
 • kumarín skopolín,
 • jód,
 • hederinu,
 • karotén,
 • kyselina mravčia
 • kyselina jablčná
 • saponíny,
 • flavonoidy.

Záhradný brečtan sa používa na liečenie rán a zápalových procesov, pretože má hojenie rán a protizápalové účinky. Zvyšuje tiež sekréciu priedušiek a v malých dávkach podporuje rozširovanie krvných ciev. Prípravky vyrobené na báze brečtanu zvyšujú diurézu a priaznivo pôsobia na celé telo, posilňujú a posilňujú.

Pri liečbe chronickej bronchitídy, ochorenia pečene, žlčníka, dny a reumatizmu sa infúzia chladného brečtanu považuje za účinný liek. Používa sa tiež v gynekológii, napríklad s ťažkým menštruačným tokom. Rastlina sa často používa na zmiernenie stavu pacientov po chirurgickom zákroku alebo po vážnom ochorení.

Tradičná medicína odporúča na odstránenie bradavíc použiť brečtan. S pomocou sa zbavia aj polypov a mozoľov, liečia aj hnisavé rany a popáleniny. Pravidelným zvlhčovaním vlasov a pokožky hlavy pomocou infúzie tejto rastliny sa stimuluje rast vlasov. Okrem toho sa brečtan používa pri homeopatii: používa sa na liečbu krivíc, rinitídy a nepríjemného mužského ochorenia, ako je hypertrofia prostaty.

Akékoľvek jeho použitie na liečebné účely by sa však malo dohodnúť s ošetrujúcim lekárom. Je dôležité si uvedomiť, že brečtan je rastlina, ktorá by sa mala používať veľmi opatrne, pri dodržaní dávok odporúčaných v recepte.

Hlavné hacky: (júl 2019)

Jedovatý brečtan obsahuje oleje, ktoré môžu spôsobiť bolestivé vyrážky. Rastlina voľne rastie v mnohých častiach USA a je ťažké ju kontrolovať. Ak sa ho chcete zbaviť, ale nechcete používať tvrdé herbicídy, skúste ho zabiť prirodzeným, menej toxickým spôsobom. Prírodné liečivá zvyčajne ovplyvňujú schopnosť jedovatého brečtanu rásť, preto ich používajte, keď rastlina aktívne rastie, aby ste dosiahli najlepšie výsledky.

Posypte práškom Borax

sypať boraxová prášková vrstva cez všetky listy jedovatého brečtanu. Asi po troch týždňoch všetky spracované listy odumrú. Ak nejaké listy zostanú zelené, opakujte ošetrenie boraxom. Jedovatý brečtan sa pravdepodobne vráti z koreňov budúcu sezónu, takže buďte pripravení znovu naliať prášok bora. Nadužívanie Boraxu môže viesť k tomu, že na tomto mieste nebude rásť, preto buďte pri používaní tohto nástroja opatrní.

redukcia

Opakovaná redukcia jedovatých brečtanov na úroveň zeme v nakoniec vedie k smrti rastliny. Malé rastliny sa tiež môžu vykopať zo zeme, koreňov a všetkých a starostlivo zlikvidovať. Nekompostujtene pretože prinesú všetky nepríjemné oleje do hromady kompostu.

Ničenie horením

Najdôležitejšia vec, ktorú si treba zapamätať, je popálenie jedovatého brečtanu, aby sa ho zbavil: nerob to! Aj keď pálenie jedovatého brečtanu sa môže javiť ako dobré prírodné riešenie, je to len oprava, ktorá je horšia ako problém. Akýkoľvek dym bude obsahovať dráždivé rastliny a každý, kto ho vdýchne, riskuje, že v pľúcach bude mať jedovatú brečtan. Vysoko citlivá osoba môže dokonca zomrieť inhaláciou.

Viac informácií nájdete v časti „.“.

Zistite, čo je jedovatý brečtan a ako to vyzerá

Pred ponorením sa do tohto sprievodcu je dôležité dozvedieť sa niečo viac o tomto závode. Po prvé, spôsobuje alergické reakcie u siedmich z desiatich ľudí a je to urishiol, hlavná chemická látka v ňom, ktorá spôsobuje vyrážku pri kontakte s pokožkou.

Podľa odborníkov vyrážky vyžadujú iba asi jeden bilión gramov chemikálie a na povrchu, vrátane záhradného náradia, zostane silná päť rokov. Z tohto dôvodu má tento urishiol povesť najviac alergénneho alergénu zo všetkých prítomných alergénov, ktorý okamžite spôsobuje vyrážku a svrbenie od okamihu, keď sa dotkne pokožky.

Nerobte si však starosti, ak narazíte na jedovatú brečtanu a máte vyrážku, pretože ju môžete liečiť doma. Ale samozrejme, ak príznaky pretrvávajú, najmä ak máte problémy s prehĺtaním alebo dýchaním, máte vyrážky na väčšine tela, ako aj opuchy očných viečok a svrbenie kože, okamžite kontaktujte pohotovostné oddelenie.

Ďalšia vec je zistiť, ako vyzerá táto rastlina, pretože vašou prvou obranou je držať sa ďalej od nej a varovať ostatných, aby sa k nej nepriblížili, ak by ste postavili tábor na ulici. Má tri malé listy, rastie ako ker, ako malá drevina, ktorá sa nachádza v severnej a západnej časti Kanady a Spojených štátov, ako aj vo Veľkých jazerách, ale ako vínna réva v mnohých častiach juhu, stredozápadu a východu Spojených štátov. zelené bobule, ktoré sú na začiatku jesene belavé a vyvíjajú žltozelené kvety.

Zapamätajte si tento krátky popis, aby ste vedeli spoznať rastlinu, ak ju nájdete, a čo by ste mohli odporučiť ostatným turistom, ak nastavíte tábor vonku.

Domáce opravné prostriedky pre Poison Ivy

Jedným zo spôsobov, ako sa zbaviť jedovatého brečtanu, je postihnuté miesto umyť mydlom a vodou okamžite do piatich až 15 minút po vystavení pokožke rastliny, pretože jej predĺženie nemôže pomôcť, situácia sa však zhoršuje.

Avšak medzi ľuďmi, ktorí nevedia, ako rastlina vyzerá a ktorí s ňou náhodou prídu do styku, sa alergická reakcia rastliny nepozná.

Prípadne môžete použiť alkohol, ktorým môže byť rozpúšťadlo zmiešané s vodou a nanesené na pokožku, ale po troch minútach sa musí umyť navlhčenou tkaninou.

Keď už hovoríme o alkohole, slúži tiež na zabránenie šírenia jedu v tele. Z rovnakého dôvodu vám odporúčame priniesť alkohol, keď cestujete na miesta známe pre túto jedovatú rastlinu. Po kontakte s ním môžete minimalizovať nepohodlie a zabrániť šíreniu urishiolu v tele pomocou alkoholu priamo na postihnutú pokožku.

Teraz, ak máte prístup k ohňovzdorným krémom s obsahom calamínu, môže tiež fungovať, pretože môže vysušiť pľuzgiere, poskytnúť osviežujúci a upokojujúci pocit a nakoniec znížiť svrbenie, čo je zďaleka jeden z najlepších spôsobov liečby jedovatej brečtany.

Ak nemáte prístup k žiadnemu z nich, môžete tiež použiť OTC ošetrenia, ako sú hydrokortizónové krémy, na aplikáciu na postihnuté miesto pokožky.

Okrem toho môžete získať ocot a urobiť obklad na vyschnutie vyrážky a odstránenie svrbenia. Čo musíte urobiť, je dostať pol pohára bieleho octu, naliať do malej misky a pridať vodu. Dajte ho do chladničky na pár minút, kým nevychladne. Potom si zoberte kúsok látky a navlhčite roztokom octu. Naneste na postihnuté miesto pokožky.

Pretrepte ho mliekom, čo je ďalší prostriedok, ktorý môžete používať doma, ale je to zvlášť dôležité pre studené mlieko, najmä ak je jedovatá rastlina urishiol v kontakte, pretože ocot pre vás nemusí fungovať. aplikácie.

Vezmite čistú handričku a ponorte ju do bieleho mlieka (na obsah tuku) a naneste na postihnutú pokožku asi 15 minút. (Chladná teplota handry okamžite zastaví svrbenie a lubrikant maže pokožku). Po niekoľkých minútach opláchnite teplou vodou.

Vonkajšie riešenia na ošetrenie jedovatého brečtanu.

Keď idete na kemp a prídete do kontaktu s jedovatým brečtanom, existujú aj opatrenia na odstránenie urishiolu. Môžete kombinovať Domeboro, voľnopredajného astringenta, ktorý si môžete kúpiť v práškovej alebo tabletovej forme. a vodu, aby sa získal roztok, ktorý sa dá aplikovať na postihnuté miesto kože čistou handrou alebo gázou.

Prípadne môžete použiť Jewelweed, rastlinu s vodnou stopkou, ktorá obsahuje šťavu, ktorá môže zastaviť svrbenie. Môže sa aplikovať na postihnuté miesto pokožky, aby sa znížilo svrbenie a vyrážky. Všetko, čo musíte urobiť, je rozdrviť stonku a šťavu natrieť priamo na vyrážku.

Ak ste boli doma, jedným z domácich prostriedkov, ktoré musíte urobiť, je pozbierať z drahokam trávu, vziať jej stonky, pridať vodu a dôkladne premiešať. Po dokončení nalejte do misiek na kocky ľadu a vložte ich do mrazničky, čím vytvoríte kocky ľadu od spoločnosti Jewelweed. Dajte sa trochu a trite sa proti svrbeniu.

Ak ste už boli na pláži a stretli ste sa s jedom brečtanu, umyte si rany morským kúpeľom, pretože slané vody rýchlo vysušia bubliny. Ak však pri kontakte nie ste vo svojom okolí, môžete si tiež pripraviť soľný roztok (pomocou solí Epsom). Bežne sa používajú na liečbu dermatitídy a vyrážok z jedovatých brečtanov. Stačí si prečítať etiketu a porozumieť jej, posypať soľou teplou vodou a aplikovať na postihnutú pokožku alebo sa s ňou vykúpať.

Na zníženie svrbenia použite zeleninu alebo ovocie.

Žiadne iné sedenie vo vašich obľúbených kúpeľoch, ale uhorky sú jedným z najjednoduchších riešení v boji proti jedovatému brečtanu. Čo musíte urobiť, je dať niekoľko kúskov do oblasti postihnutej pokožky alebo rozdrviť niekoľko kúskov, aby sa vytvorila pasta pred ich nanesením na pokožku, aby sa zmiernila bolesť. Ak uhorky nemáte, ale máte banány alebo melón, môže to fungovať. Môžete získať šupku z banánu alebo šupku melónu na zníženie svrbenia a upokojenie vyrážok.

Na postihnutú oblasť pokožky naneste jablčný ocot.

Ako ocot jablčného muštu, ktorý je vynikajúcim antiseptikom, má širokú škálu použitia a liečivých vlastností, môže byť jedným z najlepších domácich prostriedkov na odstránenie jedovatého brečtanu. Okrem toho, že sa používa na rýchle vysušenie akné alebo akné, je tiež známy na liečenie vyrážok a alergií spôsobených rastlinami vrátane jedovatého brečtanu.

Všetko, čo musíte urobiť, je namočiť papierový sáčok do octu z jablčného muštu a aplikovať ho na vyrážku, aby sa odstránili toxíny, ktoré spôsobujú pľuzgiere a svrbenie.

Získajte nejakú sódu na pečenie

Rovnako ako iné kulinárske výrobky z jedovatých brečtanov, jedlá sóda je silnou prísadou, ktorá sa dá nájsť doma a pri liečbe vyrážky. Pôsobením sódy na pečenie sódy si môžete nechať prúdiť cez postihnutú oblasť pokožky, aby mohla absorbovať toxíny. Na upokojenie svrbenia jedovatého brečtanu zmiešajte tri polievkové lyžice jednej čajovej lyžičky vody. Túto pastu použite na aplikáciu na postihnuté oblasti. Po zaschnutí sa pasta odlepí, čo vám umožní dočasnú úľavu. Prípadne sa môžete vykúpať s šálkou hydrogenuhličitanu sodného pridaného do vody.

Jedlá sóda na pečenie môžete použiť nielen na zmiernenie svrbenia, ale tiež na ošetrenie bublín, ktoré sa rozliajú zmiešaním dvoch čajových lyžičiek s jedným litrom vody. Vezmite trochu sterilnej gázy, nasýtite ich roztokom a použite na zakrytie pľuzgierov asi 10 minút, opakujte to až štyrikrát denne. * Neaplikujte ho na oči ani blízko očí, aby ste predišli podráždeniu.

Získajte ovsené vločky kúpeľ

Ak si myslíte, že dobrá ovsená kaša je len zdrojom vlákniny pre vaše telo, zamyslite sa znova. Toto je ďalšie silné riešenie proti vyrážkam a svrbeniu jedovatého brečtanu. Čo musíte urobiť, je dať šálku, pomeliť ju v mixéri a naliať do látky. Uzol a potom ho pripevnite okolo vodovodného kohútika a zaveste ho pod prúd vody. Naplňte vaňu teplou vodou a nechajte ju asi pol hodiny sedieť. Для дополнительного облегчения возьмите пакетик с овсянкой и нанесите его прямо на сыпь.

Используйте Алоэ Вера для его освежающего эффекта.

Когда вы испытываете ядовитую сыпь, вы можете почувствовать, что у вас загар. Чтобы решить эту проблему, получите алоэ вера, извлеките его гель и нанесите его прямо на кожу. V súčasnosti si tiež môžete kúpiť komerčne dostupný gél aloe vera v lekárňach, ktoré sa dajú použiť aj na svrbenie.

Kde rastie jedovatá brečtan?

Jedovatý brečtan sa vyskytuje všade, v Severnej Amerike a najmä často vo východnej časti. Na území Ruska z klanu Sumakhov rastú iba dva druhy, ktoré sa nachádzajú na južných Kurilských ostrovoch. Tam je strom vysoký dva až osem metrov s tenkým kmeňom. Tiež on zložené listyktoré sa zbierajú v hornej časti rastliny. Z tohto dôvodu má divoký brečtan vzhľad určitú podobnosť s palmou.

Prečo je jedovatý brečtan nebezpečný?

Toxicodendron obsahuje mliečnu šťavu, táto šťava je oxidovaná a sčernie vo vzduchu. Mliečna šťava je veľmi jedovatá a pri kontakte s ňou môže človek vážne popáliť pľuzgiere. Kôra tejto rastliny obsahuje tiež toxické látky, ako napríklad lobitín, fenolové zlúčeniny a glykozidy. Absolútne všetky časti tejto rastliny sú jedovaté, od kmeňa po bobule, ale napriek tomu sa z neho vyrábajú lieky. Už v 18. storočí užívali homeopatickí lekári tinktúry jedovatých brečtanov vyliečené choroby, ako je chrípka, reumatizmus a, napodiv, kožné choroby.

Otravu možno prejaviť nielen poškodením popálenín kože, ale aj závažnou metabolickou poruchou. Zaujímavý fakt, ale nie všetci ľudia popália po dotyku tohto kríka. Asi tri z desiatich ľudí nemajú alergickú reakciu na jedovatú šťavu z brečtanu.

Divoký brečtan môže spôsobiť nielen popáleniny na pokožke, ale aj viniť otravu jedlomv prípade požitia listov, bobúľ alebo častí rastlín v potrave. Dokonca aj odumretá rastlina si svoje toxické vlastnosti zachováva ešte niekoľko dní.

Príznaky otravy divokým Ivy

Otrava sa prejavuje predovšetkým vyrážkou na koži, ktorá je vezikulárneho typu. V budúcnosti začína zápal kože. Popálenie pri kontakte sa nevyskytuje okamžite, ale po približne siedmich dňoch. Príznaky otravy zmiznú na dlhú dobu, môžu sa prejaviť až mesiac. Jed rastlín, ktorý padol na ľudskú pokožku, sa našťastie nerozšíri do ďalších častí tela.

Toxíny, ktoré tento ker obsahuje, môžu viesť slizničné lézie gastrointestinálny trakt, ktorý môže spôsobiť zápal žalúdka a dokonca aj čriev. Neodporúča sa spáliť divoký brečtan, keď sa spália, toxické látky sa môžu dostať do dýchacích ciest a spôsobiť podráždenie slizníc v hrdle, ako aj výskyt nebezpečnej vyrážky v pľúcach a spôsobiť vážne zápaly dýchacích ciest. V niektorých prípadoch môže otrava viesť k anafylaktickému šoku.

Liečba otravy divokým Ivy

Hlavné spôsoby liečby otravy sú:

 • dôkladne si umyte ruky mydlom,
 • použitie antihistaminík,
 • použitie mastí na popáleniny.

Najskôr by sa mala začať otrava, aby sa znížilo svrbenie na pokožke. Horúcu vrstvu čo najskôr umyte saponátom alebo použite mydlo. Je nevyhnutné umývať poškodené oblasti pokožky mydlom, pretože látky, ktoré spôsobujú popálenie, sa jednoducho nerozpúšťajú vodou, čo znamená, že sa z pokožky obete nevymývajú. Odporúča sa tiež používať masti a krémy obsahujúce antihistaminiká, Môžete tiež použiť krémy z popálenín, ktoré ochladzujú pokožku.

Pľuzgiere spôsobené popáleninami nemožno prepichnúť, čo môže viesť k infekcii rany, ako aj k neprijateľnému kontaktu tesného a represívneho odevu s miestom popálenia. Ak blistr praskne a existuje pravdepodobnosť poškodenia rany odevom, rana sa musí zabaliť sterilným obväzom. Aby sa zabránilo pripojeniu sekundárna bakteriálna infekcia nemožno vylúčiť možnosť použitia antibiotík. Ak sa necítite dobre, bolesť alebo nepríjemné pocity v krku, pľúcach alebo žalúdku, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom.

Na odstránenie toxického oleja použite citrónovú šťavu.

Okrem skutočnosti, že citrónová šťava sa používa ako prírodný adstringent a pichľavý, veľmi dobre pôsobí aj proti jedovatému oleju z jedovatých brečtanov, pretože dokáže odrezať toxické látky. Na tento účel naneste citrónovú šťavu tesne pred vstupom toxických chemikálií do pokožky.

Voda tiež robí svoju prácu.

Voda je univerzálnym rozpúšťadlom a všetci to vieme, ale v skutočnosti má iné dôležité použitia, napríklad ošetrenie jedovatého brečtanu. Umyte postihnuté časti tela tečúcou vodou, ktorá môže okamžite zabrániť vzniku vyrážky. Nepoužívajte však horúcu vodu, pretože iba otvára póry, čo umožňuje toxickým látkam rýchlejšie prenikať cez pokožku. Vymývajte sa so soľou alebo bez soli, aby ste odstránili prebytočnú vlhkosť z povrchu pokožky.

Keď už hovoríme o vode, môžete tiež použiť studené obklady na zníženie erupcie, zabránenie poškriabaniu a krotenie. Vyvarujte sa poškriabaniu bez ohľadu na to, ako svrbí pokožka, pretože spôsobuje pľuzgiere, ktoré môžu infekciu zhoršiť.

Spravujte jedovatý brečtan vo vašej záhrade.

Teraz, keď viete, ako sa zbaviť erupcií brečtanu jedovatého z moču „urishiolu“, môžete sa tiež naučiť, ako sa zbaviť rastliny vo vašej záhrade. Môže to byť rastlina smrti pre každého záhradníka, pretože ak ju teraz nezabije, spôsobuje vážne problémy. Ak jedovatá rastlina robí vašu záhradu domovom, možno hľadáte lepšie riešenie, ako ju zabiť, ľahšie sa povie, ako urobí. V každom prípade by ste to však mali urobiť.

Prvá vec, ktorú treba zvážiť alebo rozhodnúť, je, či použijete organickú alebo chemickú kontrolnú metódu, hoci obidve metódy sú účinné, chemická kontrola môže priniesť výsledky rýchlejšie ako organické médium.

Začnime organickou kontrolou.

Jednou z najťažších vecí je zabiť celú rastlinu, to znamená celú rastlinu vrátane jej koreňov. A ak ste si vybrali ekologickú kontrolu, znamená to, že musíte závod sami odstrániť. Kedy je na to najlepší čas? Odporúča sa to robiť po daždi, keď je pôda mäkká a jej korene sa ľahšie odtrhnú ako odstraňovanie rastlín za slnečného dňa, keď je pôda suchá. Ak však nenosíte hrubé rukavice a dlhé rukávy, nie.

Vyvarujte sa kontaktu s čokoľvek, čo sa týka jedovatej rastliny, ktorá obsahuje olej, ktorý sa dá ľahko prenášať z jedného predmetu na druhý, vrátane rukavíc na pokožke. Z rovnakého dôvodu si záhradníci zvyčajne vyberajú metódu chemickej kontroly. Pokúšajú sa vylúčiť akúkoľvek možnosť dotknúť sa rastliny a neskôr spôsobiť erupcie. Čo sa stane, je to, že sa náhodne dotkli svojich tvárí a odložili rastlinu zo zeme.

Ale aj pri účinnom odstránení zostanú niektoré korene a nakoniec dorastú späť, čo vedie k tomu, že rastliny začnú znova rásť, hoci sila rastliny znova rastie.

Ďalšou metódou organickej kontroly je vriaca voda, aj keď by ste to mali robiť iba vtedy, ak v okolí nie sú žiadne rastliny, ktoré chcete zachovať. Horúcu vodu môžete naliať priamo na jedovaté brečtany, aby ste ju zabili, ale pri použití tejto metódy buďte opatrní, pretože vriaca voda zabíja aj rastliny, s ktorými prichádza do styku.

Na dosiahnutie rýchlych výsledkov použite herbicídny sprej

Ak stratíte trpezlivosť, pretože organické metódy ničenia jedovatých plodov nefungujú, teraz sa môžete uchýliť k chemickým aerosólom, ktoré obsahujú triclopyr, ktorý môže prechádzať voskovým povrchom rastliny, a glyfosátu, ktorý môže zabiť korene. Po aplikácii jedovaté slzy odumierajú za jeden alebo dva týždne (krútenie / vädnutie, prvých 24 hodín, počas nasledujúcich štyroch dní zhnednú na žltkastú farbu a do jedného alebo dvoch týždňov úplne odumrú).

Tieto herbicídy sú účinné pri odstraňovaní toxického jedu. Ale pre dosiahnutie najlepších výsledkov aplikujte / nastriekajte listy, a akonáhle uvidíte, že rastú (* pravdepodobne prežil koreň alebo dva), postrekujte rastlinu znova. Niekoľkokrát to zníži schopnosť rastliny rásť a úplne ju zabiť.

* Pozor: akékoľvek chemikálie, ktoré používate na zničenie tohto zariadenia, prečítajte si pokyny výrobcu a porozumieť im. A zdravý rozum udržujte jedy mimo dosahu detí.

Pri likvidácii jedovatého krému buďte veľmi opatrní

Nezabudnite nosiť silné rukavice, aby ste predišli kontaktu s rukami, dlhými rukávmi na ochranu pokožky a bezpečnostnými okuliarmi na ochranu očí. Vložte všetok jedovatý brečtan do vrecka na odpadky, ale ak ho máte, zdvojnásobte ho. Uistite sa, že žiadna časť rastliny nie je otvorená a uložte vrecia iného záhradného odpadu. * Na ochranu a zabránenie šírenia jedov zlikvidujte použité oblečenie, ale môžete ho tiež uschovať, ale dôkladne ho umyte teplou vodou, mydlom a bielidlom.

Určite existujú určité veci, ktoré môžete urobiť, keď vaša pokožka príde do kontaktu s strašidelným jedom ivy urishiolom alebo ak sa chcete zbaviť rastlín vo vašej záhrade. Mnohé z týchto liekov sú prírodné a používajú kulinárske ingrediencie, ako je soda na pečenie, citrón a ocot, s voľnými predajnými roztokmi, ako je soľ s obsahom alkoholu a alkoholu, a ovocie a zelenina, ako sú uhorky, banány a melóny. A ak sa chcete zbaviť rastlín vo vašej záhrade, máte dve možnosti: organické a chemické metódy.

Neváhajte a prečítajte si túto príručku, alebo ju zdieľajte so svojimi priateľmi a porozprávajte sa o tom, ako odstrániť jedovatú brečtan z kože alebo zo záhrady ešte dnes!

Pin
Send
Share
Send
Send