Užitočné tipy

Neoddeľujte sa od svojich blízkych: ako sa vysporiadať s krízou vo vzťahu

Pin
Send
Share
Send
Send


Tento článok napísal Paul Chernyak, LPC. Paul Chernyak je licencovaný psychoterapeut z Chicaga. V roku 2011 absolvoval Americkú školu profesionálnej psychológie.

Počet zdrojov použitých v tomto článku je 20. Zoznam ich zdrojov nájdete v dolnej časti stránky.

Mnoho vzťahov sa prirodzene vyskytuje vo vzťahoch. Môže to byť presun, nové zamestnanie, čas v odlúčení, manželstvo alebo vzhľad dieťaťa. Niektoré zmeny nemusia byť ľahké, ale nie je potrebné posudzovať zmeny ako celok ako niečo zlé. Pokúste sa rýchlo sa adaptovať a pravidelne komunikovať. Potom budete môcť so svojím partnerom preniesť akékoľvek zmeny vo vašom vzťahu.

Krok 1: Prijmite zrejmé

Prijatie myšlienky, že váš vzťah prechádza náročným (ale logickým) obdobím, je mimoriadne dôležitým krokom. V tomto úplne prvom štádiu je súčasťou mnohých párov: nechcú uznať existenciu krízy vo vzťahu a ešte viac ich prekonať, včerajší milenci zabuchnú dvere, ponáhľajú sa ponáhľajúc vzájomnými obvineniami, urážkami a výčitkami. Podľa štatistík sa presne rozpadá kríza prvého roku vzťahu. 90% párov! Zvyšných 10% sa bude musieť vysporiadať s krízou trvajúcou 3 roky, krízou pri narodení dieťaťa, osobnou krízou každého partnera (vrátane notoricky známej krízy stredného veku), krízou trvajúcou 7 rokov, 15 rokov a nakoniec krízou spojenou s vonkajšími okolnosťami (príklady nemusíte ísť ďaleko - súčasná finančná kríza sa môže stať jedným z týchto katalyzátorov). Prežiť každú z týchto skúšok bude trochu jednoduchšie, ak si uvedomíte, že kríza rodinných vzťahov je prirodzené štádium, ktoré ich môže priviesť na novú úroveň, ak máte trpezlivosť, lásku a túžbu zostať spolu.

Krok 2: Nastavte cieľ

V populárnej vianočnej komédii „Rodinný muž“ (kde sa Nicolas Cage premení z Wall Street bigwig na otca rodiny v provinčnom meste), mu protagonistická manželka po ďalšom hádke povie: „Vyberám si nás.“ Zdalo by sa, že táto veta je jednoduchá, ale v skutočnosti je oveľa ťažšie urobiť také rozhodnutie, ako zabiť dvere - na to je potrebné dať spojenectvo so svojou milovanou osobou do popredia napriek všetkému nahromadenému podráždeniu, neopodstatneným nádejam a urážkam hádok uvrhnutých do hádky. Zámer udržiavať alianciu si vyžaduje značné úsilie, trpezlivosť a čas - vyriešenie krízovej situácie niekedy trvá mesiace alebo dokonca roky. Oddeľovanie je samozrejme jednoduchšie, ale v tomto prípade sa nielenže vzdáte šance na udržiavanie vzťahov, ale tiež s vysokou pravdepodobnosťou sa v budúcnosti stretnete s podobnými ťažkosťami: akákoľvek kríza vo vzťahoch nie je ničím iným než odrazom našich vlastných „rastových bodov“, signálom, že že potrebujeme pracovať na sebe - a tiež na schopnosti budovať vzťahy.

Krok 3: práca na chybách

Udržať si chladnú hlavu počas krízy nie je ľahké - emócie sú divoké a rozhorčenie sa hromadí ako snehová guľa. Pokúste sa však analyzovať a pochopiť: čo sa v skutočnosti deje? V akom okamihu sa vo vašom vzťahu začalo hromadiť podráždenie, čo vám chýbalo, čo chýba vášmu milovanému? Čo sa dá zabrániť, ako sa to dá opraviť? Poznámka: Vaša hlavná otázka by nemala byť „Kto je na vine?“ (Všetko je tu zvyčajne dosť jednoduché), ale „Čo robiť?“ A je len na vás, ako to urobíte. Je dobré, keď vám pomôže profesionálny psychológ - zníži to emócie, položí správne otázky a pochopí, na čom presne je príčina ťažkostí a na čom musíte pracovať.

Krok 4: Pamätajte, že muži riadia stres inak

Prežiť ťažké obdobia bude o niečo ľahšie, ak uznáte, že muži čelia kríze rodinných vzťahov úplne iným spôsobom ako ženy. Psychológovia to pripisujú skutočnosti, že v stave stresu aktivujeme obe hemisféry mozgu, a preto sa neustále zameriavame na to, čo sa deje, analyzujeme každý detail, neustále nás straší úzkostlivá túžba diskutovať o všetkom a dotýkať sa všetkých i. Muži, na rozdiel od nás, ktorí sa snažia okamžite priviesť všetky nedorozumenia k rokovaciemu stolu, majú sklon sa zamykať a obmedzovať komunikáciu. Toto často vyzerá ako ľahostajnosť a pokus „skryť si hlavu do piesku“, čo sa stáva ďalším dôvodom výčitiek a sklamaní. Neponáhľajte sa k záverom: spravidla človek v stresovej situácii potrebuje také „stiahnutie do seba“ s možnosťou byť sám so svojimi vlastnými myšlienkami a emóciami. Pokúste sa nepanikáriť a nedrviť, dať mu čas - a onedlho bude pripravený na dialóg.

Krok 5: Naučte sa spolu hovoriť

Je to úžasné, ale pravdivé: psychológovia tvrdia, že ak by sme sa naučili medzi sebou hovoriť, dalo by sa vyhnúť približne 80% rozchodu. Ukazuje sa, že je neuveriteľne ťažké vyjadriť svoje emócie a myšlienky a (ešte ťažšie) počuť inú osobu. Bob Grant, známy autor kníh o tom, ako prežiť krízu vo vzťahu, vám odporúča začať s týmto cvičením: každý deň si pár musí vyhradiť 20 minút na vzájomnú komunikáciu a pre každú takúto konverzáciu je potrebný časovač. Každý účastník dostane jednu minútu na vystúpenie - jednu minútu a nie minútu viac! Po minúte sa musíte zastaviť, aj keď nemáte čas na dokončenie vety. Je zakázané zvyšovať tón, hovoriť príliš rýchlo alebo klásť otázky. Vašou úlohou v tejto chvíli je zdieľať svoje myšlienky a pocity, bez toho, aby ste sa snažili uraziť partnera. Môžete hovoriť o čomkoľvek - o tom, ako šiel váš deň, o tom, ako sa v tejto chvíli cítite, dokonca môžete minútu mlčať. Ide o to, že počas týchto 60 sekúnd získate plnú pozornosť svojho partnera. Poslucháč musí tiež dodržiavať niekoľko pravidiel: je potrebné počúvať hovorcu, pri pohľade na neho, bez demonštračných reakcií (ako sú úsmevy alebo prevrátenie očí). Vašou úlohou je jednoducho počúvať, pozorne počúvať. Nemožno klásť ani otázky. Potom na konci minúty prepnete úlohy a budete sa striedať v konverzácii 10 až 20 minút. Grant zaručuje, že za dva týždne od takejto nezávislej „terapie“ si všimnete veľký rozdiel vo vašom vzťahu. „Dokážeme uzdraviť svoje vlastné vzťahy,“ hovorí, „jednoducho nevieme, ako to urobiť, alebo sme príliš leniví.“

Vydavateľstvo Hirst Shkulev

Moskva, ul. Shabolovka, dom 31b, 6. vchod (vchod z Horse Lane)

Pin
Send
Share
Send
Send